DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zterikzee fl.80. Voor het buitenland' flo.— p. jaar Afzondei HjL- r. .miners 5*%?ent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677J- Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succes j es" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER moet de aandacht gevestigd worden op den strijd aan het Westelijk front, waar vandaan weinig nieuws komt, door het bizonder karakter van de daar gefun deerde stellingen, die elkaar in evenwicht schijnen te houden en alleen ten koste van honderduizenden soldaten in groot verband kunnen worden aangevallen. Behalve de dagelijksche schermutselin gen tusschen op verkenning zijnde pa trouilles, heeft men van Fransche zijde een ander wapen ter hand genomen, dat geen vuur, maar woorden naar de vijan delijke stellingen door de lucht slingert, n.l. de radio. De Franschen zenden door sterke luid sprekers in het Duitsch berichten uit voor de Duitsche soldaten, die in de verdedi gingswerken op den anderen rivieroever liggen, op nog geen honderd meter van de Fransche stellingen. Om hun man schappen te beletten naar de Fransche luidsprekers te luisteren laten de Duitsche officieren onmiddellijk met auto matische wapens en zelfs kanonnen het vuur openen, niet zoozeer in de hoop, den zorgvuldig beschermden en gecamou- fleerden luidspreker te vernielen als wel om het geluid ervan te overstemmen. De radio's beginnen gewoonlijk, waneer de vallende duisternis den dag aan het front afsluit. Dan verheft zich een geweldige stem, die zich in 't Duitsch tot den tegenstander op den anderen oever richt en, evenals in de Spaansche burgeroorlog, weinig effect zal sortee- ren, daar de krijgstucht wel voor maat regelen zorgt, dat men niets zal hooren wat men niet hooren moet. Tusschen Duitschland en Rusland is een nieuwe economische over eenkomst geteekend, welke voorziet in den uitvoer van grondstoffen uit Rus land in ruil voor Duitsche industriepro- ductén. Reeds gedurende het eerste jaar van de werkzaamheid van deze overeen komst, zal de handelsomzet tusschen beide landen den maximum omvang van eenig jaar sinds den wereldoorlog te boven gaan, Aldus het Russische telegraaf-agent- schap, dat zijn gerechten meestal rijk ge garneerd en gelardeerd placht op te dienen. Met geen woord wordt er van gerept, welke goederen Duitschland uit Rusland en welke goederen Rusland uit Duitsch land zal leveren en in welken omvang zulks zal geschieden. Als motief daarvan wordt opgegeven, dat men wil vermijden om door zulke opgaven den vijand inlich tingen te verstrekken. In alle geval, zoo wordt daaraan toegevoegd zal de Duitscn- Russische handel boven het maximum ni veau van 19311933 (11 millioen mark per jaar) uitgaan. Dit is niet nieuw. Interessanter is de toevoeging, dat Duitschland en Rusland hun wederzijd- sche oeconomische leven onderling in overeenstemming zullen brengen, teneinde elk van beiden oeconomisch onafhankelijk te worden van den Engelsch-Franschen oeeonomischen invloed. Veel beteekenend wordt daar, te inge- lichter plaats, aan toegevoegd dat „beide staten bepaalde eigen behoeften zullen achterstellen in het belang van de onder linge oeconomische harmonie". Met dezen niet al te helder geformuleerden zin schijnt men te kennen te willen geven, dat beide landen ten behoeve van den uitvoer, verhoogde offers en beperkingen van hun eigen bevolkingen zullen ver langen. LI et is nog te vroeg om te zeggen, of n Roosevelt werkelijk de bedoeling heeft, het gezag der Vereenigde Staten, moreel of