ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 10 JANUARI 1940 OPOEHOl ZIERIKZEESCHE COURANT VOORUITZICHTEN VAN DEN OORLOG Pijnlijke Voeten? FRANS MURK, Pedicure De Kern Firma A. Timmerman Cz. SLAAP UW VERKOUDHEID WEG ABONNEMENT 1707 - 1880 Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14234 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Zal 1940 een historisch jaar zijn Engeland verloor 1 procent van zijn tonnage De Duitsche scheepvaart van de zeeën gevaagd Algeheele samenwerking met Frankrijk Het oorlogsdoel der geallieerden nogmaals bepaald In het hartje van Londen, in het Man sion House, heeft Cnamberlain voor de 600 gasten van den burgemeester van de city der hoofdstad van Engeland, een rede gehouden over den oorlog, zijn vooruitgang en vooruitzichten. Het nieuwe jaar, dat waarschijnlijk beslissend zal zijn in de geschiedenis, aldus Chamberlain, is kalm ingezet, maar het is de rust van de stilte, die den storm voorafgaat. Wij zijn in oorlog en ontzaglijke troepen- massa's, gewapend met de machtigste hulpmiddelen, liggen achter hun verde digingslinies gereed. Van tijd tot tijd hoo- ren wij het geluid der kanonnen, maar tot nog toe is het nog niet tot een grooten slag gekomen. De oorlog ter zee De voornaamste strijd speelt zich af op zee. Hier is de oorlog in vollen gang. En op de zee zien wij zeer duidelijk den loop der vijandelijkheden in de eerste vier maanden van den oorlog afgeteekend De resultaten zijn niet onbevredigend. De Duitsche scheepvaart wordt van de zeeën weggevaagd. De Duitsche koopvaardij vloot, die bij het begin van den oorlog minder dan een vierde van onze eigen vloot bedroeg, heeft door inbeslagneming, tot zinken brengen, doch bovenal door dat de Duitsche bemanningen zelf hun schepen vernietigden, 228.000 ton verlo ren. De rest bevindt zich in buitenland- sche havens of wordt in de Oostzee ge houden. Aan den anderen kant hebben de aan vallen op onze koopvaardijvloot, die een veel gemakkelijker doelwit bood, toege bracht, hetzij door duikbooten, door mij nen of door raiders, slechts magere resul taten opgeleverd. Wanneer we de gewone verliezen in mindering brengen en re«e- ning houden met de winst door het nemen of Koopen van schepen, hebben wij tot nu toe slechts 122,000 ton verloren, minder •dan 1 pet. van de totale tonnage. Er be vinden zich niet minder dan elf miljoen ton Britsche schepen op zee. De samenwerking met Frankrijk en Engeland is#slechts een voorbeeld van die andere groote samenwerking op elk gebied, dat de oorlog bestrijkt: militair, politiek financieel, oeconomisch. Onze er varingen van deze oorlogssamenwerking zijn zoo, dat ik wel moet denken, dat wij haar, wanneer de oorlog voorbij is, niet NEVILLE CHAMBERLAIN zullen opgeven. Zij zou zich kunnen ont wikkelen tot iets wijders en diepers, om dat er niets is, dat meer zou kunnen doen ter vergemakkelijking van de taak van vreedzame reconstructie, welke eens moet worden ondernomen. Er is niets, dat meer tot de duurzaam heid van haar resultaten zou bijdragen, dan de uitbreiding van de Engelsen Fransche samenwerking op financieel en oeconomisch gebied tot andere naties in Europa en wellicht tot de geheele wereld. H#t gesll'ëerde oorlogsdoel bestaat uit een streven naar een sociale, humanitaire, rechtvaardige en christelijke samenleving, die niet te verwezenlijken is door verzekeringen, die uit ondervin ding waardeloos gebleken zijn. Die kan niet bestaan zoolang het Hitlerdom een voortdurende bedreiging is voor de zede lijke grondslagen van de Westersche be schaving, evenals voor de Noord- en, Zuid- Amerikaansche continenten. Roosevelt heeft onlangs in zijn bood schap aan den Paus verklaard, dat slechts bij vriendschappelijke samenwerking de vrede en veiligheid verkregen kunnen worden. Ik verklaar me hier uit het diepst van mijn gemoed mee accoord. Maar iK zou er aan willen toevoegen: „wanneer de krachten van het recht moeten over winnen, moeten wij niet aarzelen ons bloed en goed voor dit groote doel te offeren". VERSCHILLENDE