ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 OPOENOl ZÏERIICZKSCKE COURAMT De Kern t ABONNEMENT 1707-ieao Prijs f 1.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland' flo— p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14257 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract special© prijzen. Grootte der lettere naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER plaatst zich heden het communiqué, uit gegeven na afloop van de Balkanconfe rentie te Belgrado. Uit den tekst van het communiqué, dat de vier entente-mogendheden wereldkun dig hebben gemaakt, blijkt dat het beraad is geleid door de hoofdgedachte, een gemeenschappelijken grondslag te vinden voor het ongerept voortbestaan van de entente. Deze grondslag is gevonden: het eensluidende besluit der mogendheden, de entente voor den duur van zeven jaar te verlengen, levert daarvan het bewijs. Het doel van 't oorspronkelijke Balkanpact van 1934handhaving van den vrede op den Balkan en een weder- zijdsche waarborging van de grenzen der verdrag-mogendheden, is onvoorwaarde lijk bevestigd. Het is de wil der mogend heden, zegt het communiqué, eens gezind te blijven in den boezem der entente, die slechts haar eigen doeleinden nastreeft en tegen niemand gericht is, en den wensch heeft gemeenschappelijk te waken voor de eerbiediging van de -{rechten van elk hunner, de eerbiediging van de onafhankelijkheid en het nationale grondgebied. Deze verklaring komt hierop neer, dat de entente-landen niet zonder verzet zul len dulden, dat een der groote of revi- sie-mogendheden inbreuk maakt op de territoriale integriteit van één hunner. In zooverre hebben het Engelsch— Fransch—Turksch bondgenootschap, noch de eenzijdige garanties van Engeland en Frankrijk aan Griekenland en Roemenië, ook het strikt neutraal gebleven Joego slavië afgeschrikt, opnieuw de consequ enties te aanvaarden, die voortvloeien uit een hernieuwde Balkan-entente, die thans voor een niet onaanzienlijk deel aanleunt tegen de twee groote West-Europeesehe mogendheden en welke desondanks ook op de sympathie van Italië aanspraak kan maken. |~Ne politiek der groote mogendheden in Oost-Europa is nog steeds in staat van ontwikkeling. De Geallieerden hebben hun houding tegenover Moskou nog niet definitief bepaald. De aanval van de Sowjet-Unie op Finland heeft de be trekkingen tusschen Londen en P a r ij s eenerzijds en Moskou ander zijds zoozeer verscherpt, dat zich daaruit bepaalde complicaties kunnen ont wikkelen. Ofschoon de Engelsche regee ring reeds eenigen tijd geleden haar ambassadeur heeft teruggeroepen, zoo blijft zij ongedecideerd omtrent de con sequenties daarvan. Thans heeft ook de Fransche regeering, klaarblijkelijk op het voorbeeld van Lon den, haar ambassadeur teruggeroepen, zoogenaamd wegens gezondheidsredenen. Af te gaan op de openbare meening is men bereid in Frankrijk ook aan Moskou den oorlog te verklaren, mede onder in vloed van de verraderlijke actie der Fran sche communisten. Parijs volgt echter traditioneel de leiding van Londen. Of dit geneigd of bereid zou zijn, ook aan de Sowjets den oorlog te verklaren, is niet duidelijk. Duidelijk is echter, dat zij daartoe in geen geval wenscht over tc gaan, zoolang de positie van Japan in het Verre Oosten niet boven twijfel vaststaat. Moskou manoeuvreert nog altijd, ten einde met Tokio tot 'n accoord te komen en de houding van Tokio is klaar blijkelijk afhankelijk van Washington, dat op het oogenblik bezig is zijn politiek tegenover Japan een bepaalden vorm te geven. Zoolang de positie van Japan, de Sowjets, Engeland en Frankrijk zwevend blijft, zullen zich op den Balkan naar het schijnt geen schokken voordoen. Qe geheele 18e Russische divisie is bij Kitela, ten N.O. van het Ladogameer, vernietigd. Na gevechten, die langer dan een week geduurd hebben zijn de Rus sische troepen, die in deze streken ope reerden, letterlijk in de pan gehakt. Tus schen 15 a 20 duizend man zijn ge- dood of gevangen genomen, terwijl een groot aantal Roode-legersoldaten van honger en koude zijn omgekomen. Deze nieuwe overwinning beteekent, dat de Russische flartkaanval op de Mannerheim- linie v oorloopig afgeslagen is. De vernietiging van de 18e Russische divisie beteekent een nieuw succes voor de strategie van de Finsche ski patrouilles. Toen de Russen voor waarts drongen in den sector van Kitela Generaal STERN, j de leider van de 18e Russische divisie, i wiens troepen b(} het Ladogameer door de Finnen werden vernietigd. 