ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern Mijnhardtjes ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierlkuee f 1.80. Voor liet buitenland flO.— p# jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707-1689 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche NieuwsbodenZierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir. A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14220 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER blijve nog in den lichtcirkel der openbare belangstelling de tragiek van de „Graf S p e e" staan, die voor de kust van Uruguay ligt uit te branden en wier bemanning op kosten van de Duit- sche regeering in Argentinië wordt ge- interneerd. J De tragiek van den ondergang van de vestzakkruiser wordt nog sterker door de zelfmoord van den commandant Hans Langsdorff, die in zijn hötel te Buenos Aires door een revolverschot een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Dinsdagavond had men Langsdorff het laatst gezien. Hij sprak toen met de offi cieren van de Graf Spee. Tegen de journalisten zeide hij: Vandaag is er geen nieuws, maar morgen is er waar- sehijnlijk een groot bericht. Vroeger op 1 den avond had Langsdorff met de be- 1 manning gesproken, waarbij hij de laat- j ste instructies gaf en klaarblijkelijk toe spelingen maakte Oip zijn dood. Spre- kende over de 36 leden van de beman ning. die in den strijd zijn gedood, zeide hijEenige dagen geleden was het jullie droeve plicht de laatste eer te bewijzen aan jullie doode kameraden. 1 Misschien zullen jullie in de toekomst nog eens hetzelfde moeten doen". j Voor hij den dood zocht heeft ka pitein Langsdorff een brief aan den Duit- schen Ambassadeur te Buenos Aires ge schreven, waarin hij zegt, dat hij, toen hij opdracht kreeg om zijn schip tot zinken te brengen, het plan opvatte om, nadat de bemanning van boord was ge gaan, aan boord van zijn schip te sterven. Vandaag wordt kapitein Langsdorff mét militaire eer begraven. T erwijl het avontuur van het Duitsche vesizakslagschip nog nawerkt, eischen twee andere gelijktijdige oorlogsfeiten van belang de aandacht van Europa op: de Duitsche aanval uit de lucht op Brit- schc koopvaardij- en visschersschepen in de Noordzee en het luchtgevecht boven de Duitsche Noord-Westkust. Uit deze twee oorlogshandelingen zou men kun nen afleiden, dat beide partijen bezig zijn haar strijd in de lucht een scherper karakter te verleenen dan waar door hij zich tot dusver kenmerkte. Op het eerste gezicht is men geneigd, in den onverwachten, zeer methodisch uitgevoerden waaiervormigen aanval van de Shetlandeilanden tot Portsmouth een manoeuvre te zien tot het afleiden van de aöndacht van den „Graf Spee". Anderzijds kan men er evengoed een antwoord in zien opi de recente ver scherping van de Engelsche economische blokkade. Zij doen zich dan voor als een ondersteuning en verscherping van de economische contra-blokkade, die Duitschland door zijn duikbooten- en mij- nenoorlog tegen Engeland heeft ingesteld. Voor zoover de aanvallen der vliegtuigen zich richten tegen treilers, is het een economische tegenoorlog in klei nen s t ij 1. Verscheidene dezer weerloo- ze treilers werden getroffen. Of een dergelijk economisch hulpoffensief uit de lucht in belangrijke mate kan bijdra gen tot het doen slagen van de con- 1 tra-blokkade valt te betwijfelen. kA et hun bevriende bondgenooten, kou de en sneeuw, vechten de vrijheid lievends Finnen tegen de roode legers, die, hoewel sterker in aantal, minder goed toegerust blijken wat hun bewa pening betreft, zoodat tallooze onder danen van vadertje Stalin, die heden zestig jaar werd, in de besneeuwde bos- schen van Karelië den dood vinden. In het hooge Noorden bij Petsamo heerschen thans temperaturen van 30 graden onder nul en het schijnt dat de koude nog toeneemt. Hier hebben de Russen ver sterkingen ontvangen en moesten de Fin nen terug, maar op de Karelische land engte, waar de roode troepen na een zwari artillerie-voorbereiding, tot den aanval overgingen, gesteund door tanks van allerlei soort, waren de Finnen aan de winnende hand. Al deze aanvallen werden afgeslagen, terwijl de Finnen hun stellingen konden behouden. Mannen en vrouwen staan schouder aan schouder in dezen ongelijken strijd, waarin het recht aan hun zijde is. Maar wat be- teekent recht, als men daar