ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE Ruwe handen VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 OPOENOl ZlERHCZKKtff COURANT X7V7 - 1680 Wijnen Gedistilleerd en Likeuren De Kern C. J. J. VERTON ABONNEMENT Pri|s 11.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor h«t buitenland f 10.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,yZierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Loozeg-JUitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14225 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum BO cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER worde nu eens de lichtstraal ge richt naar het Verre Oosten, naar Japan, waar zekere teekenen er op wij zen, dat de langdurige oorlog in China het uithoudingsvermogen van het Japan- sche volk te sterk op de proef begint te stellen. Op 21 December werd uit Tokio gemeld, dat een vergadering van 600 vooraanstaande Japanners, onder wie oud-minister Arita, er op heeft aange drongen, den oorlog in China te beëindi gen. Deze week werd gewag gemaakt van een motie van wantrouwen van een groep van 250, tot alle partijen behoorende, leden van het Huis van Afgevaardigden, tegen het kabinet-Abe. Tegelijkertijd heb ben de vertegenwoordigers van de land bouwdistricten minister Abé een petitie overhandigd, welke critiek op de rijst- politiek der regeering inhoudt en verbe tering van de positie van den landbouw- stand eischt. In een vergadering van de partij der Minseito, de meerderheid in het parle ment, is de aandacht gevestigd op „de stemmen van ontevredenheid, die duide lijk waarneembaar zijn in het geheele land". Men kan uit een en ander opma ken, dat ook de binnenlandsche politiek van Japan hoe langer hoe meer ineen nijpende situatie begint te geraken. De vraag dringt zich op, welk blijvend nut de zware financieele en persoonlijke of fers, die het Japansche volk thans al twee-en-half jaar lang brengt, opleveren en hoe lang de offervaardigheid van het Japansche volk nog zal moeten voort- duren. De oorlog is in Juni 1937 als een lichte, weinig offers eischende „strafex peditie" begonnen. Hij heeft Japan in een buitenlandsch avontuur gestort, dat zijn krachten dreigt uit te putten. Liet tegenbezoek dat Paus Pius XII aan het Italiaansche Hof heeft gebracht, heeft in de wereld sterk de aandacht getrokken, omdat het de eerste maal is sinds de scheuring tusschen Kerk en Staat (1870) dat de Paus een bezoek bracht J aan den wereldlijken heerscher Rome, als contra beleefdheid op het bezoek van het Italiaansche Koningspaar. Zonder al da- delijk de vérstrekkende conclusies te trek- ken, kan men toch voorzien, dat deze J verinniging der betrekkingen ook in de internationale politiek van beteekenis zal blijken. De Duitsche regeering: heeft in haar betrekkingen tot de Room- j sche kerk en het Vaticaan niet de plooi- J baarheid getoond van Mussolini en de j zijnen. Zij heeft de kerk haar steun aan j het vroegere bewind in Oostenrijk niet I vergeven en is tegen de kerk en haar j belijders vaak streng opgetreden. Men j zal in Duitschland de nauwe toenadering tusschen den Paus en den Italiaansehen Koning wel met leede oogen aanschou wen, omdat men heel goed beseft dat dit geen toenadering is van Hof tot Hof, maar inderdaad een diplomatieke toena- dering tusschen de Katholieke kerk en j den Fascistischen Staat. r\e wereldhistorische beteekenis van deze bezoeken is daarin gelegen, dat het Vaticaan een belangrijke macht in het j belang van den vrede vertegenwoordigt. Het is bekend, dat de Italiaansche Koning de gevoelens van den Paus deelt, wat betreft de