ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 OPOENOl 21EWKZHSCHE COURANT De Kern Rei n m ivittm dm nnt 3 ABONNEMENT 1707-1888 Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.— p. jaar Afzonde*^/..? nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J» Kosten 96STE JAARGANG No. 14264 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. Succesj es" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DE ORGANISATIE VAN DEN VREDE Initiatief van Roosevelt VREDE en VRIJHANDEL Nadat de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull, had medegedeeld, dat informeele diploma tieke besprekingen waren begonnen met de neutrale regeeringen, eventueel uit te breiden tot de oorlogvoerenden, met het oog op het duidelijke verlangen van alle neutrale landen naar uiteindelijk herstel van den wereldvrede op een gezonde duurzame basis, kwam President Roose velt onmiddellijk daarop met de aankon diging, dat hij zijn onderstaatssecretaris Sumner Welles naar Europa zou zenden om zich door middel van diens persoonlijke besprekingen op de hoogte te doen stellen van de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland In een nadere toelichting deelde Mi nister Cordell Huil mede, dat President Roosevelt deze stappen had ondernomen wegens de huidige vijandelijkheden in verschillende deelen van de wereld, we gens de gevolgen van die vijandelijkhe den voor de neutrale landen en wegens den duidelijken wensch van alle neutrale volkeren den wereldvrede te herstellen op een gezonden, -blijvenden grondslag voor alle naties. De doeleinden van den President, aldus de Minister, zijn de VREDE, en een gezond economisch leven in het tijdperk na den oorlog, welke beiden slechts zijn te bereiken bij aan vaarding door alle landen van een ge zonde vr ij handelspolitiek. Er is in de oorlogvoerende landen reeds veel hards en bitters gezegd en geschre ven omtrent de grondslagen, waarop han del en verkeer met de vijanden van thans, na het sluiten van den vrede moeten worden gevestigd. Voorstanders van den vrijhandel, die in ons door den oorlog gespaard vaderland hun verstand niet behoeven te laten overheerschen door ge voelens van haat tegen de bewoners van een ander land, kunnen bij het ver nemen van de gestelde vèrgaande^eischen slechts droefheid gevoelen, dat men daar uit den loop der gebeurtenis sen zoo weinig heeft geleerd. Wanneer dergelijke meeningen mochten zegepralen, dreigt het gevaar, dat bij het sluiten van den vrede reeds weer de grondslag wordt gelegd voor den vol genden oorlog. Men heeft bij deze uitin gen niet zuiver te doen met het in toe passing brengen van protectionis tische theorieën; de voornaamste drijfveer is de haat tegen de vijanden van heden, welke men wil maken tot vijanden voor de toekomst. Wanneer de geëischte maatregelen werden ingevoerd in elk der oorlogvoerende landen, zou den wij in afzienbaren tijd een nieuwen Europeeschen oorlog beleven, aan welken misschien ook staten, die thans onzijdig heid hebben kunnen handhaven, gedwon gen zouden worden deel te nemen. En met die toekomst voor oogen zou den de volkeren, dadelijk na het sluiten van den vrede, hun krachten niet in de eerste plaats kunnen wijden aan het her stel van hun geknakte w el vaart doch zij zouden weder als voorheen groote sommen moeten opbrengen voor hun bewapening, opdat zij in den te verwachten, onvermijdelijken oorlog nog beter gereed zouden zijn. En de ver wachting, dat de ramp, waardoor de we reld opnieuw is geteisterd, althans dit ééne goede resultaat zal hebben, dat men zou hebben ingezien tot welke nood lottige gevolgen de kunstmatige afslui tingen der verschillende staten op den duur moesten leiden, is dan een ijdele illusie geworden. Wij willen