ADVERTENTIES. MET RUST ROEST OP STAP STUURT JAC. KNOOP Brouwershaven betreffende afkoop van het moodslachtingsgebou te Haamstede wordt aangehouden in ver band met een gestelde vraag omtrent d- waarde van het gebouw -en de strek-* king van het verzoek. Aan een drietal, personen 'wordt afschrijving van school geld 1939-'4o verleend. Het kohier van de belasting op de hoinden voor 1940 Wordt vastgesteld met 38 hoinden. Bij de besprekingen over steunver- 1 e e n i n g en Werkverschaffing komt naar voreh, dat dit voorjaar van 'werkverschaffing wel niets meer komen <za\. De heer van der Bijl stelt de vraag of het niet goed zou zijn om aan dei haven door het spuien het ijs af tei voeren. De heer v. d. Bout vraagt of de kosten, gemaakt voor evacuatie, het Rijk niet 'betaalt. De voorzitter antwoordt, dat deze kosten ten laste van de gemeente zullen komen. Spreker heeft 6 Werkloo- zen tewerk gesteld aan het sneeuwschep pen op den Zuidweg, waarvoor is be taald f6. Wat de Wegenligger betreft zegt de voorzitter, dat de opzichter Ber- revoets deze iniet meer mag :opmak&n wegens gezondheidsredenen, waartra3- hij voorstelt het Werk te laten uitvoeren door den opzichter v. d. Linde op de zelfde voorwaarden, waartegen geen be zwaar wordt gemaakt. Ged. Staten berichten dat het verzoik om 4 pet. der aannemingssOm van de verbetering van den Veerdijk voor hei opzicht moet 'worden toegestaan. De heer Slootmaker geeft verslag van zijn ontmoeting met den kajnltonnier met het oog op zijn benoeming met 't sneeuw ruimen a an den Zuid'weg. De raad prijst de activiteit in dezen betoomt door dhr. Slootmaker en den Burgemeester. Dhr. Hooize vraagt of blikvleesch enz. voor de werkloozen beschikbaar kan worden gesteld. De voorzitter zegt, dat dit alleen kan, Wanneer de gemeente bij de Rijks subsidieregeling is aangesloten en dit niet het geval is. Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD TE ST.-ANNALAND Gemeentefond ^belasting verhoogd Salaris gemeentebode met f 200,— verhoogd Blikvleesch en bus groenten niet gewild Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 20 Februari, onder voorzitterschap van den heer C. M. P. W. Hanssens. Na opening en voorlezing van het ambts gebed houdt de voorzitter de gebruike lijke nieuwjaarsrede, die, als naar ge woonte, beantwoord wordt door weth. Goedegebuure. Mededeeling is ontvangen van Ged. Staten, dat de goedkeuring op de begrooting 1940 nog is verdaagd. Goedkeuring is verkregen op de onder- handsche aanbesteding van een nieuw Gemeentehuis en de daarvoor be- noodigde geldleening, waarbij echter de wenschelijkheid wordt uitgesproken om in de toekomst meer dan f 1000 per jaar af te lossen, indien dit mogelijk is. Door den Minister van Justitie is afwijzend beschikt op een beroep door do gemeente om het bouwen van een nieuw arrestantenlokaal te mogen op schorten. Daar echter aan het nieuwe raadhuis een arrestantenlokaal verbon den is, was de grond voor dit beroep reeds vervallen. In verband met den bouw van een ge meentehuis enz. zullen de opcenten op de vermogensbelasting meit 8 worden verhoogd tot 38 en die op de ge meentefondsbelasting met 15 tot 55. De jaaropbrengst hiervan ad f 1817 zal voor 1940 dus bedragen f 1263.32. Ingevolge een verzoek van den Commissaris der Koningin wordt de politieverordening aangevuld met een nieuw art. 134a. waar bij het zal verboden zijn door middel van radio of andere wijze muziek