ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 OPOENOl ttUKZEESO* COURANT Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude De Kern ABONNEMENT 1707^.1880 Prijs 11.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzondei lij'.- nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de]Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14266 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents hij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesj es" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER blijft de lichtbundel vallen op de taaie verdediging der Finnen, die voor het grootste deel aan zichzelf overgelaten, met veibeten woede trachten de sikkel en hamer verre van Helsinki te houden om te voorkomen dat hun vrij en om- hankelijk land ingelijfd wordt in het rijk van vadertje Stalin. Doch deze zet alles op alles om de Finnen onder zijtn hak te verpletteren. Ononderbroken vallen, de Russische legermachten aan, niet lettend op de enorme verliezen die het Finsche vuur hen toebrengt. Het bericht uit Hel sinki van gisteravond, dat ioip de Kareli- sche landengte de FinniQm een aantal pun ten in den sector van Suma hebbiajos moeten prijsgeven en zich terugtrekken- op de daarachter gelegen stellingen, spreekt duidelijke taal. Voor de overmacht hebben de troepen van Mannerheim, hoe dapper toverigens en goed getraind, moeten wijken. Overal in de wereld genieten de Finjn$n de sym pathie, die ze ongetwijfeld verdienen overal van daan komt hulp1 in den1 vorm van geld en goed en ambulance's, vrijwil ligers komen in steeds greater aantal opdagen, terwijl vliegtuigen en afweergs- schut onderweg zijn. Maar zal dit alles nog te rechter tijd kunnen verhinderen, dat het vrije Finsche volk geknecht wiordt en/of ten tonder gaat? Hulp op groiote schaal van mannen en materiaal schijnt vooralsnog uitgeslo ten. En Europa moet toezien, dat straks Iweer een onafhankelijke staat van de kaart Wordt geveegd, wanneer er geen Wonder gebeurt tof de politieke constel latie zoodanig verandert, dat Finland lucht krijgt. In een radiorede heeft Hermann Go ring gewezen op de hoogste eischen, die den oorlog aan het Duitsche landvolk stelt. Het laatste jaar bracht een record- 0|0gst aan graan, aardappelen ein suiker bieten. De veestapel heeft zich op alle gebieden op verheugende Wijze (ontwik keld. De door Engeland georganiseerde oeqonomisehe blokkade van Duitschland in dezen oorlog noemde GÖring zwak en vol leemten. In het Oosten^ Zuidem en Noorden staan Duitschlanid de toevoer- Wegen open. Daarenboven stuit deze zwakke blok kade op een Duitsche violkshuishouding, die, in tegenstelling met 1914, met haar fundamenten diep in den vaderlandschen grond rust. Dat geldt niet alleen v,oor den landbouw, doch ook voor industrie en handel. Duitschland heeft de ontbrekende grondstoffen door inheemsche materialen vervangen. Voor zoover zulke natuurpro ducten niet gemist kunnen Worden, heeft het groiote voorraden aangelegd. Econo misch zijn wij, aldus Göring, niet te over winnen. jnilitair zeer zeker niet ejai in onze houding in geen geval. De Engelschen beroemen zich ;op de reusachtige levensmiddelen-reserves van hun wereldrijk en vergelijken dez© met den engen Duitschen bodem. Een andere vraag is echter of deze reserves den En gelschen even zoo ter beschikking staan, als ons de zeven milliioen ton graant, die als nationale reserve in pakhuizen e®l silo's zioo veilig zijn als in brandkasten. Voor de verdere oorlogvoering mogen wij echter niet