ZIERIKZEESCHE N IIEÜWS BO! DE IJpj R niy GROTE KERK fa Job h Boer kleine kerk ZATERDAG 13 JANUARI 1940 OPGEN< 3QEESCHE CO L.._, BALANS OPRUIMING Doet nu nog voordeel Uw De Kern Ds PIJNACKER HORDIJK ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal. buit«a Zivéksc* f 1.80. Voor h«t buitenland f 10.— R« Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve *s Zondags. 1707-1880 QAS.TF lAAR^ANa No. 14237 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J» Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat in de volle belangstelling ran de wereld de worstelstrijd der Finnen tegen de Russen, welke thans moeten vechten voor het herstel van hun ge schokt prestige. Daartoe hebben zij naar het schijnt in Siberië geharde keurtroe pen, aangevuld met G.P.Oe.-troepen, in den strijd geworpen. Op het oogenblik is in de buurt van S a 11 a nog altijd een slag gaande, waarin de Finnen we derom blijk geven van groote defensieve kracht, maar waarin de Russen hun of fensief hardnekkiger voeren dan totdus- ver. Op de rest van het front schijnt een zekere rust te zijn ingetreden. De verwachting wordt uitgesproken, dat de Russen eerst over een paar maanden hun offensief cip groote schaal zullen kunnen hervatten en pogen een defini tieve beslissing te forceeren. Nochtans is de slag bij Salla van groot belang, om dat van den uitslag daarvan afhangt, of de Russen Finland alsnog in tweeën zul len kappen, het zoodoende zullen isolee- ren en de Mannerheimlinie in den rug zullen kunnen aanvallen. De meeste Russische troepen die op het oogenblik in Finland vechten, o.a. welke zich op de landengte van Karelië bevin den, waren reeds voor het begin van den inval geconcentreerd in het gebied van Leringrad en aan de grens. Sedertdien zijn dan ook weinig versterkingen uit hoogtepunt (of eigenlijk laagtepunt) van I deze zooveelste vorstperiode wel weer 1 voorbij zal zijn, is een korte voortzet ting ervan lïog wel waarschijnlijk. Ten slotte staat de barometer nog zeer hoog i Van den bijzonder hoogen stand op eer gisteren (1043 mb. 782 mm, een sinds 1934 niet bereikte hoogte) is; nog maar weinig afgegaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN I j Van Haringen per schaats j naar Schallingwoude De 27-jarige chauffeur G. Stein uit Harlingen bond gisteren om zeven uur de schaatsen in de haven van zijn woon- plaats onder en reed over het ijs van de Waddenzee en het LTselmeer naar Schellingwoude. Om kwart voor één 's middags had de waaghals zijn rit van ruim 120 km. volbracht. De heer Stein had een paar reserve- schaatsen aan een riem om zijn middel. Van Harlingen af, aldus de rijder, heb ik aanvankelijk den wal in zicht gehou den. Het ijs op de Waddenzee was slecht berijdbaar. Door de bevroren sneeuwhoo- pen kon je hier geen gang zetten. Het rijden tot den afsluitdijk was het fraaiste I stuk. Aan den anderen kant van den dijk was het prachtig ijs. Ik nam den wind als kompas en zorgde, dat ik dezen schuin achter hield. Langen tijd zag ik ijs en niets dan ijs. Land was niet te bekennen. Het begon heiig te worden en ik was bang door mist te worden over vallen, zoodat ik uren achter elkaar ste- het binnenland naar dit gebied gebracht en zoodoende hebben de Sow jets tot op zekerhoogte de transportmoeilijk heden, welke zij ondervinden, weten te maskeeren. De verhalen van gevangenen over het aantal spoorwegongelukken in de Sow jetunie en de gegevens, welke men bezit over het Russische transport wezen in vredestijd, werpen echter eenig licht op den toestand. De laatste twee weken zijn tusschen Leningrad en de landengte van Karelië ten minste tien spoorwegongelukken gebeurd, ongerekend de minder belangrijke ongevallen. De hieruit voortvloeiende vertragingen be lemmeren de Russische transporten in hooge mate. Intusschen duren de reacties in Euro pa voort. Met uitzondering van het Derde Rijk, geven alle cultuurvolken in toene mende mate blijk van het verlangen, Fin land op een of andere wijze in zijn moe digen strijd bij te springen. Het naburige volk van Zweden, welks toekomst nauw betrokken is bij het lot der Finnen, heeft spontaan reeds meer dan 7.000.000 kronen (ruim 3.000.000 gulden) voor Fin land bijeengebracht. Koning Gustaaf heeft bij de opening van den Rijksdag ver klaard: Wij zullen aan Finland alle hulp verleenen, die mogelijk is en welke onze toestand toelaat. Aldus heeft hij uiting gegeven aan de gedachte, die in bijna alle landen van Europa en van Amerika overheerscht. DE STRENGE WINTER heeft al 17 ijsdagen Nu blijkt het, dat het Vrijdag te De Bilt reeds de 17de ijsdag was van dit nog niet half gepasseerde winterseizoen. Deze 17 ijsdagen zijn geconcentreerd in precies 4 weken (16 Dec.