ZIERIKZEESCHEB Illll—I li NIEUWSBODE OPüEN ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern DONDERDAG 25 JANUARI iQ^tn WAAKJW ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten ZleaikzM f 1.80. Voor het buitenland HO.— R. laar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 'a Zondags. 1797 - 1888 Uitgave': N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M, J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14247 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum Bo cents Bij contract special© prijzen. Grootte der letters naar plaats ruimt©. „Succes] es" BO cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER kan de vraag opgeworpen worden of Churchill de leider is geworden van het spreekkoor, dat men niet kan hooren en dat in Downingstreet zetelt, wanneer hij tegen de neutralen van leer trekt. Hij voert den oorlog tegen het Derde Rijk met de oude kracht en de overtuiging van den geboren Britschen imperialist. Het gaat hem niet hard en niet snel genoeg; de aanvalspunten, die het Duit- sche rijk oplevert, zijn te klein en te weinig. De eigenlijke goede punten liggen goed verschanst achter de capitonnee- rende kleine neutrale mbgendheden, die aan Duitschland grenzen. Churchill is er oprecht van overtuigd, dat de belan gen van het Britsche rijk en die der kleine neutrale staten identiek zijn; hij meent het recht te hebben hen te som- meeren, hun grenzen voor de Engelsche legers open te stellen om samen met dezen het Derde Rijk te verpletteren, grondiger dan in 1918 is geschied. Er is aanleiding tot de vraag, of Chur chill thans de woordvoerder is van de Britsche buitenlandsche politiek, dan wel Chamberlain en lord Halifax, of dat Chur chill stellig bewust, hardop heeft gezegd, wat de geheele Engelsche regeering denkt, maar uit diplomatieke overwegin gen verheimelijkt. Het is moeilijk, tot de binnenkamers van de Engelsche buiten landsche politiek door te dringen. Maar zeker niet minder typeerend dan de rede van Churchill voor bepaalde stem mingen onder de conservatieve staatslie den is wat Sir Edward Grigg, de parle mentaire secretaris van het ministerie voor de voorlichting aan de Fransche oorlogscorrespondenten heeft verklaard. Hitier, zoo zeide hij, is het Duitschland van Frederik den Groote, Bismarck en Wilhelm IJ. Willen Engeland en Frank rijk voorkomen dat over twintig jaar we derom een Hitier komt, dan moeten zij aan het tegenwoordige Duitschland van Hitier een eind maken; de overwinning moet ook vollediger zijn dan in 1918. Neutralen behoorden er niet te bestaan in den kruistocht, dien Enge land en Frankrijk voor de christelijke beschaving hebben ondernomen. De vrede, die zal worden gesticht, zal zich moeten richten naar den wil van hen, die hem met hun bloed zullen hebben betaald. Deze gedachte is typeerend voor de verschuiving van het accent van den oor log bij de leiding van het Britsche volk; deze keert zich van lieverlede niet meer tegen Hitier, dien Chamberlain aanwees als de bron van het euvel, dat Europa teistert, maar wederom, gelijk in 1914, tegen het streven van de leiders der Duitsche politiek, Duitschland „zijn plaats onder de zon" te geven. Lloyd George's oud-secretaris plaatst Frederik den Groo te, Bismarck, Wilhelm II en Hitler in een-en-dezelfde categorie en wenschtvoor eens en voor al den bodem te vernietigen, waarop zich dergelijke figuren als ex ponenten der Duitsche nationale en internationale politiek kon den manifesteeren. Hij ziet in deze figu ren niet toevallig verschijningen, maar de symbolen van den zich telkens kenbaar makenden expansiedrang van het Duit sche volk, die definitief dient te worden beteugeld. Maar wat stelt Engeland daartegen over? Toch geen tweede Versailles? Want dat is bij voorbaat gedoemd in de dan volgende kwart eeuw ondergraven en