WEK ÜW LEVER-GALOP Schuim den aanslag weg met Ivorol PUROL en li zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgebluzen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander raensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes by apothekers en drogisten, f. 0.75. Onder deze uien dienen uitsluitend te worden verstaan de z.g. zaaiuien, met dien verstande, dat de teelt van zilver uien daaronder niet wordt begrepen. De teelt van zilveruien blijft vrij. De teelt van suikerbietenzaad en voederbietenzaad voor den oogst 1940 is op grond van artikel 3 der Bodempro- ductiebesehikking 1939 vrij. Voor oogst 1941 wordt toegestaan het gemiddelde over de jaren 1938, 1939 en 1940. RADIOPROGRAMMA Zondag 14 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. 8,55 VARA, 12 AVRO, 5 VPRO, 5,30 VARA, 6,30 VPRO, 8—12 AVRO 8,55 gram.; 9 berichten; 9,05 tuinbouwhalfuur; 9,35 gram.; 9,45 „Van Staat en Maat schappij"; 10 berichten; 10,01 VARA-or- kest; 10,40 declamatie; 11 VARA-kinder- koor: 11,30 Rosian-orkest; 12 „Onze Weer macht"; 12,25 gram.; 12,45 berichten ANP, gram.; 1 zang en orgel; 1,30 „Een ge sproken mailbrief"; 1,50 Nederlandsche liedjes (opn.); 1,55 declamatie; 2—2,27 boekenhalfuur; 2,30 Het Omroeporkest en solist; 3,40 gram.; 4,20 AVRO-dansor- kest4,55 sportnieuws ANP5 Gesprekken met luisteraars; 5,30 schaaknieuws; 5,35 Voor de kinderen; 6 „Skiën en Neder land"; 6,20 sportnieuws ANP; 6,25schaak nieuws; 6,30 Lezing „Koppervreugd in Januari"; 7 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst; 8 berichten ANP, mededee- lingen; 8,20 „Ein Walzertraum"; 9,20 ra- diotooneel9.55 AVRO-Amusementsor- kest; 11 berichten ANP, gram.; 11,30—12 dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II. 301.5 m. 8,30 KRO, 9,30 NCRV, 12,15 KRO, 5.00 NCRV, 7,45—11,30 KRO 8,30 morgen wijding; 9,30 gewijde muziek (gr.pl.); 9,50" Nederlandsch Hervormde Kerkdienst; 12,15 „De Sociëteit van Maria (Paters Maristen) en de Missiën"; 12,35 gram.; 12,45 berichten ANP; 1 boekbespreking; 1,20 KRO-Melodisten2 Godsdienstonder richt; 2,30 KRO-kamerorkest3,15—3,35 gram.; 4,10 gram.; 4,15 ziekenlof; 4,55 gram.; 5 gewijde muziek (gr.pl.); 5,20 Gereformeerde Kerkdienst; 7,45 berichten; 7,50 gram.; 8 berichten ANP, mededee- lingen; 8,15 KRO-Melodisten en de Kon. Militaire Kapel; 9 Prijsvraag-luisterspel; 9,20 gram.; 9,30 vervolg concert; 10 Ro- coco-octet; 10,30 berichten ANP; 10,40 Epiloog; 11—11,30 „De geloofsbronnen: H. Schrift en overlevering", lezing (Es peranto). Maandag 15 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10—10,20 v.m. VPRO. 8 berich ten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10,20 declamatie; 10,40 pianovoordracht; 11,10 declamatie; 11,30 gram.; 12 orgelspel en zang; 12,45 berichten ANP, gram.; 1—1,45 De Ramblers; 2—3 Groninger Orkestver- eeniging; 3.05 declamatie; 3,30 solistencon cert; 4,30 voor de kinderen; 5 gram.; 6 6,30 orgelspel; 6,30 het Royal All-Star- orkest; 7,05 gram.; 7,10 „De Weerbaar heid van ons volk"; 7,30 VARA-orkest; 8,03 berichten ANP; 8,15 Stem des Volks en het Utrechtsch Stedelijk orkest; 9 schaakoverzicht; 9,15 Rosian-orkest; 9,55 declamatie; 10,10 VARA-orkest; 11 berich ten ANP; 11,10 orgelspel; 11,30—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 m. NCRV-uitzending 8 berichten ANP: 8,05 schriftlezing; meditatie; 8,20 gram. 9,30—9,45 gelukwenschen; 10,30 morgen dienst; 11 Christ, lectuur; 11,30 gram.; 12 berichten; 12,15 gram.; 12,30 berichten ANP; 12,40 ensemble v. d. Horst; 2 voor de scholen; 2,35—2,55 gram.; 3 causerie over kamerplanten; 3,40 gram.; 3,45 Bij bellezing; 4,45 gram.; 5,15 voor de kin deren; 6,15 Quatre-mains; 7,00 berichten 7,15 Godsdienstige causerie: 7,45 gram. 8 berichten ANP; 8,15 Nederlandsch Sym