niet poseeren voor idealis ten, die van de staten verlangen, dat zij zuiver altruïstisch voor elkaar werken; wij erkennen, dat de regeering van elk land in de eerste plaats bedacht moet zijn op de welvaart der eigen onderda nen. Maar een regeering, welke nog meent, dat zij de belangen harer burgers het best dient, door het land zoo weinig mogelijk toegankelijk te maken voor de producten uit andere landen, streeft haar doel voorbij en maakt haar burgers juist door haar egoïstische politiek tenslotte ongelukkig. Vernietiging van de nijverheid van den anderen staat is niet te bereiken, om de eenvoudige reden, dat een staat als zoo danig geen nijverheid heeft. Er is geen nijverheid van Duitschland, van Neder land. van Engeland, enz., er zijn slechts Duitsche, Nederlandsche, Engelsche indu- striëelen, die met elkander concurreeren. Niet omdat zij tot verschillende nationa liteiten behooren, maar omdat zij den zelfden tak van nijverheid uitoefenen. En nu kan de regeering van staat A beproe ven door heffing van hooge tarieven een bepaalden tak van nijverheid binnen haar eigen grenzen tijdelijk tot hoogen bloei te brengen en daardoor de industrieelen, die in staat B dezelfde nijverheid uit oefenen, te ruïneeren, maar door die po litiek ruïneert ze wellicht binnen haar eigen grenzen, of in staat C, de beoefe naren van vele andere takken van bedrijf De grens der economische groepen valt niet samen met die der staten, doch loopt daar dwars doorheen; de verschillende bedrijfstakken in onder scheidene staten zijn zoozeer van elkaar afhankelijk, dat de vernietiging van een nijverheid in den eenen staat terstond een nadeeligen terugslag geeft op een anderen tak van industrie of handel in een anderen staat. Naarmate het feit van pnze onderlinge afhankelijkheid duidelij ker zichtbaar wordt, zullen de opvattin gen omtrent den noodzakelijken belan genstrijd en de onvermijdelijke vijand schap, waarop de tegenwoordige politiek in Europa steunt, worden verdrongen. En wanneer dan andere, meer met de werkelijkheid overeenstemmende opvat tingen er voor in de plaats zijn getreden, zullen de grondslagen voor een betere Europeesche samenleving zijn gelegd. VERSCHILLENDÊ BERICHTEN Hoeveel tabslc in 1939 tot etch werd Nederland heeft in 1939 1678 millioen sigaren, 5234 millioen sigaretten en 11 millioen kg tabak tot een gezamenlijke waarde van 145 millioen gulden in rook vervliegen. Aldus leert ons de zoo juist verschenen Januari-aflevering van het maandschrift voor het Centraal Bureau voor de Stati stiek. Vergeleken bij vorige jaren is het verbruik van rookwaren zeer sterk toe genomen. Voor sigaren bedroeg de toe neming vergeleken bij 1938 bijna 130 mill, stuks, voor sigaretten bijna 470 mill, stuks en voor tabak 1.3 millioen kg. Vooral de laatste stijging is opvallend, omdat de omzet van tabak de laatste jaren be houdens eenige onderbrekingen steeds is verminderd. Een groot deel van deze stijgingen zal voor rekening van de mobilisatie gebracht moeten worden. Botter vermi»t maar weergekeerd Men maakt zich te IJmuiden ongerust over den botter H.D. 40, welke van IJmuiden ter vischvangst is uitgevaren en Dinsdagmorgen werd terugverwacht. Bij informatie is gebleken, dat het schip niet een andere haven is binnengeloopen. Dit was voor de plaatselijke commissie van de Noord- en Zuidhollandsche Red ding Maatschappij aanleiding, de „Neeltje Jacoba" te laten uitvaren om naar den vermisten botter te zoeken. Er zijn ver moedelijk vier menschen aan boord van 8e H.D. 40. De vermiste botter „H.D. 40", 'Waarvoor gisteren de „Neeltje Jacoba" is uitgeva ren, is gistermiddag half vijf opi eigen kracht de haven van IJmuiden bimlnienge- loopen. De opvarenden vaini het scheepje, drie