ZIERIKZEESCHE IIEUWS UJ O DE 1 umi lEsf DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 OPGEN< 3BESCHE CO De Kern ABONNEMENT 1707-1880 Q69TF IA ARGANG No. 14269 Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.— p. jaar A(zondeilij'_: r._mmers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succssjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER blijft in den lichtkring van de pu blieke belangstelling Finland staan, dat het hard te verduren krijgt door het onophoudelijk aanvallen van de Sovjet troepen, die door hun overmacht verder in Karelië doordrongen dan Mannerheim gewenscht acht. Maar gebroken zijn Fin land en zijn dappere troepen nog lang niet, wat blijkt uit het feit, dat ze ten N.O. van het Ladogameer een klinkende overwinning hebben behaald. Zij maak ten zich meester van een belangrijk punt dat door een sterke vijandelijke macht was bezet. Twintig tanks, 36 stukken geschut van verschillend kaliber, 17 trac tors. 32 veldkeukens, 25 automobielen, 260 wagens en nog meer materieel vielen in handen van de Finnen. Na dit hardnekkige gevecht hebben de Finsche troepen aldus bij stukjes en beetjes de achttiende divisie van den vijand geheel vernietigd. Deze di visie was omsingeld, nadat zij via Uoma tot Syskyjaervi was doorgedrongen. De divisie, die door de omsingeling aan zienlijke versterking had ontvangen, heeft ongeveer 18.000 man aan dooden en ge vangenen, o.w. een hooge officier, en al zijn oorlogsmateriaal verloren. Gedurende een week hebben de Fin sche troepen, die niet sterk genoeg wa ren om de Russen rechtstreeks aan te vallen, met skipatrouilles om de Russen heen gecirkeld en de ravitaillee ring onderschept. Convooien van vijftig tot honderd wagens werden ver nietigd. De overwinning is behaald zonder grooten slag en vooral door het goed gebruik maken van het terrein en het geduld en de volharding van de Finnen. De Finnen hebben geen groote verliezen aan manschappen geleden, hetgeen voor het Finsche leger van groot belang is. Nog steeds houdt Finland de oogen gericht op Zweden, in de hoop, dat het tot het inzicht zal komen, dat deze strijd evenzeer de hare is als die van Finland. De geheele Finsche gemeenschap is vast besloten te vechten, zelfs indien en nadat zij gedwongen zal zijn zich terug te trekken, en het is reeds herhaalde malen verklaard, dat, als het Roode leger er in slaagt Finland binnen te stroomen, de Finsche burgers, gevolgd door het Finsche leger, over de Zweedsehe grens het land zullen verlaten. Zweden wordt opnieuw herinnerd aan het probleem, waarvoor het zal komen te staan, wan neer het restant van een bevolking van vier millioen als vluchtelingen aan de Zweedsehe grens zal aankomen. Zweden heeft zich evenwel uitgespro ken voor het volgen van een neutrali teitspolitiek, hoewel het vanzelfsprekend met zijn sympathieën aan den kant van Finland staat, doch geen oorlog wenscht te riskeeren door tusschenbeide te ko men in dezen ongelijken strijd. Evenals op den gedenkwaardigen Februaridag van het jaar 1914, toen boeren uit het geheele land naar de hoofdstad optrok ken om bij den Koning op versterking van de landsverdediging aan te dringen, heeft Koning Gustaaf zijn ministers tot een buitengewonen kroonraad bijeen geroepen, om een verklaring af te leggen, een verklaring van den vorst tot zijn volk, die, toen zij door de radio open baar werd gemaakt, gewoon in het kader van de nieuwsberichten voorgelezen door den gewonen omroeper, op allen die haar hoorden, een diepen indruk gemaakt moet hebben. „Met verslagen hart ben ik na rijpe lijk 2 overweging tot de conclusie ge komen", aldus de Koning, „dat we in de huidige situatie het standpunt der neutraliteit moeten handhaven. Ik geloof inderdaad ten sterkste, dat, indien Zweden heden in Finland tusschenbeide kwam, wij het grootste gevaar zouden loopen niet alleen in den oorlog met Rusland, maar ook nog in den oorlog tusschen de groote mogendheden betrok ken te worden en een dergelijke ver antwoording heb ik niet op me kunnen nemen. Het zou bovendien in een der gelijke situatie waarschijnlijk onmogelijk worden F i n 1 a n d de tamelijk aanzien lijke hulp te verleenen, welke het op het oogenblik van Zweden