11 ■■■■Uil" 9 zag de Finsche commandant een kans om den vijand in een val te lokken. Hij gaf zijn snelste patrouilles opdracht om een omtrekkende beweging uit te voeren en de Russen in te sluiten. Na scherpe ge- vechten werden de Russen tot den oever van het Ladogameer teruggedreven. De Russen deden toen wanhopige pogingen om te vluchten langs den eenigen weg naar Russisch gebied, doch het vuur dat op dezen weg werd onderhouden was zoo hevig, dat er geen sprake van terugtrek- king kon zijn. Daarna begon de vernieti- j ging van de divisie. Zeer vele Russen zijn gevangen gemaakt. Alle pogingen die het Russische opper- commando ondernam, om de bedreigde divisie te hulp te komen en te ontzet- ten, werden afgeslagen. In den tusschen- tijd maakten Finsche patrouilles op ski's door de dichte bosschen rondom Kitela een omtrekkende beweging, ter- I wijl de Finsche batterijen op het eiland j Mansinaari voortdurend den weg van Kitela naar Russisch gebied onder vuur j namen. Hoewel deze weg op sommige plaatsen totaal verdwenen is, meende - men toch dat de Russische divisie er in zou slagen door de Finsche omsinge ling heen te breken en zich terug te trekken. De toestand van de Russen werd echter zeer gevaarlijk, omdat hun voor raden op raakten. De soldaten waren genoodzaakt de paarden te slachten. Wel probeerden Russische vliegers uit de lucht hulp te brengen, doch veel van de uit geworpen levensmiddelen vielen in de Finsche linies, die voor de zooveelste maal met succes stand hielden tegen de Russische troepen. De oorzaken van hét ontslag van generaal Reynders Wetsontwerp dat groote macht aan Justitie zal verleenen De bewoordingen van het gisteravond gepubliceerde regeeringscommuniqué moet in letterlijken zin worden opgevat. De tekst van de officieele mededeeling is nml. na zorgvuldig overleg geredi geerd. Het is dus inderdaad in hoofd zaak verschil van inzicht omtrent vraag stukken „van militair-technjschen" aard, dat tot de ontslagaanvrage heeft geleid. Hieruit blijkt tegelijkertijd, dat factoren, op het terrein der buitenlandsche politiek als redenen voor deze mutatie te eenen male ter zijde moeten worden gesteld. Natuurlijk bestaat verder de theoreti sche mogelijkheid, dat, naar aanleiding van de ontslagverleening aan generaai R e ij n d e r s, Kamerleden vragen tot de regeering zullen richten. In dat geval zou de regeering nadere mededeelingen moeten doen. Ook is het denkbaar dat de Kamer in een comité-generaal na der over deze mutatie wordt ingelicht. Wellicht is aan dit ontslag niet vreemd het feit, dat de minister van Justitie overweegt de indiening van een wets ontwerp te bevorderen, waarbij o.m. ten opzichte van excessieve uitingen en uit latingen, welke de neutraliteit betreffen, exorbitante bevoegdheden aan de justi tie zouden worden verleend. Het spreekt vanzelf, dat hier moeilijk heden zouden kunnen rijzen ten opzichte van de bevoegdheden van het militair gezag b»iji den staat van beleg. Men moet verder aannemen, dat, in de ver houding tusschen regeering en opperbe velhebber in het algemeen, zich hoe lan ger hoe meer een zekere stroefheid heeft gemanifesteerd, welke tenslotte de ont slagaanvrage heeft teweeg gebracht. NIEUWE STAATSLEENING Deelneming van rechtspersonen Een van de bladen meldde in ver band met de geruchten over een nieuwe Staats]eening, waaromtrent op het oogen blik nog geen bevestiging is verkregen, dat voor een eventueele gedwongen leening als gror.dSiag zou worden aan genomen, een gedwongen inschrijving voor maatschappijen ten beloope van de helft der