-lil GOOI Bernhardi ADVERTENTIES. Een goede bril WEERBERICHT De weerstoestand van Woensdagmorgen 7.20 uur: Den HelderVlissingen Weer: betrokken nevelig Wind: matig Zuid krachtig Zuid Temp.: —0 gr. 1 gr. Minimum hedenacht—2 gr. 0 gr. Neersl. afge. etmaalgeen geen Verwachting geldig van Woensdagavond tot 'Donderdagavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Betrokken tot halfbewólkt. Geen neerslag van beteekenis. Aanhou dende dooi. ook de tuinbouw kennis te laten nemen van "hetgeen er door hen gepresteerd wordt. In tegenstelling met de industriëele Jaarbeurs is de Agrarische Jaarbeurs meer een tentoonstelling dan een gelegen- hid tot het afsluiten van transacties. De bedoeling is dus om door centralisatie deze werktuigen goedkooper te kunnen leveren, zooals de Commissie voor Land bouwwerktuigen dit op een van zijn ver gaderingen heeft vastgesteld. Naast de werktuigen moeten ook de producten uit land- en tuinbouw aanwezig zijn en dan wel in de beste kwaliteiten, opdat de buitenlandsche en ook de binnenlandsche bezoekers kunnen zien, welke producten er in ons land geleverd kunnen worden. Naast deze inzendingen op de Nederl. Agrarische Jaarbeurs zal. het aanbeve ling verdienen ook te exposeeren op de buitenlandsche Jaarbeurzen. Tot slot wekte de spreker op de Agrarische Jaarbeurs te bezoeken. Deze vlot uitgesproken rede werd afgewisseld met een 4-tal filmpjes, welke betrekking haddden op de Agra rische Jaarbeurs en op enkele speciale landbouwonderwerpen. De voorz. dankte Ir. de Boer voor zijn vlotte voordracht. NOORDWELLE. Maandagavond had de eiradles plaats van de avondschool. Aan de uitnoodiging tot het bSjlwonefti' ervan hadden de beide wethouders, de hoeren Boo'gerd en Akkerdaas, benevens de raads. leden Boot en van der Maas gevolg ge geven. Het hoofd der school, de heer1 D. C. Steur, sprak een Woord van wel kom tot de leerlingen die voor de laatste les aanwezig waren en tot de genoo.i digden. Achtereenvolgens werden behan deld rekenen, taal, boekhouden, electrici- teit en staatsinrichting. De lessen hadden een vlot verloop en uit de antwoforden bleek, dat de tijid en de kosten aan de avondschool gegeven vruch ten hebben gedragen. Er waren zeep weinig absenten geweest. Na afloiop sprak Wethouder Boogerd ieenige woorden van dank tol het hoofd der school. Hij' had met genoegen geluisterd. Het Is de eerste winter sedert de heropening der school, dat een avondcursus is gegeven. Het doet het gemeentebestuur goed, dat deze zioo uitstekend geslaagd is. Op later leeftijd zullen de leerlingen pas beseffen- Wat het is goed lomderwïjis te hebben genoten. Hij drukte de hoop uit. dat het den heer Steur gegeven moge Zijln, oog vele les sen aan deze school te mogen geven. De heer Steur dankte voor de gesproken Woorden en met ,een handdruk aa|n de leerlingen Werd deze eindigs besloten. SCHARENDIJKE. Vrijdag j.l. hield de coöperatieve kolen bond E.M.M. voor de gemeente Eiker ze®, Ellemeet en Duivendijke haar jaarvergadering in café Kooman. De opkomst der leden Was zeer bevredigend. De heer C. Padmos heette als voorzitter allen hartelijk welkom en zette uiteen, dat de vele klachten, die werden vernomen over de geleverde brandstoffen, voornamelijk tot oorzaak hadden den oorlogstoestand en de daar, mee veiband houdende bijzondere maat regelen. De aangekochte kolen konden daardoor niet worden geleverd. Wat daar voor in de plaats Werd aangekocht, vol deed niet aan de verwachtingen. Er werd over zeer veel stjof