ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 JANUARI 1940 OPGENOt ZiERlKZEESOff COURANT i707-.«ae« Prima Schillen, Voorburg en Bessenjenever. De Kern G J. J. VERTON fijne verse koekjes ABONNEMENT Prijs 11.60 p. kwartaal, Buiten Zierikzee 11.80, Voor hfit buitenland 110.P.< Jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve *s Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14248 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum B0 cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 00 cents. Inzending tot 's morgeus 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valle thans eens het volle licht op ons eigen land en wel naar aanleiding van de rede, welke onzen minister van buitenlandsche zaken, van Kleffens, gis teren in de Eerste Kamer heeft gehou den over het buitenlandsch beleid onzer regeering in deze voor haar moeilijke dagen. Deze voortreffelijke rede was niet in de eerste plaats voor binnenlandsch gebruik bestemd. Als minister van Kleffens b.v. den vol len nadruk laat vallen op het feit, dat Nederland veel dichter bevolkt is dan schier elk ander land en naar verhouding een veel grooter bevolkingsoverschot heeft, als hij betoogt, dat acht en drie kwart millioen menschen moeten worden gevoed in een land, welks bodem slechts vier millioen in het leven kan houden, schuilt daarin zoowel een aanklacht te genover hen, die ons de vaart en den handel bemoeilijken en in deze „ultra- protectonistische en verarmende wereld" overal sloten en grendels plaatsen, als een anticipeerende afweer van voorstan ders van de theorie van den „Lebens- raum" die behooren te beseffen, dat het probleem der „bestaansruimte", hetwelk volgens den minister met vreedzame mid delen dient te worden opgelost, „voor onszelf in uitzonderlijk sterke mate be staat". Bij de handhaving van de neutraliteit, waarbij het Nêderlandsche volk in over- groote meerderheid achter de regeering staat, wordt de zelfstandigheidspolitiek betracht, welke zoowel het belang van ons eigen land als gegeven de ligging van moederland en overzeesche gebieds- deelen dat van Europa en de rest der beschaafde wereld dient. Naar sire nen-gezang van weerszijden wordt dus niet geluisterd, ook zelfs niet als de tekst geput is uit het Volkenbondshand vest, waarop C h u r c h i 11 volkomen ten onrechte een beroep gedaan heeft. Het lidmaatschap van den Volkenbond, die met den oorlog tusschen Duitschland eenerzijds, Frankrijk en Engeland ander zijds, niets te maken heeft, legt geen enkele verplichting tot medevechten of medegetuigen op de staten, die zich nog steeds te Genève laten vertegenwoordi gen. Op knappe wijze heeft de minister van buitenlandsche zaken dit aangetoond. Het vraagstuk van den toekomstigen vrede is door den minister op voorzich tiger wijze behandeld. Voorzichtigheid be hoeft echter geen critiek op vroegere vredesverdragen, behoeft ook geen zich aan het verleden spiegelend advies aan de belligerenten uit te sluiten. Tegenover 1918 en 1919 (wat men kortweg als Versailles pleegt aan te duiden) werd het verdrag van 1815 als een veel eer navolgenswaardig exempel gesteld, al liet de minister niet na, „pro memorie" te vermelden, dat een overwinnend Duitschland in eerstgenoemde jaren ver moedelijk eveneens zeer zware eischen zou hebben gesteld. „Zoo is het dan ook", aldus minister Van Kleffens, „dat, wat in 1919 geschied is, reeds twintig jaren later was uitge- delgd, helaas mede (althans op dit oogenblik) ten koste van