..de waarheid de waarheid RADIO-PROGRAMMA Zondag 28 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. 8,65 VARA, 12 AVRO, 5 VPRO, 5,30 VARA, 6,30 VPRO, 8—12 AVRO 8,55 gram.; 9 berichten; 9,05 „Oude en nieuwe tuinkunst"; 9,35 gram.; 9,45 „Van Staat en Maatschappij"; 10 berichten; 10,01 Bach-cantate; 10,20 gram.; 10,40 declama tie; 11 40-jarig jubileum van de Amster- damsche tram; 12 „Onze Weermacht"; 12,25 AVROAmusementsorkest; 12,45 be richten ANP; hierna Rotterdamsch Man nenkoor „Zanglust"; 1 vervolg van 12,25; 1,30 „De gesproken Mailbrief"; 1,50 zang; I,55 declamatie; 2 boekenhalfuur; 2,30 omroeporkest; 3,30 omroeporkest en strijkkwartet; 4,20 AVRO-dansorkest;4,55 sportnieuws ANP; 5 (gesprekken met luis teraars; 5,30 voor de kinderen; 6 sport- praatje; 6,15 sportnieuws ANP, gram.; 6,30 Toespraak over Finland 7 Jeugddag- dienst8 berichten ANP, mededeelingen; 8,15 radio-maandblad; 9,05 radiotooneel; 9,40 omroeporkest; 10,20 Renova-septet; 11 berichten ANP; 11,10 orgelspel; 11,30 —12 AVRO-dansorkest. HILVERSUM II. 301.5 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 5 NCRV, 7,45—11,30 KRO 8,30 morgen wijding; 9,30 Vrij Evangelische Kerkdienst hiena Gewijde muziek (gr.pl.); 12,15 „Be stek 1940"; 12,35 gram.; 12,45 berich ten ANP; 1 Boekbespreking; 1,20 KRO- jorkest; 2 Godsdienstonderricht; 2,30 Hart- velt-kwartet; 3,55 gram.; 4 Rococo-octet; 4,30 ziekenhalfuur; 4,55 gram.; 5 Gerefor- j meerde Kerkdienst; 7,45 berichten; 7,50 grammofoonmuziek8 berichten ANP; mededeelingen; 8,15 vroolijk programma; 9 Prijsvraag-luisterspel; 9,20 „De Min- nestrelen"; 9,40 Radio-Almanak 1940; 10,30 belichten ANP; 10,40 epiloog; 11—11,30 (Esperanto) Indrukken uit Normandië. j Maandag 29 Januari l HILVERSUM I. 1S75 en 414.4 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA, 10-10,20 v.m. VPRO 8 be richten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10,20 declamatie; 10,40 cello en piano; II,10 declamatie; 11,30 gram.; 12 orgel en 1 zang; 12,45 berichten ANP, gram.; 1—1,45 VARA-orkest; 2—3 zang, viool en j piafio; 3,05 declamatie; 3,30 strijkkwintet; 4,10 gram.; 4,30 voor de kinderen; 5 gr.; 6 Orgelspel; 6,30 De Ramblers; 7,05 gr.; 7,10 voor de jeugd; 7,30 VARA-orkest; 8,03 berichten ANP; 8,15 De Stem des Volks (Utrecht); 9,30 declamatie; 9,45 Rosian-orkest10,15 pianovoordracht; j 10,30 VARA-Harmonie-orkest; 11 berich ten ANP; '11,10 zang en orgel; 11,40—12 gram. HILVERSUM II. 301.6 m. NCR V-uitzending 8 berichten ANP; 8,05 schriftlezing, meditatie; 8,20 gram.; 9,30—9,45 gelukwenschen10,30 morgen dienst; 11 Christelijke lectuur; 11,30 gr.; 12—12,15 berichten; om 12,30 berichten ANP; 12,40 Spaarne-sextet; 2 voor de scholen; 2,35—2,55 gram.; 3 causerie over kamerplanten; 3,40 gram.; 3,45 bijbelle zing; 4,45 gram.; 5,15 voor de kinderen; 6,15 orgelspel; 7 berichten; 7,15 „Het Geloof en zijn moeilijkheden"; 7,45 gram; 8 berichten ANP; 8,15 Arnhemsche orkest vereniging; 9 „Oranje en de Kerk"; 9,30 pianovoordracht; 10 berichten ANP, actu eel halfuur; 10,30 Arnhemsche orkestver- eeniging; 11,10 gram., c.a. 11,50—12,00 schriftlezing. SPORT VOETBAL. Alle KNVB en ZVB-wedstrijden Welke voor a.s. Zondag 28 Januari waren vast gesteld zijn in verband met dein toe stand der terreinen afgelast. Aan 'smenschen geluk heeft de gewel dige voortschrijding der techniek meer kwaad dan goed gedaan. Zeeuwsche Landbouw-Msat ij Kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der ZLM. 0.m. kwamen de volgende onderwer pen in bespreking. Bodemproductieregeling en prijsstelling. Daar het