mmm ..de waarheid de waarheid Uit Stad en Provincie Het bureau van dit blad kunt U hot beat tegengaan met een "AKKÊRTJÉ", want AKKERTJES verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKERTJj:S" een stlmuleerende werking uit zoowel op gevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel rfe pijnen en doen U zich direct veel prettiger voelen. Eischt evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. breukelingen aan boord van de Borgholm verzorgd. Twee van de geredden hadden medi sche verzorging noodig. Zij werden zoo spoedig mogelijk naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Eén van hen is een stewardess, die door de emotie een shock had gekregen. De tweede, de timmerman, is aan een been gewond. Van en naar U'k over 't ij». Het autoverkeer van Kampen naar Urk neemt dagelijks toe. Van Kampen af is met een sneeuwploeg een weg over het ijs gemaakt naar Urk, zoodat het verkeer thans vrij geregeld met het vroegere eiland kan worden onderhouden. Ook de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof heeft per auto een tocht over het ijs naar Urk gemaakt. Tusschen Kampen en Lemmer bestaat eveneens een verbinding over het ijs. Een vliegtuig van de KLM heeft gis- steren 41 zakken post naar Urk gebracht. De icheepvaart cp M»rw«*de ©n de Kil Op de Benèden-Merwede bij Dordrecnt ondervinden stoom- en motorschepen met gering vermogen hinder (zeilvaart geslo ten) en in het Mallegat zoowel als op de Oude Maas boven het Mallegat is de i^aart alleen voor krachtige schepen mo gelijk. Overigens zit de Beneden-Merwede vast. In de Boven-Merwede is het ijs van beneden af tot 4,5 km beneden Go- rinchem gebroken, terwijl het breken hier wordt voortgezet. De Nieuwe Merwede is voor de helft met drijfijs bedekt. De Kil is door den Zuidenwind bij Willemsdorp met zwaar drijfijs overdekt. IJsbrekers houden den vaarweg Rotter dam—Noord—Kil open. RADIOPROGRAMMA Zaterdag 27 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending. 10—10,20 v.m. en 7,30 —8 VPRO. 8 berichten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10,20 voor arbeiders in de Continubedrijven; 12 gram.; 12,45 berich ten ANP; 2 Esperanto-uitzending; 2,20 Hammond-orgelspel; 2,30—3 muzikale cau serie; 3,05 reportage; 3,30 gram.; 4,15 pianoduetten; 4,30 vragenbus; 4,50 kamer muziek; 5,30 filmland; 5,50 orgelspel; 6,15 West-Friesche uitzending; 6,45 kinderlees- club; 7 VARA-kalender; 7,05 felicitaties; 7,10 radiojournaal; 7,30 „Hoe werkt de Menigeen zou zich minder ongelukkig voelen, indien hij besluiten kon minder aan zich zelf te denken. FEUILLETON II en niets dan 27 Naar het Engelsch Het was de eerste dag van de rechts zitting in Dorchester; de „zaak Vella- cott" zou behandeld worden; dus was de zaal propvol belangstellenden. Mr. Fenniman, de dokter van Woone Manor; Davis, de butler en mrs. Brown, de kamenier, werden allereerst als getui gen gehoord. Daarna werd Richard Ver mont Bellamy, de vader van den beschul digde, opgeroepen. Hij was met evenveel zorg gekleed als altijd, want onder alle omstandigheden was hij er op bedacht, een goeden indruk te maken. Zoo voor het uiterlijk was hij heel kalm en op zijn gemak; maar innerlijk was zijn gemoedsrust nu niet zoo groot. Het was dan wel heel hard, meende hij, dat, na veertig jaren, die zaak van zijn huwelijk dan weer allerpijnlijkst opge rakeld zou worden. U heeft vroeger miss Vellacott ge kend? vroeg de rechter, mr. Hardman. kerk?"; 8,08 berichten ANP; 8,15 puzzle* uitzending; 8,30 VARA-Harmonie-orkest; 9,10 „Weet U, dat....", toespraak; 9,15 radiotooneel; 9,30 Rosian-orkest; 10 En nuOké!; 11,15 berichten ANP; 11,25 gram.; 11,40—12 orgelspel. HILVERSUM II. 801.5 m. KRO-uitzending. 