WEERBERICHT Verwachting van den avond van Don derdag- tot Vrijdagavond ongev. 19 uur: Voor Zeeland, Westelijk Noord-Bra bant en Zuid-HollandMeest zwakke ver anderlijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt en aanvankelijk nog sneeuw, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst Voor het overige gedeelte van het land; Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid oostelijke wind, betrokken tot half- bewolkt, plaatselijk nog eenige sneeuw, strenge tot matige vorst. paedeutisch examen geneeskunde, ónze' stadgenoot M. W. W. Krijger Bz. Burgerlijke Stand. Geboren: Aniny, van P. de Bil en J. J. van Kooperetnj. Bij de landbouwers G. alhier is ein der hun varkens de zoo gevreesde lon- genpest uitgebroken. Een dier is reeds aan deze Izriekte bezweken. Door den strengen vorst der laat ste dagen is het ijs in de Eendracht zooi stevig geworden dat men er Woensdag te voet naar den Brabantsehein. wal is geloopen. Sinds den streingein. winter van 1929 is dit niet meer voorgekomen. UIT VROEGER DAGEN Van een klokketouw Op étla van de kalenders, die ik te|n behoeve van den pas hegfominieinj jaar kring ontving, is vpior de eerste helft van Januari afgebeeld een grcjoite Dre|n,t- sche klokkestoel. Zelfs hiet kloketouw is duidelijk zichtbaar. Bij' de plaat is het volgende lojnderschrift: „De klokken: Het oude jaar hebben zij uitgeluid, en o;0|k in het nieuwe zulle]m zij week aan week den geloioivigen ver kondigen, dat de mensch (niet bij br.oiOid alleen kan leven. Zij zullefh luidejn- nu, in den donkereini tijd des jaars, iep straks als de gëur der lente over het land gaat, of als de volle zomer opbloeit over de dorpen en steden. Grpote brcfnzJep toren- klokken boven de kathedralen e|n de be seheiden stemmen der dorpstbfrentjes roepen met dezelfde tnpiuw de geloovii- gen op. Qok de wachter in het Drenti- sche land, dien wij hierboven afbeelden". Toen ik de plaat van den kalepder goed bekeek en zelfs den ktokkeluider 1 zop ijverig zijn taak zag verrichten, dacht ik aan een ander klokketouw, waarvoor nu 230 jaar geleden hier in Burgh eep speciale vergadering moest wrarden be legd. Het touw van de Burghsche Doren- klok, men sprak touw van de streng van de klok, was stuk; die streng] moest wtorden gemaakt en nu was het punt van behandeling, wie de kosten van een en apder zou mjoieten dragen. Tegenwoordig zou daarover geen verschil van gevoelen kunnen, bestaan, want tonze kerk is eigendom van het kerkbestuur, maar de toren behioort aan de Burger lijke overheid. Dit vindt zijn porzaak in lartikel 6 van de Staatsregeling van 1789, waarbij werd bepaald dat de torens gehecht aan de kerkgebouwen zullen behoioren aan de Burgerlijke Gemeenten. Het onderhoud va'ni dein toren, de klok en het klokketouw be ll opren dus thans tot de zorg van het Gemeentebestuur. Maar nu de discussie over de kipkka- streng van 1708. Ik moge daartoe laten spreken de notulen van de vergadering van den Burghschen Kerkeraad vafn, 13 Mei 1708, zooals ik die in een oud Re gister vond ppgeteekend: „Kerkeraad gehouden den 13 Meij 1708. Na aanroeping van des Heerein naam ver: haalt de predikant (nadat alvorens Cor nells Andriesse gesegt hadde dat Huij- breeht Leendersse de streng van de kloek niet wilde laten maken), dat de schout Willem Brpuwer van wegens de Weieedele Ambagtsvrouw, en de predi kant met Cornells Andriesse g.oet gevctnde hadde, om ordre te geve, dat de streng om de kloek te luijden, somder verkor'- ting van iemands regt ein s onder gevolg soude gemaakt wjoirde, dewijl de kloek onderwijlen moeste geluijd worden, het- welke dopr den predikant aan de|n ker kenraad voprgestelt en gevraagt