ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 JANUARI 1940 OPGENOI ZIERUCZKSO* COUBAMX i GROOT VASTENAVONDBAL De Kern Ruwe handen 8 UROL_ verzacht en geneest ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zieiikza* 1180. Voor bet buitenland ïlo.— P« Jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707-1080 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14241 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum Bo cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 00 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER plaatst zich heden Hongarije dat zich, ofschoon het vriendschappelijke ge voelens koestert nopens Duitschlaiód. zich heeft losgemaakt van de te Berlijn ge volgde oorlogspolitiek. Dank zij deze hou ding ontwikkelt zich in het Zuid-O,oste® van Europa een blotk van statem, wier gemeenschappelijk doel het is, buiten den oorlog te blijven en tevens eemi dam! op te werpen tegen gr,oote mogendhe den. die imperialistische oogmerken koes teren. Mussolini's politiek, die hetzelf de doel nastreeft en pogingen* doet de Balkan-mogendhedetn .einder haar hoede te krijgen als rem tegen het bolsje wisme. heeft door de Turksch-Bulgaar- sche entente aan kracht gewominien. De Engelsch-Fransche eveneens, die er (maar streeft fa en sterk statenblok te v.ormen, vooral teneinde aan het Duitsche impe rialisme naar het naburige Oosten den pas af te snijden. Turkije vormt tusschen de Italiaansche en de Engelsch-Frajnsche politiek den schakel. Engeland en Frank rijk verzuimen niets om dezen schakel te versterken: zij hebben Turkije juist een leening van 25 millioejni poind sterling ver leend ten behoeve van zijn bewapening. Roemenië vormt op het oogenblik nog het onzekere en moeilijke punt. 7 1 Houdt Uw avond van Dinsdag 6 Febr. a.s. vrij I i Ban geeft Advendo J een Uitvoering fi gevolgd door een j Zie verdere advertentiën f Kynj inister-president Teleki heeft voor zijn zieken collega Csaky, te Buda pest het een en ander meegedeeld over de te Venetië gehouden vriendschappelijke besprekingen tusschen Csaky ê|n Cianio en betoogd, dat beide landen steeds zijn geplaatst tegenover een gelijke situatie. Zij onderhouden beide dezelfde politieke betrekkingen en een innige vriendschap met Duitschland en normale diplomatieke betrekkingen met de andere landen, van Europa, waaronder ook de oorlogvoeren de. Beide landen staan buiten de oorlogs- actie. Ook hun doel, voor wat aangaat economische verdragen en het verkrijgen van grondstoffen is gelijk. Daarom heeft het on derho ud te Venetië, dat betrekking heeft gehad op alle Europeesche vraagstukken, een volkomen gelijkheid van opvatting te zien gegeven van Hongarije en Italië. Teleki releveerde, dat indien de oorlog in een ernstige fase zou treden, de toe stand in Hongarije zich zeer zeker Zou toespitsen en dat de beperkingejni niet zullen blijven bijl slechts twee vleesch- looze dagen, maar de maatregelen zullen altijd tot aan het strikt noodzakelijke gaan. Tenslotte, aldus de minister-presi dent, moeten wij leven efe zullen wij leven en een der symptomen* daarvan is de rustige voortzetting der werkzaam'- heden van het parlement C r begint teekening te komen in den strijd bij' Salla. De Russen hebben hier, na versterkingen te hebben ontvan gen drie pogingen gedaan om door de Finsche linies heen te breken, waarvan er een bestemd is om den weg vrij te maken naar de Bothnische Golf en de beide anderen moeten voorkomen dat de Finnen toegang krijgen toit de Rus sische verbindingen. Naar het schijnt zijln de Finnen er wat betreft de voornaam ste aanvallen in geslaagd de Russen te rug te werpen, doch niet dgn nadat zij