J De Kern c« ffM— ONDER DEN SCHIJNWERPER heeft de Duce zich geplaatst ach ter het groote politieke wereldschaak- Dord, waarbij zwart aan zet is. De tele- grammenwisseling tusschen zijn minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en Wang Tsjing Wei, de Japansche pion voor president van een Noord-Chineesche regeering, is een aanwijzing voor de omsingelingspolitiek van Mussolini ten opzichte van Rusland. Italië neemt de leiding van het antikomin- ternpact van Hitler over. Het steunt de Japansche plannen tot het vormen van een Anti-Kominternpact tusschen Japan, Noord-China en Mand- sjoekwo. Opmerking verdient, dat de Duilsche pers de neiging vertoont, de partij van maarschalk Tsiang Kai-sjek op te nemen, die thans met zijn eene been reeds in het. zoo lang ontweken Mosko- vietische kamp staat. Een blad als de „Frankfurter Zeitung" noemt Wang Tsjing-wei „geen portuur voor Tsjiang Kai-sjek" en oordeelt, dat deze den oor log met kracht tegen zijn rivaal en Japan zou voortzetten. Gelijk op den Bal kan, zou Italië ook in het Verre Oosten Engeland als bondgenoot tegen het bolsjewistische Rusland kunnen vinden. Het is bekend, dat Londen naar een compromis met Tokio streeft en dat de beginselen daarvoor reeds zijn uitge werkt. Zoowel Londen als Tokio wach ten blijkbaar op een soepeler houding van Washington. Het incident, tusschen En- geland en Japan gerezen naaraanleiding van het van boord halen van Duitsche passagiers van de „Asama M ar o e" in de Japansche wateren heeft weliswaar de gemoederen der fanatiek-vaderlands- lievende Japanners weder in verontwaar diging doen ontbranden, maar het kan het herstel van de Engelseh-Japan- sche vriendschap niet beïnvloeden, indien deze door grooter motieven wordt be- heerscht. Mussolini speelt op het oogen blik een partij schaak in grooten stijl. O veral in de wereld, behoudens enkele uitzonderingen, staat de openbare mee ning aan do kant van Finland, dat zich niet zonder succes, met goed en bloed verdedigt tegen de verwoede aanvallen van den Russischen beer, die door de felle wespen wordt gepijnigd, zoodat hij zoo nu en dan met gezwollen kop en ooren moest retireeren. Maar het uithou dingsvermogen van de taaie Finnen is niet onuitputtelijk. De Russen schijnen te speculeeren op den tijd en het er op aan te leggen, hun tegenstanders door een veelzijdige campagne van afmatting tot capituleeren te dwingen, voordat dezen over voldoende reservekrachten beschik ken. Een rapport van dr. Nicholas Murray Butler van de „Carnegiestichting voor den vrede" schat het uithoudings vermogen der Finnen op nog een week of tien. Het houdt de Amerikaan- sche regeering haar plicht voor, Finland bij te springen. President Roosevelt heeft bij het eerste teeken van gevaar, dat Finland dreigde, dit zijn moreelen steun verleend door het richten van een waar schuwing tot Moskou. Finland heeft daar uit stellig mede den moreelen moed ge put, aan het Kreml den voet dwars te zetten. Wat doet de Engelsche regeering? Halifax heeft Zaterdag te Leeds ver klaard: gij kunt er op rekenen, dat onze verplichtingen tegenover Finland geen academische sympathie blijven. Hij kon echter niet openlijk bekend maken, welke maatregelen de regeering had ge nomen. Europa ziet met belangstelling naar deze maatregelen uit. Het vraagt zich ook af, welke waarde moet worden gehecht aan het recente geheimzinnige bericht uit Parijs aan de „Popoio d'Italia" volgens hetwelk een goed-uitgerust leger van 100.000 man naar Finland is ver trokken. Spoedig zal moeten blijken, wat van een en ander juist is. O e Poolsehe regeering, die, zooals men weet, te Angers (Frankrijk) zetelt, heeft het nuttig geoordeeld haar streng demo cratische overtuiging tot uitdrukking te brengen in de vorming van een college, dat zoowel adviseerende stem heeft, als op zeker terrein, met name in budgetaire aangelegenheden, een controleerende func tie zal uitoefenen. Het bijzondere ken merk van dit „parlement" is, dat zijn leden door het gouvernement benoemd zijn, aangezien uiteraard geen verkiezing kon plaats vinden. De Poolsehe regeering is er echter, RACZKIEWiCZ de president van „de Poolsehe Repu bliek" in ballingschap. naar de minister-president S i k o r s k i verklaarde, op bedacht geweest van alle fracties der Poolsehe openbare meening een of meer vertegenwoordigers aan te wijzen onder hen die in het buitenland vertoeven Voor hef oogenblik telt de