geen macht achter kan plaatsen in de nieuwe aan gebroken periode van onrecht en zucht naar expansie en overheersching! K. L. OESCHj chef van den generalen staf van het Finsche leger HET RESULTAAT DER STAATSLEENING „De leening heeft niet opgebracht wat wenschelijk ware geweest". (Minister de Geer). Daarover zal iedereen het eens zijn, al kan men er over van meening ver schillen, of het bedrag van honderd mil- lioen, waarvoor werd ingeschreven, toch nog niet tot een zekere bevrediging kan stemmen. Immers men kan de dingen tegenwoordig van tal van gezichtspun ten uit beschouwen en al naar gelang het licht der omstandigheden er op valt, zal men ze donkerder of helderder kun nen zien. Blijven wij er van uitgaan, dat het een vrijwillige leening was en geven wij ons er voorts rekenschap van, dat optimisme heden ten dage een luxe is, dan is een bedrag van honderd mil- lioen, opgenomen tegen een rente, wel ke beneden die van de open markt bleef, stellig geen kleinigheid. Zou het succes, zoo vraagt men zich uiteraard nu af, grooter zijn geweest, indien de regeering het rendement der leening meer in overeenstemming had gebracht met dat, hetwelk thans met ter beurze genoteerde staatsfondsen en gemeenteleeningen valt te maken? Zou hel publiek m.a.w. zooveel meer ingeschreven hebben, indien de koers van uitgifte iets beneden pari was gesteld, de rente bijv. geen 4, doch 41/4 pet. zou zijn geweest dan wel dat de aflos- singsvoorwaarden voor den belegger aan trekkelijker waren gesteld? Het zijn vragen, waarop niemand met zekerheid een antwoord kan geven. Zoo veel staat echter wel vast in zijn toelichting heeft de minister daarop te recht de aandacht gevestigd dat er in de geschiedenis geen voorbeeld is, waar uit zou kunnen blijken, dat in oorlogstijd een leening kan slagen, indien men daar bij slechts de markt volgt. In den vori- gen wereldoorlog waren het een reeks van semi-gedwongen leeningen. TWEEDE KAMER Geen verlaging der leerlingentchael In de avondzitting van de Kamer, die kwart over 1 eindigde, heeft de minister van onderwijs de vele sprekers, die al- gemeene beschouwingen hielden over de onderwijsbegrooting, beantwoord. Met de meeste maatregelen zullen groo- te kosten voor 's-lands kas gepaard gaan. Spr kon zijn medewerking daaraan niet verleenen. Het gaat hem terharte, maar de nood dwingt. De defensiemaatrege len, noodig voor het behoud van het volk, doen afzien van vele maatregelen. Inderdaad moet met andere belangen dan de militaire rekening worden gehouden. Naar verbetering van het onderwijs moet voortgegaan worden. Maar er is ook verbetering mogelijk zonder nieuwe uit ga/en. Daarop moet allereerst de aan dacht zijn gevestigd. Het totaal der on- deiwijsbegrooting spreekt al duidelijke taal. Daar komen bij de uitgaven der gemeenten. In totaal 205 millioen uit de overheidskas. Daarbij komen de vele millioenen, door particulieren uitgegeven. T.a.v. de leerlingenschaal staat het meeste al in de mem. van antwoord. Deze is bij herhaling verhoogd, verslech- teid. Niemand wilde die. De financieele omstandigheden dwongen. Doch die zijn zeker niet verbeterd. En de toekomst is onzeker; wie weel, of maatregelen niet weer ongedaan moeten worden gemaakt. Dregeering is tegen veria- Een mooi Kerstgeschenk vindt U bij Kunsthandel Frans Murk ging der leerlingenschaal, ze zal steeds overwegen, of daartegen kan worden overgegaan. Spr. zou niets lie ver. Hij blijft diligent, ook t.a.v. de kweekelingen met acte en de bovental lige onderwijzers krachtens art. 56 sub 2 Het heeft den minister verwonderd dat zijn lezing te Utrecht zooveel be langstelling trok. Een half jaar tevoren trok een rede die niet. Het is een ver schil of men minister is of niet. De rede was geen program. Ze ver meldde alleen de verschillende wenschen Spr. kon daar alleen spreken als poli tieke volgeling van dr. Bos, bevorderend dat openbaar en bijzonder onderwijs niet tegenover elkaar staan. Verbetering en verniewing moeten uit het onderwijs zelf voortkomen. De openbare school moet opkweeken tot christelijke en maatschappelijke deugden. Spr. heeft gezegd, haar te zien ajs een gelijkgerechtigde richting naast de an dere. De minister ziet die richting als een Christelijk-humanistische. Hij erkende ook het goed recht van het confes sioneel onderwijs. Spr. protesteert erte gen 'ailsof hij de openbare