ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 30 JANUARI 1940 OPGEH ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT 1707 - 108» Prijs 11.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1,80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags, Uitgave: N.V.[de Zierikzeesche Nieuwsbode, ^Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14251 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij Contract special® prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending to,t 's morgens 10 uur Het land van Koning Carol trekt de wereldbelangstelling De olievelden werken als magneten. De bevolking Is agrarisch georiënteerd. Roemenië trekt de laatste dagen groote belangstelling. Naast de gebeurtenissen op zee en aan het front heeft ook de herhaalde kabinetswisseling in den Oost-Europeeschen Balkanstaat Roemenië de aandacht van Europa getrokken. Het is daarom niet oninteressant de betee- kenis van Roemenië als Europeeschen staat eens na te gaan. Vooral nu er tusschen de Duitschers en de geallieerden een hevige strijd is ontbrand om het bezit van de petro leurn. De olievelden zijn gedeeltelijk in handen van Fransch-Britsch kapitaal; maar van den anderen kant vraagt Duitschland naleving van de eenmaal aangegane contracten, en het zal door middel van zijn olie-dictator Clo- dius aan Roemenië de duimschroeven aan leggen. Men kan daar zeker van zijn. In hoeverre Rusland de Duitsche actie steunt, kan men niet zeggen, de berich ten daarover loopen uiteen. Roemenië in zijn huidigen omvang da teert van na den wereldoorlog. Het land is bijna 300.000 K.M.2 in oppervlak en beslaat dus 81/2 maal de grootte van ons land. Zijn inwonertal is met circa 18 millioen echter maar goed het dubbele van het Nederlandsche bevolkingscijfer. Daar komt nog bij, dat deze bevolking volstrekt geen eenheid vormt. Met wat goeden wil kan men 75 pet. der bevol king tot de Roemenen rekenen. Circa 10 pet. bestaat uit Hongaren, de rest uit Duitschers, Russen en Joden. Het Roe menië in zijn huidige samenstelling is dan ook een moeilijk bestuurbaar aglo- meraat. De hooge, dun bevolkte en aan passen arme Transsylvanische Alpen scheiden het land in twee deelen van geheel verschillend karakter en van dif ferente cultuur. Het oude stamland ligt in een Donau-laagvlakte. Ofschoon in Roemenië de Donau uit mondt in de Zwarte Zee bezit het land toch geen voorname havens. Handel en scheepvaart zijn op de af gelegen Zwarte Zee nog niet tot volle dige ontwikkeling gekomen. Bovendien is de Donaumonding verzand en -is de delta moerassig. Maar het land beschikt over rijke bodemschatten, waarvan voor al de petroleumbronnen gewichtig zijn; de bosschen zijn uitgestrekt. Inmiddels is de bevolking verreweg voor het grootste deel agrarisch georiën teerd en kan bij den vruchtbaren bo dem tot voor enkele tientallen jaren vrij gemakkelijk in haar niet zeer hooge be- staanseischen voorzien. Maar de omstan digheden veranderden. Ook Roemenië bleef niet vrij van den invloed der eco nomische wereldcrisis. De vorsten wisselden in Roemenië nog al eens af. Het huidige vorstenhuis is intusschen sedert 1866 aan het bewind. In dat jaar werd de heerschende prins Couza door een militaire junta tot ab dicatie gedwongen. Men besloot toen het bewind toe te vertrouwen aan een Duit- schen prins, Karei van Hohenzollern. Het land stond toen echter nog onder controle van de Hooge Porte aan den Gouden Hoorn. Eerst in 1877 bij den RussischTurkschen oorlog, waarbij Roe menië aan Rusland vrijen doortocht voor zijn troepen toestond, zegde Roemenië de souvereiniteit van den sultan op en riep het de volstrekte onafhankelijkheid van den nieuw-geboren staat uit. Roemenië werd koninkrijk in 1881. Uit het huwelijk met Carmen Sylva werd echter geen troonopvolger geboren. Hun eenige dochter, de door het ouder paar zoo diep betreurde prinses Marie was reeds in 1874 gestorven. Leopold, Karel's broeder, deed af stand van de erfopvolging ten behoeve van zijn zoon Ferdinand, vader van den tegenwoordigen koning Carol. Men her innert zich, dat de laatste bij het over lijden van zijn vader, in Frankrijk in ballingschap vertoefde, gevolg van critiek op zijn persoonlijk leven. Zijn zoon Mi chael werd tot koning uitgeroepen, maar 4 jaar nadien kwam Carol terug en nam de kroon van zijn zoon over. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaigwater: 31 Jan. 1,08 19,42 0,25 13.01 Dr. GRlGORE GAFENCU, die Rumenië zal vertegenwoordigen op de a.8. Balkan-conferentie. Finland's strijd voor zijn zelfstandig bestaan. Na twintig jaar onafhankelijkheid Finland, dat gedurende de zes eeuwen toen het deel uitmaakte van Zweden, herhaaldelijk het slagveld is geweest waar de oorlogen tusschen Zweden en Rusland werden uitgevochten. Finland dat na 1809 een schoone toekomst voor zich zag toen het zijn onafhankelijkheid ver kreeg als zelfstandig groothertogdom. Finland dat in den Joop der negentiende eeuw het nationalisme in zijn volK heeft zien ontwaken en zich zien ont wikkelen, een nationalisme in den besten zin des woords, dat den stoot gegeven heeft tot die groote economische en cul- tureele ontwikkeling van het volk, die helaas steeds sterker den naijver op wekte van den Russischen nabuur. Fin land heeft in 1899 reeds zijn strijd met het groote Rusland moeten opnemen. Een strijd destijds niet met de wapenen, daar toe was Finland in die dagen niet in staat, maar een strijd door een pas sieve weerstand, die tot resultaat gehad heeft, dat Finland nooit en te nimmer door Rusland op de knieën ge bracht is kunnen worden. Zoodra Finland na een tijd van terreur weer even kon herademen, zooals om streeks 1905—1908, ontwikkelde 'het zijn economische, cultureele en politieke in stellingen op een wijze waardoor Fin land in tegenstelling met zijn grooten na buur bleef behooren tot de meest mo derne landen van den toenmaligen tijd. De wereldoorlog, daarna de revolutie in Rusland. Finland onderhandelt nog een oogenblik met de Kerenski-regeering, maar toen ook deze viel, proclameerde Finland op 6 December 1917 zijn Her nieuwde onafhankelijkheid. Maar nog was de ellende niet gedaan. De Russische troepen, die Finland bezet hadden gehouden, bleken besmet met de zelfde bolsjewistische bacil als Rusland en met behulp van enkele Finsche com munisten o.a. van Dien Kunsinen, den leider van de thans door de Russen ge vormde zgn. Finsche volksregeering, vin gen deze troepen een terreur aan, die zijn weerga in de geschiedenis nauwe lijks gehad heeft. De Finsche regeering aarzelde. Wat zouden die ongeorgani seerde ongewapende Finnen beginnen te gen die goed gewapende Russische troe pen? Maar een man aarzelde niet. Dat was Mannerheim, de veldmaar schalk, die nu in deze dagen op 72-jari- gen leeftijd zijn land wederom moet po gen te redden van Russische overheer- sching, maar die toen, begin 1918 op won derlijke wijze er in slaagde een groot aantal Finnen te organiseeren en een definitieve nederlaag wist toe te bren gen aan de Bolsjewistische troepen voor dat enkele, tegen den wil van Manner heim te hulp geroepen, Duitsche troepen in Finland landden, die daarna samen met de Finnen de Bolsjewistische troepen over de Russische grens joegen. Wanneer men nu ziet, wat dat Finland, wat dat Finsche volk, gepresteerd heeft in de ruim twintig jaren na het herkrij gen van zijn onafhankelijkheid, dan stemt dat tot groote bewondering. Zon op: Zon onder: 31 Jan. 7,46 16,41 Maan op: Maan onder: 31 Jan. 0,29 10,34 DE MOLOTOV-COCTAIL. HoeJ de Finnen Russische tanks veroveren. De ontwikkeling van den Finsehi-Rus- sischen oorlog heeft degenen, die in de tank het wapen van de toekomst zagen, wel te denken gegeven. Het is namelijk vast komen staan, dat zelfs de bestu bewapende tanks tegen een goed-geor- ganiseerde, goed-uitgeruste en resolute verdediging geen al te groote kansen hebben. Finland's 3o c.M.