ZIERIKZEESCHE N IIEUWS BO! DE lÉj 1 IIB-É WOENSDAG 31 JANUARI 1940 OPGEH< 3KSCHECO De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, büiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland1 flO.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797^-1089 QA5TF lAAR^ANC No 14252 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het licht op de gisteravond door Rijkskanselier Hitier uitgesproken rede in het Sportpaleis te Berlijn, een gelegenheidsrede, welke pas heel laat werd aangekondigd en weinig nieuws bevat, wanneer men ze naast vorige uit latingen van den Führer legt. De minis ters Funk en Göbbels, welke laatste de bijeenkomst opende, waren aanwezig, ter wijl Göring en von Ribbentrop niet waren verschenen. De Rijkskanselier begon met een aan val op het democratische stelsel, waar van Duitschland na 1919 voldoende ge noten heeft, evenals het Verdrag van Versailles, waarbij oude staten werden stukgeslagen en uit welk verdrag de geest van Engeland spreekt. Vervolgens richtte de Führer den aanval o(p' de na-oorlogsche politiek der Westersche mo gendheden met hun financieele politiek. Toen Duitschland, ondanks de pogingen om het te verarmen, begon op te bloeien, begon Engeland waakzamer te worden. Men was daar bevreesd voor een her boren Duitschland, dat sedert 1933 door de nat. soc. werd opgevoed en niet het koloniale vraagstuk voor den dag kwam. Zeer tegen den zin van Engeland, wat nu nog blijkt uit de verklaringen van minister Chamberlain en Winston Chur- chilll, welke laatste onder woorden bracht wat Chamberlain in stilte denkt en hoopt. Het Koloniale vraagstuk is een probleem dat echter opgelost moet worden, ver klaarde Hitler, die herinnerde aan den taaien strijd gedurende 15 jaar om het Duitsche volk te vereenigen. Het is aan eengesmeed om tot inwilliging van ge rechtvaardigde eischen te komen. Na München, in September 1938, is vooral in Engeland, de hetze tegen het Duitsche Rijk begonnen, het Rijk, dat in vrede met Engeland en Frankrijk wilde leven, maar welke landen Duitschland den oorlog verklaarden. „Indien gij den oorlog wilt, dan zult U hem hebben"! In de eerste phase van dezen oorlog heeft Duitschland vrede in den rug, in het Oosten gemaakt. Dat heeft Engeland verdroten, omdat het Hitier gelukte, wat Chamberlain in Moskou niet gelukt was. Alle pogingen om Duitschland tegen Rus land op te zetten, mislukten. Het gevolg van het contract met Rusland was, dat Polen in 18 dagen van de kaart werd geveegd. Zich tot Frankrijk richtend, verklaarde Hitier, dat als Daladier twist zoekt, hij de sterkte van Duitschland zal leeren kennen. Alle pogingen van de tegenpartij om het Duitsche volk van zijn weer macht en Führer los te scheuren, noemde Hitier kinderachtig. De Führer herinner de dan aan den oorlog van 1914—1918, toe.i Duitschland in den oorlog werd be trokken en het volk aan het einde zijn leiders in den steek liet. Een her haling hiervan achtte Hitier uitgesloten. De vijanden staan thans tegenover een front van 80 millioen Duitschers, die sterk staan in hun organisatie. Hitier zelf is niet de persoon, zoo verklaarde hij, om ooit de vlag te strijken! De hui dige Duitsche generatie is de drager van de toekomst en het Rijk, dat zal leven en nooit capituleeren. Intusschen blijft het in groote lijnen nog bij een felle woordenstrijd tusschen de politieke leiders der oorlogvoerende mogendheden. Het eenige front, waar werkelijk en in optima forma wordt ge vochten, is het Finsch-Russische. Voor het oogenblik is het succes nog altijd aan den kant der Finnen, die al reeds bijna twee maanden vastberaden en be kwaam- weerstand bieden aan den druk der Roode Legerdivisies. Nochtans blijft de toekomst van Finland in het duister gehuld. Het is, zooals dezer da gen de militaire medewerker van de „Times" deed