uitgekeerde dividenden en tan tièmes over het jaar 1938. In tot oordeelen bevoegde kringen achtte men het niet onmogelijk dat de Minister, indien de thans te verwachten leening niet het gewenschte resultaat mocht opleveren, tot een tedwongen. lee ning zou overgaan, waarbij dan o.a. deze vorm van gedwongen toewijzing zou worden toegepast. Wat den omvang van een dergelijke gedwongen toewijzing betreft, zouden vennootschappen op genoemden grond slag ongeveer 250 a 260 millioen hebben in te schrijven, althans op basis van de opbrengst der dividend- en tantièmebe lasting. Indien ook de institutioneele be leggers een dergelijk bedrag zouden kun nen brengen, dan zou de regeering de beschikking kunnen krijgen over om streeks f 500 millioen, indien niet tevens natuurlijke personen in de toewijzing zouden worden betrokken. Omtrent dit laatste tast men geheel in het duister. DE INGEVALLEN DOOI Us en was op onze groots rivieren De hoiofdingenieur-dir. in de directie algemeenen dienst van den rijkswater staat deelt mede. dat blijkens door hem ontvangen bericht het ijs van de Moezel Zondag (Over 90 K.M. is losgeraakt. De kop van de bewien.de ijsmassa is gisteren om ééfa uur Goiblenz gepasseerd. In Duitschland verwachtte men, dat Maan dagnacht om twaalf uur deze kop Wezel zou bereiken. Men acht in Duitschland een was va'n het water van drie meter mogelijk. Hoe zich de waterstand op de bovengedeel ten der Nederlandsche Rijntakken zal ontwikkelen, is thans nioig iniet te voor spellen. Sterke Was is niettemin waar schijnlijk. Bij Orsoy, gelegen op onge veer 19 K.M. boven Wezel, steeg gis termiddag het (water 4 c.M. per uur. Het is niet onmogelijk, dat vandaag in den lpoip van den dag het ijs op de bovengedeelten van Rijn em Waal in be weging zal komen. Bange bezorgdheid Daar heerscht thans een intense span ning en men verkeert i|ni bange bezorgd heid hoe de toestand met betrekking tot de ijsbezetting van dezie beide ri vieren zich in de eerstvolgende uren 55al ontwikkelen. Biekend is, dat de Duitsche Waterstaats:- autoriteiten het ijs in de Mjoiezel over een lengte van niet minder dan 90 K.M!. hebben laten breken en dat deze enorme ijsmassa's in snelle vaart den Rijn ko men afzetten. Een en ainder veroorzaakt een buitengewoon snelle stijging van het water. Keulen meldde reeds e®n hongeren stand van 98 c.M., een was van niet minder dan twee meter, Wat dat vonr den toestand hier te lande beteekent, Wordt volkomen duide lijk indien men weet, dat de omstan digheden volkannen anders zijn dain in 1929, toen de afvper van het ijs zonder moeilijkheden is geschied. Toen toch Was de stand van de rivieren laag. Nu is hij aanzienlijk boven normaal. Als de rivier gaat kruien Wordt de toiestand verontrustend voor dijken en kaden, voor pijlers en brug gen. Hoe [ontstaat „kruien"? Bij vorst ontstaan eerst schotsen in de rivier. Af en toe gaat ze „zitten" (populaire term vooir dichtvriezen), komt ook wel weer eens vrij, maar zit op een gegeven moj- ment. wat nu is gebeurd, staat onher roepelijk vast. De tonderstroom, voor zoo ver nog aanwezig, heeft geen kracht meer. Nu komt er ,ko,ogerop" (in Duitsch land of Zwitserland) diotoi. De onder stroom! krijgt een enorme kracht, wil zich een Weg banen, kan tniet en beukt het ijs zoodanig, dat het met gewield in en op elkaar Woirdt geschoven: het ijs kruit! Wie het eens zag, vergeet het nimmer. Het is een machtig schouw spel. Imponeerend |0iok door de vaak uiterst gevaarlijke situaties, die dit kruien vooir dijken en brugpijlers schept. De kracht van het ijs is dermate vernieM lend dat opblazen met springstof nood zakelijk Wordt FINANTIEEL NIEUWS Beurs* en bedrijfsleven Het schijnt alsof niet de beurs, maar het bedrijfsleven thans zorgt voor ver rassingen. Als zoodanig immers kwam voor het publiek de aankondiging van een dividend van 8 o/o (v.j. 5 °/o) op de aandeelen Holland Amerika L ij n. De beteekenis van deze dividendver- hooging beperkt zich niet tot de verwach ting, dat de jaarcijfers van deze groote scheepvaartmaatschappij