de waarheid de waarheid Ruwe, pijnlijke lippen weerbericht Het Ziekenhuifvraagttuk op Schouwen Duivelsnd De stemmingen in de gemeenteraden* over de vraag, of Zierikzee of Noord- gouwe de voorkeur zou hebben inzake den bouw van een ziekenhuis, hebben/ thans plaats gehad. Van de achttien ra den verklaarden zich Noordgouwe met 817 inwoners inbegrepen veertien, ver tegenwoordigende totaal 13.162 inwoners, voor deze plaats. Met inbegrip van Zie- rikzee met 6806 inwoners, bepaalden drie raden (w.o. Bruinisse en Duivendijke) ver tegenwoordigende in totaal 9734 towotners hun keuze op Zierikzee. Renesse sprak zich in dezen niet uit. POST-TELEGR A AF-TELEFOON Nieuwe aansluitingen: Zierikzee 321 Rijks Hoiogere Bur gerschool. Schuddebeurs 21: Jhr. H. H. G. Verspijck. We stem sehouwen 13: Mej.E.Mees RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg C. van de W., 42 jaar, landbouwer te Kerkwerve, wegens beleediging van C. van Burg op 7 November te Kerkwerve. Eisch en uitspraak: f10 boete of 5 dagen hechtenis. Belasting ontdoken Gisteren heeft voor de Amsterdamsche rechtbank terecht gestaan een koopmain. die tienduizenden guldens t aain inkomen had verzwegen voor de inkomstenbelas ting, terwijl hij tonnen niet had opgege ven voor de vermogensbelasting. Van 1919—1924 heeft verdachte zaken gedaan, tezamen met anderen;. Ook toen waren zijn aangiften al niet juist, zoo is gebleken. Van 1924 tot 1938 deed hij zaken voor eigen rekening. Hijl zette in 1938 de zaak om in een n.v.; later werd hij benoemd tot commissaris. Voor het belastingjaar 19341935 had verdachte als inkomen opgegeven „nihil". In werke lijkheid had hij echter niet minder dan f 40-000 verdiend. Het volgende jaar had hij een ander sprookje klaar om aan de belasting-inspectie te vertellen. „Ik heb f 12.000 verdiend, maar moest dat af schrijven om het verlies van f 15.000 van verleden jaar te dekken". De werkelijk heid was anders: verdachte had f58.000 verdiend. Op het gebied van de vermogensbelas ting trad hij bijna nog driester op. Voor het jaar 1984—1935 gaf hij als vermogen po f7820. Hij bezat echter f320.000. Het volgende jaar was zijn vermogen volgens het biljet nog lager. Hij' had echter een kapitaal van f357.000. De fiscus heeft hem reeds een boet© opgelegd van f 132.000. De officier van justitie vorderde een gevangenisstraf van zes maanden. (Het maximum voor belastingontduiking). Wij zouden ws dikwijls schamen ow? onze beste dadenwarneer men al onze beweegredenen km ziw. FEUILLETON en niets dan Naar het Engelsch 11 Het huis zou van buiten en vaiu biinmeit geverfd worden, in den salon kwamen' nieuwe gordijnen m e&n nieuw karpet. Dit alles beloofde Mary niet veel goeds; er werden zeker weer luidruchtige gas ten verwacht, die heel de huishouding uit haar doen brachten. Het mandje, dat vol was geweest, toen ze het huis verliet, hing nu leeg aan, haar arm. Zij voelde zich vermoeid na haar talrijke bezoeken in het doirp. Juist deed zij het hek van „Sunnybaink" op>en. toen ze een stem achter 'zich! hoiOTde. Miss Mary! Wat doe je hier, Roger? vroeg ze streng. Vader is van huis, maar hij heeft je immers absoluut verbotden om hier te komen. Ik kan er niets aan doem, Miss Mary Ik smachtte naar nieuws en uw vader heeft me laatst niets verteld. Hebt u iets gehoord? Neen, Roger, niets l KORT EN BONDIG De Amerikaansche Democraten houden Maandag a.s. een groot feestmaal, dat is dan ter viering van Jefferson- Day. Het couvert kost 100 dollar. Het festijn vindt plaats te Washington en er is een aantal gasten geïnviteerd, dat na tuurlijk niet behoeft te betalen. Een dier invité's was Joseph W. Martin jr., die echter bedankte. Hij heeft dat in zijn vriendenkring toegelicht met te herin neren aan den spreuk: Vreest de Grieken, ook indien zij komen met geschenken. In de provincie Saitama, ten Westen van Tokio, bij Tokorozawa is een pas sagiers trein tegen een goede rentrein gebotst. Tot dusver zijn elf dooden en twaalf zwaar gewonden