noodzakelijkheid om geen mid del onbeproefd te laten, dat tot het her stel van den vrede in Europa zou kunnen voeren, voor de uitputting en algemeene verarming ons werelddeel tot een speel bal van duistere machten zouden maken. Reeds gaan te Rome geruchten over de mogelijkheid van de vorming van een vredesblok tusschen het Vati caan, Italië, Spanje, Portugal en de Ver- eenigde Staten, waarbij men het niet on mogelijk acht, dat indien dit blok er niet in mocht slagen den vrede binnen een re delijken tijd te herstellen het bijna logi scherwijze zich zou gaan ontwikkelen tot een ware anti-komintern, waarin alle anti communistische machten,, dat wil zeggen de groote democratie van Amerika, het katholieke Spanje, het Vaticaan en het Italiaansche fascisme hand in hand zou den gaan. In dit opzicht is de rede, die Paus Pius XII in de Ambassadeurszaal van het Quirinaal heeft uitgesproken, zeer belang wekkend. De Paus herinnerde niet alleen aan de historische beteekenis van zijn bezoek, nu de verzoening tusschen Vati caan en Quirinaal nog eens nadrukkelijk bevestigd werd, maar sprak tevens den wensch uit, dat „Italië door den vrede sterk en groot zal worden en door heel de wereld gerespecteerd". NOBOEJOEKI ABE, de Japansche premier, met wiens politiek men het in het land van de Rijzende Zon niet eens is. LUCHTVAART Da aEdslvalk» te Madrid Het KLM-vliegtuig „Edelvalk", dat te Lissabon gestatiiopneerd zal wordejni en Woensdag van Schiphol is vertrokken, is dien nacht op het Engelsche vliegveld Shoreham gebleven, vanwaar het Don derdagmorgen te 8.20 uur (Amsterdam- sche tijd is vertrokken. Het vliegtuig is, overeenkomstig het reisplan. Donderdagmiddag te 1.20 uur (Amst. tijd) geland op het vliegveld van Madrid, waar het 's nachts zou blijven. Per vliegtuigcl'ppar ovar den Oceaan Met elke vlucht van de Clipper van Europa naar Amerika iO(f omgekeerd vormt zich een Clipperclub. Een mede werker van Paris Soir vertelt er iopder- houdend van. Na 1500 K.M. de Azoren. De vrioiuwe- lijke passagiers schudden het hoofd: hoe is het mogelijk juist iojp die onaanzien lijke groene en noiode rotsen middein, iin den oceaan te vallen...? Alle mieuzen plet ten [ziich aan de vensters. Vijf milniutep later daalt het toestel ioip het water dat met een knarsen als vap zijde scheurt In de kleine haven vatn Horta spriingen ze eruit. In beginsel blijven ze er eeini uur. Tankbooten leggen aalm en meca" niciens in witte combilmatiojn rollen dikke buizen uit. Maar het voorhoofd van den gezag voerder is bewiojlkt, de haven is te klein om de opvlucht van de Clipper moge lijk te maken. Buitengaats moet ze .op stijgen en nu is het de vraag: mag ze vertrekken...? Dat hangt van de hoogte en den omvang vattii de gojlvön af; het is gebeurd, dat ze twee of drie dagen wachtte. In een motorbarkas gaat de kapitein ze meten, terwijl de reizigers op het terras van een cafetaria anisette slurpen... Daar komt hij terug, uit de verte maakt hij' al een gebaar naiar de mecano's: er ontbreken elpkele centime ters aan de golven iolm ze den Clipper te kunnen belettejni te vertrekken.. Ze wordt geducht geschud, de vier mottoren werken op-voflle kracht, 6000 P.K. trach ten ze op te tillen. In 57 seioopflep verheft de geweldige vogel zich. Dan is het een sprong valn) 3600 K.M. Uw adres voor: naar de Rermuden. Aan tafel maketm de dames toilet. De ooirresp-omcLeint spreekt met den kapitein, die zegt, dat de eenige oplossing een landvliegtuig zou zijp, waartoe iop de Azoren een vliegveld moet worden aangelegd. Nu slapen; den volgendejn dag die Ber- muden. Engelsche marine-basis, waarom de gordijnen