zaaiplan voor 1940 zeer bin nenkort moet worden opgemaakt en te vens omdat de boeren spoedig dienen te weten hoe de prijsverhouding van de verschillende gewassen onderling zullen zijn, besloot het Dag. Bestuur nogmaals in de vergadering van het KNLC op al- geheele bekendmaking van de plannen ten dezen opzichte van den Minister aan te dringen. Het Dag. Bestuur besloot er tevens de aandacht op te vestigen dat er, althans in Zeeland, nog slechts weinig wintertarwe is uitgezaaid. Indien de Re geering prijs stelt op een groote opper vlakte tarwe, dient de noodige stimulans te worden gegeven aan de telers om als nog tarwe uit te geven door verhooging van den tarwerichtprijs. Vordering prijs wol. De 3 CLO hebben er bij den Minister van Economische Zaken op aangedrongen den vorderingsprijs voor wol te stellen op f 1,25. Het Dag. Bestuur acht het on juist, dat de regeering zich voor dit product beroept op den wereldmarkt prijs. De zeer slechte uitkomsten van de schapenhouderij gedurende de laatste jaren wettigen alleszins een belangrijk hoogeren prijs dan thans is vastgesteld. Prijsverschillen bij uitvoer van vlas. In verband met een desbetreffend schrijven van het KNLC meent het Dag. Bestuur, dat ten aanzien van deze prijs verschillen de volgende conclusies dienen te worden vastgesteld. 1. Een niet te hooge uitvoerheffing is gewenscht. 2. De heffing moet niet met groote sprongen worden verhoogd. 3. Uit een thans te vormen reserve moet bij prijsdaling uitvoer- of bewer kingspremie worden betaald. 4. De verhouding tusschen heffing van bewerkt en onbewerkt vlas moet zoo danig zijn, dat in geen geval de inland- sche vlasindustrie wordt achtergesteld bij de buitenlandsche. Het Dag. Bestuur besloot er vooral de aandacht op te vestigen, de heffingen progressief te doen zijn, naar evenredig heid van de kwaliteit. Vooral de slechte soorten worden door de huidige regeling der prijsverschillen te zwaar belast. Margarine. Door een der zusterorganisaties is we derom de positie van de zuivelproducten bij het KNLC aanhangig gemaakt. De po sitie van de boter in vergelijking met de margarine is zoodanig, dat de laatste nog steeds een bevoorrechte positie inneemt, zelfs in een tijd dat de nationale pro ductie onder alle omstandigheden den voorrang dient te worden gegeven. Het feit, dat het Nederlandsche leger en de vloot nog steeds margarine en geen na tuurboter wordt verstrekt, verwekt in zuivelkringen een begrijpelijke toene mende ontevredenheid. De meerdere kos ten daaraan verbonden zijn uiterst gering, gelet op de overige uitgaven ten behoeve van de weermacht en het groote bóeren- belang dat met het verstrekken van na tuurboter aan de militairen wordt gediend Aardappelteeltregeling. Op de eerstvolgende vergadering van de Eerste Afdeeling van het KNLC zal de vraag worden besproken of de aardappel teeltheffing ook voor 1940 moet worden gehandhaafd. Het Dag. Bestuur was van oordeel, dat deze teeltheffing uitsluitend te verdedigen is, indien voor de aardappelen uit de kleistreken een voldoende prijsregelende werking wordt verkregen, zoodat de de- naturatietoeslagen voor deze aardappelen minstens gelijk moeten zijn aan die voor oogst 1938. Suikerbietenteelt. De suikerbietenteelt zal met 25 pet. worden uitgebreid, waardoor deze teelt ongeveer weer 90 pet. van den normalen FEUILLETON I) en niets dan uitzaai zal bedragen.' Het Dag. Bestuur was van oordeel dat bij een uitbreiding van het bietenareaal met 25 pet. de bie tentoewijzing zooals die tot nu toe gold zonder groote bezwaren zou kunnen ver