ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE GROTE KERK DAMPO ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 OPÖEH ZgRüGZBESCHE COURANT 1707-iaee Paul Robeson zingt in de „Shcrwboot" De Kern UW KINDJE VERKOUDEN ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee 1.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonde*'47-" -.immers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14273 l ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents BIJ contract special® prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suocesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DE BEVOLKING VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND Mei veel belangstelling heb ik kennis genomen van het artikeltje, dat onder bovenstaand opschrift dezer dagen in Uw blad verscheen. Er worden daarin terloops enkele zeer belangrijke vraag stukken aangeroerd, waarvan de oplos sing, vrees ik, niet zoo gemakkelijk is, als wel gedacht wordt. Zonder in ver dere openbare gedachtenwisseling te wil len treden, mag ik misschien wel enkele kantteekeningen maken. In de eerste plaats het bevolkings vraagstuk. Van oudsher behooren groote gedeelten van het platteland van Zee land en hieronder valt, gezien het verloop van de cijfers, ook Schouwen en Duiveland tot de z.g. e x p u 1 s i e- gebieden, welke geregeld meer per sonen afstooten dan aantrekken. Dit na- deelig verschil wordt slechts in enkele gevallen (zoo voor de provincie Zeeland als geheel) opgevangen door een ge boorte-overschot. De groote moeilijkheid voor streken als die, waar wij wonen, is verder, dat wij hier niet te maken hebben met de wet der zeer groote getallen, maar dat er ook vaak toe vallige spelingen zijn in lage, soms zeer lage getallen, waardoor zekere verschijn selen uit hun verband gehaald worden. Tot de oorzaken van vertrek in algemeenen zin behoort nog steeds de trek van het platteland naar de stad, gemotiveerd door betere toekomstmoge lijkheden, korteren arbeidsduur, hoogere (geld)loonen, onderwijs-mogelijkheden, be tere huisvesting, enz. Hierdoor heeft het platteland zich echter ook kunnen v r ij- waren voor overbevolking én tevens voor nog grootere werk loosheid, in het bijzonder in den landbouw, dan thans het geval is. Het moge een uit zekere gezichtshoek te betreuren feit zijn, dat zoo vele goede krachten uit een bepaalde streek ver loren gaan. Zij zouden anders nooit de hun passende werkkring vinden. Dit is niet alleen hier, maar overal ten platte- lande een voorkomend verschijnsel. Er bestaat een van de volkstel ling 19 8 0 (in 1940 zal deze waar schijnlijk niet gehouden worden) afkom stige statistiek inzake de leeftijden. Hierin zijn voor iedere gemeente een aantal bijzonderheden te vinden. Voor geheel Schouwen en Duiveland ware daaruit met zeer veel rekenen en plussen de tijd mankeert me om dit thans aan te vatten een leeftijdspyramide te construeeren. Ik vrees echter, dat deze er anders zou uitzien dan men zich voorstelt. Bepaal ik mij tot Zierikzee, dan zijn hier de jeugdige leeftijden, de leeftijds groepen beneden het 20e jaar, relatief veel sterker bezet dan te Middelburg, maar weer veel zwakker dan te Vlis- singen, waar veel jonge arbeidersgezinnen met jonge kinderen wonen. Aard en sa menstelling van de bevolking hebben hier een niet te onderschatten beteekenis. Of een sterke of zwakke bezetting in hel licht van de economische omstandig heden een geluk of een ongeluk is, zal ik hier niet uitknobelen. Een dik boek met pro en contra zou waarschijnlijk evenmin verhelderend werken! Veel staat ook hier al weer in het licht van de economische mogelijkheden en omstandig heden. Voor onze streek speelt het vraagstuk van geboorte, sterfte en levensduur in het kleine bestek dat wij hebben, in mindere mate een rol dan dat van de