uitkomen, van 't grootste belang, dat Finland, wil het stand blij ven houden en zijn zaak winnen, op groote schaal hulp krijgt en spoedig. De volken van Europa, die met Finland sympathiseeren, en dat zijn wel zonder uitzondering alle, zien nog steeds uit naar de concrete hulp, die in het bizonder Engeland, dat in Decem- der j.l. in den Volkenbond de zaak van Finland krachtig heeft behartigd, dit land zal brengen. Lord Halifax heeft onlangs in het Lagerhuis de verzekering gege ven, dat de Engelsche regeering Finland niet in den steek zou Ja ten, maar uit overwegingen van voorzichtegheid niet openbaar kon maken, welke hulpmaat regelen zij bezig was te treffen. Chur chill heeft in zijn jongste redevoering, die blijkbaar bedoeld was voor de in wendige zending, het Finsche volk een welverdiend eeresaluut gebracht. Men mag derhalve aannemen, dat Engeland, in overleg met Frankrijk, vermoedelijk, een plan-de-campagne uitwerkt. De vraag is, of het op tijd zal komen en of de Zweedsche vrijwilligersbataljons, die Fin land thans te hulp komen, voldoende zul len blijken om het in staat te stellen, den weerstand tot zoo lang op peil te houden. Engeland's houding tegenover de Sow- jets blijft halfslachtig. Op een vraag, de vorige week in het Lagerhuis gesteld, of Groot-Brittannië zijn betrekkingen met Moskou zou afbreken, heeft Chamberlain geantwoord, dat deze zaak „zeer zorg vuldig" moest worden bestudeerd. Tot normale taal herleid, komt dit diploma tieke antwoord naar het schijnt hierop neer; de Engelsche regeering denkt voor- loopig niet aan het afbreken van de diplomatieke betrekkingen. In dit op zicht is er in de houding van Engeland niets veranderd sinds de Russen, in na volging van en in samenwerking met de Duitschers, Polen binnenvielen. De Engel- schen konden zich niet onttrekken aan het verwijt, van inconsequentie: terwijl zij het Derde Rijk den oorlog verklaarden om de kleine volken te beschermen te gen agressie, lieten zij de Sowejt-Unie ongemoeid. Waarom? Omdat zij de Sow- jets en het Derde Rijk niet geheel en voorgoed in eikaars armen wilden drij ven? In de hoop, hetzij Moskou nog te winnen voor het Engelsch-Fransche front tegen Duitschland, hetzij dit op een be paald oogenblik weder los te maken van de Sowjets? Zoowel de eene overweging als de andere scheen reden van bestaan te hebben: Londen kon eenerzijds hopen op een niet verwezenlijkt accoord tusschen de Sowjet-Unie en Turkije en, aldus zijdelingsche aansluiting bij het Engelsch-Fransche front, anderzijds op een revolutie in het Derde Rijk, dat onder een militaire of zuiver burger lijke regeering, dat kant van Engeland en Frankrijk koos tegen het bolsjewisme. Klaarblijkelijk is er de Engelsche regee ring ook thans nog veel aan gelegen, niets onherstelbaars te doen, dat het Derde Rijk en de Sowjet-Unie geen an dere keuze zou laten, zich niet slechts politiek- en economisch, maar ook militair met elkaar te verbinden. DE RECHTEN DER ONZIJDIGEN. De uitvallen tegen de kleine neutralen, welke minister Churchill zich in zijn per- soonlijk „radio-praatje bij den haard" 20 Januari veroorloofde, zijn in zijn offlr- cieele redevoering, welke hij in Man- cehster hield, niet herhaald. De volstrekt afwijzende reacties in vrijwel alle neu trale landen en niet in de kleine al leen. maar ook in de groote, zooals Italië, Amerika en Japan zullen ook in het officieele Engeland niet onopge merkt zijn gebleven. Ook sommige Fran- sche kringen, die b.v. in den bekenden! publicist Pertinax hun spreektrompet vin den, en die het met Churchill roerend, eens zijn, zullen met deze reacties hun voordeel kunnen doen, evenals sommige pleiters aan den Duitsehen kant, die even eens graag de neutralen voor hun kar- retje zouden spannen, maar dan natuur, lijk aan den anderen kant. De