vallen. De prijs van de suikerbieten dient vol gens de meening van het Dag. Bestuur door de verhoogde productiekosten be langrijk te worden verhoogd om van den verbouw van 25 pet. meer suikerbieten, zooals de Minister wenscht, verzekerd te zijn. Bewaarloon en minimumprijzen. Nogmaals "besloot het Dag. Bestuur aan te dringen op het geven van een bewaar loon op alle granen en peulvruchten, die door de Provinciale Voedselcommissaris worden overgenomen en op verhooging van de prijzen der peulvruchten inzon derheid van schokkers, bruine en witte boonen. Geen inperking van teelt van vroege aardappelen. Het Dag. Bestuur nam met voldoening kennis van een schrijven van het KNLC, waarin wordt medegedeeld, dat de teelt van vroege aardappelen op de bedrijven boven 10 h.a., voor het jaar 1940 niet zal worden beperkt. Zeeuwsche Kamer v. Koophandel Jaarrede van den Voorzitter ingesteld op strakke realiteit In de Vrijdagavond te Middelburg ge houden vergadering van de Kamer vain Koiophandel voor de Zeeuwsche eilanden hield de voorzitter dè gebruikelijke jaar- rede, waarin hij herinrieerde aajm 1914 en dit oorlogsjaar vergeleek met 1939. In 1914 paniekstemming, moratorium, muintmoeilijkheden, beurssluitfng e|nj lOint- wrichting van het verkeer. En thains? Met zeker flegma werd dè catastrophe aan vaard. Van paniekstethming geefa sprake. Het gewone leven vervolgde zijn weg. De omstandigheden waren geheel adders, maar toch mo-gen wij, het oog niet sluir ten voor het feit, dat de Regeering in 1939 paraat was en onmiddellijk de nood zakelijkste maatregelen wist te treffen. Spr. hoeft slechts te wijzen (op wat zij deed om prijsstijging" te. limiteeren. de voedselvoorziening te garamdeerep* hulp' te bieden aan den bedreigden aanvoer van grondstoffen voor de industrie, mo lest- vracht- en andere problemen, waar voor het land plotseling geplaatst stond. Het spreekt vanzelf, dat deze, min of meer dictatoriale besluiten, in kringen van handel en (nijverheid, wrijving en deining deden ojnjtstaajn/, de slagen, de consequenties waren vioior mejnigeeiii te bruusk, vernietigend ..onredelijk ein, daar om (onaanvaardbaar en het sterk Ontwik keld individualisme wil zich in den regel niet gedwee onderwerpen aaln de eischén welke de gemeenschap stelt. Spreker acht 't niet de plaats om in te gaan |op de uitgeoefende eritiek, maar wel stelde hij met voldoening vast, dat de regeering voorlichting der vakb'ranche waardeerde, dat zij, waar 'zij kon, vakciommissies heeft ingeschakeld, dat zijvoor elke redelijke stem gehoor heeft en daardoor de prak tische oplossing der" vraagstukken wordt bevorderd. Misschien is er onder die vraagstuk ken geen, dat zoozeer de algemene be langstelling wekt, dan dat der prijsstij ging. Immers, het is: de prijsstijging die een schakel vormt in een der meest vicieuze cirkels; de schakels 'zijn: prijs stijging, vervangingswaarde, inflatie, ren testijging, loonsverhooging enz. Het is een materie, die het volk in al zijn scha- keeringen drukt. Hoe zal 1940 rich iomder deze bledrei- giing ontwikkelen? Hpe zal Nederlandss weerstand zijn, economisch eta geestelijk? Niemand kan den blik borefa, djoior de nevelen, die het nieuwe jaar voor olns verborgen houden en daarom heeft het verder uitweiden op dit gebied geen zin. Wij kunnen piet beter doem dan \oms in te stellen op de strakke realiteit, geen opoffering, ook geen persoonlijke, te ont zien en offers te brengeja waar deze noodzakelijk zijn, maar ook... door met vasten wil te waken tegen overmaat vain zorg en bezorgdheid. Spr. wil