geklaagd. De pen ningmeester memoreert de jaren van den vorigen oorlog, hoe het toen Was gesteld met de leverantie der brandstoffen. Daar mee vergeleken hebban We tot heden niog niet te klagen. De penningm. geeft vervolgens ecm| uit voerig verslag der Werkzaamheden van den bond in het afgel/otopeai jaar, Waaruit we aanstippen, dat de ontvangstetni heb ben bedragen f7442.68, de uitg. f6651.86 en alzooi een batig slot aanwezig is van f 790-84. De totale om'zet heeft bedragen 5187 H.L., zijnde 918 H.L. meer dan in 1938. Aan de leden kan een, bedrag van f 558.82 worden gerestitueerd. Bij monde van dhr. P. van Huizen, brengt de fi nancieele commissie rapport uit van hare bevindingen en wordt op1 diejnjs voorstel de rekening over 193 goedgekeurd. De heeren C, Padmos en H. den Blei]- ker worden bij acclamatie tot besfcuurs. lid herkozen en tot lid der commissie van toezicht gekozen de heer A. N. Kloet. De contributie blijft als vorig jaar ge handhaafd op 25 cent. De voorzitter deelt mede, dat de kwes tie van de niet geleverde anthraci^t in handen is gesteld van mr. du Croa en dat de bond een schadeloosstelling heeft geëischt van 50 cent per H.L. Indien deze schadeloosstelling wordt verleend, zullen alleen zij, die anthraciet hebben betrok ken, voor uitkeering daarvan in aalrimer- king komen. Dhr. Steenland deelt mede dat niet alleen hij, doch meerdere per sonen ernstige klachten hebbejn lover de dezen winter geleverde eierkolen. Hij stelt voor een grooter pakhuis te huren, daar het tegenwoordige klaarblijkelijk te klein is. De tusschenkomst van andere leveranciers kan dan worden voorkomen en behoeven geen kolen te wordejnj ge leverd. die aan de open lucht zijn bloot gesteld. De voorzitter Wijst erop, dat deze Winter wel als een ze€r abnormale kan worden beschouwd; vorige jaren bleek het tegenwoordige pakhuis altijd ruim schoots aan de gestelde eischen te vol doen. Hij voelt er niet voor tot het huren van een grooitere bergplaats over te gaan. Dhr. Steenland stelt nog voor het salaris van den penini|n|gmeester met 1 cent per H.L. te verhooigen. De voorzitter ant woordt dat verleden jaar dit salaris m<jg is verhoogd; evenwel het bestuur Zal het in overweging nemein. Verv(0.1ge|hj5 onder dankzegging vooir de goede opkomst slui ting. OOSTERLAND. Donderdagavond j. 1. vergaderde de tuinbouw-vereen. „Ooster- land en omstreken", onderafdeeling der coöp. tuinbouwveiling „De Zuid-Holland- sche Eilanden", in café de Blauwe Keet. De waarn.-voorz., dhr. A. Steenpoorte, opende de vergadering met een woord van welkom aan de opgekomenen, in zonderheid tot dhr. A. Hogeweg, direc teur der voornoemde veiling. Hij had de leiding, daar de voorzitter, dhr. W. J. van der Velde, als gemobiliseerde onder de wapenen was geroepen, maar voegde hieraan toe dat hij tevens zijn ontslag had genomen, wat hem ten zeer ste speet. In het uitgebreid jaarverslag van den secretaris vermeldt deze hoe evenals een kwart eeuw geleden het geval was, de landen waarop wij met den uitvoer onzer producten grooten- deels zijn aangewezen, in een oorlog gewikkeld zijn, waarvan het einde en den afloop niet te voorspellen valt. Dat in hoofdzaak de tuinbouwproduc ten bij het begin van den oorlog ten zeerste gedupeerd werden heeft ieder aan den lijve ondervonden. Thans wor den aan de grondverbruikers zware eischen gesteld en moet uit den grond gehaald worden wat er uit te halen is, om in de behoeften van mensch en dier te voorzien. Ieder kan zich nu over