ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KEELPIJN WOENSDAG 17 JANUARI 1940 OPGEN4 Z1ERIKZBESCHE COURANT De Kern MOENKDAC: 17 IAKIIIARI 10AO WAAKIN ABONNEMENT 1707-168© Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Ziealkzo* 11.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14240 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 00 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER "wordt wederom Finland geplaatst, op gevaar af eentonig te worden, als in het verhaal van Saïdjah's buffel uit Max Ha velaar. Maar het moet. Finlamd vecht niet alleen voor zijn duur gekochte vrijheid, maar bijt tevens het spit af voior andere demoeratiën, die door dien Rus- sischen beer in het vizier worden ge nomen. Een der leden van het Finsche gezantschap heeft opnieuw ieen bede om hulp de wereld ingezonden ejn daarin' ge waarschuwd voor de tragiek, die voor Finland verscholen ligt iiu de loptimistif- sche opvatting, als zonden de groot© successen, die het Finsche leger tot dus ver te velde heeft bevochten, de voor bode wormen van een gemakkelijke eind overwinning. De Russen gaan viojort met het in den strijd werpen vam grotcwte: troepenmassa's, terwijl zijl in de lucht, dank zij hun geweldige vloot van bom menwerpers, heer en meester zijn. Finland heeft in het bijzonder drin gend behoefte aan versterking van zijn niet toereikende luchtvloot. De Russen voeren, gebruik makend van huin gewel dige overmacht in de lucht, zoo goed als straffeloos een stelselmatigen vernielingsoiorlog tegen de opem. steden en dorpen vam Finland. Feitelijk zijn zij' bezig met den niets-ouitzieinden totalitairen ioorlog, die volkomen in over eenstemming is met het binmeinlandsche politieke systeem1 van terreur, die geen mededongen kent tem met alle middelen streeft naar het in stand houden van de dictatuur. Elk sprankje van humani tair besef ten gunste van de weerlooze burgerbevolking, ongeacht of deze tot den „klasse"-vijand behoort dan wel tot het verheerlijkte proletariaat, ontbreekt. Een deel der Finsche steden en dorpen ligt reeds in puin. Wiborg, Aba en Hangö zijn weder met bommen bestrooid. Tijdige hulp aan het zwaar beproefde volk. en dan niet alleem humanitaire hulp, is dringend noodzakelijk, opdat zij dem ongelijken strijd tegen Rusland kunnen volhouden. oorlogvoerende partijen beschuldi gen elkaar over en weer van „in fluisteringen", die België en Nederland noodzaakten scherpere mi'itaire maa.rege len te nemen. Zeer terecht heeft men, in Den Haag „te bevoegder plaatse" fijn tjes maar nadrukkelijk doen lopmerften dat „de Nederlandsche regeering haar inzicht in de internationale situatie pleegt te vormen [op grond van berichten waar van herkomst en betrouwbaarheid door haarzeivt gecontroleerd kunnen worden. Wij hebben zelf pogen, ooren en een redelijk quantum gezond verstand". Juist dat laatste zegt ons dat een „ac tiveering" van den vrijwel vastgelopen landoorlog tot de mogelijkheden en waar schijnlijkheden van de naaste toekomst behoort, waarmede de onzijdigen in hun gevaarlijken hoek rekening moeten hou den. Het is alleszins denkbaar dat de oorlogvoerende partijen een verlenging van het oorlogsfront zouden verwelko- 'mien, zij het om verschillende redensm en onder verschillende voorwaarden. Wanneer de Maginot- em Siegfriedlimies elkander in evenwicht houdejnj ©a cn- doorbreekbaar zijn, zouden al dan niet geprovoceerde omtrekkende flankbewegin gen (door Nederland, België of Zwitser land) bij de strategische plannepnèkers belangstelling kunnen vinden. Aan Franseh-Engelsehem kamt zou een front-verlenging aantrekkelijkheid kunnen bieden wanneer men daar gelooft dat Duitschland in zijn productie- e|m trams- portm/oigelijkheden bemoeilijkt door de Britsche zee-blokkade, een langere front lijn minder goed Zou kunnen verdedigen en van het noodige voorzieln dm de te. genwcuordige betrekkelijke korte. Aan geruchten en onderstellingen geen gebrek. Er wordt b.v. gezegd, dat een Duitsche inval in Nederland en België den geallieerden ofoik om die reden mi litair gesproken geenszins (Onwelgevallig zou zijn. Behalve dan mog het moreel© nadeel dat zulk een