ontvangt, waaraan het zulk een behoefte heeft en welke wij ook van ganscher harte bereid zijn in de toekomst te blijven verleenen." Talloos velen in Zweden zullen er den ouden Koning dankbaar voor zijn, dat hij op dit oogenblik deze woorden heeft gesproken, in de eerste plaats zij, die met groote bezorgdheid zagen, hoe het activisme met den dag sterker werd; in KONING GUSTAAF V nik beschouw het als mffn ge biedende plicht, Zweden zoo lang mogelpk buiten h.t noodlottige conflict te houden de tweede plaats de velen, die, sterk getroffen door het tragische lot van het Finsche volk en ernstig bezorgd over de toekomst voor het eigen land, moei- lijk verwerken konden, dat Zweden geen afdoende hulp aan het vredelievende broedervolk kon verleenen. Na Finland en Zweden moet nu nog aan Noorwegen de aandacht wor den gewijd in verband met het vraag stuk van het Duitsche hulp-oorlogsschip „Altmark", dat door de Britten in een Noorsche fjord geënterd werd, on der het oog van de Noorsche marine. Halvdan Koht, de Noorsche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft in het parlement gezegd, dat de En- gelsche oorlogsschepen zich schuldig ge maakt hadden aan grove schending van de Noorsche neutraliteit door hun actie ter onderschepping van de „Altmark". De „Altmark", zoo zeide hij, was een „Reichsdienslschiff", dat de Duitsche vloot gediend had en dienovereenkomstig als een oorlogsschip moest worden be schouwd, in overeenstemming met het internationale recht. De „Altmark" was op 14 Februari de Noorsche territoriale wateren van Trond- heim binnengekomen en was toen aan- gehoudeff door een Noorsche torpedo boot, welker commandant verlof gevraagd had om het schip te onderzo. -°.n. De commandant van de „Altmark" seinde terstond toe. Oorlogsschepen waren niet verplicht om zich aan een onderzoek te onderwerpen en het eenige recht, dat de vertegenwoordiger van de Noorsche vloot had, was er zich van te vergewissen dat de „Altmark" het schip was, dat do commandant beweerde, dat het was. Het parlement heeft eenstemmig deze verklaring goedgekeurd. VEERTIG MILLIOEN VOOR DEFENSIEVE MAATREGELEN 24l/9 millioen voor luchtdoelartillerie en 13 millioen voor vliegtuigen De Regeering vraagt naar uit de toelichting blijkt achteraf, daar lamtrent den aankoop* terstond moest worden) be slist thans aan de Staten-Generaal aan vullende credieten ter materfèele uitrus ting van onze weermacht. Voioir de luchtverdediging. f 16.610-000 voor twintig 'batterijen mid delbare luchtdoelartillerie met munitie en vuurleidingtoestellen, f4.000.000 veor de ■bij deze batterijen benoedigde zoeklicht, installaties, f 1.750-000 vo>oir zoeklichtma- terieel, dat aan de voorgenomen organi satie voor de luchtverdediging nog ont brak. f 2.200-000 voor twintig luchtdoel, loanaiwew van klein Icalib'er met munitie en toebehioforen, bestemd voor de lucht verdediging van gemeenten en particuliere bedrijven (deze gelden vloeien later weer grooitendeels in de schatkist terug). Voioir vliegtuigen. f13.000.000 ter aanschaffing^ van mate rieel. waarvan om de botven^melde re den reeds is besteed f 6.000.000. Hiervoor is gekocht een aantal jachtvliegtuigendat voor export gereed stond. De resteeren- de f7.000.000 houdt rekening met een vervangingsprogramma, dat is (opgemaakt met het doel aan de Nederlandsche in dustrie de behoefte van de weermacht tijdig kenbaar te maken, waardoor die industrie de verlangde types te ontwikke len en tijdig te Leveren. Dit programma omvat aanschaffing van strategische ver kenners, eenheidsverkenners en vliegtui gen, ter vervanging van verouderd en verbruikt materieel.. Hiervoor is eigenlijk f 11.000.000 noodig, doch de resteerende f 4.000.000 is aangevraagd opt de Defensie- begrooting 1940- Vojoir de Marine. f 300-000 ter vernieuwing van de vuur- leidings-installatie en van de commaimcln- en keteltelegraaf-installatie van Hr. Ms. „Sumatra", f 800-000 voor den nieuwen mijnenveger, welke de „Willem v. Ewij'ck'' moet vervangen (de bouwtijd schat de minister op acht maanden na loipdracht). Tenslotte Wiordt nog f 700-000 aange vraagd (als eerste termijn) om na afloop der mobilisatie magazijnen m werkplaat sen niet meer op een beperkte ruimte terug