school den nek wil omdraaien. Hij wenscht zijn krachten te besteden voor het onderwijs in Nederland. Spr. heeft gewezen op de belangstelling van ouders voor de open bare scholen, niet ter vervanging der overheidszorg. De minister zou die be langstelling gaarne willen zien buiten de overheidszorg om. Dat rijke scholen tot klassenverlaging zouden overgaan, was geenszins de bedoeling. Spr. had gemakkelijk een groot werk program kunnen opzetten. Maar voor een periode van 2 jaar noemde spr. al leen de volgorde van eenige onderwer pen. Dit was een quaestie van eerlijkheid. Spr. heeft een wetsontwerp waarin de formeele kant der spelling ge regeld wordt, gelijk voor overheid en school. Een wetsontwerp is beter dan een Kon besluit. De regeling zal ook gelden voor overzeesche gewesten. Dat het ad vies nog niet is binnengekomen, betreurt spr. De spelling zelve zal niet in de wet geregeld worden; daarbij komen K021. besluiten en algemeene maatrege len van bestuur. De molie-Wendelaar tot verlaging leer lingenschaal, werd met 48 tegen 22 stem men verworpen. Voor stemden de liberalen, sociaal- demoeraten, nationaai-soeialisten, christen democraten en communisten. KORT EN BONDIG De opvarenden van de Graf Spee vertoeven moig te Buenos Aires. De of ficieren mogen daar blijven em er zich vrijl bewegen, mits zij zich verbinden niet te probeeren de Argentijtasehe hoofd stad te verlaten. Den minderen/ schepe lingen is dit aangenaam verblijf echter ontzegd; zij zullen geïnterneerd werden op het eiland Martin Garcia in demi Rio de la Plata. De commandant van de voormalige Duitsche vestzakkruiser „Ad miral Graf Spee", welke ,vooir de Zuid- Amerikaansche kust door de bemanning in brand werd gestoken, heeft door een revolverschot een eind aan zijini leven gemaakt. Vandaag wordt Hans Langs dorff met militaire eer te Buenos Aires begraven. Hoever, de voorzitter van het Amerikaansche comité vioor hulp aan Finland, heeft een bedrag vain 100.000 dollar gezonden aan Risto Ryti, deini Fin- schen minister-president. Dit bedrag is beijengebracht bij' openbare inschrijving. Het is ontvangen in de eerste week ma de oprichting van het comité. Gene raal Franco heeft lopdracht gegeven, dat de meeste vliegvelden in Spanje aaini den landbouw teruggegeven zullen worden» De politieke junta heeft verder besloten een nationale arbeidsorganisatie op te richten, maar het voorbeeld van de Italiaansche „Lavonoi", om den ar beiders de bescherming van den staat te verzekeren, -r- Tijdens een lunch van het koloniaal instituut te Parijs heeft de Fransche minister van mariinie, Cam- pinchi, medegedeeld, dat 30 tot 35 Duit sche onderzeeërs tot zinken zijm ge bracht door de Britsche marine, terwijl de Fransche marine er zeker 10 heeft vernield. De Italiaansche minister van nationale opvoeding, Bottai, heeft bij de opening van eem te\n toonstelling „het Ita- iaansche boek" te Athene in tegenwoor digheid van den Koniinlg, den minister president en vele autoriteiten, in een toe. spraak de groeten overgebracht van Mus- solini en het Italiaansche volk aan het Grieksche volk. De minister herinnerde er aan, hoe de |oude Grieksche en Romeinsche beschaving elkaar heb ben aangevuld en betoogde dat deEuro- peesche beschaving zonder Athene en Rome geen beteekenis zou hebben. In Finland gaat het gerucht, zoo bericht, de correspondent van de „National Ti- dende", dat Sdanof, de rechterhand vala Stalin, bijgenaamd de Russische kroon prins. in ongenade zou zijn gevallen, omdat hij zou hebben aangeraden de veldtocht in Finland op een ontijdig oogenblik <en zonder voldoende voorbe ding te beginnen. Aan een noenmaal in Lancashire heeft de Engelsche minis ter Burgin meegedeeld, dat zijn depar tement van bevoorrading tusschefm 3 Sepu temper en 12 December orders had geplaatst voior een waarde van 225 mil lioen pond. Hierbij waren 70 millioen geweest vqor aanschaffing van grond stoffen ien textielgoederen, 50 millioen voor geweren, munitie en uitrustingen en 45 millioen vioor aanschaffing vans transportmiddelen vioor de troepen in Frankrijk. De Denen, die in Duitsch land wonen, ku'nmen dit jaar niet, zooals hun gewoonte was, met het Kerstfeest naar hun land gaan. De Duitsche auto riteiten willen wel een visum voior de uitreis geven, doch weigeren een visum voor den terugkeer. Voor de Nederlan ders schijnt dezen maatregel niet te gelden. LAND- EN TUINBOUW U-enuitvoer In November Volledig 'overzicht van de uitvoer van uien over de maand November, wat wij voernamen uit De Tuinderij: Zeeuwseh-Vlaanderen 230.000 Tholen en St.