oorlogsvoerenden hebben zich het redht voorbehouden om oorlog te maken zonder daarin de neutralen te kennen. De neutralen heb ben op hun beurt het recht om in dien oorlog onzijdig te blijven. Geen oorlog voerende kan op een moment dat hem past plotseling een verplichting voor de neutralen construeeren om aan den oor log deel te nemen (en dan natuurlijk aan zijn zijde). Van een moreelen plichti kan evenmin gesproken worden in' een conflict dat zóó doordrenkt is van machtspolitieke opportunismen aan alle zijden, als dit. Zooi er al fgetoren van eerlijke en algemeen menschelijke ideologie hier en daar meewegen, zoo. worden deze geens zins steeds en overal gedekt door de politieke bedoelingen der regeeringen. In dezen strijd om do macht in Europa en daarbuiten zijn de partijen bereid om het benutten van de beste en steeds wisselende kansen niet te laten belemmeren door zuiver ideolo gische overwegingen. In een wereld waar b.v. groote neutralen als het democrati sche Amerika, het autocratische Japan, het fascistische Italië en het bolsjewisti sche Rusland de machtsschalen in of uit hun evenwicht zouden kunnen brengen, kunnen de beginselen der belligereinten niet al te star zijn. Men spare ons, kleine neutralen, dan echter O|0|k zedepreeken. Blijft waakzaam Toch liggen in uitingen als van Chub- chill en in soortgelijke stemmen bij de andere partijen, waarschuwingen beslo ten. welke de neutralen ter harte moeten nemen. Tegen zulke stroomingen met of zonder vruchteloos beroep op Vol kenbondsrestanten die waarlijk niet eenskaps zullen verdwijnen, omdat zij te genstand ondervinden, mjoeten de neu tralen waakzaam blijven en hun recht van onzijdigheid des te sterker stutten. Wij gelooven nog altijd dat internatio naal overleg tusschen de neutralen, die orok de grooten nu elk op zijn beurt in hun rechten of belangen wor den gekwetst, tot deze versterking van het recht der onzijdigen zjoiu kunnen bijr dragen. Tegenover de actieve oorlogs.- propaganda moeten de onzijdigen voor hun recht van zelfbestemming even ac tief opkomen. De Elfstedentocht Dinsdag met succes verreden. Vijf eerste prijzen aan de winnaars van den Frieschen elfstedentocht Het groioite sportevenement in Fries land de Elfstedentocht (vioor de eerste maal 31 jaar geleden gehouden) is Dinsdag verreden. Meer dan 3000 schaatsenrijders startten die morgen om 5 uur te Leeuwarden. Velen moesten, het onderweg (opgeven, Want door te genwind, slecht ijs en sneeuw was het een zeer zwaar parcours |0iver de Fria- sehe kanalen en meren. Gisteren is reeds medegedeeld, dat het eerste deel Leeuwarden—Stavoren dioior een groep van een vijftal hardrijders in zeer snel tempo was afgelegd. Deze sn'ei- voetigen bleven aan de kiop tot aan de finish die half vijf werd bereikt. Maar daarvoioir hadden ze zich dan ook terdege getraind. Zonder tegenslagen verliep iO|Ok voioir hen de zware tocht niet. In 11.30 uur werd het traject dat 199 K.M. lang was afgelegd dotor de 5 win naars, die samen over de eindstreep gin gen n.l. Keijzer, Adema, Westra, van den Duin en Jongert. N|0ig 5 anderen! kwamen 34 minuten na de eersten aan. Van Franeker naar Dokkum, 50 K.Mi., was het zwaarste deel van den tocht. Adema en zijn- 4 metgezellen reden sa men om 8 uur 's morgens van Stavoren naar "Harlingen. Onderweg brak een zijner schaatsen in tweeën; het reservepaar werd on middellijk ondergebonden en.... hiji haal de zijn makkers te Harlingen weer in. Jongert. die voor de derde maal mee deed, vertelde dat hij 10 K.M. door de sneeuw heeft moeten loopen, voor de schaatsen weer konden tweeden aange spannen. Er was enorme belangstelling aan de finish te Leeuwarden toen half vijf de eersten aankwamen. Prins Bemhard heeft van zijn belang stelling doen blijken dioor op verschil lende plaatsen de rijders te volgen. In