-tank.afweer-gesehut heeft de beste prestatie geleverd en 400 Russische tanks aan hun einde geholpen. De artillerie werd prachtig ondersteund door dappere en gewaagde ondernemin gen van afzonderlijke „anti-tanksoldaten". Vóór de Manmerheimlinie waren tank vallen en granieten hindernissen gebouwd, die de Russische opniarsch niet minder dan 14 dagen ophielden. Verrassingen waren op de Karelische landengte der halve totaal uitgesloten. Zaten de tanks eenmaal in de val, dan klommen enkele Finsche soldaten lop den geschutstoren. Hierbij was étfn moeilijkheid te over winnen. Zij wisten n.l.. dat de Russi sche machinegeweren een „dooden hoek" hebben van 40 M., d.w.z. dat zij niets wat op minder dan 40 M. afstand van de tank gelegen is, kunnen raken. Nu moesten zij probeeren binnen deze „doo den hoek" te komen, hetgeen slechts door sluipen kon geschieden. Was dit eenmaal gebeurd, dan was de tank er aan. Want de „Moliotov-Coctail" zorgde voor de rest. Deze „coctail" is een Finsche uitvin ding en wordt bewaard in een fleschje van dun glas. Dit fleschje wordt op de tank stuk geslagen en de lieht-ontvlam- bare vloeistof tot ontbranding gebracht. Binnen enkele minuten staat de geheele machine in brand, het vuur dringt de tank binnen en verstikt de inzittenden. En ipipnieuw is een tank buitgemaakt.:.. De bevolking van Nederland. Het aantal gemeenten daalt We ontleenen aan „Bevolking en bevol kingsdichtheid der gemeenten van Neder land op 1 Januari 1939", (uitgave Cen traal Bureau voor de Statistiek) het vol gende: In 1939 waren er in Nederland 1054 zelfstandige gemeenten. Het aantal ge meenten ondergaat door samenvoeging en annexatie een langzame daling. In 1840 bedroeg het aantal gemeenten 1216, dus 162 meer dan in 1939. Er is tusschen de gemeenten een groot verschil in bevol king. Van de 1054 gemeenten waren er: 719 gemeenten met minder dan 5000 inwoners met samen 18 pet. van de be volking; 186 gemeenten met tusschen 5000 en 10.000 inwoners, met samen 15,2 pet. van de bevolking; 96 gemeenten met tus schen 10.000 en 20.000 inwoners, met sa men 15,6 pet. van de bevolking; 46 ge meenten met tusschen 20.000 en 100.000 inwoners met samen 23 pet. van de be volking; 7 gemeenten met meer dan. 100.000 inwoners met samen 28 pet. van de bevolking. De oppervlakte van de gemeenten is ook zeer verschillend, zoo heeft de ge meente Vollenhove stad (O.) slechts een oppervlakte van 25 H.A. en heeft Apel doorn de grootste oppervlakte met 34.000 H.A. In bevolking is het verschil niet min- MARKOW'TCH, heeft mandaat voor Joego-Slavit op de bijeenkomst der Balkan-landen. SARADJOGLU, afgevaardigde voor Turkfje op de Balkan-conferentie. der groot: Hemmen (G.) heeft slechts een bevolking van 207 inwoners en Am sterdam de grootste met 793.526 inwoners Van de 719 gemeenten met minder dan 5000 inwoners zijn er 350 met minder dan 2000 inwoners en van deze 350 zijn er nog weer 28 die nog minder dan 500 inwoners hebben. De Friesche elfstedentocht aangevangen. De belangstelling voor de 11-steden- tocht was in Stavoren niet zoo groot als men wel mocht hebben verwacht. Slechts weinige zeer enthousiaste lief hebbers waagden zich op straat om nog iets te zien van het passeeren der rij ders. Via Sneek, IJlst, Sloten en Balk be reikten de deelnemers die om 5 uur Dinsdagmorgen van Leeuwarden waren vertrokken, Stavoren, waar de eersten precies te 8 ;uur aankwamen. In 3 uren hadden de leiders er was n.l. een kopgroep gevormd, bestaande uit L. Ge- veke uit Leeuwarden, A. Adema uitFra- neker, D. van den Duin uit Warga en Sj. Westra uit Warmenhuizen de bijna 68 KjM. afgelegd in zeer snel tempo dus. Van den massalen uittocht in de nach telijke uren te Leeuwarden was te Sta voren niets meer te bespeuren, zoover lag het veld van de honderden rijders reeds uiteen. De eerste rijders te Sneek waren S. Dijkstra en C. Jongert. Over de bijna 24 K.M. langen rit hadden zij nog geen 3 kwartier gedaan. Maar in Stavoren begonnen de moeilijkheden pas. Nu moest via Workum en Hindeloopen naar Bolsward tegen den scherpen wind worden opgetornd en het ijs in deze omgeving was bovendien niet zoo fraai. Zeeland