materieel, in de weegschaal te werpen om in Europa vrede te verkrij gen op de algemeene grondslagen, die Huil genoemd heeft. Er is wellicht reden om te herinneren aan een soortgelijke missie, waarmede Sumner Welles 17 Februari a.s. naar Europa vertrekt, kolo nel House als de persoonlijke raadsman van president Wilson in den wereldoorlog van 1914-1918 verscheidene malen Europa bezocht. Evenals toen, hebben de Vereenigde Staten ook thans bij den gang van zaken in Europa belangen, die klaarblijkelijk verre uitgaan boven het zuiver formeele neutrale standpunt, waarop zij zich hoofd zakelijk om redenen van binnenlandsche politiek hebben geplaatst. Tusschen het lot van Europa en de positie van Ame rika in de wereld bestaat een innig ver band, dat figuren als Roosevelt en Cor- dell Huil zich duidelijk zien afteekenen. GRAAF VON SCHULENBURG, de Duitsche gezant te Moskou, dat met Berlyn een economische overeen komst trof. Verzwakking van Amerika's vloot- positie in den AtlantiscÜen Oceaan als gevolg van het optreden van een nieuwe mogendheid, waarin wereldhegemonis- tische ideeën sluimeren, zou tegelijkertijd Amerika's positie in den Stillen Oceaan verzwakken. Amerika versterkt niet voortdurend zonder zin, met koortsachtige haast zijn vloten. Waarschijnlijk is, dat Roosevelt eenerzijds alle krachten, die den vrede kunnen bevorderen, wenscht te mobilisse- ren, anderzijds via het rechtstreeksche contact van Sumner Welles met de lei dende staatslieden van Europa zal zoeken naar een r edel ij k politiek com- p r o ii>i s, dat den ondergrond kan vor men voor het herstel van een wereld, die weder rust op de principieel g e- zonde handels-economische beginselen, welke de Amerikaansche minister heeft geformuleerd. Washington is stellig geroepen als scheidsrechter in een conflict, waarin de Europeesche sta ten niet meer objectief kunnen onder scheiden. DE IJSGANG OP WAAL EN RIJN Dappere pontonniers brachten hulp Maandagmiddag z'ijn een aantal te Tiel gelegerde pontonniers hulp gaan bren gen aan geïsoleerde menschen, nadat Zon dagavond eenige soldaten reeds een boe rengezin met twee kinderen met de groot ste moeite hadden gered. Dat geschiedde Zondag nog loopende over de schot- s em, hetgeen bijzónder gevaarlijk was. Een paar man liepen dan ook een ijs koud nat pak op. Maandag ging men er daarom met een ijsvlet op uit. De bewo ners van de boerderij „Het Waarmans- huis" bij Tiel, kregen wat aanvulling' van hun proviand en konden mededeelen. hoe het hun ging. In een andere geïsoleerde boerderij, waarvan fle menschen Zondag met moeite aan den vasten wal waren gekomen, ston den nog koeien in den stal en waren nog een paard en varkens. Het was na tuurlijk onmogelijk geweest deze dieren over de schots en scheeve ijsschotsen in veiligheid te brengen. Daarom brachten de soldaten met hun ijsvlet een melker naar de boerderij om de koeien te melken en de dieren ook verder te verzorgen en te voederen. De rivier valt langzaam Om kwart over 11 Maandagavond was er in den toestand van het ijs bij Tiel nog steeds geen verandering gekomen. Bij Tiel, waar het water sinds Zondagavond ongeveer 25 c.m. gevallen is, blijft het peil nog steeds langzaam vallen. Bij Op- hemert en boven Heesselt, waar het wa ter sedert gisteren ongeveer 40 c.m. ge vallen is, valt een lichte stijging waar te nemen. Alles bijeengenomen is de toe stand dus nog vrijwel onveranderd. In den ijstoestand op de Waal bij N ij- megen was Maandagavond nog weinig verandering gekomen. Het water voor Nijmegen is Maandag regelmatig blijven vallen, in den