jongelui, hebben de reddingboot niet gezien. Deze is telefonisch teruggeroepen Tusschen da buffers bekneld Een ernstig ongeval is gebeurd op de losplaats van de N.V. Steenkolenhandel Siebesma en Prins te Leeuwarden. Zes arbeiders waren bezig een gela den 30-tonswagen voort te duwen. Het is daarbij gebruikelijk, dat de werklieden een roode vlag plaatsen, zoodat het spoor wegpersoneel weet, dat men op de los plaats bezig is. Deze keer is dit echter verzuimd, waardoor een eveneens gela den 30-tons wagen, voor dezelfde N.V. bestemd, op het spoor gerangeerd werd, waar de zes mannen den anderen wagen voortduwden. Klaarblijkelijk heeft geen van hen den wagen hooren aankomen, waardoor twee van hén, de losse arbei ders P. de Beer en J. Tichelaar tusscnen de buffers geraakten. De eerste, die 44 jaar oud was, werd op slag gedood. Tichelaar raakte met zijn linker arm be kneld, die op twee plaatsen brak. VERKOOP INGEN OUD-VOSSEMEER. Notaris D. van de Velde te Tholen, heeft in het openbaar verkocht een woonhuis met erf gelegen aan de Kalisbuurt, groot 3 A., bewoond door Math. Vos. Kooper werd dhr. Math. Vos, voor f 1700. KORT EN BONDIG Het Zweedsche schip „Orania" (1854 ton) is in de Noordzee getorpedeerd en gezonken. Tien personen zijn ge red door een torpedojager. Een redding boot met tien leden van de bemanning wordt vermist. Een nieuwe bom menwerper, welke te San Diego (Ca- lifornië) bevredigende proefvluchten heeft gemaakt, een uursnelheid van 500 km. heeft behaald en een vliegbereik heeft van meer dan 5000 km., is uitgerust met 4 18 cyl. motoren van 1200 pk. Hij kan 4 ton bommen vervoeren. Het vliegtuig is een eendekker met een vleugelbreed te van 33 m. Er is plaats voor een be manning van 6 tot 9 koppen. Op 84-jarigen leeftijd is te Pretoria, na een ziekte van twee jaren overleden com mandant G. M. J. van Dam. Hij was in 1876 met zijn ouders uit Nederland naar Zuid-Afrika gekomen. Zij vestigden zich te Potchefstroom, waar zijn vader gemeente-ambtenaar werd. Van Dam werd secretaris van het vermaarde drieman schap bestaande uit Kruger, Joubert en Pretorius. De leider der delegatie van Zweedsche boerenorganisaties, die een studiereis in Finland maakt, heeft mede gedeeld, dat Finland op oeconomisch gebied en op het terrein der voedsel voorziening geholpen moet worden, om dat vele producenten consumenten zijn geworden. Zweden zendt reeds boter en andere zuivelartikelen. Door den aan houdenden sneeuwval zijn alle verbindingen tusschen Sub-karpathisch Rusland en het overige deel van Hon garije verbroken. In een dal bij Tara- ckrcszna is een groep arbeiders bedol ven door een sneeuwmassa van 50 m. breed en 10 m. hoog. Hoewel onverwijld reddingspogingen in het werk werden gesteld, heeft men 'weinig hoop. Na 28 uur in een open boet te hebben rtaod.- gezwalkt, zijn cif leden van de beman ning van de Britsche treiler „Tomiga" gisteren1, aan de Z.O. kust van Ierland aan land gezet. Alle geredden *waren volkomen uitgeput, terwijl drie man zwaar Waren gewand. De „Tiagimo", welke 290 ton mat. werd, aldus Reuter, daar een. duikbaat tot zinken gebracht, doordat deze twintig schoten ioip het schip af vuurde op een afstand van 500 meter. Hierdoor werd een lid der bemanning gedood. De overlevenden werden door een Spaansch schip opgepikt. Twee imijnenleggers hebben het ijs bij' Huissen trachten te breken. Het gevolg Was, dat ieenige groote schotsen zijn los geraakt en de rivier afdreven. Het ijs zet zich nu onderlangs weer vast. Tot halverwege onderlangs is de rivier vrij; daar begint opnieuwi het vaste ijsdek, dat zich tot Wiel uitstrekt. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg R. de J., 33 j., schippersknecht te B r u i n i s s e, wegens diefstal van een rijwielbelastingmerk, toebehoorende aan K. C. Hoogerhuis, huisvrouw van C. A. B., gepleegd iop 6 Januari te Ouwerkerk. Eisch1 maand gevangenisstraf voor waardelijk, proeftijd 3 jaar en f25 dagen hechtenis. Uitspraak: 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar en f 15 of 10 dagen hechtenis. Verlies van uiterlijk schoon 7 Zeven jaar geleden werd een toenmaals 8-jarig meisje, woonachtig te Schoonho ven, door een Haagschen chirurg voor een keeloperatie behandeld. Per on geluk werden daarbij de middelste twee tanden uit haar onderkaak gestooten. Om deze schade te herstellen, werd in haar mond een z.g. brug over vier tanden aan gebracht, hetgeen een langdurige en kost bare geschiedenis werd, daar het meisje nog in de groeiperiode was. Behalve de kosten van deze behandeling en de reis kosten, die het meisje naar den tandarts te Gouda moest maken, spraken de ouders den medicus in rechten aan voor het ge leden schoonheidsverlies van hun doch ter, daar haar onderlip door de bewer king iets naar binnen was gegroeid. In totaal vorderden zij f 13.000. De rechtbank heeft bij interlocutoire vonnissen beslist, dat de medicus in prin cipe aansprakelijk is en over het bedrag der schadevergoeding zijn gisteren de pleidooien gevoerd. Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam, trad voor de eischende partij op. Hij legde eenige foto's van het meisje over en betoogde, dat door het geleden schoonheidsverlies het meisje achterge steld zou worden, wanneer zij zou solli- Uit de Nieuwsbode van vóór vijf-en-twintig jaar Van 12 18 Febr. 1915. In het lokaal van den heer O. Verver, deelde dr. A. v. d. Hoeven de prijzen uit van den gehouden wedstrijd der schaakclub „Zierikzee". Nieuwpoort en de oeversvan den Ijzer werden door de Duitschers hevig beschoten. Aanvallen in de Argonnen mis lukten. Hevig artillerievuur woedde op verscheidene punten van het front. Te Vlissingen heeft een Fransch vliegtuig bommen laten vallen; één kwam in het water terecht, de ander op de glooiing van den dijk, waardoor eenige schade werd aangericht. De watertoren van de R.T.M. te Burgh, ten behoeve van de lijn Brou wershaven—Burgh heeft de voorgeschre ven hoogte bereikt. Ter hoogte van Gorishoek ver dronken op de Oosterschelde de vrouw en zoon van den schipper J. de Nood uit Vlissingen. Na des voormiddags door ds. J. de Leur van Zonnemaire te zijn beves tigd, deed ds. van Doorn 16 Febr. des voormiddags zijn intrede te Noord- gouwe. Beroepen te Leerdam ds. J. E. Klomp te Poortvliet. Het 10e Russische leger werd in een slag bij de Massurische meren verslagen Meer dan 50.000 Russen werden gevan gen gemaakt. citeeren naar een betrekking, zooals die van privé-secretaresse. Wat het gevor derde bedrag betreft, wilde pleiter dit verminderen, indien de rechtbank dat billijk mocht achten. Mr. Th. Folkers, eveneens uit Amster dam, voor gedaagde optredend, kon niet inzien, dat het meisje aan aantrekkelijk heid heeft ingeboet. Veel meisjes hebben een iets teruggetrokken onderlip en plei ter vond niet, dat haar uiterlijk schoon daardoor werd geschaad. De uitspraak werd bepaald op 7 Maart. LANDBOUW EN VEETEELT De Centrale Hongstenkeuring te Goes Verschenen is het boekje voor de bo vengenoemde keuring, welke zal worden gehouden op morgen Donderdag 15 Febr. In totaal zijn voor deze keuring 126 hengsten ingeschreven, waarvan een 7-tal voorwaardelijk, daar deze, alvorens aan de premiekeuring te mogen deelnemen, eerst dienen te worden gekeurd voor dekking. Er zijn 47 drie-jarigen ingeschreven; 24 vier-jarigen; 31 vijf- en zes-jarigen; 19 hengsten van zeven jaar en ouder en vijf oud-kampioenen. Er zijn zeven 3-jarigen minder inge schreven dan 't vorige jaar, maar men verwacht