van de Clipper dicht mote ten. In een clubhuis vamt groep hiout, temidden van reusachtige bloemen, wordt het koffiemaal 'opgediend in rieten stoe len onder parasols. Op 't naburige strapd in dit paradijsdecor bade11 Amerikaan- sche millionpairsdiochters. Het is Decem ber en het water vloeiend smaragd. Nu de laatste 1200 K.M., een onweer en na 32 uren met iplbegrip vain de) halten, dat is iets meer dan 25 uur ge meenschappelijk leven aan boord, zet de vliegboot haar 40 ton, 20 passagiers en 11 leden van de bemainping op den bodem van de V.S., even precies als een trein. PIUS XII, die gisteren een bezoek bracht aan den Italiaansehen Koning, tot wien hij een hartelijke en belangrijke toespraak hield A ANB ESTEDINGEN Bij de gisteren te Zierikzee gehouden aanbesteding der gemeentewerken waren ins chr ij vers v ootr Eerste perceel A: VC. !J. Schot en H. Stouten f2757; W. J. Wijsman f2530; Bi. L. van Velthoven f2463; C. en A. van Velthoven f2461; S. P. Wijs man f2100- Eerste perceel B,: W. C. Timmer man f 561; C. W. Berrevoets. f 504; J. W. Gudde f499; P. J. Beuzenberg f492; M. Deurlooj f435; Adr. Gudde f405. Tweede perceel Joh. van Alm- kerk f1782; B. L. v. Velthoven f1566; M. v. d. Werf f1498; C. en A. van Velthoven f1483; H. Stopten f1478; S. P. Wijsman f 1290. D e r d e perceel AJoh. van Alm- kerk f 822;' C. en A. van Velthoven f676; Joh. van Velthioven f615; S. P. Wijsman f 499. Derde perceel B: C. Boogerd f 30; C. W. Berrevoets f 29. Vierde perceel A: W. J. Wijs man f219; Joh. van Velth'Ojven f199; S. P. Wijsman f169; C. en A. van Veltho ven (bij1 loting) f 169. Vierde perceel B;J. W. Gudde f470; M. Deurloo f385; A. Gudde f345; C. Booigerd f325; P. J. Beuzenberg f297. Vijfde perceel A W. J. Wijsman f849; J. Paasse f842; P. B. van Veltho: ven f839; B. L. van Velthoven f756; C. en A. van Velthoven f616; S. P. Wijs man f 498. Vijfde perceel B: J. W. Gudde f490; W. C. Timmerman f461; C. W. Berrevoets f394; Adr. Gudde f380. Zesde perceel A: W. J. Wijsman f320; M. Deurloo f277.50; C. en A. van Velthoven f252; B. L. van Velthioiven f 199.50; S. P. Wijsman f168. j Zesde perceel B: J. W. Gudde f175; W. C. Timmerman f161; M. Deur- loo f138; C. W. Berrevoets f104. j Aan de laagste inschrijvers werden de j perceelen gegund. j Burgerlijke Stand van Zlerlkzea j Geboren: 22. Samuel, z. van M. Wes- dorp en C. J. Struijk; 26. Jannetje, d. van L. Berrevoets - en P. H. Siesse; 26. Machiel, z. van J. C. van der Doe en A. de Graaf. Overleden: 23. Pieternella v. d. Weele, 76 j., wed. van F. J. Frederiks; 26. Joost Dingeman Pompoene, 86 j., wedini. van 1 D. van der Linde; 26. Cornelis Hepdrik Niemantsverdriet, 43 j., echtg. van P. C. Leeuwenburgh; 26. Paulina Cornelia Leeuwenburgh, 43 j., echtg.e van C. H. 1 Niemantsverdriet; 27. Paulus de Wit, 78 j., wedn. van W. den Boer. RECHTZAKEN Voor een ander gezeten De 40-jarige koopman L. K. uit 'sHeer Arendskerke heeft mei zekeren W. uit Goes, die tot één maand gevangenisstraf was veroordeeld, een afspraak gemaakt, dat K. de gevangenisstraf voor W. zou ondergaan en daarvoor f150 zou krijgen. K. meldde zich bij de strafgevangenis te Scheveningen, legitimeerde zich als W. en slaagde erin de maand gevangenis straf voor W. uit te zitten. Het bedrog kwam echter uit en zoo moest W. zijn maand gevangenisstraf alsnog onder gaan, terwijl K. zich wegens oplichting van den staat (wegens genoten onder dak, voeding en arbeidsloon) voor de rechtbank heeft moeten verantwoorden. Bij verstek werd hij tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij is in verzet gekomen, doch de offi cier van justitie der Haagsche rechtbank