DnDushkind mmmm "Op van Zenuwen' AKKERTJES l{de waarheid i de waarheid i Uit Stad en Provincie Dan hebt U teveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dat werkt kal meerend en ge komt tot ru«t. helpen direct RADIO-PROGRAMMA Woensdag 31 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending. 10—10,20 v.m. VPRO, 6,30-7 RVU, 7,30-8 VPRO. 8 berichten ANP, gram.; 8,15 orgelspel; 8,45 gram.; 9,30 keukenpraatje; 10 mor genwijding; 10,20 voor de arbeiders in de continu-bedrijven; 11,30 voor de vrouw; 12 gram.; 12,15 Sylvia-amusementsorkest; 12,45 berichten ANP, gram.; 1—1,45 or gelspel; 2 „Haakwerk"; 2,30—3,10 Sjou werman-kwintet; 3,15 voor de kinderen; 5,30 VARA-orkest; 6,30 „Motieven in de hedentiaagsche religieuze strijd"; 7,05 fe licitaties; 7,10 koorzang; 7,30 Bijbelvertel lingen; 8,03 berichten ANP; 8,15 De Ram blers; 8,45 radiotooneel; 9,30 Jagerkapel „Prins Bernhard"; 10 VARA-varia; 10,05 Rosian-orkest; 10,40 Medische vraagbaak; 11 berichten ANP; 11,10—12 VARA-orkest. HILVERSUM II. 301.5 m. NCR V-uitzending, 6,30—7 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart 8 berichten ANP; 8,05 schriftlezing, meditatie; 8,20 gram.; 9,30—9,45 gelukwenschen10,30 morgendienst; 11 gram.; 11,15 zang en piano; 12 berichten; 12,15 gram.; 12,30 berichten ANP; 1—2,55 Amsterdamsch salonorkest; 3 Christelijke lectuur; 3,30 Carillonbespeling; 4 gram.; 4,45 felicita ties; 5 voor de jeugd; 5,45 gram.; 6,30 taalles en technisch onderricht; 7 berich ten; 7,15 gram.; 7,50 toespraak; 8 berich ten ANP; 8,15 NCRV-Symphonie- en Har monie-orkest; 10 berichten ANP; actueel halfuur; 10,30 viool en orgel; 11,15 gram.; ca. 11,50—12 schriftlezing. ENGELAND. 391 en 449 m. (Na 6,20 n.m. ook 342 m.) 12,20 orgelspel; 12,50 altviool en piano; I,20 berichten; 1,30 Henry Hall en zijn orkest; 2,05—2,20 declamatie; 3,20 BBC- Northern-orkest4,05 causerie; 4,20 be richten; 4,35 BBC-Harmonie-orkest; 5,20 kinderhalfuur; 5,50 zang en piano; 6,20 berichten; 6,35 „The World goes by"; 7,05 variété; 7,20 mededeelingen; 7,40 ra diotooneel; 8,20 BBC-Symphonie-orkest; 9,20 berichten; 9,35 actueele causerie; 9,50 reportage; 10,20 populair programma; II,20 BBC-Theater-orkest en koor; 12 or gelspel; 12,20—12,35 berichten. RADIO PARIJS 1648 M. 12,05 Cembalo-voordracht; 12,20 Felix Raugel-koor; 1,05 zang; 1,35 trio Jean Manuel; 2 gram.; 2,05 trio Jean Manuel; 2,30 Hoornvoordracht; 3,20 viool en piano 3,50 radiotooneel; 4,50 cellovoordracht; 5,20 radiotooneel; 5,35 kamermuziek; 6,35 cello en piano; 7,20 Het Giordino-orkest; 7,50 radiotooneel; 9,05 „Le Pardon de Ploërmel"; 10,20 cellovoordracht; 10,35 zang; 11,20 instrumentaal trio; 12,05 12,20 gram. KEULEN. 456 m. 5,50 gram.; 7,40 omroeporkest; 9,30— 9,50 Quatre-mains; 10,50 gram.; 11,20 con cert; 12,20 Weermacht-concert; 1,15 mu zikaal tusschenspel1,35 populair concert; 2,45 muzikaal tusschenspel; 3,20 voor de soldaten; 4,50 Folkloristisch programma; 5,20 gram.; 6,30 radiotooneel; 7,35 sluiting DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7,35 Wapendaden van Posensche regi- Wat wl) in het diepst van onze ziel behoeven en begeeren, is niet vermaak, maar vrede met de wereld en onszelf, FEUILLETON II en niets dan 30 Naar het Engelsch Ik zag... o, dat weet u wel!... Arme tante Margaret! Honor overdekte het ge laat met de handen, als wilde ze het' tooneel buitensluiten, dat ze nu voor oogen kreeg. Toen miss Vellacott ach teroverviel, deed de man