8 berichten ANP; 8,05 9,16 en 10 gram.; 11,80 Godsdienstig half uur; 12 berichten; 12,15 Rococo-octet 12,45 berichten ANP, gram.; 1,10 KRO-or- kest; 2 voor de rijpere jeugd; 2,30 gram.; 2,45 kinderuurtje; 4 KRO-Melodisten; 4,30 gram.; 4,45 Musiquette; 5,15—5,30 Inter nationale sportrevue; 5,45 KRO-Nachte- gaaltjes; 6,15 gram.; 6,20 Weekoverzicht; 6,45 gram.; 7 berichten; 7,15 „Nationale en internationale kartels"; 7,35 actueele aetherflltsen8 berichten ANP, mededee- iingen; 8,15 overpeinzing; 8,35 gram.; 8,45 gevarieerd programma; 10,30 berichten ANP; 10,4012 gram. BRUSSEL 322 M. 12,20 gram.; 12,51 en 1,30 omroeporkest; 1,50 gram.; 2.50 Fransche operettemuziek; 3,50—5,15 Orkestvereehiging van het Kon. Conservatorium te Gent; 6,05 omroepor kest; als intermezzi: gram.; 7,35 gram.; 8,20 Cabaretprogramma9,35 Folkloris tisch programma; 9,55 Uitzending vanwe ge het Vlaamsch Nationaal Zangverbond; 10,35 fragmenten uit de opera „Cosi fan tutte" (gr.pl.); 11,20—12,20 gram. 7,45; 8,45; 1,20; 7,50 en 10,20 pers berichten. KORT EN BONDIG Naar wij vernemen, is de preven tieve hechtenis, waarin de Duitsehe jour. nalist H. M. zich bevond. minder verden king van deelneming aam handelingen, van anderen, welke de neutraliteit van Nederland in gevaar zoudelni kun nen brengen, (niet verlengd. Hij is thans in het huis van bewaring, i|m afwachting van de beslissing, welke ten aajnjziein van hem als vreemdeling zal worden geuo<- men. Uit San Diego, in dein staat Califomië, wjOjrdt gemeld, dat Ernest Kabler, Qojk bekend als Ernie Haas, de vroegere bokser, die beschuldigd is van moioird op dr. Walter Engelberg1, secretaris van het Duitsehe consulaat-; generaal, op 26 Februari a.s. viotor het gerecht zal verschijnen. Engelberg was op 5 December 1939 in zijn wiomW te Brooklyn vermoord. De reederij van het Zweedsche s.s. Patria (1188 ton) heeft bericht ontvangen dat dit schip, dat vafn Rotterdam ioip weg was naar Gothenburg, Zaterdag j.l. op de Noordzee op een m ij n is geloopen en gezomkem. Een Finseh schip is gisterochtend in een Zweedsche haven aangekomen met aaln boiord vier geredde opvarenden van de Patria. De bemanning va]m de Patria bestond uit 21 koppen. Tengevolge van de hevige koude in Nioiord-Italië zijn wolven em beren naar de bewoonde strekejni ge trokken. In de pwincie Gorizio zi;'|n) verscheidene van deze i'ooifdieren gezien'. De bevolking maakt er jacht op. Bin nenkort zal een Inieuw sport vlieg-, tuig op de Italiaansche markt worden gebracht, meldt Havas. Het toestel heeft een motoir van 60 pk. Het benzinever bruik bedraagt 10 liter per loO k.m. en de hooigte, welke het kan bereiken, be draagt 5000 meter. Het toestel is geheel van Italiaamsch materiaal vervaardigd en zal worden verkocht voor den lagen prijs van 28.000 lire. Elf overlevenden valnl het Zweedsche s.s. Gothia zijn op' een eiland vooir de Westkust van Schotland aan land gezet. Vier man waren ennstig gewond. Allen waren volkomen uitgeput. De overlevenden verklaren, dat 8 leden van de bemanning dopir een ontploffing! gedood zijn en dat een boot, waarin tien schipbreukelingen hadden plaats ge. nomen, vermist wordt. In een