ZIERIKZEESCHEB H IIEUWS CD O DE IE] i J ■li illB kleine kerk Kern OPCiEHOt ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikze# fl.80. Voor h-et buitenland flo.— R. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707- 1388 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A- J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het licht op Rumenië, de Balkan- staat van Koning Carol, maar ook het olierijke land, dat de begeerte opwekt van de huidige machthebbers om dat vloeibare goud in de tankwagens öni naar de opslagplaatsen te vervjoeren, als de onmisbare brandstof vopr .tanks, vlieg tuigen, duikbpoten etc. Roemenië is thans het meest-gevioelige punt op den Balkan. Het zal vap zijn tact en behoedzaamheid afhangen, of het een kracht wordt in de Balkanppütiek, dan wel deze tot zwakte doemt. De historie van 1914 en die van de vredesverdragen! van 1919 hebben doen ziep, dat de Bal- kanlanden slechts een speelbal in de handen der groiote mogendhedep zijfti zoolang zij onderling verdeeld z'ijlnj. Slechts onderlinge regeling vap hu'n; geschillen en solidariteit kunjnen hun ma ken tot een sterk blioik, dat zoowel den vrede dient als het spel der groioite mon gendheden dwarsboiomt. Het BalkanbloK, dat Ib^epaalden vorm aanneemt, kap zulk een factor wjorden: het zou, maar met mécjr succes, de functie van het oude Oostenrijk-Hioingarije kumpep overnemen. Veel hangt hierbij af van de houding' van Roemenië. Het wprdt thans zoowel door Italië als door de Sovjet-Unie op de proef gesteld. D oemenië is [op' den Balkan méé(r dan ooit het centrale punt, om hetwelk de politiek der grpote mogendheden draait. De Italiaansche politiek is er ,oip gericht, Boekarest te bewegen, zijn nete lige minderheden-geschillen zoowel met Hongarije als met Bulgarije in der minlnie te schikken, teneinde eep peutral'en, maar homogen en Balkan als grepdel te schui ven zoowel voor bolsjewistische als voor de nationaal -socialistische invloedsfeer. Roemenië laat genoemde twee andere landen echter bij voortduring itni onzeker heid: het zoekt zijn kracht in liberale! minderhedenstatuten. ip het bijzonder vioor de bijna twee millioen Hiomgarep in Ze venburgen, evenals in een evenwichtspo- litiek tusschen Berlijn en Moskou eener- zijds en Londen en Parijs anderzijds. De z.g. Carol-linie, die thans aan de gren zen van Roemenië haar vpltooiïpg nadert en een navolging is vap de Fransche, Magmot-linie, heeft blijkbaar ten doel het Roemeensche grondgebied voor buitens landsche avonturen (ontoegankelijk te ma ken. De benoeming van ieem petroleum-- commissaris heeft naar het schijnt de be doeling, de Rioemeensche petroleum-poli- tiek tusschen Engeland en het Derde Rijk behoorlijk te regulariseeren. In Finland wordt pp ongeveer 30 K.M. ten Westen van Salla bitter gevochten. De Russen staan thans, nu huin offen,-. sief gebroken is, nadat zij ernstig het, kopstatiion Kemijarvi hadden bedreigd, voor een tegenaanval, die hen reeds vele mijlen heeft teruggedreven. Het resultaat van den strijd is echter nog .onzeker. De Russen verzamelen hun strijdkrachten en werpen geïmproviseerde versterkin gen op in een halfcirkelvormige opsteÊ- ling. Beter gevoed en uitgerust dan de troe pen. die aan andere fronten werden ver slagen, zullen de rooide troepen waar schijnlijk een hardnekkiger tegepstaind bieden en men denkt, dat een nieuwe veldslag met onzekeren uitslag maar van vitaal 'belang ophanden kap zijn. Militaire kringen ramen, dat de Russan twee divisies hebben in den sector van Salla. Ofschoion zij door hun terugtocht een belangrijk militair voordeel hebben verloren, -hebben de Russen thans veel betera verbindingen met hun achterland en krijgen zij voedsel en wapens langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd %n die laopen tot aan den spoorweg naar Moermansk. De verduisteringsoefening op Maandag en Dinsdag a.s. Het is thans ai weer