ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE P WOENSDAG 20 DECEMBER 1939 OPGENO] ZIERIKZEESCHE CQURAMT De Kern Winterhanden IUI ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.P« jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 157-Q7 - 1880 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode'^Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14219 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 60 cents BI) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Provinciale Staten van Zeeland Subt'dies voor restauraties aange houden De Zeeuwscha Gas- maattchappij Het rapport samen voeging van polders komt spoedig De provinciale staten kwamen Dinsdag in vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Aanwezig waren 87 leden; afwezig de heeren den Boer, de Casembroot, v. d. Ende, Erasmus en van Rompu. Besloten werd aanvragen om subsidies in kosten van restauratie van monumen ten van geschiedenis en kunst in verband met de tijdsomstandigheden aan te hou den. De heer Van Duin (c.h.) kon zich wel met het voorgestelde vereenigen. Spr. wees echter op het verzoek van Renesse, welke gemeente spoedige hulp dringend noodig acht. Spr. hoopte dat dit de aandacht heeft, die het verdient. D» Zeeuwsche Gasmaatschappij Hierna kwam aan de orde het voorstel om van de n.v. Nederlandsche In dische gasmaatschappij te koo- pen de in haar bezit zijnde aandeelen B, zoowel prioriteitsaandeelen als ge wone aandeelen, in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Zeeuwsche gasmaat schappij, tegen den koers van 90 pet. Mr. Adriaanse (v.d.) heeft destijds be treurd, dat de provincie in zee ging met een particuliere maatschappij. Ged. Sta ten motiveerden toen hun handelwijze met de opmerking, dat zij deskundig ad vies noodig hadden. Nu willen zij van de Ned. Indische gasmaatschappij af om de zelfde redenen, die spr. tegen het samen gaan met de particuliere instelling had. Hoe moet het nu verder met de deskun dige leiding gaan? De heer Onderdijk (s.d.) vestigde er de aandacht op, dat de Zegam de provincie reeds zeer veel geld heeft gekost. Vlis- singen kreeg destijds f800,000 toen deze gemeente de gasvoorziening aan de Ze gam overliet. De heer Vienings (r.k.) noemde den prijs van de aandeelen niet de belang rijkste kwestie. Hoofdzaak is dat de Ze gam gescheiden wordt van een particu liere maatschappij, die winst beoogt. Spr. drong aan op medezeggenschap van de staten in het bestuur van de Zegam. De heer van Mazijk (a.r.) schatte de waarde der aandeelen 681/2 pet. en was van oordeel, dat de Zegam de eerst vol gende 7 jaar geen winst kan maken. Er zijn allerlei manipulaties verricht om op papier winst te kunnen calculeeren. Hij raadde Ged. Staten aan te trachten de Zegam over te doen aan de Ned. Indische Gasmaatschappij. De heer Kodde (St. geref.) zag de toe komst minder pessimistisch in, en koesterde goede verwachtingen van het gasbedrijf. Dat de eerste jaren geen divi dend zal kunnen worden uitgekeerd, zei spr. bewijst ten aanzien van de toekomst nog niets. Hij gaf voorkeur aan een zui ver provinciaal bedrijf. De heer Boogerd (lib.) meende dat Ged. Staten overdreven verwachtingen jegens de toekomst van het gas hebben en dat het niet gemakkelijk zal zijn tot een bevredigende samenwerking met dePZEM te komen. Daarvoor zijn er te veel moei lijkheden van bedrijfspolitieken aard. Spr. achtte het niet verantwoord in de Ze gam nogmaals 3 ton vast te leggen, en adviseerde te blijven samenwerken met de zoo zeer geprezen, deskundige Ned. Indische Gasmaatschappij. Het lid van Ged. Staten, de heer Van Bommel van Vloten (lib.) verzocht den statenleden hem toe te staan zijn ant woord tot Vrijdag uit te stellen. Samenvoeging van poldert Besloten werd het haventje-van-Bieze- Iingepolder en een gedeelte van den cala- miteuzen Willem-Anna-polder samen te voegen met het waterschap De-breede- watering-bewesten-Yrseke. Bij de behandeling van het voorstel waarschuwde de heer De Milliano (r.k.) tegen het