ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mKÊM opgeh<H^H lm WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 ZMERUCZgSOff COÜPAMT Bericht De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzea f 1.80. Voor het buitenland f 10.P« jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. -.707.- 1680 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14223 l ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suceesjes" 80 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur In verband [met de Nieuwjaars- drukte zal de Nieuwsbode a.s. Zaterdag niet worden uitgegeven H.H. adverteerders gelieven hier mede rekening te houden De Directeur ONDER DEN SCHIJNWERPER staan de vele Kerstboodschapp n van gekroonde en ongekroonde hooiden in Europa en Amerika, van Koning George VI van Engeland, president Roo sevelt, Paus Pius XII, Edouard Daladier, Minister Hess en militaire chefs der oor logvoerende landen. Naast deze sprak onze Prinses tot Haar volk; uit den aether drongen Haar woorden diep in de harten van allen binnen en buiten onze grenzen, die naar deze vredesbood schap luisterden en naar de voorlezing van het Kerstevangelie door Prins Bern- hard. President Roosevelt heeft een korte radiorede gehouden, waarin hij zeide: „Het jaar, dat in vrees voor rampspoe den is begonnen, eindigt in de ontzet ting van een oorlog, welke nieuwe ver twijfeling aan den last, welke door het gebrek aar algemeene menschelijkheid reeds door de wereld wordt gedragen, zal voegen. Laten wij, die nog in vrede leven, op dezen dag van oorlog en droef heid voor vele andere landen, niet slechts ons gelukkig lot gedenken; laten wij ook bidden, dat ons de kracht wordt gegeven, voor de anderen te leven. Paus Pius XII heeft een rede gehou den, waarin hij sprak over het conflict in Europa en over de mogelijke gevolgen daarvan op sociaal en oeconomisch ge bied. Voorts herinnerde hij in het bij zonder aan de vergeefsche pogingen van het Vaticaan om den oorlog te voor komen en verzocht hij de regeeringen de voorwaarden te preciseeren, waarop zij bereid zouden zijn vrede te sluiten, doch een vrede, welke eervol is voor alle volkeren. De Paus gaf voorts de grond slagen aan, waarop volgens zijn meening de vrede zou moeten worden gebaseerd. De Engelsche koning zeide in zijn boodschap o.m.: Een nieuw jaar breekt aan. Wij kun nen niet zeggen, wat het zal brengen. Indien het vrede brengt, hoe dankba -r zullen wij dan zijn! Indien het voort- gezetten strijd brengt, zal Engeland onversaagd blijven. Intusschen geloof ik, dat wij allen een boodschap van bemoedi ging kunnen vinden in de regels, die ik u tenslotte wil voorlezen: „ik zeide tot den man, die aan de poort van het jaar stond geef mij licht, opdat ik vei lig het onbekende kan binnentreden en hij antwoordde: treedt naar buiten in de duisternis en leg uw hand in de hand Gods. Dat zal beter dan licht voor u zijn en veiliger dan een bekenden weg. Moge deze almachtige hand ons allen leiden en steunen". Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft ook een kerstrede gehouden. De oorlog is, aldus Hess, ontstaan uit den haat tegen het omhoog strevende Duitsch- land. Om het Duitschland van den arbeid, de sociale rechtvaardigheid en den op bouw stuk te maken, hebben de machten, die aan de touwtjes trekken, in Engeland en Frankrijk de volken tegen Duitsch land gemobiliseerd, daarom werd Polen tegen Duitschland opgehitst. Onder de slagen, welke hun werden toegebracht, hebben de ergste vijanden van Duitsch land hun doel bekend gemaakt, n.l. het verdeelei- van nog