BERICHTEN Wethouder en Burgemeester w'sselen Te Zuiddorpe heeft zich een merk waardig geval voorgedaan, meldt het „Dagblad van Zeeland". Op het eind van 1939 werd aan bur gemeester A. C. Waes eervol ontslag verleend. Dezer dagen werd tot zijn op volger benoemd, de heer M. Puylaert, tot dusver wethouder dier gemeente. Burgemeester van Waes was echter tevens raadslid. Het merkwaardige was nu, dat de burgemeester bij zijn vertreK als hoofd der gemeente niet tevens het raadslidmaatschap neerlegde, en dat in de eerste raadsvergadering onder presi dium van den nieuwen burgemeester de raad den oud-burgemeester tot wethou der koos. De heeren Waes en Puylaert zijn derhalve van stoel verwisseld. Smokkelhandel naar Belg'ê tiert welig Over de Belgisch-Nederlandsche grens blijkt nog druk gesmokkeld te worden. Binnen een etmaal wordt b.v. gemeld, dat te EekloiO" een Nederlandsche auto werd aangehouden met 9000 sigaren-aaini- stekers. De vier inzittende Nederlanders uit Oostburg en Philippine werden gear resteerd, de auto met lading is verbeurd verklaard. Te Antwerpen op het Centraal Station werd een Nederlander met twee vreemdelingen, die hijl in de buurt va'ni Esschen over de grens had gebTadht, aangehouden. Volgens de Belgische gen darmerie was deze Nederlander uit Putte lid van een organisatie, die er werk va® maakt, vreemdelingen voior f 10 per per soon clandestien (naar Antwerpen te brengen. Boerderij afgebrand Maandagavond is de landbloiuwschuur van de kapitale boerderij1 „De Adriana- hoeve" aan de Miolengracht te Breda door brand verwoest. De brandweer ruk te met groiot materieel uit. Het gelukte haar de bij' de boerderij beboerende wo ning, welke wordt bewoond door den landbouwer Van Lijlsen e® welke eigen dom is van mevnoiuw de wed. Bielars, te behouden. De schuur met alle landbouwwerktui gen en landbauwmachimps 'ein een ge deelte van den oogst verbrandden. Twee paarden kwamen in de vlamme® om. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt naar schatting f7000. P«r K.L M. naar - en van Schie monnikoog en Ameland De Xema van de KLM, die gistermor gen met Parmentier als gezagvoerder, van Schiphol was vertrokken om Schier monnikoog en Ameland uit hun isolement te verlossen, is nog voor vieren des mid dags in de hoofdstedelijke luchthaven te ruggekeerd. Te Eelde, waar het toestel lomstreeks 12 uur landde, kwamen een verpleegster en de echtgenoot van em zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort na een uur steeg de Xema op met in totaal' 300 k.g. vracht en pakketpost. Het toe stel bereikte twintig minuten later Schier monnikoog, waar het op het Zuidweste lijke gedeelte landde. Na korten tijd ver trok het |om enkele minuten |na tweeën Ameland te bereiken. De machine keerde met de post van vier dagen van beide eilanden naar Eel de terug, van welk vliegveld om kwart voor drie da terugreis werd aanvaard. Geen tinctuur I Dooh alleen vakkundige behandeling baat I Wendt U tot Havnnplcln 378. Gruwelijke dierenmishandeling Op een volkstuintje, gelegen aan het verlengde van de Rembrandtkade, even buiten de gemeente Utrecht, zijn de lijken gevonden van eenige kippen en konijnen en van een hond, welke dieren daar onverzorgd waren achtergelaten en van koude en honger zijn omgekomen. De kippen en konijnen waren opgesloten geweest in een hok; de cadavers waren gedeeltelijk reeds door ratten opgevreten. De hond was met een ketting vastge bonden aan een op zijn kant liggenden ouden kinderwagen, die blijkbaar als hol had gediend. Het dier was tot op het skelet vermagerd en de halsband was kennelijk bij pogingen tot bevrijding diep in den hals gedrongen. De politie te Maartensdijk, onder welke gemeente het volkstuintje is gelegen, heeft tegen den huurder, die verklaarde de eigenaar van deze dieren te zijn, proces-verbaal opgemaakt. Nederl. legervliegtuig In België gedaald Dinsdagmiddag omstreeks vier uur heeft een Nederlandsch legervliegtuig wegens benzinegebrek een noodlanding gemaakt op de scheiding van Oorderen en Wil- marsdonk, gronden, welke