ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 29 JANUARI 1940 OPGEHOr ZIERIKZEESCHE COWUMT 1707-1680 H.B.S.-avond De Kern 1 1 1 ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten ZierikzM 11.80. Voor bet buitenland 110.— Pi Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14250 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. reg»l, minimum B0 cents Bi) contract special, priiaen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER moge eens het licht vallen '0,p een rede welke de ook hier bekende prof. Grondijs Vrijdag te Arnhem hield over „Rusland en de huidige internationale crisis". Dat uit deze rede hier iets wordt i0iverge)w nomen, hoewel de professor geen politi cus is, zooals men die zich gewoonlijk VQorstelt. sprekend voor Parlement of microf(0on tot de massa, heeft zijn bijr zondere beteekenis. T\oen de professor te Zierikzee een paar jaar geledein op trad voior het Nut met een lezing over Spanje, viel het op, dat hij tegen dein zin misschien van vele luisteraars de overwinning van Fratoüoi aankondigde. De profession werd door de feiten in het gelijk gesteld. Ook het samengaan van Duitschland en Ruslalmd heeft hij voorspeld. Ook dat is uitgekomen. Prof. Grondijs mioge dan geen diplomaat imi functie zijn, een fijlnie politieke neus he-ft hij blijkbaar wel en daarom zal het wel licht onze lezers interesseeren wat hijf over het Russische probleem heeft op te merken. De Professor sprak er zijn verwonde ring over uit, dat voor de regeeringen van Frankrijk en Elngelajnid het pact van Augustus 1939 een verrassing was. De samenwerking tusschen Duitschland en Rusland sedert de Russische revolutie van 1917 is tot stand gebleven. Als norzaak van de campagne tegen hel bolsjewisme in 1934 noemde spreker het tot stand komen van een pact tusschefo' Moskou en Parijs. Voor Duitschland was het van belang een wig in dit pact te drijven Er volgt te beginnen met dat jaar een reeks van intimidatiepogingem^ waarmede Rusland en Duitschland elkander trachten; murw te krijgen om zoo tenslotte tot overleg te kiomen. Niettemin is ook in dien tijd het contact tusschen Hitier en StaÜn nooit verbroken geweest. Tot de middelen van pressie welke Duitschland bezigde, behoorde het Oekraine-plan om een onafhankelijke Oekraine te scheppen. Polen heeft hierin een nol gespeeld: een Poolsch comité zou met medewerking van J Duitschland de hegemonie ih de Oekraïne i aan Polen geven. - t Na München wijzigde Rosenberg het j plan en er ontstaat eein Duisch Oekra- f i n e-p 1 a n. Er is alleen sprake van eem schijnbeweging, maar zóó krachtig, dat zij ernstig schijnt en dit ook zou kumineni worden. Stalin heeft Duitschland vonrge. i houden, dat het door samengaan met Rusland dezelfde voordeelen zou verkrij- gen als de Oekraine zou verschaffen^ Spr. weet niet of het pakt van 1939 Rus- land de voordeelen zal 'brengeun, welke Duitschland voorspiegelt. Voor den Russischen landbouw is beim- zine onmisbaar het kan [niet terugi grijpen naar het paard als trekkracht, omdat er millioenen paarden ejni ook o§- sen zijn afgeslacht. Van groiote beteekenis is daarom de actie van Frankrijk in Syrië em Turkije. j Bij een bedreiging van den Kaukasus toch zou het de vraag zijn of Rusland een invallend leger kan tegenhouden. Daarin zou een zóó sterke bedreiging van de belangen van dein; Russischen' j landbouw zijn gelegen, dat prof. Grondijs de mogelijkheid van een radicale w ijL ziging van Stalin's politiek dan niet uitgesloten acht. Een ander geluid heeft de Engelsche minister van marine, Wint on Chur- j chili, Zaterdag laten hoeren, toen hij te Manchester zijn aangekondigde radiot- 1 rede hield en een gedetailleerd overzicht gaf over de vijf maanden oorlog, waar;- in grootscheepsche bombardementen op open steden aan weerszijden uitbleven, terwijl Engeland alleen