ZIERIKZEESCHE N IIEUWS O m DE Sjpj H iifyf A. TIMMERMAN Cz. VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 D© Kern ABONNEMENT: OPCiENOF [ZEESCHE CO 1797 - 1889 QASTE IAARCANC No. 14221 Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland1 flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 60 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suceesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het helle licht van de historie op den sovjet Tsaar aan de Moskwa, op Joseph Stalin, die gisteren zijn zestig sten verjaardag vierde en bij die gelegen heid, door den oppersten raad van de sovjet, den titel werd verleend van „Held van den socialist, arbeid", alsmede deLe- ninorde kreeg voor zijn buitengewone dien sten den lande bewezen. Hitier heeft op dezen dag aan Stalin het volgende tele gram gezonden: „Bij gelegenheid van uw zestigsten verjaardag verzoek ik u mijn oprechtste gelukwenschen te willen aan vaarden. Ik voeg hierbij mijn beste wen- schen voor uw persoonlijk welvaren evenals voor een gelukkige toekomst der volkeren van de bevriende Sovjet-Unie Dit telegram heeft in politieke kringen te Berlijn zeer de aandacht getrokken. Het wordt beschouwd als een teeken hoezeer de verhouding zich binnen kor ten tijd veranderd heeft. Streng naar het protocol gemeten kwam een officieel te legram van gelukwensch van het staats hoofd aan Stalin feitelijk niet te pas. Immers als gelijkstaand met een staats hoofd in Rusland is te beschouwen de heer Kalinin, terwijl Molotov de chef van de regeering is. Stalin is officieel niet anders dan secretaris van de partij. Dat men zich tegen de gewoonte, ook van 't nationaal-socialistische Duitschland, over dit formeel bezwaar heeft heengezet, be wijst inderdaad hoezeer men daar op een vriendschappelijke verhouding tot Rusland gesteld is geworden. Ctalin van staal! Zijn naam symbo- liseert zijn karakter. In de lange jaren van ballingschap en omzwerving, die hij onder het tsaristi sche regiem heeft gesleten, is zijn gemoed verhard, is zijn politiek fanatisme ver steend. Zijn aangeboren Aziatische sluw heid heeft zich ontwikkeld tot een raffi nement, dat slechts zijn weerga vindt in de geschiedenis der Middeleeuwen en de Oudheid. Hij is nooit en geen oogenblik teruggeschrokken voor de consequenties, die zijn staatkundig ideaal naar zijn in zicht voorschreef. Wanneer de volledige geschiedenis van het bolsjewis tisch regiem eenmaal zal worden ge boekstaafd, zal Stalin daaruit wellicht oprijzen als de wreedste, hardvochtigste staatsman, dien de geschiedenis ooit heeft voortgebracht. Zijn politiek heeft zich gekenmerkt door bloed en nog eens bloed. Elke cri sis, die zich onder zijn bewind heeft voorgedaan, heeft hij opgelost door bruut geweld, door den stommen kogel, in naam van een theoretische communistische leer Dezelfde tactiek, die Stalin in zijn bin- nenlandsche politiek heeft toegepast, past hij ook toe in zijn buitenlandscfte: het opjagen van de eene macht tegen de andere, van den zwakste tegen den sterkste. Aldus valt het bondgenootschap van Stalin met Hitier te verklaren, zoo als vroeger de mislukte eenheids- en volksfronten van deze tactiek getuigenis hebben afgelegd. Stalins tegenwoordige buitenlandsche politiek maakt thans haar zwaarste proef door. r inland, dat men met geweld tracht te onderwerpen, is van Stalin's politiek een belangrijk onderdeel. De Finnen zijn echter geen Polen; -zij worden dan ook niet van twee kanten aangevallen, ter wijl zij bovendien steun kregen uit alle deelen van de wereld, die sympathie hebben voor dien strijd om de onafhan kelijkheid en niet minder worden ge schraagd door hunne natuurlijke bond- genooten, vorst en sneeuw. In 't Noor den zijn de Finsche troepen thans tot groote activiteit gekomen en zij hebben hun terugtrekkende beweging gestaakt. Het is niet te zien of dit hun gelukt is doordat zij op doeltreffende wijze ver sterkt zijn, of dat de toenemende koude den Russen den verderen opmarsch on mogelijk