tuigen van een gezonden onmisbaren land- eh tuinbouw. Men heeft nu volop gelegenheid deze te eerbiedigen, te waar- deeren en aan te moedigen, doch het meest ook door hen te geven behoor lijke prijzen voor de land- en tuinbouw producten, zoodat een ieder in staat is zich van het allernoodzakelijkste te voor zien. Hij hoopte dan ook dat allen die leiding hebben te geven dit zullen be grijpen. Het ledental der vereeniging bedraagt 95. Er zijn dit jaar 30.000 kisten uit gegeven, wat overeenkomt met 120 wa gons. Ook het vereeniging-veilingnummer blijft steeds gunstig werken. Er zijn 168142 kg diverse goederen verzonden voor een netto bedrag van f 3249,45. Uit het verslag van den penningm. bleek dat de ontvangsten, met inbegrip goed slot vorig jaar, aanwijst f 1340,49 en de uilgaven f536,40, alzoo een batig saldo vormend van f 804,09. De aftr. be stuursleden, de heeren H. J. Hage en V. Geluk, werden beiden herkozen. In de vacature-W. J. v. d. Velde werd ge kozen dhr. M. L. van den Bos. Als plaatsvervangend lid van de Commissie van Toezicht werd benoemd dhr. C. Ni- kerktot afgevaardigden naar de Fede ratie de heeren H. J. Hage en V. Geluk. Hierna deed de heer Hogeweg eenige mededeelingen t.a.v. bedrijven boven de 10 ha grond, in het bezit zijnd van een tuinbouwteeltvergunning. Peze wordt in getrokken, behalve voor vroege aard appelen. rabarber en aardbeien. De vracht per R.T.M. wordt met 1 cent per kist verhoogd; het statiegeld der kisten is verhoogd tot 70 cent per kist, ingaand op 1 April e.k. Voordien zullen alle kisten, bij de aanvoerders nog aan wezig, met een nieuw stempel worden voorzien. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Bij de hierna gehouden be stuursvergadering is uit het bestuur tot voorzitter gekozen dhr. A. Steenpoort Mzoon. OUD-VOSSEMEER. Ten huize van den heer E. H. Verhees vergaderden, onder voorzitterschap van dhr. A. A. Rijstenbil de aandeelhouders der weegbrug „Recht voor Allen". De aftredende bestuurs leden, de heeren A. C. Rijstenbil, E. H Verhees en C. H. C. de Wit, werden herkozen. Blijkens het verslag van den weger werden gewogen: 1.005.740 kg bieten, 280.710 kg pulp, 367.360 kg aard appelen, 17.660 kg grind, 30.920 kg vlas alsmede 3 varkens. De inkomsten be liepen over 1939 f 113.65, uitgaven f 110,; goed slot f 3,27. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg A. S. F., 56 j., veehandelaar te Zie- rik zee, wegens verduistering van gel den, toebehoorende aan A. van Alm- kerk en L. J. Beije, welke geldsbe dragen hij had ontvangen voor den ver koop van 3 ossen, toebehoorende aan van Almkerk en Beije voornoemd, en welke geldsbedragen hij weder aan van Alm kerk en Beije moest verantwoorden en afdragen. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Mr. C. J. B. du Croo, raadsman van verdachte, vroeg vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 15 of 10 dagen hechtenis. LAND- EN TUINBOUW V.Z.O.S. wordt coöperatief De jaarvergadering van V. Z. O. S. te Z i e r i k z e e, welke gisteravond op de bovenzaal van „Concordia" werd gehou den, was goed bezocht, toen de voorz., de heer J. Enzlin, de bijeenkomst met een woord van welkom opende. Der ge woonte getrouw gaf hij ook. nu weer een overzicht over het afgeloopen jaar. Het weer was wel zeer verschillend. Was het voorjaar droog en koud, het najaar was buitengewoon nat, waardoor vele landwerkzaamheden vertraging ondervon den.