,zierikzeesche| PHHHË558 N IIEUWS B O! DE :pj H WEBsmmmi nS nmsTLEVEn OPOEN( C. J. J. VERTON EEN MOOI I GESCHENK MET EEN PRACHTIG DOEL Lm.» 1 OACTC UiOr_Akl^ kl_ 1/1979 ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzondeilljl.- -„miners 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J, Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 oenta Bij contract speciale prijzen. Grootte der lettere naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur t^y unlet Li/Jut tf A.S. ZATERDAG Kaltsvleesch en Zwezerik- Croquetten - Vleeschbroodjes Cocoamaoronen - Gevulde Heeren - Weespermoppen Vanillesprita - Chocolade en Bonbons VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Ua, f ONDER DEN SCHIJNWERPER valt een flauwe lichtstraal op het Noor den van Finland aan de Poolzee, waar een Britsch vlooteskader is gesignaleerd welke daar controle op contrabande uit oefent om Duitsche koopvaarders te „scha duwen", die zich in de buurt van Pet- samo ophouden. De Duitsche regeering heeft aan alle Duitsche koopvaardijsche pen, die zich bij het uitbreken van den oorlog gedwongen zagen in de neutrale havens van Noord- en Zuid-Amerika, Afrika, Spanje en elders te blijven, last gegeven naar Duitschland terug te kee- ren. Menig schip, dat aan dezen last gehoor gaf, is gestuit op Engelsche oor logsbodems en heeft zich zelf in den grond geboord. Er is echter reden om te veronderstellen, dat andere schepen er in zijn geslaagd, of er alsnog in zullen slagen, de Noordelijke IJszee en via de Noorsche territoriale wateren de Duitsche wateren te bereiken. Aannemelijk is daarom dat de Engel sche admiraliteit, zoo goed als zij een oorlogseskader in de buurt van de ter ritoriale wateren van Zuid-Amerika heeft doen postvatten, thans ook een eskader in do Noordelijke IJszee heeft gestation- neerd voor het opvangen van Duitsche koopvaardijschepen. Men kan nog verder gaan en veronderstellen, dat de Engel sche oorlogsschepen niet zullen schromen zoo noodig de Noorsche territoriale wa teren opnieuw binnen te vallen, teneinde den Duitschen schepen te beletten te Narwik ertsen te laden. Te Berlijn uit men inderdaad vrees voor een dergelijke gebeurlijkheid. Er bestaat nog een andere mogelijkheid voo de aanwezigheid van een Britsch eskader in de Noordelijke IJszee en wel deze, dat rekening mag wórden gehouden met het feit dat Engeland zoo noodig, via Scandinavië, zijn lot aan dat van Finland tegen Rusland zal verbinden. In ieder geval heeft Engeland zijn mate- rieelen steun aan Finland sedertkort sterk uitgebreid en bespoedigd en heeft het plan opgevat Finland met ge regelde troepen ter zijde te staan. Het meest-kwetsbare punt der Russische po sities aan het oorlogsfront is de spoor weg, die Moermansk met het Russische achterland verbindt en waarlangs de Russen hun materiaal aanvoeren. De Fin nen zelf zijn niet in staat deze verbin ding af te snijden. Koesteren de Britten het voornemen, uit zee een aanval op deze verbinding te doen en aldus de Finnen te steunen in hun verdediging? Men is ook geneigd verband te leggen tusschen het verschijnen van het Britsche vlooteskader onder de Finsche kust en de grondige militaire toebereidselen, die de Engelschen en Franschen op het front van den Kaukasus treffen voor een eventueele actie. Indien het in hun be doeling ligt het oorlogsfront tot het Oosten van Europa uit te breiden, dan ligt het voor de hand, dat zij niet ver zuimen ook in het Noorden een, thans voor doelmatig gebruik gereed zijnd steunpunt te kiezen, teneinde de krach ten hunner vijanden te verdeelen. In dit opzicht vraagt het postvatten van een Engelsch vlooteskader in de Noordelijke IJszee eveneens belangstelling. Intisschen krijgt Finland hulp door de lang verwachte