maakt. De reeds lang verlangde sneeuw valt thans, volgens sommige be richten, in dit gebied in ruime mate en deze omstandigheid schijnt een belang rijk aandeel gehad te hebben in het stop pen van de Russen, die, nu zij eenmaal niet verder kunnen, natuurlijk de nadee- len van hun aanvankelijke snelheid van oprukken gaan ondervinden. De Russen schijnen volledig verrast te zijn door de Finsche tegenaanvallen in het gebied van Salla en trokken zich terug in de dichte pijnwouden. Verscnei- dene afdeeling geraakten geïsoleerd van de hoofdmacht en vormden op deze wijze een dankbare prooi voor de snelle Finsche ski-troepen. In étjji geval schijht op deze wijze een geheel Russisch batal- Provinciale Staten van Zeeland Algemeene beschouwingen Wel vaartspeil van het platteland De samenstelling van G. S. Weldra aanbesteding brug oyer Zandkreek In de gisteren voortgezette vergadering werd een begin gemaakt met de alge meene beschouwinen over de begrooting voor 1940. Dr. Staverman (v.d.) oefende critieK op de samenstelling van het college van Ged. Staten. Spr. betreurde het, dat we derom geen rekening is gehouden met de SDAP en de Vrijzinnig Democraten. De heer Onderdijk (s.d.) was het even min eens met de samenstelling van het college. Spr. zei vervolgens niet te kun nen sympathiseeren met het principe van het provinciaal bestuur, dat de zorg voor werkloosheidsbestrijding niet tot de taak der provincie behoort. Z.i. laat ook de welvaartspolitiek in Zeeland te wenschen over. Er ligt in deze pro vincie zooveel werk op uitvoering te wachten, dat we in de eerste 50 jaar geen werkloosheid behoeven te kennen. Spr. diende een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd middelen te treffen om het welvaartspeil der plattelandsbevolking te verhoo- gen en zoo noodig ter bereiking van dit doel een commissie van advies in te stellen. Mr. baron v. d. Feltz (c.h.) kon zich geheel vereenigen met het finantieele beleid van Ged. Staten. Spr. kon het voornemen van Ged. staten om geen nieuwe lasten aan te halen toejuichen. Met dit voornemen is volgens spr. niet in overeenstemming een grootere uitgave voor t.b.c.-bestrijding. Spr. drong er op aan, dat Ged. Staten bij het voorleggen van voorstellen voort aan meei inlichtingen zullen verschaffen. Over de kwestie der samenstelling van Ged. Staten zei spr., dat de c.h. fractie aanvankelijk haar verzet te gen de samenstelling van een college op breedere basis had opgegeven. De rech ter partijen hebben toen getracht zoo'n breeder* basis te vormen, doch dit bleek niet mogelijk, omdat enkele partijen prin- cipieele bezwaren hadden. De heer Kodde (St. Geref.) achtte het gewenscht te trachten voor de welvaarts politiek meer bijstand van het Rijk te krijgen. Spr. drong aan op afschaffing van het drukken der notulen; op samen stelling der algemeene afdeelingsversla- gen door de statenleden; en op belas tingverlaging, zoodra zulks mogelijk is. Dat de St. Geref. weigerden hun mede werking te verleenen aan de samenstel ling van een college van Ged. Staten op breedere basis sproot voort uit hun onwil om met de R.K. samen te gaan. De heer Boogerd (lib.) zei over de samenstelling van het college van Ged. Staten, dal de liberalen hun bemiddeling hebben verleend om tot een breedere basis te geraken en om een lid van de s.d.-fractie in het college te brengen. Toen bleek dat dit idee niet te ver wezenlijken was, hebben de vrijzinnig democraten den liberalen in een open bare vergadering verweten, dat zij door de rechtsche fracties op sleeptouw waren genomen. Spr. betreurde deze houding der vrijzinnig democraten, die hij als on- jon van 800 man vernietigd te zijn. De Russen hebben vooral wat hun mecha nische wapens betreft veel van de koude te lijden, de motoren van talrijke tanks moeten bevroren zijn en niet in staat om aan de actie deel te nemen. De roode troepen worden thans bij Petsamo, in het hooge Noorden door de Finnen ach tervolgd juist kenschetste. Het feit, dat de liberale fractie de gelegenheid te baat heeft ge nomen den heer van Bommel van Vloten voor het college van Ged. Staten te behouden, is zeker geen bewijs van de opvatting der vrijz. democraten dat de liberalen het belang der partij hebben gesteld boven het belang der provincie. De heer Vienings (r.k.) zei, dat zijn fractie niet heeft willen meewerken om een s.d.