—12 Jan.) Dit getal is zeer groot, wanneer men het vergelijkt met de totale aantallen van de winters der laatste 35 jaren. Dit tijdvak heeft te De Bilt slechts 2 winters gekend met in totaal meer dan 17 ij s d a g e n, n.l. den strengen van 1917 (20 stuks) en den zeer strengen van 1929 (25 stuks). Het is dus geen wonder, dat het ijs op de rivieren zich als in bekende strenge winters gaat gedragen. En er kunnen nog heel wat ijsdagen bij komen vóór het half Maart is! En hoe gaat het nu verder? De si tuatie begint weer wat te gelijken op die van het eind van de vorige week. Wij teren op een smalle strook van hoogen druk benoorden ons, die den wind oostelijk houdt. Van de royale uit breiding van hoogen druk over Scandi navië, die nog Dinsdag de vorst bij ons zoo gegarandeerd maakte, is niets meer over. Een warme Westelijke stroom trekt over Zuid-Zweden, zoodat het zelfs te Riga tot 0 :gr. C. is gestegen (Donderdag was het daar nog —17 gr. C.) Hoewel ook bij ons waarschijnlijk het vig bleef door rijden zonder te rusten. Het ijs glansde fel en de enkele wak ken, die ik ontdekte, waren zwarte plek ken in het onafzienbare ijsveld. Deze windgaten zaten vol watervogels. Af en toe ving ik door de heiige lucht een glimp van het vasteland op. Eindelijk kwam ik tot mijn blijdschap even voorbij den buitenkant van Marken fruit. Mijn koers had ik dus wel zeer gelukkig ge kozen. Na hier even te hebben gerust, was de laatste etappe nog maar een ritje. Z*Wzam« vogels op do Veluwe De laatste dagen ziet men op de Ve luwe herhaalde malen de wilde ganzen in troepen verkleumd neerstrijken, soms in de onmiddellijke nabijheid van wonin gen. Deze dieren, die dikwijls in uitga- putten toestand worden aangetroffen, la ten zich gemakkelijk vangen en zijn een willige prooi voor jagers, stroopers en wildhandelaars. Op de Barneveldsche pluimveemarkt waren dezer dagen tientallen van deze wilde ganzen aangevoerd, zij brachten een flinken prijs op. Onder deze ganzen bevonden zich zeldzame exemplaren,'zoo als kolganzen en goudoogganzen. Voor al deze laatste soort is zeer zeldzaam en komt in ons land dan ook sporadisch voor. Dikwijls kan men langs de wegen en in de buurt van woningen verkleumde vogels aantreffen, "waaronder ook soorten, die bekend staan om hun schuwheid en die zich maar zelden aan den mensch vertoonen. De felle koude drijft hen thans naai" de dorpen toe. Een pach'ogel Vrijdagavond is onder Roorda- huizen bij een ongeluk de 21-jarige wielrijder L. Hiemstra, te Friens, thans in militairen dienst, zwaar gewond. Hiem stra reed van Rauwerd in de richting van den Sneeker Hoek. Hij was op het ijs gevallen. Voor dit ongeval was hij Donderdag bij een dokter geweest om zich te kunnen verantwoorden, daar hij van verlof moest terugkeeren. Hiemstra werd van achteren ingehaald door een auto uit IJlst. Niettegenstaande de wiel rijder rechts van den weg reed, werd hij door de auto geschept en bleef zwaar gewond liggen. Toen de dokter uit Rau werd was gekomen, ontdekte hij den sol daat, dien hij des morgens had behandeld. Thans was diens toestand zorgwekkend. Geen vervroegde zomertijd In verband met de berichten over pisto nen tot den vervroegden invoer van den zomertijd in Engeland etni Frankrijk en wellicht ook in aansluiting daarop ito België (de bedoeling zoiu zijn als ingangs datum 17 Februari te kiezen), heeft het Vaderland geïnformeerd hoe men hier tegenover in Nederland staat. Naar wij vernemen zegt het blad. heeft er op het oogenblik wel een interdepartemep- taal overleg plaats pver een eventueel1» verlenging van den duur van den zomer