nog gunstiger zullen zijn dan die van verleden jaar, toen zij ondanks het feit, dat ongeveer 80 °/o van de winst in het bedrijf werd gehou den, de uitkeering van 5 o/0 dividend toe lieten. Men heeft veeleer in deze aan kondiging een bewijs voor de opvatting gezien, dat de gang van zaken bij het scheepvaartbedrijf in het alge meen, al zal het resultaat bij de verschil lende maatschappijen wel wat uiteenloo- pen, bevredigend moet zijn. Het is een voor iedereen gemakkelijk te controleeren feit, dat de vrachten in de vrije vaart zeer sterk zijn gestegen, terwijl ook de lijnreederijen haar tarieven voor het vervoer van passagiers en goe deren sterk hebben verhoogd. Zeker, ge stegen onkosten, loonen, assurantiepre mies enz. spreken mede, evenals de om standigheid, dat de Regeering voor de voor haar rekening varende schepen be langrijk lagere dan op de vrije markt geldende tarieven betaalt, maar ook deze vergoedingen laten den reeders een re delijke winst. Ondernemingen zooals de Koninkl. Neder 1. Stoomboot Mij., die het vorige jaar ruim 80 o/o van naar winst in het bedrijf hield, of van Nievelt Goudriaan met haar ge moderniseerde vloot, moeten, het kan welhaast niet anders, onder de tegen woordige omstandigheden met behoor lijke winst varen. Minder groot zal misschien de winst vermeerdering zijn van de groote In dische lijnen, welke bij hare afschrij- vings- en reservepolitiek naar de uitkee ring van gelijkmatige dividenden streven Al deze maatschappijen hebben over 1938 belangrijk minder uitgekeerd dan zij had den kunnen doen, waarbij het motief was, dat de vrachtenmarkt ook ten tijde der publicatie van de jaarverslagen ge drukt was en oudere vervoercontracten- afliepen. Hierin zal sindsdien wel veran dering zijn gekomen. Dit alles was be kend, maar in haar lusteloosheid lette de beurs er niet op, totdat het dividend- voorstel der H. A. L. aan deze feiten met bijzonderen nadruk herinnerde. De stem ming voor scheepvaartaandeelen werd uit gesproken vast, en dat daarvan vooral aandeelen H. A. L. konden profiteeren, is begrijpelijk. KERKNIEUWS Ned. Hernq^terk. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdag 8 Fe bruari, 's avonds 7 uur, in Reh(0lboth, ds. J. Roiodenburg uit Voorburg. POORTVLIET. Bedankt voor Hellouw: ds. J. v. d. Heuvel alhier. Geref. Kerk. BRUINISSE. Bij de alhier plaats ge had hebbende verkiezing van een ouder, ling en een diaken iwierd gekozen in de vacature C. Koelmans (niet herkiesbaar) De 18a Russische divisie werd bij het Ladoga-meer vernietigd Hoogwater op onze rivieren houdt aandacht gespannen Oorzaken van het ontslag van den opperbevelhebber gen. Reynders Grondslag voor de te verwachten gedwongen Staatsleening 1940 Versnelde Oceaandienst met Amerikaansche vliegende clippers Matige tot lichte dooi Zon op: Zon onder: 7 Febr. 7,35 16,54 Maan op.: Maan onder: 7 Föbr. 6.41 16,29 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagiwater 7 Febr. 2,20 14,43 8,06 20,11 de heer C. van den Berge Az., terwijl de heer J. Haeck—Vijverberg, die wel herkiesbaar (was, als diaken werd her1- kozien. Geref. Gem. POORTVLIET. Ger. Gem. Donderdag 8 Febr.-2 en 6 ure, ds. Lamain te Rot terdam. THOLEN. Gekozen tot ouderling dhr. Iz. Lindhout en tot diaken dhr. Jac. Boogert. LUCHTVAART Versnelde Oceaanvlucht De dienst van de Clippers der Pan American Airways over den Atlantischen Oceaan is versneld. Doioir bet laten ver vallen van de tusschenlandilng op Hjorta (Azoren) duurt thans de vlucht 24 uur in plaats van 27 of 30 uur. In de zeven maanden Wielke de Clip- perdienst thans heeft gefunctiomneerd, zijn 1800 passagiers en vele tonnen' post vervoerd. In de afgeloiopen iwieek is de honderdste (overtocht volbracht. Gedurende den winter zullen de vlieg tuigen van Miami vertrekken, aangezien de havens van Washington en Baltimore niet ijsvrij zijn. m i J Een vooruitgeschoven post in de Britsche zóne van de Maginotlinie kfjkt gespannen uit naar de aktie aan de Siegfriedlinie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1