-statenlid in het college van Ged. Staten te brengen, omdat men er in r.k. kringen er nog niet van overtuigd is dat de ommezwaai der s.d.a.p. van blijvenden duur zal zijn. Spr. vroeg hoe het staat met den bouw van de Noord- Bevelandsche brug. De heer van 't Hoff (a.r.) ontkende, dat de samenstelling van het college van Ged. Staten het resultaat zou zijn van onwil zijner fractie. Met de poging de belastingverlaging van het vorige jaar weer ongedaan te maken, kon spr. zich niet vereenigen. Met betrekking tot de PZEM merkte spr. op, dat deze instelling meer kan doen voor verlaging der tarieven en dat zij te hooge afschrijvingen verricht. Het lid van Ged. Staten, mr. Stieger (r.k.) de sprekers beantwoordend, zei, dat de werkloozenzorg en de gezondheids zorg de volle belangstelling van het col lege hebben. Ged. Staten zijn bereid de m o t i e-0 n d r d ij k over te nemen. Door de commissie voor de werkver ruiming zijn in 1940 aanvragen tot werk- objecten ingediend tot een bedrag aan werkloonen van rond f 200.000. De Zeeuw- sche Grondverbetering-Mij. is nog niet wettelijk goedgekeurd, doch voorloo- pig wordt haar taak behartigd door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij in sa menwerking met de Ned. Heide-Maat- schappij. Ged. Staten doen al het moge lijke om de werkverschaffing te bevor deren, maar de finantiën der provincie staan niet toe daarvoor finantieele hulp te verleenen. Naar versobering van het jaarverslag zal het volgend jaar worden gestreefd. Voor intrekking der belastingverlaging achtte spr. thans nog geen gronden aan wezig. Naar aanleiding van de vraag inzake do tot stand koming van de Noord-Bevelandsche brug deelde spr. mee dat de aanbesteding weldra tegemoet kan worden gezien. Dat de PZEM elk jaar veel afschrijft, houdt verband met een achterstand van f 240.000, die nog moet worden ingehaald. De artikelsgewijze behandeling van de begrooting gaf geen aanleiding meer tot opmerkingen van beteekenis. De begroo ting werd met algemeene stemmen er waren toen nog 26 leden, aangenomen. De voorzitter bood tenslotte de leden zijn beste wenschen aan voor het komen de Kerstfeest. Moge het voor de leden en hun gezinnen en de geheele provin cie, voor heel het land, voor heel de menschheid een gelukkig Kerstfeest zijn. Dat kan. Een gelukkig Kerstfeest is mo gelijk, een betere toekomst wacht als de mensch weer opziet naar God, als de wereld terugkeert van haar verdwazing. Spr. heeft daarin een vast geloof. Hier na sloot de Commissaris der Koningin in Haar naam deze tweede zitting der Staten. VERSCHILLENDE BERICHTEN - Italiaansch schip loopt op een mijn Gisteravond c.a. kwart over zes is het Italiaansche s.s. „Comitas", ter hoogte van Nieuwersluis, in de Wielingen, op een mijn geloopen. Een hevige ontploffing volgde. De ketels sprongen doch het schip bleef drijven. Onmiddellijk werden SOS- seinen uitgezonden, en van alle kanten kwam hulp opdagen. Uit V1 i s s i n g e n vertrok de sleepboot Seine en de Maas, en de reddingsboot van het Nederlandsen loodswezen. Ook uit Cadzand voer 'n red dingsboot uit. Bovendien vertrokken marineschepen naar de plaats des onheils. Van de 28 opvarenden werden twee stokers gewond. Om< 9 uur is de geheele j bemanning te Vlissingen aan land ge- bracht. De gewonden werden naar het Sint j Jozef ziekenhuis vervoerd en de overigen j door de Italiaansche vice-consul in Zee- j land, de heer Hoegen van Hoogenlande, in twee hotels ondergebracht. De „Co- mitas" is later bij het fort Rammekens op een zandplaat gezet. Vrachtauto door sneltrein gegrepen Gistermiddag is op den onbewaakten overweg in den spoorweg Haariem-Velsen