'ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 5 JANUARI 1940 OPGEM mmjmum courant 1707" De Kern Firma A. Timmerman Cz. C. J. J. VERTON Ruwe houden ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikze* fl.80. Voor het buitonland flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14230 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Groott» der letters naar plantsruimt*. „Succesjes" 80 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER 'blijft in den lichtcirkel der openbare belangstelling Fiinlapd- staain, dat in Noord-Europa dreigt te worden, wiat Spanje in 1937 in Zuid-Europa is geweest, n.l. de twistappel tusschen de verbreiders en de bestrijders van het bolsjewisme. Evenmin als Italië in de Middellainidsche Zee een sterken voorpost van het bolsje wisme kon dulden, evenmifm kaïn Enge land dit risico in den Atlaintischein Oceaan nemen: De Sovjets zoeken ijsvrije mari tieme steunpunten buiteini Rusland. Het Derde Rijk verkeert thans in de merk waardige positie, dat het, dank zij zijn politiek -economische entente met de Sov jet-Unie, aan den adderen kant van de linie staat dan in het Spaajmsche geval,. De politieke eomedie in de Londensche Non-interventie-conimissie komt iln, de her innering terug. Welken vorm de Eln- gelsch-Fransche hulp aan Finlaimd precies zal aannemen, is (nog eem geheim: hij1 kan zich bepalen tot munitie- en vliegtuigzen dingen, hij kan zich demofnstreeren in „vrijwilligers"; Engeland kan oiok door het inzetten van zijini militaire machtsmid delen geheel Scandinavië mobiliseereini, indien althans Zwedein eln Nqoirwegen den moed hebben, het mede vioior Finland op te nemen. Het ligt voor de hand, dat in de laatsit- genoemde twee gevallen Hitier niet iO|nr verschillig zou kunnen iblïjvqnj vioior de nieuwe potentieele strategische positie, die het Engelsche leger zou komen in te nemen, niet slechts tqm aalnzien van de Sovjet-Unie, maar ook ten aanzien van het Derde Rijk. Of een dergelijke positie (Op den duur geen vertakkingen; zou hebben voor den oorlog tusschen Em- geland-Frankrijk en Duitschla|nd, valt (niet te voorzien; het is niet onwaarschijnlijk. r\ e veronderstelling, dat Engeland en Frankrijk ook bezig zijn in het ge bied van den Kaukasus een oorlogs front voor te bereiden, vindt steun in een bepaalde werkzaamheid van den Fransehen generaal Weygand en den En- gelschen generaal Ironside in het Na burige Oosten. De situatie zoowel op den Balkan als in het geheele Naburige Oos ten is uiterst gespannen. De positie van Roemenië is nog steeds hachelijk en vast slaat wel, dat wanneer hetzij de Sow jet-Unie, hetzij het Derde Rijk de territoriale souvereiniteit van Roemenië zou schenden, dit direct zoowel op den Balkan en in de Middellandsche Zee als in het Naburige Oosten scherpen weerklank zou vinden. De geallieerden hebben zich ongetwij feld over de geheele linie voorbereid, met medewerking van hun bondgenoot Turkije, dat thans zoo wreed door natuurrampen geteisterd is, zonder twijfel ook met stille medewerking van Irak, Iran en Afghanistan, die via Tur kije met het Britsche Rijk zijn verbon den. Het is de vraag, of Engeland en Frankrijk niet gaarne de gelegenheid zou den aangrijpen tot een offensief in Zuid- Oost-Europa, teneinde de krachten van het Derde Rijk te verdeelen en te ver zwakken Men denkt nog aan de theorie van het „Oostfront", die Churchill in den wereld oorlog tot een realiteit heeft trachten te maken door het zenden van een Australisch-Nieuw-Zeelandsch expeditiele- ger naar Gallipoli, waar het echter jammerlijk strandde. Thans verkeeren Engeland en Frankrijk eventueel in een oneindig gunstiger positie, doordat Tur kije aan hun zijde staat. De Russisch- Finsche oorlog maakt de kwestie van de politiek van het Oostfront weder uiterst actueel. LI cel langzaam