phonie-orkest en een vocaal ensemble 10 berichten ANP, actueel halfuur; 10,30 vervolg concert; 11 gram.; ca. 11,50—12 schriftlezing. IJS STREMT DE RIVIEREN D« scheepvaart in boelen De Lek ligt bij Vreeswijk vastgevroren Er heeft zich een ijsdam gevormd, die zich gisteren in den loop van den dag steeds verder uitbreidde en zich gister avond reeds uitstrekte van Culemborg tot voorbij Lopik. De laatste dagen was het al meer gebeurd, dat de Lek bij vloed, wanneer de ijsschotsen tezamen tot bij Vreeswijk werden opgestuwd, even vast kwam te zitten, maar bij eb raakte het ijsdek dan weer los. Gisteren is het evenwel vast blijven zitten en weldra was er van Vreeswijk uit zoowel naar het westen als naar het oosten over groo ten afstand niet anders te zien dan ijs, dat geheel vast zat. Het zal wel niet lang duren of er kan een pad over het ijs worden gemaakt om langs den kori sten weg van Vreeswijk naar Vianen te komen. De scneepvaart ligt natuurlijk stil. Rijn en Waal vol zwaar d ijflji De ij9gang op den bovenloop der groote rivieren, die gisteren vermoede lijk door het vastzitten van den Rijn in Duitschland vrijwel onveranderd was ge bleven, is het laatste etmaal weer sterk toegenomen. In groote hoeveelheden voert de Rijn ijs uit Duitschland aan. De iets veranderde windrichting is oor zaak, dat het meeste ijs over de Waal wordt afgevoerd. Bij Nijmegen is de rivier nagenoeg Over de geheele breedte met zware ijsschotsen bedekt, die door de aanhoudende vorst telkens grootere afme tingen krijgen. Ondanks het feit echter, dat de Rijn bij Pannerden minder met ijs bedeeld wordt, zit de rivier bij Arnhem eveneens vol met drijfijs. Van scheepvaart kan onder deze omstandigheden natuur lijk geen sprake meer zijn. Per van Kampen naar U'k Na een zeer moeilijke reis zijn gister middag, om ongeveer half zes, vier per sonen met bakfietsen van Kampen op U r k aangekomen. Het gewezen eiland is door de vorst geheel geïsoleerd en al het voedsel en andere levensbehoeften moeten-over het ijs worden aangevoerd. Tot nog toe geschiedde dat per ijsvlet hetgeen echter zeer veel tijd vergde. Vrij- heeft men daarom gebruik gemaakt van bakfietsen in de veronderstelling, dat dit den reisduur aanmerkelijk zou bekor ten. Het ijs vertoonde echter verschillende groote scheuren, zoodat de lading, be staande uit drie vaten visch, boter en vleeschwaren, tot drie maal toe moest worden uitgeladen. soodat het mooie witteglaxuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tnbe 60, 40 en 25 ot Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Op eenigszins feestelijke wijze herdacht Vrijdagavond j.l. de Ver. van Rechtzinnig Hervormden, in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw, welke geheel met leden en hunne dames bezet was, haar 5-jarig bestaan. De voorzitter, de heer L. M. Steendam, if op humoristische wijze in zijn ope ningswoord een overzicht van het wel en wee der Vereeniging in deze eerste 5 jaren van haar bestaan, welke 27 Decem ber 1934 werd opgericht, op welk tijdstip de Kiesvereeniging „Steunende op den Bijbel" werd opgeheven. De vergadering zong hierop pis. 68 10, waarna ds. Joh. Gerritsen van Arnhem, oprichter van bo vengenoemde Vereeniging, de vergade ring toesprak en de vraag stelde: „Hoe nu verder?" Om deze vraag te beantwoorden noem de spr. een 3-tal punten, n.l.: Ie Waar staan we vandaag; 2e Wat hebben we bereikt en ten 3e Wat dient om verder te gaan. Daartoe is noodig bewustwording van het beginsel, zuiver bepalen hoe wij moe ten staan tegenover het Vrijzinnige en ten derde verdieping van het geestelijke leven. Wanneer de bedachtzame zegt er is niet veel bereikt of de enthousiaste er is iets bereikt, maar er moet veel meer gedaan worden, wees de begaafde spreker op het Israëlitische volk