zijnde offe dit haar d,oen goetkeurden, so is eenpariglijk van ja geantwoordt. Hierop is door den predikant in om vraag gebragt, of men Huijbrecht Le&n- dertsse hierover niet behoorde aan Je spreken en hem te vrage, uijt wiensi ordre hij de .onkoste van het make der klockestrenge ,op' de hals van de diaca- nij wilde legge, daar se tot nog top van de Heere erfgenamen valrn dein He'er van Burgh gekostigte verspgt ware Waarop door meerderheid van stemme is besloten, dat men niet tot Huijbnegt Leendertsse zoude gaan, maar dat we ordes afwagte en sien, of de Weleedele Ambachtsvrouw dese saak niet sonde be middelen. "Waarop de predikant verder in ,om'- vraag brengt, wat men soude doen, so het gebeurde, dat de klockestreng weder om .ontijdig brak en men tot hem gelijk voorheen quam om te vrage, wat er te doen stond, so is door meerderheijd van stemmen gepordeelt, dat men van de sijde des kerkenraads Wieder onder prp- testatie tot het maken van de voornoem de strenge bewilligen soude. Hierna God gedankt zijnde is de Ver gadering gescheijde. Dit den Kerkenraad voorgelesen sijlnde, is bevonden met de genpmene resolutie in alles te accorderen". Tot zoover de notulen uit het oude Register. Ik moge onzen Predikant, wel. hartelijk danken, dat hij mij' in de ge legenheid heeft willen stellen gedurf de de wintermaanden va|n, dein. inhoud van dié notulen keaipis te nemen. Wel licht dat ik later nog wel eens .eenige» bijzonderheden aan de lezers vajm de Nieuwsbode kan mededeelen. B. W. G. B. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. DREISCHOR. Cand. Siezen van Vlaar- dingen hoopt Zondag 28 Januari des nam. 2 uur alhier zijn intrede te doen, na/ des vooirmiddags bevestigd te zij'n door ds. Aalbers van Sirjansland- OUD-VOSSEMEER. Dhr. J. v. Poort vliet, voorheen diaken, is benoemd tot kerkvoogd en heeft deze benoeming aan genomen. KORT EN BONDIG Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, is sedert 100 jaar te Moskou de tem peratuur niet zoo laag geweest als de laatste dagen. De temperatuur daalde tot 44 graden onder nul, hetgeen voor Europeesch Rusland een zeldzaam koude- record beteekent. De abnormale kou de heeft het stadsbestuur van Moskou voor een moeilijke taak geplaatst. Bij zondere maatregelen zijn noodig voor de levensmiddelenvoorziening. In Honga rije heerscht een hevige koude. De ther mometer wijst tusschen 12 en 18 graden C. vorst. aan. De Donau is geheel dichtgevroren, waardoor 1200 sche pen worden vastgehouden, waarvan 85 pet. voor Duitschland bestemd is. Hier onder bevinden zich 200 tankbooten en 400 graanschepen. James Farley, de minister van de posterijen (thans met verlof), die de leider is van de verkie zingscampagne der' Democraten, heeft meegedeeld, dat president Roose velt niet tracht naar een derde candi- datuur, tenzij de Democratische conven tie hem als candidaat zou aanwijzen. En dat zou enkel kunnen gebeuren, indien er nationale moeilijkheden van beteeke- nis zich zouden hebben voorgedaan. Hier onder zal Farley wel hebben verstaan oorlog of onmiddellijk oorlogsgevaar. Tengevolge van de.ontploffing van 6000 pond nitroglycerine is een gebouw der kruitfabriek te Gibbstown, verwoest. De ontploffing deed het ge- heele omliggende gebied dreunen en kon twintig mijl verder gevoeld worden. Tot op een afstand van 15 mijl, in de buiten wijken van Philadelphia, werden ruiten versplinterd. Twee man worden vermist. In Telnesset, aan de Zweedsch-Noor- sche grens, is de thermometer gedaald tot ver onder het punt, waarop het kwik vast wordt. Met behulp van een spiritusthermometer werd een vorst van 48 graden gemeten, hetgeen waarschijnlijk wei het