in ijs en sneeuw gekluisterd. Onze zoo bij uitstek waterrijke provin cie ondervindt nu al twee weken lang de groote last van den ijsgang. Het ijs is te sterk voor de meeste booten om er doorheen te komen, maar te zwak om er over te loopen. Er staan in de Zeeuwsche wateren onophoudelijk sterke stroomingen, veroorzaakt door eb en vloed. Daardoor zet het ijs zich bij eb vast, doch bij opkomend water gaat de ijsmassa drijven en vormen zich schotsen. De verbinding ZierikzeeKatscheveer- Kortgene-Wolphaarsdijk blijft gestremd. De Provinciale boot ligt nu al ver scheidene dagen in de haven van Vlis- singen, waarheen de boot buitenom is vertrokken, waarna het personeel over land naar huis vertrok. Van Walcheren en Zuid- en Noord- Beveland en Tholen moet men dus over Bergen op Zoom en St. Philipsland rei zen om Schouwen en Duiveland te berei ken. In deze omstandigheden wordt dan ook de vliegdienst Vlissingen—Haamstede —Rotterdam wel zeer gemist. Toestemming voor het inleggen van een vliegtuig wordt vooralsnog niet gegeven, gesproken; meer valt er niet te zeggen. De verbinding Noord-Beveland-Schou wen Duiveland is eveneens reeds meer dan een week gestaakt. Evenzoo is er geen communicatie mogelijk tusschen Kortgene (Noord-Beveland) en Wol- phaartsdijk (Zuid-Beveland). Men tracht hier nogal eens met een roeiboot een verbinding te maken, doch daarmee gaan uren gepaard. En dan te weten dat de Zandkreek hier ongeveer 600 m. breed is. Met de RTM-verbindingen is het ook misère wat de klok slaat, hoewel men Rumenië in het centrum der wereldpolitieke belangstelling Molotov-coctafls vernietigen, de Russische tanks in Finland Als sneeuw en ijs onze verbin dingslijnen in boeien slaan Bevolking en bevolkingsdichtheid der Nederlandsche gemeenten Deelnemers aan den Elfsteden tocht hedenmorgen 5 uur gestart Matige tot lichte vorst WEERBERICHT Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Krachtige tot matige Zuidoostelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekenis, des nachts strenge tot matige vorst, overdag matige tot lichte vorst. DE KRANT, DE VORST EN DE SNEEUW Tengevolge van de vorst en de sneeuw val kan vertraging ontstaan tijdens het vervoer van ons blad. Wij ver zoeken onze abonné's hiermede rekening te willen houden, wanneer de courant niet op t^jd mocht worden bezorgd. van die zijde alles doet om het verkeer gaande te houden, maar het is force majeur. Op St.-P hi lips land is de lijn zoo danig versperd geweest en weer ver sperd. door opgewaaide sneeuw, dat met 3 machines voor de wagons, men er nog niet door heen kon. Zaterdag begon het al; Zondag werd niet gereden. Maandag is er den heelen dag gewerkt om de lijn vrij te krijgen, maar de wind heeft gisternacht het werk weer onge daan gemaakt. Vandaag is het weer mis. De tram van 6.40 uit Steenbergen kon ■bij St.-Philipsland niet verder en reed met post en kranten terug! Te Water gaat het beter. De „Minister Lely" is gisteren naar Numansdorp gevaren, even als de goederenb'oot „Schouwen-Duive- land". De „Stad Zierikzee?' ligt nog al tijd bij Moerdijk, waar een ijsdam haar belet koers te zetten naar haar thuis haven. Dezen ijs- en sneeuw+winter Zullen w» lang heugen! Prinses Beatrix twee jaar. Het hoofdbestuur van de „Princevlag" wekt de bevolking van Nederland en Ne derland-overzee op, om op morgen, Woensdag 31 Januari a.s., den tweeden verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, algemeen de driekleur te ontplooien en zich met oranje te tooien. Aldus geve men uiting aan zijn medeleven met dezen blijden dag in het prinselijk gezin, daar mede tevens weergevend de vreugde, dat deze dag nog in vrede kan worden ner- dacht. I Het hoofdbestuur kan hieraan na infor- matie te bevoegder plaatse toevoegen, 1 dat deze wijze van herdenking niet in 1 strijd is met het verzoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard om aan den 1 verjaardag van Prinses Beatrix geen feestelijk karakter te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1