ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.B0 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f lo.p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Var- schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14258 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DE CONFERENTIE IN HET HAAGSCHE VREDESPALEIS De opbouw van een nieuwe wereld Hedenmiddag ontmoeten de regeerings- vertegenwoordigers van tien landen el kaar achter de conferentietafel in het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Tien vooraanstaande diplomaten met hun medewerkers, die daar, overeenkom stig de door den Volkenbond gegeven opdracht, bijeenkomen voor een bespre king van tal van economische en sociale vraagstukken in inter nationaal verband. En aan hen zal dan nog een aantal deskundigen worden toe gevoegd, die louter op het vertrouwen dat men in hen stelt, gekozen worden en tot wie, naar men weet, ook dr. H. Colijn behoort. Van gezaghebbende zijde schijnt men or weinig voor te gevoelen zich ook maar eenigermate in positieve termen over den aard en het doel van de komende besprekingen uit te laten. Wel was het doel van enkele algemeene sug gesties bereikt, maar zulks dan nog steeds onder het meest volledige voorbehoud. De zeer vele tegenslagen, welke de Volkenbond reeds tijdens zijn toch maar korte, twintigjarige, bestaan heeft moe ten verduren, noopten er een ieder wel toe, bij zijn toekomstverwachtingen zoo voorzichtig en bedachtzaam mogelijk te zijn. Waar dan nog bij kwam, dat de Volkenbond in dezen tijd nog in een nieuwe, bijzonder moeilijke situatie was geraakt nu de eene groep oorlog voerenden wèl en de andere niet te Genève vertegenwoordigd is. Daarom juichte men het ook ten zeerste toe, dat deze besprekingèn min of meer buiten het officieele Volkenbondskader stonden. Dit internationale economische en sociale overleg wenscht zich immers niet alleen geheel aan iedere politieke beïnvloeding te onttrekken, maar daar naast ook datgene na te streven, dat het officieele Genève tot nu toe nog nimmer heeft mogen bereiken; Universaliteit. Juist de groote economische en sociale problemen vragen de medewerking van allen. Naast de vele mogelijkheden tot inter nationale samenwerking, mag in dezen tijd toch wel één economisch vraagstuk allesbeheerschend heetende opbouw van een nieuw Europa, van een nieuwe wereld, zoodra de oorlog van thans, die toch eens zal moeten eindigen, weer voorbij zal zijn. Steeds meer wor den alle verantwoordelijke staatslieden ervan doordrongen, dat de vrede niet alleen moet worden gesloten, maar ver volgens ook moet worden opgebouwd en hecht gefundeerd. En daarvoor is die economische en sociale samenwerking reeds thans, terwijl het nog oorlog is, zoo dringend noodig. Zoo is er b.v. het, zich voor het internationale overleg zoo goed leenende probleem van de „onvermijdelijk verwar ring wekkende omschakeling van een ge heel op de oorlogsproductie ingesteld industrieel apparaat tot een volkomen op den vredelievenden opbouw gerichte fabricage". Daar is voorts het vraagstuk van de millioenen gemobiliseerde soldaten, die niet dadelijk weer in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen en dat van het ontwrichte internationale ruilverkeer. Zoo wil men zich, heel bedachtzaam, maar tegelijk toch ook heel vastberaden, voorbereiden op den opbouw van den vrede. En het mag ons, Nederlanders, verheugen, dat juist ons, voor vrede werkende en naar vrede verlangende land als plaats voor deze conferentie gekozen Is. Zou dan het Vredespaleis toch nog eenmaal aan zijn bestemming mogen gaan beantwoorden? VERSCHILLENDE BERICHTEN