alleen op goize voorraden rekenen, doch wij moeten alles doen om de productie iop te voeren, betoogde Gö ring, die een aantal maatregelen opsiomde, 'waardoor de landbouwproductie op be paalde gebieden moet Worden vergroot. Zoo zullen een millioen Poolsche land arbeiders naar Duitschland komen iom den bodem te helpen bewerken, terwijl took de Hitlerjeugd en den Arbeidsdienst op 't veld aan den arbeid zullen worden gezet om te voorkomen, dat de gesmade blok kade zooi Weinig mogelijk zal worden gevoeld! VERSCHILLENDE BERICHTEN Het ijsbreken op de Waal Donderdagavond omstreeks half zes hebben de ijsbrekers „Siberië", „Chris- tiaan Bruning" en „Jan Blanken" van den rijkswaterstaat, aie sedert enkele dagen bezig zijn met het openbreken van de Waal, Beneden-Leeuwen bereikt. Reeds vroeg waren de ijsbrekers uit Dreumel vertrokken. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen tot Tiel te gaan, doch het breken verliep blijkbaar zoo vlot, dat men verder kon komen dan verwacht werd. Heden (Vrijdag) zouden de diüe ijs brekers hun tocht voortzetten in de rich ting Nijmegen. De verbinding met de Wadden-eilanden De postboot „Noord-Nederland" is Don derdagmorgen na een moeilijke reis van vijf uur 'te Harlingen aangekomen. Zij zou in verband met den zwaren ijsgang niet naar het eiland terugkeeren. Ver moedelijk zou heden (Vrijdag) een poging worden gedaan om Terschelling te be reiken. De postboot „Vlieland", welke Woens dag Vlieland nielf kon bereiken en de haven van Terschelling is binnengeloo- pen, heeft Donderdagmorgen opnieuw ge tracht Vlieland te bereiken. Dit is ech ter niet gelukt. Men zal heden nog eens trachten de verbinding met Vlie land tot stand te brengen. Meet per vliegtuig naar Ameland Donderdagmiddag is het K.L.M.-vlieg- tuig „Kemphaan" van Schiphol opgeste gen om de postvlucht naar de Wadden eilanden te maken, welke de „Patrijs" wegens de bij de onfortuinlijke landing op Eelde opgeloopen schade niet kon volbrengen. Het toestel, dat bestuurd weri door den heer Bax, vervoerde 2200 k.g. post haar de eilanden. In verband met den sneeuwval kon de voorgenomen passagiersvlucht geen door gang vinden. Deze is uitgesteld. Er zal heden weder 'n postvlucht naar Ameland en Schiermonnikoog worden gemaakt. Twee militaire vliegtuigen hebben 300 k.g. tarwemeel naar Ameland gebracht, welke onder de bakkers, die nog slechts geringen of in het geheel geen voorraad meer hadden, zijn verdeeld. Wandeltocht naar Schiermonnikoog Donderdag heben drie inwoners van Hornhuizen, de gebroeders Broeke- ma en de heer Dijkhuis, een tocht over de wadden naar Schiermonnikoog ge maakt. Zij hebben dezen in drie uur volbracht. Het ijs, dat de mannen op hun tocht passeerden, was wel sterk, doch op som mige punten moeilijk begaanbaar. Het drietal zou den nacht op het eiland doorbrengen en terugwandelen. Kolengebrek t© Groningen B. en W. van Groningen hadden zich telegrafisch tot de ministers van water staat, onderwijs, kunsten en wetenschap pen en van sociale zaken gewend met 't verzoek te willen bevorden, dat het in hunne gemeente dreigende kolengebrek,. als gevolg waarvan verschillende onder wijsinrichtingen zouden moeten worden gesloten en een aantal belangrijke onder nemingen, waarin een groot aantal ar beiders werk vindt, zou moeten worden stopgezet, wordt afgewend. De minister van waterstaat heeft den burgemeester thans medegedeeld, dat er een voldoende hoeveelheid steenkool naar Groningen zal worden gezonden. Landbouwschuur door vuur verwoest Donderdagavond