schending van neu trale landen den aanvaller elders in de wereld zou berokkenen. Er wordt nok gewaagd van de gevol gen, welke een eventueel® Russische ac tie tegen Zweden en Noorwegen zou kun nen veroorzaken. Fransch-Britsche mili taire steun aan deze twee Scandinavische landen zou in dat geval de Zweedsche metaal-,ertsen vototr Duitschland kunnen afsnijden en aotk verder strategische mo gelijkheden aan het Oostzne-frjont ku|ninen openen. Maar in Den Haag zal men het hoofd koel en het kruit dqopg houden, ach, STILTE DIE DEN STORM IN EUROPA VOORAFGAAT „Er is opi het loogenblik een stilstand in de operaties, doch deze stilstand kan elk oogenblik verbroken worden en bin nen weinige weken of zelfs, binnen wei nige uren kunnen er zich gebeurtenissen afspelen, die aan de geschiedenis van de wereld een nieuwen vorm zullen ge ven. Wij hopen, dat de rechtvaardige en duurzame vrede, waarnaar wij stre ven. niet lang meer op zich Zal laten) wachten. Het is mogelijk, dat de oorlog op het punt staat, in een meer acute phase te treden. Indien dit zo[Oi is, dam zijfn wij gereed en zullen wijl te zamen mei onze geallieerden geen moeite 'Ort geen offers sparen, wanneer deze poiodzaker lijk zijn om de loverwinniirug te verze:- keren, die wij voioir oogen hebben". Met deze woorden schetste de Brit sche minister-president Chamberlain gis teren in het Lagerhuis den toestand, zom- als deze zich mogelijk in de koimende weken ontwikkelen kam. Chamberlain sprak voorts „over de nieuwe bezorgdheid, die er heerscht be treffende de Duitsche plannen ten aan zien van België en Nederlaimd" em ver klaarde: „De voorzorgsmaatregelen, die in beide landen gepornen Zijn, waren; geen maatregelen van paniek, doch lo gische en verstandige voorzorgsmaatre gelen. Beide regeeringen hebban herhaal delijk verklaard, dat zij: vastbesloten zijln, hun* grondgebied tegen elke daadwerke lijke agressie te verdedigen. In weerwil van hun duidelijk im het oog springend belang bij het behoud vain NEVILLE CHAMBERLAIN r/ het is mogelyk dat de oorlog op het punt staat in een meer acute phase te treden den vrede, vinden zij 'zichzelf geplaatst tegenover formidabele concentraties vam de militaire macht. Wij kunnen de kalm te en de moedige houding vande Bel gische en Nederlandsche. regeeringem volken niet anders dam bewiomderen". Chamberlain gaf voorts uitdrukking aam Zijn „diepe sympathie en bewondering" voor het dappere Finsche volk en diens volhardend en heldhaftig verzet. De po litiek van de Britsche regeering ten aam zien van Finland is gebaseerd op de re solutie. die de V|0Jkenb omdsvergadering van 14 December j.l. heeft aangenomen/. niet aan „infuisterilnigen" storen, mo'Ch doior een der strijdende partijen op sleep touw laten nemen, dloich voortdurend waakzaam blijven om onze neutraliteit naar alle zijden te kunlnjem handhaven. DE WINSTBELASTING wordt op f 500 millioen geschat In aansluiting op het bericht betref fende de indiening van het aangekondig de wetsontwerp voor heffing van een winstbelasting kan nog worden gemeld: De minister meent de totale belastbare winst van de binnen het rijk gevestigde vennootschappen, enz., goede en slecnte jaren dooreen genomen, te mogen schat ten op bijna 500 millioen gulden 'sjaars. In werkelijkheid zal dit cijfer ongetwij feld afwijkingen te zien geven. Wordt niettemin het genoemde bedrag van bijna 500 millioen gulden voorshands aangehouden, dan zal het tarief van de winstbelasting, teneinde een opbrengst te verkrijgen van f50,000.000 'sjaars, het geen ruim f20.000.000 hooger is dan die van de bestaande dividend- en tantième belasting, op 10 pet. moeten worden ge steld. Voor de heffing van opcenten ten bate van de gemeenten ter schadeloosstelling voor de vervallen opcenten op de divi dend-tantièmebelasting zal binnenkort een afzonderlijk ontwerp worden ingediend. DE NIEUWE KOUDEINVAL Lage temperaturen in de Randstaten Door de samenwerking van hoogen druk en depressie is de ijzige Oosten- storm ontstaan, die thans ook ons land bereikt heeft en Zijn koude lucht snel uit Oost-Europa heeft aangevoerd. Daar is het weer fabelachtig koud geworden. De atmosfeer