middag met ongeveer twee centimeter per uur. Des avonds nam de val toe en bedroeg ideze 3 c.m. per uur. jStelgerg te Lobith verdwenen In den loo pvan Maandag is de val van den Rijn bij Arnhem steeds minder geworden en tegen den avond, nadat de rivier 40 c.m. was gevallen, is opnieuw was ingetreden. Daar Keulen val meldt, is de nieuwe stijging waarschijnlijk een gevolg van de ijsverdikking bij Heete- ren. De toestand bij Lobith is sedert Zondag weer verbeterd en men mag veilig aannemen, dat, tenzij de vorst op-, nieuw lang zou nanhouden, en nieuwe ijs- vorming zou plaats hebben, het gevaar daar geweken is. Het water is zoodanig gevallen, dat dt overlaat bij Spijk niet meer werkt. Reeds hebben enkele vaar tuigen van Emmerik uit een tocht naar Lobith gemaakt doch zij moesten terug- keeren, daar te Lobith alle steigers zijn verdwenen en de ijsmassa's op de oever ook het aanleggen onmogelijk maken. Pontveer hersteld Het pontveer, dat dienst doet over het Pannerdensch kanaal tusschen Doornen burg en Pannerden, zou heden (Dinsdag) om negen uur weer gaan varen, waar door de dorpen Herwen, Aard, Lobith en Psnnerden uit hun isolement zullen zijn verlost. Zoowel het personen- als het vracht verkeer zal dan weer geregeld kunnen geschieden. Het is een gevolg van het feit, dat een ijsdam, welke op het traject van het pontveer was ontstaan, gisteren is weggedreven. Alleen bij Pannerden ligt nog eenig ijs vast, doch dit vormt geen bedreiging voor het veer. De boot zal niet langs een gierketting loopen, doch door een motorboot worden voorafgegaan. Verhooging benzine-belasting Het standpunt van de K.N.A.C. De (nieuwe belasting is teen Zware slag vooir het wegverkeer, speciaal voor het motiMwegverkeer. Het beroep zal beant- woiord worden, al zullen daardoor helaas slachtoffers vallen. Doch met gerecht- vaardigden trots zal de mjotorrijtuighou der de motjoriseerimg van ons leger ga deslaan, die door hem betaald wordt, betaald moet worden, zijl het ten koste van grofote offers. MaarDaar klopt iets miet! Indien de regeering, niettegenstaande de nadruk kelijk do.loir haar uitgesproken meening, dat het m o tiorwe g ver keer niet zwaarder mag worden belast, daartoe toch noodgedwongen moet overgaan, moe ten de tijden wel zeer, zeer ernstig zijn en mag worden verwacht, dat het ge noemde verkeer tenminste anderzijds de noiodige steun, medewerking en soepel heid zal vinden bijl die regeering. Kan in zulk een hoogst ernstigen tijd dan werkelijk dat reeds Zoo overbelaste wegverkeer doior een pennestreek van diezelfde regeering oiok nog wor den U elast met millioenen verslindende medische keuringen, voertuigkeuringen, koplampenkeuring (1942). En als dan zoo sterk tegen den uit gesproken wil van de regeering die extra belasting moet wiorden opgelegd, dan is er toch zeker reden het miotorwegver- keer tenminste ook tegemoet te kom©n. Waar blijft dan de door de KNAC zoo dikwijls gevraagde versoepeling van de motorrijtuigenbelasting? Waar het ingrij pen van die regeering in omgewe|nschte gemeentelijke parkeerbelastingen en om- nood i g e parkeer belemmerin gen Waar blijft de zoo logische op heffing van de onnuttige provinciale le- gesgelden voor de rijbewijzen? En kan die regeering ten opzichte van dat weg verkeer, waarop Zijl zoo'n ernstig be roep doet, volstaan met de simpele me- dedeeling, dat sneeuwruimen op de verkeerswegen geen staatstaak is? VERSCHILLENDE BERICHTEN Het isolement der Wadden-eilanden Gisteren heeft het K.L.M.