den vijand tot Kursu moesten laten door dringen. Tot dusverre hebben de Finnen in dit deel van Lapland wel in hooige matei te kampen gehad met het feit dat zij m een strijd, waarin inderdaad een aanzien lijke numerieke kracht wordt vereischt, dezen niet kunnen opleveren. Hierdoor is het den Russen mogelijk geweest ,om hun aanvankelijke troepenmacht .ongehinderd te ^Versterken en daardoor is het ge bied van Salla in weerwil van Finsche successen Zuid-Oostelijk van deze plaats - een vqor de Finnen uiterst drei gende situatie ontstaan. Dat de Russische troepen in dit ge bied beter georganiseerd zijn, over be tere commandanten beschikken en dege lijker voorbereid optreden dan bij' vroe gere gelegenheden, blijkt wel uit het feit dat zij hun aanval begonnen bij een tem peratuur van 40 graden onder nul en hem ook door wisten te zetten. Wat het verdere verloop van den strijd in dit gebied zal zijn, valt moeilijk te voorspellen. Het is moeilijk aan te ne men dat de Finnen, die er niet in slaag den achter de Russische linies te ko men en te voorkomen dat de Russen versterkingen kregen, dit thans wel klaar zouden kunnen spelen. Het .ontbreekt den dapperen Finnen, vooral aan vliegtuigen ze hebben er maar 150 om de Rus sische horden te bestoken of de sovjet toestellen met succes te kunnen bestrijden. PAUL TELEKI i, Italië en Hongarye huldigen dezelfde opvatting HET TORPEDEEREN VAN DE „ARENDSKERK" De bemanning te Lissabon aan gekomen Een verklaring van den kapitein De kapitein van de Arendskerk heeft gisteravond uit Lissabon met de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart-Maat- 1 schappij getelefoneerd en medegedeeld, dat de geheele bemanning daar terplaat- se is aangekomen. Allen bevinden zich J in goeden welstand. De Europeesche le- den van de bemanning zullen zoo spoe dig mogelijk per trein naar Nederland terugkeeren. De kapitein van de Arendskerk ver klaarde o.m. het volgende: Wij waren op weg naar Kaapstad en Durban met een lading stukgoederen. Wij waren juist Quessant gepasseerd, toen wij ver voor ons uit een kleine stip aan den horizon zagen. Aanvankelijk dachten w?ij met een mijnenveger te doen te hebben, maar plotseling viel er een re gen van kogels rond het schip. Toen wij dichter genaderd waren, zagen wij, dat een duikboot, die voortdurend vuur de, ons naderde en wij kregen het be vel om te stoppen. Hoewel mijn schip stil kwam te liggen, bleef de duikboot vuren. Ik zond mijn eersten officier naar de duikboot met de scheepspapieren. De kapitein van de duikboot zeide, dat hij tot zijn spijt mijn schip tot zinken zou moeten brengen, aangezien hij de lading als contrabande moest be schouwen, daar zij bestemd was voor Zuid-Afrika. Hij beschouwde de lading als contrabande niet wegens den aard van de goederen, maar alleen omdat zij bestemd was voor een vijandelijk land. Er was geen sprake van, dat er werkelijk contrabande aan boord was. De bemanning kreeg een half uur om het schip te verlaten. Toen zij ver genoeg van de Arendskerk verwijderd was, volg de de torpedeering en ik zag mijn schip in stukken zinken. Wij werden opgepikt door het Italiaansche schip Fedora, welks bemanning buitengewoon vriendelijk voor ons is geweest. SCHEPEN OP HET IJSSELMEER IN HET IJS BEKNELD Da «F'ieslandU verloren Een redacteur van het ANP heeft aan boord van het vracht- en passagiersschip „Holland", welk schip met de „Friesland" en de „IJssel" Maandagochtend vroeg uit Amsterdam was vertrokken om te trach ten het ijs op het IJsselmeer te breken en Kampen te bereiken, den tocht op het meer meegemaakt. Na een moeilijke wandeling van vijf uren over het hier en daar kruiende ijs is de redacteur