Bernhardi Grafsieenen MOURER ADVERTENTIES. Uitstel Verkooping 35 Olmeboomen, EEN GOEDE MODERNE BRIL WEERBERICHT Verwachting geldig van den avond van Woensdag 7 'tot Donderdag» 8 Febr. onge veer 19 uur: I Voor het Noordoosten van het land: matige meest Zuidoostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, eenige regen, wei- nig verandering in temperatuur. Voor het Zuidwesten van het land: meest matige Zuidoostelijke tot Zuidwes telijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, eenige regen, iets zachter. I deeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, de zwaarste straf welke op dit misdrijf staat. De adv.-generaai vroeg bevestiging van het vonnis der recht bank. Uitspraak 19 dezer. MARINE EN LEGER Versterking onzer weermacht In den j.l. Maandag gehouden minis terraad is de beslissing over de ma ritieme versterking van Indië gevallen. Waarschijnlijk kan de officieele miedei- deeling omtrent de plannen, (welker uit voering de regeering thans voornemens zou zijn te bevorderen, tegemoet /wor den gezien in de Memorie van Airtt- iwbord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer óver 'de Indische b2- grooiting, welk stuk op het eind dezer, w'eek zal verschijnen. Het is intusseben mogelijk dat de regeering reeds eerder al dan niet aan de Staten-Geinieraal me- de deeling van haar besluit zal doen. Ofschoon op dit oogenblik geen enkele inlichting van officieelen aard te ver krijgen Was aangaanden dein inhoud van het door den ministerraad genomen be sluit. meenen Iwij voldio.ende aanwijzin gen te hebben, schrijft die N.R.C., oiri het vermoeden uit te spreken, dat het neerkomt iop 'een beslissing in de rich ting van bet advies van de z.g. tech nische commissie, n.l. het denkbeeld ;om de vloot met drie slagkruisers te ver sterken. De kostwinnersvergoeding De heer van Sleen heeft aan den mi nister van defensie de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat door onderscheidene burgemeesters bij het be palen van de kostwinnersvergoeding aan gemobiliseerden, die vóór hun opkomst werkloozensteun genoten, geen rekening wordt gehouden met het feit, dat de steunbedragen met 5 pet. zijn verhoogd en zoo ja, wil de minister dan het noo- dige doen, opdat voor bedoelde ge- mobiliseerden het vergoedingsbedrag van 17 December j.l. op het verhoogde peil worde gebracht? 2. Bestaat er aanleiding voor de op vatting, dat de mobilisatie-vergoedings beschikking in onderscheidene deelen van ons land niet steeds op de juiste wijze wordt toegepast. 3. Is de departementale dienst vol doende ingericht op een vlotte behan deling van de ter zake inkomende ver zoekschriften 4. Is de minister bereid, een meer be vredigende uitvoering van voormelde be schikking te bevorderen door provinci ale beroepscolleges in het leven te roe pen? LAND- EN TUINBOUW Suikervoorziening in oorlogstijd Onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke te Goes werd te Roo sendaal de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Coöp. Beet wortelsuikerfabriek en raffinaderij „Din- teloord". In zijn openingswoord besprak de voorzitter de in 1939 gevoerde onder handelingen over de bieten- en suiker- contingenteering. Feitelijk, zoo zeide spr., is de suiker industrie geen gesteunde industrie meer. De internationale suikerprijs is thans ge stegen -tot een niveau, waarbij