J 'ft,Mijnhardtje I DINSDAG 16 JANUARI 1940 ZlERUÖ^O^OUnAKT DE «ARE NDS KERK» G E.TOR PED E E R D De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, buiten Zierikzwa f 1.80. Voor het buitenland Mo.— R. Jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,.Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14239 ADVERTENTIES Prijs: 20 (tents p.. regel, minimum B0 cents Pij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 00 cents, Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER trilt op het Europeesche schouw- tooneel, onder de politieke lampen, de zenuwenoorlog, waarin men Zondag ook ons land- en België heeft willen betrek ken, wat maar ten deele geslaagd mag heeten, want in de hoogere regionen hield men het hoofd koel en nam on verwijld die maatregelen, welke noodig geacht werden voor de meerdere veilig heid des lands. Een der kenmerken van den zenu wenoorlog is dat de golven van druk en dreiging, van spanning en onrust zich vrij geregeld' herhalen. Haar beginpunt kan liggen in perscampagnes, in militaire concentraties, in openlijke of bedekte dreigementen, in alarmeerende geruch ten, in het laten doorsijpelen van een overtuiging dat er binnenkort „iets" zal gaan gebeuren. Ook de aanmoediging van verschillende soorten van defaitisme („te gen een groote mogendheid is toch niets te beginnen", enz.) kan daarbij worden ingeschakeld. In de vier en een halve maand die sedert het uitbreken van den oorlog zijn verloopen, hebben wij van dat alles ervaring uit de eerste hand kunnen opdoen. Wij kennen de methoden en wij kunnen er ons bewust en kalm tegen in zetten. Een gewaarschuwd man geldt voor twee! De voortreffelijke verstandhouding tus- schen België en Nederland en het groote vertrouwen dat zij in elkander stellen, maakt het voor beide gemakkelijker om het hoofd koel te houden. Beiden hebben tijd gehad om zich op alle ge beurlijkheden stevig voor te bereiden en ook om hun onderlinge belangen goed te bestudeeren. De vaste wil van beide om, elk zijn onafhankelijkheid en onzijdig heid zoo noodig met inzet van alle krach ten te verdedigen, heeft vooral ook in de groote neutrale landen in Europa (zooals Spanje en Italië) en overzee (in Amerika) erkenning en waardeering ge vonden. Liet tot zinken brengen, door een Duit- n sche duikboot, van het Nederlandsche 8000 ton metende motorschip „Arends- kerk", in de buurt van Quessant, aan de Bretonsche kust, is intusschen niet be vorderlijk om de geschokte zenuwen on middellijk de zoo zeer gewenschte rust te hergeven. Het schip was van Antwer pen met stukgoed op weg naar Zuid- Afrika, toen het aangehouden, gecontro leerd en tenslotte getorpedeerd werd op bevel van een Duitschen U-boot-kapiten, Bizonderheden ontbreken nog, hoewel de diplomatieke machine onmiddellijk in actie is gekomen om informaties in te winnen over het: hoe en waarom? Gelukkig zijn bij deze scheepsramp geen menschenlevens te betreuren, maar wel is weer een fraai vrachtschip onzer han delsmarine naar den kelder gegaan, zon der dat men zich tegen zoo'n aanval kan verzetten, dan met papieren pro testen. In de Downs worden onze sche pen opgehouden en gecontroleerd, terwijl een duikbootkapitein in volle zee een onzer schepen aanhoudt en het met een torpedo naar den bodem der zee diri geert. Wanneer op de plaats van Neder land b.v. Amerika of Italië lag, dat zou den de elkaar bestrijdende partijen zeker de noodige omzichtigheid in acht nemen om de gemoederen in die staten niet noodeloos te prikkelen, teneinde te voor komen, dat zij ook hun militaire macht in de weeg- of waagschaal wierpen, waardoor de kansen naar deze of genzijde