er in geslaagd Elburg te bereiken en verslag te doen van den strijd, die de 3 schepen gedurende de laatste dagen op het IJsselmeer tegen net ijs hebben gevoerd en welke is geëindigd met het vastraken der schepen niet alleen, doch waarvan het resultaat is, dat een der schepen, de „Friesland", geheel ver- loren is gegaan en de beide andere schepen ernstig zijn beschadigd. j Het kruiende ijs opgezwiept door den feilen wind uit het Noord-Oosten, welke Dinsdag over het IJsselmeer blies, aldus meldt de ANP- redacteur heeft een einde gemaakt aan de poging de geregelde verbinding tusschen Amsterdam en Kampen te her stellen. Dinsdagochtend te half twaalf raakten de schepen in het ijs bekneld, nadat zij gedurende de uren daarvoor slechts uiterst langzaam vooruit hadden kunnen komen. Met geweldige kracht kwam het ijs opzetten en in zeer korten tijd was het pleit beslist. De drie schepen hadden toen zooveel, schade opgeloopen, dat de heer Koppe, zoon van den reeder, die zich aan boord van een der schepen bevond, het niet raadzaam achtte, den tocht nog verder voort te zetten". Schepen lek gestooten De „IJssel" en de „Holland" stootten lek. De spanten kraakten op angstige wijze en een groote hoeveelheid nagels vloog naar alle kanten uit de platen. Het was op de schepen een angstig oogen blik, doch het bleek spoedig, dat de schade niet zóó groot was, dat direct gevaar voor zinken bestond. Met de ma- chinepompen konden de vaartuigen drij vende blijven. Gelukkig kwam spoedig het ijs tot rust. Erger was de „Friesland" er aan toe. Dit vaartuig voer ruim vijftig meter achter^ de bc,!de andere schepen. Schip omhoog getild Toen het ijs begon te kruien, werd de „Friesland" omhoog getild en volkomen door het ijs ingedrukt. In de machineka mer sprong een stoomleiding. Het gelukte den machinist, slechts met moeite op het allerlaatste oogenblik uit de machineka mer te vluchten. De ketel liep onmiddel lijk leeg, zoodat het vuur gedoofd moest worden. Het schip maakte op vele plaat sen water en het was niet mogelijk de lekken te stoppen. Om half tien Woensdagmorgen vertrok ken vier leden van de bemanning, onder leiding van den kapitein van de „Fries land", den heer Bolhuis, en de genoodig- den, die zich aan boord van de „Holland" bevonden, twee gasten van den heer Koppe Jr., drie fotografen en de ANP- redaeteur met de ijsvlet over het ijs in de richting Elburg. Er was geen wind en de zon scheen prachtig. Het ijs was volkomen rustig, zoodat althans op dat oogenblik voor de 26 achtergebleven op varenden geen gevaar te vreezen was. De toestand van de schepen is n.l. van dien aard dat, indien het ijs weer gaat kruien, ook de „Holland" en de „IJssel" als verloren beschouwd worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN De ouderwetsche winter doet zich gelden De opgetreden depressie moet men als een kleine onderbreking beschouwen. De algemeene luchtdrukverdeeling blijft bij voortduring wijzen op een voortzetting van het winterweer. In het Noordoosten neemt de luchtdruk nu weer toe, zoodat de neiging tot terugkeer van een Oost component in den wind blijft bestaan. In het Oosten blijft het nog steeds exceptioneel koud. Riga had nog steeds —30 gr. C. (—22 gr. F.) en op de land- stations in de randstaten varieerden de temperaturen tusschen —32 gr. C. en —34 gr. C. (29 gr. F.) De winter 1939—1940 is bezig zich in een groot deel van Europa een goede plaats te verschaffen in de rijen van de strenge winters. Bevroren rivieren belemmeren verkeer De rivier de Maas was gisteravond bij Kralingsche Veer geheel dichtgevro ren. Ook in een gedeelte nog wat hooger op, zat het ijs vast. De Lek, waar in het