J De Kern PUROL c« ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11.80, Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. t7Q7-»8B0 Uitgave': N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J, Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum Bo cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER worde nu eens heriniaerd aan de (ont zaglijke sommen, die den oorlog verslindt Reeds thans kost de oorlog Engeland een kleine 40 millioen pioimd per week, in Duitschland schat men de oorlogs kosten iop 40 milliard mark per jaar, doch ook de neutrale landen staajn voor geweldige uitgaven voor hun landsverde diging, die niet alleen den belastingbe taler een zwaren druk op de schouders zullen leggen, maar op den duur ook moeten leiden tot een verlagimg vain het levenspeil. Dit geldt voror het oogenblik in Engeland epu daar iniet alleen nog in hoofdzaak voor de bezittende klasse, doch Chamberlain waarschuwde terecht, dat ook degenen, wier inkomens gering zijn, zich opiofferingeim zullen moe ten getroosten. Lonnsverho ogipgem zul len niet uit kunmen blijven, doch men mag niet verwachten, dat zij' gelijken tred zullen houden met de verhoogde kosten van levensonderhoud. Er is vroeger al eens op gewezen, dat Engeland's finamcieele positie bij' het uit breken van den vorigem lOtorlag sterker was dan thans. Engeland moge door zijn wereldrijk over schier onuitputtelijke hulpbronnen beschikken en daardoor po tentieel een grooter uithoudingsvermogen hebben dan Duitschland, dat neemt niet weg, dat de financiering van den oorlog bet land grootte zorgen moet baren en onmogelijk op dezen voet door kan gaan. wanneer niet gezorgd wiordt, dat de be staande bronnen van inkomsten zooveel mogelijk in stand blijven. Men doet dan ook zijd uiterste best om den uitvoer, welke in de eerste oorlogsmaanden tot een bedenkelijk peil gezakt was, te sti- muleeren en daartegenover den invoer zooveel mogelijk te beperken, d.w.z. den invoer van andere artikelen dan die, wel ke voor het voeren van den oorlog on misbaar zijln. Een der voornaamste Fransche bladen houdx zich bezig met het vraagstuk Fin land en gaat de onmiddellijke gevolgen na, die geallieerde hulp aan dat land zou hebben. In de eerste plaats kan een Fransch-Engelsch smaldeel aan de kust van de IJszee komen kruisen, teneinde Moermansk te blokkeeren en het al dus zoowel den Duitschers onmogelijk te maken zich van die haven als steunpunt te bedienen als den Russen te belette over zee hun detachementen van Lap land te versterken. Vervolgens kuimnen, Fransche en Engelsche strijdkrachten te land. weinig talrijk, maar geoefend en voor een veldtocht in het Poolgebied uitgerust, niet ver van Petsamo lan den en de Finnen helpen de ronden te verdrijven. Op die manier zou met ge ringe kosten de Finsche verdediging niet onbelangrijk versterkt wiorden, welke ver dediging dan niets meer van aanval te duchten zou hebben. Met deze manoeuvre zou een afleidings beweging elders in het Sovejtrijk moe ten samengaan. De Temps acht de Zwarte Zee voor zulk een operatie aangewezen, die voor de schepen der geallieerde vloot toegankelijk is. Het blad denkt erbij aan de petroleumbekkens, aan die Zee gelegen. Eskaders van de ge allieerden kunnen elk vervoer vajn pe troleum naar Duitschland over den Do;- nau stilzetten, als zij1 in de Zwarte Zee de baas zijln. Zij kunnen dam Roeme- n i helpen zich tegen e&jv Russische agressie in Bessarabië te verweren, om- dat zij! Odessa onder het vuur van hun geschut zouden houden. Het zou Mioskou dwingen in de® Kau- kasus aanzienlijke krachten op de