natiën die zich verheugen in nauwelijks herwonnen vrij heid, van door den uitgebroken oorlog benarde staten, die aan de regeling van Versailles en wat daarop volgde part noch deel hadden, en van tallooze on schuldige particulieren, in de eerste plaats in de overweldigde landen". Minister van Kleffens besloot zijn rede met een pleidooi voor het herstel der internationale samenwerking en onze rechten in die samenleving. De naaste toekomst, onzeker als zij is, zal medo aan ons volk menige beproeving brengen, ook dan indien de oorlog in militairen zin buiten onze grenzen blijft. Het is goed daarop te zijn voorbereid en te trachten den samenhang der dingen te begrijpen, opdat Nederland met oud- vaderlandsche kloekheid maatregelen ne me waar het kan en voor het overige datgene wat het zich bewust is, alleen niet te kunnen veranderen, manmoedig aanvaarde en drage. Juist in een periode van materieelen tegenspoed kunnen en moeten wij toonen, dat wij het levens krachtig volk zijn, waarop ons uitzonder- hoog geboortecijfer en ons uitzonderlijk laag sterftecijfer wijzen. In den laatsten tijd is op onze levenskracht in het oor logvoerend buitenland wel eens een ver keerd licht geworpen, doch en dit moge ons tot geruststelling strekken veelal in den vorm van begripsverwarring I Sir WILLIAM SEEDS, de Engelsche ambassadeur te Moskou, die thans met verlof in Engeland vertoefd, is door den Koning in audiëntie ontvangen. DE STRENGE WINTER. Januari eU koudste maand sinds 1849. Toen de vorst Dinsdag even geïnter rumpeerd werd doioir dooi en optimisten dachten, dat er althans een deel vani dezen winter was afgesloten, werd de vraag gesteld, of het riu wel te zien was, of de winter strenger is dan eetnige voorgangers, die- als streng te bo,ek staan. Eenige berekeningen zijn toen ge maakt, om met de winters van 1929, 1917 1895 en 1891 ©en vergelijking te kunnen/ opstellen. Koudste Gemiddelde drie weken Max. temp. Min. temp. 1890—*91 s 11—31 Deo. —3.6 —89 1894—'95: o 28 Jan -17 Febr. —2 9 —9,3 1916—'17: 20 Jao.-9 Febr.—2.0 —11 2 1928'"29: 8 - 28 F br.—1.3 -11.3 1939-'40: 2—22 Jan. —2.2 —9.9 VoiOir de winters 1917 en 1929 hebben wij oiok de gemiddelde over dag-tempe ratuur ter vergelijking. Deze blijkt in beide gevallen ongeveer —5.4 gr. te heb ben bedragen. Deze drie weken zijn, schrijft het Hdbi. van hetzelfde kaliber geweest als de ergste perioden in *de vroegere strenge winters. Speciaal met 1929 en 1917 ver geleken blijkens de minima wat honger te zijn geweest ien de maxima wat lager. In andere opzichten zal de loopende winter het echter gaan winnen- In 1895 en 1917 waren de beschouwde 3 weken pok het hoofdbestanddeel van dien ge- heelen winter. Thans ging er reeds in December flinke koude vooraf en ook kan er nog een behoorlijk vervolg ver wacht worden. Waarschijnlijk zal dan wel blijken, dat in duur deze winter alleen toet 1890—'91 kan wedijveren. Intusschen is nu al het aantal dage® met minima beneden -10 gr. te DeBilt reeds tot 13 lopgeloopen (1929 in ge- heelen winter 16 dagen; 1917 (idem 13 dagen) en het aantal ijsdagejn (max. be neden 0 gr.) tot 24 (1929: 26; 1917 20), alles gerekend voor etmalen van 0— 24 uur. Er is dus nog maar weinig no.odig om dezen winter op de eerste rij te plaatsen. Ook kan reeds wioirden opgemaakt, dat deze Januari-maand waarschijnlijk ver reweg de koudste wioirdt van de heele reeks nidss 1849. Tot nu toie Was Jan. 1850 de koudste, met een gemiddelde Van) - 3.3 gr. C. Het Januari-gemiddelde bedraagt op het oogenblik (1—24 Jan.) ongeveer -5.4 gr. In écii week zal dit wel niet 2 gr. C omhoog kunne® wor den gewerkt. VERKIEZING LEDEN EERSTE KAMER. 