Europeesche re cord van dit jaar zal vormen. Het wordt ernst, met de onderdrukking van opruiend geachte bladen en geschrif ten in België. Nadat de communistische bladen reeds verboden waren, heeft het parket van Antwerpen hedenmorgen een huiszoeking gedaan bij het Vlaamsch Na tionale dagblad „Volk en Staa t", waarna de ministerraad samen geroepen werd, uitsluitend om de publicatie van dit blad te doen opheffen. Daartoe was binnen de tien minuten besloten aan de hand van het besluit, dateerend uit het oorlogsjaar 1916 tegen geschriften, wel ke ongunstigen invloed zouden kunnen uitoefenen op den geest van burgerij en leger. De tijdelijk te Berlijn opgetre den kolenschaarschte, die een ge volg was van de ongewoon felle koude in Europa, zal binnenkort zijn opgehe ven. De laatste dagen reden reeds overal auto's met briketten door de straten en van 's morgens tot 's avonds werden ko len aan de woningen afgeleverd. Ook Zondag bleven de steenkoolzaken op bevel van het stadsbestuur geopend om het mogelijk te maken de bevolking zoo snel mogelijk weer van brandstoffen te voorzien. De militaire autoriteiten stelden een deel van hun vrachtauto's ter, .beschik king voor steenkooltransport in de stad. De Britsche Admiraliteit publiceert thans de lijst van de vermiste opvarenden van de verloren gegane duikbooten „Sea horse", „Undine" en „Starfish". Hierop komen 14 officieren en 94 minderen voor. Aan het communiqué der Admiraliteit wordt nog toegevoegd, dat de Duitscne radio heeft medegedeeld, dat een deel der bemanningen van de „Undine" en dc „Starfish" gered is, doch dat de namen nog niet bekend zijn. HET ONBEKENDE EILAND (Slot). Ik schreef reeds over de wenschelijk- heid van een kapverbod, tot behoud van onze mooie dijken. Er zijn ook mogelijkheden om de schoonheid van Midden-Schouwen uit te breiden, als we ons daarbij maar wach ten voor plantsoen-aanleg buiten de stad, want plantsoenen zoekt de dwaalgrage stadsmensch nu juist niet, als hij eens heerlijk van de vrije natuur wil genieten Hier is één van de mogelijkheden: U kent het Kaaskenswater en de Rondeweel. Als d ie eens met elkaar verbonden waren en als er een door vaart gemaakt wérd naar de Versché Gracht, was er reeds een pracht-gele- genheid voor watersport en ook voor zwemmen want de schrikwekkende verhalen van de gevar.en van „hét Kaas kenswater. zijn fabeltjes. Een ge oefende zwemmer heeft in hét Kaas kenswater zeker niét meer kans op on gelukken dan op dé Kager- of Brase- mermeer, of in het drukke Noordër- Spaarne, of op de Móóie Nel, een meer tje bij Haarlem, dat tot twaalf meter diep is en waar veel gevaren en ge zwommen wordt. Ik durf dit zoo stellig te beweren, omdat ik er mij door de vele ongeluks profeten niet van heb laten weerhouden om herhaaldelijk in het Kaaskenswater te zwemmen. i Zouden we een watertuin wenschen, die nergens zijn weerga heeft, dan kon langs die weelen een strook van 8 a 10 meter beplant worden met bloeiende heesters. Door die beplanting een slinge rend wandelpad, dat om de vijftig meter aan het water komt. Er zou iets ontstaan dat de liefhebbers van watersport vol doet, tevens den wandelaars aantrekt en een prachtige aanleiding geeft voor reclame. Dit is toekomstmuziek, maar 't is niet zoo kostbaar als het lijkt. Immers, Zie- rikzee zal helaas nóg wel eenigen tijd werk-objecten noodig hebben voor de werkeloozen en die moeten, tóch betaald worden, ook. als rnen hen aan minder productief wérk zet. De kosten voor arbeidsloon bedrageri dus het verschil tusschen de uit te betalen loonen en de werkeloozeri-uitkeeringen. Bovendien zoo lang er |nlog te putten is uit een werk fonds, komt een dergelijk project