- Daarbij sloot aan de langdurige vorstperiode, waardoor vele winterwerk- zaamheden in het voorjaar zullen moeten plaats hebben. De financieele resultaten waren buitengewoon verschillend. Zoo bleek opnieuw dat vlas een zeer specu latief karakter draagt, want niet allen mochten profiteeren van de hooge prij zen, die voor dit gewas betaald werden. Over het algemeen heeft men echter niet te klagen over de prijzen van de pro ducten bij goede oogsten. Aan deze re vue knoopte de voorzitter ook eenige beschouwingen vast w'at betreft het nu begonnen jaar. Voorspellingen wilde spr. niet geven, maar vaststellen, dat de mi nister tot de conclusie is gekomen, dat in ieder geval de landbouw recht heeft op èen redelijke bedrijfswinst. Spr. ein digde met de hoop uit te spreken, dat de oogst in vollen vrede zal kunnen wor den binnengehaald. De rekening van den penningmeester, dhr. A. J. van Schelven, werd goedge keurd met een goed glot van f 251,33. Hiervan zal nog °/o' worden uitge keerd aan de leden voor de bij de Coöp. Aankoopver. gekochte artikelen, zoodat het kassaldo daardoor inzakt tot plm. f 120, Het vorig jaar was het voordeelig verschil f 524,66, maar toen moest nog Vs °/o aan de C.A.V. extra worden bij gedragen. Een financieele commissie, verklaarde bij monde van denheer v. d. Sluis, deze rekening voor aecoord. De aftre dende bestuursleden, de heeren G. M. bij de Vaate en J. Deïst werden bij accla matie herbenoemd. Het voorstel om de vereeniging, die 100 leden telt, om te zetten in een coöperatieve vereeniging, werd aangenomen met 66 van de 76 st., na verdediging van den voorzitter tot aansluiting. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de veerverbinding aan het Zijpe, in welke kwestie, naar verluidt, zeer binnenkort verandering en verbete ring zal komen. Nadat een verloting van nuttige ge bruiksvoorwerpen was gehouden, sloot de voorzitter deze jaarvergadering. TELEGRAMMEN Nederland sch kustvaartuig vergaan Volgens een uit Concarneau, ten Zuiden van Brest (Fr.), ontvangen telegram, is het Nederlandsche kustvaartuig „Alja" dat op weg was van Spanje naar Neder land, op een wrak gestooten en nabij Glénan vergaan. Alle opvarenden zijn gered. De „Alja" is een motorkustvaartuig van 385 ton en was bemand met 7 personen. Het schip behoorde aan de reederij Jan van Dijk te Groningen. Fabrieksbrand te Rotterdam Dinsdagnacht is een felle brand uitge. broken in de fabriek van Wi/nfcelbetimme rrnen „Sint Laurelns" va'rn de fa. Breed- veld te R o 11 e r d a m. Deze fabriek omvat drie naast elkaar gelegen panden elk vain drie verdiepiiiy. gen. De benedenverdiepingen Waren als fabriek en de hoiotger gelegen verdiepin- pingen als kantoren eni teekenkamers in gericht. De brandweer rukte onmiddellijk met groicxt materiaal uit. doch het liet zich al spoedig aanzien dat van de fa briek niet veel behouden zal blijven. De eerste étage van een der perceelen dient als Wosonhuis voor een bejaard echtpaar. Dit is in allerijl in veiligheid gebracht. Met het aoig op het uitbreidingsgevaar heeft de politie de (omliggende panden doen io>ntruimen. De b'rainid is oinitstaan in den kelder in het rechtergedeelte van het gebouW, vermoedelijk door over verhitting van de centrale ver Warming. Ze breidde zich met razen de snelheid daotr het gebouw uit. On middellijk Werd het vuur met alle kracht bestreden. Te ongeveer half 5 Woiens. dagmorgen stomd de geheele fabriek, die een lengte heeft van 20 meter m eejn. breedte van 40 meter, in lichter laaie. Te 6 uur Was het gevaar voor uitbrei ding geweken. Toen