vestiging en vertrek. Naast overwegingen van particulieren aard (overplaatsing van kleine of groote gezinnen enz.) zijn hier de economische omstandigheden' maat gevend. Het platteland als geheel heeft de vloed naar elders nog niet kunnen keeren en, ik vrees, dat het dit ook niet zal kunnen, zelfs niet door Jiet inrichten van enkele bedrijven of van een scheeps timmerwerf. Men geeft dan wel primair en secundair werk aan enkele handen, maar het verschijnsel, waarom het gaat, keert men niet. De vestiging van industrie is een pro bleem „an und für sich" geworden, waar over meer bedrijfs-economen dan theore tici op bevolkingsgebied hun licht kunnen en moeten laten schijnen. Op dit gebied is op Schouwen en Duiveland, met name te Zierikzee, waar men eenmaal op den landbouw met zijn aanhang van klein-bedrijf is ingesteld en niet op de nijverheid als zoodanig, reeds geëxperimenteerd en nogal veel teleurstelling opgedaan. Enkele gebou wen. tot pakhuis en vlasserij ingericht, DE PRINSES VAN PIEMONT (Marie José van België) gemalin van den Italiaanschen kroon prins Umberto, schonk het leven aan een dochtertje, Maria Qabriella herinneren daaraan. Ik voor mij heb de overtuiging dat men, een enkele uit zondering daargelaten, gezien de groot bedrijven elders, die tegen prijzen wer ken, waartegen door allerlei omstandig heden, zooals ligging, omvang productie, aard van het product, prijzen-politiek, afzetgebied, zeer moeilijk te concurreeren valt, in een klein afzetgebied als Schouwen en Duiveland wel zeer voor zichtig moet zijn. Ware Zierikzee in deze te helpen, niets zou ons allen liever zijn en mij niet in de laatste plaats. Bestaan er con crete, levensvatbare mogelijkheden, waar- dan niet? De landbouw moet hier m.i. uitgeschakeld blijven, omdat deze zijn eigen wegen kent, vindt en bouwt. De industrie? Ondernemingsgeest en durf staan op gelijke lijn met voorzichtigheid. Toch zal ik, wanneer er exacte plannen zouden zijn, me er gaarne voor interes seeren. SCHUURBEQUE BOEYE. KORT EN BONDIG „Zelfs indien maarschalk Manner- he i m het nog intact zijnde front Muola- Taipale zou verlaten en zijn troepen een honderd kilometer naar het Noorden zou terugtrekken, zou hij zich nog in een uitstekende positie bevinden om nieuwe aanvallen van den vijand te weerstaan", zoo verklaarde de Belgische generaal Ba- doux, welke verzekerde zeer gegronde redenen te hebben om optimistisch over den einduitslag van de strijd in Finland te zijn. Reuters correspondent bij de Britsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk meldt, dat Britsche bombardementsvlieg tuigen voor lange afstanden opnieuw een vlucht hebben gemaakt boven Oos tenrijk en B o hem en. Hoewel de vliegtuigen van den grond af onder vuur genomen werden, is er niet een getrof fen. Boven Weenen heeft men pamflet ten uitgeworpen. Men heeft geen vijan delijke jachtvliegtuigen opgemerkt. De reederij van het op 15- Februari jl. door een explosie gezonken motortank schip „Den Haag", heeft van den Nederlandschen consul te Londen bericht ontvangen, dat te Falmouth het lijk is aangespoeld van den 29-jarigen C. van der Horst uit Rotterdam, bediende aan boord van het gezonken motortankschip „Den Haag". Men zal zich herinneren, dat een Engelsch schip dezer dagen 13 opvarenden van de „Den Haag" te Londen aan land heeft gezet. De totale beman- ming van het schip bestond uit 39 kop pen, zoodat nog 25 schipbreuke lingen, omtrent wier lot thans uit den aard van de zaak zeer groote ongerust heid bestaat, worden vermist. Nu de vorstperiode tot de geschiedenis be hoort is men in vele kanalen en op de groote rivieren Rijn, Waal, Lek en IJsel allerwege met brekers bezig een vaar geul te forceeren, opdat de binnenscheep vaart haar normaal verkeer spoedig zal kunnen hervatten. Churchill heeft het woord gevoerd