25 senatoren treden af Te midden van het rumoer der inter nationale gebeurtenissen zou men haast vergeten, zegt de „Haagsche Post", dat wij hier in Nederland weer een verkie zingsjaar zijn ingegaan. Al, komen de kiezers zelf er als zoodanig niet direct bij te pas. Het zijn de verleden jaar ge kozen Provinciale Staten, die in den ko- menden zomer de helft der Eerste Kamer moeien vernieuwen. Zooals men weet, treedt de Senaat niet telkens in zijn geheel af, maar om de drie jaar de helft. Dit jaar moeten af treden de 25 senatoren, die zitting heb ben voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Hol land en Friesland. Dit zijn 11 roomsch- katholieken, 5 ,sociaal-democraten, 3 anti revolutionairen, 2 christelijk-historischen, 2 nationaal-socialisten, 1 vrijzinnig-demo craat en 1 liberaal. Aangezien de Staten verkiezingen van het vorige jaar in en kele opzichten nog al verschuivingen heb ben doen ontstaan, laat het zich aanzien, dat de 25 aftredende leden niet in bo vengenoemde samenstelling zullen terug- keeren. Zoo is er een heel groote kans, dat de beide nationaal-socialisten, die aan de beurt van aftreden zijn, de heeren Von Bönninghausen en De Rijke, niet zullen worden herkozen: op grond van den uitslag der Statenverkiezingen hebben de N.S.B.-ers nog slechts recht op 2 zetels in de Eerste Kamer. Uit welke groep er voor hen in de plaats zullen komen, weten wij op, dit oogenblik nog niet, want de berekening van den uitslag van Eerste Kamer-verkiezingen is een vrij ingewikkelde historie. Bovendien kan men een enkele maal bij die verkiezingen wel eens merkwaar dige combinaties op speciale bereke- gen gebaseerd aanschouwen, waardoor de uitslag verrassingen biedt. De moge lijkheid, dat de N.S.B. slechts 1 zetel verliest (en ove/r 3 jaar weer 1) is tevens niet uitgesloten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Hotel «Hooge Vuursche» afgebrand. Heden (Vrijdag)morgen vroeg is een felle brand uitgebroken in Kasteel „Hooge Vuursche" nabij B a a r n, dat grootendeels verwoest is. Omtrent de oorzaak vernam het ANP. van den Directeur, dat deze gedurende den nacht een begin van brand in zijn slaapkamer heeft gehad. Daar hij zeer verkouden was, wilde hij, voordat hij ging slapen, inhaleeren. Daarvoor ge bruikte hij een electrisch keteltje dat hij op zijn bed zette. Het schijnt dat hij in slaap is gevallen, waardoor het keteltje dat onder stroom stond, brand in zijn bed veroorzaakte. Uit de Nieuwsbode van vóór vijf-en-twintig Jaar Van 22 28 Januari 1915. We gens'het mijnengevaar vaart het eerste en laatste trambootje Zijpe—Stavenisse v.v. voorloopig niet. Met 1 April a.s. zal de lijn der RTM Brouwershaven—Burgh in bedrijf worden gesteld. I Bij candidaatstelling in de vacature van Stapele is als lid van den gemeente raad van Tholen gekozen de heer J. W. Wagtho. Politieagenten namen in de Haag sche tramwagens plaats, om dames met onbeschermde hoedepennen, op de bon te zetten. Ongeveer 600 overtreedsters werden bekeurd. Bij Helgoland vond een treffen pl.aats tusschen Engelsche en Duitsche vlooteenheden. De Duitsche kruiser „Blü- cher" werd in den grond geboord. - Rusland bezette bijna geheel Galicië en de Bukowina en dreigde met een in val in Zevenburgen. Bij Kon. besluit werd de heer J. M. van Doornick herbenoemd tot burge meester der