sneeuwstormen, die de Russische aanvallen ernstig belem meren en van Zweden, dat hoewel het zijn neutraliteit handhaaft, op alle mo gelijke manieren hulp verleent aan de zustematie. In de eerste en voornaamste plaats door het zenden van vrijwilligers, die er al duizenden schouder aan schou- de- met de Finnen vechten tegen de opdringende Russen. De vrij scherpe se lectie, die van den beginne af is toe gepast en die velen teleurstelde, maar waarschijnlijk nog veel meer anderen af geschrikt heeft, zal nu aanmerkelijk ver zacht worden en men kan dat doen omdat de eischen van bekwaamheid in het skiloopen en van het bestand zijn tegen het harde winterklimaat kunnen vervallen. Ook in anderen vorm wordt hulp ver leend. Zoo heeft de nationale inzameling de 20 millioen kronen al overschreden en het is bekend dat dit nog slechts een deel is van de geldmiddelen die Zweden ter beschikking van Finland heeft gesteld en waarvan het totaal de 100 millioen kronen ruim overschreden heeft. De een week geleden door Zweedsche vrouwencomité's begonnen inzameling van middelen voor het aankoopen van jacht vliegtuigen het beste middel tegen de Russische terreur van de Finsche burgerbevolking heeft reeds meer dan een millioen kronen opgebracht. Hulp van alle kanten dus. Laten we hopen dat ze niet tevergeefs zal zijn! RECHTZAKEN Kantongerecht Bergen-op-Zoom De zondaars wan den weg nemen in alle Kantonale rechtszittingen een belangrijke plaats in, ook in dit rechtsgebied, waar aan zeer uitgebreid verkeer zich ontwik keld heeft en herhaaldelijk strubbelingen voorkomen, wees de rol weder tal van overtredingen aan, zoowel op rijwiel-als op motorgebied. Onder enkele anderen had zich we gens het veroorzaken van een aanrijding op 8 Januari te verantwoorden M. M. te Stavenisse, die in den Stavenisse- weg met zijn auto verkeerde, toen v. d. M., van St.-Annaland, hem achterop kwam gereden. Blijkbaar was hij bezig zijn remmen te beproeven, hetgeen den Kantonrecn- ter de opmerking ontlokte, dat daartoe een openbare verkeersweg wel 'n vreem de plaats is. Nu eens optrekkend, dan weer stop pend, ging de wagen, na een signaal van v. d. M., vooruit, doch naar links, waar door de auto van v. d. M. dies om te passeeren, links moest uitwijken, in bot sing kwam met M.'s rijtuig, waardoor vrij ernstige schade werd veroorzaakt, zij 't wederzijds, waarbij men zich er mee kon troosten, dat men elkander met gesloten beurs kon betalen. Maar M. werd bovendien wegens het geen teeken geven van richtingwijziging en wegens na het gehoord signaal ver meerderen van de snelheid, voor elk dezer feiten beboet met f6 of 3 dagen. De vraag van v. d. M. over een civiele actie tot schadevergoeding, moest ter zijde Worden gelegd, omdat de compe tentie van den Kantcjntrechter zich ini dezen niet verder uitstrekt dan tot f 50 en de vordering f 150 zou omvatten. Het akkerbouwcrisisbesluit brengt heel wat oneffenheden aan den dag. De land bouwer W. te Steenbergen, had haver te malen gegeven, waarin nader hand bleek evenzooveel tarwe te zijn verscholen geweest. W. wist daarvan niets, maar die, dacht hij, zal er tusschen gekomen zijn bij zijn zoon. Inderdaad was dat zoo; althans een van diens ar beiders verklaarde dat het 't restant was uit de dorschmachine, zeker maar van 2e soort kwaliteit, dat men beter achtte te doen vermalen, dan het onbruikbaar achter te laten. Maar deze bespiegeling strookt niet met den geest en de bedoeling van het besluit, dat in verband met de crisis in het leven is geroepen en waaraan de boeren, voor wie de regeering zooveel doet, moeten meewerken, althans zeker niet ontduiken. De Kantonrechter beboette deze zaak met f20 of 10 dagen. TOONEEL EN FILM «KOMEDIANTEN» Langs de oevers van de Mississippi verdringt