aan de Nederlandsche suikerproductie geen steun meer behoeft te worden verleend. Echter moet de regeering toch nog steun ver- leenen, omdat zij den suikerproducenten voorschrijft het product aan den consu ment en aan de suikerverwerkende in dustrie te leveren tegen een prijs die be langrijk lager is dan het algemeen ni veau. Dat de suikerindustrie op het oogenblik nog een gesteunde industrie zou zijn, is dus een fictie. Inmiddels is te verwachten, dat de productiekosten in de toekomst belang rijk zullen stijgen. Spr. juichte het regeermgsbesluit tot uitbreiding der bietenteelt met 25 pet. toe en bestreed de meening dat dit de regeering veel geld zal kosten. Hij betreurde dat men dit volkomen onware gerucht heeft verspreid. Den door de regeering voor 1940. vast- gestelden prijs van f 12.50 voor de bieten achtte hij te laag. Er zullen krachtige pogingen worden gedaan om dezen prijs alsnog verhoogd te krijgen. Tenslotte spoorde spr. de leden aan van de ge legenheid om het bietenareaal uit te breiden gebruik te maken. De secretaris, de heer Bommel van Vloten, gaf vervolgens een uitvoerige toelichting op de jaarcijfers. Ten aanzien van de campagne 1939 deelde hij o.m. mede, dat het suikergehalte (15.87 pet.) het laagste was dat ooit bij de „Din- teloord" werd vastgesteld. Wat de verdere punten der agenda 1 betreft, werd over deze voorstellen tot wijziging der statuten niet gediscussieerd in verband met het kleine aantal aan wezige leden. De voorstellen zullen nu in een volgende vergadering te houden op 17 Februari 1940, opnieuw in bespre king worden gebracht. j De aftredende bestuursleden, de heeren J. S. de Regt, J. J. Stols, A. A. Mijs, I C. Dane Gzn., en A. G. J. Mastboom werden allen herkozen. Tot plaatsver vangend lid der financieele commissie werd benoemd de heer K. A. van Lange- raad te Kamperland., Ve'eeniging van oud-leerlingen dar Rijkalandbouwwinterichool Dinsdag werd te Goes onder voorzit terschap van den heer A. C. Zandëe te Woersdrecht de jaarvergadering van bo vengenoemde vereen, gehouden, die van wege de verkeersmoeilijkheden door de leden uit Schouwen-Duiveland niet be zocht kon worden. De voorzitter herdacht allereerst den o\ erleden oud-voorzitter, den heer Jac. Welleman, dien hij een der pioniers op landbouwgebied in Zeeland noemde. Met blijdschap kon spr. wijzen op den groei in het leerlingental der school, zoodat uitbreiding van deze inrichting noodza kelijk was. De oud-leerlingen zullen uit dankbaarheid een glas-in-loodraam aan bieden. Doordat de secretaris, de heer C. O. J. Hendrikse uit Zierikzee niet aanwezig kon zijn, kon het jaarverslag niet worden uitgebracht. De penningmeester had een batig saldo van f355.—. De voorzitter werd herkozen, terwijl in de vacature-J. v. d. Zande werd ge kozen de heer C. J. M. Klompe te Drei- schor. Daarna hield de heer Prof. dr. ir. G. Minderhoud te Wageningen een rede over „Graan voorziening". Aan de hand van tal van cijfers toonde spr. aan, meer dan de helft van onze graanconsumptie uit het buitenland moet worden ingevoerd. Vooral tarwe, gerst en mais moeten worden geimporteerd. Het merkwaardige van tarwe is, dat er geen enkele maand van het jaar is, of er wordt ergens in een of ander land tarwe geoogst. De voornaamste leveran ciers van tarwe voor West-Europa zijn de Vereen. Staten, Canada, Argentinië en