verpulverd te worden. Indien er voor de neutrale mogendheden in dezén rampzaligen oorlog een taak is wegge legd, dan beperkt deze zich tot een tel kens opnieuw herhaald en vurig beroep op het geweten en de bezinning van de machtige oorlogvoerende partijen, die thans tegenover elkaar staan, ten behoeve van een vrede, die niet steunt op brute macht, maar op het besef, dat Europa een verzameling van staten is, die allen hetzelfde belang hebben bij een goed-uitgebalanceerd politiek-economisch evenwicht. INSTELLING LEENINGSFONDS tot delging der mobilisatie-uitgaven Teneinde de financiering van de mo bilisatie-uitgaven, over een aantal jar em, te verdeelen, wil de Regeering even als in 1914 zich van een Leetnilngfonds bedienen. Een daartoe strekke|nid wetsl- ontwerp is bij de Tweede Kamer inge diend. Behalve de inkomsten van het fojnds (b.v. opbrengst van verkioehte uitrustings- AARNE SIHVO de chef van de Finsche luchtmacht stukken) moet de Regeering omzien inaar andere middelen tot dekking vatn de uit gaven. Hierbij is in het bijzonder ge dacht aan de opbrengst van de iia voor. bereiding zijnde oorlogswinstbelastiinig. Het resteer,end bedrag van de mobili satie-uitgaven moet worden gefinancierd uit geldleeningen. Reinte effi aflossing hier van komen uiteraard ten laste van den gewonen dienst vam het Leejningfoinds. Om hiervoor dekking te vinden zullen eerlang speciale heffingen wordetn voor gesteld. waarnaast op' de komende be grootingen extra-uitkeeringeln zulletn moe ten worden aangewezen. In het wetsontwerp is een vorm van belasting van den gewo|ne|n. dienst geko zen. De gewone dienst wordt (namelijk! belast met bedragen, welke gelijk zijn aan de annuïteiten, die verschuldigd zou den zijn, indiein telkeln jare voor de niet door inkomsten gedekte mobilisatie-uit gaven een aninuïteitsleeming voor 15 ja ren ware aangegaan. Het effect vatn deze regeling is, dat vooir de mobilisatie-uit gaven. welke in een bepaald jaar zijini gedaan, in het volgende jaar eetn annuï teit, welke op een aflossingsduur van 15 jaren is berekend, moet worden op- gebracht uit de gewone middelen van het fonds. Een gevolg' zal o.a. zijn dat voor de mobilisatie-uitgaven, in 1938 en 1939 gedaan, in 1940 de bedoelde an nuïteit zal moeten worden opgebracht. De middelen tot dekking van de uit gaven van de gewonen dienst zijn in het ontwerp n<og slechts in het algemeen aangeduid. Buiten de inkomsten, welke (meer rechtstreeks het gevolg zijn van de constructie van het fonds, zijn opge nomen als eigenlijke dekkiingsmiddelen: de opbrengst van heffingen, welke daar toe bij de wet worden aangewezen en een uitkeering ten laste van het rijk tot zo,ad an ig bedrag als bij de rïjksbe-i grooving van elk dienstjaar zal worden bepaald. Een wetsontwerp tot regeling va|n de bedoelde heffingen zal eerlang worden ingediend. VERSCHILLENDE BERICHTEN Per K L.M. naar U k. Woensdagmorgen is het viegtuig PH— ACT van de KLM, bestuurd doior den heer Bax, met 42 zakken post [op U rk geland. Toen het toestel weer wilde ver trekken, werkte de automatische starter niet. In verband met de koude en. de gladheid lukte het starten met de hand niet. zoodat gewacht werd op een twee de vliegtuig, de PH—AEB, bestuurd door den heer Kooper. Dit nam de noodige onderdeeen mee, zOiodat de starter weer kon worden gerepareerd, en de PH—ACT om half drie naar Schiphioil kon terug- keeren. De PHAEB was reeds eerder met vijf passagiers en twee zakken post van Urk vertrokken. De Noord-Bevdlandcchd brug. Nu de verbinding tusschen Zuid- en Nonrd-Beveland door het ijs verbroken is en men zich moet behelpen met dein vrij primitieven en voor het normaal verkeer onvoldoenden dienst Veer©—Kam perland. is het geen wonder, dat memi op Niotord-Beveland zucht: „Hadden we de brug maar". Zoover is het helaas nog