ruim 16 maanden geleden, dat te Zierikzee het laatst een luchtbeschermingsoefening gehouden werd waaraan des avonds verbonden was het onzichtbaar maken (verduisteren!) van de stad van uit de lucht. Sindsdien is er veel gebeurd en het heeft er wel eens naar uit gezien, dat wat toen als voor bereiding gold, werkelijkheid zou worden. Ditmaal zal op de avonden van 22 en 23 Januari a.s. een verduisteringsoefening (om het woord dan weer te gebruiken) gehouden worden, waarbij Zierikzee van des avonds 7 tot 10 uur, volkomen in het duister gehuld zal moeten zijn, d.w.z. van buiten af mag noch vóór, noch achter, noch boven vanuit woningen, bedrijfsruim ten enz. eenig lichtschijnsel worden waar genomen. Binnen in de huizen mag men het licht doen branden, dat men voor zijn bedrijf of ontspanning noodig meent te hebben en kan men het gewone leven voortgang doen vinden, alleen met deze beperking, dat van al dat licht van buiten niets waarneem baar mag zijn. Dit geldt niet alleen voor de woningen, maar ook voor de café's, winkels enz., die ditmaal niet aan sluiting onderworpen zijn. Er zijn vol doende middelen in den loop van den tijd bedacht en bekend geworden, hoe men met verduisteringspapier, lichtslui- zen en dergelijke kan werken om het licht binnenshuis te hóuden. Ik meen ook wel te mogen aannemen, dat men dit voldoende bekend kan wezen, omdat de afdeeling Zierikzee van de Ned. Vereeni- ging voor Luchtbescherming zich de moeite getroost heeft zittingen te houden voor het geven van deskundige adviezen. In hoeverre de daaraan verbonden werk zaamheden overstelpend geweest zijn voor de Heeren, kunnen zij zelf beter dan ik beoordeelen. Op het programma stonden aanvanke lijk drie van dergelijke avonden achter een. Om verschillende redenen was het beter daarvan echter twee voor dit doel te bestemmen. In de eerste plaats wilden wij niet het uiterste uit de kan hebben, overtuigd als wij waren van de goede wil van de burgerij, terwijl verder de duur van deze oefeningen reeds een uur langer dan anders was. Zou de ervaring ditmaal ongunstig zijn, dan kon later nog eens langeren tijd gereserveerd worden. Deze „oefeningen" zullen volgens verlan gen van de Regeering geregeld herhaald worden. Teneinde met de wettelijke termijnen en voorschriften rekening te kunnen hou den zijn aan de inwoners huis voor huis aanwijzingen en gedragsregels uitgereikt welke geloof ik, verder geen voorlich ting behoeven. Zij zijn eenvoudig, wer den door het Commando-Zeeland opge steld en gelden voor geheel Zeeland. Tóch geloof ik, zonder me te bezondigen aan technische détails, b.v. hoe lampen moeten worden afgeschermd, welke lam pen daarvoor in aanmerking komen enz. enkele algemeene opmerkingen te mogen maken. In de eerste plaats is mij de vraag' gesteld, welke van zeer veel belang is, wat als norm voor lichtuitstraling of aan den anderen kant van lichtdooving is aan te nemen. De gangbare meening is, en dienovereenkomstig zal hier gehandeld en geoordeeld worden, dat elk uitstralend licht, dat wegens onvoldoende gesloten, te korte, verkeerd opgehangen of door zichtige gordijnen of ander afsluitingsma teriaal naar buiten straalt, vanuit de lucht waarneembaar is. Als eenige maat staf is dan ook te geven: elk licht, dat vanuit de straat voor of achter of boven vanaf de torens is waar te nemen, on verschillig of het afkomstig is van on beschermde lampen, lampekappen of van lampen, onverschillig van welke construc tie, moet weg. Een ander punt betreft het verkeer. Automobilisten, fietsen, wandelaars en anderen kunnen gewoon hun gang gaan, mits voor de beide eerste rubrieken de lampen en lichten voldoende naar net oordeel van de politie zijn afgeschermd en, wat de voetgangers betreft, zij zich ter wille van de veiligheid niet op de rijbanen van de straten bevinden. Ik zou het zoo willen zeggen. Wanneer Ge buiten niets te maken hebt, blijf dan