de glazen deur open vlak 'bij mij, maar hiji zag mij niet, trad naar buiten, stak iets in het vergeet- mij-niet.perk. daar dichtbij1, en ging over het gazon het huis binnen. Hulpeloos keek Honor de zaal rond en zei na een kort stilzwijgen: Dèt is alles! Ik heb de waarheid gesproken; meer valt er niet te zeggen. Maar de man. dien u miss Vella cott zag vermoorden, was dat niet de beschuldigde? Neen, zeker niet. Ik meende, dat ik dit toch gezegd had? Ik heb hemi niet weergezien, nadat hij de glazen deur uitgegaan was. Maar wie Was de schuldige dan? Mebt u hem al eens gezien? menten9,20 berichtenhoorberichten9,50 W. Krüger's orkest; 10,20 politiek over zicht; hierna omroeporkest; 11,20 berich ten; "hierna tot 12,20 nachtconcert. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 M.: 12,20 gram.; 12,61 en 1,30 om roeporkest; 1,50—2,20, 5,15 en 5,55 gram.; 6,20 en 6,60 zang; 7,20 gram.; 8,20 om roeporkest; 9,20 kamerorkest; 10,80—11,20 gram. 7,45; 8,45; 1,20; 7,50 en 10,20 pers berichten. 484 M.: 12,20 omroepdansorkest12,50 gram.; 180 omroepdansorkest; 1,50—2,20 gram.; 5,35 het Brusselsche Instrumentaal kwintet; 6,10 gram.; 6,35 orgelconcert; 7,05 zang; 8,20 voor de soldaten; 8,50 omroepsymphonie-orkest10,05 gram.; 10,30—11,20 omroepdansorkest en soliste. SPIONNAGE Toen de militaire chauffeur Groen van een legeronderdeel, dat te Moerdijk in kantonnement ligt, Zaterdagavond laat met een militairen auto van het station Lage Zwalu^e naar zijn kantonne ment terugkeerde, bemerkte hij op den weg Lage Zwaluwe—Moerdijk (dorp) een personenauto, welke langs den Weg stond Bij den auto hield zich -op- verdachte wijze een persoon in burger op, die ©en karabijn in de hand hield. Toen deze persoon den militairen auto zag naderen, sprang hij in den personenauto, waar van de bestuurder onmiddellijk vol gas gaf, om direct daarop snel weg te rij den. Ongeveer 500 meter verder stopte de personenauto» opnieuw, waarna de mi litaire chauffeur, die een en ander niet vertrouwde, eveneens stopte, uit zijn wa gen sprong en met de woiorden: „Geef die karabijn maar hier", het portier topen rukte. In den auto bleken, behalve de be stuurder, twee personen in burger te zitten, terwijl een militairen karabijn tus- schen hen beiden stond. Toen Groen naar de karabijn greep, wierpen de twee man nen zich op hem, waarop een Worstö- ling ontstond. Een van de majnttien bracht hieibij Groen met een mes een steek in de hartstreek toe, welke echter afstiet op een blikken tabaksdoos, welke Groen in de borstzak van zijn tuniek droeg. De steek werd miet zulk een kracht toe gebracht. dat de tabaksdoos gedeeltelijk werd doorboord, toen de man daarop opnieuw naar Groen stak, Wist deze den arm te grijpen en dezen zooidanig om te draaien, dat hij het mes moest laten vallen. Hoewel Groen betrekkelijk klein van postuur is, beschikt hij over zulk een lichaamskracht, dat hij ook den tweedra. persoon de baas bleef en hem de kara bijn wist te ontrukken. De twee mannen- sprongen daarop ijlings in den auto, waarvan de motor was blijven draa:en en d{e direct in de duisternis verdween. Groen probeerde den auto nog te ach tervolgen, doch zijn wagen bleek daar voor niet snel genoeg te zijn. Hij begaf zich daarop naar zijn kantonnement, waar hij het gebeurde aanstonds rapporteer de. Direct werden militaire politie, ma rechaussee en justitie gewaarschuwd. Bij een met den politiehond ingesteld onderzoek werden langs den weg een