ten tijde der ballingschap in Babel, waar voor dat oude volk menschelijk gesproken niets meer te verwachten viel, maar toch op Gods tijd, de profeet komt en het uit roept: Maar die den Heer verwachten zullen de kracht vernieuwen. Mocht het soms schijnen dat het Vereenigingswerk vergeefs is geweest en matheid ons over valt, zoek dan de krachtsvernieuwing bij Jezus Christus, de Geestelijke Centrale van ons leven. Dat wil niet zijn een lijdelijk afwachten, maar onder Godsoor deel, een geheiligde activiteit, zoowel voor Vereeniging als ieder persoonlijk; tot verdieping van ons geloof in Jezus Christus, de geheime krachtbron van ons leven. Mevr. Coumou—Groenendijk zong ver dienstelijk eenige liederen, terwijl decla matie van den voorzitter en muziek van de Mond-accordeonclub „Jonge Kracht", onderafdeeling der C.J.V. „Samuël", haar medewerking verleenden, wat bij de ver gadering zeer werd gewaardeerd. Na het zingen van Gez. 214 1 en 3, sloot Ds. Gerritsen met dankgebed. Vermeldden we gisteren, dat de „.Stad Zierikzee" dien dag veel vroeger was afgevaren dan in de afvaairtlijsteini staat opgeteekend, later is gebleken, dat de boot niet verder dan Bolnes heeft kunnen komein daar het ijs top de Maas zich heeft vastgezet. De b'oiot blijft dus voor korter of langer tijd te Rotter dam liggen. De dienst der RTM fungeert ook niet meer normaal. Vanmorgen moest men wachten tot het licht genoieg was om van Zijpe te varen. Vanmiddag 1.25 uur vetrrok een tram uit Rotterdam naar Numansdorp, zoodat er heden maar één dienst op Rotterdam was. Begunstigd door vrij goed winter weer en onder goede belangstelling von den Vrijdagmiddag op de ijsbaan de door de Z.IJ.V. voor haar leden georganiseer, de wedstrijden Hardrijden plaats. De prij zen. 'bestaande uit geldprijzen, viekpi ten deel aan: el pr. H. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk; 2e. N. W. van den Broek te Zierikzee; 3e. H. J. Best (tijdelijk) Haamstede; 4e. K. Saman te Zierikzee 5e. D. A. van Donge te Dreischoir. Nan mens dhr. M. K. Krepel werd aan den eersten prijswinnaar fraog eeini fraaie zil veren medaille uitgereikt. Zootals uit een in dit nummer voorkomende advertentie 'blijkt worden a.s. Dinsdagmiddag wed strijden voor jongeren georganiseerd, NOORDWELLE. De Moderne Landaibei- dersbond hield Donderdagavond i(ru café De Jonge een propaganda-vergadering, biet als spreker de heer van Rietschoten. De opkomst was matig. Na opening door den afd.-voorzitter sprak de heer Van Rietschoten een korte duidelijke rede uit. Hij besprak het groote nut der organi satie oniet alleen voor den landarbeider, doch niet minder voor den kleinen boer en den mid deus tamider. Niemand mag en kan er buiten blijven staa|ro. In verband hiermede haalde spreker aan, de uitspra ken van verschillende hoogstaande per- sonen, zoowel in ojnis lainid als buitenland. Niet door revolutie, maar wel door evo lutie komen we tot betere toestanden. Dooir samenwerking, door verantwoorde lijkheidsgevoel, kan iets beters toit stand gebracht worden. Als men ziet het (over vloedige goud der aarde, ons door God geschonken; als men ziet dat ik weel} niet hoeveel procent hiervan veifnjietigd wordt; als men ziet dat in duizende/nj gezinnen der werklÓoizjejm in de groote steden gebrek wordt geleden, dan voielt j men toch wel, dat er» e|an de tegenwioor- i dige samenwerking nog al wat hapert. Na deze gloedvol uitgesproken rede, wer den eenige mooie films gedraaid. Vooral .Grijze Wolf" is een prachtfilm. BROUWERSHAVEN. Openbare raads vergadering op Donderdagavond 12 Jan. Afwezig de heer H. Verhoeff, Voorzitter de heer C. Gast, burgemeester. De voor zitter deelt mede dat deze vergadering is belegd in verband met het vertrek naar elders van den agent der distributie en de