enz. op den openbaren weg of voor anderen hinderlijke wijze te doen hooren. De strekking hiervan is alleen handhaving der neutraliteit. Het is dus niet de be doeling het beluisteren van radiouitzen dingen te bemoeilijken of het den men- schen om kleinigheden lastig te maken. Ter behandeling van het volgende punt der agenda gaat de raad over in be sloten zitting. Na heropening wordt aan de ord-i gebracht een verzoek van den nachtwaker om salarisverhooging. In ver band met het reeds besprokene in of ficieuze zittingen stellen B. en W. voor het salaris voorloopig ongewijzigd te laten. De heer Stols kan zich hiermede niet vereenigen. Hij vindt een salaris van f 400 voor den nachtwaker beslist onvoldoende, vooral nu de werk zaamheden niet zijn verminderd en de kosten voor levensonderhoud niet on belangrijk zijn vermeerderd. Hij wil liever niet wachten op een door den Minister in uitzicht gestelde toeslag, zooals de voorzitter zegt. Tenslotte wordt het voor stel van B. en W. met 6—1 stem (dhr, Stols) aangenomen. Eveneens is ingekomen een verzoek van den gemeentebode, om zijn salaris te verhoogen van f 300 tot f 500. In zijn verzoek wijst hij er op, dat het salaris nog steeds is, zooals het vele jaren ge leden werd vastgesteld, doch dat de werkzaamheden sedert ongeveer zijn ver dubbeld. B. en W. zijn van de billijk heid van dit verzoek overtuigd. Het ambt van gemeentebode is tegenwoordig als een dagtaak te beschouwen. Daarom stel len ze voor genoemd salaris op f450 te brengen. De heer van der Klooster vindt dat wat veel en zou f 50 verhooging willen geven. De heer Prinse vraagt, waarom nu f450 wordt genoemd, wat toch slechts een verschil van f 50 uit maakt met het gevraagde. De voorz. zegt dat hiermede een verhooging van 50 pet. wordt gegeven. De heer van den Boogaart vindt f 450 nog niets te veel. De jieer Stols voelt er voor om f 500 toe te staan, maar zegt toch wel wat vreemd te staan kijken, wanneer hij dit voorstel vergelijkt met dat wat betrek king had ,op den nachtwaker. De voorz. zegt, dat met de bepaling op f 450 te vens al is rekening gehouden met den eventueel komenden toeslag. Het voor stel van B. en W. wordt met 6—1 stem (v. d. Klooster) aangenomen. Aan het b'estuur der Bijz. school wordt voor 1940 een voorschot toegestaan ad 196 maal f8,07 is f 1581,72. Het bestuur van de Bewaarschool deelt mede, van haar onderwijzeres een ver zoek om loonsverhooging te hebben ont vangen. Hoewel zij dit verzoek moet billijken, ontbreken haar de middelen om het toe te staan. De ontvangsten be droegen over de laatste vijf jaar ge middeld f 431,30, waarvan voor onder houd f 195,91 afmoest, voor salaris on derwijzeres f225,93, zoodat voor leer middelen haast niets overbleef. Derhalve verzocht zij het gemeentebestuur om verhooging der subsidie. B. en W. stellen voor f 100 te voegen bij de f 100 die reeds gegeven wordt, met de uitdrukke lijke bepaling, dat deze som alleen ge bruikt mag worden om het salaris van de onderwijzeres te verbeteren. De voor zitter motiveert dit voorstel met te wij zen op het nut van de bewaarschool en het feit, dat de gemeente voor heel wat hoogere kosten zou komen te staan, wanneer ze zelf een bewaarschool moest in stand houden. De heer Stols ziet het belang van het hebben van een bewaarschool zeer goed in en kan de salarisverbetering goedkeuren. Toch ïs er iets waarmee hij zich niet vereenigen kan en wel het soort