ADVERTENTIES J. J. Hennequin WEERBERICHT Verwachting geldig van den avond van Woensdag 24 tot Donderdag 25 Januari des avonds ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid oostelijke wind, nevelig tot hélder of lichtbewolkt, in den ochtend plaatselijk mist, des nachts strenge tot matige, over dag matige tot lichte vorst. berekenbare schade aan hun collega's te hebben berokkend. Reeds in 11 takken van bedrijf wordt de Vestigingswet toe gepast, in 1940 zullen andere volgeini. Diitricls-A-beidibeurs te M-ddelburg Stand der werkloosheid per 31 December 1 9 39. Middelburg 612; Vlissingen 525; Aagte- lcerke 8; Arnemuiden 129; Baarland 43; Biggekerke 17; Borssele 47; Brouwersha ven 42; 'Bruinisse 114; Burgh 3; Colijns- plaat 90; Domburg 51; Driewegen 27; Dreischor 12; Duivendijke 9; Eikerzee 10 EUemeet 4; Ellewoutsdijk 11; Gioies 183; 's-Gravenpolder 40; Grijpskerke 11; Haam stede 's Heer Ambtskerke 6's Heer Arcndskerke 145; 'sHeerenhoek 67; Hein- kenszand 59; Hoedekenskerke 90; Yer- seke 74; Kapalle 99; Kats 22; Katten;-» dijke 11; Kerkwerve 22; Kloetiinge 48; Kort gene 22; Kjoiudekertoe 68; Krabben- dijke 53; Kruiningen 206; Meliskerke 8; Nieuwerkerk 50; Nieuwland 46; Nisse 14; Noiordgouwe 24; Noordwelle 12; Ooster- land 102;. Oostkapelle 34; Oudelande SI; Ouwerkerk 26; O verzande 53; Renesse 13; Rilland-Bath 44; Ritthem 10; Schore 29; Seroioskerke (W.) 37; Serooskerkei (S.) 11; St.-Laurens 19; Souburg 104; Veere 14; Vrouwenpolder 5; Waarde 31; Wemeldinge 63; Westkapell© 157; Wissen- kerke 80; Wolphaartsdijk 81; Zierikzee 255; Zonnemaire 18; Zioiutelande 17. Totaal stonden per 31 December 1939 4348 personen als werkzoekende^ inge schreven. AANBESTEDINGEN Uitslag aanbesteding van een landbouw schuur voor M. C. de Valk te Nieuwer- kerk, op 22 Januari. Metselw.: S. Capelle, Bruinisse f1225x; J. Stouten, Oosterland f1244; C. en A. van Velthoven, Zierikzee f 1267B. van Velthoven, Zierikzee f 1283. Timmerwerk: J. H. Tieleman, Nieuwer- kerk f634x; S. P. Wijsman, Zierikzee f634; Joh. van Velthoven, Zierikzee f651; P. B. van Velthoven, Zierikzee f672; C. en A. van Velthoven, Zierikzee f694; L. J. Soeters, Nieuw erkerk f 785. Smidsw.: G. Geluk, Zierikzee f 135,50 x J. Kesteloo, Nieuwerkerk f 146,80; J. M. Muller, Zierikzee f 155,20. Schilder en glaswerk: Anth. Deurloo, Nieuwerkerk f 17,50 x; S. Reinhoud, N'kerk f 18; J. Deurloo Hz., Nieuwerkerk f 19,50. (x gegund). RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg A. S. F., 56 jaar, veehandelaar te Zie rikzee, wegens verduistering van f 157.61 en f 50, toebehioiorende aan A. vain, Alm'- kerk en L. J. Beije, welke geldsbedra gen hij had ont van gein voor demi ver- kooip van 3 ossen, toebehoorende aaln van Almkerk en Beije voornoemd, en, ■welke geldsbedragen hij weder aan van Almkerk en Beije moest verantwoorden en afdragen. Deze zaak is aangehouden tot 6 Februari. W. J. van der M., 29 jaar, werkman to Zierikzee, wegens huisvredebreuk, door toen hij op 27 December 1939 te Zierikzee in het café in gebruik bij P.a Klink en "Carlo Marehetti wederrechtelijk vertoefde, nadat hem door de recht hebbende P.a Klink was gelast dat café te verlaten, zich niet op een tweedja vordering dioior voornoemde rechthebben de gedaan om dat café te verlaten, aan stonds uit dat café heeft verwijderd. Eiseh: f25 s. 20 d. h. Uitspraak f20 b. s. 10 d. h. LAND- EN TUINBOUW SUIKERBIETEN. Suiker is een zeer belangrijk artikel in de huishouding van tegenwoordig. Het is; zoo men wel zal weten, deels afkomstig van het suikerriet, dat hier niet en van de suikerbiet, die hier wèl verbouwd wordt, terwijl ook de verdere verwerking in ons land plaats heeft. De suikerbietenteelt is een zeer be langrijke teelt. Niet in de eerste plaats door de oppervlakte, die met dit gewas is bezet. Hiermede gerekend komt ze met 40.000 ha. pas op de vijfde plaats en moet deze teelt ver de vlag strijken voor rogge, die ruim 200.000 h.a. beslaat, haver, waarmede ruim 130.000 h.a. is bezaaid of tarwe, die c.a. 150.000 h.a. in bezit neemt. Maar de belangrijkheid van de suiker bietenteelt is gelegen in de belangrijke plaats, die ze inneemt in deze wissel bouw, in de opbrengst per h.a. en in de groote beteekenis, die zij heeft als ar beidsobject. Om nu het laatste maar eens te nemen. Een goed terzake kundige heeft eens be rekend hoeveel arbeidsloon er zoo onge veer zit in de verschillende producten, die hij verbouwt. Hij kwam daarbij tot het volgende: tarwe vraagt 94 gulden ar beidsloon per h.a., aardappelen ongeveer 190 gulden, vlas c.a. 239 gulden en sui- berbieten 290 gulden. Dat is dus alleen wat de boer voor arbeidsloon bij het verbouwen van deze gewassen uitgeeft. De arbeidsloonen voor verdere bewerking zijn daar niet in be grepen. Dat zegt heel wat in de Neder landsche huishouding. En daarnaast, hoe veel zorg en noeste vlijt, hoeveel kennis en studie is nu al niet vele tientallen jaren door de beste Nederlandsche zaad telers besteed aan het al maar zuiverder veredelen,' aan het al maar beter nog aanpassen van een suikerbietenvariëteit aan den Nederlandschen -grond-, het Ne derlandsche klimaat en de Nederlandscne bedrijfsgewoonten. Zulk zaad van eigen bodem afkomstig, voor eigen bodem geteeld, moet ook op eigen bodem verbouwd worden. Daar zit wat in. Geen chauvinisme, dat alles looft wat maar nationaal is. Daar zit echte Nederlandsche zin in, die wel oog heeft voor wat anderen presteeren, maar die ook het Nederlandsche product naar waarde weet te schatten en het de voorkeur geeft als het evengoed is en vooral, als het zekerder succes waarborgt zooals hier het geval is. (Nadruk verboden). Agricola. Da vtasmarkt in België. Op de Belgische vlasmarkt heerscht, aldus Het Vlas een echte win terstemming Alles schijnt bevroren .te zijn zelfs de vraag naar gezwingeld vlas. Dooir het scherpe vriesweer liggen de zwingela- rijen meerendeels stil, zooidat het aan bod uiterst" beperkt is. Na de geweldig groote activiteit van enkele weken gele den. tijdens dewelke de vlasprijzen regel matig omhioiog gingen, is dit natuurlijk een groote teleurstelling, zoowel voor de vlassers als vooir de bootenkoopers, die in verscheidene gevallen jniog heel wat dure balen in magazijn hebbejn!, waarop zij thans veel moeten verliezen. Itm het geheel zijn de vlasprijzen deZe We'ek opnieuw met iongeveer 300 fr. per baal gedaald, terwijl een even groofte prijk- verlaging de vorige week had plaats "tad. zoadat de winst, behaald tijdens die koortsachtige stgmming van enkel© weken geleden, reeds voor het grootste gedeelte verloren is gegaan. Van alle kan ten worden voorspellingen gemaakt om trent de verdere