nationale raad negentien leden, onder wie één vrouw. Enkele plaatsen zijn nog open gebleven. Zij zullen later succes sievelijk worden bezet. Raczkiewicz, de president van de republiek, las een boodschap voor, waarin hij verklaarde, dat Polen met zijn geallieerden Frankrijk en Engeland tot aan de volkomen overwinning zal strijden en dat de alsdan te sluiten vrede den absoluten waarborg zal moeten inhouden, dat Polen zich in de toekomst rustig zal kunnen wijden aan zijn arbeid van materieelen en geestelijken weder opbouw, zonder bedreigd te worden door de twee eenige rustverstoorders in Euro pa Duitschland en Ruslahd. De bijna 80-jarige oud-president Pade- rewski oefende critiek uit op vroe gere regeeringen, toen hij verklaarde, dat het regime van vóór Mei 1926 niet ideaal is geweest. Het vergoten bloed en de onheilen die over Polen gekomen zijn, maken het noodzakelijk, dat wij een re- geeringsvorm vinden, zoo besloot Pa- derewski die de principes van de democratische gelijkheid van iederen Pool- schen burger voor de wet vereenigt met het bezit van een sterk en stabiel gou vernement." ONZE VERDEDIGINGSLINIES. Oudere en moderne strategie sluiten zich nu aaneen. Tijdens een oefening, welke dezer dagen ergens bij het veldleger onder het oog van luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst werd gehouden, was een van onze verslaggevers in de gelegen heid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Nu trof het in zooverre slecht, dat het betrokken stuk „front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flónk beschermd werd door waterloopen en inundaties, terwijl ook overigens de terreingesteldheid in de flanken van het acces zoodanig was, dat het acces ooit zonder versterkingen moeilijk te forcee- ren zou zijn. De defensiewerken, welke hier zijn uitgevoerd, zijn daarom niet zoo uitgebreid, dat zij representief voor al ie andere versterkte terreinstrooken ge noemd kunnen worden; er zouden veel „mooiere" getoond kunnen worden. Hel hierbedoelde acces d.w.z. een niet geïnundeerde strook tusschen inunda ties doorloopende §luit aan op de defensiewerken van onze vaderen. Stuk ken van de achterste lijn dateeren uit den tijd van Prins Maurits, wiens strategisch inzicht nog steeds waarde heeft. Bij den aanleg van versterkingen op groote schaal zooals deze in de laatste zes maanden is aangepakt, heeft men van de oude for ten cn wallen een dankbaar gebruik ge maakt. Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd door een gemoderniseerd fort en een forschen wal, die achter de inundaties aan de flanken doorliep. Het fort was van nieuwe stalen pantserkoepels voorzien. De wal was aanzienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme massa's klei als door het aanbrengen van beton nen kazematten. De oude linie echter kon slechts als basis dienen moderne verdediging eischt diepte Daarom was de artillerie in het alge meen achterwaarts en een groot deel der overige troepen naar voren opgesteld. De versterking in de diepté was het werk der laatste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk gegeven aan een regiment infante rie, eenige afdeelingen artillerie en an dere hulptroepen, plus aan een aantal burger-aannemers en hun werklieden. De troepen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun midden ook beton- ploegen gevormd, die naast de burger arbeiders bij de uitvoering van de beton nen kunstwerken meehielpen. Een breede tankgracht, behoorlijk van versperringen voorzien, sloot het acces over de volle breedte af. De gracht was machinaal ge graven. Voorts was het terrein doorspekt met hindernissen, mijnenvelden en kleine vuurspuwende bergen: mitrailleuropstel lingen en schuttersnesten. Het kenmerkende van moderne linies is, dat zij van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met de Maginot-linie is dat b.v. ook het geval. Zoo'n paar knobbels in het terrein, wat beteekenen zij voor een aan valler? Zoo denkt de leek misschien, wan neer de aanblik van kleine betonnen en aarden kazematten hem bij den eersten oogopslag weinig imponeert. Zij beteeke nen vuur op een punt waar de vijand het liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat ook thans de pilien- doozen en mijnenvelden en draadversper ringen en tankgrachten enz., precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat uitbuiten van het terrein. Het is van oudsher de opzet van de strategen