bewaarschoolonderwijs dat er gegeven wordt. Hij weet van zeer velen die er hun kinderen niet heen willen sturen of er zelfs hebben afgehaald, omdat ze hun kinderen no? te klein vonden om met de godsdienst in aanraking te worden gebracht, zoo als het daar gebeurt. De heer Prnse vermoedt dat weer andere ouders hun kinderen zouden afhouden van een neu trale school. Dit bestrijdt de heer Stols. want hij kan niet gelooven, dat de ouders het onderwijs verlangen zooals nu op de bewaarschool gegeven wordt. Daar de gemeenteraad echter geen zeggenschap hierin heeft, wordt m.a.s. besloten f 100 te geven voor verbetering van de jaar wedde, met ingang van 1 Jan. j.l. Tot leden van de Comm. tot wering van Schoolverzuim worden benoemd de heeren Chr. 'Kalle, A. Paape en M. P. Lanooy. De post onvoorzien van de be- grooting 1939 wordt gebracht van f 834 54 op f 1479 50 en die van 1940 van f 1656,44 op f2630.70. Ingetrokken wordt het be sluit tot het aangaan van eeen geld leening groot f 3000 a 31/2 Ditzelfde bedrag wordt gehandhaafd doch de max. rente op 41/2 °/o gebracht. De leening voor den bouw van het gemeentehuis zal, indien mogelijk, onder de burgerij van St.-Annaland worden geplaatst. Voor kasgeld zal een tijdelijke leening geslo ten worden bij de Boerenleenbank of de Amsterdamsche Bank. Bij de rondvraag informeert de heer Stols naar het resultaat van zijn onlangs gedane vraag inzake de ver strekking van busgroenten en blik vleesch. De voorzitter antwoordt, dat busgroente zeer schaarsch was, zooals hem in Den Haag werd medegedeeld. Slechts 72 bussen snijboonen konden wor den verstrekt. Een proef zal genomen worden met tomatensoep. Wat blikvleesch en gehakt betreft, daar heeft men hier van afgezien, daar de menschen de sa menstelling wantrouwden. Vorig jaar is de gemeente met meer dan 100 bussen blijven zitten. Hierna volgde sluiting. LAND- EN TUINBOUW Winterbespuiting van vruchtboomen De Plantenziektenku|ndigl&' Didnjst wijst er op, dat de langdurige en strenge vorst- periode Wijziging heeft gebracht in de bespuitingen, vooral met betrekking tot de sproeidata. Als regel gelden als uiterste termijnen, 'w,aarop de bespui ting mlpet '2/ijm uitge voerd voor: perziken in kassen: eiimd De cember; perziken buiten; midden Januari krozen: eind December; kruisbessen: mid den Februari; andere bessen, pruimen dn peren: eind Februari. Op het oogenblik 'zlijn al deze gewas sen, voioir zoover zij niet in kassen staan die gestookt Wiorden, mog geheel in win terrust en kunneb 'zij daarom [njoig met vruchtbbomcarbolineum bespoten Worden. Ondanks het feit, dat de vorst diep in den grond is doorgedrongen, is het niet uitgesloten, dat loip mooie, ZOtnnige vorst vrije dagen de knopbn twïkkeliih'g zieer spel Zal gaan. Vermoedelijk zal daardoor de periode io!m bovengenoemde gefwjassen te kunnen bespuitefn, dit jaar Zeer kort zijtni Daarom mioiet. fcoodra het Wleer gunstig Wordt, d.w.z. voirstvrij, helder en droog, onmiddellijk met het spuiten Wlofrden os gonnen. Minerale oliepreparafen, al |Of niet ge mengd met kleurstoffen en de kleurstof fen zelf, geven minder kalnis op k/nloipbe- schadiging. Deze middelen kunjnte|ni daar. dobr iets later dab vruchtb'oomcarboli neum verspoten Wjoirden, Zeeuwsche Landbouw-Maat.ij Vergadering van het Dagelijksch Be stuur der Zeeuwsche Landbouw—Maat- schaappij op Maandag 19 Februari. Bij ontstentenis van den algemeen voor zitter werd de vergadering geleid door den heer J. L. Groenewege te St.