Australië. Vooral over Canada, waar heen spi. onlangs een reis maakte, deed spr. tal van mededeelingen. Dit land kan tarwe leveren tegen prijzen waar we hier van omvallen. Op dezelfde basis waarop de Nederlandsche boer f 11 vraagt voor zijn tarwe, vraagt de Canadeesche boer f 4. De grond is er goedkoop. Aan arbeidsloon wordt weinig uitgegeven (aan wieden en bemesten doet men niet, maar men volstaat met braakliggen) en de boer werkt er met zijn geheele gezin in den werktijd hard, soms dag en nacht. Stijgt de tarweprijs boven de f4, dan verwacht spr. een uitbreiding van de tarweteelt in Canada, maar gezien de concurrentie, gelooft spr. niet, dat over een lange reeks van jaren de tarweprijs boven de f 6 zal stijgen. Wat ons land betreft, meent spr., dat regeeringsmaat- regelen noodig zullen blijven, omdat West-Europa geen tarwe kan produceeren tegen eenzelfden prijs als in Canada. Tweede spr. was kapitein A. van Baten burg te Voorburg over„De luchtbe scherming ten plat te lande", Spr. betoogde dat men er niet mee klaar is, door te zeggen dat het op het platteland met het luchtgevaar niet zoo'n vaart loopt. Woont men jn de buurt van oorlogsindustriën, spoorbruggen, groote spoorwegemplacementen, enz., dan is het gevaar grooter dan wanneer men woont in een gemeente van de derde gevaren- klasse, maar ook hier zijn gevaren. Een vlieger kan zich vergissen. Ook kan een vliegtuig dat getroffen is, omlaag stor ten. Het kan ook een noodlanding ma ken en veilplicht zijn zich van zijn bom- menlast te ontdoen. Verder kunnen bij een luchtgevecht granaten onz. omlaag komen. Ook in een kleine stad of in de kom van een dorp kan een bom groote onheilen aanrichten. Daarom dringt spr. er krachtig op aan, het niet te laten aankomen óp de Overheidsmaatregelen, maar cursussen te volgen, waar men kan leeren de noodige maatregelen te nemen. Men moet niet alleen physiek, maar ook psychisch sterk staan, in tijd van lucht gevaar. - Ontheffing p -ij «opheffing en hamsterwet De minister van Ecónoimiscbe Zaken heeft ten aanzien van petroleum, te bezigen vooir land- en tunibou'wdoelein den. ontheffing verleend vain het bepaal de in art. 9, lid 1, van de Prijs opdrij'- vings- en Hamsterwet 1939, krachtens welk artikel het een ieder verboden is zich in een "week meer van bepaalde goederen te verschaffen, dan hij gedu rende een kveek pleegt te verbruiken. Deze ontheffing geldt yaor ieen ieder, die in het bezit is vain een aan heml door of vanWege den provincialen voed. selcommissie van de provincie, waarin hij gevestigd is of zijn domicilie heeft, af gegeven vergunning. TELEGRAMMEN D« vlucht van du «Reiger» Heden (Woensdag)morgen ongev. half 8 (Amsterdamsche tijd) is het K.L.M.-vIieg- tuig „Reiger", terugkeerende van de spe ciale vlucht naar Johannesburg, de laat ste etappe van Alexandrië naar Napels begonnen. Hut ontslag van'dan opparbevel hebber generaal I. H. Royndars Naar We vernemen hebben de minis ters van algemeene zaken en defetnsie, in antwoord op de vragón van het Ka merlid Van Poll, (over de ontslagaan vrage van generaal Reijnders, heden ochtend 'bij de Tweede Kamer het vol gende bescheid, ingezonden: De regeering moet tot haar leedwezen de vraag of de r'egeêring bereid is de Kamer volledig t in te lichten omtrent de aanleiding tot het verdoek om ont slag van generaal Reijnders, ontkdninènd - beantwoorden, daar' zij het verleenen van de verzochte inlichtingen strijdig acht met het belang van den Staat. Zij kan er slechts aan toevoegen, dat .het verschil van meening1, dat tot de ont slagaanvrage heeft geleid, niet ligt in een der aangelegenheden Welke zij tot dusver in de organen der publieke opinie zag genoemd. Da burgemeester van Goes overleden Vanochtend is in de St. Ursula kliniek te Wassenaar overleden; de burgemees ter van Goes, mr. R. Ml. van Dusseldorp, die daar een week geleden voor het ondergaan van een operatie was opge nomen. Mr. Rudolf Mari van Dusseldorp werd den 11e» November 1889 te Vlaardingen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Schiedam en studeerde daarna aan de Leidsche Universiteit, waar hij op 4 Juli 1919 promoveerde als doctor in de rechtswetenschappen. Toen de heer J. D. Viruly het ambt van burgemeester van Westkapelle neerlegde, werd dc heer van Dusseldorp daarvoor aangewezen en zoo deed hij op 18 Jan. 1921 zijn intrede in Zeeland als bur gemeester van Westkapelle. Hij zou dit maar betrekkelijk kort blijven, want bij de verkiezingen van leden van de Prov. Staten werd hij voor de Chr. Hist, af gevaardigd. Op -4 Juli. 1923 kozen de staten hem tot lid van Ged. Staten. In die functie heeft hij gedurende meer dan 11 jaar met groote toewijding de belangen van de Provincie, haar gemeen ten en haar inwoners bevorderd. Tegen het einde van 1934 bleek de heer van Dusseldorp naar iets anders te zoeken en hij vond dit door zijn be noeming tot burgemeester van Goes met ingang van 1 December van dat jaar. Hij liet het werk als Ged. over aan den heer v. d. Wart en zelf vertrok hij van Middelburg naar Goes,. Daar heeft hij rich ruim 5 jaar gegeven voor de be langen van de hoofdstad van Zuid-Beve land. Naast de taak als burgemeester, had hij een functiebij het Nederl. Roodo Kruis, n.m.l. die. van Kringcom missaris. De heer van Dusseldorp was een zeer voorkomend persoon. Zijn heen gaan op nog slechts 50-jarigen leeftijd, wordt dan ook terecht als een groote slag voor Goes gevoeld. Fxpediteur verongelukt Dinsdagnacht reed dë 34-jarige onge huwde expediteur H. van der K. uit Heerenveen met zijn wagen op den Rijks straatweg onder de Blesse. Tengevolge vsn den dikken mist bemerkte hij te laat dat aan den kant van den weg een vrachtauto stond. Van der K. vreesde een botsing en sprong uit de cabine het geen hem noodlottig werd. Hij geraakte tusschen beide wagens bekneld en was onmiddellijk dood. Kolendampvergiftiging Dinsdag werd in de kajuit van een tankboot, welke in het- Noord-Hollandsch Kanaal nabij het vliegkamp „De Kooy" lag een 17-jarige schippersknecht afkom stig uit Rotterdapi dood in zijn kooi aangetroffen. De oorzaak bleek kool- monoxyde te zijn. Treinbotsing Dinsdagavond is de personentrein uit Roodeschool bij Uithuizermeeden (Gr.) in botsing gekomen met een stilstaanden goederentrein. Van de goederentrein ont spoorde de vyaterwagén.