Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 23 Februari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. S VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 7.30 VPRO, 9 VARA. 10.40 VPRO, 11—12 VARA. 8 ANP; 8,10 orgelspel; 8,30 gram.; 10 morgenwijding; 10,20 gram.; 10,45 decla matie; 11 pianovoordracht; 11,80 decla matie; 11,45 gram.; 12 De Palladians; 12,45 ANP, gram.; 1 AVRO-Amusements- orkest; 2 voor de vrouw; 2,10 Disco-cau serie; 3 pianovoordracht; 3,30—4 AVRO- Dansorkest; 4,05 gram.; 4,80 De Rosian Ladies; 5 voor de kinderen; 5,30 De Ram blers; 6 orgelspel; 6,30 Letterkundig over zicht; 6,50 zang met pianobegeleiding; 7 „Het beginselprogramma der SDAP"; 7,18 ANP; 7,30 berichten; 7,35 voor de jeugd; 8 zang en piano; 8,30 „Verworven heden, die niet verloren mogen gaan"; 9 radiotooneel9,30 Fragmenten uit „Don Juan"; 10,40 Avondwijding; 11 ANP; 11,10 Jazzmuziek (gr.pl.); 11,30—12 Esmeralda. HILVERSUM II. 301.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8 ANP; 8,05 schriftlezing, meditatie; 8,20 gram.; 9,30—9,45 geluK- wenschen; 10,30 morgendienst; 11 gram.; 11,15 zang met pianobegeleiding; 12 be richten; 12,15 gram.; om 12,30 ANP; 12.45 toespraak; 1 De Gooilanders; 2,30 Christ, lectuur; 33,55 viool en piano; 4 gram.; 4,30 Celesta-ensemble; 6,30 „Vroege voor jaarsgroenten"; 7 berichten; 7,15 Letter kundig halfuur; 7,45 gram.; 8 ANP; 8,15 Arnhemsche orkestvereeniging9,30 actu- tueel halfuur; 10 ANP; 10,05 Psycholo gische causerie; 10,35 zang en piano; 11,15 gram.; c.a. 11,50—12 schriftlezing. ZIERIKZElE. Naar men ons van be voegde zijde mededeelt heeft de stoom boot „Stad Zierikzee" haar dienst op Rotterdam hervat. Gistermorgen om 9 uur vertrok zij van hier in de hoop langs de gewone route Rotterdam te kunnen bereiken. Ook het aantal diensten op het veer Anna Jacobapolder—Zijpe v.v. is weer uitgebreid. Van heden af vertrekt het bootje van Zijpe des morgens weer om 4 uur 50 en om 5 uur 5 van Anna- Jacobapolder. De laatste vaart van Zijpe is echter nog om 20 uur 10 en van Anna Jacobapolder om 20 uur 30. De tusschen- vaarten geschieden alle normaal. Met ingang van 16 Maart a.s. is de heer H. Holtvoort. Adjunct-Commies ten kantore der Registratie en Domeinen alhier verplaatst naar Klundert, Kantoor Rentmeester der Domeinen. Voor de hier gelegerde militairen en een heel grooit aantal burgers gaf gisteravond in „Juliana" vioior „O. en O." de Ned. Toon eel groep, met artistiek lei der de heer René de Vos een (opvoering van de operette „Rose Marie", Welk zang spel Maandagavond in TAVENU te Haam stede werd opgevoerd. Luit. de Haas sprak een kort lopenings- en welkomst woord, zich daarbij speciaal richtend tot hen, die 'sKonings Wapenrok )nöet dra gen, om, meer dan boft nu toe, belang stelling te toornen voor „O. en O", dat dien steun hard nooidig heeft. Een gun stige wending is er intusschen ito deze mentaliteit gekomen, daar een burger comité de zaak krachtig heeft aangepakt en vele donateurs voior „O. en O." heeft Weten te verwerven. Wat de opvoering zelf betreft, zouden We naar het verslag van Haamstede wil. len verwijzen. Luitenant De Haas sprak aan het slot een wioord van dank tot de tooneelgroep', die de operette in zak formaat ook hier bracht. Met ons Volks lied en ©en driewerf hoera voor onze Koningin werd deze „O. en 0."