van. verbittering en ontmoediging getuigend artikel heeft de bekende Sven Hedin voor. gesteld den Nobelprijs voor den vrede toe te kennen aalni het Roode Kruis, zooals ook in de jaren 1914—1918 het geval is geweest. Terecht wordt hier tegen opgemerkt, dat de huidige situa tie niet kan worden vergeleken met die Wij zijn eens verloofd geweest; maar die betrekking werd verbroken met wederzijdsch goedvinden, luidde prompt het antwoord. Ik meen, dat u vrouw en kinderen hadt. op het oogenblik, dat u miss Vel lacott misleidde, dat u ongetrouwd zoudt zijn; en dat dit de reden van de schei ding was? Dat is zoo, maar waarom u nu stilstaat bij een onderwerp, dat mij zoo onbeschrijfelijk pijnlijk is, begrijp ik niet. Wisten uw vrouw en kinderen van uwbigamisch huwelijk Ik kan mij waarlijk niet vereenigen met het gebruik van zulk een term; dien beschouw ik als een beleediging aan de nagedachtenis van de ongelukkige dame, voor wie ik steeds den grootsten eerbied voelde. Neen, de moeder van mijn kinderen wist niets af van mijn intimiteit met miss Vellacott, en de kin deren waren nog veel te jong daarvoor. -- "Maar hebben die er later van gehoord? Dat kan ik u waarlijk niet zeggen; ik heb er noioiit naar gevraagd. Toch mloiet u het wel weten. Denkt u, dat de moord soms een waarneming was? De zoom kan wel, zelfs na al die jaren, wraak hebben genomeln vioior zijn moeder, dat u een tweede huwelijk, of laten wij dit dan noemen „eetm intieme betrekking" had met een andere dame, van 1914—1918. In die jaren immers was bijna de geheele wereld ten strijd© ge trokken; ditmaal zijn het slechts enkele landen. Te Frederikstad, op het eiland St. Croix van de Maagdeneilanden, zijin in een open, lek bootje veertiejn, Ont snapte ballingen vajn, de Frapische strafkolonie op Duivelseiland aangekomen1. Zij zijn onder politiebewaking lm een zie. kenhuis opgenomen. De Amerikaamischa immigratie-autoriteiten ^verleggen inmid dels mat de ontsnapten gebeuren moet. Vier der ballingen waren Inog geketend. Als gevolgen van nieuwen zwareo sneeuwval is het geheele treinvetf- kee- tusschen de kust van de Adriatische Zee en het achterland gestagneerd. In een deel van Bosnië eini Herzegotwina» nis mede in het Zuiden van Servië, dooit het echter, hetgeen reeds tot grootte) overstroomingen heeft geleid. Talrijke boerenhuizen zijn londer het sineeuwdek ingestort. Aan de universiteit va(nj Bel grado moesten de colleges wegens kolen- gebrek tot 1 Februari wiofrden gestaakt. Naar het Duitsehe nieuwsbureau meldt, heeft Hitier als opperbevelhebber van de weermacht bevel gegeven het pant serschip Deutschland voortaan j den naam te geven vaini Lutzow, daar j de naam Deutschland voor een grooter schip bestemd is. De kruiser in aanbouw! welke oorspronkelijk Lützow gedoopt was, krijgt na natuurlijk ook een anderen naam. ZIERIKZEE. De Visschersvereeniging „Helpt Elkander" hield in het café van den heer L. Schot haar twintigste jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. J. Schot opende de bijeenkomst en heette allen welkom. Hierna deed de penningmeester, de heer C. J. Dogger rekening en verantwoording, welke reke ning door de heeren N. L. Praet en W. J. Kouijzer werd nagezien en in orde be- vonden. Daarop, volgde verkiezing van een nieuwen voorzitter. De heer C. J. Schot stelde zich niet meer verkiesbaar wegens gevorderden leeftijd. De heer B. Schot Jacz. verkreeg twintig stemmen en de heer C. Kouijzer