daar zeker voor in aanmerking. Een weinig kostbare nieuwe wandel gelegenheid kan geschapen worden door de openstelling van de Schouwsche dijk naar Brouwershaven. Ik heb die wande ling meer dan eens gemaakt ze is on vergelijkelijk. De kosten zouden zich be palen tot het aanbrengen van eenige klaphekken, waar men nu over het prikkeldraad moet klimmen en een kleine recognitie aan de eigenaars, om voor de vreemdelingen overpad te verkrijgen. Ik hoop door deze artikeltjes iets te hebben bijgedragen ;tot de toekomstige welvaart van Zierikzee. H. HARTENDORP. TELEGRAMMEN De ingevroren booten Vanmiddag oml 1 luur had men te Am sterdam weinig nieuws over de drie inge vroren booten op het IJsselmeer ver nomen. Parmentier, die boven het con- vooi cirkelde, nam waar dat de vanoch tend uit Elburg vertrokken ijsvlet de schepen reeds op enkele K.M. afstands was genaderd. Nad«2' vernemen we, dat de reed'érij Koppe vanmiddag een vliegtuig van de K.L.M. heeft gecharterd om een onder zoek naar (d e positie van de beide ijs- brekers welke van Amsterdam op weg naar de booten zijn en die tot dusver niet konden worden ontdekt, in te stelleü Een toestel met Tepas als bestuurder zal een groole hoeveelheid levensmiddelen meenemen, welke boven de schépen, zal worden uitgeworpen. Dit voedsel, met hetgeen per vlet van Elburg wordt aan gevoerd, zal voor eenige dagen voldoende zijn. D« vlucht van d« «Re"g«r» Het KLM-vliegtuig „Reiger" is heden (Donderdag)morgen om tien uur (Amster- damsche tijd) uit Nairobi vertrokken op weg naar Dodoma. Minister Steenberg® Hersteld Naar we vernemen is de minister van economische zaken mr. M. P. L. Steen- berge weer hersteld. De minister zal nog eenigen tijd verlof nemen, eer hij zijn werkzaamheden ten departemente hervat. Autobotsing door de gladheid Woensdagavond is, door de gladheid van den weg, 'n personenauto bij N i e u- werbrug in botsing gekomen met een vrachtwagen. De vrachtauto raakte van den weg af en sloeg over den kop. De drie inzittenden, afkomstig uit Leiden, liepen verwondingen op. Een hunner had een sleutelbeen gebroken. De auto en de vrachtwagen werden zwaar beschadigd. Barak afgebrand Woensdagavond omstreeks half elf is te B o e k e 1, door nog niet bekende oor zaak een barak, waarin zich 250 militai ren bevonden, tot den grond toe afge brand. De militairen zijn voorloopig in een vereenigingsgebouw ondergebracht. Nadarlandscha mijn ontploft Woensdagavond om half twaalf Is bij Huisduinen wederom een Nederland- sche mijn, welke door den Westerstorm naar de kust was gedreven, uit elkander gesprongen. Een gat van acht meter werd bij hoog water in den dijk geslagen. De schade, door deze ontploffing veroor zaakt, is grooter dan die van de vorige. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Bus door trein gegrepen Woensdag is op de spoorwegovergang te Zittau een ernstig ongeval gebeurd. Een geheel bezette autobus reed tijdens een sneeuwjacht door de afsluitboomen, werd door een trein gegrepen, meege sleurd en vernield. Twaalf inzittenden werden gedood en twintig gewond. Slachtoffers ven ontploffing Tengevolge van het ontploffen van een geijser in het huis van een werklooze te Newcastle on Tyne (Engeland), zijn de man met zijn drie kinderen van resp. 1, 2 en 5 jaar, alsmede een schoonzusje van 10 jaar, om het leven gekomen. De vrouw des huizes werd ernstig gewond. Noorsch schip gezonken Het Noorsche schip „Fagérsheim" is in de Golf van Biscaye na een -ontplof fing gezonken. Mejni veronderstelt dat 14 opvarenden zijn loirngekomemi. De st<ijd in Finland Berichten van het front bij Salla be vestigen dat de Russische troepen terug- t2*ekken. Twee