-avojnd geëindigd. HAAMSTEDE. Onder voorzitterschap van dhr. A. F. K. Rrandes hield in ho tel Bom de afdeeling Burgh-Haamstede van het mobilisatiekruis haar jaarlijksche algemeen© verg. Na opening 'wienscht de voorzitter den leden met hun gezin een voorspoedig nieuwjaar toe, ten spreekt de hoop uit dit dit jaar vo^r Land en Volk voorspoedig moge zijtn. Uit het hier na volgende jaarverslag van den secre taris memoreer,en 'wij1, dat in het afge- loopen jaar het aantal leden en dona teurs steeg van 91 tot 114 (38 leden, en 76 donateurs). Gezien de doelstelling Zou het ledental nioig veel kuninejn; stijl gen, omdat er nog steeds oud-gemobi liseerd en zijln die geen lid van de afdee ling Zijn. Eveneens Wordt j|n| het verslag herdacht de blijde geboorte van Prin ses Irene. In de hoiop, dat de donkere o.orlogsdreiging voor Nederland spoedig voorbij' moge zijn, eindigt dit jaarverslag. In aansluiting hierop herdenkt de voor zitter hen die in het afgeloopen jaar bij de uitoefening van huin plicht als offer Zijn gevallen bij de land- ep. zee macht. Vervolgens brengt de penningmeester verantwoording uit over Zijn finamtieeï beheer. Waar in het afgeloopen najaar voor de alhier gelegerde militairen tw^e gezellige avonden werden gegeven door deze vereeniging en mede doordat ter gelegenheid van St.-Nicolaas aan de uit deze gemeente gemobiliseerden ©en ver- rassing werd gezonden, zijln de financiën •erg gedaald. De rekening wordt dwr de .Commissie loinderzocht en in orde bevon den. De aftredende bestuursleden de hee- ren W. J. van der Maas, A. Visser A. Overbeek© worden allen met gqoote meerderheid van stemmen herkozen. Hierna wordt besproken de mogelijkheid de inkomsten te vergrooten, omdat het in de bedoeling ligt zkho noodig dit na jaar weer iets te doen viotor de gemobi. liseerden. Waar andere jaren gunstige resultaten werden verkregen door het ge ven van z.g. „gezellige avonden" voor de leden met hun dames, wordt na eenige bespreking besloten dit zoo mogelijk In de eerste helft van Maart a.s. weer te doen. Op dezen, avond zal indien daartoe toestemming wordt verleend o.a. een kleine loterij' worden gehouden. Hierna sluiting. BRUINISSE, Dinsdagavond werd voor de eerste maal in het nieuwe Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een jaarfeest ge vierd en wel van de Chr. Meisjesver- eeniging „Wees een Zegen" en de Jeugd club „Rhodé". Het is een jaarfeest ge worden, waarop de leidsters der ver- eenigingen, de dames De Korte, weer met genoegen zullen kunnen terugzien. Na een inleidend woord van ds. Mars man wisselden zangnummers, opstellen, voordrachten, samenspraken en een ta bleau elkander af. Alles kon den toets der critiek glansrijk doorstaan. Het opstel van de leidster van „Rhodé" mag even wel zeker apart worden genoemd. Ouder ling M. Krijger sprak een kort doch ernstig slotwoord. POORTVLIET. Maandag hield de coöp. Boerenleenbank haar jaarvergade ring. De voorz. dhr. H. Uijl opende met een welkomstwoord tot de 32 aanwezi gen en deelde mede dat de Bank een gunstig jaar heeft gehad. Er zijn weer eenige nieuwe leden bijgekomen, terwijl er heden in omloop zijn 203 spaarbank boekjes, 72 loopende-rekeningboekjes en 27 voorschotboekjes. Het spaargeld is toegenomen tot f 100.000; vorig jaar was dit f 85.000. Voor niet-leden-spaarders was de rente 2 5o/0j voor leden-spaarders 2,64 o/0. Hoe de rente in 1940 zal zijn is nog niet bekend. Dit hangt af van de Centrale Bank te Utrecht. Deze