gestadige uitbreiding van de secre tarie-werkzaamheden. Naar aanleiding van een rapport van den secretaris ach ten B. en W. het noodzakelijk dat een ambtenaar ter secretarie met eenige prac- tische ervaring wördt aangesteld, aan wien tevens de distributie-werkzaamhe den kunnen worden opgedragen. In ver band daarmede verzoekt het college 1 machtiging tot benoeming van een amb tenaar op een jaarwedde van f500. De vergadering gaat hiermede accoord. Na eenige discussie over al of niet tijdelijke aanstelling wordt, overeenkomstig een j voorstel van wethouder den Boer, met 4 tegen 2 .stemmen besloten, dien ambte naar aan te stellen met een proeftijd van één jaar. De gemeente-begrooting dienst 1940 wordt dienovereenkomstig z.h.s. gewijzigd. Daarna sluiting. ZONNEMA1RE. Donderdag hield de landbouwsociëteit „Ceres" een algemeene ledenvergadering in hotel Van Splunter. j De opkomst was matig; in hoofdzaak de klein-1 andbouwer was jaanwezig. De heer j N. A. Deïst opende met een hartelijk I woord van welkom, stelde vast, dat ver- j betering in de landbouw achtergebleven was. doch sprak de hjOjOp op beter uit, i opdat het de landbouw welga en ieder j een loopend bestaan kan hebben. Daar toe moeten de prijzen van sommige pro ducten van den lajrudbouw lOfmhoog. Hij gaf in overweging goede zorg te dragen voor de kunstmestboiimen!. Er is vroeg genoeg gevraagd, de bonneinj zijn tijdig uitgereikt en er is nog geen tekort aan die artikelen. Ook aan het duurden worden der meststoffen moet de aan dacht geschonken wiorden. Zoowel de prijzen van de aankoopvereemigingen als die in de vrije handel stijgen. De' secretaris bracht een uitgebreid ver slag uit van het bezoek aan vlasfabriek en suikerfabriek op 3 Niov. 1.1. bij ge legenheid van het 60-jarig bestaan van „Geres" en van de vergadering toeün ge houden. De voorzitter dankte den secre taris namens de leden hartelijk voor dit keurige verslag, dat die feestreis nog eens duidelijk in herinnering bracht. Ben der aanwezigen vond het jammer, dat dit verslag bepaald bleef tot het notulen,- boek. Als het ln. de pers verscheen, zouden velen er zeer zeker wat aan hebben. Ook wel zij, die aan dat bezoek geen deel hebben genome)n>. Onder d« ingekomen stukken waren er een. paar, die de meeste belangstelling trokken: le. De mededeeling, dat op Woensdag 24 Jan. in dit lokaal de mjoioie filmls „Het vruchtbare Land" zal vertoond worden; 2e. een btfoiéhure van dein. emi- nenten LaWdbouwdonsulent dhr. Zwager man over „Het Paard en zijn behajrodei- ling". De vereeniging voteert (op voor stel van den voorzitter f 10 in de kostelni van dat boekwerk, dat in twee deelen zal verschijnen. Met een wdord van aanmoediging om zooveel mogelijk ter vergadering te ko men (er is vojor ieder altijd wat te» leeren) en met een hartelijke groet voor allen, sloot de voorz. de vergadering1. NOORDGOUWE. De motorrijder K. kwam in een bocht, waar zich nog een ijslaag op het wegdek bevond, te vallen. K. bekwam oogenschijnlijk geen letsel. Pijnlijke verschijnselen noopten hem la ter geneeskundige hulp in te roepep, waarbij bleek, dat hij bij zijn val toch een inwendige voetkneuzing had bpge- pen. Ook bij de schaatsensport deden zich een paar ongevallen voor. Een meisje kwam te vallen, waarbij zij een wonde aan het gelaat bekwam, terwijl een jon gen bij het vallen, in een schaats terecht kwam, tengevolge waarvan deze een vrij* diepe snede boven het oog bekwam. De ijsclub „Schuddebeurs", welne de baan op de „Weel" in orde heeft doen maken, heeft thans ook een electri- sche verlichting aangebracht. Gelet op het gebruik dal daarvan wordt gemaakt, wordt zulks door de rijders zeer gewaar deerd. De gunstige ligging dezer baan, omgeven door bosch en of dijk„ maakt het rijden daar wel tol een