militaire uniform, een paar rubber laar zen ra een gasmasker gevonden, welK©, naar uit den onderlingen afstand viel op te maken, kennelijk uit era rijdenden) auto waren geworpen. Vermoed wordt dat deze uitrustingsstukken ergens uit een kantonnement zijln lontvreemd, terwijl rekening wordt gehouden met de moge lijkheid. dat men hier met een nieuwe uniformenaffaire met spionnagedoeleindra te doen heeft. Landbouw en Maatschappij. Maandagavond werd iop de bovenzaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee de aangekondigde vergadering gehouden van bovengenoemde agrarische bond, wel ke bijeenkomst tengevolge van den on- O, ja! met een huivering dik wijls. Wie is hij t Dat kan ik u niet zeggen. U moet mij niet foroeeren, dit te dioen. Het zou toch niet baten. Maar. mrs. Deveen! Bedenk, dat u een eed hebt afgelegd. U moet d© hédle waarheid zeggen, zonder voorbehoud. Het leven van een onschuldige hangt hoofd- j Zakelijk van uw getuigenis af. Ik heb u de waarheid verteld. Ik 1 u alles gezegd; ik heb' hem van schuld vrijgesproken; ze wees naar Henry Bel- lamy maar ik kan u tniet den naam) van dien ander noemen. Mrs. Deveen, sprak de rechter streng, u moet ions den naam noemen vain- den waren moordenaar. U dringt er ook al op aan, dat ik de volle waarheid mioet zeggen. Goed, dan zal ik ze uitsprekenmiaar u kunt hem toch niet vonnissen op mijn getui genis. Dat wist ik, eer ik hierheen ging). Niemand anders heeft het hem zien doen. dan ik.... zijn vrouw... Het 'was mijn echt- HQO't. Een QOgenblik volgde er van doodsche stilte en daarop- era gegons van sfcemj- men. dat de overheid niet vermocht te onderdrukken, zóó groot was de opwin ding! i Toen waren aller oogen gericht op de plaats, waar Barry Deveen had gezeten. Hij was er niet meer... Toen het briefje hem overhandigd was, was hij kalm op gestaan ra had tegen dra politie-agent gunst van 't weer slechts matig bezocht was. De voorzitter van de afd. Schouwen van den Z.A.B., de heer C. J. Klomp-ei, verwelkomde den nieuwen voorzitter v. Zeeland, den heer C. van Gorsel te Ril land. alsmede .ds. J. R. J. Schut te Zwee- loo (Dr.), waarna hij een woord ter her denking wijdde aan den overleden ZeeüwF sehen pionnier voor de agrarische be weging, dhr. Jac. Welleman, wiens figuur in dankbare herinnering voort blijft leven. Na deze Inleiding Verkreeg de voorzit- ter van den Zeeuwschen Agrarischen 1 Bond. de heer van Gocrsei het woord', j die de vraag voorlegde, heeft al onze inspanning nog wel riln, gelet op alles wat zich tot heden nog buiten onze lands- grenzen afspeelt. Met al onze kranisi I en techniek Is het miet gelukt voort te. i gaan met den opbouw van onze samen leving. Maar gedachtig aan „leef gewoon en doe gewoon" mogen we voortgaan I met ons bedrijf en organisatie, ons miet onttrekken aan onze pljchten, waartegen', j over evenwel rechtten staan. Verschillende gevaren doemen daarbij echter op en daarom is een eensgezind?' nationale boeren organ isatie eisch en die organisatie, zal L. -en M. kumnen zijln. Welke zijn. die gevaren? Het gevaar van uitbuiting van den -boerenstand door an dere volksgroepen, waarop de- bekra-de econoom J. Smidt reeds eerder heeft gewezen in een verhandeling over „Land bouw en Ordening". Gevaren van sociale maatregelen zooals mu weer het aange kondigde ontwerp tot wettelijke vacan- tieregelimg met behoud van loon, waar voor der. landbouwenden stand opiniieuw de lasten zal moeten dragen. De