werkt op het oogenblik met groote getallen, want de temperatu ren in het Oosten zijn niet minder onge woon dan de barometerstanden in net verre N.W. Men oordeele: gisterochtend wees de thermometer bijna overal in de Baltische Staten beneden —30 gr. C. aan. Dergelijke overgangen komen gelukkig in West-Europa niet voor, maar deze winter gaf toch reeds vaak genoeg snelle stijgingen of dalingen van temperatuur. Ai wordt er voor het oogenblik weer volledig winterweer verwacht, toch kan thans niet'worden beoordeeld of het van langen of korten duur zal zijn. Even snel nl. als de hooge druk de depressie naar het Zuiden duwde, wordt hij zelf in het Noorden weer door een nieuwe depressie gevolgd. De invloed daarvan doet zich tusschen IJsland en Noorwegen gelden, maar of hij zich ook tot onze omgeving zal uitstrekken is nog niet te zien. waarin werd verklaard, dat contrabande aan boord van de „Arendskerk" was ge vonden. Verder werd geconstateerd, dat het schip zich op weg bevond naar een haven in een oorlogvoerend land. De han delingen van den Duilschen duikbootcom mandant zijn dan ook geheel volgens de regelen van het internationale recht ver- loopen, zoo wordt betoogd. Bij de reederij was nog niet bekend, wanneer de 65 opvarenden van het schip aan land gebracht zullen worden. De „Fedora", waarop zich de bemanning van de „Arendskerk" bevindt, wordt eerst Donderdag in Lissabon verwacht. Eerst wanneer de scheepspapieren door den kapitein van de „Arendskerk" te Lis sabon aan den consul-generaal van Nederland zijn ter hand gesteld en de verhooren daaromtrent hebben plaats gehad, zal officieel de vraag of wel of niet contrabande aan boord was, kunnen worden beantwoord. RECHTZAKEN DE RIJKSMIDDELEN 1939 was een goed jaar Ondanks den oorlog, die gedurende <ie laatste drie maanden van het afgeloopen jaar onze scheepvaart ten deele lam- legde, doch aan den anderen kant een ware hamsterwoede ontketende, met als gevolg een grootere opbrengst aan ac cijnzen, was het jaar 1939 voor 's Rijks schatkist bijzonder gunstig. De „Overige Middelen" brachten in totaal bijna 35 millioen gulden meer op dan geraamd was. Voornamelijk bracht dit de opbrengst der invoerrechten te weeg, die over 1939 bijna 27 millioen boven de raming bleef en deze was weer een gevolg van de ;op, 1 Maart ingevoerde tariefsverhoogingen en de abnormale voorraadsvormingen door bedrijven en particulieren. In de maand December alleen al brachten de invoerrechten f 12.074.260 op, dat is ruim f3.750.000 boven de raming. Ook gedistilleerd en bier waren ver antwoordelijk voor de gunstige balans j van 1939, iets wat ook nog in de cijfers van December te zien is, die respectieve lijk f 933.000 en f 200.000 boven de ra ming kwamen. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de bouwerijen "een extra voorraad hebben aangelegd en daardoor accijns moesten betalen over meer bier dan zij verkochten. Een andere factor waren de hamsteren de huisvrouwen, die den suikerac cijns in 1929 met ruim vijf millioen boven de schatting deden stijgen, die voor 1939 ongeveer gelijk was aan de opbrengst van 1938. De verhoogde suiker accijns bracht in December ruim twee millioen gulden boven de raming op. Zooals te verwachten was, bedroeg de opbrengst der loodsgelden, ten gevolge van mijnengevaar en ander oorlogsrisico in December slechts 5/12 van de raming, zoodat ook over het heele jaar verdeeld de opbrengst bijna een ton beneden de schatting bleef. De „Directe Belastingen" brachten in 1939 ruim dertien millioen gulden meer dan de raming op, tevens f 12.330.623 meer dan in 1938. HAD DE „ARENDSKERK" I CONTRABANDE AAN BOORD? O z« R-georing schort haar j oordeel op De Nederlandsche regeering heeft haar houding ten aanzien van het incident met de „Arendskerk", die bij Quessant aan de Bretonsche kust werd getorpedeerd, nog niet bepaald. Zij kan dit eerst doen, wanner zij op de hoogte is van alle hierbij betrokken feiten. Intusschen is te Berlijn een persconferentie gehouden, Politierechter te Middelburg M. J. de B., 32 j., arbeider te Ra- ness e, wegens verduistering va'ni een. geweer, toebehioorende aan een apd^r dan