^ Pe conducteur van de "personen trein werd gewond en is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Woensdagmor gen was de baan weer vrij. Zqs gevallen van gasvergiftiging Dinsdag en Woensdag zijn te Gro ningen niet minder dan zes gevalien van gasvergiftiging geconstateerd. Dins dagmorgen werd de 38-jarige A. V. be wusteloos gevonden en naar het Aca demisch. Ziekenhuis vervoerd. Dinsdag avond werden in een perceel de 70- jarige II. H. en zijn echtgenoote buiten bewustzijn aangetroffen. Zij waren even eens door gas bedwelmd. De man lag te bed, dc 'vrouw op den grond. Beide zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Dins dagmorgen werden in hun woning drie leden van de fumilie A. W. bewusteloos aangetroffen. Ook deze menschen waren door gas bedwelmd. Zij konden worden bijgebracht. Oneerlijks penningmeester veroordeeld De rechtbank te Amsterdam veroordeel- ds heden den ex-penningmeester van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs voor Edam en omstreken, welke vereeni ging een Ambachtsschool had opgericht, wegens verduistering van ruim f6600 tot een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toe- zichtstelling van de R.K. reclasseering. De Rijn krult! Vanmorgen te kwart v^por twaalf is er 'beweging gekomen in het ijs top den Rijn (olijf Millingen. Het schoof met een snelheid van 4 km per uur op. Hie? en daar kroop1 het ijs tegen den dijk op. Een gpoote ijsdam, enkele honder den meters ten Oosten van Milliingen deed den druk op den dijk niet te' grqot (worden, doch was oorzaak dat het ijs een half iuur later vast raakte/. Steeg het 'water aanvankelijk pl.m'. 3 cm per uur, dit iwerd een stijging van 30 cm toen de rivier ging zitten. Verandert de toestand niet sp|oedig dan wórdt deze gevaarlijk. Hel Russische legerbericbl Het Russische legerbericht van heden (Woensdag) luidt als volgt: Op 6 Febr. bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen Treffen tusschen kleine infanterie-deta- chementen ten Noorden van het Ladoga- meer. Voorts verkenningsvluchten. DREISCHOR. Burgerlijke stand over Januari. Geboren: 7. Jan Dirk, zoon van J. va h de Velde en N. P. wan de,ni Houten; 18. Willem, 'zjOjön. van A. de Vlieger en J. J. van Almkerk. Oven leden: 4. Janna Jacob'a Natte, 32 jaar, ongehulw'd; 17. Johan Pieter Amelunxen, oud 91 jaar, echtgenoot van Jacoba van den Berge; 24. Johannis Qopielis van der Linde 70 jaar, echtgenoot van Dina Feijtel. OUWERKERK. Burgerlijke stand over Januari. 16. Levenloos aangegeven: een kind van L. J. van Oeveren en H. S« Manni. Lqojp der bevolking over Januari. Vertrokken: 4. J. Jurriëns naar Eek en Wiel (gem. Maurik). HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f1000 15389 20132 21380 f400 10858 f200 8691 10385 16352 f100 2503 8059 81.14 9773 10723 10797 14055 14444 14926 17403 18586 20257. SPORT DAMMEN Uitslag der simliltaanpartijen, gespeeld op: 2 Februari: F. Brandenburg—M. C. Deurlob 0—2; id—F. Roggeband 0—2; id. R. de Waal 1—1; id. L. J. Roggeband 1—1; id—D., Kardol 1—1; id. L. J. Schults 2—0; id.— I. H§ge 2—0. J. v. As—G. Leidekkers 0—2; id.—C. J. Klinke 02; id.—E. Oudenaarden0—2 id. J. Steur 2—0; id.—P. van As 0-^2 id—W. Schell 2—0; id.—A. Schults 0—2. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 6 Fébr. Eieren veiling. Rotterdamsche veiling WarmlOjezierstraat. Kippeneieren f 4,20—5,25 p:er 100 stuks. Aangevoerd 75.000 stuks. GOES, 6 Febr. Veilingsver. „Zuid-Beve land". Aanvoer 40.000 eieren. Groote kippeneieren f4,60—5,05, kleine dito f4— *4,50, eendeneieren f4,25 per 100 stuks. 6 Febr. Noteering handelaren. Boe- renboter f 1,50 per k.g.; kippeneieren f4,20, eendeneieren f3,50, poelje-eieren f3 per 100 stuks. ST.