Do verdwaalde patrouille teruggekeerd Het A.N.P. meldde gisteren uit .Roer mond: Naar Wij vernemen is de Nederlandsche patrouille van 15 Wielrijders, lomder be vel van een eersten luitenant, welke Maandagochtend bij het grenskantoor Maalbroek (gem. Maasniel) bij vergissing over de Duitsche grens raakte, op Ne- derlandsch gebied teruggekeerd. JOSEPH AVENOL, Secretaris-Generaal van den Volkenbond Ijsgang op de Oosterschelde De ijsgang op de Oosterschelde is nog steeds groot. Daardoor kan de provinciale bootdienst tusschen Zierikzee en Katsche- veer nog steeds niet varen. Deze dienst ligt nu al 14 dagen stil. Aan beide zijden van de Zandkreek, het vaarwater tus schen Noord- en Zuid-Beveland heeft het ijs zich zoo hardnekkig vastgezet dat er voor schepen geen doorkomen aan is. Men hoopt evenwel binnen enkele da gen den dienst te hervatten als men het ijs in de Kreek heeft gebroken. Nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat zich tusschen deze beide ijs- dammen, welke de twee ingangen van de Zandkreek afsluiten, een gedeelte be vindt, waar een sterke stroom de ijs- schotsen doet heen en weer drijven, al naar gelang het eh of vlood wordt. De stroom in dit water tusschen de beide dammen is zoo krachtig, dat het meermalen gebeurt, dat er tusschen de groote ijsschotsen open water komt. Daarvan maakt de veerboot, welke den dienst moet onderhouden tusschen Kort- gene (Noord-Beveland) en Wolphaarts- dijk (Zuid-Beveland) gebruik, om een overtocht te maken. Op deze wijze wordt een onregelmatige verbinding onderhou den. Er kan namelijk alleen een vaart van den eenen oever naar den anderen gemaakt worden, als het open water op een zeker moment succes verzekert. Want het is oppassen dat de boot daarbij niet in een ijsschots raakt, anders wordt zij onherroepelijk meegedreven. Wanneer de dool blijft doorzetten verwacht men een geweldige ijsgang door de Zandkreek. Op het verdronken land van Zuid-Beveland en het verdronken land van Seaftingen in de Westerschelde liggen de ijsschotsen namelijk tot enkele meters hoog opgestapeld. Bij dooi zullen al deze ijsschotsen naar zee drijven, wan neer het eb is. I Twee meisjes vermist De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Araster dam, verzoekt namens de ouders de op sporing van Hendrika Ryff, oud 15 jaar, die sinds 5 dezer wordt vermist. Vermoedelijk heeft ze ook bij zich een bedrag van ongeveer f80. Sedert gistermiddag wordt te Maas tricht het veertienjarig meisje Ivonne Heunders vermist. Zij heeft de ouderlijke woning met medeneming van eenige hon derden guldens in bankpapier, goud- en zilvergeld verlaten. Drie personen verongelukt Op den onbewaakten overweg te Ber- gentheim (Ov.) is gistermiddag omstreeks drie uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen het leven hebben gelaten en twee andere personen zijn gewond. De familie Helleman uit Bergentheim keerde per auto terug van de begrafenis van een achttienjarigen zoon. Nabij den overweg verliet de chauffeur den auto, teneinde na te gaan of hij veilig kon passeeren. Vermoedelijk door den mist heeft hij den naderenden trein Zwolle—Coevorden niet opgemerkt, althans de man stapte weder in zijn auto en reed door. Op den overweg werd de auto vervolgens door den trein gegrepen. De bestuurder van den auto, de ongeveer 45-jarige Merjen- burg werd op slag gedood, evenals me- vrouvf Helleman en haar 25-jarige doch ter. Mevrouw Olsman en een 17-jarige dochter der familie Helleman liepen ver wondingen op. Mevrouw Olsman, die met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Stad Hardenberg moest worden gebracht, is een dochter van mevrouw