aan een noenmaal dat gistermiddag in den Gildenhal is aange boden aan de bemanningen van de Ajax en de Exeter. De minister zeide, dat bijna 3000 menschenlevens te betreuren zijn onder het personeel der marine en hun kameraden van het kustcommando der luchtstrijdkrachten, in een harden strijd, welke zonder ophou den dag en nacht voortduurt. CONCERTZAAL-BIOSCOOP Hebt U ons aardewerk van „De Rijn" ai gezien? Zie etalage Kunsthandel Frans Murk «KLEEDINGCOMITE FINLAND. Heel ons land leeft mee met de dap pere Finnen en is dat een wonder? Im mers neen! Want hun zaak is ook de onze. Ook wij, Nederlanders, willen niet onze rechten om als vrije menschen in een vrij land t» leven prijs geven. Hun voor beeld is een voorbeeld voor ons. Hun lijden treft ook ons. Niet alleen alle weerbare mannen vechten voor hun vrij heid, Zelfs de vrouwen, en ook kinderen, nauwelijks aan de school ontgroeid, bie den hun diensten aan. En van deze dien sten wordt een dankbaar gebruik ge maakt. i Zij allen lijden koude en voorraden, wollen kleeren, zoo noodig in dat gure klimaat, raken uitgeput. Vele fabrieken liggen stil, noodge dwongen, om verschillende redenen. Van sommige is het vakkundig personeel op geroepen om aan het front te strijden, andere weer zijn tot puin geworden ge durende de vele bombardementen. Denkt U zich deze toestand eens in. Allicht hebt U zelf man, zoon, of ander familielid, verloofde misschien, die in deze mobilisatietijd zijn land dient. De winter hier was ongekend koud, maar onze soldaten werden goed verzorgd, hun kleeren op tijd gewasschen, ver steld, zoo noodig vernieuwd. De winter in Finland duurt van Octo ber tot half Mei met een hevige koude, veel en veel erger dan die wij nu juist hebben meegemaakt. Temperaturen van 30 en 40 graden onder nul zijn daar gewoon. En in deze koude vechten de Finnen dag en nacht door bij wijze van spreken. Huisvrouwen, gij begrijpt hoe hun klee ren slijten. Voelt U het ook dat wij allen moeten helpen? Door heel ons land, in bijna iedere plaats, hebben zich dames-comité's ge vormd, om de inwoners te bewegen, het zij wollen kleedingstukken, hetzij geld om deze te koopen, af te staan. Wij ondergeteekenden, uit naam van het damescomité dat wij nog bezig zijn te vormen, vragen U geld. Legt het voor ons klaar. Ieder heeft wel iets te missen. Er worden nieuwe wollen klee ren voor gekocht, alles in overleg met het Finsche consulaat. Wij komen Woensdag en Donderdag aanstaande met lijst en bus bij U aan j huis. Indien mogelijk, geeft veel! H. W. SCHUURBEQUE BOEIJEr— Tollenaar. G. GERRITSEN—Kroes. VERSCHILLENDE BERICHTEN De spionnage-affaira Ten huize van J. K. te St.-Pancras, één der verdachten in de spionnagezaak in Noord-Holland en Groningen, is een schrijfmachine met allerlei papieren met verdachten inhoud in beslag genomen. Bij den timmerman P. B., eveneens te St.- Pancras, heeft de recherche een boekje met aanteekeningen over aankomst en l vertrek van Nederlandsche schepen ir i beslag genomen. Dergelijke stukken zijn i ook nog bij K. gevonden. Gistermorgen (Vrijdag) is te Graft, een dorpje in de buurt van Uitgeest, in verband met de spionnagezaak nog ge- arresteerd de handelaar in autobanden J. J. B. aldaar. Alle verdachten zijn overgebracht naar Groningen, waar de hoofdverdachte woont, die ook is ge arresteerd. Op ijsschots afgedreven en verdronken De achttienjarige J. van der Ploeg te S p ij k (gem. Bierum, Gron.) is gis teren op een ijsschots afgedreven achter den zeedijk en verdronken. Het lijk van het slachtoffer is 's middags gevonden. Een persoon, die het ongeluk zag ge beuren, wilde zwemmende hulp gaan bieden. Hij slaagde daar niet in en wist zelf ternauwernood den wal te bereikt, Financiëel Weekoverzicht 23 Februari. Uit den aard der zaak gold de be langstelling ter beurze in de verslag- week