-ANNAL.AND. Uienveiling van 6 Febr. 900 balen Rijnsb. gewone f 5,02 20 balen id. grove f4,91; 40 balen id. driel. f2,10; 15 balen id. picklers f3,01. Alles per 100 k.g. ST.-MAARTENSDIJK. Uienveiling van 6 Febr. Gewone f 5,07bonken f 4,95 drielingen f 1,90; picklers f3,05, alles per 100 kg. Aanvoer 20000 kg. De vlasmarkt In België. Er kan niet veel nieuWis word/en me degedeeld over de Belgische vlasmarkt. De laatste dagen is er nog steeds druk geoefend jop de prijzen. Op dit gebied 'wordt er. aldus „Het Vlas", het sterkst gewerkt dojor de Gentsche spinners, die allerlei middelen uitvinden om vlasmarkt en bedrijf te schaden; sedert Vrijldagna- morgen hebben--zij hun aankloppen vol ledig gestopt, daar zij er (op rekenen! do|o|r te Zetten, dat er dieZe Iw'eek geen uitvoervergunningen verleend, zjouden "wor den vc|or gezwingeld vlas en dit op 'bevel van de Militaire Intendance. Vain den anderen kant is ojojk de prijsdruk van'wlege de Fransche ien Engelsche kop pers nog niet geheel ten einde, 'ofschoofn men vandaag zeer goed den indruk kioin opdoendat het tevergeefs Zal Jsijta, daar er van'w'ege de vlassers groeitere weer stand geboden (w(oirdt. Er is trouwens ook (wet meer kooplust gekomen. Boven dien is de productie niet zeer grloót en het aanbod >eerder klein. Veldlen gaan thans van 17 tot 22 fr., terwijl voor de beste soorten iets meer betaald werd. Kleine witte gaan tot 24 fr., middelsofoirten tot 31 fr., betere tot 36 fr., beste tot 41-43 fr. Zon op: Zon onder:" 8 Febr. 7,33 16,56 Maan op: Maan onder: 8 Febr. 7,06 17,32 Nieuwe Maan 8,05 GEBOREN LEENDERT Zoon van L. v. d. WEELE en A. P. v. d. WEELE-Blom. Oosterland, 6 Febr. 1940. Geboren: MARIUS CORNELIS WILLEM Zoon van M. J. JONKER en ■L. JONKERFasol. Haamstede (Z.), Zuidstraat 107 7 Februari 1940. Hartelyk dank aan allen die hun medeleven hebben betoond tijdens het eenxaam leven, ziekte en over lijden van onzen lieven Oom, JAN FOKKER. Nieuwerkerk, 6 Februari 1940. Uit aller naam, A. FOKKER. Mondarts Tel. Int. 3 Zitdag des Donderdags 10-12 uur Hotel NE LISSE, Sint-Maartensdijk. Voordeelig adres voor liggende steenen. Fa Aug. v. Dijck-Petit Bergen-op-Zoom, Telef. 146 De verkooping van het huis en inboedel te Burgh voor de erfgenamen van wijlen Mej. de Wed. J. Kosters-- Kostense aangekondigd tegen Vrijdag 9 dezer, wordt uitge steld en bepaald op Vrijdag 16 Februari 1940 Het huis en erf om 11 uur en de inboedel om 2 uur. Notaris M. C. v. d. BOUT. Het Algemeen Armbestuur te Poort vliet biedt te koop aan bij insohrij ?ing gesohikt voor werkhout, staande op de bolstede //Dorpziohfc", Poortvliet. Briefjes worden ingewacht vóór of op uiterlijk 17 Februari a.s. bij den voorzitter E. Noom, die tevens nadere inlichtingen verstrekt. en koopt U bij' HAVENPLEIN Zag U reeds de nieuwe Bril-étui's in de etalage? Als V iedere afspraak moet af zeggen, omdat U nergens aan kunt meedoen, omdat een doodelijke vermoeidheid U iedere inspanning beletneem dan Koline. Maak het tot een vaste gewoonte, om 's morgens, 's middags en 's avonds een likeurglaasje van dit zenuw- sterkend tonicum te gebruiken. Krachteloosheid, gebrek aan eet lust, nerveuze slapeloosheid ver dwijnen, omdat Koline de verzwak king van het zenuwgestel en de ge volgen van influenza snel bestrijdt. Koline kost f. 2.50 per flacon van 300 gram en is verkrijg baar bjj Apothekers en Drogisten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3