begin van de week ijsbrekers hebben gewerkt, is ook weer geheel dicht geraakt. Doordat Dinsdag door drie ijsbrekers de Lek bij Tienhoven en Ameide is open gebroken, is door de sterke oostenwind het vele drijfijs vastgezet. Heele velden werden tegen de glooiing geschoven, wat door de sterke vorst geheel vast ging zitten. De Waal en de Merwede zijn voor de gemeente Woudrichem over de ge heele breedte met zwaar drijfijs bedekt Dit ijs komt in reusachtige schollen de Waal afzetten. Tengevolge hiervan is de veerdienst Woudrichem—Gorinchem stop gezet. Bij den ANWB is bericht ontvangen, dat bij Wageningen door middel van planken een voetpad over den R ij n is gelegd, zoodat het verkeer voor voetgan gers en wielrijders mogelijk is. De voorzitter van het bestuur der Frie- sche Elfstede n-vereeniging, de heer Hepkema, heeft het ANP medegedeeld, dat de dooi van enkele dagen geleden, het ijs op verschillende trajecten van de vastgestelde route onbetrouwbaar heeft gemaakt, zoodat de kans, om den tocht op Vrijdag of Zaterdag te houden, bui tengewoon gering moet worden geaent. Boerderij verwoest Een explosie in den benzinemotor tot aandrijving van een nieuwe dorschma- chine van de loondorscherij Vermijmeren Co. is Woensdagavond aanleiding ge weest tot een zwaren brand, waarbij de kapitale boerderij „Groot Overveld", ge legen in het dorp Beek onder P r i n- cenhage, eigendom van en bewoond door den landbouwer Rosmeulen, totaal in de asch is gelegd. Men was ongeveer vier uur bezig met het dorschen van een deel van den erwtenoogst, toen plots de explosie plaats vond en de vlammen hoog uit den tractor laaiden. Het vuur maakte zich meester van het stroo, zoo dat de schuur in een minimum in lichte laaie stond. De onm'ddelTijk gewaarschuwde brand weer uit Breda was spoedig ter plaatse, doch toen stond een belendende schuur, waarin 'n groote hoeveelheid hooi en stroo lag, benevens een aan de boerderij aange bouwde stalling, ook reeds in brand. Het gelukte de 46 stuks hoornvee en zes paarden in veiligheid te brengen; slechts twee varkens kwamen in de vlammen om. De brandweer stond vrijwel machteloos, aangezien de op 400 meter afstand ge legen brandput te weinig water bevatte en bovendien door de sterke vorst de slangen stuk vroren. Hongarije en Italië trekken vol gent Teleki ééi politieke lijn. De Finnen bij Salla in de knel door de groote overmacht. Luchtdrukverdeeling wijst op voortzetting van het winterweer De kapitein van de .Arendskerk" over het zinken van zijn schip. De .Friesland" door 't kruiende ijs op 't fJiselmeer gekraakt. Strenge tot matige vorst BpSjgy Ruwe huid. Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Zon op: Zon onder: 19 Jan. 8,02 16,20 Maan op: Maan onder: 19 Dec. 11,52 2,07 Hoog- en Iaagwater te Zierikzee HoogwaterLaaigwater 19 Jan. 8,48 21,36 2,35 35,10 VOOR ONZE JONGENS «ERGENS» IN NEDERLAND Onze jongens aam de gretntaen Houden v,oor ons trouw de wacht; Eenzaam staan ze op hun posten, Nu al maanden, dag en macht. Plotseling uit hun werk geroepen En ver weg van huis en haard Is een aardige attentie Vow de jongens heel wat waard. Jonge kookstertjes uit 't Noorden Brengen thans eemi (nieuwigheid: 'n Lekker hapje voor den Zondag, Liefdevol doer haar bereid. Dat wordt hun dan toegezomdefo Als een smakelijke groet: „Moge 't jullie wel bekomen, Wakkere jongens, hou je gojed!" Hulde aan die jonge meisjes Voor haar sympathieke daad, Die op deze wijze waken Vooir 't moreel van den soldaat. Een oud-Hollandsch spreekwoord zegt oms Ieder die het hart eens mans Wil veroveren, die heeft altijd Langs de maag de meeste kans! J.S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1