ontwikkelt zich de oor log en de oorlogsgeest in de oor logvoerende landen. Tusschen deze twee verschijnselen bestaat wisselwerking. Men doet in de met elkaar in oorlog zijnde staten met berusting zijn plicht, maar van oorlogsromantiek is geen sprake. Er zijn er nog te veel in Europa die droeve herinneringen hebben aan den laatsten oorlog en zich alle fouten herinneren die toen gemaakt zijn, zoomede de desillusies die er op gevolgd zijn, voor beide par tijen. Het is de grondfout geweest van de vredesverdragen van 1919, dat men niet naar billijk evenwicht maar naar een zijdig overwicht heeft gezocht. „Zal men er vroeg dr. Cólijn in zijn nieuwjaars radio-rede thans in slagen een duur- zamen vrede in het leven te roepen, of zal ook nu weer, als in 1919, harts tocht zegevieren over het verstand? „Zal men" zoo ging hij voort „meer JAMES ROOSEVELT, de oudste zoon van den president, gaat zich als onaf hank elyk filmpro ducent te Hollywood vestigen. Bij zal iverken met de United Artists. HARWOOD OVER HET GEVECHT MET „GRAF SPEE" Na 16 minuten strijd in nevelen gehuld Schout-bij-nacht Harwood van de En gelsche kruiser „Ajax", welke bodem te Montevideo ligt, gaf in een interview een levendige schildering van het gevecht met de „Graf Spee". Hij zeide, dat hij begin December wist, dat zich 'n Duitsch kaperschip, waarschijnlijk een vestzak slagschip, in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan bevond. Hij meende, I dat het wel eens de Britsche koopvaar- j ders voor de Zuid-Amerikaansche kust zou kunnen aanvallen. „Daarom concentreerde ik de „Ajax", „Achilles" en „Exeter" op 12 December voor de monding van de La Platarivier. Om 6.10 uur den volgenden morgen werd een rookpluim waargenomen. Het bleek het vestzakslagschip te zijn. Om 6.18 opende het het vuur. Eén toren vuurde op de „Exeter" en de andere op de „Ajax" en „Achilles". Wij liepen alle op volle kracht en vielen aan overeenkom stig een van te voren beraamd plan: de „Exeter" op den eenen vleugel en de „Ajax" en de „Achilles" op den andere. Na zestien minuten gevuurd te hebben, legde de ,,Graf Spee" een nevelscherm en zette met volle vaart koers naar de La Platarivier. Wij trokken hieruit de conclusie, dat wij haar ernstig gehavend hadden. Zij vervolgde haar koers naar de La Plata, nu en dan vurend wanneer wij haar te na kwamen. Het gevecht duurde den geheelen dag. De „Achilles" volgde de „Graf Spee" tot zij den Duitscher te Montevideo het anker zag uitwerpen. De „Achilles" keerde daarop terug naar de monding van de La Plata. Met den krui ser „Cumberland" wachtten wij toen af of de „Graf Spee" weer naar buiten zou komen. In dat geval waren wij gereed voor het gevecht". 3189 maal hetzelfde. Iin vijf en dertig! van de honderd gevallen veraindert het weer dus bij1 het ingaan van em nieuw kwartier. De oude weervqoirspellers mo gen daar best mee tevreden zijn, wainit er Zijn heel wat voorspellingen geweest, die eens op de honderd maal no;g met uitkomen. Men zou bijna denken, dat de maan dan toch iets met ons weer te ma ken heeft, al is het dan niet zooi hevig als men soms gelooft. Vliegtuig verongelukt Gistermiddag is nabij het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een door de n.v. Koolhoven vervaardigd vliegtuig, dat bestemd was voor de militaire luchtvaart, tijdens een officieele proefvlucht neer gestort en totaal vernield. De bestuurder, de invlieger van de fabriek Th. H. J. Coppers, is bij dit ongeluk om het leven gekomen. Hij sprong op ongeveer hón derd meter met zijn valscherm uit het neerstortende vliegtuig, maar de hoogte was onvoldoende om de parachute ge legenheid te geven zich te openen. Het toestel was er een van het type F.K. 56, een z.g. trainingstoestel tevens lichte ver- kenner, dat plaats biedt aan twee per- j sonen. i Het ongeluk is