ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD MAANDAG 18 DECEMBER 1939 Se^2®S^<OUILAHT DE DUITSCH-ITALIAANSCHE ALLIANTIE DOOR CIANO TOEGELICHT De Kern Ruwe, Roode Handen «ADMIRAL GRAF VON SPEE» TOT ZINKEN GEBRACHT ABONNEMENT 1707.- 1886 Prijs 11.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland flo.p. jaar Uitgave: N.V de Zierikzeesche Nieuwsbode Zierikzee, Schuithaven B 94 Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver- Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 96STE JAARGANG No. 14217 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract special© prijz»n. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur de samenkomst van Salzburg waar Ciano, in opdracht van Mussolini, voorstelde, een gemeenschappelijke ver- klaring te geven, dat Duitschland e(n Ita lië, bezorgd lOjver de toekomst van Euro pa, meenden dat, trots den gnooteln ernst Niet MET Duitschland, doch ook niet TEGEN Duitschland Mussolini's schoonzoon, graaf Ciano, die minister van buitenlandsche zaken is, heeft Zaterdag een rede gehouden in d& Kamer der fasoes en der corporaties over de onzijdigheid van Italië in dezejn oorlog. De inhoud van de rede is een geschiedkundig overzicht, terwijl 't voor naamste deel handelt ''over de betrekkin gen met Duitschland, vooiral omdat daar in een tip "wordt opgelicht van den, sluier, die de diplomatieke reizen van Ciano, naar Salzburg en Berlijn bedekte. Reeds het gedeelte, waarin de besprekingen te Milaan worden behandeld, heeft groote beteeke- nis. Men verneemt daar (n,.l. dat zo.oWel Duitschland als Italië het er volkomen over eens waren, dat zij' zich tegen iede- ren aanval met de Wapeneln. zouden ver dedigen, maar dat het voor alles noodig was, den vrede in Europa te bewaren en te versterken, teneiln.de in eigen land opbouwend werk te kunnein verrichten1, Italië wensehte een vredesperiode van ten minste drie jaren elni Duitschland zelfs van vier of vijf jaren. Basis voor veiligheid De bedoeling Was niet io!m na eeln, der gelijke periode den vrede te verstoren; integendeel, men Was va® meening, dat het. in dien tijd gelukken zou een, ge zonde basis te scheppen, waarop de toe komstige vrede en veiligheid van Europa gegrondvest zouden kunnen Worden. In ieder geval werd men het er over eens, dat men binnen de genoemde periode geen enkele kwestie aanhangig zou ma- ken, die tot nieuwe polemieken zou ku|n- nen voeren. Da verhouding der as-genooten Van belang is, dat Ciano uitdrukkelijk verklaarde, dat het pact van Berlijn tus schen Italië en Duitschland de verhou ding tusschen de twee landen op precies hetzelfde plan heeft gebracht als waar op de verhouding tusschen Frankrijk e® Engeland reeds lang valn te vorein be rustte en dat men zeker niet tot ae landen van de As het verwijt kaïn rich ten, dat zij schuld dragen aan de blok vorming in Europa. Van historisch belang is de passage handelend over Graaf CIANO van den toestand, het (iuoig mogelijk zou zijn, langs diplomatieken Weg de ge schillen op te lossen. Hitier en voln, Rib- bentrop hebben hem tuien uitvoerig de redenen uiteengezet, waarom Duitschland zich niet meer aan de trage werkwijze en het uitstellen van diplomatieke onder handelingen koln blootstellen. De vele in cidenten hadden, volgeins de meeUing van de Duitsche regeering, het geschil van diplomatiek reeds op militair terrein over gebracht. Het blijkt dat te Salzburg een een verschil ven waardeering van den toestand tusschen Duitschland en Italië heeft be staan, Welk verschil zich ook verder blijkt te hebben gehandhaafd. Daar be gint de Italiaansche politiek der noinr belligrentie. Italië wees er uitdrukkelijk op, dat de fascistische regeering een vreedzame oplossing van het conflict wensehte of althans een liacaliseeriing van het conflict, indie® ee®i vreedzame oplossing niet mogelijk mocht blijken. Het heeft de aandacht getrokken, dat met geen woord melding werd gemaakt van den Russischen aajnval op Finland, terwijl