ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Êijnhardtjes ZATERDAG 6 JANUARI 1940 OPGEN ZlEWKZEESQft COU8AHT HUROL tegen jeuk en zwelling De Kern Ds HEIJBOER ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzie* fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijk© nummers 5 cent. Ver- schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707- 1389 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14231 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, mWnwnn B0 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER worde de aandacht gevestigd op de besprekingen, die heden tusschen de twee Hongaarsche en Italiaansche diplo maten C z a k y en C i a n o zal worden gehouden. Het is natuurlijk niet moge lijk te zeggen wat precies door de beide ministers zal worden besproken, doch men is het er in Rome over eens, dat twee punten in het centrum der bespre kingen zullen staan. Ten eerste de nieu we grens, welke ontstaan is tusschen Hongarije en Rusland en ten tweede de betrekking van Hongarije tot zijn Zuide lijke buurstaten en wel in de eerste plaats tot Zuid-Slavië. Wat het eerste punt betreft, is de hou ding van Italië bekend. Zij werd dezer dagen in de Relazioni Internazionali nog eens nadrukkelijk herhaald. Italië zou niet rustig kunnen toezien, indien het communisme de natuurlijke grens der Karphaten zou overschrijden. Te Boeda pest weet men dit natuurlijk zeer wel. Doch het is volkomen begrijpelijk, dat de Hongaarsche minister, nu de toestand aan de Karpathengrenzen zich eenigermate heeft geconsolideerd, daar van gaarne nog eens uit den mond van Ciano bevestiging zal willen hooren. Wat de betrekkingen tusschen Hongarije en de Balkanlanden betreft, is het be kend, dat juist dank zij den Italiaanschen invloed de verhoudingen tusschen Boe dapest en Belgrado langzaam beter wor den. r\ e ministerwisseling in het Engelsche kabinet, waarbij H o r e B e 1 i sh a, als minister van oorlog aftrad en opgevolgd wordt door Oliver Stanley, heeft sterk de aandacht getrokken, vooral ook om dat Hore Belisha niet in de regeering blijft. Hore Belisha heeft altijd critici gevonden, zoowel in het Lagerhuis als daarbuiten. Critici, waartoe ook behoo- ren degenen en wellicht bevonden zich er sommige militairen van hoog aanzien onder die de drastische wijze afkeurden, waarop Hore Belisha zijn le- gerhervormingen uitvoerde, zoo noodig met voorbijgaan van de traditioneele practijk, in het belang van verzekering van een maximum van doeltreffendheid. Maar Hore Belisha heeft bewonderaars in alle partijen om zijn dynamische quali- teiten, zijn vindingrijkheid en zijn gewel dige capaciteit om dingen gedaan te krijgen en onoverkomenlijk lijkende moei lijkheden te overwinnen. Wanneer het Lagerhuis op 16 Jan. weer bijeenkomt zal Hore Belisha wellicht van de gelegenheid gebruik maken om zijn positie duidelijk te maken door een per soonlijke verklaring af te leggen. H oe de Roode Legerdivisies de erva ring, die zij in het contact met het Westen opdoen, zullen verwerken, wat het Russische volk daarvan zal leeren, blijft aan de toekomst voorbehouden. Het enkele feit bijv., dat zij, die over de grens van hun land komen, overal in onbeperkte hoeveelheden als een natuur verschijnsel koffie-met-slagroom kunnen krijgen, moet voor hen een wereld doen opengaan, waarvan althans de jonge ge neraties nooit gedroomd hebben. De er varing van iederen „toerist", die de Sow jet-Unie bezoekt, is, dat hij in een paradijs terugkomt en herademt, zoodra hij de grenzen van het „vaderland van het proletariaat" weder achter zich heeft. Duizenden en tienduizenden, zoowel in- tcllectueelen als arbeiders, die 't rijk bezocht hebben om met zichzelf in het reine te komen ten aanzien van de vraag, of het collectivistische stelsel voor het kapitalistische stelsel een behoorlijke remplagant zou kunnen vormen, zijn met de vaste overtuiging teruggekeerd, dat de fouten en gebreken van eerstgenoemd stelsel grooter en verderfelijker zijn dan die van laatstgenoemd stelsel. Het moet dengenen, die met oordeel des onder scheids nadenken, veel zeggen, dat een klein volk als het Fimsche, dat twintig jaren lang van nabij de experimenten van het bolsjewisme heeft gadegeslagen, zich vrijwel als één man heeft