tijd, maar afwijking van den tep onzent normaal geworden ingangsdatum van om streeks half Mei schijnt niet in o.ver- we iong te zijn. KORT EN BONDIG —Onder den invloed vato een' uit Zuid- Rusland afkomstige koudegolf blijft de temperatuur in Zuid - Slavië dalen. Sneeuwstormen belemmeren het spoor wegverkeer, en verscheidene treinen zijn ingesneeuwd. Gendarmerie en militairen' trachten den reizigers te hulp te komen, doch pp verscheidene plaatsen konden» zij er niet in slagen, eejnt weg door de sneeuw vrij te maken. Of en hoeveel, slachtfofers er zijn, is nog niet bekend, Zwitserland is thans bezig met her- keuring voor het leger; allen, die slechts eenigermate geschikt zijn, moeten aan de landsverdediging1 meedoen. Uit een particulieren vrief is vernomen, dat ook blinden worden (Opgeroepen). Zij zullen worden geplaatst bij de luisterposten voor het waarnemen van vliegtuigen. Op die wijze krijgt men zienden vrij' voor andere diensten en bovendien reageeren blinden snel op gehoiorprikkels. Het Sovjet- Russische telegraafagentschap meldt, dat Kaganowitsj (de schoonvader van Stalirn) van zijn functie van volkscommissaris vooir de vliegtuigindustrie ontheven is en dat Sjakhoerin hem.' zal [Opvolgen. De temperatuur is thans lager dan in den gedenkwaardigen winter van 1929. Vorst van 41 graden heeft men ip Li- tauen nog noodt geregistreerd. De dorps- Financiëel Weekoverzicht 12 Januari. Op de Londensche beurs heeft zich, mede als gevolg van de beperkingen, welke den Engelschen beleggers bij den aankoop van buitenlandsche fondsen zijn opgelegd, een sterke hausse ontwikkeld op de obligatiemarkt. De koers van de langloopende 4 o/o Funding-leening Enge land per 1990 is gestegen tot 110 o/o en deze noteert derhalve 10 o/0 hooger dan de nieuwe 4 o/o leening Nederland 1940; de practisch perpetueele 31/2 War Loan noteert momenteel 96 o/0een koers die eveneens ongeveer 10 punten hooger ligt dan die van onze 3y<> 0/0 obligatiën N.W.S, Alhoewel hier sedert het uitbreken van den oorlog geen officieele handel plaats vindt in Engelsche obligatiën, worden re gelmatig onofficieele transacties in deze waarden afgesloten tot koersen, welke aansluiten aan die te Londen. De huidige noteeringen te Amsterdam zijn dienten gevolge voor de 4 0/0 Funding-leening 66 0/0 en voor de 31/2 °/o War Loan 58 0/0opmerking verdient het feit, dat tengevolge van de ontwikkeling van het koersverloop aan de obligatiemarkt te Londen het koersverlies voor Nederland- sche houders van Engelsche obligatiën sedert het begin van het vorige jaar niet meer dan c.a. 9 o/0 bedraagt, zulks niet tegenstaande inmiddels de oorlog is uit gebroken waarin Engeland partij is en de koers van het Pond tegenover den Gulden is gedaald van f8,55 tot f7,40. De koersachteruitgang van de meeste prima Nederlandsche obligatiën is sedert 1 Januari 1939 zelfs niet onbelangrijk hooger geweest: voor de 50-jarige 4 0/0 Nederland 1937 bedraagt deze 22 0/0, voor de 31/2% N.W.S. I8O/0. Deze week zijn de ontvangsten over het jaar 1939 gepubliceerd van de vier op Java werkende tramwegen (de z.g. Zuster-trammen), die over het geheel iets gunstiger zijn dan over het vorige jaar. Het belang van het publiek bij deze on- bewoners hebben geb'rek aan brandstof en in de streek van Wiljmius wordt het vee in de stallen donr wolven gedooid. Bij Ruedninkai hebben wolven een koop man aangevallen, die zijn arreslede in den steek moest laten en een boerderij 'binnenvluchtte. Donderdag zijin te Bue nos Aires (Donderdag) veertien personen omgekomen en acht ernstig ongesteld ge worden tengevolge van eeni hittegolf, zooi hevig als men in dertig jaar niet heeft gekend. Het land verschroeit van de droiogte. De oogst heeft veel te lijdenl. In de meeste gebieden van het Ita- liaansehe schiereiland is het weer zeer slecht. Te Triëst en Fiume waait eön felle Noordenwind en de temperatuur is hier «-tot beneden 10 graden vorst ge daald. De wind heeft bij Villa Nevo&o' een trein van zeven wagons (omver ge worpen. Te Venetië is het buitenwater bevroren. Aan de grens van Italië en Joegosavie is een douanebeambte dood gevroren. Nabij StnongolL zijn drie zee