been te houden, |0m die petroleumbeddingen te beschermen. Als zij; daar niet de vrije beschikking over houden zou de hee'.e Rus sische bevolking gevaar loopen den hon gerdood te sterven, omdat de Sovjet-land bouw geheel van auto-tractors afhanke lijk is. Tenslotte zouden de geallieerde vloten den aan de Zwarte Zee gremzm- den staten een aanmoediging brengen, die verdere gevolgen kan hebben. MAILSCHIP VERGAAN De kapitein door ontploffing gedood In de vorige uitgave onzer courant heb ben wij reeds gemeld, dat het Engelsche mailschip Dunbar Castle (10,000 ton) gis teren buiten Engeland's Zuid-Oostkust op een mijn is geloopen en gezonken. Het schip was in convooi op weg van Londen naar Kaapstad. Men vreest dat vijf leden van de bemanning zijn omgekomen. Drie zijn door de ontploffing gedood, onder wie de kapitein. Va nö Tanner, de Finsche minister van buitenl. taken 1 1 1 'I1 1 111 .JU» De passagiers vaii de Dunbar Castle, die in twee reddingbooten van het schip rondzwalkten, werden opgepikt door een motorbarkas van de kustwacht, welke hen aan wal heeft gebracht. Voor zoover bekend werden alle passagiers van de Dunbar Castle gered. Zij hadden de red- Idingbooten van 't schip gebezigd en dre ven daarmede op het Kanaal rond tot dat zij door een motorbarkas werden gezien en opgepikt. De geredden zeggen, dat toen zij zich van de Dunbar Castle verwijderden, dit schip snel zonk. Een der geredden zeide: „Wij waren zoowat klaar met de lunch toen een hevige ontploffing het schip van voor tot achter deed schudden. Alle lichten gingen onmiddellijk uit". De lijken van den gezagvoerder, den magazijnmees ter van de machinekamer en een matroos zijn aan land gebracht in een haven aan de Zuidoostkust. De Dunbar Castle werd in 1930 te Glas gow gebouwd. Het schip had accommo datie voor 200 passagiers eerste klasse, 260 derde klasse en verder ruimte voor ongeveer 100 tusschendekpassagiers. EEN LUCHTGEVECHT BOVEN DE DUITSCHE BOCHT Twea lezingen Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuw ste type, aldus het Duitsche Nieuwsbu reau, hebben gistermiddag om 1 uur boven de Duitsche Bocht een escadrille van negen Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim ontmoet. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen veran derden de Engelschen hun koers terstond in Westelijke richting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommenwerpers neergeschoten. De Duit sche vliegers keerden alle behouden naar huis terug. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt omtrent dit gevecht het volgende mede: Tijdens een verkenning ontmoette van daag een formatie van de luchtmacht op haar uitvlucht een aantal vijandelijke jachtvliegtuigen ver boven de Noordzee. Er ontstond een gevecht, dat omtrent een half uur duurde. Eén Messerschmidt heeft men in zee te pletter zien vallen en reeds is bekend, dat een tweede in Denemarken gedwongen was te landen. Een van onze vliegtuigen is verloren ge gaan, maar de anderen hebben, na den vijandelijken aanval te hebben afgeslagen, hun tocht in Oostelijke richting gevolgd tot de grens van de voorgenomen verken ning en zijn veilig teruggekeerd. VERHOOGING SALARISSEN VAN OVERHEIDSPERSONEEL zal f 15 millioen kotten Een beslissing der regeering over de kwestie der salarieering van het over heidspersoneel is thans spoedig te wach ten. S.edert eenigen tijd is overleg gaande geweest tusschen de vakcentrales en de centrale commissie voor georganiseerd overleg. De voorzitter dezer commissie heeft over zijn besprekingen rapport uit gebracht aan den minister van Binnenl. Zaken, Van