thuis. Hebt U er wel te maken, begeef U dan langs den kortsten weg naar Uw doel. Deze weg is in het leven steeds de meest praktische en veilige. Op straat is niets te beleven,' het is er koud en donker. Nu zou het kunnen zijn, dat leden van het aankomend geslacht behoefte moch ten gevoelen of er behagen in zouden hebben langs de straten kattekwaad uit te voeren of met lampjes of ander speel goed de duisternis te onderbreken. Dan zou ik alleen dit willen zeggen, dat ik dergelijk tijdverdrijf en gebrek aan tucht met alle mij ten dienste staande midde len en met duidelijke consignes aan de politie afdoende zal bederven. Ik ver wacht echter dat dit niet noodig zal zijn. Alleen een gewaarschuwd man geldt voor twee. Ik hoop en vertrouw, dat het materiaal, dat ik later tot rapport zal moeten ver werken, evenals vorige malen, zal mogen reppen van een volkomen en loyale me- Heren Attentie s.v.p. Extra voordelige tarieven voor H 3. scheerklanten Frans Murk Havenplein 378 DE KRANT, DE VORST EN DE SNEEUW Tengevolge van de vorst en de sneeuw val kan vertraging ontstaan tijdens het vervoer van ons blad. Wij ver zoeken onze abonné's hiermede rekening te willen houden, wanneer de courant niet op tijd mocht worden bezorgd. SENATOR BORAH OVERLEDEN De Amerikaansche Senator, William E. Borah, die zooals wij Vrijdag reeds meldden, stervende was, is Vrijdagnacht te 2 uur 5 (Amster- damsche tijd) op 74-jarigen leef tijd overleden. Met Senator Borah is een vooraanstaan de Amerikaansche figuur heengegaan. Hij was de geestelijke vader van de Mari tieme Conventie van Washing ton, welke van 12 November 1921 tot 6 Februari 1922 werd gehouden. Deze hield zich bezig met de beperking der Zee strijdkrachten en den staatkundigen toe stand in den Grooten Oceaan en het Verre Oosten. Een gevolg van deze con ferentie was de toislaödkömihg van het Vijfmogendhedenverdrag, dat de sterkteverhouding voor groots oorlogs schepen tusschen de Vereenigde Staten Engeland, Frankrijk, Japan en Italië re gelde. Verder kwam terzelfdertijd tot stand het Negenmogendhedenverdrag betreffen de de Opendeurpolitiek in China, de be scherming van China tegen eenzijdige exploitatie, "de revisie der Chineesche- tarieven en de teruggave aan China van de Europeesche bezittingen op het schier eiland Shantoeng. Een overeenkomst werd eveneens gemaakt, het Viermogend- heden verdaag geheeten, waarbij de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Engeland den status quo in den Grooten Oceaan erkenden en waartoe ook Neder land later is toegetreden. Tenslotte werd een Zesmogendhedenverdrag betreffende van Duitschland in beslag genomen zee kabels gesloten. Borah is aanvankelijk de invloedrijk ste tegenstander in Amerika van schrap ping der oorlogsschulden geweest. Eerst in 1932 hield hij een pleidooi voor de wijziging van de Amerikaansche schul den politiek. Hij brak toen tevens een lans voor de Franse h-E n g e 1 s c h e vertrouwensovereenkomst. Hij meende dat het accoord van Lausanne in de toekomst nog meer veranderingen van het verdrag van Versailles met zich zou brengen. Het Amerikaansche volk had 160 millioen dollar ingeschoten bij de pogingen om verbetering te brengen in den economischen toestand. Internatio nale samenwerking achtte hij absoluut noodzakelijk. William Edgar Borah werd in 1865 te Fairfield, in Illinois, geboren. Hij was aanvankelijk advocaat en kwam in 1908 naar voren als lid van het Republican National Committee, dat zich tegen Pre sident Taft keerde. Hij volgde echter Roosevelt niet bij diens afscheiding van de Republikeinsche Partij. Als lid van den Senaat trad hij na den Wereld oorlog op den voorgrond door het toe treden van de Unie tot den Volkenbond te bestrijden, hetgeen hem ook gelukte. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dipsdag- imiddag 6 Februari. In deze vergadering zullen de afdeelingen gelrokken worden. Waarna een aantal wetsojnitwerpein in de afdeelingen onderzocht zal wordeini. Tot die wetsontwerpen belmoren de ipstel!