vier stemmen, zoo- dat de heer B. Schot tot voorzitter was gekozen, die zijn benoeming onder dank betuiging voor 't vertrouwen in hem gesteld, aannam. De bestuursleden P. Dogger en W. K. Schot Cz., werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. Door 't bedanken van den heer J. Schot als bode, werd in zijn plaats ge kozen den heer Joh. Schraver. Niets meer aan de orde zijnde, werd de huishoude lijke vergadering gesloten. De vice-voor- zitter, de heer Jb. Dogger richtte ver volgens eenige woorden van. waardeering tot den scheidenden voorzitter en over* handigde hem namens de vereeniging een schilderstuk, voorstellende de haven met „de ZZ 16" aan de kade. De voorzitter was er door verrast en er zeer mee ingenomen. Ook de nieuwe voorzitter hield nog een toespraak. Hij hoopte, even als zijn voorganger, zijn beste krachten te wijden aan de vereeniging. Hij wenschte i den scheidenden voorzitter nog vele jaar- I tjes gelukkig leven toe. Hierna bleef I men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Meer dan 100 deelnemers versche- nen gisteravond op de baan der „Zierik- zeesche IJsvefeeniging", teneinde mede te dingen naar de uitgeloofde prijzen voor de uitgeschreven gecostumeerden wed strijd op de schaats. De belangstelling van de zijde der niet-rijders, op den Graeht- j weg en in de Wandeling, was niet minder groot, vooral ook, omdat het thans niet 1 zoo strenge winterweer een kort verblijf daar niet al te groote eischen stelde j aan voeten, handen en ooren. Het was voor de commissie van beoor deeling geen gemakkelijke taak om uit j het groote aantal deelnemers de prijs- i winnaars te puren, maar ten slotte kwam toch de beoordeeling tot stand. Voor gecostumeerde groepen waren 3 prijzen uitgeloofd. Zij werden behaald door 1. „Finnen"; 2. Joös en Jaone en 3. Boer en Boerin. nog bij het leven van zijlit mioeder. Ge durende die é€1n en twintig jaren van zijn gevangenschap heeft hij ruim dein tijd gehad, om dit gevielen aan te kwee ken. terwijl geen omgang met de buiten wereld den scherpen kant daarvajti) kon doen afslijten. Ik kan het u zoowaar niet zeggen. Tegenover mijn dochter heb ik er nooit op gezinspeeld en wat mijn Zlojom be treft. van hem heb ik al édn en twin tig jaren mijn handeto afgetrokken»; dus kan ik u geenerlei inlichtingen! geven. Nadat u en miss Vellacott scheid den. heeft u elkaar mojoiit weer ontmoet? Nooit. Ook hoorden wij in het ge heel niets meer van elkaar. Wist u, dat uw zoon Woone Monor bezocht had Ik voel mij verplicht te herhalen,, dat de handelingen va(n mijln zoon mij' onbekend zijn en dat ik er ook geen belang in stel. Nu wil ik dit wel er kennen, dat ik teint zeerste verrast was, toen ik hoorde van de daad, die hij had gepleegd tegenover miss Vellacott! Ik had niet het flauwste vermoeden, dat hij haar zelfs bij name, kende! Zijn beweegreden om naar Wtonne Manor te gaajm, zelfs al zou lk kunnen ver,o(niderstellelns dat het was. om zijn vnoiuw te zoeken, is mijl totaal ombekend. Zou het miogelijk zijn, dat zij hem heeft laten komen? Vier prijzen warer; beschikbaar voor gecostumeerde enkelingen en deze vielen ten deel aan: 1. Chamberlain; 2. Ver duistering; 3. Schoorsteenveger en 4. Spanjool. Dit welgeslaagd ijsfeest, waarmede de „Z.IJ.V." succes boekte werd besloten met een gezellig bal in „Juliana". Bij Kon. besluit van 19 Januari is ongegrond verklaard het beroep, in gesteld door de n.v. Rotterdamsche Tram wegmaatschappij te Rotterdam, tegen de beschikking van de Commissie Autover voer Personen waarbij is afgewezen haar verzoek iom vergunning voor de uitoefe ning van eeln dagelijkscheln autobusdienst tusschen Anna-Jacobs (veer) efa Steen bergen (de kade) over den Nioordweg St.