is te Zuidbarge (gem. Emmen) de nieuw gebouwde, groo- te landbouwschuur van den heer W. Siebring, door brand vernield. Een kwan tum van meer dan 500 hl. rogge, voor het grootste deel nog ongedorscht, is mede verloren gegaan, evenals een partij nieuwlandsche aardappelen. In de schuur waren drie paarden gestald, die men heeft kunnen redden. Ook het dorschgar- nituur kon tijdig naar buiten worden ge bracht. De brand is ontstaan doordat een dorschmachine zoo was opgesteld, dat een poelie met het stroo in aanraking kwam, waardoor dit vlam vatte. Door gebrek aan water in de onmiddellijke omgeving, stond men machteloos tegen over het vuur. Het verbrandde was laag verzekerd. Jongen overreden en gedood Toen Donderdagmiddag uit de rich ting Best een militaire auto met twee officieren en twee soldaten naar Eind hoven reed, bemerkte de chauffeur, nadat hij twee auto's van tegenovergestelde richting was gepasseerd, dat achter den laatsten wagen plotseling een jongen den weg overstak. Hij trachtte een aan rijding te vermijden en week naar links uit. Evenwel kon hij niet meer vookomen. dat hij met het rechter gedeelte van den wagen den knaap, zulk een slag toe bracht, dat het kind over den weg werd geslingerd en de dood onmiddellijk in trad. Het bleek fe zijn de 8-jarige G. v. d. Linden uit Best. Lou Bandy en Buziau ongesteld De twee bekende revue-artisten Lou Bandy en Joh. Buziau zijn sinds eenige dagen ongesteld. Lou Bandy, die een keel- en kaakont steking heeft, is Woensdag in het Roode Mijohardtjes (dit zijn hartvormige oaohets) helpen snel en goed. Doos 50 ot. Proefdoos 10 ot. Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage geope reerd. De operatie is zeer goed geslaagd 1 maar'de patiënt lijdt nog veel pijn. j Buziau wordt sedert Zaterdag in zijn woning te Rijswijk verpleegd. Bij hem is een lichte bronchitis geconstateerd, met verhooging van temperatuur. Zijn toe stand is thans beterende. Buziau's plaats in de Bouwmeester-revue te Rotterdam wordt tijdelijk ingenomen door Johan Kaart, die op zijn beurt vervangen wordt j door Johan Elsensohn. I Da bevolking der aarde j Omstreeks 1800 werd de bevolking der aarde geschat op ruim 800 millioen. die, im procenten, aldus tover de werelddeel^ J waren verspreid: Europa 23.5, Azië 55.74, Afrika 14.38, Amerika 6,12 en Australië 0.26. Honderd jaar later was de totale be- j volking nagenoeg verdubbeld. Zij bedroeg toen 1.535.081.000, waarvan 111 Euriopa I 26.18 pet., in Azië 53.96, in Afrika 9.17, in Amerika 10.26 en in Australië 0-43. Thans in 1939, zijn deze getallen 2.153.400-000 vaor het totaal en voor de werelddeelen, in procenten Europa 24.61, Azië 55.03, Afrika 45, Amerika 12.59 en Australië 0.57. Het o= verwicht van Azië en de snelle toeneming van Amerika, Worden door deze statistieken scherp belicht, alsook 't gevaar, dat een-nieuwe Europeesche loor- log ions werelddeel duur te staan zal komen. Vrijwillige 4 pCt. n Nederlandsche Staatsfeening 1940 Zooals in onze advertentie-kolommen wordt bekend gemaakt, zal op Maandag 26 Februari de inschrijving openstaan op een vrijwillige Staatsleening van f 300 millioen. Zeker een groot bedrag. Het grootste, dat in 20 jaar aan „nieuw geld" door de Regeering aan het publiek ge vraagd is. Er waren in dien tijd wel leeningen, waarvan het cijfer nog hooger liep, maar deze strekten dan geheel of gedeeltelijk tot conversie van bestaande uitgiften. Niemand echter, die op de hoogte is van den tegenwoordigen toestand, zal kunnen meenen, dat de Regeering