niet. Wel zal hoogstwaarschijnlijk in den loop van Maart a.s. de aanbesteding kuninen plaats hebben. Mocht echter dan blijken, wat wel te verwachten is, dat de inschrij vingssom de (oorspronkelijke raming over treft. dan zal in overleg moeten worden, getreden met het werkfonds. Zandkreek vol drijfijs. In de Zandkreek tusschen Zuid-Beve land en het eiland Nooird-Bevela|ad is de toestand slechter geworden. Het gehe©le water zit thans vol drijfijs. Tusschen den steiger op den Noord-Bevelandschen wal en dien op den Zuid-Bevelamdschen oever zit het ijs opgehoopt, zoodat de normale boioitverbinding daar onmogelijk oinder- houden kan worden. Het is Woensdag morgen nog gelukt om vier militairen, die met verlof naar Noord-Beveland kwa men, per roeiboot over te brengen op ongeveer 600 meer bewesten d©n steiger. Doch men moiet over zoo'n tocht per roeiboot niet gering denkein,! De veer schipper aan den Noord-Bevelandscheini wal moet eerst een afstand van eetn, ki lometer over de schorren afleggen, dan een 600 meter door de sneeuw over het ijs over de slikken en kan dam pas de roeiboot in de vaargeul brengen. De veerman uit Zierikzee kan. alleen bij gunstig weer en dito tij trachtetu eventueele passagiersover te zetten. Het post- en goederenvervoer geschiedt over het veer Kamperland—Veere. Vrouwen in brand geraakt. Woensdagochtend om half acht was mevr. Rantsijn te Amsterdam bezig haar kinderen te kleeden. Zij stond met de rug naar de kachel gekeerd en be merkte niet, dat haar rok in aanraking kwam met het ijzeren gedeelte, dat wit gloeiend was door een defect aan dein schoorsteen. Haar kieeren raakten in brand en op het hulpgeroep van zijini vrouw kwam de echtgenoot, die nog te bed lag, toesnellen. Hij hulde haar in dekens en toen hij mierde, dat de vlam men waren gedoofd, wikkelde hij haar weer uit het wollen omhulsel en poogde haar de smeulende kieeren van het li chaam te trekken. Daardoor begon het goed weer te branden, waarop haarman haar nogmaals in dekens wikkelde. Medische hulp was daarop spoedig aanwezig en de G.G. en G.D. heeft het slachtoffer in ernstigen taestamd maar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Woensdagmiddag iom twaalf uur is in een woning te Amsterdam een 42.j. vrouw in brand geraakt, toen zij ta dicht bij de brandend© kachel zat. Plot seling ontdekte zij, dat haar rok had! vlam gevat. Op het gegil van haar en de kinderen, snelde eein buurman toe, die de vrouw vlug in dekens wikkelde, waardoor de vlammen werden gedoofd. Het slachtoffer had brandwonden aan rug en handen opgeloopen. De G.G. en G.D. heeft haar naar het Wilhelminagast huis vervoerd. Ernstige treinbotsing. Woensdagavond omstreeks half acht, is nabij het station Weert een personen trein tegen een goederentrein gereden. De conducteur-treingeleider van den goe derentrein is dermate gewond dat nij in den loop van den avond aan de ge volgen is overleden. Een der conducteurs van den personentrein heeft een hoofd wond opgeloopen. De materieele schade is aanzienlijk. In het treinverkeer is een ernstige stagnatie ontstaan. Mist schijnt ten deele oorzaak van het ongeluk te zijn. De personentrein, welke om 18.05 uit Maastricht naar Den Haag was vertrok ken en om 19,25 te Weert moest aanko men, is vijfhonderd meter voor dit sta tion achterop een goederentrein gereden. De goederentrein had eenige vertraging ondervonden en de bestuurder van den personentrein zou, naar werd bericht, door een onveilig signaal zijn gereden. Dit zou ten deele geweten moeten wor den aan het feit, dat het ter plaatse sterk miste. Autobus tegon een boom. Op den Buiksloterweg te Amster dam is Woensdagavond omstreeks zes uur een ongeluk gebeurd, waarbij onge veer dertig inzittenden van een autobus lichte kwetsuren opliepen. De chauffeur van den bus, waarin zich veertig personen bevonden, wilde een wielrijdster, die door de gladheid van den weg ten val was gekomen, ontwijken. Hierin slaagde hij, doch hij reed tegen een boom. Dertig inzittenden liepen tengevolge van de botsing wonden aan gelaat of lede maten op. Allen konden met een andere bus naar hun woningen worden vervoerd Invoer van Ned.