-vliegtuig Pa trijs, met Bax als gezagvoerder, van; Eelde uit twee vluchten maar de ge- isoleerde eilanden Schiermonnikoog en Ameland gemaakt. Het toestel was daar toe omstreeks tien uur gistermorgen van Schiphol naar Eelde vertrokken. Van hét Groningsche vliegveld vertrok het vlieg tuig met 21 passagiers en een hoeveel heid post naar de eilanden, vanwaail vier passagiers naar Eelde mee terug werden genomen. Vervolgens maakte het vliegtuig een postvlucht naar de eilanden met in totaal 1183 kg post. Om kwfart over vijf is de Patrijs in Amsterdam] teruggekeerd. Donderdag wordt 'n tweede postvlucht gemaakt, alsmede een passa- giersvlucht. Post en goederen per auto naar Urk De expediteur Wenting, die gisteroch tend. vergezeld van een bediende, met een vrachtauto van Kampen lover het ijs naar Urk was vertrokken, doch gis teravond loan zeven uur hier nog niet Was aangekomen, heeft 'omstreeks acht uur het voormalige eiland 'bereikt. De mannen vertelden, dat nabij de Ramspol, een zandplaat tusschen Schok land en Kampen, de vrachtauto eens klaps door het ijS zakte. Met een nat pak kwamen de vrachtrijders er af, doch de auto Wias gedeeltelijk tonder water verdwenen, evenals een deel van de lading, welke uit levensmiddelen bestond. Met inspanning vain alle krachtem ge lukte het den beiden mannen tma ver loop van eenige uren den auto op het ijs te trekken. Het was reeds donker, toen ziji met dit karwei gereed waren. De route naar Urk kjonden zij; in het duister moeilijk volgen, doch tenslotte bereikten ziji toch de plaats van be stemming. De mannen, die erg vermoeid en koud waren, kregen (onmiddellijk ma hun aankomst op Urk warm eten en droge kleeren. Èen deel van de lading bleek verloren te Zijn gegaan. De beide mannen zouden den (nacht op Urk door brengen en Dinsdag met hun.' auto de 1 terugreis aanvaarden. Van Lemmer uit i is gisteren post per auto naar Urk ver- j voerd. De vrachtdiensten tusschen Lem- mer en Urk zijin den geheelen dag on- j derhouden. Vele schaatsenrijders hebben zich gisteren van Lemmer naar Urk be geven. Hij deed zich voor als sergeant-majoor Een zekere M., wonende te Ede, die zich, zonder daartoe gerechtigd te zijn in de uniform van sergeant-majoor had gestoken en zich per autobus naar Arnhem begaf, werd door een medepas sagier herkend. Deze laatste was zoo ac tief van Bennekom uit de militaire auto riteiten en de politie te waarschuwen1, zoodat M. bij aankomst te Arnhem door twee rechercheurs werd gearres teerd en naar Ede teruggebracht. Uit den 1 aard der zaak onderzoekt de politie nauwkeurig of men hier met een nieuw geval van uniformsmokkelarij te doen heeft. Gedurende het verhoor hield M. hardnekkig vol de uniform in een zaak te Arnhem te hebben gekocht, alleen met de bedoeling een feestavond te be zoeken. i Noodlottige verhuizing Een firma te Amersfoort Zou Zon dagnacht een gezin uit Borne maar Amers foort verhuizen. In de laadbak van de vrachtauto, die daarbijl Werd gebruikt, hadden twee vrouwen, een jongetje van tien maanden en een meisje van drie jaar plaats genomen. Af en toe Werd gecontroleerd hoe Ziji bet maakten en steeds bleek aUes in orde. Bij' aankomst te Amersfoort kwam men echter tot de ontdekking, dat allen door de koude be vangen waren en dat het meisje vala drie jaar tengevolge daarvajn was (over leden. Het opschorten van de verloven in Januari Op vragen van den heer de Visser heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord De oorzaken, die er toe hebben ge leid het verleenen van periodieke ver loven aan militairen in de tweede week van Januari tijdelijk op te schorten, sproten voort uit 'eenige minder