zouden kunnen overslaan. Maar de kleine staten moeten zich nu eenmaal veel laten welgevallen, wat in den vorigen Europeeschen oorlog reeds bleek en nu niet minder duidelijk blijkt, j T erwijl Duitsche vliegtuig-eskaders een voortdurende actie ontplooien aan de 1 Oostkust van Groot-Brittannië, hebben En- gelsche vliegtuigen een verkenningsvlucht gemaakt boven ïiohemen en Oostenrijk. Een markant staaltje van stoutmoedige militaire sportiviteit, dat in staat is óp de buitenwereld indruk te maken, maar blijkbaar bedoeld was om de Duitsche legerleiding niet in het onzekere te la ten omtrent de potentieele kracht van de luchtmacht der Geallieerden. Het is voor de burgerbevolkingen zoowel van Enge- land en Frankrijk als van Duitschland naar het schijnt een gelukkige omstandig heid, dat de wederzijdsche luchtvloten na- genoeg tegen elkaar zijn opgewassen, i zoodat de zekerheid van, of de vrees 1 voor represailles de eventueele neiging om den oorlog in de lucht uit te breiden tot niet-militaire doelen, bij voorbaat brei delt. Het gevaar voor den totalen oor- Na onderzoek door Duitsche duikbootkapitein Alle opvarenden door Italiaansch stoomschip gered De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij heeft gisteren om 5 juur. in den namiddag van het bureau Zee- verkeer vernomen, dat volgens een tele gram uit Londen haar motorschip Arends- kerk, gebouwd in 1938, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika, in de golf van Biskaje op een afstand van ongeveer 100 mijl van Quessant is ge torpedeerd en gezonken. Alle opvarenden zijn gered door het Italiaansehe stoom schip Fedora en worden vermoedelijk te Lissabon aan land gezet. De maatschappij deelde nog mede, dat de Arendskerk gisteren om 1 uur 's nachts Quessant passeerde, zoodat de torpedee ring gisterochtend omstreeks 7 uur moet hebben plaats gehad. Het schip vervoer de ongeveer 4000 ton normale stukgoed- lading van Antw#,pen naar Zuid-Afrika. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij deelde voorts mede, dat zij een telegram had ontvangen van den kapitein van het getorpedeerde schip, den heer Wijker, thans aan boord van de „Fedora". Kapitein Wijker deelt in dit tèlegram mede, dat zijn schip, na onderzocht te zijn, door een Duitsche duikboot getorpedeerd is. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning, die, zooals gemeld, in haar geheel gered is, bestond uit 65 kop pen, onder wie 28 Europeanen. De ove rigen waren Britseh-Indiërs. De Nederl. gezant te Lissabon Zal een onderzoek instellen naar de omstandigheden, waar onder de torpedeering heeft plaats ge vonden. log, waarvan vóór het uitbreken van den oorlog in de militaire literatuur zoo vaak sprake is geweest, is dientengevolge, althans bij de bestaande posities der oor logvoerende partijen, tol een minimum teruggebracht. Het Derde Rijk is, zoolang de legers der Geallieerden vlak aan de Duitsche grenzen liggen, stellig even kwetsbaar als Engeland en Frankrijk. AARDBEVING TE PALERMO Een kerk ingestort Maandagmiddag te 14 uur 21 is te Palermo eer. kioirte. maar vrij hevige aard schok waargenomen. De aardbeving duurde vier seconden. Zij was bijzonder hevig. Een der dioioden was getroffen djO,or een brokstuk van den gevel van een kerk, dat omlaag! stortte. In vele huizen iontsto(niclem scheu ren in de muren, Qnigeveer 15 .personen zijn gewond tijdens de pahiek, wielkéi onder de bevolking ontsteld. Tenslotte meldde Reuter, dat de aard beving twee dooiden heeft geëischt en verscheidene personen zijtm gewiojnd. Ben aantal gebouwen, waanorder groo te bouwwerken en kerken, is ingestort. Later in den avond meldde