- ling van een founds vioor de oecoinomisch© verdediging en de heffing vaini eep winst belasting. dewerking, zooals dat tot nu toe steeds het geval geweest is en dat de ernst, welke achter al dit gebeuren ten grond slag ligt, ons volk bespaard mag worden. SCHUURBEQUE BOEIJE. SUIKER op bon 12 OLIVER STANLEY de nieuwe Britsche minister van oorlog en opvolger van Hore Belisha HET SCHUILPLAATSENVRAAGSTUK Naar ons wiordt medegedeeld, stelt de Bouwkundige Sectie van den Raad vaini Advies der Nederl.. Ver., voioir Luchtbe scherming thans een opderzoiek iln. naar de betrouwbaarheid van de in ions land in den handel gebrachte schuilplaatsen, tegen luchtgevaar. Hoewel de Sectie zich in de eerste plaats tot taak stelt, de schuilplaatsen, die in ons land wioirdep aanbevolen of in den handel wordeim gébracht, aa|n een uitgebreid onderzoek te onderwerpen, waarbij volle aandacht zal warden be steed aan alle technische problemen, die zich ten aanzien vap dep schuilplaatsen- bouw vpordoen, blijft de taak der Sectie hiertoe niet beperkt. Zij zal namelijk! oiok -de mogelijkheden onder oogen zien, krachtens welke meer eenheid kan wor den gebracht in het schuilplaatsenvraag- stuk. BOEKEN EN BROCHURES P.T.T, NiEUWS De inhoud van PTT-nieuws, welk blad reeds in zijn negepdep jaargang is, was tot nu toe in de eerste plaats van be lang voor PTT -personeel, al is er ge leidelijk naar gestreefd het orgaan een algemeen karakter te geven. Inmiddels bleek, dat ook onder het publiek belang stelling bestond vpoir een orgaaini van PTT, indien dit zuiverder op zijn behoef ten zou kunnep worden, ingesteld en b.v. ook als informatiebron zou kunnen wor den geraadpleegd. Dit is aanleiding ge weest het 'blad om te werken tót een orgaan v,o.or het publiek, in het bijzon der ten dienste van zaken-, hapdels- en bedrijfsleven, groote midden- en winkel, stand, enz., kortom van allep, die met de diensten van PTT ip velerlei opzicht aanraking hebben. Het eerste nummer van het omgewerk te blad verscheen gisteren en het bevat naast practische tips, bijdragen over de telefoon, als schakel tusschen Nederland en Ned.-Indië, het verzen dep vap brief post per KLM, ook een interessant his torisch artikel: Hoie de Ned. posterijen nationaal werden. Zondagartsondienst Zierikzee 21 Januari: Dr. Bpoigerd en Dr. van Hoorn. Van hedpn tot en met Donder dag 8 Februari zal bon 12 van de Rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van ééu kilogram suiker. Rumenië tusschen twee vuren Rusland en (taf'ë I De Amerik. Senator William E. Sorah vannacht overleden 1 kilo Suiker op bon 12 van 20 Januari tot 8 Februari as. K.L.M.-toestel -Reiger" is V> ij dag te Johannesburg vlot geland Tweede Kamer op 6 Februari in openbare zitting bijeengeroepen Zondag 21 Januari 'b morgens 10 uur Ds. Pijnacker Hordijk] VEREEN Uïijjinuicj HERVORMDEN Mooul uktte tanden. IVO ROL DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. Zo n op 21 Jan. 8,00 22 Jan. 7,59 Maan op: 21 Jan. 13,15 22 Jan. 14,09 WANG CHING WEI de oude concurrent van Tsjang Kai Sjek zou chef der Chineesche regeering worden in de door Japan bezette gebieden Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagiwater 21 Jan. 11,26' 4,59 17,27 22 Jan. 0,10 12,38 6,06 18,31 LÜCHTTAART Da «Reiger» te Johannesburg Het KLM-toestel de Reiger, gezagvoer der de heer Blaak, is Vrijdagmorgen om 8.20 uur (A.t.) te Johannesburg aange komen. Dien morgen vertrok het vliegtuig van Bulawayo en heeft het laatste traject van 680 km maar Johanpesburg ip zeer vlot tempioi afgelegd. De bemanning en, de passagiers verkeerden allen in goedep welstand. De speciale vlucht van dit vlieg tuig, van Napels maar Johanpesburg, is op buitengewoon voorspoedige wijze ver- lQopea,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1