ZIERIKZEESCHE N I1EUWS BO! DE In iy WOENSDAG 3 JANUARI 1940 OPGEN< ZBESCHECO De Kern Winterhanden UROL tegen jeuk en zwelling ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzie* f 1.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707-188® n *t 9A9TF IAARGANG No. 14228 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succes] es" 80 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER worde eens den lichtbundel gericnt naar het Verre Oosten, naar Japan, dat toenadering tot Rusland toont door bij legging van het visscherijconflict en een accoord sloot betreffende de grenskwes tie in Oost-Azië. De campagne van Japan tegen China hdd de spanning tegenover Rusland zoodanig verscherpt, dat het meermalen scheen alsof de dreigende oor log tusschen beide rivalen zou uitbarsten. Moskou heeft echter geprofiteerd van de diplomatieke impasse, waarin het con flict met China, Japan heeft gebracht en dit ten slotte bereid gevonden, zich tegenover de Sowjet-Unie te matigen. De wapenstilstand, die Tokio ruim twee maanden geleden met Moskou sloot op de grens van Buiten-Mongolië en Mands- joekwo, was daarvan het eerste teeken. Deze is thans uitgebreid tot een princi- pieele overeenkomst betreffende de kwes ties der grensafbakening in het Verre Oosten. De overeenkomst vormt den grondslag voor een regeling ook van de andere problemen. Uit den lastigen oorlog met Finland kunnen zich complicaties ontwikkelen. Moskou kan thans in 't Verre Oosten geen verrassingen riskeeren, die het in het Westen zouden kunnen verzwakken. Japan zijnerzijds tracht een oogst binnen te halen, die te velde staande dreigt te vergaan. Het heeft behoefte aan het be ëindigen op de meest voordeelige voor waarden van den oorlog in China en is bereid, bepaalde offers aan de belang hebbende mogendheden te brengen. Het voert tot dusverre met succes onderhan delingen zoowel met Groot-Brittannië als met de Vereenigde Staten over een com promis, dat met allen belangen rekening houdt. ONZE 0VERZEESCHE HANDEL IN DEZEN ZWAREN TIJD De heer Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koop handel en Fabrieken, begon de Nieuw jaarsrede, die hij gistermiddag in een openbare zitting van dit lichaam uitsprak, met eenige opmerkingen over het onheil van den oorlog, dat na jaren van telkens oplaaiende politieke spanning en leven tusschen hoop en vrees, over Europa is gekomen. Het is voor het Nederlandsehe bedrijfs leven noodzaak, dat zoo spoedig mogelijk een regeling wordt bereikt, waardoor komt vast te staan, op welke wijze de overzeesche handel kan worden voortge zet. Dat daarbij als in 1914 een compro mis zal moeten worden gevonden, kan geen beletsel vormen. Naast de nadeelen voor handel en scheepvaart staan de gevaren der zee. Immers is reeds het verlies van talrijke kostbare menschenlevens te betreuren. Onmisbare goederen gingen te loor. Onze schepen worden aangehouden en opge bracht, dan wel zij stooten op mijnen of worden vanuit duikbooten getorpe deerd. Aldus is in groote lijnen de positie van Nederland te midden der strijdende mo gendheden. Moge het bedrijfsleven een drachtig en nadrukkelijk opkomen voor zijn belangen, opdat overzeesche handel en scheepvaart zoo goed mogelijk door dezen ernstigen tijd heenkomen en Ne derland de rol blijft vervullen, die ons land gedurende zoovele jaren reeds is toebedeeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN December minder neerslag dan normaal Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 11/2 graad beneden normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den lsten en den 17den, respectievelijk 8 graden boven .en 8 graden beneden normaal. De gemid delde maximumtemperatuur was 2 gra den en het gemiddelde minimum' 1 graad beneden normaal. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden het vriespunt bedroeg in de Bilt 19, tegen 14 normaal. De neerslag was in de ver schillende provincies 15 tot 50 procent beneden normaal. In de Bilt werden.36 uren zonneschijn waargenomen tegen 40 uren normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was 1939 iets warmer dan normaal de temperatuur 0,5 graad boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor in October en November, respec tievelijk 2 graden beneden en 2 graden boven normaal. De jaarsom van den neerslag was 15 procent boven normaal van 705 mm. De grootste afwijkingen vertoonden Novem ber en Juni met respectievelijk 106 pro cent boven en 54 procent beneden nor maal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over 5 hoofdstations, dat normaal 1562 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 27 daarboven. De grootste afwijkingen kwamen voor in Juni en Juli, resp. 59 uren boven en 26 uren beneden normaal. maal. 1 I Zestienjarige inbreker Op den eersten Kerstdag werd des avonds te Middelburg tijdens afwe zigheid der bewnoers, ingebroken ijn een perceel aan de Rozenstraat. Toen de fa milie thuis kwam, constateerde zij', dat een geldkistje was ontvreemd, waarin 'Oi.a. waren geborgen een spaarbainkboiekjemet een tegoed van f 1900, bankpapier, gouden tientjes en Tijksdaalders, tot een geza menlijke waarde van ruim f2400. Thans is het de Middelburgsche politie gelukt de hand op dein dader te leggen,. Hij bleek te zijin een 16-jarige jongelnJ r' uit Middelburg, die reeds eerder met de j justitie in aanraking is geweest. De jon- gen bekende, dat hij' zich door middel van een valschen sleutel toegang had verschaft tot de wioining en dat hij het j geldkistje had meegenomen. Nu de in braak heeft hij op een weide buiten de stad. met behulp van een paar vriendjes, het slot van het kistje geforceerd, het kistje weggeworpen iem den iinhioud op verschillende stille plaatsen in de stad, in den grond e)n in een hollen boomt verborgen. Op zijn aanwij!zi|ngeln. heeft de politie vrijwel het geheele vermiste bedrag achterhaald. Eenige ontbrekende guldens had hij gebruikt om een paar kleine schulden af te doen, welke daad' de politie |op zijn spoor bracht en tot zijn aanhouding leidde. Tegete zijin twee vrienden, die hem behulpzaam zijn ge weest met het bergen van het geld, is proces-verbaal opgemaakt. Jong avonturier gepakt In den vroegen ochtend van Oude jaarsdag ontdekte de politie, dat een jongmensch zich op het dak van het ma gazijn van de firma Vroom en Dreesmann te Dordrecht ophield. Toen het was gelukt den jongeman naar beneden te doen komen en naar het hoofdbureau over te brengen, bleek, dat men een achttienjarige jongen uit Hoorn had aan gehouden. Hij had, omdat hij van zijn vader niet naar zee mocht, de ouderlijKe woning op zijn fiets en met een wegge nomen tientje verlaten. Hij was naar Am sterdam gegaan, waar hij zijn fiets er gens, waar wist hij niet, had achter gelaten, en waar hij het gestolen geld had opgemaakt. Van Amsterdam wandelde hij naar IJmuiden. Hier werd hem het loopen blijkbaar te zwaar, want hij stal een fiets en reed daarop naar Dordrecht, waar hij Zondag in den vroegen ochtend aan kwam. Daar hij hongerig was, sloeg hij in de Prinsenstraat de ruit van 'n banket bakkerswinkel stuk; hij stelde zich in het bezit van lekkernijen en even later verschoof hij op de Voorstraat het schuif raam van een heerenmodemagazijn, om niet langer blootshoofd te moeten loopen. De honger bleef hem echter kwellen en daarom trachtte hij op het Scheffers- plein in het snelbuffet van V. en D. te dringen. Hij was daarvoor op het dak van de keuken geklommen. Daar vond de politie hem. De jongen moest zijn avontuur en het jaar in het Huis van Bewaring besluiten. Door koude bevangen De zeventienjarige jongen W. Wulfraat uit de Oranjeboomstraat te Rotter dam, is gistermorgen aan het Toepad door de koude bevangen