goede „ouwe tijd" komt miet iweer, dat mra baas was op eigra bedrijf, verkocht aan wie men wilde enz. De toestand is thans zoo- dat onzé minister van economische zaken de „opl- perboer" is van ons land. Hij stelt de prijzen vast. «regelt het bouwplan, en/. De beschutting is oorzaak dat de boeren miet meer vooir den wereldmarktprijs kun nen produoeeren! Onze landbouw had tot aan het begin van den vorigen crisis zich alleen bezig gehoudira met techni sche ra commercieiele vraagstukken, wel ke wel miet zonder resultaat bleven, maar niet kond-ra verhinderen, dat in 1930-'31 het er vooir de agrariërs weer somber begon uit te zien. Daarna heeft men de politiek-eoonomische-sociale richting geko zen. welke richting mu al miet zon-deii invloed is gebleven. En die invloed is groeiende. Spr. stelde o.m. de vraag: „Waarom pok in Zeeland L. en Mj..?" Wat zegt men erhierover? Spr. rele- v-eerde dat de eenheid onder de boeren stand hier ver te zoeken is, getuige de diverse organisaties. Men is innerlijk ver1- deeld, een karakterbeeld van den Neder lander, die zich jn groepjes en hokjes/ verdeelt, wat miet- ten goede koimt aan de krachten van het heele volk. Toch moet -door de politiek bereikt, worden, wat ook L. en M. voor den georganiseer^ den landbouw moódzakelijk acht. Na de pauze verkreeg ds. Schut het wooird om w'at in het algemeen over zicht van dra voorzitter van den Z.A.Bi. was gegeven, mog eens pp ©enige punten: te fu-ndeerra. Spr. bepaalde zijn gehoor speciaal bij' hetsociaal-economische fundament van L. en M,, het accent leggend op het economische deel. L. en M. heeft zich -eenideologie gevormd en thans moet de organisatie het machtsmiddel woirden om dè beginselen te verwezenlijken in deze zieke maatschappij» waarin de crises zich herhalen en waarbij steeds aan den bui tenkant gedokterd wordt, zonder dat ra dicaal wordt ingegrepen. De beweging L. -en M, is geboren uit den nood der tijden, die zich eerst in Drente deed gevoelen; moodra in den landbouw ont staan doordat de ruilverhoudingen ver stoord werden, welke spreker toeschreef aan de trustvorming, waarachter staat, de demon vam razen tijd: het grootkapi taal! De verhoudingen productie, ruilen en consumeeren rijm verstoiord. De nieu we grondbeginselen moeten zijn: 1. üit- bij de deur gezegd, dat mrs. Deveen de rechtszitting wenschte bij te wonen" en dat zij hem had verzofcht. baar binnen te leiden. Zooi was hij wel heengegaan, maar miet teruggekeerd. .Tot -op dit oogen- blik was rijn afwezigheid miet bemerkt. Hij was maar buiten getreden, had tegen Honor gesproken en met bedreigingen, smeekbeden en bevelen getracht, haar van haar voornemen af te brengen.*... ■maar Honor was op haar stuk blijven] staan. Als Barry het haar belette, om' in de zaal te gaan, dan zou ze wel an dere middelen bedenken; om de waarheid( toch aan het lidlp te brengen. Je hebt dus tusschen je man enl je vader geweifeld, zei Barry op zach- ten, maar toormigra toon. Nu, ik wensch je geluk met je keuze! Daarmee verliet hij het portier en liep vlug de straat uit. Homer had niet veel aandacht geschon ken aan zijn woorden; -eigenlijk had ze er nauwelijks naar geluisterd. Heel haar wezen ging uit naar de vervulling van' de taak, die zij zich zelve opgelegd had en die zij volvoeren zou, al mocht het haar dan ook een bovenmensch-elijke in spanning kosten. In de zaal heerschte een weergaloo/o verbazing en opgewondenheid. Toen dc rechter de korte