compagnieën van het roo- de leger, welke opdracht hadden gekre gen in de belangrijke sectoren de ach- terwaartsche verbindingen te herstellen, werden vernietigd. Amerika en het onderzoek van schepen Het Amérikaansche Departement van Staat maakt bekend dat van de Brit sche regeering antwoord is ontvaingeinl op bet protest tegen die inbeslagneming van een boord van neutrale schepen' met bestemming Europa, vervoerde poststuk ken. MARKTBERICHTEN ZIERIKZEE, 18 Jan. Geen aanvoer e;n geen noteering wegels v-oirst. Coöp. Veiling Zierikzee Kipeieren f3,70—4,40. Kleine kipeieren f3,80—3,90. Boter 61—70 cent. Boterprijs Commissie 85 cent per pond. Vailingtvoreem. «De Eendracht» Tholen Veiling Van 17 Januari. Grove uien f3.99; gewon© f4.10; drie lingen f 1.26; Picklers f3.04; Ro-od© Be- waarkopl f4—4.50; Witte id. f2.50—-2.80; per 100 kilogram. LONDEN, 16 Jan. HoIIandsche Uien, pljm. fl.85 a f2.22 per 50.8 kilogram* INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Noordgouwe, 18 Jan. 1940. Geachte Heeren, Ondergeteekende zag gaarne onder staande als ingezonden stuk in Uw veel gelezen blad opgenomen. Met belangstelling volg ik de stuk jes van den heer Hartendorp over: „Het Onbekende eiland". De heer Hartendorp ziet gaarne het eiland meer bezocht door vreemdelin gen en wil een actie op touw zetten om V.V.V. meer leven in te blazen. Aceoord! Maar hiertegen zou ik het volgende wil len aanvoeren en ben er van overtuigd, dat zeer velen deze meening zullen dee- len. Het slechte bezoek van vreemdelingen aan ons eiland is in hoofdzaak te wijten aan de allerongelukkigste verbindingen vanaf de vaste wal. Neemt U bijv. de reis van Rotterdam via Numansdorp en Zijpe per R.T.M. Deze afstand is naar schatting 80 K.M. tot Zierikzee. Duur der reis bijna 4 uren. Gemiddeld dus 20 K.M. per uur en dat in de twintig ste eeuw. Dit is een van de oorzaken die de vreemdelingen voor een reis naar hier afschrikken. Ook bestaat de mogelijkheid om via Roosendaal en Steenbergen naar Schou wen en Duiveland te komen. Heeft de heer Hartendorp de reis van af Steen bergen naar Burgh al eens meegemaakt Zoo ja, dan kunt U wel begrijpen, dat vacar tie-menschen het elders zoeken. Waarom moet de tram met passagiers onderweg rangeeren, melkbussen e.d. op laden en hemeltergend lang wachten voor de reis een aanvang kan nemen? Is dit zoo aanlokkelijk voor vreemdelingen? Verder wanneer men per auto komt. Waarom is het overzetveer Anna-Jacoba- Zijpe zoo duur? En waarom moeten de auto's (bij een zeker aantal) opgepropt worden, zoodat beschadigingen aan car- rosseriën niet denkbeeldig zijn. Ik heb een bedrag ter beschikking voor V.V.V., maar niet alvorens de ver bindingen naar hier beter geworden zijn. Voor die tijd is een bijdrage verloren geld. Over de reis uit Goes naar Zierikzee is geen reden tot klagen, uitgezonderd de prijs vnn de autobus Goes-Katsche Veer. Hopende dat aan een en ander een snelle verbetering wordt gebracht ter bevordering van het vreemdelingenver keer en het verkeer van onze eiland bewoners naar Brabant en Holland. Een aanhanger van V.V.V DENKEN EN OPLOSSEN De «onvaibaren» en het geheimzinnige papiertje Het gebeurde in een zeker stadje in Nederland, dat men hevig leed onder de terreur van een dieven- en inbrekers- pende, genaamd „De Onvatbaren". De politiï van het stadje deed alle mogelijke moeite, om een of meer leden van de bende te arresteeren, doch niets lukte. Steeds weer zonder succes! De „Onvat baren" gingen rustig hun gang. Op zekeren dag echter, vond de Com missaris van Politie in dat stadje toe vallig een papiertje, waarop allerlei ge tallen stonden. Enkele dier getallen wa ren gelijk, de