en overleden. De jongen was op weg van huis naar zijn werk en is bij het Toepad vermoe delijk onwel geworden, van zijn fiets ge stapt en naast een boom gaan zitten. Toen een andere jongen hem daar aan trof, had hij reeds het bewustzijn ver loren. Per auto van den GGD werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, maar bij aankomst bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Gebrek aan blutchwater In het dorp Escharen, onder den rook van het stadje Grave, heeft een groote brand gewoed. De bakkerij, met winkel, café en boerderij van den heer R. van Rooy, alsmede de boerderij en schuur van den heer H. Peters, zijn door het vuur vernield. Groote droogte en gebrek aan bluschwater bij den aanvang van den brand zijn de voornaamste oorzaken, waardoor het vuur zoo'n grooten omvang kon aannemen. De schade, die geschat wordt op ongeveer 20.000 gulden, wordt door verzekering gedekt. Een paard en een koe zijn in de vlammeD omgekomen. KORT EN BONDIG In een hoofdartikel in de New York Times wordt er op gewezen, dat Amerika zich weliswaar militair kan isoleeren, maar niet moreel. „Het is evengoed onze wereld als die van Europa of Azië", aldus gaat het blad voort, „en wij hebben ons deel van de verantwoordelijkheid te dra gen voor wat er in gebeurt. Als elders de beschaving aan het dichtvriezen is tot een Poolnacht van tirannie, of uiteen gekraakt tot een anarchie, zullen wij daaraan niet zonder letsel kunnen ontsnappen". De Deensche Politiken verneemt uit Tallinn, dat te Moskou een groot aantal vreemdelingen gearresteerd is, die zich uitgaven voor Duitsche toe risten. Het blad voegt hieraan toe, dat de Gepeoe een klein leger agenten heeft gezonden naar de districten Lenin grad en Moermansk, waar ontevredenheid toeneemt, tengevolge van den strijd in Finland en de beperkingen, welke de bevolking zich moet getroosten. De Joodsche organisatie, welke gelden ver zamelt om de vluchtelingen te helpen, heeft 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor de christenvluchtelin-gen. Door bemiddeling van den bisschop van Chicago zal de organisatie 125.000 dol lar doen toekomen aan den Paus. De leider van de evangelische kerken in de Vereenigde Staten, George Buttrick, zal een gelijk bedrag ontvangen. De overlevende leden van de bemanning van den Britschen treilpr Barbara Robertson, welke door een duikboot ten Noorden van Schotland tot zinken is ge bracht, is te Fleetwood aangekomen. Een der opvarenden is omgekomen, de anderen zijn gered, nadat zij twaalf uur in een reddingboot hadden rondgezwor ven. Zij werden gezien door een vlieg tuig van de marine. Gisteren is het 16.700 ton metende motorschip „S t. Louis", van de Hamburg-Americalijn, na een afwezigheid van 7 maanden te Ham burg aangekomen. Hiermede is het laat ste var de vijf groote passagiersschepen, welke den dienst op Noord-Amerika on derhielden, in de thuishaven terugge keerd. Maandagavond heeft Koning George van Engeland in een Privy coun cil een proclamatie onderteekend op grond waarvan bijna 2 Imillioen man dienstplichtig worden voor de ge wapende strijdkrachten. Het betreft alle mannen die gisteren 19 jaar oud waren, doch nog geen 28 jaar. Het Britsche s.s. Boxhill, groot "5677 ton is Zondag op de Noordzee gezonken na een ontploffing. Twaalf van de uit 32 kop pen bestaande bemanning en het lijk van een opvarende zijn Maandag in een haven aan de Noordzeekust aan land ge zet. Men vreest, dal de overige negentien zeelieden verloren zijn. Generaal Fran co heeft een radiorede gehouden, waarin hij o.m. ook sprak over den huidigen oorlog in Europa. Franco zeide, dat deze voor een groot deel te wijten is aan internationale speculanten. Hoe langer het conflict duurt, des te minder is het ge rechtvaardigd. Wat ook het'resultaat mo ge zijn, het zal een catastrofe zijn. Van 1 Januari af treedt