WEK ÜW LEVER-GAL OP ,,de waarheid de waarheid 23 de veiligheid van de deelnemers bov^n alles, zoodat men nog niet kopi over gaan tot het vaststellen van eep mieuwen datum. Op verschillende vaarten, gelegen i|m de richting Noord-Zuid, kon de sneeuw Worden weggeruimd en hier is het ijs volkomen betrouwbaar gebleken. Men kan dus de conclusie trekken, dat er top het ©ogenblik mooie tochten in. Friesland te maken zijn, doch van de|n. Elf-steden tocht is viborloopig nog geen sprake. Kachel omgetrokken Toen drie kinderen vajm de familie Veels in Dun gen (N.-Br.) i|m de huiskamer bij de kachel speelden, waarop een pan vet stond te koken, hadden zij het ojni- geluk de kachel om te trekken, waardioior zij de gloeiende kolen en het kokepidei vet over het lichaam kregen. Twee kin deren Wierden zoodanig met brandwon den overdekt, dat zij in levensgevaarlij ken toestand naar het gnoiote ziekenhuis te 's-Hertogenbosch moesten worden ver voerd. De toestand van het derde kind is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. KORT EN BONDIG Het Deensche blad „Nationaltidende" meldt, dat het niet mogelijk geweest is de bemanning te redden van den schoener die tusschen het eiland Lalaand en het eiland Fehmern in het ijs bekneld is geraakt en vergaan. Visschers hebben van de kust af twee mannen gezien die van ijsschots op ijsschots sprongen en tenslotte verdronken. De nationaliteit van den schoener is- niet bekend. Gemeld wordt dat de Deensche kustpatrouille den geheélen nacht had geprobeerd de bemanning te redden. Men gelooft dat zij tien koppen telde. Einde 1939 telde Italië 44,580,000 inwoners. In dat jaar had het aantal levend geborenen 1,037,000 bedragen. Stefani vergelijkt deze cijfers met Duitschland, Oostenrijk, Sudetenland, I Dantzig en Memel inbegrepen, waar op een bevolking van 83 millioen inwoners het aantal levend geborenen 1,640,000 bedroeg, dus lang niet het dubbele van Italië. In de onmiddellijke nabijheid i van de Zeeuwsch—Vlaamsch—Belgische I grens zijn de laatste dagen groote troe- I pen zigeuners waargenomen, j Nabij de grensplaats Overslag telde men I meer dan 30 groote wagens, die trachten over de grens te komen. De bewaking is i dan ook yersterkt De „Popoio di Ro ma" meldt, dat volgens berichten uit ge- zaghebbende kringen te Parijs een g e- heime expeditie van 100.000 man troepen, volledig met de meest moderne wapens uitgerust, naar Finland is ver- trokken. Er wordt de nadruk op gelegd, i dat er zich geen Fransche soldaten bij bevinden. De vijftig militairen die, zooals gemeld, gisterochtend uit Urk zijn vertrokken, zijn des middags omstreeks half vijf te Lemmer aangekomen. Een der militairen was onderweg onwel ge worden. Met een ijsvlet die zich toeval lig ter plaatse bevond, is hij naar Urk teruggebracht. De express Boedapest- Triëst moest blijven staan aan het station Fonyod bij het Balaton-meer en zal voor- loopig zijn reis niet kunnen voortzetten. Volgens een mededeeling van de spoor weg-directie is het treinverkeer op 30 punten stopgezet, vooral in hel Zuiden en het Noorden des lands. In de steden Debrecen en Kassa zijn de open bare diensten volkomen tot'stilstand ge komen. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij deelt mede dat de kapitein en de bemanning van de Arendskerk vandaag uit Lissabon per trein naar Nederland zullen vertrekken. Dinsdag worden zij in ons land .