ook de vredespogingen door onze Koningin en dein Ko|ning der Belgen (wer den genegeerd. Het blijkt, dat de Duitsch-Italiaansche alliantie het mogelijk maakt, dat Italië niet aan den oorlog deelneemt, maar an- derzijds schijlnt die alliantie ten eonen- male te verhinderen, dat Italië aan de zijde van Duitschland's vijanden in den 4 oorlog komt. i Nog meer zil/ergeid in omloop Men zal geleidelijk overgaan tot het uit de circulatie nemen van de blauwe bankbiljetten van f 25. De toevloed van halve guldens zal blijven voortgaan. Ge leidelijk wordt de geheele voorraad van negen millioen gulden waarde van deze muntstukken in omloop gebracht. Er was nog een machtiging om over te gaan tot het in omloop brengen van tien millioen in eenheden van guldens en rijksdaalders, welke machtiging thans verhoogd zal worden tot f 15 millioen. Een en andere is noodzakelijk, omdat er weliswaar f 50.000.000 aan zilvergeld in omloop is, maar een gedeelte van dezen voorraad is weggevloeid. Verhooging steun en werkverschaffings- oonen met 5 pet. De regeering heeft besloten, de steun- uitkeering aan de werkloozen en de loo- nen in de werkverschaffing, gedurende den termijn van Maandag 18 December a.s. tot Zaterdag 2 Maart a.s., met vijf procent te verhoogen. Door deze ver hooging zullen in het algemeen niet overschreden mogen worden de thans in verband'met de in het vrije bedrijf geldende loonen gestélde maxima. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ontoerekenbaar messenheld bekent zijn daden Omtrent de arrestatie te Gorinchem van den jongen, die ervan verdacht wordt de 20-jarige mej. van der Pijl met een mes in den rug te hebben gestoken, verneemt het Hbl.: De 16-jarige jongen heeft tegenover den commissaris van politie een volle dige bekentenis afgelegd; hij heeft ver klaard, dat hij niet alleen de aanslag op mejuffrouw van der Pijl heeft ge pleegd, maar ook die te Hoog-Blokland de vorige week. i Den nacht, voordat hij te Hoog Blok land den aanslag pleegde, had hij te J Arkel ingebroken en een gouden hor loge ',en een dolkmes gestolen. Met het dolkmes heeft hij het meisje gestoken, j Do jongen is waarschijnlijk niet geheel i toerekenbaar, daar hij zijn slachtoffers in het geheel niet kende en dus niet uit wraak heeft gehandeld. Ijsvelden op het IJsselmeer Zondagavond zijn in de Oranjesluizen bij Schellingwoude verscheidene sche pen van het IJsselmeer binnengekomen, geheel met ijs overdekt. Enkele schip pers meldden, dat zij bij het passeeren van Schokland al dik in het ijs zaten. Er werden ijsvelden ontmoet van naar schatting driehonderd meter lengte. Aan den Zuidwal in de buurt van Harderwijk vormt zich ook al ijs. Eenige schippers durven niet meer het IJsselmeer over te steken. Door het ijs gezakt en verdronken Te Betterwird, nabij Dokkum, zijn Zon dagmorgen een achtjarig zoontje en een twaalfjarig dochtertje van den land bouwer Hoitsma door het ijs gezakt van een slootje in de nabijheid van de ouder lijke woning, waar zij aan het spelen waren. 1 De ouders, die de kinderen na korten tijd misten, gingen zoeken. Zij zagen in het ijs een gat, waarin een mutsje van een der kinderen dreef. Men slaagde erin de kinderen door dit gat op te halen i De lijkjes zijn naar de ouderlijke wo ning overgebracht. j Vreemde vliegtuigen boven ons land In den loop van Zondagochtend zijn op verschillende tijdstippen boven het midden en Oosten des lands enkele ver spreide vreemde vliegtuigen, welke op zeer groote hoogte vlogen, waargenomen. De vliegtuigen hebben ons rechtsgebied verlaten, nadat meerdere patrouilles jachtvliegtuigen opgestegen waren en zij ook herhaalde malen van den grond af onder vuur waren genomen. Projectiel door het dak geslagen Te Amersfoort is een projectiel van het luchtafweergeschut door het dak van een perceel in de Kalkoenstraat geslagen en op de bovenverdieping van het huis terechtgekomen. Het kwam niet tot ontploffing en richtte alleen eenige materieele schade aan. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het projectiel is door de militairen in ontvangst ge- STRÊNGE VORST NOG NIET WAARSCHIJNLIJK Na lang weifelen is de winter dan toch begonnen. Zaterdag 16 December was de eerste ijsdag van het seizoen: ook over dag is de temperatuur beneden het vries punt gebleven. Geen wonder dat er op ondiepe en eenigszins tegen den wind beschutte watervlakten reeds een behoor lijke ijslaag is ontstaan. Merkwaardigerwijze was het vorige jaar de overeenkomstige Zaterdag (17 Dec.) ook de eerstec ijsdag. Doch het ziet er niet naar uit, dat de gelijkenis ook verder in de volgende dagen zal worden voortgezet. Want in Dec. 1938 is het toen eiken dag nog een stuk kouder geworden. Thans zijn de vooruitzichten niet zoo afschrikwekkend, al zal de vorst bij den Oostelijken wind nog wel even in gematigden vorm voortduren. De koude van Zaterdag was echte transport-koude, die door den krachtigen wind uit het Oosten werd aangevoerd. Daar echter in het Oosten geen lage tem peraturen voorkomen, is er weinig kans, dat de koude hier van ernstigen aard wordt. Er is echter kans, dat de in de laatste dagen beroemd geworden Scandinavische hooge druk, zich meer in onze richting gaat verplaatsen. Als ons land dan niet meer ligt in het overgangsgebied tusschen hoogen druk en depressie, doch in den meer rustigen hoogen druk zelf dan neemt de aan voer van koude af. Er kan dan echter bij heldere nachten uitstralingskoude voor in de plaats komen met lage tem peraturen. Men mag verwachten, dat het winter weer nog even zal aanblijven, zonder dat het een ernstig karakter aanneemt. Voor ijsbanen dus niet zonder perspec tief. LAND- EN TUINBOUW Anderhalf milliard kilo kunstmest in één jaar I Het totale verbruik in het jongste bemestingsjaar heeft bedragen 501 mill. k.g. stikstof-, 617 fosfor- zuur- en 442 kalihoudende mest stoffen. In het bemestingsjaar 1 Juli 1938 tot 1 Juli 1939 hebben de Nederlandsche land- ei» tuinbouw in totaal verbruikt 501 millioen kilo stikstofhoudende, 617 fosforzuurhoudende en 442 kalihoudende meststoffen, in totaal 1560 millioen kilo kunstmest, bevattende 95 millioen zuivere stikstof, 108 zuiver fosforzuur en 135 zuivere kali. De 500 millioen kilo stikstofmeststoffen werden voor 55 pet. gegeven in den vorm van kalkammonsalpeter, 15 pet. zwavelzure ammoniak, 12 pet. chili, 10 pet. kalksalpeter, 6 pet. kalkstikstof en 3 pet. leema- en natronsalpeter. Het verbruik van zuivere stikstof was gelijkelijk verdeeld in ammoniak- en sal- petervorm. Het zuivere fosforzuur was gelijkelijk verdeeld over superfosfaat en slakken- meel. De kalimeststoffen bestonden voor 40 pet. uit kalizout twintig en voor 45 pet. uit kalizout veertig. Op grond der toewijzingsnormen van kunstmestdislributie en gelet op de ver deeling van grondsoorten, grasland, ak ker- en tuinbouw, zou in totaal bijna driemaal zooveel zuivere stikstof en an derhalf maal zooveel fosforzuur en kali zijn toegewezen als het werkelijke ver bruik in het jongste bemestingsjaar heeft bedragen. Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg Stand der Werklo|0isheid. op 30 N|o<viember. Middelburg 553; Vlissingen 456; Arne- muiden 79; Baarland 12 ;Biggekerke 1; Borssele' 11; Brouwershaven 5; Bruinisse 47; Colijmsplaat 1; Dotmburg 28; Driewe gen 2; Goes 110; 's-Gravenpioflder 4; Grijpskerke 1; 'sHeer Abtskerke 1; 's- Heer Arendskerke 7; Heinkensza®d 8; Hoedekenserke 19; Ierseke 38; Kapelle 9; Kerkwerve 2; Kloetinge 23; Kjoirtgene 1; Koudekerke 24; Krabbendijke 5; Kruinin- gen 65; NieuWland 4; Nisse 1; Nqotrdgou- we 1; Oosterland 5; Oostkapelle 7; Oude- lande 1; Ouwerkerk 1; Overzand 13 Rilland-Bath 1; Ritthem 1; Schore 6; Se- rqoskerke (W.) 6; St.-Lauxens 5; Souburg 66; Veere 10; Vrouwenpolder 5; Waarde 4; Wemeldinge 7; Westkapelle 87; Wis- senkerke 3; Wolphaartsdijk 3; Zierikzee 148; Zoutelande 5. Totaal stotnden per 30 November 1902 personen als werkzoekende® ingeschreven POST-TELEGRAAF-TELEFOON Personeel krijgt identiteitsbewijzen Evenals het personeel der Spoorwegen zal binnenkort ook het P.T.T.