gistermiddag om kwart voor vieren gebeurd. Kort te voren was de invlieger met het toestel opgestegen om een officieele proefvlucht te maken j voor deskundigen van 't Nationaal Lucht- vaartlaboratorium, de rijksinstantie, wel ke nieuwe toestellen keurt voordat deze van de fabriek door Defensie worden overgenomen. Van de evoluties, die door de deskundigen op het vliegveld werden gadegeslagen, werden gistermiddag eenige foto's en een korte film gemaakt. De invlieger moest o.a. een duikvlucht demonsteeren en toen hij deze van een hoogte van ongeveer 2500 meter af had ingezet, zag men uat de duik veel dieper werd gemaakt, dan gewoonlijk het geval is. Daarop zag men het toestel pijlsnel neerstorten. De heer Th. H. J. Coppers, die in 1906 geboren was, is officier-vlieger bij de Kon. Marine geweest. Hij bestuurde zeven jaar geleden de vliegboot, die een bom liet vallen op de Zeven Provinciën, waar door aan de muiterij een einde kwam. Na zijn terugkeer uit Indië kwam de heer Coppers bij Koolhoven als invlieger en werd reserve-eerste luitenant van de mi litaire luchtvaart hier te lande. Verschillende soorten STEPHAN CZAKY, j de Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, zal een vacantietrip ondernemen naar San Remo, welke men niet zonder politieke beteekenis acht. Finland en den Kaulcatut nieuwe fronten in dezen oorlog Schout-bij-nacht Harwood over het gevecht met de «Graf Spee» Bij Waalhaven is gisteren een Koolhoven-machine neergestort Ijsgang op onze groote rivieren stagneert de scheepvaart Nieuwe snelle vliegtuigen voor den dienst Amerika Europa Om hat vriespunt VERSCHILLENDE BERICHTEN De maan en het weer Oude weervqoirspelLers beweren altijd, dat bijl volle maan en nieuwe' maa|ni het weer verandert. Iemand, die daar niet aan geloofde, heeft dat eens nagerekend en deze man van de statistiek is tot een heel andere conclusie gekomen. Over een groot aantal jaren heeft hijl nagegaiain of het weer werkelijk op die tijdstippen anders werd en hij kwam tot de qom- ciusie. dat 'b'ij nieuwe maan 461 maal; het weer veranderde, terwijl dit 674 maal niet, het geval was. Bij' volle maan was de verhouding 456 en 756. Als je de kwar tieren er inog bijneemt is de verhouding veel ongunstiger. 1743 maal verandering. dan in 1919, bij de vredessluiting rekening houden met de factoren die in zoo sterke mate de welvaart der volkeren beïnvloe den?" heeft eveneens gewezen op het gevaar van een geweldsvrede „De oorlog is een zichzelf voorttelend kwaad. Hij laat ruïnes achter, ook in de gezindheid der menschen, die geen vruchtbaren bodem vormen voor het opbloeien van eenwaar- achtigen vredeLaat ons nu, voordat iets onherstelbaars gebeurd is, ons aan de conferentietafel zetten, met het vaste besluit dat wij elkaar moeten vinden". bij Dam B 82-83, Zierikzee - Telef. 110 De Rijkswaterstaat heeft de betonning uit Rijln en Waal verwijderd, zooidat de scheepvaart, praetisch gesproken, stil ligt. Men ziet nog een ekjkele motorboot; of sleepboot op de Waal bij; Nijmegen, maar raakt zulk een vaartuig tusschen. de ijsvelden verzeild, dan wordt heel wat van de vaardigheid van de bemaninüngi vereischt om den juisten koers te hou den. De 'berichten uit Duitschland mak eb er gewag van, dat het ijs op den Rijn zeer snel toeneemt. Oiok op1 de Maas is het ij's zeer sterk toegemo|men. Meer dan de helft van de breedte, op som'migb plaatsen zelfs de geheele breedte van de rivier, is met zwaar drijfijs bedekt. De scheepvaart ligt hier volkiojmen stil. Ondankbare gatten Twee militairen uit het westen, die oostelijke gastvrijheid genoten ergens in Drente, hebben die gastvrijheid wel op een onsympathieke wijze vergolden. Als zij Igeen dienst hadden waren zij altijd van harte welkom bij een landbouwer. Zij vierden bij hem het Nieuwjaarsfeest en er werd flink gegeten en