thans te veel tegelijk vraagt De mobilisatie, die bestemd is ons land voor de vreese- lijkste rampen te behoeden, verslindt dagelijks schatten geld. Daarom zullen wij thans allen onze schouders er onder moeten zetten, om, al kost het dan in spanning, het gevraagde geld bijeen te brengen. Ziende op de zooveel grootere offers, die honderdduizenden met inzet van hun persoon thans voor 's lands veiligheid brengen, zullen wij ons verheugen ons steentje te kunnen bijdragen en ons scha men in dit uur ons te onttrekken aaneen vaderlandschen plicht, die in den grond der zaak niet eens een nadeel brengt. Aan den één zal het vervullen v£n dien plicht momenteel moeilijker vallen dan aan den ander. Het slagen, der leening zal daarom een bewijs temeer opleveren, dat bij allen, die eenig vermogen hebben, het besef levendig is van hun zedelijken plicht, den Staat aan de gelden te hel pen, die hij behoeft. De leening wordt uitgegeven in stuk ken van f1000, f500 en f 100ook aan den kleinen belegger biedt zij derhalve een aantrekkelijke belegging. De koers van uitgifte is 100 pet.; de rente bedraagt 4 pet. Jaarlijks zal door uitloting ten minste twee en een half percent der leening worden afgelost. De inschrijving staat open op Maandag I 26 Februari a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen belasten met de verzorging van inschrijvingen. Des- gewenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen. De betaling moet ge schieden op Vrijdag 8 Maart a.s. Daar het gevraagde geld er in ieder geval komen moet, heeft de wetgever 1 besloten dat, indien onverhoopt de vrij willige leening niet tot een bevredigend resultaat mocht leiden, een gedwongen 3 pet. leening zal worden uitgeschreven, waaraan diegenen zullen moeten deel nemen, die niet of niet voldoende op de vrijwillige leening hebben ingeteekend. Daartoe mag het echter niet komen. Het landsbelang eischt, dat de vrijwillige lee ning zal slagen. RECHTZAKEN Noord-Nederl. Hypotheekbank Voor de Groningsche rechtbank hebben gister terecht gestaan mr. F. J. T„ vroe ger directeur van de Noiord-Nederland- sche Hypotheekbank N.V. te Groiningent en B. H. M., vroeger president.qommissa- ris dier bank. Mr. F. J. Tl ter zake, dat hij zich op verschillende tijdstippen in de jaren 1929—1939 en -wat de jaren 1929. 1930, 1931, 1933, 1935 en 1936 betreft ten deele te zamen en in vereAnigumg met; den tweeden verdachte, die tevens lid van den Raad van Toezicht was van ge noemde bank, verschillende bedragen aan geld, in tataal ruim f 120.000 heeft toe geëigend, Waardoor de rechten van de schuldeischers der bank, die het vorige jaar is failliet verklaard, zijn verkort, daar deze bedragen aan den faillieten, boedel zijn (onttrokken. De officier van justitie eischte tegen mr. T. een gevangenisstraf van 2 jaar, met onmiddellijke gevangenneming, lonidat ge vaar voor .ontvluchting bestond. Tegen den president-commissaris M. eischte de officier een jaar gev.str., eveneens m'^t onmiddellijke gevangenneming- Na een juridisch pleidooi van den ver dediger, ging de rechtbank in raadka mer. Na heropening der zitting deelde dé president mede dat ernstige.^ bezwaren tegen verdachte mr. T. zijn ingebracht en dat daarom zijn (onmiddellijke gevan genneming moet worden bevolen en ov jr- brenging naar het huis van bewaring. Ten aanzien van den, tweeden verdachte meen de de rechtbank dat in dezen stand van het geding er geen aanleiding is om tot zijn onmiddellijke gevangenneming ©ver te gaan. Uitspraak Donderdag 29 Februari. LANDBOUW EN VEETEELT Centrale Hengstenkeuring Ondanks den ongunst van het aanhou dende winterweer is de keuring der hengsten te Goes doorgegaan. 