Leeuwarden heeft de Prins de 5 win naars persqoplijk geluk gewenscht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een pseudo loodgieter. Dezer dagen vervoegde zich bij een familie, die in de Maria Stuartlaan te Rotterdam woont, een jongen van ongeveer zestien jaar, die zeide namens een loodgieterszaak te komen, om de wa terleiding na te kijken. De Drinkwater leiding had vastgesteld, zoo zeide hij, dat er veel meer water, dan normaal in deze woning werd gebruikt, zoodat er ergens iets met de leiding wel niet in orde zou zijn. Daarnaar moest hij een onderzoek instellen. Men liet den jongen binnen, die daarop eenig uren in de woning is bezig geweest. Hij ging de leidingen na, controleerde de kranen en op deze wijze kwam hij in alle vertrekken, in de keuken, den kelder en op den zolder. Toen hij weg was, bleek ook een por- monnaie met f 1,50 uit de keuken verdwe nen te zijn. Bij navraag bleek, dat er nie mand naar de woning voor het onderzoek van de waterleiding was gezonden. Kerkorgels door vorst beschadigd. De orgels in de Oude en Nieuwe kerk der Ned. Herv. Gemeente te D e 1 f s h a- ven hebben door de abnormale tempe- ratuur-schommelingen als gevolg van de strenge vorst en daarmede gepaard gaan de extra-verwarming zoodanig geleden, zoo meldt de Rotterd. Kerkbode, dat van bespelen geen sprake kan zijn. Een door den deskundige ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat bij beide orgels verschillende pijpenladen en andere on- derdeelen uit elkaar getrokken waren en het euvel als een kleine ramp moet wor den beschouwd. De kosten van herstel der schade zullen plm. f2500 bedragen. Als noodmaatregel zal dan ook tijdelijk moeten worden volstaan met het gebruik van een harmonium voor het begeleiden van den gemeentezang. LUCHTVAART Bijzetting A. H. G. Fokker. De asch van wijlen den heer A. Hu G. Fokker, in leven directeur van de N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, die met het s.s. „Volendam" anar Nederland werd vervoerd, is in overeenstemming met den wensch dar familie in alle stilte naar Westerveld overgebracht. De plechtige bijzetting Zal geschieden op Zaterdag 3 Februari as. lop de Be graafplaats „Westerveld". KERKNIEUWS Ambtsjubileum Ds. Steinz. Ds. P. J. Steinz, Ned. Herv. predikant te Goes en WilhelmmadiOirp, is a.s. Zon dag veertig jaar in het ambt. Ds. Steinz is in 1900 te Stavenisse predikant geworden, vanwaar hij 5 April 19o8 naar Goes is gegaan. In de laatste gemeente is hij dus reeds ruim 31 jaar werkzaam. LAND- EN TUINBOUW Uien naar Engeland. De vorige week zijn uit de haven van Ouddorp door 7 Engelsche zeebooten ruim 50.000 baaltjes uien naar Engeland vervoerd en nog 4 andere liggen in de haven voor de volgende week. Zoover het oog reikt is de Grevelingen met zwaar drijfijs bedekt en de booten heb ben aren werk, om van de punt af de haven te bereiken. Veel visscherslui ver dienen een goed dagloon met het laden der booten. Hitler's jongste rede In Berlijn bracht weinig nieuws De rechten der neutralen In de oogen der belligrenten Sneeuw en ijs betemmeren nor maal verkeer met Noord-Zeeland In 11 Va uur werd de Elfsteden tocht van 199 K.M. volbracht 700 mijnwerkers worden binnen kort gedemobiliseerd Om het vriespunt. Zon op: Zon onder: 1 Febr. 7,44 16,41 Maan op: Maan onder: 1 Febr. 1,42 11,08 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater:, 1 Febr. 7,58 20,37 1,29 14.00 OE KRANT, DE VORST EN DE SNEEUW Tengevolge van de vorst en de sneeuw val kan vertraging ontstaan tijdens het vervoer van ons blad. Wij ver zoeken onze abonné's hiermede rekening te willen houden, wanneer de courant niet op tgd mocht worden bezorgd. PRINSES BEATRIX, die heden twee jaar wordt, met haar ouders bff de wUg van haar zusje Irene.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1