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen op nDe Vliegende Hollanderwaar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert over een troep zeeroover* en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever oen liter lover gul in uw ingewanden doen vloeion. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en uzult ueen geheel ander monsch voelen. Onschudelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eisclit Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. RADIO-PROGRAMMA Zondag 21 Januari HILVERSUM II. 801.5 m. 8.55 VARA, 10 VPRO, 12 AVRO, 5 VPRO, 5.30 VARA, 8-12 AVRO. 8.55 gram.; 9 berichten; 9.05 tuinbouw- halfuurtje; 9.30 orgelspel; 9.40 Van Staat en Maatschappij; 9.59 berichten; 10 voor de kinderen; 10.30 vrijz. herv. kerkdienst 12 Onze Weermacht; 12.35 AVRO-amuse- mentsorkest; 12.45 berichten ANP, gram. 1 AVRO-amusementsorkest; 1.30 gespre ken mailbrief; 1.50 gram.; 1.55 declama tie; 2—2.27 boekenhalfuur; 2.30 qoincert- gebouwiorkest; circa 3.10 filmrubriek; 4.30 AVRO-dansorkest: 4.55 Sportnieuws ANP 5 gesprekken met luisteraars; 5.30 vopr de kinderen; 6 bravour en charme; 6.30 sportpraatje; 6.45 sportberichten ANP, gr. 7.03 schuldig of lOinschuldig; 7.28 Rosian,- orkest; 8 berichten ANP, mededeelingen 8.20 gram.; 8.4o hersengymnastiek; 9.10 omroeporkest; 9.35 radiotooneel; 10.10 omroeporkest; 11 berichten ANP; 11.10— 12 gram. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. 8.30 NCRV, 9.80 KRO, 5 NCRV, 7.45— 11,15 KRO. 8,30 morgenwijding; 9,30 gr. 10 Hoogmis; 11,15 gr.; 12,15 De fruitteelt in Nederland; 12.35 gram.; 12.45 berich ten ANP; 1 lezing over Jean de Racing; 1.20 musiquette; 2 vraag en antwoord; 2.45 gram.; 3 Rotterdamsch Philharmto- nisch orkest; 3.20 gram.; 3.45 vervolg con cert; 4 Rocqooi--octet; 4.30 ziekenhalfuur; 4.55 gram.; 5 gewijde muziek, grain.; 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst; 7.45 berichten; 7.50 gram.; 8 berichten ANP, mededeelingen; 8.15 vrolijk programma; 9 radiotooneel met prijsvraag; 9.20 gram.; 9.30 KROi- orkest; 10.30 berichten ANP; 10.40 epi loog; 11—11.15 Esperantonieuws Maandag 22 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8 berichten ANP, gram.; 8.30 orgelspel; 9 winterpotpaurri; 10 morgen wijding; 10.15 gram.; 10.30 voor de vrouw 10.35 Ensemble Jetty Cantor; 11 vioior de vrouw; 11.10 Ensemble Jetty Cantor; 12 gram.; 12.45 berichten ANP; gram.; 1 Secco en zijn ensemble; 2 gram.; 2.30 omroeporkest; circa 3.20 perskroniek; 4.30 disco-causerie; 5.30 Puszta-orkest; 6 gr. 6.15 De Twilight Serenaders; 7 pianor voordracht; 7.30 gram.; 7.40 Nederland sche volkskracht; 8 berichten ANP, me dedeelingen; 8.15 concertgebouw orkest; 9.20 radiotooneel; 10.05 AVRO-amuse mentsorkest; 11 berichten ANP; 11.10 12 AVRO-dansorkest, HILVERSUM II. 301.5 m. 8 berichten ANP- 8.05 schriftlezing, me ditatie; 8.20 gram.; 9.30—9.45 gelukwen- schem; 10.30 morgendienst; 11 chr, lec tuur; 11.30 gram.; 12—12,15 berichten; om 12.30 berichten ANP; 12.40 Stichts Salonorkest; 2 reportage; 2.45—2.55 gram. 3 kookpraatje; 3.30 chr. liederen, opn,; 3.45 bijbellezing; 4.45 gram.; 5.15 kinder uur; 6.15 gram.; 6.30 vragenuur; 7—7.15 berichten; 7.45 gram1.; 8 berichten ANP; 8.15 orgelconcert; 9 Exegetische c?ause- rie; 9.30 gram.; 10 berichten ANP, ac tueel halfuur; 10,30 Revida-sextet; 11,35 gram.: circa 11.50—12 schriftlezing. 