een van de belengrijkste bepalingen van het F ran- sche wetboek op de bevordering van de nataliteit in werking. En wel, dat iedere moeder die in de twee jaar na haar huwelijk een kind baart, een som gelds beurt, die in elk departement op het dubbele gesteld is van het maand loon, dat dient ter berekening van de gezinsbijslagen. Die som kan niet onder de frs. 2000 liggen. „Het roode leger komt tot aan de Karpathen, doch het Italiaansche leger zal niet toestaan, dat het zal probeeren Zuidelijker door te dringen", schrijft het Italiaansche tijd schrift voor de buitenlandsche politiek Relazioni Internazionali, welk blad verder uiteenzet, dat Italië een duidelijke poli tiek zal voeren in dit opzicht, Italië is altijd trouw gebleven aan de gevolgde anli-bolsjewistische politiek en het heeft nooit geaarzeld in te grijpen wanneer het communistische gevaar zich dreigde voor te doen. Het gebied rond de Egeïsche Zee blijkt het hevigst te lijden onder de overstroomingsramp, welke het Noordwestelijk deel van Tur kije heeft getroffen. De stad Kemal Pasja, welke een bevolking van 50.000 zielen telt, staat geheel onder water. Driehonderd huizen zijn hier vernield; zeshonderd inwoners worden vermist, j Van het dorp Azabli is geen spoor meer j te vinden; zelfs de zwaarste boomen werden door het water ontworteld en meegesleurd. Boven de Noordzee, in de nabijheid van de Duitsche kust, is een gevecht geleverd tusschen drie Britsche en twaalf Duitsche vliegtui gen. Volgens de Duitsche lezing zijn alle drie Engelsche machines neergehaald, zonder eenig verlies aan Duitsche zijde, volgens de Britsche lezing is één Duitsch vliegtuig zeker en zijn twee waarschijn lijk vernield, terwijl de eigen verliezen worden opgegeven als1 1 verloren;, 1 ver mist, het derde vliegtuig is teruggekeerd Denemarken is door hevige sneeuw stormen geteisterd. Het spoor- en autoverkeer, vooral in Jutland, onder vindt hiervan veel overlast. Op Born- holm is het verkeer bijna geheel tot staan gebracht. Heden zal op dat Oost- zee-eiland vermoedelijk geen enkele trein of auto kunnen rijden. Voor het Skager- rak, het Kattegat en de havens van Gjedser, Bornholm en Kopenhagen wordt storm verwacht. In zijn Nieuwjaars boodschap heeft de Japansche minister van Oorlog als zijn meening te kennen gegeven, dat een volledige regeling van de Chineesche kwestie nog ver af is. De minister zeide, dat een nieuwe centrale Chineesche regeering kort ge leden is gevormd, doch dit beteekent niet, dat een spoedige regeling zal ge troffen worden. Min. Hata bracht dank aan de nagedachtenis van de 70.000 man, die sedert het uitbreken van den oorlog in China gevallen zijn. DE SCHOUWSCHE EENDENKOOI De eendenkooi (onder Ellemeet) met omgeving, annex een hofstede, daarnaast gelegen, komen onder den hamer, in Januari reeds. En de vraag dringt zich op: wat zal de nieuwe eigenaar er mee doen? Wel is waar kan het gebied, waar thans de kluten hoogtij vieren, niet tot productieven grond worden ge maakt, maar verandering van eigenaar kan allicht nu nog niet voorziene geva ren voor de vogelkolonie met zich bren gen. Voor den nieuwen eigenaar, die de eendenkooi als vangapparaat zal willen bestendigen, is er alles aangelegen, als hij de hand zal weten te leggen op het gansche complex, aldus J. V. in de N.R.C. De kooi toch moet, als elke eendenkooi, rustig liggen en dit is alleen dan het geval, wanneer zij besloten is binnen een breeden gordel van eigen landerijen. Behalve deze broedplaatsen, die, als zoodanig een oppervlakte van pl.m. 25 hectaren beslaan, wordt mede verkocht een broedplaats, geheel afge zonderd van de vorige gelegen, aan de overzijde van den langs den kooi loo penden weg, op ruim een kilometer af- stands van de woning van den kooiker. Deze broedplaats maakt deel uit van de z.g. „Vlalce", een plas, die, voorzoover