-Philipsland, Nieuw.Vosmeer en Heen- sehe molen. OUWERKERK. Voor een talrijk publiek werd Donderdagmiddag prijs gereden op. de schaats op het Spui te Viane. Alle deelnemers waren leden der „O.IJ.C." en werden prijswinnaar als volgt 1, A. J. A. Bolijn; 2, M. C. Kuijper; 3, M. de Rijke; 4, P. W. van den Bos; 5, D. Meerman; 6, Katrien Hage Jd.; 7, P. Vijverberg Az.; 8, J. Dekker; 9, W. Vijverberg Pz.; 10, L. J. van Oeveren; 11, C. A. Berrevoets; 12, M. Hage Rz.; 13, C. Goossen; 14, Adrie Meerman; 15, A. P. Lukus; 16, Joh. Lukus; 17, Rachel Bolijn Ld.; 18, C. M. Zorge; 19, H. C. Fondse. ST.-MAARTENSDIJK, Geboren: Jacobus Comelis. z. van Gerard Krijn Nelisse en Tannetje Knuist. Woensdagmorgen half negejn, Ont stond in de gemeentebewaarschiool eefn begin van brand. Door ijlings toegeschoten hulp kon met eenige emmers waters het vuur worden gebluscht, waardoor erger werd voorkomen. SCHERPENISSE. Woensdagavond j.l. hield de vereeniging van Gediplomeerde Oud-Leerl. van L.W.C. op de eilanden Tholen en St.-Philipsland, haar jaarver gadering, onder voorzitterschap van dhr. E. Noom van Poortvliet, in hotel Bijl. In zijn openingswoord stipte de voor zitter o.m. aan, dat hoewel er op de ver schillende regeeringsmaatregelen eerlijke critiek uitgeoefend mag worden, men toch ook niet dient te vergeten, dat ook de Regeering voor ontzaglijke moeilijk heden staat. Had men voorheen een teveel van di verse artikelen, thans dreigt er een te kort. Elke agrariër zal dan ook naar zijn hoek Schuithaven, is eiken werk dag geopend van des voormiddags 8.80 tot des namiddags 4.30 uur (Zaterdags van 8.30—1.30 uur) tot het aannemen van adverten- tiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voor deel gelegen in het plaatsen van advertentiën bjj contract van 250, 500, 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 7500 en 10.000 regels. Het tarief hiervoor is verkrijgbaar aan ons bureau hoek Schuithaven B 94, Zierikzee. De Directeur. beste vermogen dienen mede te werken, om de productiviteit van den bodem zoo hoog mogelijk op te voeren. Geschetst werden de groote moeilijkheden ontstaan door het uitvriezen van de wintertarwe in 19381939. - Met het uitspreken van de wensch, dat het jaar 1940 werkelijk aan de wereld vrede zal brengen, ver klaarde hij de vergadering voor geopend. De rekening gaf als ontvangsten aan f 216,29G en als uitgaven f 157,98, zoodat er een goed slot was van f58,315. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging thans 90 leden, 13 donateurs en, 1 eerelid telt. Het ledenaantal is meit 5 verminderd. Een keurig overzicht had de secretaris opgesteld van het verloop en de werk zaamheden in het bedrijf gedurende het afgeloopen jaar. Hij oogstte met zijn keurig verslag den dank der vergadering. Na gehouden schriftelijke stemming ble ken de aftredende bestuursleden, de hee ren E. Noom en P. J. v. d. Slikke met alg. st. herkozen te zijn. Hierna werden uitvoerige verslagen uitgebracht over de uitslagen van het uien- en gerstproefveld Rapporteur voor het uienproefveld was dhr. P. J. v. d. Slikke, op wiens bedrijf het proefveld was aangelegd. Uit het overzicht bleek, dat de variëteit Bola de beste opbrengsten gaf, terwijl ook deze soort de grootste houdbaarheid bleek te bezitten. De proeven met de zoete Spaansche uien zijn niet meegevallen. Om dat de houdbaarheid zeer slecht is, leent deze soort zich slecht voor export. Op .