83% Het zijn kleine trekken der ziel, kleine pogingen, waardoor men het zekerst liefde wint. FEUILLETON II en niets dan 22 Naar het Engelsch Dus begaven Honor en haar echtge- noioft zich ter ruste en Barry hield het slechts voer een gril van de oude dame. die hij maar weer geduldig dragen zou, tot hijzelve heer en meester pp Woon- Manor was. I Eigenaardig, maar hij dacht er nop.it bij, dat zijn vrouw pok wat te zeggen zou hebben. Hij beschouwde haar zoo geheel als ondergeschikt aan zijn wil, dat hij van haar ook nooit eenig verzet verwachtte. Dien volgenden dag verscheep. miss Vellacott ook niet; maar daar was niets bijzonders in. Ze stond altijd vroeg op en ontbeet al uren voor de airaderep* ter wijl ze dan dikwijls op haar kamer bleef tot thee- of dinertijd. Ze was druk bezig, luidde de bood schap, die Davis gaf; als ze mrs. Deveem bij zich verlangde, dan zou ze dit wel laten weten. GEEN BENZINE-DISTRIBUTIEI Aanvoer van petroleum en benzine voldoende Af en toe krijgen wij wel eens den in druk, dat het monster van Loch Ness, hetwelk natuurlijk geëvacueerd is, zich thans in Nederland ophoudt in de ver momming van „benzine-distributie!" De geruchten over een op handen zijnda rantsoeneering duiken met dezelfde re gelmaat in de pers op als voor den oor log de berichten over voornoemd mon strum, En even irreëel als dit is ge- Jukkig! tot dusverre die benzinedistribu tie gebleken, waarvan zoovele onrust- zaaiende geruchtverspreiders telkens maar weer opnieuw komen vertellen, dat zij haar kop opsteekt! Het laatste nieuws was de publicatie van allerlei details. In den Autokampioen van 21 October jl. werden deze in hoofd zaak reeds vermeld. Een ander kranten bericht dementeerde deze „primeur", maar oogenblikkelijk was er alweer wat anders te vermelden: wie benzinedistri- butiezegels moet hebben, dient zoo-en- zoo te handelen, de motor-rijtuigenbelas- tingkaart moet worden opgezonden, en- zoovoorts. Deze mededeeling was feitelijk juist, maar zij heeft slechts betrekking op een alleszins verklaarbaren voorberei dingsmaatregel. Het is de plicht der re geering, om te zorgen, dat zij alles in gereedheid heeft, als de omstandigheden zich eens in ongunstigen zin mochten wij zigen. i i Gunstige perspectieven Maar op het oogenblik is er niet de minste aanleiding om de toekomst somber in te zien! De aanvoer van ruwe petro leum en benzine is in ambtelijke taal gezegd: bevredigend; maar populair uit gedrukt, mag men ongetwijfeld zeggen: uitstekend! Nederland dankt aan een wijze politiek van vooruitzien een pracht- voorraad en het zou ons al heel sterk verwonderen, indien die sedert het uit breken van den oorlog reeds zou zijn aangesproken. En dit nu is de basis van de benzine maatregelen: voorraad O.K., aanvoer O.K. dus: géén distributie. Natuurlijk zou in theorie deze situatie zich in ongunstigen zin kunnen wijzigen. Er kunnen tankboo ten op mijnen loopen, het duikbootgevaar kan ook voor deze schepen acuut wor den en er zou nog heel veel meer kunnen gebeuren: Nederland kan Zoo kunnen pessimisten zich nog veel meer in het hoofd halen, maar de nuchter denkende mensch, die niet „ten onder gaat in den Nerven-krieg", zal zich niet van den wijs laten brengen. Wat moet ik doen? Gewoon 1 Van verschillende, zijden heeft men Auto Kampioen