niet in herhalingejn, tredeln van hetgeen hij verleden jaar zeide, doch er wel op wijzen, dat de Regeering on vermoeid hare aandacht aan den M i d- d ens t and blijft schenken. Tal vain wet ten en bepalingen worden in zijn belang geschapen; niet alle worden met onver deelde instemming begroet. Vele maatre gelen worden herzien tof gewijzigd en vele, die aanvankelijk onsympathiek aan deden, blijken in de practijk een goede zijde to hebben. De vrees van sommi|j gen. dat noodwetten ein noodmaatregelen een element van verstarring in zich dra gen, kan spr, niet deelep. Daarvoor is de geest van de handeidrijvepdiejm te le vendig, hun energie e|nj het ïndividualis. me te grooit. Buitendien is het recht tot het voeren van lopen eritiek eeln uitlaat, die excessen zal voioirkomen. Men verwijt de Vestigingswet Kleinbedrijf kenmerken vap half slachtigheid en onvolkomenheid, doch om- getwijfeld-zal geleerd dopr de practijk, in den loop* der tijden aaln deze bezwa ren worden tegemoiet gekomen. Reeds kwam in December een meer technische wijziging tot stand, een priineipieele is in voorbereiding. Spr. acht de opmerkin gen van den voorzitter der Delfts cba kamer, dat de parate kennis, die can- didaten bij een examen hebbel^ e% uiter ste gebrekkige maatstaf is voer de ge schiktheid dier candidaten voioir eenigerlei functie in het maatschappelijk leven, m hare algemeenheid juist. Maar dan blijft de vraag gewettigd: welke andere maat staf dan? Spr. geeft toe, dat, na een; examen, veel van de verworven kennis overboord wordt geworpen, maar toch blijft het een onmiskenbaar voordeel, dat hij dotor Zijn studie en zijn voorbe reiding inzicht heeft gekregen iln tal van zaken, pen inricht hetwelk voor de uit oefening van zijin, bedrijf onontbeerlijk is. Het is moeilijk |om juist vast te stel len hoe het afgelloopen jaar voor deni Middenstand verliep. Rapporten kwamen binnen vap de afdeeling Goes en 's-Hee- renhoek van „de Hanze", vajn, Handels belangen te Goes, van de Mlddenstands*- centrale le Vlissingen, vain de Ver. voor den Chr. Handeldrijven dein en Industriee- len Middenstand te Middelburg alsmedle van de Middel'burgsche Vereeniging Han delsbelang. Eerlijk gezegd is de toon dezer rapporten loiver het algemeen mee. gevallen. Men spreekt van goede ca slechte maanden. Augustus en September teekenden zich af do,or een „koopwoede" met tijdelijke kleine inzinkingen. Het slot van het jaar toonde vooral in sen zoenartikelen een meer da!n bevredigen de drukte. Doch alle bedrijven gaan met zorg de tioekomst in en constateere|n, dat de winstmarges van het kleinbedrijf on voldoende zijn. Met zorg beladen is het jaar zijn tocht begonnen ein, juist daarom wilde spr. de gebruikelijke peroratie vermijden. Immers deze is een formule gewerden, die ieder van ons in dezeln tijd dagelijks kaïn hpo- ren. Liever wilde hij allen met groote hartelijkheid toewenschen de psychische maar ook de physieke kracht om de zor gen die wachten te weerstaan. Hij Wein^ch- te allen het beste toe in hun familie, hun gezirinEin, 0n zaken. Moge het allen gegeven zijn over 12 maanden i)n deze zelfde zaal een Nieuwjaarsrede aan ie hooiren. welke geïnspireerd wordt doer de warme zon van vrede Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De RTM deelt per an nonce mede, dat Maandag a.s. de veer dienst Zijpe—Numansdorp écümaal v.v. zal worden uitgevoerd. Deze dienst geeft aansluiting op de tram, die 4,35 v.m. van Burgh en 1.25 uur n.m. uit Rot,-, terdam vertrekt. NOORDGOUWE. Bij den feilen brand, die hier Donderdag plaats had, gingen ciok de artikelen van den plaatseijkep luchtbeschermingsdienst verloren, die bo ven de schilderswerkplaats waren opge borgen. De bewioners van het perceel vinden thans clnderdak in een in de buurt leeg staande woning. Hoewel de eigenaar verzekerd is, beteekent het vo;or hemi toch leen groote schadepost. Bij betblus- schingswerk is Wel gebleken, dat de be- .