pamfletten uit wierp boven Duitschland. Waarom geen 1 bommen? Churchill bleef het antwloord schuldig. Hij verklaarde alleen dat deze politieke gedragslijn de juiste was ge>- 1 weest. Wellicht schrok men t|oeh nog te- rug van de verwoestingen, die zouden 1 worden aangericht in beide lainiden, waar de wederopbouw bij overwinnaar en over- wonnone te gmote krachtsinspanning van het dan al zwaar bezochte volk zout eischen om totale ineenstorting te voor- 1 komen. Men schijnt het voorloopig langs 1 andere lijnen te zoeken- Churchill herinnerde er aan hoe de Duitsche strijdkrachten tal van EngeE- sche en neutrale schepen tot zinken hebl- ben gebracht, en hoe overal mijnen zijn gestrooid. Ook zijn er onschuldige vis- schersbooten tot zinken gebracht. „ET is geen reden ons over te geveioi aa«rf optimisme, al mag men zeggen, dat tot nu toe de vloot aan de verwachtingen van ons volk beantwoord heeft. Er zijn zware verliezen geleden en «r zullen nog wel meer volgen, maar onze vloten blij ven de zeeën bevaren ep zij blijven mees ter van de zee". De eerste periode van geringe activi teit heeft Engeland in staat gesteld de verdedigingsmiddelen van elke soort te versterken. Het gebruikt nog niet al zijn hulpbronnen, anders zouden er niet nog 1.300-000 werkloozen zijn. Doch het proi- ees breidt zich iederen dag uit en het tempo wordt sneller. Daarom twijfel ik er niet aan beslopt Churchill dat deze extra-maanden voor voorbereiding tot den «oorlog een meevaller voor ons zijn en dat, wat ook in de toekomst •moge gebeuren en mits wij onze waak zaamheid «niet laten verslappen, Hitier zijn beste kans reeds voorbij heeft laten gaan! VERSCHILLENDE BERICHTEN Landsverdediging in ouden lijd Tot het middeleeuwsche geschut be hoorde, naar men wellicht weet, ook de zoogenaamde „blijde", onder welken vroolijken naam een soort werptuig wordt verstaan, waarmee men den tegenstander op zware steenen tracteerde. In een be schrijving, door Jacob Kok over deVlaam- sche belegering van Zierikzee, in 't vroe ge begin der veertiende eeuw, wordt hier een en ander van meegedeeld. Ook toen reeds, zoo o.m. blijkt daar uit, beschikte ons land over uitnemende verdedigers. Er wordt namelijk verhaald van een hoef smid, een zekeren „meester Willem", die de kunst verstond 'svijands grootste steenen op „treffende" wijze te retour- neeren. Eens, zoo vertelt de geschied schrijver, dreef meester Willem een der grootste steenen zoo „wel te rug", dat de „grootste blijden der belegeraars daardoor aan stukken geslaagen en de drijver van dezelfde jammerlijk gekwetst wierdt". Als nu Na het incident te Venlo. Sedert 9 November 1939 heeft men van den Haagschen garagehouder, den heer Jan Lemmens, na het grensincident te Venlo, niets meer vernomen; noch de regeering, noch zijn echtgenoote heeft eenig bericht omtrent zijn lot gekregen. Men begrijpt, dat zijn vrouw, die vier jonge kinderen heeft, sinds twee maan den in de grootste spanning en ongerust heid leeft. Drie weken geleden heeft zij, zoo meldt de Tel., de stoute schoenen aangetrokken en zelf een brief geschre ven aan den Duitschen rijkskanselier Adolf Hitler, met het verzoek inlichtin gen omtrent haar man te mogen ont vangen. Zij vroeg hem verder, te be werkstelligen, dat haar man weer naar Nederland zou terugkeeren. Ook heeft zij een brief gericht aan het hoofd van de Gestapo te Berlijn met een zelfde ver zoek. Tot heden heeft zij hierop niets vernomen. Ook het departement vanBui- tenlandsche Zaken, tot wie zij zich eenige malen heeft gewend, heeft haar moeten meedeelen, dat ook de Nederlandsche regeering tot heden op haar verzoek om opheldering over deze zaak, niets heeft gehoord. Mevr. Lemmens verzekerde nog maals, dat haar man met de geheele affaire niets te maken heeft gehad en alleen als chauffeur van den auto was meegegaan. De angstige