tendenz vaini de markt doch slechts ééti feit staat vest, n.l. dat er bijna geen kototpers te vinden zijb. LANDBOUW EN VEETEELT PAASCHVEETENTOONSTELUNG. Evenals vele jaren zal de Af deeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw een Paaschveetentoonstelling hou den en wel op 12 Maart .a.s. Ondanks de rantsoeneering van de voedingsmidde len vermeent het Bestuur van de Afd., dat vele inzendingen van goede kwaliteit te verwachten zijn. Het mond- en klauw zeer is de Veestapel bespaard gebleven en de algemeene toestand van het vee is alleszins gunstig. Binnen eenige weken zullen de pro gramma's verzonden worden. TOONEEL EN FILM D« beroemde R.K.O. film Gunda Din „Jij bant een bater mensch dan ik". „Gunga Din!" Deze simpele en tocji zoo veelzeggende regel besluit het ge voelige gedicht van Rudyard Kip ling, waarnaar RKO Radio een film maakte met Cary Grant, Victor McLaglen en Douglas Fairbanks Jr. in de hoofdrol len. De naam „Gunga Din", die vrijwel over de geheele wereld bekend is ge worden uit Rudyard Kipling's „Barrack Room Ballads", is een combinatie van twee Oostersche woorden, het eerste de Hindoesche benaming van de rivier de Ganges, het tweede het Arabische woord voor trouw. Kipling gebruikte dezen naam voor de heroïsche figuur van den wa terdrager in de film uitgebeeld door Sam Jaffe. In de -film „Gunga Din" ziet men de drie sergeants Grant, Mc Laglen en Fairbanks Jr., gewikkeld in een strijd met de „Thugs". Dit woord „thug" is afgeleid van den Hindoeschen naam van die fanatieke volgelingen van de godin Kali, welke hun tegenstanders door wurging om het leven brengen. Om de film te kunnen maken moesten 1500 filmacteurs en -technici van Holly wood uit ruim 260 kilometer reizen om in de verzengende hitte aan den voet van Mount Whitney te werken, waar de sta tige bergen van de Sierras vrijwel een getrouwe copie van het Himalaya-geberg- te in Noord-Indië vormdentot de medespelers in „Gunga Din" bèhoorde een troep origineele Sikh's, militairen uit Britseh-Indië. Ook een ex-sergeant van de Royal Bri tish Horse Artillerie sloot zich bij de filmers aan en nam onder leiding van George Stevens, den regisseur, actief deel aan het drillen van de figuratielegers, terwijl Sir Robert Erskine Holland, ser geant-majoor William Briers en kapi tein Clive Morgan als technische advi seurs bij de filmopnamen hun hulp ver leenden. Het is een film, die vorig jaar in de groote steden, weken achtereen, voor uitverkochte zalen werd geprolongeerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Simlomshaven, ds. J. v. d. Heuvel te Poortvliet.-. SCHERPENISSE. Donderdag 25 Januari Ned. Herv. Kerk. 3.30 uur, Ds. Vaandra»- ger, Huwelijksbevestiging. - MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND, 23 Jan.. Uienveiltng. 200 'balen Rijnsburger gewone f 4,69.; 10 balen id. grove f 4.60; 10-balen id. Driel1. f 1.30; 5 balen id. Picklêrs' f3.16; alles per 100 kilogram. ROTTERDAM, 23 Jan. Eierenveiling. Rotterdamsche veiling Warmoezierstraat. Kippeneieren f 3,70—4,80 per 100 stuks. Aangevoerd 100,000 stuks. GOES, 23 Jan. Eierveiling VVZB. Aan voer 45,000 stuks. Kippeneieren gr. f4— 4,65; kl. f3,60—4; Eendeneieren f3,50. Handelaarsnoteeringboter 75 ct., kip peneieren f4; poelje-eieren f3; eenden eieren f3,50. Noteering ZLM-commissié: fabrieksbo- ter 