zich een dichte, enthousiast wuivende menigte om de aankomst van de „Show Boat", het drijvend amuse- mentspaleis van kapitein Andy Hawks, gade te slaan. Onder daverenden bijval van de blanke en gekleurde bevolking wordt de boot vastgelegd, waarna fan tastisch uitgedoschte muzikanten zich aan Uit de^Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 19 25 Febr. 189 0. Voor de vervulling van de betrekking van 5de onderwijzer aan de o.l. school te B r u i- nisse dragen B. en W. voor J. S. v. d. Berge te Nieuwe Tonge, F. Maijs te Zie rikzee en B. Schuring te Rotterdam. De tentoonstelling van zaaigranen in het „Huis van Nassau" te Zierikzee werd een succes. 124 nummers telde de catalogus. Door emigratie naar de Argentijn- sche republiek werden passabiljetten op crediet verleend. Aan mej. G. J. Rozenberg te P o o r t- vliet, werd, op verzoek, met ingang van 1 Apral eervol ontslag als onderwijzeres verleend. De raad van Zierikzee verleen de concessie voor den aanleg eener wa terleiding met 9—2 stemmen. (Het zou tot 1930 duren eer ze er definitief kwam) Tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee werden gekozen: J. G. Bethe, mr. C. J. Fokker, S. .G Nauta v. d. Grijp, N. Hu- son, Mars. Kashoek, J. J. Keller, J. Lam- mers Jz., J. v. d. Linden, M. Lokker, G. J. Lunenberg, W. P. Rensen, J. Ver doom Az. en J. Wiltson. het hoofd van den stoet medewerkenden stellen om een propagandamarsch door het stadje te ondernemen, alwaar ka pitein Andy zijn komedianten aan het publiek introduceert. Naast het komisch duo Elly en Frank zijn daar Julie La Verne en Steve, haar echtgenoot. Zij vor men het dramatisch element in de voor stelling en genieten een ongekende po pulariteit. Terwijl Andy, ondanks de hevige pro testen van zijn alom gevreesde ega Par- thy, het publiek op een gratis voorstel ling vergast, ontstaat twist tusschen Steve en Pete, welke laatste een onderge schikte positie op de „Show Boa t" bekleedt en Julie met zijn ongewenschte attenties achtervolgt. Pete wordt neer geslagen en begeeft zich uit wraak naar den sheriff met de foto van Julie, aan gezien hij vermoedt, dat zij een mu lattin is en daarom in verband met haar huwelijk aan strafrechterlijke ver volging is blootgesteld. Den volgenden dag maakt de sheriff zijn entrée en Julie geeft, in antwoord op zijn beschul diging, volmondig toe, dat zij een half bloed is. Steve weet hen beiden voor erger te behoeden door onder eede te verklaren, dat hijzelf negerbloed in de aderen heeft, hetgeen, Volgens de gel dende bepalingen, een einde maakt aan hun tooneelloopbaan, aangezien het aan kleurlingen in den Staat Mississippi ver boden is, in het publiek op te treden. Hun vertrek wordt door allen ten zeerste betreurd en Magnolia, Andy en Parthy's lieftallige dochter, is ten einde raad, nu zij haar liefste vriendin moet missen. Andy troost haar echter door haar hartewensch, het vertolken van dra matische rollen, in vervulling te doen gaan, niettegenstaande de barsche, aan moraal hechtende Parthy verschillende bezwaren opwerpt. Thans, nu Julie's plaats door Magnolia zal worden in genomen, maakt het vinden van een ge schikt tegenspeler een urgent punt van bespreking uit. Onverwachts presenteert de gezochte zich in den vorm van Gay- lord Ravenal, een in optreden en uiter lijk volmaakt schijnend gentleman, die echter als dobbelaar op de rivierbooten in zijn onderhoud voorziet. Dit is in het kort de aanvang van de beroemde, breed opgezette Universal- film die deze week in de Concertzaal loopt. De verdere beschrijving zou ons te ver voeren. Wij kunnen volstaan met de mededeeling dat het verdere verloop een spannend romantisch geheel vormt, waarin het musicale gedeelte, in handen van Irene Dunne en van den be roemden