behoorende aan andere eigenaars, thans ontgonnen wordt. Het aen de eigenaars der eendenkooi behoorende gedeelte, pl.m. 5 hectaren groot, ligt daar nog in zijn oorspron- kelijken staat: rietveld, slikken en laag gelegen grasland, z.g. „aanwas". Het is een levendige broedplaats voor kluten al weer en voor kokmeeuwen. Wordt dezo in de toekomst als broedplaats be stendigd, dan kan men er een toene mende vogelbevolking verwachten, inge volge de ontginning van het naastlig gende grootere gedeelte, dat thans den vogels niet langer de voorwaarden biedt dan voorheen. BOEKEN EN BROCHURES De „Toeristenkampioen" brengt een in- teressant interview, dat een van zijn j medewerkers met den Commissaris-Gene raal voor het Toerisme in België, dr. J. E. Goris, had. In dit vraaggesprek beziet dr. Goris de toeristische mogelijkheden voor j Nederland en België, de twee landen, die thans zoozeer op elkaar zijn aangewezen en wijst hij er o.m. op, dat de Neder landsehe toeristen in België nog te veel de bekende toeristische centra bezoeken met veonachtzaming van de mooie streken als de Maasvallei en de kleine stadjes in het zuiden van België. In de bijdrage „Twaallef heit de klok" wordt verteld van het ontwikkelingsproces van de klok tot het huidige carillon, waarbij Rutland en Japan trachten tot accoord In Oost-Azii te komen Japan verloor 70.000 man in het conflict met China Hevige sneeuwstormen beiem meren 'tverkeer metDenemarken Onze overzeesche handel in den tegenwoordigen tijd Het weer over 1939 was iets warmer dan normaal Om het vriespunt DVe Wintervoeten. Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Zon or: Zon onder: 4 Jan. 8,11 15,58 Maan or: Maan ondor: 4 Jan. 2,40 12,30 - 1 B tal van aardige historische bijzonderhe den zijn vermeld. De „Autokampioen" geeft in het artikel „£a, c'est Paris!" een zeer actueele re portage over het Parijs van vandaag, waarin niet alleen de toeristische moge lijkheden voor een reis naar Frankrijk worden genoemd, doch ook uitvoerig wordt beschreven, wat de toerist momen teel zooal in Frankrijk en meer in het bijzonder in Parijs merkt van den oorlog, de moeilijkheden bij het avondverkeer etc. Een smaakvol geïllustreerd relaas „de uit voering van het Rijkswegenplan" wordt gevolgd door een aardige schets van Johan Paauw „Parkeeren verboden". Een goed gedocumenteerde bijdrage „Tracht Uw benzineverbruik nauwkeurig vast te stellen" voltooit het welverzorgde geheel RADIOPROGRAMMA Donderdag 4 Januari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. AVRO-uitzending. 8 berichten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10,15 gram.; 10,30 voor de vrouw; 10,35 het omroepor kest; 11—11,15 weekoverzicht; 12,15 het Puszta-orkest; 12,45 berichten ANP, gram. 1 orgelspel; 1,20 het Renova-septet; 2 voor de vrouw; 2,30 piano-voordracht; 3 brei- en borduurcursus; 3,45 gram.; 4 voor zieken en thuiszittenden; 4,30 gram.; 5 AVRO-weekkaleidoscoop5,30 het AVRO-amusementsorkest; 6,30 sport- halfuur; 7 voor de kinderen; 7,05 vroo- lijk programma voor de militairen; 7,30 Engelsche les8 (berichten ANP, mededee- lingen; 8,20 het Concertgebouworkest; 10,30 gram.; 11—12 berichten ANP, hier na: het AVRO-dansorkest. HILVERSUM H. 301.5 m. 8-9,15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2,00 —12 NCRV. 8 berichten ANP; 8,05-9,15 en 10 gram.; 10,15 morgendienst; 10,45 gram.; 11,30 Godsdienstig halfuur; 12 be richten; 12,15 KRO-orkest; 12,45 berichten ANP, gram.; 1,10 vervolg concert; 2 hand- "werkuurtje; 3 pianovoordracht; 3,40 gram. 3,40 bijbellezing; 4,45 gram.; 5 handen arbeid; 5,30 All Round-sextet en gram.; 7 berichten; 7,15 boekbespreking; 7.45 gram.; 8 berichten ANP; 8,15 NCRV-Har- monie-orkest en gram.; 9 „Gebieden en verbieden"; 9,30 Bel Canto; 11,10 gram.; ca. 11.50—12 schriftlezing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1