samenvat ting van. het geding had uitgesproken, trok de jury zich terug en toen ze, na beraadslaging, in de zaal weerkeerde en haar de gebruikelijke vraag werd gesteld, antwoordde de president: breiding van de productie; 2. massa dis tributie en 3. massa-consumptie, (waarna de consument zich weer in dienst stelt van den producent). Daarnaast bestrijding van de poliep: de trust, die zich -op hel rad dei- samenleving heeft gezet en d© levengevende krachten tot zich trekt. Het moet worden era geestelijk© strijd tegen de tyrannic van de trustvorming, die ons volk gaat beheerschra. Daarte gen moet L. en M. den strijd -opnemen voor het thans levend geslacht en zijn nakomelingen. Na beantwoording van gestelde vragen volgde sluiting, nadat aan -de beide spre kers dank was betuigd voor hun propa gandistisch woord. ZIERIKZEE. Als tweede spreker van dit seizoen trad Maandagavond in het Vereenigingsgebouw in het Vrije, voor de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den op Ds. G. H. Moll van Charante, Ned. Herv. Predikant te 's-Hertogenbosch met het onderwerp „Godsdienst in het Huisgezin". Ds. Pijnacker Hor dijk leidde den spreker met een kort woord in, waarna gemeenschappelijk ge zongen werd Gezang 193 vers 1. Ds. Moll van Charante ving hierna zijn lezing, aan met een uitvoerige beschou wing over het gezin, dat in dezen tijd helaas tol die dingen is gaan behooren waar men een vraagteeken achter zet. Gevaren van buiten, doch niet minder van binnen uit, bedreigen het gezin, daar de leden ervan het zwaartepunt niet meer leggen binnen de muren van het huis, waarin zij leven, doch daarbuiten. In dit verband wees spr. óp de Jeugd beweging, welke i.p.v. het gezin, prin cipieel antwoord geeft op de vragen die het leven aan de jonge menschen stelt. Doch ook voor de ouderen speelt het vereenigingsleven een groote rol, zoo mede ook de sport, de gezellige avondjes en de bioscoop e.d., welke worden tot iets waarin eri waaruit zij léven, terwijl het gezin voor hen vergroeit tot iets grauws, alledaags en moeizaams, waarin men nog bij elkaar leeft slechts omdat men gemeenschappelijke belangen heeft. Ook ziet men het verschijnsel dat de AMERICAN CIGARETTE jongere leden zoo gauw zij kunnen het gezin verlaten en zelfstandig gaan leven. Als diepere oorzaken van dit alles noemde spr. vervolgensnet ontbreKen van gezag van de ouders over de kinde ren wat volgens hem de ouders groo- tendeels aan zichzelf te wijten hebben, gezien de toestand van de wereld, die zij aan 't h n volgende geslacht overdragen verder het tegenwoordig sterk ont wikkelde individualisme van den mensch en ten slotte de geest van nieuwe zake lijkheid waarin men tegenwoordig leeft en die niet meer vraagt naar gevoelens doch naar feiten. De grootste oorzaalc van hel afbrokkelen van het gezin ech ter is dat er in vele gezinnen „een hart" ontbreekt, dat saamhoorigheid en gemeen schappelijke godsdienstige beleving tot stand brengt en ieder lid bewust maakt van een godsdienstige opdracht in zijn leven. Na deze uiteenzetting over het gezin, ging spr. over tot behandeling van het godsdienstige leven van den mensch, dat in dezen tijd eveneens in gevaar is. Als oorzaken hiervan belichtte hij o.a. het feit dat men in Europa de laatste jaren het veel te gemakkelijk heeft gehad, de verburgerlijking van het Christendom, de ontwikkeling van wetenschap en techniek, de vervlakking op geestelijk en cultureel gebied en het verankerd zijn in de mate rie. Voorts, besprak hij uitvoerig de ge volgen die het afbrokkelen van het gezin en de verflauwing of verdwijning van het geloofsleven voor de maatschappij moeten hebben. Niettemin zag hij de toe stand niet volkomen hopeloos in, daar .