laaidein de vlammqn, echter nog iop achter in de fabriek waar de houtopslagplaats was. Om 6 uur stort- te ook een deel van den vloer vail1 do eerste étage in, een aantal machines met zich meesleepende. Om half 7 kon de brandweer zich bepalen met de 14 stra len, waarmede zij' werkte groote water massa's in het gébouW; te werpen. De schade is nog niet bekend, maar beloopt ver over de 100-000 gulden. Alles wordt door verzekering gedekt. Nederlandsch s.s. «Tere» door ontploffing gezonken Bij de directie van de N.V. Maat schappij Vrachtvaart te Rotterdam is van den kapitein van het s.s. „Tara" bericht ontvangen, dat het schip op 60 mijl ten Zuidwesten van kaap Finisterre door een explosie is getroffen. Het schip is zinkend. De „Tara" was op weg van Bahia Blanca naar Rotterdam, met een lading graan, geconsigneerd aan de N- derlandscho regeering. Het schip is eigen dom van de Steenkolen Handels Maat schappij te Rotterdam. Het meet 4760 ton. Omtrent de oorzaak en het lot der bemanning is nog niets bekend. Vreemde vliegtuigen beschoten De rege erimgtspersd ienst Imleldt: Hedennacht is bij den Helder door lucht, afweergeschut op vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit geschoten!. Inlijving dienstplichtigen 1940 De regeeringtspersdienst traieldt: In de dagbladen is eenigan tijld gele den bekend gemaakt, dat het in de be doeling lag torn in het tijdvak van 1524 April a.s. in te lijven de dienstplichtigen: van de lichting 1940; a. het eerste regi ment huzaren (geen paardanoppassers en verzorgens); b. het eerste, tweede, derde en vierde regiment huzaren, voioirzoover betreft de paardenoppassers en verzor gers bijl de Kon. Militaire Academie of rijschool. Nader Wiordt bekend gemaald:, dat de inlijving van genoemde dienst plichtigen zal geschieden in het tijldvak va'n 2—11 Mei a.s. Het Fransche legerbericht Het Fransche legerbericht van Woens dagmorgen luidt als volgt: Eenig artille rievuur en infanterievuur o*p verschillen de punten van het front, vooral in de Vogezen en aan den Rijn. Het Dullsche[legerberïcht In het kader der verkenningsvluchten langs de Engelsche en Schotsche kusten werden twee Britsche mijnenleggers door het uitwerpen van bommen tot zinken gebracht en een koopvaardijschip zoo ernstig getroffen, dat met verlies van dat schip moet worden rekening ge houden. Alle vliegtuigen zijn ongedeerd op hun thuisbasis teruggekeerd. Na mid dernacht vlogen verscheidene vijande lijke, - uit het Westen en Noordwesten, Nederlandsch territoriaal gebied schen dend, komende vijandelijke toestellen de Duitsche bocht binnen. Italiaansche vrijwilligers naar Finland Naar het Fransche blad „Le Journal" schrijft geven duizenden Italianen zich bij het Garribaldistenlegioen op voor dienstneming in Finland. Men verwacht dat 5000 a 6000 Italianen in Frankrijk zich bij de vrijwilligers in Finland zullen voegen. Italiaansch—Roemeensche handelsbesprekingen Naar uit Rome wordt geseind zal bin nen enkele dagen een Italiaansche han- delsdelagatie vertrekken naar Boekarest voor het" voeren van onderhandelingen over de bevordering der Italiaansch Roemeensche handelsbetrekkingen. Vijl dagen op zee Na vijf dagen in een defecte motor boot te hebben rondgezwalkt, zijn 11 op varenden van een Noorsch stoomschip, dat verleden week Donderdag bij de Westkust van Ierland getorpedeerd is, op een eiland bij de Engelsche kust aan gekomen. Men vreest dat 13 opvarenden van het schip om het leven zijn gekomen. Wrijving in de regeering van Uruguay De Urugeesche Minister van Defensie is afgetreden, aangezien een te sterke tegenstand aan den dag trad tegen de door hem ontworpen invoering van den algemeenen dienstplicht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Feb*. Eierenveiling. Rotterdamsche veiling Warmipiezierstraat. Kippeneieren f 56.05 per 100 stuks. Aan gevoerd 75.0oO stuks. ST.