gedronken, doch den volgenden dag ontdekte de landbouwer, dat een kisje met ruim tweehonderd gulden wes verdwenen. De politie werd in de zaak betrokken en een onderzoek werd ingesteld, dat zich ook uitstrekte tot in de nabijheid gelegerde militairen. De officieren bemoeiden zich ook met het geval en de manschappen werden stuk voor stuk verhoord, waarbij zekere B. bekende met een anderen mili tair, van S., het geld gestolen te hebben. De andere militairen voelden zich door deze schandelijke daad zoozeer in hun eer getast, dat zij besloten hebben geld bij een te brengen, om den boer de schade zooveel mogelijk te vergoeden. j LUCHTVAART Nieuwe vliegbooten voor den dienst Amerika Europa De American Export Lines heeft naar Reuter meldt, bekend gemaakt, dat zij een contract heeft geteekend met de Uni ted Aircraft voor voorbereidende werk zaamheden aan drie groote vliegbooten, welke bestemd zijn voor den dienst op Europa. De overeenkomst betreft een be drag van 2 millioen dollar. De vliegboo ten zouden den overtocht zonder tus- schendalingen moeten kunnen maken. tanLetlaUieuj Zaterdag Zwezerik- en Kalfscroquetten Pariser Soesen Vleeschbroodjes 10 ct. Dagelijks op bestelling Fijne Taarten en Gebakjes. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE r Ruwe huid, Schrale lippen I UROL_ verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Barometerstand v«an hedenmiddag 2 juurj Ijsgang op de rivieren Op1 den Rijn vertoont zich licht drijf ijs. De scheepvaart ondervindt er nog geqnt hinder van. De vaart op de binlniemwa- teren, die naar Rotterdam leiden, is óf reeds gestaakt, óf wordt 'bemioieilijklHöt drijfijs op de rivier voor Rotterdam is sterk toegenomen, zoodat het water over de helft met drijfijs is overdekt. De normale bevrachting: voor de bin nenvaart over de schippersbeurs is ge staakt. Naar Amsterdam kön vain Rot terdam uit nog slechts met behulp van extra sleepbqoten worden gevaren. De vaart van Rotterdam naiar Zeeland enj Antwerpen ondervindt Iniojg niet veel moei lijkheden. Ook sleepbioioten met sleepsche- pen konden innig varen, hoewel het Hoi- iandsch Diep voor een deel met drijfijs was overdekt. De Diordtsche Kil zal ech ter spoedig dicht vriezen als de vorst blijft aanhouden. AANB ESTEDINGEN De Rijkswaterstaat heeft gisteren aan besteed het onderbonden van de rijks wegen in de provincie Zuid-Holland, ge durende de jaren 1940 en 1941, imi zeven perceelen. Raming per jaar: 1ste perceel f 11.50; 2e perceel fl8.3o0; 3e perceeL f 16.600! 4'e perceel f6500; 5e perceel f39.400; 6e perceel f14.000; 7e perceel f 11.200. Laagste inschrijvers waren: Perceel 1: C. Streefkerk, Tienhoven f 10-450; perc. 2: L. Visser, Lisse f15.590; perceel 3: L. Visser, Lisse f 13.739; perceel 4: L;. Zoetemeijer, BrLelle f6655; perceel 5: K. V. Barneveld, Zeist f36.950; perceel 6: N.V. v. Splunder's Aann. qni Handels-Mij., Ridderkerk f 13.480; perceel 7: A. J. Ver- jaal, Dreischor f 10.691. Voor combinatie perceelen 4 en 7, laag ste inschrijver A. J. Verjaal, Dreischor f 17.330. Zon op: Zon onder: 6 Jan. 8,10 16,00 Maan opMaan onder 6 Jan. 4,57 13,48 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 7 Januari. J Ned. flerv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Aalbers van Sirjansland. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk en 7 ure, ds. Veen te Kerk- werve. Lath. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dg. Meester van Brouwers haven (Bev. ambtsdragers). Ghr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Open- luohtwerk 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Geref. Gea, (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. I Oud-Gerei. Gea 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, ds. Blaak van St.-FilipsUnd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1