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen op yDe Vliegende Hollander", waar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert over een troep seeroover» 131. „Dan ken ik de waarheid", zei ka pitein Roberts. „Maak U gereed voor den strijd!" Na dit gezegd te hebben, draaide kapitein Roberts zich om en keerde naar zijn eigen troep terug. Ook Zwartbaard ging terug en achter de barricade wacht te hij om zijn vijand te laten beginnen. 132. Kapitein Roberts schreef een bood- schap op een stuk papier. „Hier Tom", zei hij tegen den jongen, „breng dit vei lig naar Breedborst. Hij moet onze man nen in het bosch verzamelen en hen een voorsprong geven tot we op ongeveer honderd voet van de barricade genaderd zijn". Jtfiets onwaarschijnlijker, ziou ik mee nen. Ik geloof, dat ze een groote^. af- l keer voor mij koesterde, bijgevolg van mijn familie, en dat zij onder geenerlei conditie ooit weer omgang met ons ver. langde. Dat heb1 ik gehoord van mijn zaakwaarnemer. Is dit al, 'wlalt u van het geval ver tellen kunt? Weet u zeker, dat u geen enkel feit verborgen heeft gehouden, dat soms betrekking ko|n hebben op de hou ding van uw zooln iini dezen Ik weet er niets meer van, dan wat ik er in de bladen van gelezen, heb. Dus kan ik u met geen enkele inlichting van dienst zijn. Op dit punt gekomen, werd de zit ting opgeheven en de verdere behande ling van de zaak tot den volgenden dag uitgesteld. Barry reed in zijn dogcart naar huis, dineerde en ging de kamer va)n, zijn vrouw binnen. Enkel op den avOnd vatni dein moord waren er tusschen man en vrouw een paar woolrden gewisseld over haar af komst. Nu alles zoto goed uitgekropen was, wilde Barry oiolk niets liever dan de heele geschiedenis vergeten en speet het hem nog, dat hij in de eerste op welling van zijn toorn dn teleurstelling, na het bewuste gesprek met „tante Mar. garet" er Honor van op de hoogte ge bracht had. Daar zij er Zelve nooit op terugge komen was. had hij alle hoop, dat door h&ar ziekte de herinnering daaraan ge heel verdrongen was. Mocht ze er soms ooit nog van spreken, dam zou hij haar zien te overreden, dat dit maar een waanvoorstelling was, die zij zeker nog uit haar ijlen had overgehouden. Als gewoolnlijk, lag Honor op de sofa. met het venster wijd open, waardoor de frissehe lucht binnenkwam en ook het re gelmatige geluid van het ruischen van de zee op het strand van Chesil. Zij was zétlr, rféér veel veranderd; zij zag er Zwak en teer uit en was wel jong in jaren, maar niet van gemoed. Licha melijke pijn en teleurstelling hadden de jeugdige ronding aan haar gezichtje be nomen en haar een soort waardigheid geschonken, die haar tot nu toe juist vreemd was geweest. Barry kwam binnen, drukte haar vluch tig een kus op het voorhoofd en ging toen zitten in dein makkelijken stoel, dicht bij het venster, terwijl hij snakte naar het oogenblik, dat hij weer kon gaan rooken. Waar ben je den heelen dag ge weest? vroeg ze ineens. Het Was zoo'n ongewoon verschijnsel, daï zij weer in iets belang stelde, dat' hij haar eerst een oogenblik verbaasd aanstaarde, vóór hij antwoordde: (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2