genoegen. Desondanks is het bezoek tot nu toe niet druk geweest. OUWERKERK. Op het Spui te Viane werden Vrijdag ringrijderijen op de schaats gehouden, georganiseerd door de IJsvereeniging. Deze wedstrijden werden verreden op een baan, die in prima con ditie was. 26 personen dongen naar de prijzen, waarvan de eerste 10 werden behaald als volgt: 1, C. Goosen; 2, Adr. Hage; 3, J. L. Manni; 4, A. J. A. Bolijn; 5, C. J. Kuijper; 6, P. Vijverberg Az.; 7, L. J. van Oeveren; 8, J. Smits; 9, M. Hage Rz.; 10, mej. Corrie Hage. NIEUWERKERK. Binnenkort zal het 5 jaren geleden zijn, dat de Mond-accor deonclub „K.N.O." alhier, werd opgericht. Gedurende haar bestaan heeft K.N.O. met vele moeilijkheden te kampen gehad, o.a. met een te kort aan leden en donateurs. Tot voor kort was -het pad van de club niet over rozen gegaan, doch enkele maanden geleden heeft zij bij het publiek indruk weten te maken door haar pa raatheid bij eenige feestelijke gebeurte nissen. Reeds dadelijk steeg het aantal donateurs van 12 tot boven de,50.»Ook het ledental is vrij aanzienlijk vermeer derd, zoodat er thans niet meer sprake is van een vereeniging van het tweede plan, doch van een vereeniging die ern stige allures gaat aannemen om iedere bestaande vereeniging naar den kroon te steken. Ter gelegenheid van haar vijf jarig bestaan is er besloten om het be faamde tooneelstuk: „Betje Regeert", op te voeren. Voor verdere bijzonderheden omtrent deze uitvoering verwijzen wij gaarne naar de advertentie in het Zater dagavond nummer. Mej. A. Kesteloioi van hier is be noemd tot tijdelijk onderwij'zeres aan de O.L. School te Wemeldinge, zulks in ver band met ziekte van de onderwijzeres aldaar. Niet iedereen kan zeggen dat de zaken goed gaan met dit strenge weer, doch de IJsvereeniging daarentegen zag zijn ledental met eenige honderden toe nemen. Door welwillende medewerking van den pachter van het Steenzwaan is het gelukt een prachtige baan uit te zet ten. Het bestuur is ook werkelijk actief en organiseert dagelijks verschillende at tracties, als wedstrijden in schoonrijden, hardrijden, ringrijden enz. Vrijdagmiddag was het woord aan de schooljeugd, die elkander bekampte'in verschillende wed strijden waaraan prijzen waren verbon den, terwijl ieder kind een stuk chocolade en een bon ontving voor een kopje melk. Vooraf had het bestuur een beroep ge daan op eenige kindervrienden, die als altijd direct daaraan hunne medewerking verleenden. De IJsvereeniging heeft succes met de nieuwe baan. Het ijs is mooi en de be- langstelling zoo groot, dat practisch 1 Steenzwaan geheel bezet is. BRUINISSE. Wegens lekkage is in de haven te Anna Jacobapolder binnen ge- loopen het sleepschip „Verwisseling", schipper Booi, uit Heumén. Het schip is geladen met mais en was getrokken door de sleepbooten „Leen" en „Betsy" van de firma Muller, op weg van Rotter dam naar Sas van Gent. De lading wordt thans overgeladen in het motorschip „De Vrouw Maatje", van schipper Aarnoudse uit Anna Jacobapolder. POOTRVLIET. Woensdag 17 Jan. as. zal van 7 tot 10 uur een luchtbescher-.' mvngsoefening worde^ gehouden*. THOLEN. De verzending van mosselen 'bedroeg deze week ruim 3200 ton van 100 kilogram. De meeste werden ver zonden voor België. Tengevolge vaiw de strenge vorst kunnen geen mossel- schepen meer de Eendracht passeerem en te Tholen lossen, zoodat de schepen weer te Stavenisse worden gelost. De, controleur van het Centraal ver koopkantoor van mosselen, de heer Ver- kamman. is tijdelijk aangewezen voor de ontvangst van mossekln te Stavenisse, De verzending van oesters- was deze week niet hoog; de meeste werden ver zonden voor het binnenland, tegen prij zen varieerend van f 40 tot f 60 per 1000, Te Winschoten overleed de heer J. Kaman, welke gedurende