te brengen, doch blijvend te ves tigen binnen- de Vestitnig Holland. Het geheele benoodigde bedrag zal f 1.600-000 bedragen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Geen suikerbons meer 7 Ook minister Steenberghe schijint thans tot de conclusie te zijn gekomen, dat het distribu eeren van suiker op bonnen in feite een io v e r bo d i g e zaak is. Wanneer de aanvoer van rietsuiker in Maart, April en Mei normaal blijft, 'zal hij n.l. overwegen, joim: de distributie op te heffen. Dit besluit is des te belang rijker. schrijft het Hdb'L, omdat den lo gischerwijs óók de tien z.g. Distributie- kosten-joipcenten op de suikeraccijns ad f2.25 per 100 kilo zullen moeten worden ingetrokken, zoodat de tien fiscale op centen, die wordt het wetsontwerp* inzake het Leeningsfoods aangenomen er op 1 Mei bijkomen, niet langer als extra zullen behoeven te Wiorden be schouwd, N«derl. arbeiders naar Duitfchland Nu in zake de loonbetaling aan Neder landsche arbeiders een bevredigende re geling tot stand is gekomen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering, neemt men aan, dat, wanneer het weer is omgeslagen, weer een belangrijk aan tal veenarbeiders naar Duitschland zal' gaan om daar in de veenderijen te wer- ken. Men verwacht ook, dat de vraag naar arbeiders in Duitschland, mede ten ge volge van het feit, dat het werk zeker drie maanden geheel stil heeft moeten liggen, nog grooter zal zijn, dan in de afgeloopen jaren het geval was. Wijkverpleegster in arrest In het huis van bewaring te Zwolle bevindt zich reeds meer dan een maand in arrest de wijkverpleegster van het Groene Kruis te D a 1 f s e n, zuster M. Deze wijkverpleegster heeft eenigen tijd geleden tegen haar dienstbode T. K., een aanklacht wegens diefstal ingediend. De verpleegster was 51 en de dienstbode 41 jaar. De moeilijkheden begonnen toen de dienstbode wilde trouwen. De politie stelde naar aanleiding van de aanklacht een onderzoek in. De dienst bode werd plotseling ziek en moest aan haar ziekbed verhoord worden. Zij be schuldigde wederkeerig de verpleegster niet alleen van diefstal van duizend gul den, waar het oorspronkelijk om ging, maar ook van f 300. De verpleegster, zoo beweerde zij, zou reeds verschillende malen getracht hebben haar te vergif tigen. De justitie werd in.de zaak gemengd en ter zelfder tijd werd ook de verpleeg ster ziek, zoodat zij in het Sophia-zie- kenhuis moest worden opgenomen. Het onderzoek van de justitie strekte zich uit tot de provisiekast van zuster M. Men trof daarin gebakjes aan, afkomstig van een Zwolschen banketbakker, doch vergiftig gemaakt met arsenicum. De bakker verklaarde, dat hij de gebakjes aan de verpleegster had geleverd. De dienstbode beweerde wel te weten voor wie deze gebakjes bestemd waren, de zuster zeide eveneens overtuigd te zijn van de bestemming dezer lekkernij. En zoo beschuldigden de dames elkaar over en weer niet alleen van diefstal, doch ook van poging tot vergiftiging. Een onderzoek werd ingesteld en ter wijl de dienstbode inmiddels getrouwd is, is zuster M. in verzekerde bewaring gesteld. w Loonende inbraak Maandagmorgen ontdekte de chef van het filiaal van de firma C. Jamin aan de Kruiskade te Rotterdam, dat er in de zaak was ingebroken. In het kantoortje op de eerste verdieping was de brand kast van haar plaats getrokken en omver geworpen; daarna wis deze aan de ach terzijde opengescheurd. De buit van de inbrekers bestaat uit ruim twee duizend gulden; er waren bankbiljetten, zilvergeld en rolletjes wis selgeld in de kast. De politie, die dadelijk werd gewaar schuwd, heeft nog geen spoor van de daders kunnen vinden. Vermoed wordt, dat deze zich in het levensmiddelenbe- drijf hebben laten insluiten, want ramen of deuren zijn niet geforceerd. Uit alles blijkt, dat er geroutineerde misdadigers aan het werk zijn geweest. De inbrekers- werktuigen hebben de daders in het pand achtergelaten. De bevolking van Schouwen Duiveland Men schrijft ons: Het stemt tot voldoening dat van di verse zijden op het verloop der bevol king in uw blad is gewezen. In den Raad van Oosteriand constateerde de Voorzitter de teeuggang voor zijne ge meente. „Joös van Jaone" liet het aan meer bevoegden over. Onze