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen op t,De Vliegende Hollander"waar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert over een troep zeeroovers 133. Onze rechter- en linkervleugel zal trachten de bende van twee zijden aan te vallen, terwijl dan de andere groep in het front kan beginnen". Tom holde weg en vond een smal pad, dat langs de bar ricade liep en waar hij veilig was. Hij gaf het briefje aan Breedborst en rende terug naar den kapitein om hem te ver tellen, dat alles in orde was. De strate gie van den kapitein was om ongeveer vijftig van zijn menschen in het volle ge zicht van de kust achter te laten, als demonstratie, terwijl zij tegelijkertijd de aandacht van de zeeroovers van den aan val afleidden. 134. Er was een kleine hoop, dat de boekaniersr die zich veilig waanden ach ter hun barricade, zich, als het bleek, dat ze veel geringer in aantal waren, dan de aanvallers, zouden overgeven, zoodat ze allen gevangen genomen zouden kun nen worden met zoo min mogelijk bloed vergieten. De mannen op de kust be gonnen volgens het plan op de barri cade te vuren met weinig effect, ge zien de veilige positie van de verdedi gers die met groot vuur antwoordden. 28 Naar het Engelsch Wel, op de rechtszitting in Dioir- chester. Opeens stond zij iop van de sofa e,rx riep: Naar de rechtszitting?.... Waarom ben je daar heen geweest? Ga dadelijk weer liggen, Honor, maande hij niet onvriendelijk, sloeg den arm om haar heen en vlijde haar iop de sofa. En vertel mij dan nu eeins, waar om je naar Dorchester bent geweest Och, om daar een geval bij te wonen. Wat had je daar mee te maken? Wel. ik moest getuige zijn. En heb je getuigenis afgelegd? Neen, vandaag niet; waarschijnlijk zal ik morgen gehoord worden. Dus dan ga je wéélr? Natuurlijk. Dat moet wel. Hortor lag eenigen tijd doodstil ter neer, met gesloten mogen ep lippepwit gelaat. Zeg, Barry, wie was dan de be- 1 schuldigde? J Och, niet iemand, die je kent. Denk i er nu maar niet langer over; dat schijnt je veel te veel op te winden. Tracht liever te slapen; of zal ik je wat voor- lezen, of zullen wij wat praten? Vertel mij meer van vandaag? drong zij. Denk je, dat ik morgen ook. zou kunnen gaa|n, iom je getuigenis te hooren afleggen? Ik heb nog |itooit eeln rechtszitting bijgewopnd. Maar, Honiojr, hoe haal je dèt in je hoofd?.... Jij, naar Dorchester, jij, die nog niet eens bepeden bent geweest! O, ik ben heel goed. Ik ben alleen wat zwak en dat w'el hoofdzakelijk, om dat ik den laatsten tijd zop ongelukkig ben geweest. Toe, Barry, laat mij morgen nu naar Dorchester gaan! Ik kap best. Ik zou er immers met het rijtuig heerS kunnen rijden ein- Mills zou met mij mee kunnen gaap; ejn jij o,o(k, Barry, als je wildé! Ontstemd antwoordde hij Naar zulke dwaasheden kan ik toch onmogelijk luisteren, kind. Ik ga pu weg, Je windt je maar onnioiodig op ep daar maak je je ziek mee. Ik zal Mills bellen en dan zou ik maar dadelijk kalm naar bed gaan, als ik jou was, of an ders zal ik dokter Fenniman lOpbellep. Ik ben niet ziek en ik wilde waar lijk morgen naar Dioirchester gaan, om je getuigenis te hooiren afleggen. Ik zou er krankzinnig valn; worden, als