ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 OPOEN< De Kern Beparel Uw terndm ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, büiten Zierlkaee fl.80. Voor het buitenland flo.— p. Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14259 ADVERTENTIES Prijt: 20 cent» p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt geen licht op de fronten te land uit de dagelijksche communiqué's, van beide zijden, die in nietszeggendheid met elkaar wedijveren. Daarentegen wordt de strijd ter zee op de scherpste wijze uitgevochten, in den vorm van blokkade en contra-blokkade. Engeland heeft door de recente afkondiging van een embargo voor de neutrale scheepvaart ook op den export van Duitsche goederen het econo misch cordon om het Derde Rijk zoo nauw mogelijk gemaakt. Over zee be reikt dit rijk pactisch thans geen stjk goed meer, kan het ook geen stuk goed meer uitvoeren. Het verweer van Duitsch- land tegen deze poging tot economische uitmergeling neemt sedert de laatste paar weken een vinniger karakter aan. Het accent der Duitsche contra-blok kade is verschoven van de duikboot naar het bombardementsvliegtuig. Zijn de Engelschen er in geslaagd se dert het 'uitbreken van den oorlog zoo veel Duitsche duikbooten te vernietigen, dat de kracht van dit wapen zoo niet totaal gebroken is, dan toch de ontoe reikendheid ervan is gebleken? Eischt dit wapen van de Duitschers te veel offers aan menschen en materiaal? On derzoekt hel Duitsche legerbevel experi menteel, of het bombardementsvlieg tuig met minder offers aan menschen j 'en materiaal een beter resultaat oplevert In ieder geval treedt dit wapen reeds j sedert een week of drie met grootej kracht boven de Noordzee op zoowel tegen de Engelsche als de neutrale scheepvaart. Het heeft in deze korte spanne tijds inderdaad een aanzienlijk aantal schepen, zoowel koopvaardijsche pen als visschersschepen, in den grond geboord, weliswaar ten koste van een aantal machines, maar in vergelijking tót hit resultaat niet van overwegend belang. "'Naaf "Het schijnt heeft de Engelsche le gerleiding tegen dezen nieuwen vorm van aanval der Duitschers reeds de ver- 1 eischte maatregelen getroffen. r\e achtergrond van het vinnig verweer van het Derde Rijk tegen de Engel- sche blokkade wordt gevormd door den economischen nood van het Duitsche volk. Deze nood is zelfs voor den meest-opper- vlakkigen waarnemer duidelijk. Het Duit- sche volk is, wat zijn algemeene levens voorwaarden betreft, het strijdperk op een veel lager niveau ingegaan dan in 1914, toen het rijk en welvarend was. Een onevenredig deel van zijn vermogen en inkomen is sedert 1933 geïnvesteerd in een weergaloos uitgebreid oorlogsappa raat. Het is van den beginne af aan in i vele opzichten op scherp oorlogsrantsoen gesteld. Reeds in de periode vóór den oorlog leefde het in feite reeds in zeke ren zin op oorlogsrantsoen, in overeen stemming met Hitler's theorie, dat het volk moreel op den oorlog diende te zijn voorbereid. Nochtans zijn de verschillen tusschen de periode van vóór en die van na het uitbreken van den oorlog groot. Het invoeren van de eenheidsjurk en nownalisseering der heerenkleeding wijst op schaarschte aan katoenvoorra- den, als gevolg van de Britsche blokkade, die nog andere moeilijkheden ter oplos sing zal geven. HET IJS OP WAAL EN RIJN KOMT IN BEWEGING Groote ijsmassa's kruien tegen de rivierdijken op Nadat gistermorgen de geweldige ijs massa's van den Rijn tusschen Spijk en Millingen waren gaan kruien, waardoor een gevaarlijke situatie was ontstaan, heeft zich het ijs, dat na een klein uur tot stilstand was gekomen, gisteravond opnieuw in beweging gezet. Het kruien begon omstreeks kwart over tien