971/2 ct., boerenboter 871/2 ct., 2e kw. 821/2 ct., afw. kw. 6Qjcti BOEKEN EN BROCHURES „DE HONDENWERELD". Uitgave A. J. G. Strengholt, A'dam Deze week verscheen het eerste num mer van de Hondenwereld, maandblad voor hondenvrienden, onder deskundige leiding van den heer P. M. C. Toepoel te Laren, sinds dertig jaar de vraagbaak en medewerker van de kynologische vak- en leekenpers. In dit maandblad is het tijdschrift Hondenvrienden opgenomen. ,LUCHTGEVAAR". Met ingang van het nieuwe jaar is „Luchtgevaar", het orgaan van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, in koperdiepdruk verschenen en het Janu- ari-nummer, dat ons werd toegezonden, ziet er frisch en aantrekkelijk uit. Van de illustratieve mogelijkheden, die de ko perdiepdruk biedt, is een ruim gebruik gemaakt en het blad maakt dan ook een goeden indruk. Het hoofdartikel is gewijd aan den arbeid, die door de N.V.L. werd verricht gedurende h.et tijdvak 1 Novem ber 1938—30 November 1939. Uit dit overzicht blijkt, dat de Vereeni ging op tal van terreinen met succes werkzaam is geweest en dat de bevolking zoo langzamerhand luchtb.eschermingsrijp begint te worden. Vandaar, dat de pro paganda niet meer de eerste plaats in neemt en de aandacht ^pedaal wordt geijd aan de instructie.„Practicus" be gint een nieuwe rubriek „Uit de prac- tijk", waarin antwoord wordt gegeven op vragen, die de propagandisten der N.V.L. bij hun arbeid ontmoeten. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Zierikzee, 24 Januari 1940. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank-. Door de tegenwoordige weersomstan digheden zijn alle vervoerbedrijven |o.ver onze rivieren en rivierm,c(nid©n stopgezet. Ook de N.V. „Koophandel" ondergaat dit lot. Om de winkeliers en de nering doenden terwille te zijn had de Directie besloten, dioior middel van vrachtauto's in de hooigst moedige behoeften te voor zien. Dit geschiedt natuurlijk via 't veer Zij'pe- Arma-Jacoba, dat onderhouden wordt dooir de RTM, welke maatschappij in 't leven gehouden wordt door subsidie van 't Rijk en gemeenten. Daar echter de RTM tracht alle goe derenvervoer tot zich te trekken, weigert ze de vrachtauto's tover te zetten, voor gevende dat deze te lang zijn, hoewel ze haar eigen tramwagons, die langer en zwaarder zijn wel over zet. Door1 deze maatregel zijn inzonderheid bur gers en winkeliers ten zeerste gedupeerd, hoewel ze zelf moeten helpen bijdragen aan de subsidie aan de RTM verleend:. Nu vraag ik U, Mijnheer de Redacteur, op welke wijze aan deze wantoestanden een einde gemaakt kan wordem. Met vriendelijke dank vooir de plaat sing. N.V. KOOPHANDEL P. A. RIBBENS Wz. TELEGRAMMEN Baby verbrand De echtgenoote van J. Zandstra te H a 11 u m, wier man in militairen dienst is, zou Dinsdagavond een brief posten. De vrouw wikkelde haar éénjarig kindje in een op de kachel verwarmd laken en legde het in een bedstede. Zij dekte het kind met een wollen deken toe. Toen de vrouw terug kwam stond de kamer vol rook. De beddeplanken en de deken waren geschroeid, terwijl het kind brand wonden had opgeloopen aan hoofdje en handjes. Onmiddellijk ingeroepen genees kundige hulp mocht niet meer baten. Oparettazangar overleden In den afgeloopen nacht is op 51-jari- gen leeftijd te Amsterdam plotseling overleden do bekende operettezanger Emile van den Bosch. Gedurende de laatste maanden was hij werkzaam bij de troep van Henco, dat voorstellingen gaf voor gemobiliseerden in hel kader van O. en O. De «Marnix van St.