Stefan! uit Rome. dat de aardbeving te Palermo de richting N.O. naar Z.W. had. De be volking ging de straat iorp. De berichten omtrent persoonlijke On gelukken en schade aan gebouwen lui den geruststellend. Het epicentrum van de aarbeving ligt tusschen Palermo en de strafeilanden Ustica en Alicudi aan de Noordkust van Sicilië. FINLAND HEEFT VLIEGTUIGEN NOODIG om dolSovj^traids te bestrijden Een woordvoerder van het Finsche ge zantschap te Londen heeft er tegenover Reuter op gewezen, dat Finland, indien het den Russischen inval wil overleven), meer bkitenlandsche hulp nooidig heeft. Het zou, 'zeide hij, tragisch zijin, als de wereld zou denken, dat Finlalnjds groote successen te land beteekenden, dat Fin land bezig Was, den oforlog zonder veel Imoeite te winnen. Dit is (naet zfoio*. De Finnen zelf zijiru er zich zeer wel van' bewust dat de successen zoioals te Suo,- musalmi plaatselijke successen waren. Groote massa's Russische troepen worden nog steeds in den strijd gewiorpiepi en, wat nog belangrijker is, de Russen zijln met hun bommenwerpers meester in het luchtruim. Het is niet teveel gezegd, dat het lot van Finland afhahlgt vain de| mogelijkheid, meer hulp: in de lucht te krijgen en Finlajmd doet een beroep op de geheele wereld, het te helpen, zooi- dat het zich met de Russische luchtmacht kan meten. De veiligheidsmaatregelen van België en Nederland Volgeni «eigen» Inzicht genomen In verband met de door België en Ne derland genomen veiligheidsmaatregelen meldt het Duitsche Nieuwsbureau het vol gende: Naar overeenstemmend uit welingelich te kringen in Amsterdam en Brussel ver nomen wordt, hebben de Engëlsche en de Fransche regeering in Amsterdam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Nederlandsche en Belgische regeering aanleiding moesten geven tot de door haar uitgevoerde maatregelen. Men heeft den indruk, dat aan Fransche zijde ten gevolge van den druk uit bepaalde krin gen een sterkere neiging tot een leven diger oorlogsbedrijvigheid is opgetreden. Met het oog op de onmogelijkheid aan de Maginot-linie actief te worden, zou men derhalve thans Duitschland in België en Nederland willen provoceeren. Naar aanleiding wan het bovenstaande kan zoo meldt het A.N.P. krachtens informatie te bevoegder plaatse worden medegedeeld, dat van de verspreiding van berichten als hier bedoeld door de Engelsche en Fransche regeeringen hier niets bekend is. Overigens, zoo wordt opgemerkt, pleegt de Nederlandsche regeering haar inzicht in de internationale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan her komst en betrouwbaarheid door haar- zelve gecontroleerd kunnen worden. Uit Brussel meldt Belga omtrent de verklaring van D.N.B., dat in de Bel gische hoofdstad geen enkele pers-instan tie van bevoegde autoriteiten verklarin gen heeft kunnen krijgen in den geest van die, welke door het D.N.B. worden vermeld. Hetzelfde geldt, voor zoover wij weten, aldus voegt Belga hieraan toe, voor Amsterdam. REGEERINGSAANKOOP VAN AARDAPPELEN De contractprijzen Van officieele zijde wloirdem de volgen de bijzonderheden medegedeeld, [Omtrent het aanknopen van verbruiksaardappelen1 van den kleigrond, te leveren: in het voor jaar van 1940. Deze aankojopen, welke geschieden doior middel van dien geor- ganiseerden aardappelhandel, waarvooïr optreedt de Ver. tioft behartiging van den Niederlandschen aardappelhandel, jjni sa menwerking met de provinciale vjoiedsel- commissarissen, strekken zich uit |oiver klei.consumptieaardappelen van le kw. in de normale siorfceering vain de rassen Zeeuwsche blauwe. Zeeuwsche bonte kqopmans blauwe, roode star, eigenhei mers. Bevelanders