nabij het station Bloemendaal een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vracht- Ruime sorteering Stalin, de man van staal, werd gisteren zestig jaar Treinbotsing in Duitschland eischt vele dooden en gewonden Ir. H. M. Damme sprak als voor zittervan Nederlandsch Fabrikaat Critiek op de samenstelling van Ged. Staten van Zeeland •- Binnenkort aanbesteding der brug over de Zandkreek Lichte vorst Firma Zierikzee - Tel. 110. wagen van de firma Houtgraaf werd hier gegrepen door een sneltrein. Beide in de cabine zittende personen, van der V. en van G., beiden gehuwd en vader van i resp. vijf en twee kinderen, waren op slag gedood. De versplinterde auto werd in stukken langs de spoorbaan terugge- den. Beide slachtoffers waren te Haar lem woonachtig. Vermoed wordt, dat 't stationsgebouw den bestuurder belet heeft den trein te zien aankomen. Dr. Colijn en de Unilever Onlangs deed in de pers het bericht de ronde, dat oud-minister dr. H. Colijn commissaris van de Unilever zou zijn ge worden. Van welingelichte zijde verne- w:ij' -'echter, dat dit bericht niet juist is geweest. Zeer onlangs heeft dr. Colijn in een besloten bijeenkomst te Groningen op een desbetreffende vraag verklaard, dat hij is aengezocht als adviseur, niet door de Unielever maar door een groep aan deelhouders, wier kapitalen onder invloed der internationale gebeurtenissen in het buitenland dreigen geblokkeerd te wor den. Een cijfer van rond 500 millioen gulden werd in dit verband genoemd. Het gaat hier dus niet om een com missariaat noch een adviseurschap in het belang van 'n internationaal concern, maar om een zaak waarbij groote eco nomische belangen voor Nederland op het spel staan. NEDERLANDSCH FABRIKAAT yanlettalJieuj C. J. J. VERTON Voor de feestdagen je adres voor het bereiden van kalkoenen Laat U ook een fjjjne Kerstkrans of W?ihoachtsstol thuis bezorgen J i prima grondstoffen VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Dr. Ir. H M. DAMME voorzitter van de vereeniging voor Ne derlandsch Fabrikaat (V.N.F.) heeft op de gisteren gehouden algemeene leden vergadering in Den Haag, o.m. gezegd: „Binnenkort, n.I. op 31 Maart a.s., zul len wij het 25-jarig bestaan van onze Vereeniging mogen herdenken. Wanneer ik een vergelijking maak tusschen de om standigheden, waaronder onze Vereeni ging werd opgericht in 1915 en nu, kan ik erop wijzen, dat op beide tijdstippen Nederland gebukt ging en gaat onder zeer zware economische moeilijkheden, maar tegelijkertijd kan ik erop wijzen, dat de toestanden van nu bijkans 25 jaar geleden en nu in velerlei opzichten ge lukkig geheel verschillend zijn. Toen stond de Nederlandsche industrie nog lang niet op het peil, dat zij thans Predikbeurten te Zierikzee Zondag 24 December. Maandag 25- en Dinsdag 26 December (le en 2e Kerstdag). Ned. flerv. Kerk. Ni^uvre Kerk. 10 ure, da. Pijnaoker Hordijk, le kerstdag 10 ure, da. Valeton. Kleiue Kerk. 10 en 7 ure, da. Valeton. le kerstdag. 10 ure, ds. Reddingiua (Coll. /,Tot 8teun") en 5 ure, Kerstfeest van de Zondagsschool (Collecte). Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, oand. Gr&pe, hulppr. te Roosendaal, le kerstdag idem. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. le kerstdag 9.30 en 6 ure, idem. Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Openluoht- werk 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Geref. Gea. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Lees kerk. le kerstdag idem. Oud-Geref. Gea. 9 30, 2 en 6 nre, Leeskerk. le kerstdag 9.30, 2 en 6 ure, dhr. E. Wijnne van Kamperveen 2e 7 ure, idem. heeft bereikt. Toen was de belangstelling van onze landgenooten voor hetgeen de j Nederlandsche industrie beteekent en het groote belang dat zij voor de algemeene Nederlandsche welvaart heeft, nog vrijwel niet ontwaakt. Deze beide omstandighe den hebben zich gelukkig in deze afgeloo- pen kwart-eeuw op zeer gunstige wijze verbeterd".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1