Helleman. Kolendampvergiftiging Gisteren heeft' zich in een benedenwo ning in de EsSioreitstraat 28 te A m- sterdam, een geval van kolendampver giftiging voorgedaan, dat aan den bewo ner, den 32-jarigen schoenmaker L., die juist Donderdag jl. gehuwd was, het leven heeft gekost. De man, die dien ochtend kranten had bezorgd, was kort na zijn thuiskomst in de woonkamer gaan zitten, terwijl zijn vrouw, die over duizeligheid had ge klaagd, te bed jjvas gebleven. Zij werd eerst 's middags-om kwart voor zes wak ker en bleek in een verdoofden toestand te hebben verkeerd. Zij stond op en ging kijken waar haar man was. Tot haar ontsteltenis trof zij dezetf levenloos in de voorkamer, welkp vol kolendamp stond, aan. Gistermorgen vonden huisgenooten de dames M. Jonker en B. J. Logtenberg te H e e r d e (Gel.) bewusteloos te bed liggen. In de kamer hing een zware ko lendamp. Deze was ook doorgedrongen tot een bovenvertrek, waar mej. Panne- koek en haar kind sliepen. Ook deze wa ren buiten bewustzijn. Een onmiddellijK geroepen geneesheer mocht het gelukken mej. P. en haar kind tot bewustzijn te brengen. Zij maken het redelijk goed en zijn buiten gevaar. Tot nu toe slaagde men er niet in beide eerstgenoemde da mes bij te brengen. Haar toestand is zeer ernstig. Men heeft weinig hoop op een gunstig resultaat, mede in verband met den hoogen leeftijd van de slachtoffers. Scheepstimmerwerf TKoIm -rai IlliftP Gisteravond, (omstreeks half tien, btrak een hevige brand uit op de scheept timmerwerf van den heer H. Roukema, gelegen aan de Oostzijde van de stad, aan de Eendracht. In een oiogfwienk stond het grpote houten gebouw, met alle zich daarin bevindende gereedschap pen en materialen, benevens een voor raad hout. een nieuwe roeiboot en aan anderen toebehoorende kano's, in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De brandweer kon met de motorspuit alleen de nablussching verrichten. Ge- lukk'g stond er Weinig wind, daar an ders de groote loodsen van „Bona Fides" ernstig gevaar hadden gelooipen. De schade belootpt in de duizenden, ongerekend de bedrijfsschade. Niets »was verzekerd. De burgemeester, mr. A. J. van der Hoeven, fwes (op- het terrein, van den brand aanwezig. Honderden nieuwsgierigen sloegen van de (naaste (om geving het loeien der vlammen gade. De oorzaak van den brand is onbekend. Temperatuur blijft weifelen De vraag of het blijft dooien kan nog niet definitief worden beantwoord, daar de scheiding tusschen vorst en dooi nog steeds over (cms land loopt. Inderdaad ligt de vorst in (onze omgeving op de loer: te Groningen was het Maandag ochtend mog —4 gr. C. na een minimum van —6 gr. Aan de Deenscbe Noord zeekust werd zelfs —11 gr. waargeno-< men. Daar de Wind waarschijnlijk een Oostelijke component houdt en 't sneeuw dek op het platteland voorloopig nog niet gesmolten is, kan de temperatuur als het 's nachts opklaart tweer onder nul dalen. Doch een vorst vatnj beteekemis behoeft in het doioigebi^d nog niet te worden verwacht; bij den zwak ken Wind houden wij de Zuidelijke lucht, Waarin wij ons sinds Zondag bevinden, nog wiel in (onze omgeving. Da uniformen-affaire Naar het Alg. Handelsblad vemeefmt is de Amsterdamsche inspecteur van po litie 2e kl. M. J. M. G. (in wiens wor ning in de Vijzelstraat begin November 1.1. justitie en politie een (onderzoek in gesteld hebben in verband met de zaak van het smokkelen van uniform en te Denekamp) thans (niet op verzoek) eer vol uit den Amsterdamschen politiedienst ontslagen. IJs, sneeuw en mist als verkeersobstakels De bootdienst Middelharnis—Heï- levoetsluis ligt tengevolge van den Zwa nen ijsgang en den dikken mist sedert Zondagmiddag geheel stil. Tengevolge daarvan hebben de eilanden Goeree Overflakkee sedert twee dagen geen post kunnen verzenden of ontvangen. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 5 11 Febr. 1890. De dijkraad van het calamiteuze Waterschap Brui- nisse stelde wijziging der begrooting met f 8000 voor buitengewone voorzie ningen aan de Stoofpolder. De laatst overgebleven meestoof „de Nijverheid" te St.-Maartensdijk, met de daarbij behoorende erve, groot 62.30 A., werd publiek geveild. Ged Staten van Zeeland benoemden met ingang van 15 Febr. tot klerk bij den Prov. Waterstaat de heer C. Holle- stelle te T hol en. In de schuur van den landbouwer Joh. v. d. Velde onder de gemeente Kerkwerve, ontstond brand door het springen van een petroleum-stallantaarn. De schuur met inhoud verbrandde. De keuring van fokdieren op Schou- wen-Duiveland, door de commissie ter verbetering van de paardenfokkerij in Zeeland, zal 19 Februari plaats hebben te Zierikzee. Tot regent van het B.A. te Zierik zee werd door den raad benoemd de heer H. C. v. d. Ende. Aan D. Q. Mulock Houwer werd f150 toegekend voor geleden schade, we gens de afsluiting van het Sas. Z.M. de Koning heeft met ingang van 24 Februari herbenoemd tot burge meester van Ouwerkerk, de heer B. G. v. d. Have. Evenals Maandag heeft oiok gis teren een garagehouder uit Lemmer (Fr.) met 2 personenauto's 15 militairen van Urk over het ijs naar Lemmer ver voerd. Waarna ze zich naar hun garni!- mfoctan hetreven. De auto's deden een uur over dezetn tocht. Het dorp Ui t d a in' bij Amster dam is nog steeds vtolkomen onbereik baar votor alle verkeer. De toestand is zelfs nog ernstiger geworden. Kon men tot nu tol© Ojver het ijs en over het land met een slede Broek in Waterland na ©en moeilijken tocht bereiken, ook dit is thans niet meer mogelijk. Het ijs is tengevolge van den dooi ien de be maling door het hoogheemraadschap Waterland, onbetrouwbaar O »-er het ijs van da Zandkreek .Nadat een dag tevoren de heer G. Eikenhout over het ijs in de Zandkreek was gewandeld, van de Katsche kade naar den Zuid-Bevelandschen wal bij Katsche veer, hebben Zaterdag vier per sonen dezen tocht gemaakt. Deze ge slaagde tocht van de genoemde vier hee- Tien landen heden ter conferen tie in het Haagsche Vredespaleis Versterking onzer weermacht met een drietal slagkruisers IJs, sneeuw en mist veroorzaakten nog vele verkeersstagnaties Scheepstimmerwerf te Tholen gisteravond door brand vernield Drie personen verloren op on bewaakten overweg het leven Eenige regen, iets zachter Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagiwater 8 Febr. 3.01 15,23 8.42 20.46 ren wekte groote belangstelling in Kats en velen namen zich voor Zondag even eens naar den Zuid-Bevelandschen wal te wandelen. Echter de intredende dooi weerhield hun van dit uitstapje. Het ijs in de Zandkreek is op sommige plaatsen wel een halve meter dik. Het ontslag van generaal Reynders Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Poll, heeft de volgende vraag gesteld, aan den voiorzitter van den raad van ministers en den minister van defensie: Is de regeering bereid de Kamer vol- led-'g in te lichten omtrent de aanleiding tot het verzoek van generaal Reynders om tontslag als opperbevelhebber van land- en zeemacht en omtrent de Kwer- Wegingen, welke tot de inwilliging van dat verzoek hebben geleid? Australische pilot'en, die in Engeland aankwamen, willen een escadron van de enorme Sunderlandvliegbooten vormen, ter bestriding van de duikbootaanvallen en voor verkenningsvluchten boven eee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1