meer Duitschland on der zijn tegenstanders, het verbrokkelen van de rest in kleine zwakke staten. Het Duitsche volk -weet, dat zij de Duitsghers willen vernederen tot werkdieren voor zichzelf, het geheele volk in slavernij willen brengen. Men kan evenwel gerust zijn, sterker dan hun wil om te vernie tigen, is de Duitsche wil om te overwin nen. Het geheele volk is één enkele wal, opgeworpen tegen het Westen. En tenslotte heeft de Fransche premier Daladier ook nog een duit in het zakje gedaan, door te vertellen, dat het niet mogelijk is dat Duitschland's mo reels kracht onaangetast is gebleven. Iedere Duitscher moet er zich rekenschap van hebben gegeven, zeide hij, dat het ongeluk, dat over de wereld komt, door de daden van zijn leider veroorzaakt zijn. Wanneer hij afdaalt in de diepten van zijn geweten, ontmoet hij de vervloe- KERSTMIS IN HET PALEIS Treffend van eenvoud en huiselijk heid Beatrix' stem klonk door den aether Maandagmiddag is over beide zenders een uitzending verzorgd van het Kerst feest van de Koninklijke familie in het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage, wel ke uitzending, in de eerste plaats voor de gemobiliseerden was bedoeld. De K Mviering was treffend in haar eenvoudig menschelijkheid en huiselijk heid en zij zal de tallooze luisteraars in den lande hebben ontroerd. Prins Bernhard ving de uitzending aan met de mededeeling, dat de familie om de Kerstboom, waarvan de lichtjes ontsto ken waren, verzameld was en dat hij eerst zou voorlezen het Bijbelverhaal van de geboorte van Christus uit het Evan gelie van Lucas (2, vs. 1—20) en dat daarna zijn vrouw een kort woord zou spreken. In uitstekend Nederlandsch en met een voortreffelijke voordracht heeft de Prins het Bijbelverhaal vcfor de Zijnen en voor geheel Nederland voorgelezen. Tusschen de voorlezing door kon men de vreugde en bewondering van Prinses Beatrix, die zich als een echt kind, niet geheel stil kon houden, beluisteren, terwijl we ook de zwakke kreetjes van haar zusje mee- nen te hebben gehoord. Deze geluiden deden aan de voorlezing geen afbreuK; integendeel, zij versterkten den indruk van 'n Kerstviering met 't geheele gezin. Met het zingen van twee verzen van het Kerstlied „Stille nacht, Heilige nacht", werd deze indrukwekkende Kerstviering welke, als het kan, de band tusschen koningshuis en volk nog hechter maakt, besloten. Veel Kerstboodschappen hebben in deze dagen, in alle talen, door den aeth r geklonken, inaar weinigen zijn er zóó mooi, zoo zuiver menschelijk geweest, als die van Prinses Juliana. Dat waren woorden, dadelijk van mehschtot mensch, van hart tot hart. Zij sprak van het vele leed in de wereld, van de groote zorgen in ons land en elders in de wereld. Zij stelde daartegenover de Kerstboodschap die het Licht brengt in een donkere wereld; juist in deze som bere dagen laat Zij Kerstlicht schijnen over de wereld. SUIKERBIETENTEELT WORDT UITGEBREID met het oog op de onzekerheid der overzeesche verbindingen en de wenschelijkheid, om een reierve- voorraad te vormen De regeering heeft besloten, om met het oog op de onzekerheid ten aanzien der overzeesche verbindingen, de suiker bietencultuur hier te lande uit te breiden. Tot dusverre werd steun verleend, d.w.z. een richtprijs gegarandeerd, voor 1586 kingen van zijn slachtoffers en de ver- wenschingen der gemartelde volken. Men zeg; hem wel, dat hij strijdt, omdat wij hem tot slavernij willen brengen, maar hij weet, dat hij het is geweest, die be gonnen is andere naties te knechten, ter wijl Frankrijk en Groot-Brittannië met hem