en, hoewel zulks aan vankelijk niet in de bedoeling lag, iook van het ras bintje, aangezien zulks met het oog op de ontwikkeling der markt situatie wenschelijk bleek. De prijzen, waarvoor met de telers wordt gecontracteerd, te weten voor de eerstgenoemde vier rassen f 4.50 per 100 k.g. voioir Bevelanders f 4 per 100 k.g!. vqor Eigenheimers f 3.75 per 100 k.g. en voior Bintjes 'f3.25 per 100 k.g., alle af boerderij, zijn gebaseerd |op levering van de aardappelen in de week van 1 tot en met 6 April 1940, uitgezonderd Eigenheimers, waarvoor de prijs is ge baseerd op levering in de week van 26 Februari tot en met 2 Maart 1940. De telers zijn evenwel verplicht zooveel vroe ger of later dan de genoemde basisi- perioden te leveren als van /overheidswege noodzakelijk wordt geacht, met dien ver stande. dat de Eigenheimers uiterlijk 30 Maart en de aardappelen van de andere rassen uiterlijk 1 Juni afgenomen zullen worden. Winstbelasting in de maak Een kwestie van belastingtechniek De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot heffing van een winstbelasting. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend Naar de minister reeds in de millioe- nennota heeft medegedeeld, stelt hij zich voor, de noodzakelijke versterking van de middelen des rijks te verkrijgen door een herziening van de inkomstenbelas ting, benevens door een verhooging van den belastingdruk op de naamlooze ven nootschappen en daarmede in de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 op één lijn gestelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöpera tieve en andere vereenigingen en onder linge verzekeringsmaatschappijen. De keuze tusschen uitdeelingsbelasting en winstbelasting is er niet eene van principieelen aard. Ook de dividend- en tantièmebelasting heeft immers tot strekking, de winst van de daaraan onderworpen lichamen te treffen, al kiest zij daartoe den eenvou- digen vorm van een belasting van de uitdeelingen; immers hetgeen niet dade lijk wordt uitgedeeld zoo is de onder stelling wordt dan toch in volgende jaren, en uiterlijk bij dè liquidatie van de vennootschap, aan de heffing van de belasting onderworpen. Hieruit volgt, dat tusschen de dividend- en tantièmebelas ting en wat men een eigenlijke winstbe lasting noemt, een diepgaand onderscheid niet bestaat. De thans voorgestelde vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting moet daarom in hoofd zaak worden gezien als een kwestie van belastingtechniek. De be staande regeling van de belasting van de naamlooze vennootschappen werkt in de practijk ongelijk en dus onrechtvaar dig. En aangezien de tegenwoordige or ganisatie van den belastingdienst toelaat dit euvel te vermijden langs den weg van den anderen, beteren vorm van ven nootschapsbelasting door een winstbelas ting verdient dit aanbeveling. De minister heeft gemeend, bij de om schrijving van het winstbegrip zich van de inkomstenbelasting te kunnen losma ken en ook overigens er naar gestreefd, aan de afschrijvingspolitiek van de ven nootschappen, enz. zoo weinig mogelijk belemmeringen in den weg te leggen, VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON VOOR ARBEIDERS De minister van sociale zaken heeft bij den hoogen raad van arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van een wettelijke regeling inzake vacantie met behoud van loon. Het aangeboden ontwerp kent in het algemeen aan de arbeiders, op wie het betrekking heeft, voor elke dertig dagen gedurende welke zij bij eenzelfden werk gever werkzaam zijn geweest, een hal ven dag vacantie toe. Als grondslag is daarbij genomen de periode van 1 Mei van