120 dieren verschenen ter keuring. De belangstelling leed onder het weer, omdat velen thuis moesten blijven door de slechte verbin dingen. De algemeene voorzitter van het stamboek Jhr. J. van Vredenburch en de algemeene secretaris de heer L. A. Bom, waren present. dW oudere hengsten waren onderver deeld in vier categorieën, n.l. geboren in '35 en '34, groote en kleine maat en ouderen, groot en klein. Over het geheel goede groepen en zware vaderpaarden. Op de bovenste plaatsen kwamen resp. de 5-j. vosbles Pompier du Tombois K 1908 van Gebr. Aernaudts te Sluis (klein); de 6-j. vosbles Clairon van Hoek K 1714 V. Clairon de la Lys, van Gebr. Verdonk te Nieuwdorp (devot); de 10-j. bruin- schimmel^Avenir van Willy K 1571, V. Herseur de Cognébeau, van S. J. Gast te Duivendijke en de 8-j. voskol Audeux van Eikelenbosch K 1820, V. Audacieux du Chateau, van G. J. Klompe te D r e i s c h o r en L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk. De genoemde eerste prijswinnaars, ouder dan 3 jaar, kwamen met elkaar in het krijt om het kampioenschap. Hiervan bleven ten slotte dire over: Audeux van Eikelenbosch K 1820; Clai ron K 1862 en Clairon van Hoek K 1714. Laatstgenoemde, van Gebr. Verdonk, gefokt bij A. B. W. Kindt te Hoek ging met de hoogste onderscheiding strijken. In cat. V (kleine maat) kreeg „Prime- ra" van M. J. Stoutjesdijk en E. J. Kosten te Tholen de 4e prijs. De Finnen wijken voor den ont zaggelijken druk der Russen Görfng koestert optimistische verwachtingen ovèr den strijd Het drijfijs op onze groote rivieren hs weer toegenomen Inschrijving op de Nieuwe 4 Vrijw. Staatsleening opengesteld Directeur en pres.-commissaris Noord-Ned. Hypb. staan terecht Om het vriespunt yótjutballeuj C. J. J. VERTON A.S. ZATERDAG Zwezerik- en Kalfs-Croquetten Vleesehbroodjes Coeosmaeronen Roomsoezen en verschillende Koekjes Chocolade en Bonbons VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE SPORT VOETBAL. Alle wedstrijden afgelast Alle voor den KNVB en den ZVB voor a.s. Zondag (18 Februari) vastgestelde wedstrijden zijn afgelast; MARKTBERICHTEN Veilingsvereen. «Dn Eendracht» Tholen Veiling van 14 FebTuari. Grove uien f7.50; gewoine id. f7.99; Driel. f2.26; Picklers f3.56; per 100 k.g. MIDDELHARNIS, 15 Febr. Centrale vei- ling voor Goeree en Overflakkee. De prij zen waren: gewone uien f8.57; drielimgen f2.24; picklers f3.17—3.39; Stekuien f 0.65 alles per 100 k.g. Aa^gev. 60.000 k.g. Zondagartsendienst Zierikzee 18 Februari: Dr. van Hotorn en Dr. Verspijck. Zon op: Zon onder: 17 Febr. 7,16 17,13 Maan op: Maar, onder: 17 Febr. 11,06 1,58 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 17 Febr. 8,05 20,47 1,47 14,13 - -■ -gg—■=g=g^ Predikbeurten te Zierikzee Zondag 18 Februari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Valeton (Coll. algemeene doeleinden). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hor dijk en 7 ure, ds. Valeton. Lath. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Sijbesma van Palembang. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, de. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 ure. 's Woensdags 7 30 ure (Openluohtwerk). Donderdags 8 ure. Alles onder leiding van de kapiteins Kremerv. ürk. Geref. Gen. (St.-Domasstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gen. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1