bank, waar wij ons geld deponeeren, geeft tot f50.000 een rente van 2,75 o/0, boven dit bedrag slechts 3/4 o/0. De gemaakte winst in 1939 is ruim f 1400, hetgeen nog niet is voorgekomen. Als dit bij het reservefonds gevoegd is, zal dit fonds ruim f 22.000 bedragen. Het tegoed op de Centrale Bank bedraagt thans f 66.000. Hierop volgden de rekening en balans; Inhoud der kas 31 Dec. 1939 f3747,85; ontvangsten: spaargelden f57.723,83; te rug betaalde voorschotten f 4646,89van rekeninghouders f 163.334,29van de Cen trale Bank f108.548 84; afschrijving f 8,12; op reserve gebrachte winst f 980,24; rente van voorschotten f3180,82; rente van loo- pende rekening f 2569,56rente van ef fecten f608,40; rente van Centr. Bank f 1103,32; diverse ontvangsten f 125,44; to taal f346.580.08. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 62.448,28; gegeven voor schotten f5250; in loopende rekening f 112.325,21; aan de Centr. Bank f 157.688,47; rente aan spaargelden f3197,24; rente aan loopende rekening f 429,93; bijdragen Centrale Bank f45,13; bijdrage waarborg fonds f 14; salarissen f600; afschrijvingen f8,12; diversen f577,90; op reserve ge brachte winst f 980,24. Stand der kas 31 Dec. 1939 f3015.56; totaal f346.580,08. Saldo winst f 1448,42; Totalen balans f 184.933,02. Deze rekening was nagezien en in orde 'bevonden. De heer H. Uijl werd met al- gemeene stemmen herkozen. Als lid van den Raad van Toezicht werd dhr. P. J. Vroegop herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden herbenoemd de heeren C. K. v. d. Slikke en Joh. Deur- loo. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1940 werden be noemd de heeren D. W. Kesteloo, W. J. Gunther en C. Goudzwaard. Bij de rondvraag werden eenige vragen gesteld betreffende de crisisbetalingen en over de Bank, welke door den kassier be antwoord werden. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. Algemeene jaarverga dering van de afdeeling St.-Annaland van de vereeniging „Het Groene Kruis", gehouden op Maandag 19 Februari, on der voorzitterschap van den heer C. M. P. W. Hanssens. Buiten het bestuur wa ren slechts 14 leden tegenwoordig. De rekening over 1939 gaf aan: ontvangsten f 1468.55; uitgaven f 1986,64; tekort f 518,09. Als gewoonlijk zal weer aan gemeente raad en Weezen Armbestuur gevraagd worden dit tekort te dekken, resp. voor 65 en 35 o/0. De afzonderlijke rekening van de t.b.c.-bestrijding had aan ont vangsten f252,18 en aan uitgaven f227,14, alzoo een batig slot van f25,04. De be grooting voor 1940 werd aangeboden en goedgekeurd op een bedrag van f 2134. Uit het jaarverslag bleek dat de ver eeniging was gedaald van 543 op 530 leden (inmiddels weer met 5 gestegen). Van de verschillende artikelen werd 287 maal (v.j. 292 maal) gebruik gemaakt. De wijkverpleegster legde 3859 bezoeken af, t.w. gewone huisbezoeken 2944; voor t.b.c.-bestrijding 554; voor kinderhygiëne 361. Onder toezicht (t.b.c.) stonden 31 gezinnen met 30 patiënten (v.j. resp. 18 en 20). Tot bestuurslid werd herkozen dhr. M. J. Heijboer. Het bestuur stelt voor de pensioensverzekering voor zuster Kempe van f 300 op f 400 te brengen, te verkrijgen op 55-jarigen leeftijd en de polis op haar naam te plaatsen bij vertrek naar elders, terwijl zij bij ver trek om andere redenen de volle premie zelf krijgt terugbetaald. De heer Paape vraagt, of nooit gedacht is aan pen sioensbepaling per dienstjaar, zooals voor ambtenaren is bepaald. Het bestuur heeft daar nooit over gesproken en acht dit ook ondoenlijk. De heer Bruijnzeel stelt voor het pensioen op f500 te bepalen. Dit wordt met 10 tegen 9 stemmen aan genomen, onder nadere goedkeuring door gemeenteraad en W.A.