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen ojp uDe Vliegende Hollander"waar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert oper een troep eeeroovert 137. Een wanhopig gevecht v§n man tegen man ontstond er. Beide groepen, zoowel de mannen van „De Nieuwe Vrij heid" als de zeeroovers waren getraind in de tactiek van duelleeren en het ge vecht was verbitterd. Zwartbaard met zijn gebroken sabel in de hand werd ge dwongen zich over te geyert, hoewel hij zich hevig verzette. 138. De piraten, die gevangen genomen waren, werden naar „De Nieuwe Vrij heid" gebracht. Alleen één der mannen ontsnapte; Dat was de Rooie. Tom Trip had gezien, dat zijn vroegere vriend het bosch invluchtte. Tom was de hulp van den Rooie niet vergeten en' uit dankbaar heid daarvoor meldde hij den kapitein niet, dat een der zeeroovers ontvluent was. Wij verklaren den- béklaagde on schuldig! De onschuldige was vrijgesproken, maar de ware "schuldige was zoek. Mr. Barry Deveen was nergens te vindra. O, waarom heb ik eigenlijk de Waar heid gesproken? prevelde H-oinor, toen zij de getuigenbank verliet. Ik had 'tniet moeten doen? Mijn plicht, als echtgraoote, had moeten vóórgaan. O, hemel, wat wtas het toch bard, -om te kiezen! Maar ik meende, dat ik het goed had gedaan! Het wès ook hard. De verschrikkelijke beproeving, die het Gerecht ooit eenig menschelijk wezen kon hebben aangedaan, had bet dat zwakke vrouwtje -opgelegd! Als zijn echtgraoote mocht ze niet tegen hem getuigen en het was, om het leven te redden van era man, die haar niets- was, naar zij meende maar dien zij onschuldig wist! Het Was haar namelijk onbékend, dat het haar vader was, dien zij gered had ten koste van Barry's goeden naam. Had zij dit geweten, dan zou de taak haar haar nog ét'iis zoo weerzinwekkend zijn geweest! Ze wist niets af van dien vader, van wiens bestaan ze pas gehoord had; ze voelde geen liefde -of eerbi©d voor hem. Hoe zou dit ook kunnen, als de ver wantschap slechts schande over baar bracht! Die arme Honor, die nogal zoo trotsch was geweest lop haar afkomst in de gedachte, dat ze tot de Vellacott's behoorde Alles scheen haar dan ook te verla ten! Haar baby was gestorven; haar beste vriendin was haar ontnomen door een gewelddadigra dood.... Alleen haar grooten rijkdom had rij over; ze wès! nog en zou altijd Zijneigenaresse van Woome Manor! HOOFDSTUK XIV. (Besluit). Den dag na de rechtszitting lag Ho- nor Deveen, uitgeput door al wat zij zoo pas had doorgemaakt, en door bezorgd heid over het 1-ot van haar echtgenoot, op de sofa in haar eigen zitkamer bo ven. toen haar kamenier met de bood schap kwam. dat er een oude man was, die haar wenschte te spreken; als ze wèl genoeg zou zijn, om hem te ontvangen; anders zou hij nog wel eens terugkomen. - Hoe heet hij Mills? Heb Je hem al eens meer gezien? Neen, nooit, madam. Hij heet Roger Reilly. U ziet er niet naar uit, of u wèl genoeg is, madam! Och, ik geloof, dat ik mij nooit meer tot iets in staat zal v-o-elen, MiLls. Maar laat ik hem toch -ontvangen. Tante Margaret zou het -ook gedaan hebben en ik moet trachten, zooveel mogelijk haar voetsporen te volgen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2