wilden samenwerken en hem reeds herhaaldelijk bewijzen hadden gegeven van hun oprechten wensch tot loyale overeenstemming en vrede. Rusland heeft op Kerstdag geen en kel woord tot de wereld gericht, mo gelijk wel uit overweging, dat niemand hen gelooven zou, want in het verdraaien van feiten zijn de Russen experts. Alleen de nuchtere Westerlingen, wien het den ken, luisteren en vergelijken nog niet verboden is, weten beter. Zij steken dan ook hun sympathie voor het kleine, dap pere Finsche volk niet onder stoelen of banken, als de Russische troepen har de slagen moeten incasseeren in de bar re koude aan de rand van den Poolcirkel. De Sovjettroepen blijken slechts een zeer betrekkelijke gevechtswaarde te hebben. Haar kader is niet opgewassen tegen zijn taak; het Russische opperbevel blijft on der zijn opdracht. Het is een leger voor den burgeroorlog, een leger waarvoor iedere buitenlandsche onderneming iets buitengewoon hachelijks is. Dit is een fei- telijxe toestand, welke aan het geheel van de internationale crisis een nieuw aanzien geeft, dat men niet uit het oog kan verliezen, wanneer men wil, dat het Duitsch-Russischc samenspannen niet de resultaten zal opleveren, welke Berlijn en Moskou ervan verwachten voor hun politiek van overheersehing. IGNACY MOSCICKI, i de president der voormalige Poolsche republiek, die te Craiova in Rumenië is geïnterneerd, is ernstig ziek. Hem is verlof verleend zich met vrouw en dochter in Zwitserland te vestigen i i - millioen kilo, overeenkomende met een gemiddelde oppervlakte van 44.000 hecta ren en 220 millioen kilo suiker, welke hoeveelheid voldoende is voor de con sumptie doch de behoefte der exportee- rende suikerverwerkende industrie, b.v. gesuikerde gecondenseerde melk, onge dekt laat. Het ligt thans in de bedoeling, om in het komende jaar den nader vast te stellen richtprijs te garandeeren voor 2000 millioen kilo bieten, dus een vierde deel meer dan tot dusver. Dat houdt dus in, dat de suikerbietenteelt kan worden uitgebreid tot 55.COO hectaren en de sui kerproductie tot 275 millioen kilo. De hoeveelheid suiker, welke dus extra zal worden gemaakt in eigen land, n.l. 55 millioen kilo, is precies de hoeveelheid, welke vorig jaar ons land verliet, ver werkt in volle en magere gesuikerde con dens. De thans met suikerbieten te beteelen oppervlakte, n.l. 55.000 hectaren, is niet temin nog kleiner dan vóór de crisis, toen 60.000 a 65.000 het gemiddelde was. j Het doel van de maatregel is, om een reserve-voorraad te maken; de aankoop van Javasuiker welke bij overeen- komst is geregeld zal gewoon door- gaan, voor zoover de overzeesche ver- j bindingen dat mogelijk maken. 1 VERSCHILLENDE BERICHTEN Badinrichting afgebrand Zondagochtend is door tot nu toe on bekende oorzaak brand ontstaan in de groote badinrichting „De Otter" teLoos- d r e c h t. De brandweer kon niet verhinderen dat zoo goed als het geheele gebouw alsmede de inboedel een prooi der vlammen werd. Slechts een achtergedeelte van het gebouw kon behouden blijven, doch hier richtte het water veel schade aan. Naar wij vernemen is in verband met den brand de politie-deskundige mr. P. Frima uit Hilversum ontboden, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, na afloop waarvan op last van den officier van justitie de exploitant van het restau rant, de heer Bicker, is aangehouden en in arrest gesteld, op vermoeden van brandstichting. Moeder en dochter verongelukt Tengevolge van de gladheid van den weg is Maandagmiddag op den Kortsteek- terweg te Alphen aan den Rijn, een auto, waarin zeven