ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 JANUARI 1940 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT SANOSTOL De Kern WIHÏÏRSCHEKWAUH? Mijnhardtjes ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland tlO.— p. Jaax Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve *s Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14233 i ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat de partner van Italië, het land der puszta's, H o n g a r ij' e, dat zijn .Bal- 1 kanpolitiek, als gevolg van het samen gaan tusschen Hitier en Stalün» heeft ge- wijzigd. Zoowel Italië ais Hongarije zijn het vorig jaar verontrust door de expan sionistische politiek van het Derde Rijk in het D o n a u-be k k e n. Sedert kort is duidelijk gebleken, dat de Italiaansche politiek zich aan de Duitsche gebonden had ten gunste van vredelievende wijzi ging van de vredesverdragen door ge- meenschappelijken militair-diplomatieken druk. Hongarije heeft zich oorspronkelijk laten vinden voor het steunen van den Duitschen coup tegen Tsjech o-S 1 o w a- kije in September 1938, ten einde zich zelf weder in het bezit te stellen van de Hongaarsche deelen van de republiek. De behandeling van Polen, met hetwelk Boedapest op voet voor voortreffelijke vriendschap stond, heeft Hongarije echter diep geschokt. Ofschoon het te Berlijtn krachtig steun ondervond voor zijtn rechtmatige aanspra ken op Roemeensch gebied, zoo is het huiverig geworden voor de oogmerken van Berl'ijln ook ten opzichte vain, Honga rije zelf en heeft het 't accent van zijn politiek tegenover Roemenië verscho ven van de militaire actie naar het di plomatieke overleg. Het heeft, evenals Italië, achterdocht opgevat tegen de Duitsch-Russische politieke entente, waar van de draagwijdte vaag wordt gehou den: het is bevreesd voor een actie van het Derde Rijk en de Sovjet-Unie tot het verdeelen van den Bal kam in in vloedssferen. De druk, die zoowel het eene als het andere rijk samen of beur-n telings op Roemenië uitoefenem, vormt voo-r Hongarije een aanwijzimg in deze richting. ^e Finnen hebbeta in de laatste dagen j hun gestelde doel bereikt, n.l. het terug- j werpen van de 44e Russische divisie, wel ke naar Suomussalmi oprukte, om langs dien weg Finland im twee stukken te snijden en (naar de Bothinisehe Golf te trekken. De Russische legermacht is door de Finnen vernietigd, waarbij 1000 krijgs gevangenen werden gemaakt en veel oor logsmateriaal in hun handem viel. De 44e Russische divisie is voor een groot deel verslagen met behulp van oorlogsmate riaal, dat buit gemaakt was op de i63e divisie, die een week geleden aan bet- zelfde front werd vernietigd. De Russen rukten op van Raate, ijn een nieuwe poging iom im Westelijke rich ting vorderingen te makem maar de Bpth- nische golf. Na een korte campagne zagen de Russen zich afgesneden vam hun voed selvoorraden en verbindingsmiddelen. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken. I Men weet, hoe in den loop va/a <1© laatste jaren het kader van de Russische legera zonder lophouden werd vernieuwd. Na dezen „schoonmaak" zijn er slechts mannen overgebleven:, bereid tot instem ming met alles wat Stalin door middel van Worosjilow zegt. Aan den anderem kaïnt moet men re kening houden met de nol van de poli tieke commissarissen in het leger. Bij de verschillende onderdeelen vair* regi menten, divisies en legercorpseln zij|n com missarissen ingedeeld. De commissaris is verantwoordelijk voor het moreel van den troep. In beginsel mee ten. zij' samen werken met de commandanten, van hun groep, doch zij' kunnen zich verzetten/ tegen een bevel van de militaire chefs, indien zijl dat tegen de belalngen van het proletariaat iof van het vaderland achten. Men heeft gevallen kunnen nagaan, dat op bevel van de commissarissen achter troepen, die ten aanval gingen, mitrail leurs werden geplaatst om >op den troep te schieten, indien hij' achteruitweek. De politieke inmenging van commissa rissen in het Rooide leger is dus een element van ontbinding en zwakheid in een leger, dat slechts sterk schijnt dooir het massale aantal. BOONEN EN CAPUCIJNERS IN DE DISTRIBUTIE In den loop van de volgende week In den