-Maar- tensdijk. O.m. kwamen de volgende onderwer pen in bespreking: Prijs suikerbieten oogst 194 0. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over den door de Regeering voor oogst 1940 vastgestelden bietenprijs van 112,50 per 1000 kg. Uit het verschil tus- schen den garantieprijs voor suikerbieten oogst 1940 en dien van oogst 1939, dat 2,25 per 1000 kg bedraagt moeten de tot nu toe plaats gevonden stijging der exploitatiekosten en een redelijke beloo ning van den teler worden betaald, ter wijl in het genoemde bedrag van f2,25 tevens nog een premie ter aanmoediging van den bietenverbouw zou zijn inbegre- WEERBERICHT Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: pen. Daar bij de vaststelling van den prijs der bieten van oogst 1940 onvoldoende rekening is gehouden met de stijging der exploitatiekosten, die ongetwijfeld in de naaste toekomst nog zal plaats vinden, het Dagelijksch Bestuur van meening, dat bezwaarlijk van eert redelijke ver dienste van den boer welke de Minis ter heeft toegezegd kan worden ge sproken en heeft op grond van boven vermelde overwegingen op een verhoo ging van den bietenprijs aangedrongen. Landbouwverloven. Het laat zich aanzien dat bunnenkort na het invallen van den dooi een drukke periode van voorjaarswerkzaamheden zal aanbreken. In betrekkelijk korten tijd zullen vele werkzaamheden in het landbouwbedrijf moeten worden verricht, waarbij mede met het oog op de groote belangen der voedseh oorziening de bedrijfsleider niet kan worden gemist. In verband hiermede besloot het D.B. het Landbou\y-Comité te verzoeken bij den Minister van Defen sie aan te dringen op het in ruime mate verleenen van landbouwverlof, daar de bijzondere omstandigheden, dit dringend noodig maken. Vracht levering peulvruchten Een der zusterorganisaties heeft er de aandacht op gevestigd, dat van de prij zen der peulvruchten welke aan de Re geering worden geleverd 15 cent vracht wordt afgetrokken omdat gerekend wordt dat deze producten franco Rotterdam worden geleverd. Dit wordt beschouwd als een prijsverlaging 'van 15 cent ten opzichte van den gepubliceerden over nameprijs. Besloten werd aan te .dringen op vast stelling van de prijs a£ boerderij en de genoemde vrachtkosten voor rekening van de Regeering te nemen. Mond- en klauwzeer. Een van de zusterorganisaties heeft het Landbouw-Comité verzocht pogingen in het werk te stellen om de veehouders, op wier bedrijven in 1939 dieren tenge volge van het mond- en klauwzeer zijn gestorven of als wrak moesten worden opgeruimd in de gelegenheid te stellen hun veestapel aan te vullen door de mo gelijkheid te openen tot het verkrijgen van extra-kalverschetsen. Het D.B. heeft zich met deze zienswijze geheel vereenigd en besloot het voorstel te ondersteunen. Aardappelsteunregeling oogst 194 0. Zooals bekend heeft de Regeering in verschillende deelen van ons land par tijen consumptie-aardappelen uit de markt genomen, waardoor de aardappelprijs eenigszins werd gesteund. Het laat zich echter aanzien dat waar de vraag voor export thans gering is, de prijzen der grove soorten, zooals Bintje en Industrie, welke voorts vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen van zeer groot be lang zijn, aanzienlijk zullen dalen wan neer niet tijdig wordt ingegrepen. Het D.B. besloot krachtig aan de drin gen op het van Regeeringswege vaststel len van de garantieprijs van deze maten. Heffing op stroovlas. Met belangstelling werd kennis geno men van het besluit, dat bij het bepalen van de uitvoerheffing,^f'vlas rekening kan worden gehouden met de kwaliteit. Besloten werd pogingen in het werk te stellen om de heffing op stroovlas verder te verlagen. Tevens werd besloten ten aanzien van het vlas van oogst 1940 te verzoekert niet alleen een taxatie te doen verrich ten naar de hoeveelheid, doch tevens naar de kwaliteit. L.E.B.