personen waren ge zeten, in een sloot gereden, waardoor twee inzittenden, de 31-jarige mevrouw de Kooker uit Lisse en haar vijfjarig dochtertje zijn verdronken. De auto werd bestuurd door den heer Schalkwijk uit Oudewater, die met het echtpaar de Butter met twee kinderen eveneens uit die gemeente, en mevrouw de Kooker en haar dochtertje op weg was naar Lisse. Op den Kortsteekter- weg, welke van een asphaltdek is voor zien, is de wagen vermoedelijk geslipt, waardoor hij van den vier meter hoogen wallekant in de langs den weg gelegen sloot stortte, na eerst 'n brugleuning van den oprit te hebben vernield. De wagen sloeg over den kop en zakte met de wielen omhoog door het ijs. De eenige, die het ongeluk op dezen stillen weg bemerkte, was een boeren arbeider, de heer H. van der Louw, die zich geen oogenblik bedacht en geheel alleen trachtte de inzittenden te redden. Aan zijn kordaat optreden is het onge twijfeld te danken, dat nog vijf van de zeven inzittenden er het leven hebben afgebracht. Houtschepen vrijgegeven De vijf Nederlandsche houtschepen, de Vecht, de Zaan, de Schie, de Eem en de IJsel, van de n.v. Houtvaart, welke drie weken in Duitschland zijn opgehouden, zijn Maandag te Rotterdam aangekomen. De schepen waren in de Oostzee door gewapende Duitsche treilers aangehouden en naar Swinemuende opgebracht. Van daar ging men naar Kiel en ten slotte kwamen de booten te Hamburg terecht. Donderdag 21 December kreeg men van de Duitsche marine-autoriteiten verlof om te vertrekken. Zondagmiddag kwamen de booten in den Waterweg aan, waar zij Maandag om twee uur nog lagen in ver band met den zwaren mist. Ondanks dezen mist is men toch den Waterweg opgevaren en om vijf uur kwamen de schepen te Rotterdam, waar zij in ver schillende havens ligplaats hebben ge vonden. Oude vrouw verbrand De 91-jarige vrouw J. P. Andriessen uit de Gouvernestraat te Rotterdam, wilde Zondagochtend omstreeks half elf een gascomfoor aansteken. Daarbij ge raakte de gasslang los, tengevolge waar van brand ontstond en waarbij haarklee- ren vlam vatten. Op haar hulpgeroep kwam een buurman die in hetzelfde pand woont te hulp. Deze sloeg een deken om de vrouw, zoodat haar bran dende kleeren werden gebluscht. De G.G.D. die inmiddels gewaarschuwd was, vèrvoërde de vrouw, die ernstige brandwonden had opgeloopen, naar het St. Francus Ziekenhuis. Daar is zij over leden. Mijn ontploft Zondagmorgen 5 uur is heel de be volking van Den Helder opgeschrikt door een zwaren slag, die de woningen op haar fundamenten deed trillen. Ver scheidene ruiten op de badplaats Huis duinen en in Den Helder vielen aan stuk ken. Een mijn tegen een van de golfbre kers vlak voor den vuurtoren te Huis duinen was tot ontploffing gekomen. De hevigheid van de ontploffing bleek uit het groote gat in den golfbreker. Het had een omtrek van ten minste zeven meter bij een diepte van één a ander- halven meter.—Op honderden meters ver vond men de zware steenen, die uit den golfbreker waren geslagen en de be- schoeiingspalen van den golfbreker lagen over grooten afstand verspreid. Later op den dag spoelden nog verscheidene mijnen aan, maar deze ijzeren zee-egels konden tijdig gedemonteerd worden. Vlam in de pan Een droevig ongeval heeft zich vlak voor de feestdagen in het gezin van de familie Bruin in de Bothastraat te D e n Helder voorgedaan. De 50-jarige echt- genoote van den heer Bruin was in de bijkeuken bezig met het klaarmaken van den maaltijd. Op een petroleumstel stond een pan met vet, waarbij mevrouw Bruin wat water voegde. Waarschijnlijk is toen de