spanning, waar in deze familie leeft, duurt dus nog steeds voort. f Nederl. tankschip door explosie getroffen Het Nederl. motortankschip „Mamura", groot 8245 ton, is Zaterdagmiddag op ongeveer 11/2 uur afstand van Duins, door een explosie getroffen. Het scheeps- anker zou in aanraking zijn gekomen met een mijn, waardoor een hevige ontplof fing volgde en verscheidene leden van de bemanning tegen het dek werden ge slingerd. Vier man werden hierdoor ge wond. Het schip, dat onder -^nimando staat van kapitein Swart en 45 opvarenden aan boord heeft, was op weg van Cura sao naar Rotterdam. Het werd Zater dagmorgen om elf uur in Duins verwacnt. Om twee uur zond de „Mamura" nood seinen uit, waaruit viel op te maken, dat het schip door een explosie was getroffen Later seinde de kapitein, dat men tegen een mijn was gebotst, die wel was ont ploft en schade had veroorzaakt, maar niet van dien aard, dat de „Mamura" zonk. Verder deelde de kapitein mede, dat hij zou opstoomen naar Duins. Vrydag 2 Fébr. a.s. in de Concertzaal Aanvang 8 uur precies De Waddeneilanden geïsoleerd Het vliegtuig van de KLM „Mees", be stuurd door de heer Bax, is Zaterdagmid dag met zestig postzakken en zeven pas sagiers op Ameland geland. Onder de passagiers bevond zich mej. B. den Boer, die ongeveer veertien dagen geleden eveneens per vliegtuig van Ame land naar Groningen was gebracht, om daar een operatie te ondergaan. Het vlieg tuig vertrok weer met vier passagiers naar het vliegveld Eelde te Groningen. Het had reeds een reis naar Schiermon nikoog gemaakt. «Urk Friesland express*» De ijsvloer, welke thans het IJsselmeer bedekt, heeft Urk eerst recht uit zijn isolement bevrijd. Eenige ondernemende Urkers hebben opgericht, de z.g. „Fries land-Express": een personenauto en een vrachtwagen rijden gedurende den ge- heelen dag tot laat in den avond heen en terug tusschen Urk en Lemmer. Za terdag zijn nog een vijftal auto's over het ijs van Kampen naar Urk gekomen. Dit waren voor het meerendeel de rei zigers, die Urk gewoonlijk bezoeken en die hun clientèle te Urk niet in den steek willen laten. Er zij op gewezen, dat de weg UrkLemmer voor den ge- heelen rit langs den dijk ligt. KORT EN BONDIG De Britsche treiler „Merisia" is op de rotsen van het eiland Man (Iersche Zee), geloopen. De uit twaalf leden be staande bemanning is verdronken. De be manning had nog pas Donderdag honderd Pond sterling ontvangen wegens de red ding van Nederlanders, die in open boo ten op den ,Atlantischen Oceaan rond dreven. Het Amerikaansche s.s. „City of Flint", dat vier maanden geleden door het vestzak-slagschip Deutschland werd buitgemaakt, en na vele avonturen door toedoen van de Noorsche autoritei ten weder werd vrijgelaten, is gister te Baltimore, na een reis van 113 dagen, aangekomen. De leden der bemanning werden als helden verwelkomd. Reu ter meldt uit Londen dat de toestand van miss Unity Mitford ernstig is. Zij is in Oxford in een zieken-inrichting opgenomen, onder omstandigheden, waar over diep stilzwijgen worgt bewaard. Zij wordt door detectives bewaakt. Geruchten willen weten, dat zij twee kogelwonden in het hoofd heeft en dat de hersenen zijn gelaedeerd. Men zal zich herinne ren, dat in Duitschland 30 Januari, de da tum waarop in 1933 Hitier rijkskan selier is geworden, een nationale feest dag is. Op dezen dag placht o.a. in alle voorgaande jaren de Rijksdag bijeen te komen om een redevoering van den Füh- rer aan te hooren. Er werd algemeen gevlagd en in het bijzonder in de scholen werden feestelijkheden georganiseerd. Dit alles zal dit jaar komen te vervallen. De koude, welke de laatste tien dagen over Amerika is gestreken, heeft 339 doo- den geëischt en groote ellende gebracht evenals financieele verliezen in de Zuide lijke staten, waar duizenden woningen thans geïsoleerd zijn. Het isdestreng- ste