Boeyen, die, na de aangele genheid te hebben bestudeerd, er een nota over heeft samengesteld, welke dezer dagen in den ministerraad ter sprake komt. i - i Van de zijde der vakcentrales is aan gedrongen op bespoediging der behande ling. Deze zijn van oordeel, dat spoed gewenscht is en dat de regeering dient te besluiten tot intrekking der tijdelijke korting van 6 pet., welke op 1 Jan. 1936 is ingevoerd. Aanvankelijk was men van oordeel, dat zulk een intrekking alleen zou kunnen gelden voor de laagstbezol- digden, doch thans zijn de meeste vak centrales van meening, dat de intrekking der korting voov alle categorieën gelden moet. j li I De consequenties van een intrekking der salariskorting, met andere woorden 'van 5 pet. verhooging der thans bestaan de bezoldigingen, zijn verstrekkend. Van daar dat de regeering nog aarzelt. De kosten, welke aan zulk een besluit voor de schatkist direct verbonden zijn, wor den op omstreeks 15 millioen gulden ge schat. VERSCHILLENDE BERICHTEN Verduister ingtoefeningen in vroeger eeuwen De verduistering ter bescherming van de burgerbevolking, zegt het V a d e r 1., is geenzins een maatregel, die pas in, den modernen oorlog is opgekomen. Reeds 400 jaar geleden heeft die bestaan, hetgeen een oud document uit het jaar 1519 be wijst, dat bewaard wordt in het stedelijK archief in Frankfort. Het was de tijd der reformatie. In 1517 had Luther zijn 95 thesen aan de kerk te Wittenberg gespijkerd. In 1519 had de kiesstrijd om de keus van een Keizer zijn hoogtepunt bereikt. Karei van Spanje werd overwinnaar. Het lot van de Duit sche territorium-staten was aan voortdu rende schommelingenonderhevig, overal dreigde het spook van den oorlog. Het Frankforter stedelijke archief, dat ook uit dezen tijd alle waardevolle oor konden heeft bewaard, bezit een „burge- meestersboek" uit het jaar 1519, waarin de overheid veordent, dat de burgers de bovenste ramen van hun huizen wegens het dreigende oorlogsgevaar hebben te verduisteren. Natuurlijk behoefde men zich toenter tijd nog niet tegen vliegergevaar te be schermen, doch men nam dezen maat regel om den optrekkenden vijand niet te laten zien waar de stad zich bevindt. H*t isolement op U k Gisteren heeft de K.L.M. nog een twee de vlucht naar U r k gemaakt. Ditmaal werden 34 postzakken meegebracht. Op het eiland begint aan sommige artikelen behoefte te komen. Vooral is dit het geval met melk, vleesch en meel. Vijf sleden met melk en vleesch zijn gisteren uit Lemmer gearriveerd. Het meel voor de bakkers zal van Kampen af naar de Ramspol (vuren van de Ketel) worden vervoerd en vandaar afgehaald worden door de Urker bakkers. W«qen door dioseltrein goorepan Op den onbewaakten overweg in de spoorlijn Amersfoort—Barneveld is tus schen Hoevelaken en Terschuur een on geluk gebeurd, waarbij een man van mid delbaren leeftijd is omgekomen. Een trein uit Amersfoort is op onge veer 500 meter van de voormalige halte Terschuur in botsing gekomen met een met twee paarden bespannen wagen. Het ongeluk gebeurde op het punt waar de Stoutenburgerlaan de spoorbaan kruist. De trein, die een flinke snelheid had, heeft hier den wagen gegrepen en een eind meegesleurd. Hoewel de wagenvoer- der uit alle macht remde, kon hij pas op ongeveer 60 meter van de plaats van het ongeluk den trein, een kleine diesel, tot stilstand brengen. De voerman, die tot nu toe niet geïdentificeerd kon worden, moet op slag dood zijn geweest. Zijn lichaam was deerlijk verminkt. De wagen, die geladen was met zakken mais, werd geheel versplinterd. De beide paarden werden als het ware door den trein van