ge borgen. In den passagierstrein bevonden zich twee wagons vol met terugkeerende vacantiegangers. De electrische locomotief van den goederentrein schoof over den passagierstrein (een electrische trein) heen. Een Engelsch vliegtuig waarop een Duitsch escadrille boven Duitsch gebied jacht maakte, is volgens een bericht van Belga uit Brussel bran dend op Belgisch gebied gedaald en wel bij Raeren aan de grens. Een van de inzittenden is met een parachute uit het toestel, gesprongen, de twee andere leden van de bemanning zijn tijdig uit de overblijfselen van het toestel bevrijd. Zij hadden slechts lichte brandwonden opgeloopen. 16 December stierf de weduwe van den Britsehen reeder John Ellerman. Het blijkt, dat zij betrekkelijk weinig heeft nagelaten, n.l. 279.000 p.st. Daarvan zal aan successierechten 110,000 pond moeten worden betaald. Op deze wijze wordt er natuurlijk opruiming gehouden o n d e r de groote fortuinen John Ellerman zelf had indertijd 36i/2 millioen pond (f 7.357.40) (nagelaten, waarop 17 millioen aan successierecht werd betaald. Generaal Franco heeft voor meer dan zes millioen pond sterling aankoopen gedaan bij twee Britsche fir ma's in Spanje. De-helft van dit bedrag 'zal worden besteed voor 700 locomo tieven voor de Spaansche spoorwegen. De levering is verdeeld over vijf jaar. De bestellingen zijn over vier firma's ver deeld, waaronder een Italiaansche en twee Engelsche. De stillegging van de scheepvaart op de Donau zal de levensmiddelenvoorziening van Duitsch- land een gevoeligen slag toebrengen. Het is onmogelijk, den duur ervan te voor spellen. Al naar gelang van de weers omstandigheden varieert zij met de jaren van een week tot drie maanden. Even wel zullen de Duitschers alles in het werk stellen om den duur van deze on derbreking der scheepvaart tot een mini mum te beperken. In sommige huizen te Berlijn en in andere Duitsche steden heeft de huisbaas zuinigheid met de centrale verwarming aanbevolen, daar tijdige aanvulling van den kolen- voorraad onzeker was. In andere huizen is de warmwaterleiding opgeheven, in nog andere is de verwarming vrijwel of geheel afgesteld. Voorts is,het voor veel huishoudens, die geen voorraad hebben, bezwaarlijk om aan aardappelen te ko men. In de levering van brood, alsook van vleesch en vet is geen stoornis ingetreden* Een voorloopige optelling van de aantallen slachtoffers der aard- bevingscatastrophe in Turkije na een ber gingswerk van één week, geeft tot resul taat in de steden en districten van Siwas, Amasia, Refaliye, Ordoe, Tokat, Niksar, Goemoesjane, Giresoen, Yozgat en Soes- jehir een totaal van 13.000 dooden en 3 tot 4000 gewonden. De verliescijfers der stad Erzindjan zijn nog niet volledig. Men raamt ze op 14000. De berging is nog niet geëindigd, het vervoer der dak looze bevolking is aan den gang. Het Zweedsche stoomschip Svarton, me tende 2475 ton, is gisteren door een duikboot van Duitsche nationaliteit g e- torpedeerd, buiten de Noordkust van Schotland. Het schip zonk in anderhalve minuut. Twintig leden der bemanning worden vermist, elf overlevenden be gaven zich op een vlot en werden gered door een reddingboot. Van welin De grijsaard streek met de. mouw /over de o,ogen en zei op ininig-droevigem toon: Wachten duurt lang, Miss Mary! Zóó veel jaren heb ik niet meer vóór mij en ik wilde toch ziop graag de zaak opgehelderd hebben, eer ik stierf. 