samenvoegen van polders in het algemeen. Op de vraag van den heer Vienings (r.k.) hoe het staat met het plan tot samenvoeging van 76 polders in westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, ant woordde mr. Dieleman, dat de daartoe ingestelde commissie over eenige weken met haar rapport gereed zal zijn, en dat het al dan niet gewijzigde voorstel van Ged. staten in de voorjaarsvergadering aan de goedkeuring van de prov. staten zal worden onderworpen. Op het ver zoek der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche tram wegmaatschappij om afschrijving op de verleende rentelooze voorschotten, werd afwijzend beschikt. Waterschap Schouwen Ook voor het bijzonder reglement op het bestuur van het Waterschap Schou wen, werd een wijziging voorgesteld en voornamelijk dat het bestuur, onvermin derd deszelfs verantwoordelijkheid op dit punt, opneming van boeken en kas van den ontvanger-griffier opdragen kan aan een commissie, uit zijn midden benoemd, of aan een accountant of een andere deskundige. Met een wijziging luidende, alleen een deskundige, werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Restauratie Abdijtoren 1 Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten, werd het maximum van de bij drage in de kosten van restauratie van den Abdijtoren te Middelburg verhoogd van f5200 op f7550. Het voorstel om de maximum-rente van de leening ad f 1.325.000 te verhoogen van 4 tot 41/2 werd aangenomen. De vergadering werd tot heden (Woens- dag)-morgen verdaagd. DE NIEUWE STAATSLEENING Een onderhoud met minister de Geer I over het resultaat der inschrijving i De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer heeft de N.R.C. een onderhoud toegestaan, waarin den minister gevraagd werd naar zijn indrukken omtrent den afloop van de inschrijving op de Staats- leeneng. De leening heeft niet opgebracht aldus de minister wat wenschelijk ware geweest. Er is ingeschreven voor een kleine f 100 millioen. Met de f 60 millioen, die bij de fondsen zijn geplaatst, vormt dit slechts ruim de helft van het bedrag, dat de regeering zich voorge steld had thans te consolideeren. Indien men uitsluitend let op het bedrag, waar voor de inschrijving op de vrije markt was opengesteld, is het zelfs minder dan de helft. Het was in zekeren zin een proef ging de minister voort en het kon niet anders zijn, omdat van een vrijwil lige leening in oorlogstijd geen antece denten voorhanden waren. Gedurende den jongsten wereldoorlog zijn alle staats- leeningen „semi-gedwongen" geweest. Deze methode van den „stok achter de deur" heeft in al die gevallen het be oogde resultaat gehad. De in reserve gehouden gedwongen leening heeft nooit toepassing behoeven te vinden. Intusschen heeft de ervaring uit die jaren wel geleerd, dat een dergelijke reeks van semi-gedwongen leeningen min- der gunstig werkt op het staatscrediet. Een en ander was reden, thans de proef te nemen met een vrijwillige lee ning in oorlogstijd. Als attractie werd daaraan verbonden de bekende belasting- betalings-faciliteit. Ook van de werking hiervan was geen antecedent. Want wel was een dergelijke faciliteit ook in een vroegere leening reeds opgenomen ge weest, maar dit was de zuiver gedwongen leening van 1919. In dat jaar^ meende men namelijk, dat het eenvoudiger was, den indirecten dwang door een directen te vervangen en dus den stok niet achter de deur te houden, maar er terstond mee te werken. En de belaslingbetalings-faciliteit was nu niet bedoeld als attractie, maar als soul aas. Zij strekte, om de pil van den direc ten dwang te vergulden, i Uit een en ander ziet gij besloot de minister dat ditmaal een proef ge nomen werd, waarvan nog geen antece- dent voorhanden was en waarvan dus de uitslag onzeker moest worden geacht. Dat de uitslag niet meer bevredigend is geweest, blijft niettemin te betreui'en. KORT EN BONDIG De City of Gork, ©en te Liver pool thuis behoorend schip van 4000 ton, is in de Noordzee tot Zinken g&r bracht door een Duitsche duikboot. 