te Lobith en deed zich tien minuten later te Millingen voor. Het schuren en bon ken van dc ijsschotsen was tot in den verren omtrek hoorbaar. Te Lobith had het voorbijdrijvende ijs een snelheid van zes k.m., terwijl de waterstand tusschen tien uur en kwart over tienen met niet minder dan 47 c.m. was gestegen tot 15,09 meter. Hier door is de overlaat tusschen Lo bith en Spijk in werking getreden. Bij Spijk kruide het ijs, evenals gister middag, tegen den dijk op. De toestand werd te half twaalf zeer precair geacht. Verwacht wordt, dat zoo wel de Rijn als de Waal over het groot ste deel van de lengte in beweging zouden komen. Alle maatregelen werden genomen om op elke eventualiteit voor bereid te zijn. In West-Pannerden, waar de Rijn gis termiddag slechts eenige minuten in be weging is geweest, krijgt men den indruk van een Poollandschap. Over de geheele breedte van de rivier en langs een groote lengte hebben zich tal van ijs bergen gevormd, waarvan er enkele met hun top boven de dijken uitsteken. Voor al ongeveer honderd meter ten Oosten van het veerhuis heeft zich een enorme ijsmassa opgestapeld, die tegen den dijk aanligt. Mocht de rivier hier nogmaals gaan kruien, dan is het aan geen twijfel onderhevig, dal geweldige ijsmassa's over den dijk gestuwd worden. Het kruiende ijs heeft den Spijkschedijk boven Lobith nogal beschadigd, ongevesr op dezelfde plaats waar in 1926 een dijk- j doorbraak geschiedde. Het beschadigde 1 dijkvak ligt in de onmiddellijke nabijheid van de Duitsche grens en de ijsmassa's hebben zich hoog op den dijk opgesta- peld. Zoowel qp Nederlandsch als op Duitsch gebied is men thans met man en macht bezig het ijs van den dijk te verwijderen, terwijl de Nederlandsche rijkswaterstaat bezig is te trachten den beschadigden dijk gedeeltelijk te her stellen. Direct gevaar voor' doorbraak beslaat er niet KORT EN BONDIG Het Derde Rijk zal binnenkort, zeer Waarschijnlijk reeds vóór het a.s. voor jaar, een eenheidsjurk vqoir vrou wen en meisjes invoeren. Deze jurk Zal in drie verschillende kleuren Worden ge fabriceerd,*1 n.l. zWart, rooid en bruin. Het model zal zeer eenvoudig zijln, niet alleen om stof, maar bovenal om naai garen te 'besparen, Waarover men slechts in zeer beperkte mate beschikt. Wegens een tijdelijk© vermindering van. den aanvoer van brandstoffen1, hebben de Nqojrsche autoriteiten besloten, be paalde beperkingen op de ver warming van huizen toe te piassen. Zqoi mag de temperatuur in Woningen niet hqoiger zijn dan 18 graden en in Winkels 'en vergaderzalen niet hqo-ger dan 15 graden. Bovendien zal in wo ningen met Wjarm watervoorziening, het Warme water slechts op twee achter eenvolgende dagen in de drie Weken ter beschikking mogen Zijln. Sinds den len Februari is in het gebied van het protectoraat Tsjechië de verordening van kracht over de nederzetting der tot dus ver vrij! rondzwervende Zigieunergrioepon. De Zigeuners moeten hun zwer vend leven opgeven, zich een vaste Woionplaats uitkiezen en een ge- wqon beroep uitoefenen. Voornamelijk zullen zijl in den landbobw' te werki Worden gesteld. Zigeuners die geen gc- Wqom beroep willen uitoefenen, zulleto. in arbeidskampen Worden bijleen ge bracht. De meeste Zigeuners Zijln het vorige jaar geëmigreerd naar Slowakije en Polen. De gpootste Zigeunerkam pen bevinden zich op het loogenblik in het zuiden van Moravië en in de omgeving van Brnio. Het aantal der in het Moravische deel van SlioW'akijle wo nende Zigeuners bedraagt rond 4000. Gisteren is generaal Wieygand, ver gezeld van eenige hoofdofficieren van den Franschen generalem staf, komende van Beyrouth, top het vliegveld van Kaïro aangekomen. De generaal zal hier eenige dagen