-Philipsland 2.122.000 N.Z.-Beveland en Walcheren 3.091.000 Schouwen en Duiveland 2.659.000 Goeree en Owerflakkee 7.017.000 Noord-Holland 752.000 Limburg 84.000 Groningen e|m Friesla|nld 1.000 Gelderland Rotterdam 362.000 Amsterdam 69.000 Westland 1.000 Zwijndrecht 2.000 Totaal.... 16.380.000 LANDBOUW EN VEETEELT Voor onze Pluimveehouders Het machinale uitbroeden van kuikens zal met het oog op de tijdsomstandig heden worden beperkt tot 80 pet. van vorig jaar. Tevens is besloten, dat de pluimvee houders, die geen eigen broedmachine hebben, doch de kuikens koopen en dat is de groote meerderheid niet méér kuikens mogen bestellen dan 80 pet. van het aantal, dat zij vorig jaar hebben ge kocht, benevens dat bij de distributie van voeder rekening zal worden gehouden met dit toegestane maximum aantal. Met het oog op de onzekere toekomst der veevoederpositie, waarborgt de regeering niet, dat voor dit beperkte aantal ook inderdaad voeder beschikbaar zal zijn. Wanneer de vooruitzichten dienaangaande m de naaste toekomst daartoe aanleiding geven, zal het percentage van 80 dan ook worden verlaagd. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg is beëedigd als waarnemend deurwaarder bij' de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg en het Kantongerecht te Zierikzee, ter stand plaats Zierikzee, in de vacature, ontstaan door het met ingang van 1 Jan- 1940 verleende eervol :ontslag aan den heer J. de Regt deurwaarder bij: genoemde gerechten, de heer G. van Duin, candi- daat-deurwaarder, wonende te Zierikzee. Kantongerecht Bergen-op-Zoom De Kantonrechter te Bergen op Zoom heeft voor wat het eiland Tholen betreft de volgende vonnissen uitgesproken H. S. te Poortvliet, wegens overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement, tot teruggave aan de ouders. C. G. te Poortvliet, overtreding De tragedie van de .Graf Spee" •n haar commandant Langsdorff Sneeuw en vorst de natuurlijke bondgenooten der Finnen De vrijwillige methode om geld te leenen is mislukt Kerstfeestviering ten Paleize wordt 1e Kerstdag uitgezonden Voortgezette zitting van de Provinciale Staten van Zeeland Om het vriespunt De echte zijn niet rond, maar Zijn hartvormig. Zon op: Zon ander: 22 Deo. 8,10 15,47 Maan op: Maan ondtr: 22 Deo. 13,21 3,20 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaigwater: 22 Deo. 11,13 23,53 4,48 17,15 a - -ii' - van de Leerplichtwet tot f 3 of 3 d. A. v. d. W. te S c h e r p e n i s s e, over treding van het Motor- en Rijwielregle ment, tot 2 piaal f10 of 5 dagen voor elke boete. L. v. H. te S t.-A n n a 1 a n d, ter zake als voren tot 2 maal f2 of 2 dagen voor elke boete. Voorts wegens overtreding van hetzelf de reglementH. P. S. te Poortvliet tot f 5 of 5 d.; C. P. te St.-Maar- tensdijk 2 maal f 10 of 2 maal 5 d. A. B. te Scherpenisse tot f 50 of 20 dagen. Wegens overtreding van de Planten- ziektewetF. S. te St.-Annaland f25 of 10 d.; F. S. te id., zelfde boete; L. G. te id. tot f25 of 15 d.; L. G. te id. zelfde boete. Overtreding van het Wetb. van Strafr., art. 427A. v. d. S. te Poortvliet, twee boeten van f 15 of 2 maal 10 d. RADIONIEUWS U tzending Kerstfeestviering ten Paleize Het ligt in de bedoeling van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de Kerst- feestviering met het personeel ten pa leize Noordeinde, te 's-Gravenhage, op den Eersten Kerstdag, om 4 uur n.m., door de radio wordt uitgezonden, in het bijzonder voor de gemobiliseerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huiselijken kring kunnen doorbrengen. «KERK EN VREDE» Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft aan de Synoden en Kerkeraden der Christelijke Kerken, van alle gezind ten in Nederland, een Adventsboodschap gezonden, waarin o.m. gezegd wordt: „Daarom is het de roeping der Kerk om, in plaats van zich gelaten over te geven aan den gewelddadige loop der dingen, tot heilige onrust te dwingen. Haar be staansrecht is te leven uit de spanning, die de tegenstelling tusschen wereld en Koninkrijk Gods wekt. Verbeurt zij dat recht, dan zal zij op den duur aan ver wereldlijking ondergaan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1