verdachte, welk geweer hij in 1937 te Renesse in de duinen had gevonden en aldus, anders dan doiof misdrijf, on der zich had, wederrechtelijk zich, heeft toegeëigend. Eisch f25 tol s. 20 d. h. Uitspraak f 20 b'. of 10 d. h. KERKNIEUWS De collecte voor Finland Ter jongste vergadering van den kerke- raad der Gerefkerk van E r m e 1 o kwam ter tafel een schrijven van de afdeeling Harderwijk van het Ned. Roode Kruis met het verzoek om een collecte te willen houden ten bate van het Roode Kruis in Finland. Na uitvoerige bespreking oordeelde de Kerkeraad daar, waar in Finland over heidspersonen in deze voor hun vader land zoo critieke dagen nog belijdenis doen van God Almachtig en het volk publiek op straat het Lutherlied: „Een vaste burcht is onze God", zingt en daar van een andere plaatselijke actie nog niet gebleken was, uit sympathie voor de Prot. Finsche natie aan bovengenoemd ver zoek bij wijze van hooge uitzondering moeten voldoen. Zondag j.l. is dan ook de derde col lecte in de morgen- en avonddienst ge houden ten bate van bovengenoemd doel en daarmede zal de Geref. kerk van Ermelo wel de eerste der Geref. kerken Onze Iand bfijve paraat naar alle zijden der grenzen De verklaring van Hora Belisha wat g«sen duidelijke uiteenzetting Chamberlain verklaart dat de geallieerden paraat zijn Hooge luchtdruk en depressie veroorzaken koude Oosterstorm Winstbelasting op N.V. bedraagt 10 van de belastbare som Om het vriespunt Het pijnlijk slikken verdwijnt en U bent Weer spoedig beter, zoo U Uw keel inwrijft met Zon op: Zoo ood«r: 18 Jan. 8,03 16,18 Maan op: Maan onder: 18 Deo. 11,27 1,02 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Jan, 7,51 20,29 1,37 14,06 in ons vaderland zijn geweest, waar de gemeente daadwerkelij'k steun heeft kun nen verleenen aan het helpend werk van naastenliefde op het Finsche strijdtooneel. HORE BEUSHA LEGT EEN VERKLARING AF die geen publieke opheldering gaf In de Lagerhuiszitting van gisteren heeft de Britsche oud-minister van Oor log, Hio:re Bel is ha, zijn met spanning verwachte verklaring afgelegd. „Er zijn, zoo; deelde hij mede, geen meeningsverschillen geweest vain groote. ren omvang dan die, welke uiteraard voorkomen bij elke samenwerking tus schen mannen1, die bezig zijln met het verrichten van taken vap meer dan.' voor bijgaand belang". Over de democratiseering vam het le ger zeide hij vervolgens: „Ik heb' mijl altijd als ideaal voor oogen gesteld, dat het leger een deel van het volk Imoet zijn. Er is vioor zoover ik weet geen botsing van opvattingen of nopens de te voeren politiek geweest met wien pok van mijn collega's in de regeeripg, over welk punt (o;ok dat betrekking had op mijn departement of anderszins". „Dat ik de portefeuille van Handel van de hand wees", zon ging de schei dende bewindsman voort, „was, omdat ik niet de zekerheid had, dat de ovetU weging, welke er dem premier toe bracht, de door hem beoogde wijziging aan te brengen, het mogelijk zou maken, dat de andere functie, (die van "Oorlog) op energieke wijze in het lamdsbelainig zou werden behartigd". j Nadat Hore Belisha zijn rede had be- J eindigd, mam minister Chamberlaip het woord. Het ligt in den menschelijlcep aard, dat persoonlijkheden, energiek ep bekend als Hore Belisha, in uitzonderlijke mate de sympathie en de belangstelling tot 'zich trekken. Im het geval van dep mi- HORE BELISHA meeningsverschillen, die by elke samenwerking tusschen mannen van beteekenis voorkomen nister van Oorliog heeft dit aanleidilntg gegeven tot een [onverwachte speculatie. Er hebben geruchten die ronde gedaan, die volkjojmen ongegrond zijn. Er is geen sprake geweest, Zooi Zeide Chamberlain verder, van een verschil im politiek tusschen Hjome Belisha en zijn collega's. Men had uit de gevoerde cor respondentie kunnen cjoncludeeren, dat de oorzaak niet was gelegen in de wijj- ziging in het legersysteem, omdat al deze veranderingen goedgekeurd waren door .het kabinet, dat mede de verantwoor lijkheid droeg. Laat het Huis r verzekerd zijn, besloot de pren als gevolg van dit aftreden g ging zal intraden im' de poli

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1