gevraagd; wat moet ik doen met het oog op die benzinedustri- butie? Weet u ook, hoe groot het rant soen wordt? Weet u...? Zou het...? Moet ikOp al deze vragen kan onveranderlijk het antwoord luidenDOE GEWOON! Maak u niet nerveus vanwege die voorbereidende maatregelendie zijn noodig, maar het is heelemaal niet uit gesloten, dat we er in de practijk nimmer iets van zullen merken. Denkt eens aan de petroleumdistributie, waarvoor de kaarten al maandenlang in het bezit van vele belanghebbenden zijn, terwijl petro leum nog steeds vrij gekocht kan worden. Hoe groot het rantsoen precies zou zijn, dat ons zou worden toebedeeld, als er op. den duur eens iets mocht gebeuren, waardoor de benzinesituatie zich zou wij zigen... kunt u dat voorspellen? Weet u, op welk nummer dehonderdduizend zal vallen? Maar één ding schijnt zeker: mócht het ooit zoover komen, dan zal het rant soen meevallen, want Nederlands voor raden maken het mogelijk, de benzine distributie ook dan slechts te zien als een maatregel om een zoo billijk moge lijke verdeeling van de brandstof moge lijk te maken, zonder dat men voor zijn behoefte te weinig krijgt. Van benzinedistributie is voorloopig geen sprake. Het werd al theetijd en tante Marga ret was er niet! Honor wachtte tot half zes, dronk tnen alleen thee en vroeg zich V|0il verwon dering af, wat tante toch kon doem, dat ze haar niet eens een opgeinlb'lik bij Zich verlangde! Om bij zessen kwam Barry thuis; hij! sneed zich een stuk cake en wilde geen thee hebben, maar belde om een glas sherry. Toen Davis terugkwam, zei hij, dat miss Vellacott mr. Deveen bij zich verwachtte. Mij, Davis? vroeg miss Vellaoott niet naa:' mrs. Deveen? Neen, sir; ze verlangde u te zien en ik moest er bij zeggen, dat ze heel' graag had, dal u nu dadelijk kwam. Barry dronk zijn sherry, maar liet de cake staan en ging injaar de bibliotheek. Ben jij dat. Barry? vroeg miss Vella cott. toen hij klopte en al zoo half bin nentrad. Ja. tante. Davis heeft mij Zooieven uw boodschap overgebracht. U is toch niet ziek, naar ik hoop? vroeg hij ver schrikt, toen hij de verandering ,op haar gelaat waarnam. Dien vorigen dag nog was miss Vel lacott een statige vrouw geweest; maar nu leek het wel, of zij ingekrompen was; haar gelaat was vol plooien en EEN VERGEEFSCHE TOCHT OVER HET IJSSELMEER Gisterochtend om acht uur waren zes mannen uit Elburg vertrokken om te trachten de ingesloten schepen de IJs- sel en de Holland te bereiken en voed sel te brengen. Onder hen bevond zich een expert van de verzekeringsmaatschap pij, welke de lading vari de Friesland voor ongeveer f23,000 had verzekerd. Getracht zou worden deze lading te ber gen of althans de mogelijkneid tot ber ging onder oogen te zien. Ook behoorde tot het gezelschap een filmoperateur, die wilde trachten de terugreis van de sche pen naar Amsterdam mede te maken. Na een vermoeienden tocht kwamen om ongeveer twaalf uur de schepen in zicht. De mannen zagen ten Westen van de Holland twee rookpluimen. Later ble ken dit de rookpluimen van de beide sleepbooten te zijn, die toen reeds met de twee 'schepen op weg naar Amsterdam waren. Aanvankelijk begreep de bemanning van de ijsvlet niet, wat er met de sche pen in het ijs gebeurde. Ondanks het feit, dat men stevig doorliep, naderde men de schepen niet. Integendeel zij raakten steeds verder weg. Tenslotte