winter sinds een generatie. Vol gens oude visschers heeft de Missis sippi nog nooit zoo vol ijs gezeten. Arthur Fonjallaz, vroeger hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Zürich en organisator van de Zwitsersche fas cistische beweging, is te Lausanne gear resteerd samen met een buitenlander, onder beschuldiging van spionnage voor een vreemde mogendheid. Hij was reeds in 1933 uit het leger ontslagen we gens zijn politieke bedrijvigheid. De Zwit sersche fascistische beweging, die in 1934 een vrij groote werkzaamheid ontplooide, was de laatste jaren zeer in beteekenis afgenomen. De motie van Hert zog, waarin gezegd werd, dat het oogen- blik was gekomen om den oorlog tegen Duitschland te staken, is door het parle ment van de Unie van Zuid Afrika ver worpen met 81 tegen 59 stemmen. De United Press verneemt, dat er overeen stemming is bereikt tusschen de groep van Hertzog en de Zuid-Afrikaansche na tionalisten, die een gemeenscnappelijke oppositie in den Volksraad zullen voeren. Verkenningstochten door Finsche vlie gers bevestigen de verklaringen van Rus sische gevangenen, dat er in den sector ten Noorden van het Ladogameer reus achtige concentraties van Russische troe pen geschieden. Dit doet voorzien dat in dezen sector een geweldig Russisch offensief aanstaande is. Vol- gens den wensch van ex-keizer Wil- h e lm is Zaterdag op Huize Doorn zijn 81ste verjaardag in alle stilte gevierd. Alleen eenige intieme Nederlandsche vrienden zijn gekomen om den hoogbe jaarden bewoner van het thans in smet teloos wit gehulde kasteel geluk te wen- schen. In den loop van den dag zijn tal rijke bloemstukken op Huize Doorn ge bracht en daaronder bevond zich even eens een groote bloemenmand van ons Prinselijk Paar. KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche eilanden hield Vrijdagavond haar eerste vergadering in dit jaar. Aanwezig waren 16 leden. Installatie nieuwe leden De voorzitter, de heer W. Berdenis van Berlekom, deelde mede, dat de ge loofsbrieven der gekozen en herkozen leden door de Commissie onderzocht en accoord bevonden zijn, tengevolge waar van de Commissie tot toelating heeft besloten. Derhalve zijn herkozen, behalve spr. zelf, de heeren Ghijsen, Kakebeeke, Massée, van Raalte, van den Berg, van Hal, Hamming en Stofkoper en gekozen de heeren A. van Westreenen in de afdeeling Grootbedrijf en J. de Kruijter en J. C. E. J. Peek in de afdee ling Kleinbedrijf. De hèer van Westreenen is verbonden aan een bijkantoor van een groot bankbedrijf in Zeeland's hoofd stad, de heer de Kruijter heeft een bekend schoenbedrijf in de gemeente Goes en is aldaar actief in de Mid denstandsorganisaties werkzaam; de heer Peek heeft ook een belangrijk winkelbe drijf te Middelburg en is tevens secretaris van de R.K. Middenstand Federatie Zee land. Spr. heette deze heeren welkom in de Kamer en verklaarde hen evenals de tegenwoordige herkozen leden voor geïnstalleerd. Na de Jaarrede van den voorzitter zeide de heer Klok, dat het hem, als oudste lid in jaren een voorrecht was den voorzitter, namens allen, een woord van dank te mogen brengen voor het gesprokene. Vertoonden zich in den aan vang van het jaar eenige lichtpunten, die aanvankelijk het beste deden hopen; het heeft niet zoo mogen zijn. Het is een verheugend feit, dat de regeering onvermoeid haar aanda'cht aan den middenstand blijft schenken. Men kan alleen nog hopen, dat wij voor een oorlog gespaard zullen blijven en dat spoedig de verdwazing van het wapengeweld een einde moge nemen. Gaarne zei spr. hartelijk dank voor de woorden door den voorzitter tot de le den persoonlijk gericht en hij eindigde men den voorzitter en de zijnen namens de leden en den secretaris, zoowel in privé als in zaken, het beste in het nieuw ingetreden jaar toe te wenschen. Allereerst kwam nu ter tafel het reeds