18 overlevenden Zijn doior eem treiler aan land gebracht. Men hoopt, dat de rest der bemanning va|ni 50 schepelingen, die in de reddingsboeien vertrokken Zijin, door andere schepen gered zullen wor den. Postambtenaren, die bezig waren- niet het sorteeren van poststukken in een plaats in Hampshire, vondetm daafbij! een aantal enveloppes met s p e e lg 10 e d- •ballons, die later in brand vlogen. De autoriteiten vermoeden, dat het een poging betreft |opi Kerstpoetzendingewi te vernielen. Mogelijk is het werk van aan hangers van het Iersche nepublikeinsche leger. Het Britsche s.s. City of Kobe (4373 ton) is in de Noordzee tot zinken gebracht. Men gelooft dat het vaartuig is getorpedeerd. Achttien leden der bemanning zijim in een haven aan de Er.gelsehe Oostkust aan land gekomen. Men weet nog niet, hioeveel leden der bemanning, meerenuaeels kleurlingen, ver mist worden. De kapitein en 4 ajni- dere opvarenden van het Noorsche s.s. Glitrefjelli werden gedood en 7 andere leden van de bemaniniing gewond, toen het schip vermoedelijk tengevolge van een duikbqotaanval gezonken is aan het einde van de afgeloiopen week. De overlevenden zijn aap land gebracht in een haven van Oost-Scboitlapd. De Denen, die in Duitschlapd wonen, kun nen dit jaar niet, zooals hu|ni gewoonte was, met het Kerstfeest naar hun land gaan. De Duitsche autoriteiten willen wel een visum voor de uitreis geven, doch weigeren een visum voor den terugkeer. Dit geldt ook voor de Nederlanders, zoo dat het een algemeene maatregel schijnt te Zijn. Een Italiaansch schip heeft te Dover 11 man aan land gezet vap het Engelsche stoomschip Daireno, dat door een duikboot vernietigd was. Van de elf. waren er vier niet levensgevaar lijk gewond. De overige zestien leden der bemanning opder welke de kapitein, zijn verdronken. lp verband met den moord op den Duitschen consulaatssecre- taris Engelberg, is gisteren te Toronto in Canada den bokser Eijnite Haas ge- ar res tee rd op verzoek van de New Yorksche politie. Naar verluidt zou Haas die uit Winnipeg afkomstig zou zijn, be kend hebben den moord te hebbep ge pleegd. Reuter meldt uit Helsinki, dat volgens een lonbevestigd rapport, de Finsche kustbatterijen te Koivisto op de j Karelische langengte, het Russische slag- schip Oksjabrkaja-rèwoloetsie (vroeger Gangoel) tot zinken zouden hebben ge bracht. Het schip is in 1911 gebouwd en meet meer dan 23000 ton. De Finsche cen sor liet dit bericht door en officieele in stanties verklaren dat 'tzeer waarschijn lijk juist is. De Uruguaysche autori teiten hebben de T a c 0 m a naar 'n an kerplaats te Montevideo gebracht, waar 't schip onder het bereik ligt van die ka- nopnep der Uruguaysche oorlogsschepen, voor het geval er een poging mocht worden gedaan tot uitvaren. Het vast houden van de Tacoma beteekent piet noodzakelijk, dat het schip geïnterneerd zal worden. Naar verluidt is het echter een stap in die riehing. Ip dep Ame- rikaanschen omroep is melding gemaakt van een interview met dep gezagvoer der van de Admiraal Graf Spree, kapitein Langsdorff. Volgens dit verslag heeft Langsdorff verklaard, dat de oor logsbodem, die 'langzaam uitbrandt, ver scheidene malen van paam veranderd is in de drie maanden vap zijini kruistocht, waardoor de indruk gewekt werd, dat de Deutschland en de Admiraal Scheer ook in dit gebied opereerden. VERKOQPIN GEN SCHERPENISSE. Ten verzoeke van de erven van wijlen den heer Chr. Hartog, werd ten overstaan van Notaris D. v. d. Velde, in de herberg van C. D. Bijl, ver kocht: 1,34,40 H.A. of 3 Gem. 127 R. bouwland, in de Houwerpolder, aan D. Keijzer alhier, voor f1350 per gemet. 92 A. 70 c.A. of 2 Gem. 109 R. en 74 A. 90 c.A. of 1 Gem. 272 R. bouwland, gelegen in Sluiswegeling, benevens 35 A. of 268 R. weiland, gelegen in Broekhoek, gecombineerd aan E. C. W. A. Geuze te Poortvliet, voor f 610 per gemet. 33 A. 60 c.A. of 257 R. bouwland, aan de Lage Broekweg, voor f210 per gemet, aan A. M. Beeke alhier. 