-fonds. Besloten werd het Bestuur van het Fonds Landbouw-Export-Bureau te advi- seeren een bedrag beschikbaar te stellen voor het voortzetten der vanwege de Nederlandsche Uienfederatie opgezette proefnemingen over de houdbaarheid der uien. Prijs koolzaad oogst 194 0. Daar vele perceelen koolzaad in ern stige mate van de vorst hebben geleden, zoodat binnenkort een besluit moet wor den genomen of men zijn percèel al dan niet zal omploegen, besloot het Dage lijksch Bestuur bij het Landbouw-Comité aan te dringen op spoedige bekendma king van den definitieven prijs van het koolzaad 1940, daar de aanvankelijk vast gestelde prijs in verband met de stijging van de productiekosten te laag is vast gesteld. Voor het geheele land: Matige tot krachtige Westelijke tpt Noordwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, enkele regeribuiert, later wellicht met hagelbuien of natte sneeu'w, kjoiuder, des inachts wellicht temperatuur om het vriespunt. Districts-Arbaidsbeurs te Middelburg Overzicht van de stand der werkloos heid per 31 Januari. Middelburg 700; Vlissingen 539; Aag- tekerke 10; Arnemuiden 167; Baarland 58; Biggekerke 19; Borssele 63; Brouwers haven 60; Bruinisse 131; Burgh 32; Co- lijnsplaat 94; Domburg 65; Driewegen 30; Dreischor 19; Duivendijke 17; Eikerzee 20; Ellemeet 22; Ellewoutsdijk 35; Goes 234; 's Gravenpolder 46; Grijp'skerke 16; Haam stede 65; 's Heer-Abtskerke 6; 'sHeer- Arendskerke 184; 'sHeerenhoek 74; Hein- kenszand 76; Hoedekenskerke 106; Ier- seke 134; Kapelle 137; Kats 30; Katten- dijke 19; Kerkwerve 29; Kloetinge 62; Kortgene 36; Koudekerke 85; Krabben- dijke 63; Kruiningen 247; Meliskerke 4; Nieuwerkerk 82; Nieuwland 53; Nisse 15; Noordgouwe 42; Noordwelle 19; Ooster- land 120; Oostkapelle 38; Oudelande 43; Ouwerkerk 47; Ovezande 61; Renesse 19; Rilland-Bath 63; Ritthem 13; Schore 35; Serooskerke (W.) 47Serooskerke (S.) 19; St.-Laurens 19; Souburg 126; Veere 17; Vrouwenpolder 27; Waarde 43; We- meldinge 91; Westkapelle 176; Wissen- kerke 122; Wolphaartsdijk 91; Zierikzee 292; Zonnemaire 38; Zoutelande 23. Totaal stonden per 31 Januari 5513 personen als werkzoekenden ingeschreven tegen 4348 op 31 December 1939. TELEGRAMMEN Russisch-Turlcsch grensincident? De correspondent van het Amerikaan- sche blad „New York Times" te Belgrado seint, dat de Hooge Raad van Oorlog te Ankara, voor het geheele Turksche Rijk den noodtoestand heeft afgekondigd. Vrij dag waren alle telefoonverbindingen met Turkije verbroken, zoodat men geen na dere bijzonderheden kon vernemen. Vol gens dezen zelfden correspondent ge looft men in de meest gezaghebbende kringen te Belgrado dat de berichten over een ernstig Turksch—Russisch grens incident geenszins zijn overdreven. Men seint dat een Russisch bataljon over de grens is gekomen en door Turksche troepen is ontwapend. De Sovjet-autori teiten zouden ^een cavalierie-afdeeïing over de grens hebben gezonden voor het terughalen