vermelde ingekomen stuk van het Bureau Verkeersactie 1939, om te komen tot vrij vervoer op de Provinciale veren. Het bureau adviseerde, gezien de pogingen die de Kamer vroeger in die richting deed, daarop niet in te gaan. De heer Menheere begrijpt niet waar om men geen steun zou verleenen. De voorzitter zegt, dat de kamer geen steun verleent aan particuliere adressen, doch alleen aan die van kamers of an dere officieele instellingen. De heer Menheere meende, dat het verzoek dan toch in de commissie voor het verkeer had moeten komen. De voorzitter en de heer Stofkoper zeggen nog eens duidelijk, dat vroeger de kamer herhaaldelijk over deze ma terie zelf heeft geadresseerd. Nu het Bureau verkeersactie dit ook wilde doen had het zich dan toch zeker vooraf met de kamer moeten verstaan. Dit onder schreef ook de heer Massée. Nog was ingekomen een schrijven van eene commissie, met verzoek, medewer king te verleenen om te geraken tot het instellen van Commissies in die plaat sen, waar vele militairen zijn gelegerd, om hen, die dit wenschen, van voorlich ting te dienen, wanneer zij in zorg zit ten over hun zaak of bedrijf. Deze com missie is tot stand gekomen in samen werking met een door den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht samen gestelde Centrale Raad van advies, in- a Churchill hield Zaterdag te Manchester een ofbcieele rede Treinramp te Osaka (Japan) kostte 200 menschen het leven De olietankboot „Mamura" bij Duins door explosie getroffen Da bevolking van de Zeeuwsche Noordgroep gedurende 1939 Vergadering Zeeuwsche Kamer van Koophandel te Middelburg Matige tot lichte vorst Postkantoor Zierikzee. Dienstuitvoering op 31 Januari. Postdienst. Het kantoor is gesloten 11a 12 uur, blé- halve voor busrechthouders. De tweede kom- en de avondbuitenbestelliing wor den niet uitgevoerd. Telegraaf- en telefoondienst Openstelling als op gewone werkdagen. Zon op: Zon onder: 30 Jan. 7,47 16,39 -Maan op.: Maan onder: 30 Jan. 10,02 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater; 30 Jan. 6,26 18,57 1203 zake het kweeken en bevorderen van een goeden geest in de troepen. In die Commissie zouden naast vertègenwoor- digers van handel en nijverheid ook ver tegenwoordigers op land- en tuinbouw gebied zitting moeten nemen, om ook zelfstandigen in die takken van voor lichting en raad te dienen. In den regel zal het de taak der Commissies zijn om den man, die met zijn mobilisatiemoeilijkheden bij haar komt in contact te brengen met de organen, die hen helpen moeten b.v. Borgstellings fondsen, Kon. Nat. Ver. tot steun aan Miliciens. fti het algemeen is de bedoe ling wegwijs maken, voorlichten, steunen en raden. Alvorens tot verdere uitvoering van deze denkbeelden over te kunnen gaan, zal schriftelijke en/of mondelinge toelichting vanwege de commissie waartoe deze zich bereid heeft verklaard zeker gewenscht zijn. De Kamer zal naar de meening van den voorzitter in principe wel bereid zijn, de gevraagde medewerking te verleenen en daarom stelde hij voor de zaak ter verdere af doening te stellen in handen van het bureau. Dit zal zich in de eerste plaats met de Commissie in verbinding stellen om de noodige inlichtingen te verkrijgen en zal eerst daarna naar bevind van zaken kunnen worden gehandeld. Alzoo werd besloten. Rusttijden voor handelsreizigers De voorzitter zeide, dat het bureau thans in studie heeft een voorontwerp- rusltijdenbesluit voor handelsreizigers en vroeg machtiging voor het bureau daar tegen bezwaren te formuleeren en in te dienen. De heer Jeronimus zeide, dat zij, die dit maakten, gespeend zijn van iedere werkelijkheidsgevoel. De heer Massée noemde de voornaam ste bezwaren, die zijn, dat een handels reiziger des Zaterdags te één uur thuis moet zijn en dan niet meer werken en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1