92 A. 10 c.a. of 2 Gem. 104 R. weiland in Broekhoek, aan E. C. W. A. Geuze te Poortvliet, voor f 320 per gemet. 1,51,70 H.A. of 3 Gem. 260 R. bouwland in Mathijshoek a.d. Krengeweg, voor f560 per gemet, aan C. van Griethuijzen alhier. 58 A. 30 c.A. of 1 Gém. 146 R. bouw land in Groote Goote, aan J. Kievit alhier voor f700 per gemet. De Bakkersdijk, groot 1,12,65 H.A. of 2 Gem. 261 R. in massa, aan D. E. C. Hartog te Den Haag, voor f 1910. 60 A. 90 c.A. of 1 Gem. 166 R. bouw- weiland, aan. de Randweg, voor f 1100 per gemet, aan P. Kaat alhier. In de Ned. Herv. Kerk een vrouwen zitplaats aan A. Hartog te Colijnsplaat, voor f 100; 1 mannenzitplaats in dezelfde kerk aan J. Menheere CzM J. M. Muller en M. Noordijke Pz., resp. voor f50, f70 en f50. RECHTZAKEN Rechtbank te Breda Voor den Politierechter bij de Arrond. Rechtbank te Breda, werden Maandag jl. onder meer de navolgende zaken behan deld en uitgesproken. Nadat ze tevoren elkander reeds min der vriendelijke woorden hadden toege voegd geraakte de 25-jarige landarbeider A. van D. uit Oud-Vossemeer in den avond van 13 November jl. in de Kalis- buurt aldaar, slaags met zijn dorpsgenoot, de landarbeider C. J., bij welk handge meen v. D. een mes gebruikte en er zijn tegenstanQer een verwonding ter hoogte van de linkerborst mede toebracht. Voor dit optreden had den messenheld zich Maandag te verantwoorden. Hij ont kende echter ten stelligste een mes in zijn handen gehad te hebben en beweerde wel zeven meter van J. gestaan te hebben. Het zou verdachte niets verwonderen, zooals hij zeide, als J. zichzelf de ver wonding zou hebben toegebracht. De landarbeider C. J., die onder meer in deze zaak als getuige gehoord werd, vertelde hoe hij door v. D. met een mes gestoken was. Hij had zich onder genees kundige behandeling moeten stellen $n stelde zich voor de geleden schade, we gens gederfd loon en geneeskundige be handeling civiele partij in totaal bedra gende f35,42. Nadat de overige in deze zaak opgeroe pen getuigen verteld hadden wat ze daar van afwisten en gezien hadden en nadat verdachte nogmaals zijn onschuld be toogd had, oordeelde zoowel de Officier v. Justitie als de Politierechter de schuld van v. D. bewezen, waarom hij werd ge vonnist tot 3 maanden gevangenisstraf, terwijl voorts de ingestelde civiele vor dering werd toegewezen. Omdat ze op een Zondag een motor rijtuig bestuurd hadden, niettegenstaande het rijden met een motorrijtuig, volgens den Minister van Economische Zaken als- toen nog verboden was, werden o.m. de navolgende personen veroordeeld: Koopman A. v. IJ. uit S t a v e n i s s e, die dit verbod had overtreden door op Zondagmiddag 5 November j.l. met een auto over den Dorpsweg te St. Annaland te rijden, werd deswege bij verstek be boet met f10 subsi. 5 dagen hechtenis. Ook de expediteur P. J. uit Poort vliet werd tot eenzelfde boete veroor deeld voor zoo'n feit. Hij had n.l. op Zondag 29 October jl. in den namiddag met een auto over den Stavenisseweg te Stavenisse gereden. Ook dezen verdachte was bij de behandeling zijner zaak niet tegenwoordig. Duitsche mailboot .Columbus" in West-lndië tot zinken gebracht Ad'entsrede van de Koningin wordt hedenavond 8 uur herhaald Het resultaat van de nieuwste Staatsleening was onbevredigend De Provinciale Staten kwamen in openbare zitting bijeen Algemeens Vergadering van het Waterschap «Schouwen» Mistig tot betrokken DE ADVENSTREDE VAN DE KONINGIN Vanavond de her-uitzending De uitzending van de advent-rede, die de Koningin vaimmiddag te éefi uur heeft uitgesproken voor haar volk, zal van avond worden herhaald, en wel onmid dellijk na de persberichten van het ANP van acht tn.m. over beide zenders. Wintervoeten, Winterooren UROL tegen jeuk en zwelling Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Hoog- en laagwater te Zierikze» Hoogwater: Laaigwater: 21 Deo 10,03 22,52 3,42 16,14 ONS KROONPRINSFLIJK GEZIN VEREENIGD OM DE WIEG VAN DE JONGSTE SPRUJ, WIER NAAM .VREDE. BEDUIDT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1