geweest den vijand te laten vechten op een plaats, die men voor hem heeft uitgezocht. De tijd, die ons leger sinds de mobilisa- heeft gehad, is goed besteed. Het werk was hard en eentonig, doch het resultaat is, dat het Nederlandsehe volk zich niet onbeschermd behoeft te gevoelen. Ook wij hebben thans gordels van staal, be ton, aarde en water. DUISTERNIS OVER ZIERiKZEE OP maandag- en dinsdagavond. Men heeft mij gevraagd, enkele mede- deelingen te doen omtrent de beide avon den, dat te Zierikzee ter wille van de luchtbescherming de naar buiten stra lende lichten gedoofd moesten worden en gaarne wil ik daaraan voldoen. Ik wil U niet lang in onzekerheid dienaan gaande laten en U mededeelen, dat reeds de eerste avond de wijze, waarop de burgerij aan de haar opgelegde ver plichting voldaan heeft, ten volle alle lof verdient. De tweede avond heeft dit volkomen bevestigd. ^Er hebben, zooals dat altijd gaat, om standigheden tegen gezeten en andere weer medegewerkt om het verloop van zaken te doen zijn, zooals het geweest is. Twee dingen hadden we tegen en dat waren juist de zaken, waaraan we zelf niets konden veranderen: de nieuwe maan en het sneeuwdek over de straten, waardoor vooral den eersten avond, toen de straatverlichting gedoofd werd, niet die inktzwarte duisternis intrad, welke we wel van andere gelegenheden kenden. De data voor deze oefeningen waren lang van te voren vastgesteld door het Com mando-Zeeland en de sneeuw lag er nu eenmaal. Het had ook kunnen giet- regenen en aardedonker zijn. Mee hadden we de groote ijver en toewijding van ongeveer 115 man perso neel, dat ondanks koude, vanaf torens en op de straten het harde werk had den te doen en van hen, die binnenska mers veel werk hebben moeten verzetten eer en aleer het Maandag en Dinsdag was. In niet mindere mate prijs ik de medewerking ten volJe van de burgerij. Eigen waarneming en de mededeelingen van controleurs en controleposten beves tigden mij dit. Er waren, zooals dat al tijd wel gaat, hier en daar kleine op en aanmerkingen te maken,* maar, wan neer was aangebeld, werd aan de aan wijzingen vlot gehoor gegeven en liep alles als een erwtje van een plank. Wanklanken vaim niet - of dwars zijn werden niet gehooird, processen-verhaal werden niet gemaakt. Ik vind dat alles een zeer gelukkig' teeken. HERWARDEERING VAN HET GOUD. Op den grondslag van een depreciatie van den gulden met 18 Ingediend is een wetsontwerp* lotm tot een voorlo^pige herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederl. Bank over te gaan. De regeering stelt voioir dit te doen |0p basis van 18 pet. depreciatie van den gulden, hetgeelni een bate van f 221 millioen zal lopleveren. Deze zal aan den staat ten goede komem, otnder aftrek van een bedrag van ruim f 29 millioen. ter vereffening vainj het in 1931 dqor de Bank geleden pondejnverlies. Vqqr zoover dit bedrag het thans nog niet gedelgde restant van dit verlies over treft, wordt het aan de reserves vani de Bank toegeyotegd. Tot muntstabilisatie wenscht de regee- ring nog niet |oiver te gaaini. De gulden! blijft dus nog zwevende. Het Egalisatie fonds. dat wegens den verkoop* vain goud aan de Bank tegen de(ni oog steeds gel denden prijs van f 1647.50 per k.g. fijroi een fictief verlies heeft geladen, wijst), afgescheiden van dit verlies, een batig saldo aan. De thans voorgestelde herwa ar deer ing zal een belangrijk verschil opleveren met het bedrag van ruim f1013 millioen waar op de goudvoorraad op 2 Januari 1940 te boek stond. Op den grondslag vao de hiervoren bedoelde depreciatie van 18 pet. zal de goudvoorraad van de Neder landsehe bank te waardeeren zijn tegen een prijs van f2009 per kilgoram fijn. Deze prijs beteekent een waardering van den totalen voorraad op een bedrag, dat ruim f221 millioen hooger gelegen is dan het thans opgevoerde bedrag. Ter voiorkoming van misverstand zij reeds aanstonds opgemerkt, dat ieen aan merkelijk deel van dit verschil vo.or de bank een zuiver fictief karakter draagt, aangezien het ontstaan is uit dein. hier boven bedoelden verkoop van goud door het Egalisatiefonds aan de bank tegen den fictieven prijs van f 1647.50 per k.g. fijn. De minister stelt er prijs pp mede te deelen, dat, uit den verkoop tegen f 1647.50 voor het Egalisatiefonds is voort gevloeid, de rekening van dit fonds een bat'.g saldo aanwijst. De stad was uitgestorven en verlaten. Vqor oms, die ook zelf de hoeken en