verzet, en dit verzet eensgezind handhaaft, tegen de z.g.n. sociale zegeningen, die Moskou het wil brengen. Zon op: Zoo onder: 7 Jan. 8,10 16,02 8 Jan. 8,10 16,03 Maan op: Maan onder: 7 Jan. 5,57 14,36 8 Jan 6,50 15,32 HORE BELISHA, de Engelsche minister van oorlog, het jongste lid van het Kabinet, trad af en werd opgevolgd door Oliver Stanley NEDERLAND EET MOSSELEN Verbruik sterk gestegen De pogingen, die het centrale verkoop kantoor van mosselen sedert eenige maanden verricht om de Zeeuwsche mos sel nader tot den binnenlandschen con sument te brengen, worden met succes bekroond. De directeur van het kantoor, de heer Hendrikx, deelde mede, dat in eigen land thans per week ongeveer 40.000 ic.g. meer worden omgezet dan ooit het geval is geweest, hetgeen beteekent, dat iedere week tusschen 35.000 en 40.000 personen, die vroeger geen mosselen aten thans het Zeeuwsche banket nuttigen. Men verwacht dat in Nederland binnen liet dubbele omzetkwantum van vroeger zal worden bereikt. De campagne voor het eten van mos selen blijkt vooral te zijn ingeslagen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en in Noord-Brabant en Limburg. In het Oosten en in het Noorden des lands, dat tot nu toe niet intensief werd be werkt. zal dezer dagen worden, getracht meer belangstelling voor de mossel te wekken. Terwijl de afzet in eigen land reden tot verheuging geeft, baart de verzen ding naar het buitenland zorg. België be trekt weliswaar dezelfde hoeveelheden als het vorige jaar, maar de handel op Frankrijk stuit op steeds meer moei lijkheden; Duitschland beschikt niet over de noodige deviezen en de verzending naar Engeland is geheel gestaakt. Men heeft evenwel de hoop, dat de sterk stijgende afzet in eigen land de ergste schokken, welke de Zeeuwsche mossel cultuur ondermijnen, zullen opvangen- en dat deze tak van bedrijf zonder over heidssteun op de been zal kunnen blij ven. NEDERLAND OP DE FIETS 70 va" ons volk berijdt het stalen ros Het onlangs verschenen „Maandschrift j van het Centraal Bureau voor de Stati- stiek", 34e jaargang, aflevering 9, bevat een samenvattend overzicht van het aan- tal in Nederland gebruikte rijwielen. De gegevens der statistiek werden verkregen door de opbrengst der rijwielbelasting j te deelen door den prijs van een rijwiel- plaatje en bij het aldus verkregen getal op te tellen het aantal kosteloos ver strekte plaatjes. De cijfers zijn uiteraard als minima te beschouwen, daar het zich voordoet, dat voor meerdere rijwielen welke niet gelijktijdig worden gebruikt, met één belastingplaatje wordt volstaan. Men kan zich omtrent den omvang van dit verschijnsel een denkbeeld vormen door te letten op de vele belasting plaatjes die op den jas gespeld worden meegevoerdslechts een gedeelte van deze gevallen berust op vrees voor dief stal van het plaatje, doch zeer vele zijn terug te brengen op het gebruik van meerdere rijwielen met één plaatje. Daar- j enboven zijn in de cijfers niet begrepen rijwielen welke niet voorzien behoeven te zijn van een rijwielplaatje (kinderrij wielen, driewielers voor gebrekkigen, dienstrijwielen van Land- en Zeemacht, van het Staatsbedrijf der Posterijen, van Rijks- en Gemeentepolitie enz). Het aantal in gebruik zijnde rijwielen bedroeg in het belastingjaar 1 Augustus 1938—31 Juli 1939 in totaal 3.729.880. Het zielental van Nederland bedroeg per 31 December 1938 in totaal 8.727.321 perso nen. Houdt men hierbij rekening met de omstandigheid, dat bij de laatste volks telling van 1930 de leeftijdsgroepen tot 9 jaar en boven de 60 jaar respect, c.a. 21 o/0 en 9 o/0 van de totale bevolking vormden, cijfers die weinig van die van voorafgaande volkstellingen afweken, dan is c.a. 70 o/o van de Nederlandsche bevol king tot het potentieel wielrijdende ge deelte te rekenen, d.i. een aantal van 6.109.124 zielen. Becijfering wijst dan uit dat de „rijwieldichtheid" van Nederland circa 1 rijwiel per 1,6 inwoner bedraagt d.w.z. op circa elke inwoners tusschen den leeftijd van 9—60 jaar 2 rijwielen, een dichtheid die nog hooger wordt, in dien men met de niet in de statistiek opgenomen rijwielen rekening houdt. Wlisterfeemdesi ypsÉigP Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe stikstof prijzen Door het Centraal Stikstof Verkoop'- bbreau