Burge meester naar ik meen een autoriteit op het gebied der statistiek ving er zijn nieuwjaarsrede mede aan, en U zelf deed in de Raadzaalflitsen vestiging van kleine industrie en van scheepsbouw als hulpmiddel aan de hand. Aangezien het probleem niet alleen voor Zierikzee geldt, maar voor heel Schouwen en Dui veland Bruinisse immers verloor even goed .43 inwoners als Zierikzee, hetgeen verhoudingsgewijs nog funester is, maar er zijn er meer: Brouwershaven met 27, Nieuwerkerk en Oosteriand ieder 19, Ouwerkerk 14 enz., waartegenover elders weinig groei staat zou het mogelijk zijn nut hebben, indien een interge meentelijke commissie het vraag stuk eens op de helling nam. Het is wellicht bekend, dat in Zaan dam een dergelijk onderzoek plaats vindt door studenten onder leiding van een Professor en op verzoek van 't Gemeen tebestuur. Dat zal hier niet noodig zijn, daar de Gemeentebesturen wel geacht kunnen worden alle zijden van het vraag stuk, onder de loupe te kunnen nemen. Men moet inderdaad niet licht denken over een jaarlijksche teruggang van 120 personen in het eiland, terwijl het ge boortecijfer terugloopt, de sterfte stijgt en sterker stijging dreigt, maar vooral de trek naar elders zuigkracht der groote steden schijnbaar niet te stui ten is. Was er een statistiek naar de leeftijden b.v. van 1—15 jaar, niet werkenden maar veel verbruikenden, 15—25 enz., dan zou blijken dat de toestand nog heel wat somberder is dan vermoed wordt. De bevolkingspyramide is aan den voet te smal en aan den top te breed. Maar de grenspalen van het leven laten zich ook niet onbeperkt verzetten. Laat men zich niet bedriegen door een enkel jaar van schijnopleving. Als de zaak niet grondig wordt aangepakt, zal Schouwen-Duiveland steeds meer verarmen en noodlijdend worden. Er is al veel weg, maar er kan in den kringloop nog meer moeten verdwijnen. Toch mag de indruk niet postvatten, dat er niets aan te doen is. Door ener gieke enkelingen of door samenwerking van meerderen is meermaals voor ons eiland iets goeds en waardevols behou den en het is niet aan te nemen dat zij die van Schouwen-Duiveland houden en er vaak voor strijden, goedsmoeds den geleidelijken ondergang zouden afwach ten. Ons devies is immers: Ik worstel moedig en ontzwem, en het geslacht met als motto: na ons de zondvloed, heeft nu wel afgedaan. Zierikzee, Februari 1940. RECHTZAKEN Kruidendokter veroordeeld Een 52-jarige ko-opman uit Rotter dam, aanvankelijk expeditieknecht van beroep, had zichzelf „(opgewerkt" tot krui dendokter en zijn twijfelachtige praktij ken in Rotterdam en lomgeving uitge oefend. In het geval, dat veertien dag^n geleden voor het Haagsche gerechtshof werd behandeld, had de kwakzalverij den dood van zijn patiënt tengevolge gehad •H, iwegens het veroorzaken van dood Bij het Ladogameer It weer een Russische divisie vernietigd Koning Gustaaf V zet de houding van Zweden nader uiteen Eerlang schijnt opheffing van suiker distributie te wachten 40 millioen voor versterking onzer defensie aangevraagd Poogde wijkverpleegster te Dalf- sen haar dienstbode te vergeven? Om het vriespunt tot lichte dooi Zon op: Zon onder: 21 Febr. 7,01 17,21 Maan op.: Maa der: 21 Fobr. 15,10 5,20 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 21 Febr. 0,44 13,21 6.40 18,55 ■in—j ——f?— dpor schuld had de Rotterdamsche Recht, bank den kwakzalver veroordeeld tot een gevangenisstraf van megetoi maanden, de zwaarste straf, welke op; dit misdrijf staat, Verdachte's patient was een hartlijder en was onder doktersbehandeling. Toch meende hij in de vacantie van zijn dok ter «aar den kwakzalver te moeten loo pen, die hem in de oiogen keek dm daar op een groot aantal dure kruiden adv viseerde. De kruiden op zichzelf bleken waardeloos, doch onschadelijk, maar Af moesten met veel water worden inge>no. men. Dit Was voiox den hartlijder fataal en hij overleed d>o,or overmatig water gebruik. Het Gerechtshof heeft den verdachte conform den eisch dezelfde straf als de rechtbank opgelegd. SUMNER WELLES, die door Roosevelt naar Europa is gezonden, om eens poolshoogte te nemen of eventueele vredesplannen thans kans op succes hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1