andere niet. De Commis saris bestudeerde het papiertje eens goed, hij brak er bijna z'n hoofd over, maar eindelijk deed hij een verrassende ont dekking! In elk getal zat een letter verborgen, die alle tesamen een zin (van 53 letters) vermden, waardoor de geheele bende geknipt kon worden. Welke letters zitten in de volgende getallen verborgen? Hier zijn ze: 0528 0825 0174 0285 15174 0971 27492 17525 15174 0174 27492 0825 17528 0277 0971 0174 0285 17528 0519 15774 0727 27192 0791 15374 15825 15374 18079 0277 0285 15474 15865 15845 27950 18179 0573 0768 0541 17196 0972 27485 15490 0149 19383 0593 16475 29152 0541 17194 19242 26351 19068 0175 17434 i i H I r j l r I i i I 11 I Zoo op het eerste gezicht lijkt deze opgave onoplosbaar. Van onze puzzelaars veronderstel ik niet, dat zij bij de Cen trale Recherche werkzaam zijn, of wel, de methoden van Scotland Yard kennen, om misdrijven enz. tot klaarheid te bren gen. Daarom geef ik U 'n kleine vinger wijzing. Van elk getal moeten twee cij fers genomen worden; het cijfer 0 voor aan heeft geen nut (men moet het dus wél nemen, om den letter te krijgen). Een nul achter een cijfer mag men niet weglaten). I i i Na deze uiteenzettingen ga men z'n bekwaamheid eens testen voor politio- neele-recherche-werkzaamheden. U allen zijt hier de rechercheurs en de onderge teekende is de Commissaris, die Uw rap porten gaarne in grooten getale tege moet ziet! Succes! Gebakken kaasboterham Stamppot met rauwe zuurkool 250 gr. volkorenbrood; loO gr. kaas (mager); 60 gr. boter; 5 gr. peterselie. 1 k.g. aardappelen; 300 gr. witte boenen; 500 gr. zuurkool; 500 gr. melk; 80 gram vet. Bereiding kaaêboterharrt: Snijd het b'ro,od in 8 sneedjes vafa ge lijke dikte en verdeel de kaas in 4 vin gerdikke plakken. Smeer de boterham men met ongeveer de helft van de boter en bestrooi ze met de fijngesneden pe terselie. Leg de sneedjes twe© aan twee op' elkaar met telkens teen plak kaaS ertusschen; bak ze in de koekepan met de nog overgehouden boter aan weers kanten lichtbruin. Stamppot van boerenkool Rijst met appelen 1 Vs k.g. aardappelen; 750 gr. boeren kool; 250 gr. rookworst; 500 gr. melk; 50 gr. vet. Bereiding van de stamppot: Alleen de werkelijk houtige dikke stronk van de boerenkool moet worden verwij derd. Eenigszins dikke stengels worden; wat afgeschild en daarna in dufranie plak jes gesneden; dunlnie steimgels en hoofd- nerven van de bladeren worden met de bladeren mee fijn gesnipperd. De kool wordt niet afgekookt, maar komt in de pan op de aardappelen te liggen. (De op deze wijze bereide kool wordt niet „sterk", daar de zééjr zoete stengelstukjes den anders vrij sterk uitkomende kool- smaak geheel overheerschen). Zet de schoongeboende, in achtste par ten gesneden aardappelefn op met een bodempje kokend water; leg er de boe- renkool op en daarop de worst. Laat alles samen vlug aan de ko,ok komen en ko,ok het op een zacht vuur gaar droog (ll/2 uur). Neem de worst uit de pan, giet er de (melk bij; laat die aan de kook komen en stamp er de aard appelen en de kool mee fijn, onder toe voeging van "het vet. Bereiding van rijst nïet appeldn: 200 gr. rijst; 500 gr. zure appelen; 30 gr. suiiker. Zet de gewasschen rijst op met drie maal haar eigen volume aan water (in dit geval 2 theekopjes rijst miet 6 thee kopjes water); laat ze 10 minuten door- koken, leg er dan de in partjes gesne den appelen op en laat beide verder gaar worden (nog ongeveer 20 mihutejn). Roer er tenslotte de suiker door. Met het oog op de rantsoeneering ku'n- nen we de suiker vervangen doo:r fijn gesneden vijgen of ontpitte dadels (50 gram).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3