-Aldegonde» 28 dez^r naar/Nederland De N.V. Stoolmvaartmaatschappij „Ne derland" .deelt mede, dat het vertrek van het .motorschip „Marnix van St. Al- degonde" van Genua (nader is vastgesteld op"28 Januari a.s. des middags bm 12 uur. Vorstschade aan den tuinbouw Bij den dooi is in hei Westland geble ken, dat de strenge vorst der laatste weken, zeer groote schade heeft aange richt aan de tuinbouwgewassen. Vooral de te velde staande spruitkool bleek voor een groot gedeelte te zijn ver nietigd. De tuinbouwers, vooral de spruit- telers, worden financieel zwaar getroffen. Men verwacht ook, dat de glasandijvie veel zal hebben geleden van de vorst. Over het behoud van bloemkool en sla planten zijn de verwachtingen ook niet hoog gespannen. Door het ijs gezakt Gisteravond is de 65-jarige stoker M. C. door het ijs op de oude vestgraeht te Leiden 'gezakt >en verdronkeia. Bij reddingspogingen zijlm twee militairen eveneens door het ijs gezakt, doch bei den konden bebofudep op- het droge wor den gebracht. i I I L i De Rijn weer In werking Uit Lobith wordt gemeld, dat er heden (Woensdag)morgen weer werking in den Rijn is gekomen in de omgeving van Lobith. Scheopsbotsïng Het 5059 ton metende Nederlandsche stoomschip „Oostplein" van de N.V. Scheepvaartmaatschappij „Millingen" te Rotterdam is Dinsdagavond op één mijl ten Zuiden van Dover in aanvaring ge komen met een schip, waarvan de naam en ae nationaliteit tot hedeji nog niet bekend zijn. De kapitein van de „Oost plein" telegrafeerde naar zijn directie, dat tengevolge van den dichten mist het schip Dinsdagavond een aanvaring had gehad, waardoor schade aan bakboord boeg was ontstaan. Het schip kon op eigen kracht naar Dover opstoomen. Hier zal de schade worden onderzocht. Het schip was geladen met mais en op weg naar New Orleans. Engelscha torpedojager gezonken De Engelsche torpedobootjager „Ex- mouth" is tot zinken gebracht. Dit wordt ook in een officieel communiqué van de Engelsche admiraliteit medegedeeld. Men vreest, dal er geen overlevenden zijn. Het schip, dat gebouwd was in 1934, mat 1475 ton en had 175 man aan boord. Dit is de 5e Britsche torpedobootjager, die sedert het begin van den oorlog is verloren gegaan. Het is echter de eerste die met man en muis is gezonken. Een ander bericht meldt, dat het schip ver moedelijk op een mijn is geloopen. Noorsch stoomschip op een mij" Het Noorsche stoomschip „Sydfold". metende 2433 ton is aan de Schotsche kust gezonken. Het schip is op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen. 19 leden der bemanning zijn gered. 5 opvarenden worden nog vermist. Onbekend schip gezonken 7 De dienst van de kustwacht te Boston deelt mede, dat een zekere kapitein Brown, uit Vineyardhaven, beweert op de korte golf een door een onbekend ge bleven vaartuig uitgezonden draadlooze mededeeling te hebben opgevangen, waar in wordt gemeld, dat het schip tusschen de eilanden Nantucket en Marthasvine- yard in zinkenden toestand verkeerde. Twee vaartuigen zijn uitgezonden om te zoeken naar het schip dat 146 man aan boord zou hebben. Het F'ensehe legerbarich' Het Franscbe legerbericht van den mor. gen van Woensdag 24 Jaimuari luidt als volgt: Een louizer posten aam de Lauter heeft een vijandelijk element waarmede zij in contact waren geraakt terugge drongen. Da strijd in Finland De Russische vliegtuigen, die Finsche steden hebben gebombardeerd, hebban totaal wel 400 boimmen boven 10 plaat sen uitgeworpen. Een tiental geboiuwer* werd verwoest. 