-bestuur. De heer Paape komt tegen deze bijvoeging op, daar hierdoor een geldig' besluit van de afdeeling op zeer losse schroeven gezet wordt. Toch blijft het zoo. Hierna sluiting ST.-ANNALAND. In de Dinsdag gehou den vergadering van den Gemeenteraad was bericht ingekomen dat goedkeuring is verkregen op1 de 'Oinderhandsche aan besteding van een (nieuw Gemeentehuis en de daarvoor benoodigde geldleenimg. De Minster van Justitie heeft afwijzend beschikt op ©en beroep van de gemeente om het bouwen van een inieuw arres-j tanlenlokaal te mogen opschorten. Daar echter aan het nieuwe Gemeentehuis een arrestantenlokaal is verbonden, was de grond voor dit beroep reeds vervallen. Naar aaneiding van een verzoek van den nachtwaker om salarisverhiooging stelden B. en vy\ voor dit salaris onge wijzigd te laten, welk voorstel met 6 tegen 1 stem Wierd aangenomen. SCHERPENISSE. Vanwege de hooivor- dering voor de militairen wordt door de daarvoor aangewezen boeren hun gevor derd hooi op de haven gebracht welke direct wordt geperst en verder per auto vervoerd. j De alhier gehouden Zonnestraalcol lecte heeft opgebracht f 19,73. De heer Joh. B. had bij het hout hakken het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Nu voor de ajuin een goede prijs wordt geboden heerscht er thans eeh levendige handel hierin Bij het openen der putten en rennen blijkt echter dat de vorst er veel schade aan heeft ge daan doordat veel uien bevroren zijn. DE RECORD-JANUARI MAAND Aan het vooirloopig overzicht van het Kon. Ned. Met. Insituut ever Januari is het volgende (ontleend: Gemiddeld over de geheel^ maand en de 3 dekaden Waren de afwijkingen van de overdag.temperatuur, het gemiddelde dagelijksche maximum en het gemiddelde minimum respectievelijk: maand -7.6, -6.4 9.0 gr.; dekaden I -7-3, -<6.1, -8.4 gr.; II 7.7, 6.3, 9.6 gr; III 7,.7, 6/7, 8.9 gr. 'i De hooigste temperatuur, 4.4, Iwerd Waargenomen te Naaldwijk lotp den 1, de laagste -20.8 te Sittard op den 23. Te Rottum', H'oiam, A'dam (Hortus), Naald- Wijk. Winterswijk, Vlissingen, Oudenbosch Gemert, Sittprt ein Maastricht W'aren de laagste minima records voor Januari, te Hooirn ©n Oudenbosch ook voor den ge- heelen Winter. In De Bilt was de maaind- temperatuur een laagterecord voior Jan. sedert het begin der Waarnemingen van Utrecht—De Bilt in 1849. Daarop1 volgt vooir Januari -3.3 gr. in 1850. Kouder dan de afgeloopen maand fwas alleen Febr. 1855 met -5.3 gr. Na Januari 1940 volgen Februari 1929 met -4.5 en December 1890 189o met 4.4 gr. Dat vqoir De Bilt ©pi alle dager, de minimumtemperatuur onder 0 gr. Was, is waarschijnlijk o|0ik een re cord. Merkwaardig was, dat niettegen staande de strenge koude, in dezen win ter geen bijzonder gure dagen yoiorkwa- mem. KERKNIEUWS BURGH. In de Zondagmorgen en -avond gehouden godsdienstoefening zijn weer 2 biljetten van f lo gecollecteerd, n.l. voor de kerk en de diaconie. Den milde geef-, ster of gever wiojfdt dank gebracht. GEMEENTERAAD TE OUWERKERK Ontslag hoofd der school Tijdelijk kolentoeslag Opruiming krotten Vergadering van Maandag 19 Februari. Alle raadsleden tegenwoordig. De