-lndische koffie. De regeering zou maatregelen beramen om het verbruik van Ned-Indische koffie hier te lande, dat tot dusver ongeveer 30 pet. van het totale verbruik bedroeg, op te voeren tot ongeveer 50 pet.' Zij zou dit waarschijnlijk trachten te bereiken door een regeling van den invoer. De totale invoer voor verbruik bedraagt ongeveer 600,000 balen per jaar. Naar gelang van de marktomstandigheden be droeg het aandeel van Ned.-Indië hierin iets meer of iets minder dan 200,000 bn. De beteekenis van de beoogde maatre gelen, die tot een meerderen invoer van ongeveer 100,000 balen zouden leiden, moet echter gezien de totale productie van 1,500,000 balen Ned. Indische koffie, niet worden overschat. Noodlottig schot. Door het breken van een cordonbeu gel van 'n lichte mitrailleur heeft Woens dag te Katwijk aan Zee een ongeluk plaats gehad. De lichte mitrailleur viel op den schouder van den helper J. van Duyvenbode. Deze werd door eenige schoten doodelijk getroffen. De over ledene was 23 jaar oud en woonde te Katwijk aan Zee. VERKEER EN VERVOER ONTHEFFING RIJTIJDENBESLUIT. De minister van sociale zaken brengt ter algemeens kennis: dat de districtshoofden der arbeids inspectie gemachtigd zijn om ten aanzien van bestuurders van vrachtauto's en per sonenauto's, niet zijjnide taxi's of huur auto's, (Ontheffing te verleenejm vain het bepaalde bij de artikelen 46, 47 en 50 van het Rijtijdenbesluit. In belang van ee)n spoedige afdoening verdient het aanbeveling verzoeken .orn ontheffing te richten toit het betrokken districtshoofd der Arbeidsinspectie. In dien belanghebbenden.' tegen e©n door het districtshoofd op hun verzoek genomen beschikking bezwaar hebben, kunjnen zij zich met een aanvrage om een (onthef fing wenden tot den minister voornoemd. Churchill woordvoeder der verscherpte Eng. opvattingen? Minister van Kleffens' rede in de Eerste Kamerzitting Wetsontwerp tot Instelling van een leening$fonds ingediend. Aanbesteding der brug over de Zandkreek In Maart verwacht Algemeene vergadering verbete ring van het Geitenras in Zeeland Regen of sneeuw KPfc„ Snel en goed OUf helpen hierbij Griep, altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders "per stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets,genaamd„Mijnhardtjes"2st. 10ct.Doos50cfc. Barometerstand van hedenmiddag 2 ujuts Zon op: Zon onder: 26 Jan. 7,53 16,32 Maan op: Maan onder: 26 Jan. 19,12 8,09 Volkenbondswerk in Den Haag. In onze Residentie zal het organisatie comité bijeenkomen, dat tot taak zal hebben uitvoering te geven aatn het be sluit van de jongste Volkenbo|nidsverga dering tot het instellen van een Centraal Comité, dat financieele, economische en sociale werkzaamheden in verschillende landen zal regelen. Den Haag valt straks de eer te beurt, Als gastvrouw te fungeeren Van een geleerd gezelschap1, dat Aldaar zal confereeren. Uit alle landen zal men daar In vree tezamen komen: Een bonte rij van financiers En honig© economen. En tevens w«erd de wensch geuit Die kwam van vele zijden, Dat onze „grand odd man" Colijto De discussies zou leiden. Een dubbele eer voor Nederland Dat midden in de stormen Die over onze aarde gaan Een rustplaats weet te vormen. Den Haag staat vqor d'ontvangst gereed En noodt: „komt hier maar binnen Om er in rustige atmosfeer Uw arbeid te beginnen". Gastvrijheid is voor Nederland Reeds eeuwenlang traditie, Dat gaf ons internationaal Een eervolle positie. J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1