loop van de volgend© week zal met de distributie van grauwe erwten, capucijlners en alle sporten boonen (w.o. dus vallen o.a. bruine en witte b,oenen) een aanvang worden gemaakt. In overleg met de winkelierslorganisa- ties is bepaald, dat met de distributie) van de genoemde artikelen ioip 19 Januari a.s. begonnen zal w/orden. Van dien da tum af zal men in den winkel deze pro ducten kunnen kqoipen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der? rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien blom, die geldig zal zijtn van 19 Januari t/m. 15 Februari, kan verkrijgen, bedraagt een half pond boonen of ca pucijlners of grauwe erwten. De eerste toewijzing zal Vrijdag 12 Jan. as., in het bezit zijn van de kleinhande laren. die verstandig zullen doen de toe wijzingen onmiddellijk bij hun gebruike lijke leveranciers in te wisselen, aange zien bij het aanhouden vah de vorst trans portmoeilijkheden verwacht kunnen wor den. Mede wegens de mogelijkheid van transportmioteilijkheden wordt het publiek dringend aangeraden op 19 Januari a.s. niet dadelijk alle bons in te wisselen, daar de in de winkels beschikbare voioirraad niet voldoende kan zijn om in de eerste dagen reeds het geheele Ned'Crlandsche volk van de toegewezen 2200 ton grauwe erwten en capucijners te voorzien, te meer, daar men er zeker van kan zij ja, dat iedereen in den loiop van deze pe riode de toegewezen hoeveelheid zal kun nen verkrijgen. Diphterie In Noord-B'abant In de gemeente Teteringen en vooral in het gedeelte Driesprong, komen de laatste dagen vele gevallen van diphterie voor. Deze ziekte beperkt zich niet meer zooals voorheen tot de kinderen, doch ook ouderen worden aangetast. Velen moesten reeds naar het St. Rochuspavil- joen te Breda worden vervoerd. Zoo zijn er thans twintig personen door de ziekte aangetast. De ziekte is echter tot heden niet van een kwaadaardig karakter. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jeugdig boefje ingerekend Bij de politie te Goes kwamen de laatste dagen klachten binnen over den 16-jarigen J. v. d. V. De jongen had onlangs een paar leeren motorhandschoenen bij een rijwielhande laar gestolen en ze voor een kleinigheid verkocht. Dit was echter uitgekomen en om het gestolene te betalen had v. d. V. geld noodig. Hij schreef toen op naam van zijn grootvader een brief *aan een juffrouw, op wie de grootvader een vordering had, om dertig gulden- voor schot. Zelf presenteerde hij den brief en de dame voldeed dadelijk aan zijn bede om hulp. Ze liet het er zelfs niet bij en schreef aan dein „ziekefm grootvader" een hartelijken brief, waarin zij hem een spoedig herstel wenschte. Maar daar de grootvader heelemaal niet ziek was en niets van de „bede om hulp" afwist, kwam door dezen brief de waarheid aan het licht. Na den rijwielhandelaar betaald te heb ben, vertrok de jeugdige delinquent naar Rotterdam en overnachtte daar ook. Vrij dag werd hij gesignaleerd te Goes. Men had hem bijna te pakken, toen hij in de bus naar Middelburg was gestapt. Vlug werd naar de politie aldaar telefonisch het signalement doorgegeven met het gevolg, dat de jongen gearresteerd en teruggebracht werd naar Goes. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt we gens oplichting. Da K.LM bracht po«t naar U'k Dc K.L.M. heeft per vliegtuig Urk. van post voorzien. Het toestel, de PH. ACT werd bestuurd door Parmentier. De lan ding en het opstijgen verliepen 2eer vlot. Het vliegtuig had vijftien zakken post aan boord en heeft acht zakken post meegenomen naar Amsterdam. Eén pas sagier, die zich had aangemeld, moest echter op Urk blijven, aangezien geen passagiers worden vervoerd. Veel militairen, aie te Urk met ver lof zijn, zitten op het eiland gevangen en kunnen niet naar hun regiment terug- keeren. De dijk is door den regen en de vorst zoo glad dat hij totaal onbegaan baar is geworden, het ijs niet meer ver trouwd. Gladde wegen belemmerden het verkeer Uit tal van plaatsen uit ons land ko men berichten over belemmering van het verkeer tengevolge van de gladheid. Op vela plaatsen moesten de auto's geheel blijven staan. Op andere plaatsen, spe ciaal in de bebouwde kommen, tracht men het verkeer, zij