vlam in de pan geslagen, waardoor mevrouw Bruin in brand geraakte. De vrouw, die in haar radeloosheid niet wist wat zij doen moest, holde naar buiten. Eenige voorbijgangers trokken hun jassen uit en wierpen die om de brandende vrouw. Het vuur was daardoor vrij spoe dig gedoofd. Mevrouw Bruin had echter zware brandwonden over het geheele lichaam. Zij werd op een brancard in de hulpauto van de politie, die spoedig ter plaatse was, naar het Marine-hospitaal vervoerd, waar zij aan haar verwondin gen is overleden. Brand in een bioscoop Een geweldige brand, als nog zelden in Tilburg voorviel, heeft Dinsdag ge woed omstreeks het middaguur in het City Theater, dat in het hartje van de stad ligt. Honderden en honderden per sonen, die juist uit de kerk huiswaarts kwamen, hebben het lugubere spel van rook, vlammen en water enkele uren ga degeslagen. Een lid van het personeel, de 35-jarige kaartjesknipper Dumoulin, is zwaar gewond. Enkele honderden kinderen, die voor het gebouw stonden te wachten, om voor de kindervoorstelling, die om 12 uur zou Alle Kerstboodschappen waren niet van vredelievenden inhoud Duitschland vraagt vrijlating van geïnterneerden der .Graf Spee" Suikerbietenteelt wordt In 1940 met 25 procent uitgebreid Wagen met 7 Inzittenden bij Alphen te water geraakt Echtpaar te Zierikzee Maandag nacht door gas gestikt Sneeuwbuien Oplossing prijsvraag voor het kind Kinderzegel; oiordeel; onraad; Pasdien; trambaan; Krimpen; iedereen; loader draven; ezelin; regenton; zjojndaar; egaal gebruiken; Evert; lqoidzw&ar; Steemwijk. Koopt Kinderzegels Zon op.: Zon onder: 28 Deo. 8,t2 15,31 Maan op: Maan onder: 28 Deo. 18,56 9,03 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 28 Deo 3,52 16,12 9,25 21,32 beginnen, te worden binnengelaten, moesten in allerijl worden weggeleid. Was de brand tijdens de voorstelling uit gebroken, dan was het leed wellicht niet te overzien geweest. Hoe de brand is ontstaan valt niet di rect te melden. De brand zou ontstaan zijn in de filmcabine, anderen beweren, dat kortsluiting de schuld is. Het ver moeden werd ook geuit, dat een weg geworpen sigaar of sigaret oorzaak is. De schade is nog niet te schatten. KORT EN BONDIG Het Spaansche visschersvaartuig Pu- rita Perez, thuisbehporende in de haven Isla Cristina, is met een bemanning van 53 koppen gestrand bij' Villa Real Santo Antonio. 48 opvarenden, van de Purita Perez, onder wie de kapitein en vier kinderen, zijln om het leven geko men. Vijif werden gered, doch een huini- ner is in het ziekenhuis te Atamonte bezweken. Reeds zijln 6 lijken aange* spoeld. Het schip is geheel stuk gesla gen. Anthonie Hermaim Gerard Fiok kier, de wereldbekende Nederl. vlieg tuigbouwer, directeur van de N.V. Ned Vliegtuigenfabriek Fokker, is na herhaal de bloedtransfusies welke geen baat meer konden geven. Zaterdagmorgen om half negen (14 uur Amsterdamsche tijld), in het ziekenhuis te New York, waar hij werd verpleegd, tengevolge van een her senvliesontsteking, lo ver leden- De legatieraad der Duitsche ambassade heeft den Argenlijnschen minister van buiten landsche zaken, Cantilo, een nota van de rijksregeering overhandigd, waarin de vrijlating verzocht w|oirdt van de geïnter neerde officieren en manschappen van de Graf Spee, en waarin de redenen van dit verzoek wlorden uiteengezet. Can tilo zal de mota bestudeenen en binnen kort lb>eantw|o orden. De Duitsche nota is niet in den vorm van een krachtig pro test gesteld, doch zuiver een uiteenzet ting van het Duitsche standpunt. Maan*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1