ik hier den geheelen dag in spajnping moest blij ven! Maar, Honor, jpraat toch piet zoo eigenzinnig! Hoe kóu, je inu ineens zooveel belang, stellen in dit gevalletje? Als je er zoo op gesteld bent, om eens uit te gaan. dan zal ik aan dokter Fe|ninimap vragen, of hij het goed vindt. Maar dan ooik niet verder dan naar Lapgtqn of naar Osmington. Waar gaal het geval over. Barrv? vroeg ze, hem recht in het gelaat ziende, met haar groote, grijze oogen. Och, dat zou je niet vatten en je zoudt er pok niets wijzer door worden. Wees nu verstandig, Honor, ep ga da delijk naar bed. Dan ga ik een sigaar; rooken en zal je vanavond niet weer zien. Hij kuste haar en, toen hij zich van haar afwendde, greep ze zijn hand ein, hijgde O, Barry, ik weet, wat het is! Die zaak in Dorchester gaat zeker over den moord op tante Margaret? Wie ter wereld heeft je dat ver teld? begon hij boos; maar sprak -niet verder, want hij zag, dat ze flauw ge vallen was. HOOFDSTUK XIII. De tweede ochtend van de zitting was aangebroken en de zaal was op z'n minst zoo vol als den vorigen dag, want in geen twintig jaren was er zóó iets gewichtigs behandeld. Onder de belangstellenden bevond zich ook een oude man, gebogen, met diep- gegroefd gelaat en sneeuwwit haar, maar die zich, doordat hij al zoo vroeg geko men was, een goede plaats had verze kerd op een van de eerste rijen. Ofschoon de menschen om hem heen hem al eens in hun gesprek wilden be trekken, was hun dit geen enkelen keer gelukt. Hij bleef zitten met de handen op den knop van zijn stok en liet af. en toe zijn Hin daarop* rusten. Op Woone Manor had dien heelen nacht de vrouw des huizes wakker ge legen, niet wetend wat te doen. Tel kens en telkens weer klonken haar Jim's woorden in de ooven: O, Honor, bedenk: de waarheid en niets dan de waarheid! Moest zij niet, ondanks alles, dezen raad nakomen Mr. Tewson was de eerste getuige, die gehoord werd. Hij legde zijn getuigenis af, beknopt en duidelijk, zooals dit van iemand, die dergelijke rechtszaken ge woon was, verwacht kon worden. Het was alleen maar jammer, dat mr. Tewson zoo weinig had te zeggen. Hij kon bewijzen, dat Henry Bellamy gezocht had naar zijn vrouw en kind, want dat hij juist dèarvoor zijn hulp had inge roepen. Hij deelde mee, dat hij de adver tentie had laten plaatsen en sprak van het antwoord daarop van miss Vellacott, naar aanleiding waarvan zijn cliënt en hij naar Weymouth waren gegaan en er d; eigenaresse van Woone Manor had den opgezocht. Hij vertelde, dat 'zij hen allerbeleefdst ontvangen had en al hun vragen beant woord, waardoor aan het licht gekomen was, dat de vrouw en het kind, wier lot zij zich toevallig had aangetrokken, inder daad vrouw en kind van Harry Bellamy waren geweest. Hijzelf mr. Tewson, was echter genoodzaakt, dienzelfden avond nog naar Lopdep terug te gaap, dus had hij mr. Bellamy op Woone Manor achter gelaten, om het gesprek met miss Vella cott voort te zetten en nadere bijzonder heden van haar te hooren. Ze leken elkaar totaal vreemd be sloot de detective. Miss Vellacott nam zelfs heel weinig notitie van mr. Bellamy, terwijl ik er bij was. De oude man op een van de eerste rijen had ingespannen zitten luisteren en had dan ook alles verstaan van die duide lijk uitgesproken getuigenis. Nu volgde Barry. Uw vrouw was de aangenomen doch ter van miss Vellacott, naar ik verneem? vroeg mr. Hardman. En zij is nu eige naresse van Woone Manor? Dat is zij. Hebt u ooit den man gezien," die beschuldigd wordt van den moord? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2