bur gemeester was wegens ongesteldheid ver hinderd, waarom de leiding berustte bij Wethouder Romeijn, die zich in zijn openingswoord de tolk maakte van allen, door den burgemeester een spoedig her stel toe te wenschen." Vervolgens richtte hij een terugblik naar 1939, waarin naast de geboorte van Prinses Irene als blijde gebeurtenis, de mobilisatie en de losgebarsten wereldbrand als donkere schaduwen een eerste plaats innemen, of schoon ons land gelukkig nog voor den oorlog bleef gespaard. Met trots mag de raad terug zien op het besluit tot verbouwing der school, die thans aan zeer redelijke eischen voldoet. Spr. hoopte dat de gemeenteraad, die ook in 1939 van samenstelling veranderde, met ter zijdestelling van wat den leden scheidt en door samengaan in hetgeen vereenigt, ook in 1940 de belangen van de gemeente op de beste wijze zal dienen. Een verzoek van A. M. Bakker om ont heffing van schoolgeld werd in handen gesteld van B. en W. Aan J. C. de Karn en J. L. Kuijper verleende men de ge vraagde ontheffing. Schipper A. D. v. d. Klooster verzocht het voor de 2e maal betaalde havengeld te mogen terug ont vangen, omdat zijn schip was ingevroren en vertrekken onmogelijk was. Het rede lijke verzoek verkreeg een gunstige be slissing. De heer C. A. Swenne zal op zijn daartoe strekkend verzoek pe"r 1 MeL a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verkrijgen uit zijn functie als hoofd der O.L. school, onder dankbetuiging voor de vele diensten, aan de gemeente bewezen. Een nieuw schoolhoofd zal worden opge roepen. De circulaire van den Alg. Ned. Politiebond, waarbij herziening van de salarissen van politie-personeel werd ge vraagd, werd voor prae-advies in handen gegeven van B. en W. De heer de Rijke informeerde of het waar is dat iemand met 2 kinderen, die voor de gemeente stempelt, f 9 ontvangt, terwijl men bij stempelen voor den bond maar f8,40 trekt. Hij zou die regeling verkeerd achten, omdal hij, die geen con tributie heeft te betalen, bovendien nog meer trekt. De heer Hoek zou het zeer billijk vinden als het contributiebedrag in mindering werd gebracht, omdat de ongeorganiseerde de vruchten plukt, die de georganiseerde zaait. Wethouder Kuij per zag niet direct een onbillijkheid in de regeling. Het verschil doet zich voor, omdat de kindertoeslag in één geval voor ieder kind gegeven wordt, doch in het andere geval ingaat bij het 3e kind. Bo vendien moet iemand, die in de gelegen heid geweest is om zich te organiseeren, eerst 7 weken stempelen, alvorens iets te ontvangen. Voorkomende gevallen die nen afzonderlijk te worden bekeken. Nie mand kan aan de steunregeling eenig recht ontleenen. In B. en W. is de mogelijkheid over wogen om aan stempelaars, die voor re kening van de gemeente komen, t ij d e- 1 ij k een kolentoeslag te geven, doch tot een besluit kwam men niet. Spr. deed daarom het voorstel om fl toeslag per week te geven. De heer v. d. Bos meende dat er onder de kastrekkers ook wel zijn, die bedoelde toeslag noodig hebben, waartegen Wethouder Kuijper opmerkte, dat een uniforme regeling noodig is. Zij, die uitgetrokken zijn, komen bij de ge meente stempelen' en zullen, wordt zijn voorstel aangenomen, de toeslag ook ontvangen. De anderen, die meer werk hebben gehad, zijn er niet zoo hard om verlegen. Het voorstel werd hierna met 6 stemmen aangenomen (de heer J. L. Kuijper was inmiddels weggeroepen). De