drong het tot de mannen door,, dat de schepen den terugtocht reeds aanvaard hadden en. dat was een zeer groote teleurstelling. In plaats, dat hun nu een warmen maaltijd in een behaaglijke kajuit wacntte vonden zij slechts het wrak van de Fries land, die sinds Woensdag steeds dieper gezakt was en nu met de gangboorden op het ijs rust. Het water stond aanboord van het wrak tot over de dekken. Van eenig comfort was dus geen sprake en toen de vertegenwoordiger van de ver zekeringsmaatschappij zijn inspectie had beëindigd, werd de terugtocht zoo spoe dig mogelijk aanvaard. Het vroor hard, doch er was slechts weinig wind. Aan boord van de Fries land werd den medegenomen mondvoor raad verorberd en een slokje gedronken en om half twee begaven de zes mannen zich weer op het ijs om te trachten zoo spoedig mogelijk Elburg te bereiken. Het was voor de zoo zwaar beproefde mannen een verademing - toen zij om on geveer half acht op het ijs een vijftal inwoners van Elburg tegenkwamen, die hen tegemoet waren gegaan. Deze namen het touw van de ylet over en toen was het grootste leed geleden. Om half negen werd Elburg bereikt. Vooral de terugtocht is zeer zwaar geweest. De verzekeringsexpert typeerde den tocht met de woorden: „Het was verschrikkelijk". VERSCHILLENDE BERICHTEN Veel ijs in da DordtscheKil De poging van de zeven ijsbrekers om het zware ijs, dat ten gevolge van het ijs vrijmaken van Noord en Oude Maas I in de Dordtsche Kil ligt opgestuwd, is j mislukt, daar de booten niet vérder ge- j komen zijn dan de 'watertoren van 's Gra- j vendeel. Vrijdag moesten zij dan ook het opruimingswerk van het soms meters- dikke ijs hervatten. Er bestaat nochtans i niet veel hoop, dat de schepen tot de j Dordtschebrug zullen doordringen, en daardoor de vaart op Antwerpen en Zee- j land mogelijk zullen maken. Het ijs is nl. te zwaar om deze verwachting te kun nen koesteren. Hoewel de Kil dus dicht ligt kan het 's Gravendeelscheveef voet gangers met behulp van een sleepboot j overzetten. Het Zwijndrechtsche- en Pa- j pendrechtscheveer intusschen kunnen, doordat de Merweide boven Papendrecht j dicht ligt, een regelmatige dienst met de ponten onderhouden. Dit is ook net geval met het veer aan den kop van het land. Da Friesche Elfstedentocht Het bestuur van de Elf-Stedéntoeht- Vereeniging heeft nog geep datum vast gesteld voor den fit, dit in verband met het feit. dat het ijs op verschillende tra- jacten. Oost-West gelegen, niet goed is. Op die traejeten ligt een flink pak sneeuw en daardopr is de ondergropd niet goed meer. Het centraal bestuur stelt 121. Na vele dagen zeilen kwam er eindelijk land in zicht, juist toep kapitein Roberts het zoeken wilde opgeven. Door den verrekijker herkende Tom aan den vorm het schildpadeiland. Hij had uit zijn hoiofd ieen schetskaart gemaakt en wees den kapitein waar de gevaarlijke punten van het eilainld warep. 