lieden verdronken en bij Sari zijn twee zeilschepen op de kust geworpen. De Zwitsersche bondsraad heeft (op grond van de hem verleende buitengewone be. voegdheden besloten een speciale belas ting op ;0iorl ogs winst te heffen van nijverheid en handel. De belasting wordt geheven van alle winsten voortvloeiend uit den oorlog of anderzins die de ge middelde winst der laatste jaren met 10 pet. overschrijden. De belasting is pro gressief van 25 tot 40 en zal reeds over 1939 worden geheven. De correspon dent van U.P. te Rovaniemi meldt, dat voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog in den strijd aim het fronst! van Suomussalmi, Russische Gpoe-troe pen zijn gezien. Fiinjsche officierein die deel hadden genomen aap den slag welke leidde tot de vernietiging van het 44ste legercorps deelden mede dat er zich) eenheden van de Gpoe tusschen de Rus sische troepen bevonden die probeerden door de Finsche linies heen te breken/. Zon op; Zon onder: 14 Jan. 8,07 16,12 15 Jan. 8,06 16,13 Maan op: Maan onder: 14 Jan. 9,50 21,50 15 Deo. 10,11 22,53 Rusland trachta zijn geschokt militair prestige te herstellen Het ijs op de groote rivieren legt onze scheepvaart in boeien Van Harlingen per schaats over 't IJsselmeer naar Schellingwoude Deze strenge winter heelt al achttien ijsdagen opgeleverd Beperking van uitzaaien van sommige landbouwgewassen Zondag 14 Januari Voormiddags 10 uur VEREEN. VtiJTinnLq HERVORMDEN dernemingen, die tezamen een aandeelen kapitaal bezitten van f21.000.000— en voor f41.000.000.— aan obligatiën hebben uitstaan, is zeer aanzienlijk. (Robaver) KERKNIEUWS Ds. E. VAN MEER Woensdag 17 Januari a.s. zal ds. E. van Meer, Ned. Herv. predikant te Utrecht 25 jaar predikant zijn. Ofschoon de ju bilaris dezen dag alleen in eigen kring wenscht te vieren, is er uit de vereeni- gingen in zijn wijk (Tolsteeg—Vaartsche Rijm) een werkcomité gevormd, dat ds. Van Meer een herinnering aan zijn 'zil veren ambsbediening wil schenken. Sinds 1930 staat deze te Utrecht; voordien heeft hij achtereenvolgens de Herv. gemeent%i te 's-Gravemoer, Noordgouwe (1919- 1921), Markelo en Wageninge|ni gediend. THOLEN. Ger. Gem. Woensdagavond 7 uur ds. Fraanje van Barneveld. LANDBOUW EN VEETEELT De verbreiding van miltvuur Naar het ANP verneemt, doen zich op vele plaatsen in het district N.-Holland en Noordwestelijk Utrecht van den vee- artsenijkundigen dienst toog eiken dag nieuwe gevallen van miltvuur voor. Tot dusver zijn in totaal 78 gevallen gemeld. Door den dienst is een olniderzoek inge steld bij verscheidene veevoederfabrieken waar een hoeveelheid veevoeder, dat naar men vermoedt met miltvuurbacteriën is besmet voor den verkoop is geblokkeerd. Voorts is onder toezicht van den dieinst een aantal boerderijen, waar zich milt vuur heeft voorgedaan, ontsmet. Van de zieke beesten zijn de meeste gestorven. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laa|glwater: 14 Jan. 5,29 17,54 11,13 23.26 15 J.n, 6,00 18,23 11,50 Zondag 14 Januari 's avonds 7 uur Ds REDDINGIUS Tekst: Jessja 21:115 OnderwerpEet licht komt VEREEN. L/itJTltuu9 HERVORMDEN LAND- EN TUINBOUW Teelt van vlas, uien en suikerbietenzaad Verwacht kan worden, dat de aange vraagde oppervlakte voor den uitzaai van vlas, ook zal worden toegewe zen, hoewel uitzonderingen om bepaalde redenen mogelijk blijven. De teler zal worden verplicht tot den verbouw van de toegewezen oppervlakte, indien de toewijzing beneden de aangevraagde op pervlakte blijft. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze de aanvragen moeten worden gedaan en tot wie zij moeien worden gericht. Ten aanzien van de vlasprijzen in 1940 kan worden gemeld, dat ook hier op de door den minister in het uitzicht gestelde redelijke belooning kan worden gerekend. In geen geval zullen deze prijzen naar verhouding gunstiger zijn dan de op brengst van andere akkerbouwproducten. Voor uien wordt de uitzaai toege staan van een oppervlakte, gelijk aan het gemiddelde over de jaren 1937, 1938 en 1939. De minister raadt aan de teelt bij voorkeur tot een nog kleinere opper- pervlakte te beperken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1