der wapenen, doch dit deta chement zou hebben geweigerd naar Rus land terug te keeren. Turkija ontleent troepenconcentraties In een mededeeling aan het Telegraaf- agentschap spreekt de Turksche regee ring het bericht uit Moskou, volgens het welk Turkije langs de grens met Rusland een half millioen man zou hebben sa mengetrokken en bij die grens vliegtuig- loodsen zou hebben doen bouwen welke 500 toestellen bevatten, met stelligheid tegen. r J SPORT VOETBAL KNVB. Het programma voor a.s. Zondag 25 Februari luidt: Af deeling II (Af deeling A). Rotterdam: Xerxes—VUC. Den Haag: HBS—Feijenoord. 'Afdeeiing IV (Afdeeling A)- Tilburg: Willem II—LONGA. 's-HertogenboschBW—NAC. EindhovenEindhoven—NOAD. RoermondRoermond—PSV. Brunssum: Limburgia—Juliana. MaastrichtMVVHelmond. Z-V.B. Alle vastgestelde wedstrijden zijn af gelast. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzee Veiling vart 23 Fieblruari. Ermgaard 512; Campagne 69; Hol- laert 5—8; Ribston Pippin 12—13; Ziri Bellefleur 7—13; Lanes Prins Albert 10— 11; St.-Remy 7—lo; Gieser Wildeman 8; Kleipeer 6—13; Pondspeer 8—9; p. k'.g. Gele Savoije f6; Witte K'Oiol f4.10; Kroi- ten f8.3o; Bneekpee&n fl.Bo; Wijrtpeeëtn f 1.603.2q; pfcr 100 kilogram. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Vrouw,Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mej. HERMINA JOHANNA VAN DER HAVE, geboren STUIK, in den ouderdom van 71 jaar en 3 maanden. Sirjansland, L. VAN DER HAVE. Rotterdam T. VAN DER HAVE. W. VAN DER HAVE— Schouten. Haarlem, J. J. VAN DER HAVE. M. VAN DER HAVE— flaarbo8oh en Kind. Sirjansland, C. W. VAN DER HAVE. J. H. VAN DER HAVE. Sirjaneland, 23 Febr. 1940. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen zeer geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, D. J. VaN WIJCK, betuigen wij onzen harte- lijken dank Familie VAN WIJCK. Zierikzee, 24 Februari 1940. Op Maandag 26 Februari hoopt onze lieve Vrouw, Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, CORNELIA VERIJKEv. d. Maas haar 80ste geboortedag te herdenken. Nog vele jaren toegewensoht door haar Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ravenstraat. Ondereeteekende betuigt zijn har- ttlyken dank aan allen, die hebben medegewerkt aan en belangstelling toonden bij zijn benoeming tot Hoofd Ingeland van het Waterschap //Schouwen". P. L. VIS. Haamstede, 24 Februari 1940. EEN VROLIJK SPEL VAN CHRIST. J. MAZURE BIJ HET 20-JARIG BESTAAN DONDERDAG 7 MAART 1940 CONCERTZAAL ZIERIKZEE KOOPT NU REEDS UW TOEGANGSKAARTEN I Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen deelt belanghebbenden mede dat de oplevering van de peilbedelving, vastgesteld or. 1 Maart 1 940, wegens den langdurigen vorst, is ver schoven en nu moet plaats hebben per 1 October 1940. Zierikzee, 23 Febr. 1940. Het Dag. Bestuur voornd., S. J. GAST, Voorzitter. P. A. G. VAN DIJK, Ontv.-Griffier. Wegens ziekte terstond een nette Dagdienstbode gevraagd P. D. VERsTRATE, Bierhallo. Uw Aardappelen, Groenten en Frnit naar Makelaar Verkoopplaats 5e Haven op de Cen trale Markt, Admiraal de Ruyterweg 196, Amsterdam, Telefoon 81431. Uitsluitend Commissieverkoopdirect na verkoop airekening en kassa bij uw Bankier of Rijksgiro. Verzoeke zendingen vooruit te melden. Te spreken per telefoon van 12 uur en^van 6—7 uur. Gebruikte Zakken te koop gevraagd. Opgaaf prijs en hoeveelheid franco Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3