toebehooren aan het station van Antwerpen-Noord, ongeveer 15 k.m. van de Nederlandsch- Belgische grens. De beide inzittenden zijn per auto naar Antwerpen vertrokken. Het toestel is door de legerautoriteiten in beslag genomen; het wordt door de rijkswacht bewaakt. Men verwacht dat vliegtuig en bemanning spoedig zullen worden vrijgegeven. Gladheid veroorzaakte botsing Gistermiddag zijn nabij Monniken dam door de gladheid van den weg een autobus van de „Waco" en een vischauto uit Volendam met elkaar in botsing ge komen. Bij de aanrijding werd de vracht auto ernstig gehavend. In de cabine van den wagen zaten drie Volendammers, de gebroeders H. en T. Guit en een zekere Mooier, die allen werden gewond. H. Guit was er het ernstigste aan toe; nadat hem geneeskundige en geestelijke bijstand was verleend, is hij evenals Mooier naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis te Amsterdam vervoerd. T. Guit is naar zijn woning te Volendam over gebracht. Achter in den wagen bevonden zich vier Volendammers, die er met lichte verwondingen afkwamen en huiswaarts konden keeren. KORT EN BONDIG Reuter verneemt uit Rio de Janeiro, dat het Britsche schip Highland Patriot (14172 ton) door een Duitsche duik boot op de reis uit Europa is aange vallen. Er werden torpedo's afgescho ten, welke alle misten. De duikboot kwam later boven en heeft herhaaldelijk, doch zonder resultaat geschoten. De Highland Patriot beantwoordde het vuur en net gevecht heeft twee uur geduurd. Ten slotte verdween de duikboot. Het ge wone congres van de S.D. A.P. zal dit jaar niet worden gehouden. Voor de in de plaats daarvan te houden verga dering van den partijraad heeft het partij bestuur, blijkens bericht in de s.d. arbei derspers, Zaterdag 13 en Zondag 14 April vastgesteld. Het Nederlandsche motor schip Truida, thuisbehoorende te Wilder- vank, is op de Noordzee bij de Noord- hinder op een mijn geloopen en gezon ken. De bemanning, welke uit vier per sonen bestond, is gered en aan boord genomen van het s.s. Tiberius van de K.N.S.M., dat zich toevallig in de buurt bevond. Er is in Frankrijk een com mando gevormd, dat alle eenheden van de Britsche luchtmacht omvat ten zal. Luchtmaarschalk A. S. Barratt is aangesteld tot opperbevelhebber van deze luchtstrijdkrachten. Hij zal binnen kort zijn functie aanvaarden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gistermiddag een verkenningsvlucht naar de Oost kust van Engeland en Schotland ondernomen. Daarbij zijn verscheidene gewapende patrouille-vaartuigen en koop vaardijschepen, die door deze vaartuigen geconvoyeerd werden, aangevallen en vernield. Alle vliegtuigen zijn onbescha- Verschillende soorten Chamberlain gaf een overzicht van de huidige oorlogskangen Astrologische voorspellingen voor het pas begonnen jaar 1940 De postchèq ie- en girodienst verhandelde in 1939 22Va milliard Paasch veetentoonstelling 1940 in Rotterdam Zal doorgaan VoetbaJkampNederl.-L"xemburg op 31 Maart e.k. te Rotterdam Matige tot lichte vorst bij Pam B 82 83 Zierikzee - Telef 110 digd teruggekeerd. Gistermiddag zijn aan de Oostkust van Engeland twee groote Duitsche bomvliegtuigen verschenen, die zeer laag vlogen. Zij schoten met machinegeweren op esn schip, dat in Noordelijke richting voer en vielen dit daarna aan met bommen, waar van geen enkele het schip raakte. Het schip beantwoordde den aanval met zijn afweerkanon en wist zoo de machines op een afstand te houden. Bij hun aanvallen op de scheepvaart voor de Oostkust van Engeland, hebben de Duit sche vliegtuigen gisteren ook v ij f v i s- scherssehepen voor de Schotsche Oostkust met machinegeweren bescho ten. Niemand der opvarenden werd ech ter gewond en de bootjes konden veilig thuiskomen. Bij den gisteren door Duitsche vliegtuigen uitgevoerden aanval op een schip van den vuurtorendienst, dat uitgevaren was voor de aflossing van een lichtschip, zijn talrijke opvaren den gewond. Na den aanval is een red dingboot uitgevaren om de gewonden van het aangevallen schip over te nemen. Ten