hierdoor een betere kwaliteit. Wanneer thans slechts 10 hengsten zijn opgenomen is het Keurstamboek, tegen 22 in 1939, dan is dit niet het gevolg van mindere kwaliteit, doch van een aan merkelijk strengere selectie. Gemiddeld zal de kwaliteit beter blijken te zijn dan in 1939. Consumptiamelkvoorziening in Zeeland De Rijkszuivelconsulent voor Zeeland, ook belast met veeteeltzaken, de heer C. Zwagerman schrijft in zijn jaarverslag het volgende over den toestand der con- sumptiemelkvoorziening In Zeeland dient ongeveer 1/3 der to tale melkproductie voor de consumptie. Ongeveer 50 o/0 van alle veehouders heeft belang bij geordende toestanden op dit gebied. Meerendeels zijn dit de betrekkelijk kleine en middelgroote be drijven, meestal zwaar belast en met vrij groote tot groote belangen bij de resul taten der veehouderij. Tusschen de Zeeuw- sche akkerbouwers hebben zij, gezien de resultaten der veehouderij, een niet be nijdenswaardige materieele positie. Het is dan ook gelukkig, dat de orde ning op dit terrein gunstige resultaten afwerpt. Melkoorlogen behooren tot het verleden. De verkoopprijzen zijn beschei den, maar laten een sober bestaan toe. Een zeer gunstig gevolg is tevens, dat door de organisatie (die 3260 veehouders en 354 melkslijters zonder koeien omvat) meerdere menschen thans beschikbaar zijn voor voorlichting en onderwijs. De belangstelling hiervoor en de voorloo- pige resultaten zijn zeer hoopgevend. Het Initiatief van President Roose velt t.a.v. vrede en vrijhandel Bij de gevechten te Summa zijn reeds 40000 Russen gevallen In 1939 heeft Nederland 145 millioen aan tabak verascht Extra brandstoffentoeslag aan kleine B-boeren en tuinders Inschrijvingsdatum der nieuwe leening op 26 Februari bepaald Matige tot lichte vorst worden Uw tanden Indien U poetst met In tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 15 Febr. 7,20 17,10 Maan op: Maan onder: 15 Febr. 9,53 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 15 Febr. 6,33 19,03 12,30 Van Zeeuwsche melk is: naar fabrie ken gegaan plm. 30 mill, liter, voor con sumptie verkocht 7.5 mill, liter, industri eel verwerkt 22.5 mill, liter. De vlasmarkt in België. Het feit, dat er Woensdag geen uitvoer vergunningen meer werden verleend voor gezwingeld vlas, en dat eenzelfde maat regel ook werd genomen op het gebied van de vlasgarens, terwijl er integendeel voor vlaskroten uitvoervergunningen wer den verleend, heeft begrijpelijkerwijze veel beroering gewekt op de Gentsche I vlasmarkt. Deze maatregel werd juist toe- 1 gepast op een oogenblik, dat er na we kenlange kalmte weer bedrijvigheid begon te komen, zoowel vanwege de En- j gelsche, de Fransche als de Duitsche spinners. Men had geen slechter oogen blik kunnen uitkiezen. Uit de besprekingen, die aan dit onder werp werden gewijd, kon men duidelijk opmaken, dat onze binnenlandsche vlas- spinners nergens veel sympathie vinden. Heel de uitvoer van het gezwingeld vlas stopzetten, een uitvoer, die wekelijks meer dan 10.000 balen bedraagt, omdat een drietal spinners wegens gebrek aan goeden wil of anderszins nog ongeveer 750 balen vlas moeten hebben, kan men zich in handelskringen niet verklaren. Overigens was het zeer kalm op de markt. FINANTIEEL NIEUWS Nieuwe Staatsleenlng Daar het ontwerp-Leeningswet reeds heden in de Kamer zal worden behandeld, schijnt men de uitgifte van de leening en als gevolg daarvan den stortingsda tum te hebben vervroegd. Vrijdag a.s. zal het prospectus verschijnen en op 26 Fe bruari- zal de inschrijving zijn openge steld. Verder wordt als stortingsdatum genoemd 8 Maart. De naam van de lee ning zal zijn de 4 o/0 Vrijwillige Staats- leening 1940 II. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1