gaten van de stad doortrokken, op den toren waren, niet altijd afwisselend, maar daarom juist uitermate bevredigend. Jammer, dat men het gewone leven gedeeltelijk stilgelegd had. De winkels waren hermetisch dicht, maar, zooi vroeg men mij, waarom zouden we open blij ven. wanneer er toch (niemainid iop straat komt? Van dat standpunt bezien vol komen juist. Maar graag had ik toch enkele lichtdicht afgesloten winkels ge zien. die in bedrijf waren. Men kan1 dit met Ihiescheiden middelen, wat donker papier, donkere lappen bereiken. Een aantal café's, in een waarvan zelfs een kegelwedstrijd gehouden werd, dat |0pen- gebleven was, leverde daarvan het be wijs. Zou het gedurende langen tijd in het donker zetten van een gemekte idoiO- dig zijn we zijn er deze weken weer eens zeer dicht in de buurt van ge weest en er zijn qok thans nog gemeen ten in ons land, waar het dom uitstra len van eenig. licht na bepaalden tijd verbóden is dan kan ik toch niet aannemen, dat men. om in dezen tijd te spreken, reeds om* 5 uur het zaken leven geheel plat zou leggen. Alleón in dit opzicht zal men de bedoeling van wat tegenwoordig onder algemeene licht- verdqoiving verstaan wqrdt, nog meer kunnen benaderen. Het Roode Kruis alhier heeft van de gelegenheid geprofiteerd door zijn tran sportcolonne in den donker te laten oefe nen in het opnemen en vervoeren per auto van gewonden. Vat ik mijn eindindruk samen, dan is het mij een groot genoegen te kunnen mededeelen, dat beide avonden, dank zij aller samenwerking uitstekend aan het gestelde doel beantwoord hebben. In de wijze, waarop de burgerij zich van haar taak gekweten heeft, heb ik alle aanlei ding gevonden haar de pluim op den hoed te zetten, welke zij verdient. We zijn in het opzicht van het dooven der lichten waarschijnlijk nog niet aan het einde van de dingen, maar met vol ver trouwen zie ik te zijner tijd een herna- ling tegemoet. SCHUURBEQUE BOEIJE. Mussolini aan zet op het wereld politieke schaakbord Polan's parlement in ballingschap te Parijs geïnstalleerd Oude en nieuwe strategie vindt bij onze defensie toepassing Herwaardeering van het goud van de Nederlandsehe Bank Koningin en Prinses per auto over het ijs naar Marken Matige tot lichte vorst Zon op: Zon onder: 25 Jan. 7,55 16,30 Maan op: Maan onder: 25 Jan. 17,49 7,35 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaatgwater 25 Jan. 2,50 15,16 8,28 20,35 VERSCHILLENDE BERICHTEN De Koningin en Prinses Juliana par auto naar Marken. Gistermiddag werd Monnikendam ver rast door de komst van de Koningin en Prinses Juliana, die even over half vier per open auto in het dorp arriveerden. Op den Zuiderzeedijk verlieten de vorste lijke personen den wagen en begaven zij zich een oogenblik op het ijs om te genieten van den prachtigen aanblik en om de vroolijke bedrijvigheid van de schaatsenrijders in oogenschouw te ne men. Daarna stapten zij weer in den auto, waarmede zij den tocht over de Gouw- zee naar het eiland Marken voortzetten Onderweg zijn de Koningin en de Prin ses even op het ijs uitgestapt, waarna de Prinses korten tijd heeft geschaatst. De Koningin maakte onderwijl een kleine wandeling op de ijsbaan. 'Bij Marken zijn de vorstelijke personen niet aan land ge gaan. Omstreeks vier uur zijn de Konin gin en de Prinses te Monnikendam terugge keerd, waarna langs den zelfden weg naar Den Haag is teruggereden. Steun aan Finland. Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, den heer Van Emb- den, betreffende het verleenen van steun aan Finlend, heeft de minister van staat, minister van algemeene zaken, a.i., voor zitter van den raad van ministers, minis ter de Geer, geantwoord, dat een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld een bedrag van f 100.000 uit 's lands kas door bemiddeling van het Nederlandsehe Roode Kruis ter beschikking te stellen van het Finsche Roode Kruis, in voorbe- reiding is. Op een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Van der Goes van Naters, betreffende het ver leenen van verlof aan Nederland sehe vr ij williger s, zich in Finschen krijgsdienst te begeven, heeft de minis ter van algemeene zaken, a.i., voorzitter van den raad van ministers geantwoord, dat de regeering het in de bestaande tijdsomstandigheden ongewenscht acht te bevorderen, dat aan Nederlanders ver lof wordt verleend in vreemden krijgs dienst te treden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1