minste één opvarende is doodelijK getroffen. De Duitschers richtten bij tus- schenpoozen gedurende een half uur ma chinegeweervuur op het schip. Twee cn dertig man werden gewond, eenigen ern stig. Tijdens een ontvangst van ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft de Finsche minister-president een uiteenzetting gegeven van den oeco- nomischen toestand van het land. Voor den oorlog was Finland oeconomisch zeer welvarend, doch op het oogenblik is de oeconomische toestand zeer moei lijk, tengevolge van het gebrek aan ar beiders door de mobilisatie en door de moeilijkheid om werk te verschaffen aan allen, die uit de industriecentra zijn ge ëvacueerd. Wanneer men overweegt, dat bijna 4000 bommen neergeworpen zijn en machinegeweren zijn gebruikt, is het aantal slachtoffers in Finland betrek kelijk gering. Dat is te danken aan vele redenen, o.a. aan het feit, dat de Finnen er in geslaagd zijn zeer snel hun lucht- afweermaatregelen te organiseeren. In één maand zijn 24 burgers gedood, 269 ge wond en 210 licht gekwetst. Ongeveer 170 vijandelijke vliegtuigen met de be manningen zijn neergehaald. Het be richt betreffende het door de Belgische regeering getroffen besluit 9000 werk- loozen te mobiliseeren en ver volgens 7500 gezinshoofden met drie kin deren uit den actieven dienst te ontslaan, heeft groote voldoening gewekt. Het aan tal mobiliseerbare werkloozen bedraagt, op dit oogenblik, nog 89,000. Ongeveer 20,000 maken echter deel uit van de an dere mobilisatielichtingen. Zooals men weet, heeft de Fransche legerleiding de negers en kleurlingen, die in het Fransche leger aan het Westelijke front vochten, in het begin van den win ter naar het Zuiden van Frankrijk ge zonden. Een bericht van het D.N.B. uit Genua raamt hun aantal op 230,000 300,000 man. Volgens berichten uit goede bron, doch waarvan de juistheid moeilijk is na te gaan, zou de spoor weg naar Moermansk inderdaad op verscheidene plaatsen zijn afgesne den, hetzij door Finsche vliegtuigen, het zij door patrouilles die er o.a. in geslaagd zouden zijn verscheidene opslagplaatsen van vloeibare brandstof in brand te ste ken. Al zal het niet onmogelijk zijn snel den spoorweg te herstellen, het herstel Wrijl rug en borst in mei Dampo. Dan ^-bent U den volgenden morgen beter I f Qs Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 et: Zon op: Zon onder 11 Jan. 8,08 16.07 Maan op: Maan onder: 11 Jan. 8,38 18,38 Hoog.- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: It Jan. 3,51 16,13 9,31 21,36 van de voorraden zal heel wat moeilijker zijn en heel wat meer tijd vergen. De gisteren in enkele Turksche provincies gevoelde aardschokken hebben geen schade aangericht of slachtoffers geëischt Er blijft overvloedig sneeuw vallen in Ankara, maar vooral in Erzeroem, waar de telegraaf-, telefoon- en spoorwegver bindingen verbroken zijn. De evacuatie der gewonden en andere overlevenden uit Erzindjan en andere getroffen gebie- den in het noorden wordt met de groot ste snelheid voortgezet. Uit de Nieuwsbode van vóór vijf en-twintig jaar Van 8—14 Jan. 1915. Te Zierikzee overleed in den ouderdom van 79 jaar de heer A. G. Kijn, gepensionneerd amb tenaar der Directe Belastingen. In den Osse werd een aange spoelde mijn door geweerschoten tot zin ken gebracht. Onder Renesse werd een mijn onder bewaking gesteld, even als aan den trap bij Westen-Schouwen en een aan den zeedijk van Burgh en Wetland. De staatsleening van f275 millioen is meer dan volteekend. Het totaal be drag der inschrijvingen was f409.918.000 Rotterdam, 11 Jan. Tarwe f 14,75 15.60Gerst (Chevalier) f 14—14,50; Br. Boonen f 12,50—14,50; Lijnzaad f30—35. Te Renesse ontplofte een mijn, waardoor bij verschillende ingezetenen de ruiten sprongen en bij een de lamp naar beneden kwam. Het ligt in de bedoeling de beurs van Amsterdam op 9 Februari weer open te stellen. Bij een aardbeving in Italië werden 12000 menschen gedood en 25.000 ge kwetst. De beving duurde 20 30 sec.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1