vooral de nieuwe Staats ie e n i n g. Het is verheugend, dat, naar mate de inschrijvingsdatum nadert, deza belangstelling zich ook metterdaad meer en meer kenbaar maakt. Het valt niet te ontkennen, dat het prospectus en zelfs de tekst der Lee- ningwet op sommige punten niet vol doende opheldering geven voor alle vra gen, die zich in de praktijk, vooral in verband met de bepalingen betreffende eèn eventueele gedwongen leening, kun nen voordoen; daarom hebben wij in den loop dezer week een circulaire Vragen en Antwoorden betreffende de Vrijwillige 4 pet. Nederlandsche Staats- leening 194011 samengesteld, die naar wij vertrouwen, door tal van toekom stige inschrijvers op de nieuwe leening met nut zal kunnen worden geraadpleegd. Het beroep, dat de Staat thans op zijn burgers doet, bewijst tot op zekere hoog te de juistheid van het aan den 15den eeuwschei: generaal Gian Jacopo Trivul- zio toegeschreven woord, dat voor een oorlog drie dingen van noode zijn geld, geld en nog eens geld. Op de handhaving van de neutraliteit is dit evenzeer van toepassing, en indien de ^Nederlandsche Regeering meent, dat voor dit doel de bouw van drie slagkruisers noodzakelijk is, zullen de middelen daar voor óóit gevonden worden. Zooals men weet is hiermede een bedrag van circa f 300 millioen gemoeid. Wat deze som nu eens niet voor den belastingbetaler, maar voor den Nederlandschen scheepsbouw beteekent, blijkt misschien het best uit het feit, dat de waarde van alle door de Nederlandsche scheepsbouwindustrie gebouwde vaartuigen (vracht- en pas sagiersschepen voor de groote, de kust en de binnenvaart, sleepschepen, bagger- materieel, drijvende kranen enz., vis- schersschepen, oorlogsvaartuigen etc.) ge durende de jaren 19341938 gemiddeld slechts f41.4 millioen heeft bedragen, waarvan f30.7 millioen voor Nederl. en f 10.7 voor buitenlandsche rekening. Voor herstellingen en hulpdiensten ontving de Nederlandsche scheepsbouw in deze jaren gemiddeld f27.2 millioen. De bouw van de drie slagkruisers ver- eischt een bedrag, de helft hooger dan de waarde van alle op de Neder landsche werven in de vijf jaren 1934—1938 gebouwde schepen (f 207.1 mil lioen), of nagenoeg evenveel als alle ontvangsten van den Nederl. scheeps bouw uit bouw en reparatie in die jaren samen (f 343,2 millioen). (Robaver). POST-TELEGRAAF-TELEFOON Nieuwe postzegels De verschijning van eein serie tniieu'we postzegels met beeltenis van de Konin gin kan, onvioiorziene omstajrudigheden voorbehouden, binnenkort tegemoet wor den gezien. Het eerst Bullen de nieuWe zegels in de waarden van 5 tot en met 40 cent in nieuwen vorm verschijlneln, tegelijk zul len ook de zegelafdrukken met beeltenis van de Koningin ioip briefkaarten van j 71/2 nent enz. worden vernieuwd. De verkrijgbaarstelling hiervan zal wel licht reeds op 1 April kunnen geschiet den. De verkoop van de oude zegelsi Zal dan worden gestaakt. De bevolking van "Schouwen— Duiveland en de zulgkracKt groote steden Binnenkort komen nieuwe post zegels met beeltenis der Koningin Amsterdam Lissabon v.v. 2 maal per week met Douglas DC II Het bouw- en woningtoezicht op Schouwen Duiveland belicht Voetbalwedstrijden van den ZVB op Zondag zijn alle afgelast Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Zondag 24 Februari 'e voormiddags 10 uur Ds REDDINGIUS TekstMarcus 11 9 en 10 Waarom wordt Christus gekruisigd VEREEN. Istijjinnicj HERVORMDEN' Baroroleterstond wan hedenmHddag 12 uur. Zoo op.: Zon onder: 25 Febr. 6,69 17,28 26 Febr. 6,57 17,30 Maan op: Maan ondar: 25 Febr. 20,49 7,35 26 Febr. 22,09 8,04 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Febr. 4,01 16,35 9,30 21,40 26 Febr. 4,46 17,17 10,14 22,22 Zondagartiendlenst Ziarlkzae 2S Febr.: Dr. Boogerd en Dr. Verapyck

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1