gemeente Stavenisse. De straatlantaarns te Parijs worden 'savonds slechts gedeeltelijk ontstoken; de winkels moeten hun zonnezeilen neer laten, de huizen de vensters met luiken afsluiten, teneinde luchtschepenaanvallen onmogelijk te maken. De heer P. Dumon Tak, wethouder der gemeente Middelburg, werd tot burgemeester dier gemeente benoemd. De heer T. heeft daarop met veel water het vuur gedoofd, waarna hij in een kamer ernaast ging slapen. Des morgens vroeg werd hij wakker door een brand lucht. Toen hij de deur naar zijn slaap kamer opende sloegen hem de vlammen tegemoet. De zes gasten en de vijftien man personeel konden, ten deele in (nacht gewaad, ongedeerd het gebouw verlaten. Het vuur greep snel om zich heen en in minder dan geen tijd was het kasteel in vlammen gehuld. De brandweren van Baarn en Hilversum konden weinig tegen de vuurzee beginnen. Het kasteel brandde uit. Slechts een kamer en een keuken gelijkvloersch konden worden behouden. De schade, welke nog niet kon worden geraamd, is zeer groot en zal waarschijn lijk het millioen te boven gaan. Da ramp van de Biarritz. Met de vlag halfstok kwam gistermid dag kwart over één het Noorsche stoom schip „Borgholm" de middensluis van IJ m u i d e n binnenvaren. Het schip is getuige geweest van de jongste ramp die door een mijn of een torpedo in de nabij heid van onze kust is veroorzaakt. Een ramp, die vermoedelijk aan acht en dertig menschen het leven heeft gekost. Ditmaal is het slachtoffer het Noorsche stoomschip „Biarritz", groot 3288 ton, dat op weg was van Oslo naar Antwerpen, met een bemanning van 83 personen en 24 passagiers aan boord. Deze dienst wordt door de Biarritz reeds gedurende langen tijd onderhouden en het schip is voor vele Nederlandsche toeristen, die Noorwegen bezochten, geen onbekende. Zoo goed mogelijk werden de schip- Minister van Kleffen's rede ook voor buitenlandsch gebruik 25 Eerste Kamerleden moeten dit jaar als senator aftreden Het radio-telefoonverkeer met Ned.-lndtë neemt steeds toe 16 Februari a.s. vindt een tweede kindervlucht naar Indië plaats Hotel „Hooge Vuursche" bij Baarn door brand vernield Om het vriespunt yanletlaHeuj A S. ZATERDAG Zwezerik- en kalfscroquetten Vleeschbroodjes Verschillende soorten Wellingtons Vanillenootjes W eeppermoppen Bitterkoekjes Botersprits Arnh. meisjes Kransj es (amandel)) 14 et. pons 16 cent per one VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE 27 Jan. 28 Jan, 27 Jan. 28 Jan. Zon onder: 16.34 16.35 Maan op: Maan onder: 20,34 8.39 21,54 9,07 AMELAND IN ZEEPNOOD. Het K.L M.-vliegtuig XEMA brengt Sunlight Zeep en Radion om in de behoefte de Amelundtche huisvrouwen aan zeep, te voorzien Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laa|giwater: 27 Jan. 4,18 16,47 9.51 21,58 28 Jan. 5,00 17,33 10,31 22,46 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 28 Januari. Ned. flerr. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Reddingius (Collecte Jeugdwerk). Kleine Kerk. 10 en 7 ure, ds. Valeton. Luth. Kerk. Geen dienst. Geret. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Leene van Baarland (Bed. H. Av.) Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienet en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 ure. 'sWoensdags 7.30 ure (Openluehtwerk). Donderdags 8 ure. AIIob onder leiding van de kapiteins Kremerv. Urk. Geret. Gent. (Bt.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gent. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1