'tis hard voioir ons allemaal, Roger, niet het minst voior mij! Maar, o, ik hoiop ien vertrouw, dat wij' toch eerlang wat hopren zullen. Nog maar ééfn jaar, moet je denken! De Hemel geve het, Miss Mary Ik durf je niet mee naar trimmen. te nemen, want vader is zojo/ tegen je. Kom hem maar niet meer (opzoeken; daar zou je de Zaak maiar erger mea maken! Maar hoe zal ik dat uithouden, Miss Margaret? Want een jaar is nog zioo lang voor iemand, die aan defm rapid van het graf staat! Ik zal het je schrijven, Zoiodra ik wat weet, Roger. Ik heb je adres im mers. O, Miss Margaret, ik hoop er nog altijd het beste van! Ik kan het ergste niet aannemen.! Laten we er nu niet lajngpr over praten. Ik moet naaf bininen en ik durf je niet vragen, om een kop thee te komen drinken. Heb1 je geld? Genoeg tcnm naar Londep terug te keeren. Kijk, hier is een kleinigheid. Ze stopte hem een paar shillingen in de hand' gelichte zijde wordt vernomen, dat de nieuwe Amerikaansche slag schepen van 35000 ton, welke thans op stapel staan, bewapend zullen worden met negen kanonnen van 40 cm. De kosten van deze schepen worden ge raamd op 60 tot 70 millioen dollar. LANDBOUW EN VEETEELT M'ltvuur breidt z'ch uit In Oostzaan zijn i|a dnikele dagen zes koeien aan miltvuur bezweken. lp de Rijnstreek en in de Overbetuwe, doch pok elders in het land, zijn reeds verscheidene gevallen voorgekomen. De herkomst wordt toegeschreven aan uit Frankrijk ingevoerd beendermeel, hetwelk is verwerkt in de door de regeering voorgeschreven meng voeders. De zétfr gevreesde veeziekte miltvuur (anthrax) komt in de laatste jaren ip >o|ms land gelukkig niet op groote schaal voor; In 1934 deden zich 241 gevallen voior; in 1935 129; in 1936 129 en ip 1937 128, Voor het vervoer en vernietigen der ca davers, die geheel onder qomtróle van den Veeartsenijkundigep DieinJSt geschie den, zijn strenge b'epalipgein gemaakt. In de Middeleeuwen en ook pog in het begin der vorige^ eeuw maakte het miltvuur zécfr vele slachtoffers. Dat hier in verandering is gekomep, is te danken aan veterinair-politieele maatregelen. In korten tijd weer Hl zacht en soepel door F V«/ KVJ L. LAND- EN TUINBOUW Een slecht jaar voor onze tuinbouw Het afgeloopen jaar was een rampjaar voor onzen Tuinbouw, schrijft „Het Va derland". Millioenen gingen verloren in de aaneenschakeling van tegenslagen, die 1939 gebracht heeft. Alleen reeds de Westlandsche veilingen verloren f2 mill, van hun omzet, een vermindering, welke zuiver verlies is, omdat de productie ge lijk bleef en de productiekosten zelfs niet onbelangrijk stegen. De inzet van het jaar was al zoo 1 e c h t als men maar kon vreezende strenge vorstperiode vernietigde de voor jaarscultures volkomen en al wat de tuinders in de eerste maanden van het jaar hadden kunnen aanvoeren, moest ten koste van groote bedragen vervangen worden. Reeds in Mei werd de volgende slag aangekondigd: Engeland en Duitschland troffen vérstrekkende maatregelen tegen onzen tuinbouw-export uit vrees voor be smetting von Coloradokevers. Vooral de export van bloemkool, bospeen, sla en aardappelen leed onder de verbods bepalingen, die, naar thans wel ge bleken is, sterk overdreven waren; in den zomer van 1939 heeft men van de Coloradokevers weinig meer gehoord. De internationale spanning miste zijn invloed op onzen handel niet. In Juli be reikte onze export een dieptepunt, dat in 15 jaren niet geconstateerd was. De export naar Engeland liep in die maand met 40 pet. terug, vergeleken bij Juli 1938. September bracht den genadeslag; de oorlog brak uit en de laatste hoop van de Westlandsche tuinders, de druiven- export, ging te loor. Alle invoer van Nederlandsche groenten en fruit in Engeland werd, op onbeteekende uitzon deringen na, verboden. Ook Duitschland moest zijn aankoopen beperkt houden en de Belgen maakten reeds lang een dank baar gebruik van het voor onzen tuin bouw zoo ongunstige handelsverdrag; er zijn maanden geweest, dat onze èxport naar dat land, vergeleken bij het vorig jaar, precies werd gehalveerd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 4 Januari. f1500: 20628. f1400: 15800. f200 15192. flOO: 17154, 19088, 20938. Ik wilde wel, dat ik je meer kon geven! U is altijd vriendelijk vo.or mij ge weest, Miss Mary, van den tijd af, dat u een baby was! Dank u zeer, Miss»! Het geld komt mij goed te pas, al heb ik. helaas, alleen maar vbor mijzelven te zorgen! Mijn arme vr>0(uw is bezwei ken onder het verdriet; zij was er niet! tegen bestand... U zult toch niet ver geten. aan mij te