eenig jaar tot 1 Mei van het daaropvolgende jaar. De vacantie, die zij over deze periode heb ben verdiend, moet hun telkens in het laatstbedoelde jaar worden gegeven. Neemt een dienstbetrekking een einde, voordat dat jaar verloopen is, dat heeft de werkgever de keuze om vacantie, die de arbeider heeft verdiend, maar nog niet genoten, óf wel te geven voor het einde der dienstbetrekking, óf wel door extra-loon te vervangen. In den regel zal de arbeider het groot ste genot van zijn vacantie hebben, als hij die in de zomermaanden ontvangt. Er zijn echter gevallen, waarin het onmoge lijk is voor den werkgever om ze hem in den genoemden tijd te geven (men denke bijv. ami reisbureaux). In verband daarmede wordt voorge steld in artikel 2, dat de vacantie, zoo mogelijk tusschen 30 April en 1 Oct. moet vallen. Om gelijksoortige redenen is een voorschrift opgenomen volgens het welk die vacantie zooveel mogelijk aan eengesloten moet worden gegeven. Zon op: Zon onder: 17 Jan. 8,04 16,16 Maan op: Maan onder: 17 Deo. 10,56 Eerste Kwartier 18,41 Motorschip „Arendskerk" door Duitsche duikboot getorpedeerd België en Nederland namen naar i,elgen" inzicht hun maatregelen Wettelijke regeling inzake va cantie met behoud van ioon Regeerlngsaankoop van aard appelen tegen vastgestelde prijzen Winstbelasting in de plaats van dividend- en tantièmebelasting Overdag lichte vorst T Stuit die en o voorkomt erger door' De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 17 Jan. 7 05 19.37 0,47 13,13 11 Ml VERSCHILLENDE BERICHTEN Medeplichtig aan inbraak Na de arrestatie van den 49-jarigen Piet de J., verdacht van den grooten in braak in de Oranje Nassaulaan te A ni ster dam, heeft de politie aldaar thans termen aanwezig geacht om de huishoud ster van het huis te arresteeren. Zij wordt er van verdacht meer van den inbraak af te weten of althans zoo loslippig te zijn geweest tegen een vriend van de J., dat deze precies wist wanneer hij het beste zijn slag kon slaan. De politie vond het verder zeer ver dacht dat de J. in het bezit kon zijn van een huissleutel, welke hij liet nama ken. Op den avond van den inbraak was de huishoudster met „den vriend" naar de bioscoop. Toen zij terugkwam is zij gearresteerd. Bij verhoor ontkende zij echter iets van den inbraak af te weten. Armbandhorloge ingeslikt Bij een technische handelsma atsdhjappij te 's-Gra ven ha ge was werkzaam een 16-jarige jongeman, die miet terg stevig in zijn schoenen stond, want hij gaf ge hoor aan het verzoek van een 25-jarigem „vriend" om te stelen. Hij werd er toe aangezet electrische klokjes en electri- sche gasaanstekers weg te tnemen, het geen hij inderdaad ook deed. Twee klok jes en een gasaansteker kwamen op deze wijze in het bezit van den ouden „vriend" die den jongen met enkele kwartjes be loonde. De diefstal kwam echter uit en zo/oj kwam de recherche ook bij heb huis van den heler. Op het moment van zijn arrestatie zag de man kans zijln" armbandhorloge in den mond te steken en in te slikken. „Liever in het zieken huis dan in de gevangenis", zo/oi zei hij tegen de rechercheurs, die hem aanhiel den. Hetgeen zij het tijdelijk is ge beurd. Thans ligt hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar het horloges ver wijderd zal worden, wat volgens den behartdelenden geneesheer niet moeilijk zal zijn. Met vuur gespeeld Het ongeluk, hetwelk zich Zaterdag morgen in de fabriek van de N.V. Robur te Helmond heeft voorgedaan en waar bij de 15-jarige H. C. levensgevaarlijke brandwonden opliep, blijkt volgens 't po- tie-onderzoek 'n heel wat ernstiger oor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1