gun stige symptomen in de internatioinale situatie. Voor zoover de regeering bekend is, Zijn door de im Nederland verblijf hou dende Engelsche en Fransche journa listen geen berichten verspreid als in de tweede vraag bedoeld. Uiteraard zou den dergelijke berichten, gesteld, dat zij verbreid waren geworden, niet steunen op door de regeering genomen maat regelen. In tegenstelling tot het vermoeden, dat in de vierde vraag ligt opgesloten, als Zouden er in de betrekkingen van Ne derland tot België bepaalde feiten be staan, die niet openbaar zouden kuinlnenl worden gemaakt, verklaart de regeering nogmaals, dat de verhouding tot genoemd nabuurland zich voortdurend ontwikkelt in een sfeer van nauwe samenwerkimg Waaraan ieder geheim karakter vreemd is. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 Febr. 6,04 18,26 11,48 23,59 Amerika de aangewezen scheids rechter in het Europeesch conflict Nieuwe economische overeen komst tusschen Berlijn en Moskou Het standpunt van de K.N.A.C. t.a.v. de benzinebelasting De oorzaak van het opschorten der verloven in Januari j.l. Nederland telde het vorig jaar 816 millionnairs Strenge tot matige vorst i Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 14 Febr. 7,22 17,08 Maan pp: Maan onder: 14 Febr. 9,25 23,51 KORT EN BONDIG Uit Helsinki verluidt, dat men sedert veertig jaar niet zulk een kou dé maand Januari heeft gekend als dit jaar. De laagste temperatuur, die in de hoofdstad werd geregistreerd, is 33 gr. onder nul. O,0ik de maand Februari be looft zeer koud te worden. In den nacht van lo op 11 Februari daalde de tem'j peratuur tot 30 graden onder nul. Gisteren hebben meer dan dertig Zweed- sche vrouwen ^organisaties, welke onge veer een half millioen vrouwen van alle politieke en intellectueele opvattingen vertegenwoojrdigen, te Stockholm een massale vergadering gehouden, waarin een oproep, gericht tot alle vrouwen van de geheele wereld, werd aangenomen. Hierin wordein de vrouwein! aangespoord goed na te denken over hetgeen ©en totale (oorlog in al zijn) Wreedheid beteekent. Argwaan werd gewekt bij' de Sloweensche douane-be ambten, door een 9000 kg wegende zen ding „meubelen" via den Zuid-Sla- vischen spoorweg op weg van Duitsch land naar Bulgarije. De „meubelen" ble- ken te bestaan uit een volledigen min litairen zender. President Roo sevelt "heeft bepaald, dat de v o 1 k s« telling, die dit jaar in de Vereen. Staten moet worden gehouden, zal beginnen op 1 April. De telling zal ge schieden door 120-000 personen, er zullen circa 12 millioen personen worden ge teld, terwijl 33 millioen woningen en 7 millioen boerenhoeven daarbij; zullen be. zocht worden. De hoofdbedoeling van den census zal zijln, een1 volledig over zicht te verkrijgen van de wijze, waar op het Amerikaansche volk woont en vast te stellen hoe het met den land bouw is gesteld. De leus van dei zelfbepaling der volken ©n de rechten der nationale minderheden vindemi tegen woordig een eigenaardige toepassing in den vonn va'n de transmigratie. Nu zullen weder tusschen 18 Februari Itot 1 Maart alle Oekrainers, Wit-Russan Roethenen, die „in het Duitsche belangen- gebied van den gewezen Poolschen staat" wonen naar Rusland worden getranspor teerd. Ontzettend koud is het ook nog steeds in Denemarken (Kopenhagen 20 graden vorst) terwijl een nieuwe koude golf Roemenië binnendrong en daar plaatselijk Maandagochtend een vorst van 23 graden veroorzaakte. De inval van de koude ging hier met sneeuwstormen en.,, onweer gepaard,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1