het in zeer lang zaam tempo, gaande te houden. Het merkwaardige verschijnsel heeft zich n.l. gisteren voorgedaan, dat de Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol ln de flesch met haé.r foto er op! Want dat is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, C en Dl Sanostol, noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor UI De „familieverpakking" van f. 2.76 is X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger! „Hql lékkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA lucht naar boven toe steeds warmer werd Iefs dergelijks is de vorige week ook vertoond, toen het beneden op den grond min. 10 graden Celsius was en boven plus 5 igraden. Toen het begon te rege nen vormde zich een ijslaagje op den kouden grond en dat werd in den loop van den middag steeds erger. Dit ver schijnsel heeft zich in den loop van den avond voortgezet naar het Zuiden, zoo dat al spoedig over ons heele land alle wegen in ijsbanen waren veranderd. Van alle kanten wordt thans koude naar Nederland aangevoerd, met het ge volg, dat naar waarschijnlijkheid een nieuwe vorstperiode kan worden tege moet gezien. Ameland geïsoleerd De postboot Lauwerszee, die Zaterdag met 15 passagiers en de post van Vrijdag op weg van Holwerd naar Nes in het ijs vastgeloopen, doch Zondag Nes wist te bereiken, kon gisteren door den la gen waterstand en den ijsgang de Wad den niet bevaren. Ameland zit derhalve sedert enkele dagen zonder post. Aange zien de vorst thans met krachtigen wind gepaard gaat, zal het met de verbinding over zee voorloopig wel gedaan zijn. Vooral voor de militaire verlofgangers en de zeelieden is deze toestand hoogst onprettig. De eilandbewoners hebben hun hoop thans gevestigd op de K.L.M., die de Amelanders uit hun isolement zou kunnen verlossen. Locomotief in de vaart gevallen Zondagavond is onder Wijnjeterp (Fr.) een locomotief van een tram, daar de brug oper stond, in de Opsterlandsche Compagnonsvaart gevallen. Wegéns het gladde wegdek was de busdienst uit Oosterwolde opgeheven. In de plaats daarvan werd de tram ingelegd. De tram baan wordt tusschen Donkersbroek en Wijnjeterp gesneden door de Opsterland sche Compagnonsvaart. De brug stond op, toen de tram naderde. De machinist merkte dat niet vroegtijdig genoeg op, met het gevolg, dat de locomotief in de Vaart reedt. De volgwagens bleven ge lukkig in de rails. De machinist was tijdig van dc locomotief gesprongen. Per soonlijke ongelukken gebeurden niet. De passagiers werden met een autobus ver der vervoerd. KORT EN BONDIG Het Meteorologisch Instituut te Uk- kel heeft niet ééiri maar twee aar d1- schokkem geregistreerd, welke zich Zondag in de provincie Henegouwen vojordeden. De eerste schok werd waar genomen om 16 uur 28 min., de tweede om 20 uur 32 min. 51 sect Bij demf eersten schok holde een deel van de bevolking van La Lcnuvière de straat op waar de wandelaars echter niets had den gevoeld. De tweede schok was zieer zwak en blijkt schier orvo<pgemerkt te zijm gebleven. De trillingen* werden* waar- CONCERTZAAL-BIOSCOOP Deze week een guperfilm i SÜÜI Sprankelend van humor den waargenomen te La Ljo/uviere, Char leroi, Binche en. Hioudeng. Zeven sol daten, die met verlof gingen zijn iomf het leven gekomen, negentien' zijtn ge wond. bij"1 een spoorwegongeluk, dat Zaterdag bij' Orly, zes mijl van Parijs is gebeurd. De publicatie van dit bericht, aldus Reuter, is uitgesteld, daar cLe fa milieleden van de slachtoffers eerst iop de hoiogte moesten worden gebracht. Een gro.ote hoeveelheid voor Finland be stemd oorlogsmateriaal welke over Duitschland werd verzonden, is door dit land opgehouden. Het zou in de eerste plaats oorlogsmateriaal, afkomstig uit Ita lië, betreffen. Duitsche kringen geven daarvan vooralsnog geen enkele recht vaardiging van juridischen of politieken. aard. Minister-president Daladier heeft Zondagmiddag een ongeluk van miet- ernstigen aard gehad. De dokters hebben vastgesteld, dat de middelvoeïbeentjes van een der voeten gebroken, zijln. Zij Zijn gezet en de toestand van. den pre mier is bevredigend. Na door de doktoren behandeld te zijln, heeft Daladier zich naar het departement van oorlog bege ven, waar