den wagen losgeslagen en bleven onge deerd. De wagenvoerder van den trein was door glassplinters aan het hoofd ge wond, doch deze wonden zijn van onder geschikte beteekenis. De diesel is aan den voorkant zwaar beschadigd. Onvindbare personen In 1939 werden, volgens het Algemeen Politieblad, in Nederland ruim 17000 per sonen geregistreerd, die nog een von nis moesten ondergaan, doch op het mo ment dat tot executie zou worden over gegaan, onvindbaar bleken te zijn. Een groot aantal daarvan wordt later wel aangehouden, doch er blijven altijd nog velen over die den dans weten te ont- «pringen. Raadsleden te Sint-Jsnsteen toegelaten 'De Kroon heeft thans een beslissing genomen in de kwestie der niet-toelating van zes gekozenen tot lid van den raad der gemeente Sint Jansteen. De betrokkenen werden niet toegela ten op grond van een voor hen gevoerde leugenachtige propaganda. Zij gingen in beroep bij Ged. Staten van Zeeland, welk college dit beroep afwees. De Kroon heeft overwogen, dat hoe wel de wijze, waarop de verkiezingsactie is gevoerd, in hooge mate afkeuring ver dient, de rechtsgeldigheid der verkiezing niet is aangetast, zoodat het besluit van Ged. Staten als dat van den Gemeente raad is vernietigd en de betrokkenen alsnog dienen te worden toegelaten. Door het ij< g*z«kt en verdronken De 8-jarige L. vermaakte zich Woens dagmiddag op het ijs nabij den Graaf- schen weg te 's-Hertogenbosch. Het knaap je is er door gezakt en verdronken. Zijn lijkje is gedregd. KORT EN BONDIG Er wordt te Berlijn een belangrijke beperking van het reizigersverkeer op de spoorwegen aangekondigd. Deze dient om locomotieven, wagens en personeel be schikbaar te krijgen voor het vervoer van kolen naar de groote steden, dat gelijk bekend, door de vorst aanzienlijk is gestremd. Reizigers worden ver zocht eerst te informeeren, indien zij een of ander doel wenschen te bereiken. Door deze maatregel wordt het verkeer van verlofgangers niet getroffen. Naar Reuter uit Moskou meldt, heeft het Sow- jettelegraafagentschap meegedeeld, dat Michael Kaganowitsj, de volkscommissaris voor de luchtvaartindustrie, van z ij n functie ontheven is en is opgevolgd door Sjachoerin. Ter vermijding van mis verstand dient erop te worden gewezen, dat dit niet dezelfde is als Lazarj Kaga nowitsj, als lid van het Politieke Bureau een van de eerste mannen van de Sow- jetunie. Gisteren zijn de eerste acht Engelsche aviatrices na een opleiding van vier maanden in actieven dienst getreden. Zij moeten lichte vliegtuigen van de fa brieken naar de oefenkampen brengen. Jonge vrouwen onder hen bevindt zich een getrouwde vrouw hebben de haar opgegeven taak met succes volbracht. Er zijn nog vele aviatrices in trai ning en de bedoeling is zoo spoedig mogelijk ook van haar diensten gebruik te maken. Een verdwaald Duitsch vliegtuig heeft wegens motorstoring een noodlanding moeten maken te Me- chelen aan de Maas. Het toestel zou hierbij een boom hebben geraakt. De bei de officieren, die zich aan boord bevon den, zijn echter niet gewond. Het vlieg tuig en de bemanning zullen, naar Belga meldt, worden geïnterneerd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Riga meldt, heeft de buitengewone koude, welko op het oogenblik in de O ost- zeelanden heerscht, tot temperaturen van 41 graden Celsius onder het vriespunt geleid. Zulk een lage temperatuur heeft men in Letland, zoolang daar meteorolo gische waarnemingen worden gedaan, nog niet waargenomen. In Riga is de tempe ratuur tot 31.5 graden gedaald. Er moeten verscheidene mensehen bevroren zijn. Gripenberg, de Finsche gezant