achtte geen termen aanwezig om ver andering van straf te eischen. De verdediger achtte de oplichting niet bewezen, daar het verdachte niet om gratis voedsel, loon en onderdak te doen was. Daar heeft hij bovendien voor ge werkt. Ook ex art. 18§ sub i. W. v. Str. (het behulpzaam zijn bij het ontkomen aan de nasporing door de ambtenaren van justitie) kan verdachte niet veroordeeld worden. Uitspraak 11 Januari. RADIONIEUWS Hilversum I en II In Montreux raakte in April Nederland zijn lange golf (1875 m.) kwijt, d.w.z. te gen 4 Maart a.s. En op dien datum of zooveel later als door de omstandigheden geboden zal worden, gaat Hilversum I werken op 413.2 en Hilversum II op 355.9 m. Philips kreeg de leverantie van de nieuwe zenders, welke nu te Lopik in vollen aanbouw zijn en men mag op grond van de verrichte metingen ver wachten, dat de ontvangst op beide exclusieve (d. i. uitsluitend voor Neder land bestemde) golflengten hier te lan de geen aanleiding tot klachten zal ge ven. De Nozema bouwt het nieuwe zend station; komen de genoemde zenders in gebruik, dan verdwijnen die te Kootwijk (1875 m.), te Jaarsveld (414,4 m.) en te Hilversum (301.5 m.) KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Geref. Gem. Maandag- éétn Januari, 9.30 v.m. dhr. v. d. Woes tijn© van Rotterdam. Ds. Reddingius Zondagavond 6.30 u. in het clublokaal voor de Vereeniging van Vrijz. Hervormden, af deeling Burgh- Haamstede. Ned. Herv. Kerk. NOORDGOUWE. Nieuwjaar 9.30. u., ds. van Griethuijsen. DREISCHOR. Zondag a.s., 's avonds 5 uur, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Nieuwjaarsdag geen dienst. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 31 Dec. en Maandag 1 Jan. Oudejaar en Nieuwjaar), Ned, Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. Oudejaar 7.30 ure, ds Valeton (Oudejaars-oolieote). Kleine Kerk. Oudejaar 10, ds. Marsman van Bruinisse en 7 ure, ds. Pijnaoker Hor dijk (Koorzang en Coll. emer.-pred. en pred.-wed.) Nieuwjaar 10 ure, ds. Valeton. Lath. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. Oudejaar 10 en 6 ure, oand. W. O. P. den Boer. Nieuwjaar 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. Oudejaar 9.30, ds. Hoogendoom, 2 Lees- dienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Nieuw jaar 9.30 ure, idem. Leger des Heils (Poststraat) Oudejaar 10 kapt F. G. Kremer, 3 30 Openluohtwerk 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) Oudejaar 9.30, 2 en 6 ure, dhr, v. d. Woestijne van Rotterdam Oud-Geref. Gem. Oudejaar 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. De beteekenis van het Pauselijk bezoek aan Victor Emanuel De uitvinder der moderne duik boot, Laubeuf, overleden De aardbeving in Anatolië eischt meer dan achtduizend dooden In 32 uur per vfiegclipper over den Atlantischen Oceaan Regeling vergoeding van burgers bij militaire werkzaamheden Matige tot lichte vorst Voor Oudejaarsavond het adres voor fijae Appelbollen, Appelflappen, 8au»ijzenbroodjes en zoute Ötengels. Voor dien avond zeker de bekende Zwezerik- en Kalfscroquetten 2 25 ot. en porties HUZARENSLA van af 25 ot. VERRENIEUWSTRAAT - ZIERIKZEE E ZONDAGAVOND 7 ure ds. Pijnacker Hordijk, 1 Zang door de Vrijz. Koren VEREEN. lynijuinLa HERVORMDEN Poos 30-60d Bij Apothai Drojisisn Barometerstand van hedenmiddag 2 *uur: Zon op.: Zon onder: 30 Dec. 8,t2 15,52 31 Deo. 8,12 15,53 Maan op: Maan onder: 30 Deo. 21,34 10.09 31 Deo. 22,53 10,37 IJL11 1 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaig water: 30 Deo. 5,11 17,40 10,51 23,03 31 Deo. 5,55 18,23 11,38 23,59

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1