hij' zijn werkzaamheden onver wijld heeft hervat. De Belgische re geering heeft besloten 8000 werkloo- zen onder de wapens te roepen. Verder overweegt men de mogelijkheid van de mobilisatie van hoofden van gezinpen met drie of meer kinderen. Volgens den leider van het Federale bureau van on derzoek J. Edgar Hoover, zal deze af- deeling van hardhandige en niets ont ziende politiebeambten thans de groote schoonmaak beginnen in Miami. Daar toe is de staf van G-men onder Hoover's leiding te Miami versterkt. Den laatsten tijd zijn, als gevolg van het krachtig op treden tegen misdaad en misdadigers in het Noorden, vele ongewenschte elemen ten Zuidwaarts gegaan en hebben zich te Miami, de luxe badplaats van Florida, gevestigd. 18 September van het vorig jaar overleed te Pittsburg de bekende staalmagnaat Charles M. Schwab, president-commissaris van de Bethlehem Steel Corporation, en naar men aannam een der rijkste menschen in de Vereenig- de Staten. Het blijkt echter bij de afwik keling der nalatenschap, dat Schwab be trekkelijk onvermogend is gestorven. Hij was natuurlijk niet arm in den normalen zin van het woord, maar een abnormaal fortuin is er in ieder geval niet voor den dag gekomen. Het ij s op de Hudson (V.S.) bemoeilijkt het scheep- verkeer. IJsbrekers van den kustwacht probeeren de rivieren vrij te maken. Er zitten een tankschip, twee sleepbooten en een motorboot in het ijs vast. Ook heeft het hevig gesneeuwd, zelfs in en kele zuidelijke Amerikaansche staten. In het jaarlijksche rapport aan het con gres deelt het bureau voor de burger luchtvaart mede, dat 125 millioen dollar is aangevraagd voor de uitbreiding van vliegvelden in de Vereenigde Staten. In het afgeloopen jaar is net vervoer van personen toegenomen met 54.9 pet., het vervoer van goederen met 49.7 pet. en het postvervoer met 12.5 pet. KERKNIEUWS ST.-PHILIPSLAND. Geref. Gemeente. Vrijdag 12 Januari, 6,30 uur, Ds. Neer bosch van Rilland. Ned. Herv. Kerk. Zondagvoormiddag 31 December werden de Diaconie en Kerkvoogden ieder verblijd met een extra gift van f25. LEGER DES HEILS Luit. Knotterus van het Leger des Heils, afd. Zierikzee, is overgeplaatst naar Amsterdam, Korps I. De Finnen versloegen opnieuw een Russische legerdivisie Hongarije en Italië bespraken hun houding t.a.v. Rumenië Volgende week distributie van boonen en capucijnererwten Gladde wegen veroorzaakten overal verkeersbelemmeringen Ameland, Schiermonnikoog en Urk do°r het ijs gtïioleerd M.stige tot lichte vorst verdrijven xe veilig en vlug. 1 2 stuks 50ct. Barometerstand .van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 10 Jan. 8,09 16 06 Maan op: Maan onder: 10 Jan. 8,08 17,35 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaigwater: 10 Jan. 3,51 16,13 9,31 2l,36 Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 8 14 Jan. 189 0. Door de ar rondissementsrechtbank te Zierikzee werden in het jaar 1889, 139 strafvon nissen gewezen, tegen 141 in 1888. B. en W. van Zierikzee deden den raad voorstellen toekomen tot tiet herstel en behoud van het Sas, waarvan de kosten geraamd worden op plm. f 7000 Voorts berichtten B. en W., dat binnenkort den raad voorstellen zouden bereiken omtrent het maken van een drinkwaterleiding. De influenza breidde zich te Zie rikzee voortdurend uit, doch bleef van goedaardig karakter. Het aantal zieken bedroeg 14 Januari meer dan 500. Benoemd bij de d.d. Schutterij te Zierikzee tot 2e luitenant a la suite, de heer A. H. W. van der Vegt. In den ouderdom van 85 jaar over leed te Zierikzee ds. J. D. Stette- rogge, emeritus predikant, die 86 jaar zijn ambt vervulde. De heer B. G. v. d. Have, voorzitter van de afd. Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, deelde aan een aantal per sonen prijzen uit, behaald tijdens een ploegwedstrijd voor Schouwen-Duiveland. Te Kampen werd proces-verbaal opgemaakt tegen den predikant der Luthersche gemeente aldaar, wegens wei gering om de biljetten der volkstelling in te vullen. KALENDERS De kalender van de N.V. Stoom drukkerij v/h. Lakenman Ochtman te Zierikzee vermeldt de slagzin: „L.O. voor drukwerk, dat de juiste toon heeft".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1