te Londen, heeft in een radioboodschap ver klaard, dat er geen reden is, waarom Finland niet voor onbepaalden tijd tegen den vijand stand zou kunnen hou den, mits men het wapens en munitie geeft. Wij hebben, zeide hij, natuurlijke verdedigingswerken, wij hebben de kracht en den moed en met Gods hulp zullen wij ons verzetten tegen den invaller, die ons tracht te vernietigen. De kapi tein en twee leden van de bemanning van de Upminster (1013 ton) zijn ge dood, toen dit schip Dinsdag door twee Duitsche vliegtuigen met bom men en machinegeweervuur werd b e- s to o kt. Tien man, die in de booten gingen, zijn door een ander schip op gepikt. Het schip, dat door twee bommen werd getroffen, is langzaam gezon ken. Hoover, de voorzitter van het Amerikaansche fonds tot steunver- Ie e n i n g aan Finland heeft medege deeld, dat opnieuw 100.000 dollar zijn overgemaakt aan Finland. In totaal is tot nu toe een bedrag van een half millioen dollar verstrekt. Te Asoga- hara in de provincie Toyama heeft een lawine een groot gebouw van een Üapan- neesche electriciteitsmaatschappij ver woest. Na den hevigen sneeuwval kwam «en cycloon. Het overgebleven deel De oorlog veroorzaakte in alle landen kapitaalsvernietiging Hulp aan Finland door vlootactie in de Zwarte Zee bepleit Verhooging salarissen overheids personeel kost f 15 millioen De Friesche Elfsteder tocht zal Maandag a.s. worden verreden In den schaakkamp Euwe-Keres verloor Eu we de 12e partij Matige tot lichte vorst Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest Zon op: Zon onder: 12 Jan. 8,08 16 09 Maan op: Maan onder: 12 Jan. 9,05 19,43 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laag wat er: 12 Jan. 4,25 16,47 10,06 22,09 van het gebouw vatte vlam en werd geheel in de asch gelegd. 54 van de on geveer 500 employé's werden ernstig ge wond en 24 worden vermist. Men ver keert in zorgen voor hun lot. Naar Reuter meldt, heeft de Engelsche post meester-generaal meegedeeld, dat hij uit voering zal geven aan het voornemen in Mei een serie speciale postzegels uit te geve2i ter herinnering aan het feit, dat een eeuw geleden de eerste postze gel is ingevoerd. Het organisatie comité voor de Olympische Spe len te Helsinki heeft aan alle landen aan de vertegenwoordigers van de Xlle Olympiade in Finland verzocht den be stellers van logies- en entreekaarten te vragen het reeds door hen betaalde be drag aan het zoo getroffen Finland ter beschikking te willen stellen. In vele landen is bereids een dergelijke geste geschied. De correspondent van de Engelsche „News Cronicle" te Moskou be richt, dai het werk aan den waterweg tusschen Oostzee en Zwarte Zee wordt voortgezet. Men is begonnen met het graven van een kanaal, dat de rivieren Boeg en Pripet zal verbinden met de Dnjepr en zoo met de Zwarte Zee. Langs den waterweg kunnen gemakkelijk petroleum en andere zware goederen naar westelijk Wit-Rusland worden ver voerd. Het Belgische departement van financiën overweegt schatkistbons met korten looptijd uit te geven. De voorwaarden zijn nog niet vastgesteld, doch dc rente zal naar gelang van den looptijd varieeren. De biljetten zijn be doeld ter dekking van een gedeelte der buitengewone kosten, voortvloeiende uit de mobilisatie. YERKOOPINGEN ELLEMEET, 10 Jan. Ten overstaan van Notaris M. C. van den Bout te Renesse, werd alhier, voor de familie Boogerd— Flohil, in het openbaar verkocht: het huis, schuur, erf en tuuin, aan den Ellemeet- schen weg, groot 37 a. 10 c.a. Kooper werd de heer G. Tuiten te Eikerzee q.q. voor f1554.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1