blijVen, als gast van dein Egyptischen minister-president. Weygand zal dqqr koning Farouk worden ont-. vangen. Februari is geWqoinlïjk d e koudste maand in Finland. Het gevolg daarvan is, dat er thans meer Russen worden gedood dan gevangen Worden genomen. Immers in die open lucht gewond te wiotrden, is meestal iden tiek met sterven. Indien een soldaat niet onmiddellijk wordt weggedragen of er in slaagt een schuilplaats te vinden, is hijl een verloren man. Een jiojngj officier, die zoojuist van het front terug gekeerd is in Helsinki, deelt mee, dat de Russen gedurende een geheele Week het front tusschen Summa en het Hat- jahlademeer hebben bestookt met 300 kanonnen, alvorens de infanterie- en tankaanvallen te doen viojgetn,. Het dorpje Summa is thans niet veel anders dan een zwarte krater. Het hoogte punt van de gevechten heeft Zondag1 plaats gehad. Eire Was gisteren in rouw wegens de terechtstelling van de beide ïersche terroristen Barnes en Richards. Sportwedstrijden zijn afge last, de bioscopen en schouwburgen bleven gesloten en i|ni de haven van' Cork wapperden de vlaggen halfstok. Minister-president Pierlot zal he den een radiorede hiouden. In Welingelichte kringen veronderstelt men. dat hij' voornamelijk zal spreken over aangelegenheden van. binnenlaadsch be lang in verband met de waakzaamheid van de regeêring ten aanzien van de buitenlandsche propaganda i|n België en de houding van de pers in het alge meen. Het te Dublin thuisbehoiorende stoomschip Munster (4305 ton) is na een. ontploffing op de ïersche Zee gezon ken. Alle passagiers, 180 in getal, zou den zijln gered. De meeste geredden zijn dqoir een stoomschip van de wilde vaart, dat zich op bet (oiogenbiik van de ontploffing op acht mijl afstand be vond, aan land gebracht. Het ge rechtshof te Liverpool heeft gisteren een zestien jarigen Ier, Brendam Betham, tot drie jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Hijl Was op 1 December gearres teerd. toen hijl uit Dublin naar Liverpool Was gezonden ,om deel te nemein aan de terroristische campagne van het ïer sche republikeinsche leger. Men had in zijln bezit een zekere hoeveelheid iont- ploffingsmiddelen geyondeui en materiaal dat dient tot vervaardiging van helsche machines. De Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van diereln, heeft besloten te trachten tot ©en inter nationale actie te komen» om hulp te brengen aan de zieke en gewónde legerpaarden in Finland. Het hoofd bestuur heeft als eerste gift f 500 be schikbaar gesteld, terwijl het de 65 af- deelingen in de|n lande zal oplwekken vqqr dit doel te collecteeren, of opi andere Wijze mede te werken. In Zuid.Spanje Zijln bij' aardverschui- vingen twintig personen gedood. Naar schatting heeft zich een millioen ku bieke meter aarde- en rots los gemaakt van den berg; elf huizen zijln verplet terd. Men vreest, dat nog andere aard stortingen zullen volgen. Bijna alle hui zen van het centrum zij|n ontruimd. De bewoners kampeeren aan den ingang van het dorp. Minister Hotare heeft gis teren in het Britsche Lagerhuis mee gedeeld dat de leden in de bibliotheek een vertaling kondon, vindein van eeini artikel van een Duitsche krant die een verslag heeft bevat van het verhandelde in een geheime zitting va|n het Huis. De leden konden dam zielf vergelijken of 'er eenige Waarheid in het verslag stak 'ein zou ja. nagaan uit welken koker of langs welken weg de Duitsche re geering in het bezit dier mededeelingen Was gekomen. Generaal Smuts heeft in het Parlement te Kaapstad meege deeld, dat de Duitsche inwoners van de Unie en vooral van voormalig "Zuid- West met alle middelen gedwongen ge worden waren t)0it de organisatie der Ausland-Deutsche