schrijven, Miss? Zeker niet. Zpoidra ik wat weet; dat beloof ik je. Nu, goedenavond, blijf maar niet langer stilstaan, wa/nf die scherpe Oostenwind is heel slecht voor je rheumatiek. Mary haastte zich in huis en Jiad het gevoel, )0f ze erbarmelijk te kort ge schoten was in haaf plichten jegeins haar vader, door zoo'n lang gesprek te hou den met dien „schavuit van eeln Roger Reilly". Zoodra Mary op haar dood-eenvoudige. zooi niet armelijk gemeubileerde Zitkamer was, kwam de meid haar daar bedienen'. Jarvis, de butler, was een veel te grooit personage, non zich ooit druk te maken over „zoo iemand als Miss Bellamy!" Ik had niet zo.oi lang met hem moeten praten, verweet Mary zich nu weer, maar het is hatd voor hem! Ik' geloof niet, dat hij een huichelaar is, zoo- als-vader hem noemt! Kapitein Deveen was gekoïnèn voor den TOONEEL EN FILM «Kinderen uit het volk» Aan de westzijde van New York is een wijk, bekend als „De Hellekeuken" Bewoond door arme menschen, die hun kinderen noodgedwongen moeten laten spelen tusschen pakhuizen en op goede renemplacementen, is dit district een kweekschool voor de misdaad, waar het noodlot met grillige hand de toekomst teekent der jeugdige goede en slechte elementen; waar de wilskracht om zich aan die omgeving te onttrekken de groot ste deugd is. Jerry Donovan, Marty Malone, .Mike en Joe O'Mara en Helen Mc Coy, schooier tjes uit New York's berucht, rauw „Helle- keukendistrict", vormen een onafscheide lijk troepje, dat wegens diefstallen en vandalisme reeds herhaaldelijk met de politie in aanraking is gekomen. Als de boefjes op zekeren dag een fruitpakhuis plunderen, veroorzaken zij een brand en Marty wordt gegrepen. Hij neemt alle schuld op zich, weigert zijn medeplichti gen te iDoemen en hoort zich veroordee- len tot langdurig tuchtschoolverblijf. De leden van de „gang" groeien op tot volwassen mannen en vrouwen. Jerry heeft het beroep van geestelijke gekozen, terwijl Mike en Joe de blauwe uniform van de Metropolitan politie hebben aan getrokken. Marty is eigenaar van de „Cigarette"-nachtclub, alwaar Helen als zangeres haar brood verdient. Zoowel Marty als Mike zijn op haar verliefd. Het noodlot treft hen allen tijdens den avond van hun jaarlijksche reünie. Marty moet namelijk van een zekeren Brewster een speelschuld innen en aangezien deze brutaalweg weigert te betalen, zendt Mar ty zijn lijfwacht Diamond er op af om den man hardhandig tot rede te brengen, maar Diamond vermoordt hem en Joe, die na de feestelijke bijeenkomst beroeps halve een onderzoek instelt, valt van een dak en vindt den dood. Zijn broer Mike is er echter van overtuigd dat ook hier misdaad in het spel is en zet het onder zoek op eigen houtje voort. Inmiddels geeft Diamond, die zich van zijn baas afgescheiden heeft, de politie handen vol werk door verschillende be- roovingen op touw te zetten. De boef deelt, in het nauw gedreven door Mike, mede, dat Marty de hand in Joe's dood Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond ongeveer 19 uur- Voor 't Noorden en Midden des lands: Zwakke tot matige Oostelijke wind, ne velig tot helder- of licht bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst, plaatselijk strenge vorst. Voor het Zuiden: Meest matige Ooste lijke wind, half bewolkt tot betrokken, geen neerslag van beteekenis, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. heeft gehad en hoewel dit niet waar is tracht Mike Marty te dooden, hetgeen verhinderd wordt door Jerry. Dan tracht Diamond zoowel Marty als Mike in een valstrik te lokken. Een vreeselijk gevecht ontstaat, waarbij Marty zijn leven geeft om zijn ouden kameraad te redden. Voor hij sterft rekent hij eerst met Diamond af, zoodat thans niets meer de liefde van Mike en Helen in den weg staat. MARKTBERICHTEN ZIERIKZEE, 4 Jan. 1940. Wegens vorst geen aanvoer en geen noteering, Ccöp. Veiling Zierikzee Kipeieren f4,20—4,90. Kleine dito f 3,60-4,20. Boter 69—77 cent. Boterprijs Commissie 85 cent per pond. Veilingsvereen. «De Eendracht» Tholen Veiling van 3 Januari. Grove uien f3.40; gewioine id. f3.67; Driel. f 1.03; Pieklers f3.95i Rooide Be- waarkooü f 4.50; Witte id. f2.25; per 100 kilogram. KORTRIJK, 2 Januari. Cichorei. Kalme markt, disponibel fr. 115, oogst 1940 No minaal fr. 110. ROESELAERE, 2 Januari. Lustelooze markt zonder noemenswaardige zaken, disponibel fr. 115, oogst 1940 nominaal fr. 110. LONDEN, 2 Jan. Holl. Uien pl.m. fl.85 per halve zak. .