te 's-Gravenhage zljin tot nader order, doch voior bestellingen tot 20 Jan. de volgende groiothandelsprijzien vastge steld voor gelimiteerde hoeveelheden zw. ammoniak f 5.63 (oude prijs f 5.30) en id. kaiksalpeter f 6.05 (oude prijs f5.85) per 100 kilogram. Kalkammonsalpeter en ammtonsulfaiatsal- peter (Leuna-Montaansalpeter) wjorde^ tot nader order doer producenten (niet aan geboden. daarvan is trouwens op de Juli- aanbieding voldoende voor de Nederlainid- sche behoefte in dit bemestingsjaar ge kocht. Karwijzaad Evenals vorige jaren heeft de directie van den landbouw tot een aantal burge meesters het verzoek gericht (om, met medewerking der commissie van bijstand voor de landbouwstatistiek, een onderzoek in te stellen maar de met karwij1 bezette oppervlakte vioor den oogst 1940. Dit onderzoek heeft plaats gehad in de gemeenten waar karwij was geteeld voioir den oogst 1939. De oppervlakte met karwij! beteeld vqor den oogst 1940, be droeg 4344 H.A., hetgeen 111 pet. meer is dan de beteelde oppervlakte vioor den ojogst 1939 (na het uitvriezen) to,en deze 2062 H-A. bedroeg. In* de provincie Groningen, waar bijha 50 pet. van alle karwij wordt verblouwd, bedroeg de vermeerdering 155 pet. in Noord-Holland 42 pet., in Zeeland 235 pet. ien in Noord-Brabant 298 pet. De opbrengst aan zaad bedroeg in 1938 5646 ton. De vlasmarkt in België De laatste veertien dagen heeft de Bel gische vlasmarkt in hoogspanning ver keerd. De toestand leek, aldus „Het Vlas", veelal op een paniek. De algemeene be wering, dat geen stroovlas meer uit Frankrijk zou komen, had ten gevolge, dat iedereen plotseling zijn gezwingeld vlas wilde behouden, dat iedereen met dit vlas wilde speculeeren en dat bijna iederen dag hoogere prijzen werden ge vraagd. Deze werden ook in meerdere gevallen nog «bewilligd. Deze paniekstemming is thans tot be daren gekomen, althans wat betreft de koopers. Velen weigeren de verhoogde prijzen te volgen omdat de spinners niet meer in staat zijn tegen deze prijzen be stellingen vanbinnen te plaatsen. Men overweegt daarom tot katoen over te gaan. Het gevolg hiervan zal waarschijn lijk zijn, dat veel minder bestellingen op de markt zullen komen. Veldten gaan thans van 19 tot 27 fr.; blauw vlas van 20 tot 29 fr.; Kortrijkscne Leie- en putroot lagere soorten, tot 28 fr.; middelsoorten, tot 36 fr.; beste, tot 42—45 fr. BRUIN S SNOEPLUST VERGALD Na het Poolsche avontuurtje Dat hij met succes volbracht, Achtte Bruin zich oppermachtig En verzekerd van zijn kracht. Nog een drietal kleinen dorsten Niet zijn brute kracht weerstaan En zoo was hij overmoedig Ook op Finland losgegaan. Maar hier stiet de oude snoeper Op geduchten tegenstand En verscheiden Finsche angels Werden in zijn huid geplant. Bruintje is er van geschrokken En hij merkt heel duid'lijk, dat Hij nu toch de macht van 't kleine Tot zijn schê heeft onderschat. De Engelsche min. van oorlog, Hore Belisha, is afgetreden Czalcy en Ciano confereeren over Italiaansch-Hongaarsche belangen 70 procent van ons volk, 6 mil- lioen, heeft een fiets Het Rijk koopt bosschen en land goederen voor werkverruiming Om het kampioenschap schaat senrijden van ons land Zondag 7 Januari 's voormiddags 10 uur van Ouwerkerk VEREEN. iStijjinnicf HERVORMDEN Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 ct. - Twaalf stuks 50 ct. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 7 Jan 0,48 13,16 6.44 18 59 8 Jan. 1,44 14,10 7,30 19,42 SPOKT Bruintje heeft met deze strooptocht Zijn prestige ondermijnd, Doordat zijn gevreesde kracht als Schrikbeeld gedeeltelijk verdwijnt. Ook heeft het Geneefsche vonnis Hem vooral geen goed gedaan Want, bijna de heele wereld Wijst hem als een roofdier aan! J.S. VOETBAL. Het bestuur van den KNVB zoowel als dat van den ZVB hebben alle voor a.s. Zondag 7 Januari vastgestelde wed strijden afgelast. De schaakwedstrijd Euwe Keres Gisteravond is in de zaal van Bris tol te Rotterdam de negende partij1 van den schaakwedstrijd EuweKeres ge speeld. Keres, die met zwart speelde, heeft deze partij: na 34 zetten gewon nen. De stand is thairisKeres 5 punten, Euwe 4 punten. Heden," van 3 uur n.m. tot 8 uur|, wordt in hiotel „Coomans" te Rotter dam de tiende partij! gespeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1