9 Russische tolestelien zijin neergehaald. Het offensief der Russen ten Noiorden en tem. Noordoosten van het Ladogameer is mislukt na een Fin schen tegenaanval. Aam het front in Ka relië is een Russisch bataljon in de pain gehakt. Men verwacht in den sector vain het Ladogameer een belangrijke 'Otntwik. keling in de operaties. Aan het frotnt van Salla is in den toestatod geen wij1- ziging gekomen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 24 Januari. flOOO: 5836. f400: 3720, 9024, 9146, 12872, 14379, 21019. f200: 1580. f 100: 2303, 2494, 3934, 5183, 800$, 9711 11052, 14762, 15868, 16828, 17231, 17569, 18489, 19372, i Gutrouwd CBR. WIS8E en L. K. VAN DER BIJL, die, mede namens wederzijdsohe ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk onder vonden. Anna-Jaooba-Polder, 24 Jan. '40. Heden overleed te Nieuiv- Befferland. tot odzo droefheid, onze geachte Zuster, JANNA KORT; Wed. van dhr. A. A. v. d. Linde, in den ouderdom van 74 jaar. Dreisohor, 22 Jan. 1940. J. 8CHOU WENAAR. D. 8CHOUWEN\AR-Kort ''Heden overleed te Zierikzee onze beste Oom, de heer JAN JACOBUS WILTENBURG, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Sohuddebeurs, 22 Jan. 1940. Uit aller naam. JOB. AN8ON. Beden overleed te Bergen op Zoom ome geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, JACOB ZONRUITER, Wedn. van Wilhelmina Beije, in den ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam, JOH. ZONRUITER. Zierikzee, 23 Jan. 1940. Deze strekke tot algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, ODze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, JOHANNES CORNELIS VAN DER LINDE, in den ouderdom van 70 jaar en 6 maanden. Uit aller naam, Wed. J. O. v. d. LINDE— Feijtel. Dreisohor, 24 Jan. 1940. Nog treurende over het groote verlies van ODzen g-- iiefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, vervullen wij wederom den treurigen plicht U keD&is te geven, dat heden morgen, na een geduldig ge dragen lijden, is overladen, onze gelie'de Zoon, Bro-der, Behuwdbroeder en Oom, de Heer CORNELIS ARIE HENDRIKSE, in den ouderdom van 22 jaar en 10 maanden. Wed. CORN. HENDRIKSE— Moelker. M. H. LEUNEHendrikse. J. M. LEUNE en Kiod. H. M. VAN HAAFTEN— Hendrikse. J. VAN HA AFTEN en Kind. B. HENDRIKSE. A. C. HENDRIKSE. Stavenisse, 24 Januari 1940. Dank betuiging Hiermede betuigen wij onzen op rechten dank aan alten, die blijken van belangstelling, bu'p, bijstand en deelneming hebben betoond lijd-ns de ziekte en Da het overlijden van onze innig geliefde Doohter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, JANNA JACOBA NATTE. Dreisohor, 24 Januari 1940. C. NATTE. M. NaTTEKlnmpe. Kioderen, Behuwd- en Kleinkind. Oogarts Wegens weersomstandigheden Donderdag 2B Januari a.s. te Zierikzee geen spreekuur Eerstvolgend spreekuur te Zierikzee t Donderdag 1 Februari a.s. Ongelnzan Couranten t. koop, 4 B ets. per K.&., na k.t Bur.en tob dit bl.d.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3