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen ojp nDe Vliegende Hollander"waar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert over een troep zeeroover» 97. Daar hij ondervonden had hoe on gemakkelijk het was in een boot op de open zee zonder tent voor de zon en met weinig water, begon Tom nu toebereidse len te maken om zijn drijvend tehuis wat geriefelijker te maken. Eerst maakte hij een soort van groot aarden vat om veel water mee te nemen. Hij had reeds ge zien, dat er klei dicht bij de beek was, nam hiervan een voldoende hoeveelheid en kneedde en vormde dit tot hij een ruwe pot had, die hij in een vuurtje bakte 98. Hij was heel voorzichtig met vuur en zorgde er voor, dat er weinig rook was, want als de piraten dat zouden zien, zouden ze natuurlijk op onderzoek uitgaan. Langs het strand vond Tom nu ook enkele schildpadeieren, die hij kookte als een deel van zijn proviand. Hij ving een groote hoeveelheid visch en verzamelde bessen. Al dit voedsel deed hij in groote bladeren en verborg ze in de boot. Het was noodzakelijk nog een nacht op het eiland te blijven en Tom sliep rustig. eersten dag van de jacht in Chebbnoiugh. Honor zou nu bijna teruggaam naar Woo- ne Manor en zij eftn Barry warefn, het meer eens dan oiojt. De heele familie Deveen ging naar de races; ter eere van de gelegenheid hadden ze nog twee ljoigé's: een 'zekere Miss Adair en haar broer. Mr. Adair bezat een paard, dat Zou meedoen aan den wedstrijd; maar, on gelukkigerwijs, verstuikte hijl zijn armi op den dag, nadat hij in Barton kwami, zon,dat hij er niet aan denken kon, om te rijden en Barry liet zich nu overhalen, om viotor hem aan de race deel te ne men. Dit was juist een kolfje naar zijn hand; hij kon dan zijn talenten eens too- nen tegenover H;ojmor. Het was een heldere, koude dag met een scherpen Oostenwind. Het rijtuig van Barton kwam aangereden om precies twaalf uur. Het geheel was juist een too- neel, dat Honor bekoorde. En dan vond zij het ook heerlijk, om al die bewonde rende blikken op zich gericht te zien. Voor één ding was ze alleen bang; namelijk, dat één van Jim's vrienden, waar hij bij was, zou spreken van haar ongeval van den vorigen keer. Want Jim bleef steeds aan haar zijde, dus kon zij enkel wenschen, dat het lot haar gunstig gezind zou wezen. De eerste race werd gewonnen door het paard van mr. Graves, wien zij z'n overwinning wel gunde. Zou je graag de paarden eens zien! vroeg Jim, die haar zooveel mogelijk wilde laten genieten. O, ja, verrukkelijk! Miss Adair voelde zich wel wat ver geten, toen ze haar achterlieten, in ge zelschap van mrs. en mr. Deveen. Het was wel heel natuurlijk, dat verloofden er haar niet bij wilden hebben, maar haar broer was ook naar zijn vrienden gegaan en Barry kwam slechts met lange tus- schenpoozen weer eens een praatje ma ken bij het rijtuig. Geen wonder, dat miss Adair dus wat jaloersch was op Honor, ofschoon zij ook niet begreep, dat het vlotte optreden van het jonge meisje zoo in den smaak viel. Kapitein Deveen bracht Honor naar de plek, waar zijn eigen paard „Magog", steeds bij den teugel geleid, kalm moest blijven voortslappen. Ze had nog nooit zoo'n mooi dier gezien en was dan ook n'.et schaarsch met haar lof. Wanneer komt jouw race? vroeg ze verlangend. Dadelijk na de lunch; het is de eerstvolgende. Het zal een harde strijd geven tusschen „Magog" en „Irene" van Adair; dus zal het spannen tusschen Barry en mij! fWcrdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2