-MAARTENSDIJK. Uienveiling 20 Febr. Middelsoort f7,77; bonken f7,70; drielingen f 2,54picklers f 3,26. Alles per 100 kg. Aanvoer 40.000 kg. ST.-ANNALAND. Uienveiling van 20 Febr. 1800 balen Rijnsburger gewone f7,72—8,02; 70 balen id. grove f7,65; 90 balen id. drielingen f2,48; 45 balen id. picklers f 3,23. Alles Ier 100 kg. GOES, 20 Febr. Eierveiling VVZB. Aan voer 40.000 st. Kippeneieren gr. f 5,54 6,05, kl. f5,20—5,80. Handelaarsnoteeringboter 70 ct„ kip peneieren f 5, poelje-eieren f 4, eenden eieren f3,50. Noteering ZLM-commissiefabrieksbo- ter 971/2 ct„ boerenboter 871/2 ct„ 2e kw. 82i/2 ct., afw. kw. 60 ct. Getrouwd M. DOELEMAN HJzn. en A. P. v. d. VALK De Heer en Mevrouw Doeleman v. d. Valk, zeggen hierbij, mede namens hun ouders, hartelijk dank voor de vele bewijzen van medeleven bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 20 Februari 1940 Havenpark A 347 Heden overleed, onverwachts, mijn innig geliefde Moeder en onze geliefde Zuster, Behuwd zuster en Tante, PlETERNELLA CORNELIA KORT, Wed. van NICOLA AS 8LEGT, in der ouderdom van 66 jaar. Zierikzee, 20 Februari 1940. Minnebroederslraat B 237. Uit aller naam, PlETERNELLA F. 8LEGT. Heden overleed ds een kort stondig lijden mijn huishoudster PlETERNELLA VAN BEZOOIJEN, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Uit aller naam, F. v. d. 8TOLPE. Ouwerkerk, 21 Febr. 1940. Voor de vele blijken van belang stelling die wij mochten ontvangen bij onze 45 jarige Eohtvereeniging, onzen hartetyken dank, ook mede namens Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, Familie, vrienden en be kenden. K. SCHOON AARD. W. SCHOONAARD-Straaijer. Burghslais 1940. Voor de vele bewijz-m van deel neming, bij de ziekte en het over lijden van ons Dochtertje en Zu-je JANNETJE, betuigen wij onzen hartelyken dank. L. J. v. d. REPE. Renesse, Febr. 1940. Mondarts Tel. Int. 3 Zitdag des Donderdags 10-12 uur Hotel NELISSE, Sint-Maartensdijk koopt U bij den vakman. Praoht- sorteriüg monturen, brilétuis voor radig. Brillen op advies van den oog arts onder oontróle. Wij slijpen Uw oude brillenglazen in moderne vorm. C. Bergmans tegenover 't Wijkgbouw, Jaanewekken, Zierikzee. Verkooping ie Si.-Annaland. Notaris A. J. BIERENS t« Sint- Annaland zal, op Vrydag 23 Februari 1940, in het OPENBAAR VERKOOPEN: I. des voormiddags elf uur, in Hótel# ffHaveczioht", ten verzoeke van de Ambachtsheerlijkheid Dertien koopen wilgen Schaarhout, aan den Kleinen Dijk en drie Olmenboomen aldaar. II. des namiddags half drie, in Hotel „De Gouden Leeuw", ten ver zoeke van ^de Erfgenamen van wijlen den Heer ANTH. VAN LU1JK Az.: a. Het Huis met Schuurtje en Erf, aan de Langestraat, te St.-Anna- laud, groot 1 are 81 0 ain huur bij den beer L. Goedegebuure Bz. b. Weiland, ODder de gemeente Poortvliet, nabij den Noorddijk, aohter de woniog van den heer M. de Witte, groot 154.70 h a. (3 gem. 283 roeden), vrij van paoht. 0. Een aandeel in de Weeg brug „De Waarborg" te St.-Annaland. De koopen sub II zijn te aan vaarden na betaling der koopsommen op 28 Maart 1940.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3