negerzanger Paul Robeson, uitermate goed verzorgd is. MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND. Uienveiling van 22 Fe- bruari. l"6oo balen Rijnsb. gewone f5.06— 6.01; 60 balen id. grove f5.86; 80 balen id. driel. f2.25; 40 balen id. picklers f 3.16 Alles per 100 kilogram. ST..MAARTENSDIJK, 22 F^blr. Uienvei ling. Gewone f5.72—5.80; Bjonken f6.60; Driel. f2.12; Picklers f3; alles per 100 k.g. Aanvoer 70.q00 kilogram AMSTLEVEN geelt een boeiend jongensboek uil,rijk geïllustreerd mei ruim 30 platen in kleurendruk en lallooze penleekeningen. Een leerrijk boek van ca. 60 bladzijden vol interessante bij zonderheden over allerhande scheepstypenvan zeilschepen tot de modernste vracht- en passagiersschepen: de Nieuw Amsterdam, de Oranje, de Koningin Emma, de Klipfontein, de Columbia, de Tegelberg en andere. Bovendien beval het boek een deskundige beschouwing over de Koninklijke Marine met haar kruisers en onderzeebooten en over vliegkampsche pen; hoofdstukken over scheepsgewoonlen, vlaggen, enz. Een waardevol bezit voor iederen Nederlander die van zijn land en de zee houdt! En nu over het prachtige doel Dit boek wordt franco toe gezonden aan allen, die minstens 60 cl. storten op postrekening 170800 van hel AMSTLEVEN-REDDINGBOOT FONDS. Ieder, die zich het boek aanschaft, draagt daardoor bij lol een prachtig doel, want na aftrek van 10 ct. voor elk boek ter bestrijding van de verzendkosten, wordf al wat in Nederland en Indië in het Fonds is gestort, overgemaakt aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaalschappij te Amsterdam met als be slemming den bouw van een nieuwe Molor-slrandreddingbool. Wie zou niet graag helpen, dit plan te verwezenlijken N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING Nieuwe Spiegelstraat 17, AMSTERDAM, Telefoon 44050 Kantoor voor INDIË: Willemskade, SOERABAJA Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 18. Jaooba Maria, d. van G. Geluk en N. J. Evertse; 20. Bernhardt Aschwin, 'z. van M. Pankow ein H. vani Schouwen. Overleden: 17. Pieternella Pagé, 82 j., wed. Van M. L. Schoenmaker; 19. Aart Koopman, 71 j., ongeh.; 20. Pieternella Cornelia Kort. 66 j., wed. van N. Slegt. Gehuwd: 20. M. Doeleman, 28 j. j.m., en A. P. van der Valk, 20 j. j.d|.; 21., J. van den Ouden, 24 j. j.m1., en J, J.. M. Pagé, 24 j. j.d. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 25 Februari. Ned. flerr. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, de. Reddingius. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Valeton en 7 ure, dhr. Sohooh, hulppr. te Den Haag. Lath. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 are, de. Spoelstra van Anna- Jaoobapolder. Ohr. Geref. Kerk, 9.30, ds. Qoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 nre, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poetstraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 ure. 'sWoensdags 7 30 ure (Openluohtwerk). Donderdags 8 ure. Alles onder leiding van de kapiteins Kremerv. Urk. Gerei. Gent. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, ds. Blaak van St.-Filipsland, Zon op.: Zon <md®r: 24 Febr. 7,01 17,26 Maan op: Maan onder: 24 Febr. 19,26 7,06 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 24 Febr. 3 20 15,50 8,50 20,59 Zeeuwich" Genootschap der Wetemchappen „Het Archief", vroegere en later® me. dedeelimgen, v.n.l. in betrekking tot Ze*, land uitgegeven dooir het Zeeuwsche Ge. nootschap der Wetenschappen, bevat be halve het Jaarverslag over 1938-'39 djoor door secretaris, mr. A. Meerkamp van Embden, een zeer interessant em lezens waardig artikel door A. Scherpenisse: Uit de geschiedenis van Pojortvliet en Tholan en hi*n omgeving vóór 1350.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1