heer Zorge wenschte dat ieder raadslid en de penningmeester van den landarbeidersbond een getypt exemplaar zouden ontvangen van de steunregeling, opdat dit geraadpleegd kan worden als inlichtingen worden gevraagd. De heer Hoek onderstreepte de woorden van den heer Zorge, voor wat de onvoldoende kennis der steunregeling betreft, hetgeen Wethouder Kuijper deed opmerken dat ieder het voor zich zelf heeft kunnen noteeren. Nochtans zal aan het verzoen worden voldaan. De heer Zorge infor meerde verder of B. en W. al aan krot opruiming hebben gedacht. Wethou der Kuijper antwoordde dat naar het oordeel van den Inspecteur, die een on derzoek instelde, een drietal woningen onbewoonbaar zullen verklaard moeten worden, wanneer zij door de tegenwoor dige bewoners zullen worden verlaten. Een geval van verbetering is in onder zoek, doch daar zit weinig voortgang in. De heer de Rijke vroeg of met het bouwen van de kluis al gevorderd werd, waarop de voorzitter antwoordde dat de plannen in een vergevorderd stadium verkeeren, doch dat de aanbesteding nog niet heeft plaats gehad. De vorst is daar van één van de redenen. Er zal evenwel spoed achter deze zaak gezet worden. De heer Hoek zou bij een volgende be grooting graag een post van ongeveer f200 uitgetrokken zien voor verbetering van den waterafvoer op den Zuid-Achter om. Niemand achtte den toestand ter plaatse in normale omstandigheden zoo slecht dat een dergelijk bedrag gerecht vaardigd zou zijn. De weersomstandig heden veroorzaken slechte afvoer. Door er te gaan rioleeren zou men op een gevaarlijk terrein komen, omdat men dan ook op andere plaatsen zou moeten rio leeren. Bij de toezegging van den voor zitter dat de toestand na de vorstperiode zal worden bekeken en ernstige fouten, zoo zij blijken, zullen worden weggeno men, legt de heer Hoek zich neer. Nadat de openbare vergadering hierop was ge sloten, ging de raad in comité-generaal. TELEGRAMMEN Spionnageaffalre ontdekt Na een langdurig en uitgebreid onder zoek, dat door de Groningsche recherche werd ingesteld, tezamen met de rijks recherche, is een spionnagegeval ont dekt dat zijn vertakkingen in het heele land had. In den nacht van Dinsdag op Woensdag kon de politie overgaan tot de arrestatie van een aantal verdachten, zoowel in het Oosten van de provincie Groningen als in Noord-Holland. Zes verdachten werden naar het politiebureau te Groningen overgebracht en op gesloten. Onder deze gearresteerden be vindt zich één vreemdeling. Deze ver dachten zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De onmiddellijke aanleiding tot dit in grijpen door de politie, was een poging tot ontvluchting van twee geïnterneerde buitenlandsche militairen, die Maandag nacht door de marechaussée werden aangehouden. De gearresteerden waren betrokken bij deze ontvluchtingspogingen. Onderofficier bij verkeers ongeval gedood Woensdagnacht, ongeveer drie uur, is de sergeant-ziekenoppasser L. Scharff met een door hem bestuurde auto, nabij het station B i 11 h o v e n, vermoedelijk door slippen, tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood. WEERBERICHT De weerstoestand van Donderdagmorgen 7.20 uur: Den Helder: Vlissingen: Weer: zwaar bewolkt zwaar bewolkt Wind: matig Zuid zwak Zuid Temp.: —0 gr. 0 gr. Minimum hedennacht: —0 gr. —0 gr. Neersl. afge. etmaalgeen geen Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Des nachts tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Overdag dooi. Moedige redders beloond De bemanning van de EJogelsche red dingsboot die een afstand van 130 mijl heeft afgelegd om de 'opvarenden van het Nederlatndsche s.s. „Burgerdijk" bij te staan, heeft ©en b'elojoming vajn de Royal National Lifeboat Institution ge kregen. Nopit tevoren had deze boot een zoo grooten afstand afgelegd of zoo lang dienst gedaan. Aardschokken In Turkije Thans wordt bericht dat de aardschok ken van gisteren vier dorpen geheel verwoest hebben. Tachtig personen wer den gedood en 22 ernstig gewond. Ontploffing In kruitfabriek In een kruitfabriek te Elkton in den Amerikaanschen staat Maryland, is een zware ontploffing voorgekomen waar door de fabriek en vier belendende ge bouwen werden vernield. Twee personen werden gedood en twaalf gewond. Hot Russische leger bericht Op 21 Februari Heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. Van 19—21 Februari hebben de Sovjet troepen langs het front, waarin het ge bied van de sterkte Kojvisto ligt, 176 vijandelijke verdedigingswerken genomen met inbegrip van 37 stalen en betonnen artillerie-forten. De Sovjetluchtmacht is opgetreden tegen vijandelijke troepen en militaire deelen. 16 vijandelijke vliegtui gen werden tijdens luchtgevechten neer gehaald. Russische vfootoefeningen Naar uit Seb'astopiol wordt geméld zijn dezer dagen omvangrijke laefeningeim ge houden van de Russische vloiot in de Zwarte Zee. Finsche sleden gebombardeerd Sov j et-Russische b ombardements vl ieg- tuigen, die hun basis hebben in Moer- mansk en Godsjarvi, hebben Woensdag bombardementen ondernomen op Ivalo en Rovaniemi. Minstens 50 vliegtuigen vlogen in Zui delijke richting. Een groot aantal bom men werd op eerstgenoemde plaats ge worpen. Daar werd aanzienlijke schade aangericht. Vreemde officieren in Finland Men heeft te Helsinki verscheidene Engelsche en Fransche officieren gezien. De nieuwe Britsche gezant in Finland Gordon Vereker wordt binnenkort te Helsinki verwacht. Roede Kruishulp aan Polen De President van het Amerikaansche Roode Kruis, Norman Davis, heeft mede gedeeld, dat de Duitsche regeering hulp van 'het Roode Kruis aan de Poolsche burgerbevolking alleen toestaat in het gebied van Warschau. Vorstelijke gift voor Finland De Amerikaansche millionnair John D. Rockefeller heeft Woensdag 100.000 doll, gegeven voor het Finsche steuncomité. De sterkte van hel Canadeesche leger Mackenzie King, de Canadeesche Pre mier, heeft verklaard dat 70.000 man onder de wapenen zijn in actieven dienst bij het Canadeesche leger, 9000 bij de luchtmacht en 6000 bij de vloot. Hij voegde hieraan toe dat dit aantal ver hoogd zal worden met tienduizenden door het vliegoefenplan en andere re- cruteeringen. Hij meende dat het vlieg oefenplan wel eens een beslissende fac tor zou kunnen zijn voor het winnen van den oorlog. MARKTBERICHTEN ZIERIKZEE, 22 Febri Aardappelen geen (noteering. Uien, gnoiOte bruin© ep, witte f 2.25 per 50 kilogram'. Coöp. Veiling Zierikzee Kipeieren f3,60—4,50. Kleine dito f3,40—3,70. Boter f 0,65-0,78. Boterprijs Commissie 85 cent per pond. Veilingsvereen. «De Eendracht» Tholen Veiling van 21 Februari. Grove uien f5.90; gewiope id. f6.25— 6.89; Driel. f2.55; Picklers f 3.25; Roode Bewaarko.o.l f7; Witte id. f4; per 100 k.g. De uienmarkt is sterk dalend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2