-personeei van identiteitsbewijzen worden voorzien. Op deze identiteitsbewijzen zal een pas foto worden aangebracht. Voor - den bui tendienst zullen deze bewijzen beperkt worden tot de ambtenaren en tot het personeel op arbeidscontract, voor zoo ver dit min of meer geregeld dienst doet. «Graf Spee» door de Duitschers zelf tot zinken gebracht Italië vecht niet mèt, maar ook niet tegen Duitschland Steunuitkeering aan werkloozen heden met 5 procent verhoogd Vreemde vliegtuigen koersten Zondag boven ons land Het personeel van de P.T.T. krijgt identiteitsbewijzen Om het vriespunt In korten tijd weer gaaf, Q| IQ Al zacht en blank door I UKv/L Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 19 Deo. 8,07 15,45 Maan op: Maan onder: 19 Deo 12,06 0,04 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 19 Deo. 7,49 20,32 1,34 13,54 Vrijwillige vernietiging verkozen boven vernieling door den vijand Uit Berlijn Wordt geseind: De voor het herstel van de zeewaardigheid van het pantserschip „Admiraal Graf von Spee" benaoidigde tijd werd door de regeering van Uruguay geweigerd. Onder deze om standigheden heeft de commandant be sloten het schip buiten de territoriale wateren van Uruguay in de lucht te laten vliegen. Uit New York wiotrdt draadloos be richt, dat de Duitsche legatie te Mon tevideo heeft bekend gemaakt, dat ka pitein Lamgsdorff, de cotmmandabt van de „Graf von Spee", met zijn schip is ondergegaan, hetgeen evenwel later is tegengesproken. Voor het vertrek van het slagschip uit de haven van Montevideo heeft de com- tmandant, in eetni langen brief, aan den Duitschen gezant, medegedeeld, dat met het oog op de houding van de autori teiten van Uruguay, en zij|n verantwoor delijkheid vooir het leven van 1000 man nen, de eenige weg was, welke hemi overbleef, de redding vpor te bereiden van de bemanning dn als protest het schip op te blazen in de buurt van de haven van Montevideo!. Het vertrek van den kruiser naar zee over negen Amsterdamsche tijd) lichtte over negen (Amsterdamsche tijld) lichtte de „Graf Spee" het anker, nadat het 's-middags 22 gewonden, gxw» 12 ernstige, had ontscheept. Er waren dramatische tooineelen toen de kruiser uit de have® vertrok, waarvan de kaden vol toeschou wers stonden. Een deel der bemamining en het grootste deel van de voorraden van den kruiser werden aa® bqoird van het Duitsche schip „Tacoma" gebracht. Na haar vertrek begraf de Graf Spee zich met geringe snelheid in zuidelijke richting, gevolgd door de „Tacoma". Twee oorlogsschepen werden buiten de territorialiteitszoine waargenomen. Het Waren een Britsch en ©e® Argentijtnsch oorlogsschip. Tevoren hadden twee Duitsche officie ren het schip verlaten. Ziji begaven zich per taxi naar een onbekende bestemming. Gereedschappen voor herstelwerkzaamhe den. o.m. een laschapparaat, werden over gebracht aan boord van een Duitsch schip, dat langszij lag. De Graf Spee was spoedig uit het gezicht. Zij. begaf zich in zuidoostelijke richting. De Duitsche vlag hing aan den groofbramstefng en op hel achterschip. De kruiser is daarna 5 mijlen uit de kust tot zinken gebracht en Wel' lom 11.27 Zondagavond. j Drie luide ontploffingen hadden vemie- tigd wat van het schip was overgeble ven. Gedurende de paar minute®, dat het slagschip drijvende bleef, bevonden zich de Tacoma en twee Argentijnsche oorlogsbodems in de buurt. Zwarte rook wolken hingen blove® de plaats waar de Graf Spee in de diepte verdween met al het geschut aan boord. Omtrent het tot zinken brengen van den kruiser wordt nog verder uit Berlijn gemeld, dat de Führer, opperbevelhebber van Leger en Vlooit, den commandant van het slagschip liet bevel heeft ge geven het schip in de lucht te laten vliegen, aangezien de regeeriing van, Uruguay heeft geweigerd den noodigen tijd toe te staan lom het schip zeewaar dig te «naken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1