toe te treden. Het meest gewone middel was de be dreiging met represailles tegen nog in Duitschland wonende familieleden of vrienden. Alle organisatoren van deze beweging waren thans opgepikt ieta) ge ïnterneerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Uitspanning door brand vernield Gistermiddag is brand uitgebroken in de bekende uitspanning met woonhuis, de Geitenberg, bij Dieren, eigendom van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten, en bewoond door de familie v. d. Krocht. De brandweer van Dieren, die uitgerukt was met de motorspuit en den boschbrandweer-auto, kon niets uit richten, daar ter plaatse geen waterlei ding ligt en een put van 30 m. diepte geen hulp kon bieden, omdat de zuiger- pomp slechts van ten hoogste tien meter water kan pompen. Huis en inboedel waren verzekerd. Koeienstal onder stroom Woensdagmiddag heeft zich in den vee stal van den landbouwer J. Eist aan de Nieuwstraat te Wouw een geval van kortsluiting voorgedaan met ernstige ge volgen. In den stal bevonden zich dertig beesten, die met ijzeren stangen aan el kaar waren bevestigd. Vermoedelijk door het breken van de aardleiding is kortslui ting ontstaan, ten gevolge waarvan drie koeien en een os op slag werden gedood. Een aantal andere dieren, kwam eveneens onder stroom te staan, maar blijkt geen nadeelige gevolgen daarvan te hebben ondervonden. De meid was juist klaar met melken, toen het geval zich,voordeed, zoodat zij vermoedelijk aan een groot gevaar ontsnapte. t t Fietser onder veeauto Gisterochtend is onder B o r c u 1 o, een ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Twee landbouwers keerden per fiets van de veemarkt huiswaarts. Een vee-auto uit Oldebroek kwam hun achterop. De bestuurder gaf een signaal, waarop de mannen, die naast elkaar reden, achter elkaar gingen rijden. Toen de wagen ge^ passeerd was en de voorste rijder achter om keek, zag hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn metgezel, de 55-jarige landbouwer H. Wormgoor uit Geesteren naast zijn fiets dood op den grond lag. Tegelijkertijd passeerde een militaire auto. De bestuurder van dezen wagen zag den man liggen, waarop hij in allerijl den veeauto achtervolgde. Hij slaagde er in dezen in te halen en beide wagens keerden naar de plaats des onheils terug. De chauffeur van den veewagen verklaar de niets van het ongeluk te hebben ge merkt. Men vermoedt, dat het slachtoffer is geslipt. BOEKEN EN BROCHURES DE VROUW EN HAAR HUIS v. Holkema Warendorf n.v. Uitgevers, Amsterdam. Een zeer fraai geïllustreerd en pret tig geschreven artikel levert dra M. G. Schenk in het pas verschenen Februari nummer van bovenstaand tijdschrift, over „Van Prinsen en Prinsessen", waarin zij aan een aantal Europeesche vorstenkin deren de aandacht wijdt. Ro van Oven verschaft licht over de Volkshoogeschool te Diependaal; Fred Hulst geeft indruk ken over „Vrouwen in Cecho-Slowakije" Ellen Russe handelt over: Reisindrukken eener Japansche vrouw, die in 1932 een bezoek aan Europa bracht. Artikelen over Op\oeding, Sport, Planten, Handwerken en Mode, met mooie illustraties, com- pleteeren dit fraaie nummer. Blokkade en contra blokkade met duikboot en vliegtuig Het ijl op Waal en Rijn komt iteeds meer In beweging De Prov. Stoombootdienst op de Ooiterschelde is heden hervat Plannen voor transatlantisch luchtverkeer van diverse landen Bevordering van gebruik van Indische koffie gewenscht Om het vriespunt met 'n schitterende glans door ze te poetsen met In tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Prinses Beatrix laat hartelijk bedanken voor alle gelukwenschen op 31 Januari 1.1. ontvangen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1