vele jaren te Tholeii werkzaam is geweest als chef der gasfabriek en bij de reorganisatie van vooir 2 jaar op wachtgeld is gesteld. Een oude juffrouw in Dec/emsvaarf Was beroemd om haar heerlijke moccataart. Ze zei: „Mijn succes Komt door Buisman's G.S. Zoo'n busje in huis, dat is goud waard!" Recepfenboek/e wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 oent. Bij Apoth. en Drogist Coöp. «Dinteloord» In het boekjaar, waarop dit verslag betrekking heeft, liep' de opbrengst der suikerbieten per H.A. sterk uiteen; zij 'bleef in het algemeen onder het gemid delde. Op de aandeelen werd dan ook maar ruim 217 millioen k.g. geleverd. Ook het suikergehalte was aan den lagen kant. Door een eenigszins hoogere uit betaling kon deze ongunstige factor groo- tendeels worden gecompenseerd. De campagne, die een vlot verloop had, b:egon op 6 October en eindigde op 4 Décemlber 1938. In dien tijd werden c.a. 254 millioen k.g. verwerkt, waaronder een gedeelte van de Coöp. Beetwortel- suikerfabriek te Zevenbergen. Na de cam pagne werd de ruwsuiker van deze fa briek door „Dinteloord" geraffineerd. De suikerprijzen waren in dit boekjaar nogal aan schoimmelingein/ Ojniderhevig, doch kwamen gemiddeld toch op een aanmerkelijk hooger peil, waardoor ook de regeeringstoeslag weer circa f2 per 1000 k.g. bieten lager zal zijn, dan voor het vorige oogstjaar. Na <fe campagne 1938 werd onver wijld begonnen aan de voortzetting van ons vernieuwingsplan. Vier der zes te plaatsen nieuwe ketels werden tijdig op geleverd en hebben tijdens de campagne 1939 uitstekend voldaan. De plaatsing der twee overige ketels Zal direct na deze campagne geschieden. Voorts is 'n nieuwe electrische turbine bijgeplaatst. De verbetering der terreinen werd dit jaar geheel voltooid; deze Zijn thansi voorzien van de modernste spoelipstaï- laties en losinrichtingein). Dank zij de stichting van het vernieu wingsfonds in vorige jare/nj en mede dank zij een niet onbelangrijke bate, welke wij verkregen door een hoogere waarde van onze voorradige suiker, die grootendeels tengevolge van de oorlogsomstandighe den werd verkocht, konden wij, omdaimks de vernieuwingskosten, die f 7o8.5o7.09 be droegen de boekwaarde onzer fabriek handhaven op f250.000. Verwerkt werden in de campagne 1938- '39 253.772.000 k.g. bieten; waaruit wer den verkregen 33.831.891 k.g. suiker, 11.993.700 k.g. gedroogde pulp (waaron der ook melasse en suikerpulp), 50.869.100 k.g. natte pulp. Buiten de in de pulp verwerkte flie» lasse werd nog een hoeveelheid vari 9.971.389 k.g. geleverd aan de Zuid-Ne*- derlandsche Spiritusfabriek te Bergen op Zoom. Gemiddeld werden per etmaal ver werkt 4.256.136 k.g. bieten. De hoogste verwerking per etmaal was 4.430 000 k.g. bieten. Aan leden Werd uit exploitatie en re- geeringssteun f 3.110.207.57 uitgekeerd. VAN JANMAAT EN SOLDAAT Do dokter Kijk, dat doe je zoo. Je rekent zoo'n beetje uit, welke avond je op wacht moet en dan ga je 's morgens op zieken)- rapport. De korporaal van de week neemt tij dens de morgenmaaltijld je naam |0p, de sergeant van de week schrijft deze netjes in een groot boek op en om kwart voor acht blaast de hoornblazer bet signaal: voor den dokter. Dan marcheert het stel hoestende, proes tende, heele en halve kreupele stakkerds af, vergezeld van de h bonen de opmer kingen van het gezcjnpe deel van de batterij. De dokter is een goeie man. Het ge wone advies is: lichte dienst of: geen dienst, of: vrij van uitrusting drageint. of: binnendiepist. Ook wel eens: d.d. Dat is funest. Dan voel je je een beetje! bedrogen, want het beteekent: dienst doen. Als de troep terug is, leest de kor poraal de beslissingen van den dokter voor. Dat is een zeer spanne|n|d moment'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2