122. Zij zetten koers naar het eiland, gingen voor anker eim roeiden in den nacht aan land aap dep tegenovergestel- den kant, waar de zeeropvers zich be vonden. Juist vppr het aanbrekepi van, den dag kwam de reddingsboiot op de kust. Kapitein Roberts en Tpim waren er OjOk bij. Vlak voor de kust sprongen de meeste mannen over bpord epi waad;- den dopr de golven naar het lapid. rimpels; haar oogen hadden allen glans verloren. Neen, ik ben niet ziek, antwoordde zij mat, maar er is een groote bezoeking over mij gekomen en nu wilde ik je tot mijn vertrouwde maken. Zoudt u niet liever Honor hebben? O, neen. Die is juist wel de laat ste, die ik zou wenschen te zien! Barry was één en al verbazing. Wat zou Honor hebben misdreven jegens haar tante, dat die nu ineens zoo tégen haar was? En dèt terwijl hij zelf altijd zoo zijn uiterste best deed, om de goede ver standhouding te bewaren! Het verwondert je zeker, dat ik niet om hèèr zond? begon miss Vellacott. —maar als je de' heele geschiedenis ge hoord hebt, dan zal je dit niet meer zoo verbazen! Ja, het komt mij vreemd voor. Houd je maar voorbereid op on aangename dingen! Allereerst moet ik je vergeving vragen, dat ik van den beginne af, niet open tegenover je ben geweest. Dit was gedeeltelijk je eigen schuld; als jij en Honor niet zoo eigen machtig te werk waart gegaan, bij het sluiten van je huwelijk, als je bij mij ge komen was en mij openlijk om mijn toe stemming had gevraagd, zooals je broer dit indertijd deed, dan zou ik ook jou alles verteld en de beslissing aan je overgelaten hebben, of je bij je plan bleef Maar dat kan nu niet meer ongedaan gemaakt worden. Honor is eenmaal je vrouw; maar daar heb je de verras sing; ziji is in het geheel geen familie van mij! Dit was meer dan een verrassing: het was een schok! Hulpeloos staarde Barry miss Vellacott aan. Zijn eerste idéé was, dat zij het verstand verloren had, maar daarvoor sprak zij toch tè gewoon; de toon van haar stem klonk koud, maar overtuigend. Ze vertelde voort, maar op een heel andere manier, dan ze indertijd met Jim j had gesproken. Toen had ze een waar pleidooi gehouden voor het lot van haar j geliefd kind, wier geluk ook het hare was. Nu deelde zij alleen de bittere waar heid mee, zonder meer. Honor zou aan haar lot overgelaten worden; haar man moest dan maar met haar doen, wat hij wilde. Onder het luisteren ging Barry hoe langer hoe meer berouw voelen over de onbezonnenheid, waarmee hij Honor tot de zijne had gemaakt, j ls dat al, wat u weet? vroeg iiij in spanning, toen Margaret ophield. Heeft u geenerlei aanwijzingen betref- 1 fende Honor's afkomst en ware positie? I Al die jaren Ijeb ik in volslagen onwetendheid daaromtrent verkeerd, tot nu voor enkele dagen, toen mij toevallig een advertentie onder de oogen kwam, die eenig licht zou kunnen verspreiden over dit onderwerp. Ik schreef er op en i gisteren kwam ik heel Honor's levensge schiedenis van haar vader te weten, j Van haar vader? Ja. Haar vader. Zijn straftijd was om en nu zocht hij zijn vrouw en kind. U heeft met hem gesproken; hier? Juist. j 'Wat heeft hij u verteld? Bijna niets, wat wij: al niet wisten en vermoedden omtrent Honor's afkomst; zijn inlichtingep golden meer mij dan haar... Heb je ooit mijn geschiedenis ge hoerd?... Neen, waarschijnlijk niet. In dertijd werd die zopveel mogelijk in den do,of pot gestopt en sindsdien heb ik zoo':n afgezonderd leven geleid, dat de feiten zeker nog maar aan enkelep bPkepd zul len zijn. Maar ik Zal ze je mu mee- deelen, dan zal je b'eter leer en begriji- pen, waarom ik in de toekomst zool zal handelen en misschiepi zal je mij 1 ook minder hard b'eoordeelen. Ruim veertig jaar geleden dan, 'ben ik getrouwd met een man, die mij, naar ik meende, innig lief had. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2