„de waarheid de waarheid Uit Stad en Provincie Speciale Kerstaanbieding VRUCHTEN IN LITERPOTTEN MELKMARKT TEL.3I ZIERIKZEE Z.S.C. Zierikzee li Burgh II Zondagmiddag 12 uur hopen in het Sportpark „Bannink" de reserve-elftal len van Zierikzee en Burgh elkaar te ontmoeten. Het 2e elftal van Zierikzee is van links naar rechts - als volgt sa mengesteld: J. Dogger, d.; J. J. M. Koe- voets en H. Hilleman, a.; A. van Beve- ren, H. ten Haaf en C. Peute, m.; A. Verton, C. Stoutjesdijk, J. E. ten Haaf, J. L. v. d. Zande en C. van der Werve, v. Indien de weersomstandigheden mede werken, kan hier wel een aardige wed strijd verwacht worden, want, behaalde Zierikzee op Burgh een groote over winning, de cijfers, waarmede van het 3e verloren werd, lieten ook niets aan duidelijkheid te wenschen over. Nu is Zierikzee gehandicapt door het feit, dat Berrevoets in het le moet uitkomen, ter wijl Jan Stoutjesdijk niet van de partij kan zijn. Als er echter flink wordt aan gepakt en de achterhoede in vorm is, geven we onze stadgenooten toch de beste kansen, al dienen de Vin c.s. ze ker niet onderschat te worden. Nsderlandsch internationaal programma De data van de beide officieele wed strijden tegen de Belgen zijn zooals be kend, nu vastgesteld op31 Maart in ons land (Amsterdam) en 28 April in België Antwerpen). Met den Luxemburgsche Voetbalbond is volgens de „Sportkroniek" in prin cipe overeengekomen dit seizoen twee officieele wedstrijden te houden, van het Nederlandsch elftal en dus niet een B- ploeg. De data zijn nog niet bepaald, maar het ligt wel in de bedoeling om de ontmoeting in ons land nog voor Nederland-België te doen plaats vinden, vermoedelijk dus ook in Maart. Het ligt wel voor de hand, dat het Feijenoord- Stadion het terrein van den strijd zal zijn. De returnwedstrijd zal vermoede lijk wel in Mei plaats vinden. Gedacht wordt aan 12 Mei, len Pinksterdag, ter gelegenheid van het congres van de F.I.F.A., dat van 10—12 Mei te Luxem burg plaats vindt. FEUILLETON en niets dan 1 Naar het Eogelsch HOOFDSTUK I. De koude Oostenwind streek op een dag, vroeg in het voorjaar, over de rotsige heuvels van Portland, terwijl de zon toch ook weer gelukkig haar kracht deed gevoelen. Portland is een schier eiland van het. Engelsche graafschap Dorset. Het levert een uitstekende steen soort, welke hoofdzakelijk door de ge vangenen wordt uitgehouwen. Nu ook weer stonden er hier en daar van die groepjes onder toezicht van een bewaker. Eén afdeeling werkte op het veld achter het Victoria Hotel, terwijl weer een andere groep bezig was in de steengroeve. Een paar mannen hiel pen door middel van een kraanwagen de groote stukken gehouwen steen wegvoe ren. Overal heerschte drukte en bedrij vigheid, maar natuurlijk werd er gewerkt onder scherp toezicht. Nu kwamen er weer enkelen aan met een zwaren waterwagen, die aan den RADIO-PROGRAMMA Zondag 17 December HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. 8,30 KRO, 9,30 NCRV, 12,15 KRO, 5.00 NCRV, 7,45-11,30 KRO 8,30 morgen wijding; 9,30 gewijde muziek (gr.pl.)9,50 Evangelisch Luthersche Kerkdienst en or gelconcert; 12,15 „Katholicisme en cultuur in Finland"; 12,35 gram.; 12,45 berichten ANP; 1 letterkundige causerie; 1,20 KRO- Melodisten; 2 Godsdienstonderricht; 2,30 gram.; 3 KRO-kamerorkest; 3,45 gram.; 4 KRO-kamerorkest; 4,30 ziekenhalfuurtje; 4.55 gram.; 5 (gewijde muziek (gr.pl.); 5,20 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst; 7,45 berichten; 7,50 gram.; 8 berichten ANP, mededeelingen; 8,15 vroolijk programma; 9 populair concert; 9,20 het Rococo- octet; 9,45 radiotooneel; 10,30 berichten ANP; 10,40 epiloog; 11—11,30 esperanto- lezing. HILVERSUM II. 301.5 m. 8,55 VARA, 10 VPRO, 12 AVRO, 5,00 VPRO, 5,30 VARA, 8—12 AVRO 8,55 gram.; 9 berichten; 9.05 tuinbouwhalf- uurtje; 9,30 gram.; 9,40 „Van Staat en Maatschappij"; 9,59 berichten; 10 voor de kinderen; 10,30 Doopsgezinde Kerkdienst; 12 „Onze Weermacht"; 12,25 gram.; 12,45 berichten ANP; gram.'; 1 zang met orgel begeleiding; 1,30 „Een gesproken mail brief"; 1,50 gram.; 1,55 declamatie; 2 2,27 boekbespreking; 2,30 leden van het Omroeporkest; 3,45 schilderijbespreking; 4 gram.; 4,05 Mannenkoor „Concordia SH V"; 4,25 AVRO-dansorkest; 4,55 sport nieuws ANP; 5 gesprekken met luister aars; 5,30 voor de kinderen); 6 Bravour en Charme; 6,30 sportpraatje; 6,45 sport nieuws ANP; 6,50 interview; 7,05 Schul dig of onschuldig? 7,30 Rosian-orkest 8 berichten ANP; mededeelingen; 8,20 omroeporkest; 8,55 „Gezellig warm"; 9 hersengymnastiek; 9,30 AVRO-Musette-en- semble10 radiotooneel; 10,30 AVRO- amusementsorkest11 berichten ANP, gram.; 11,3012 dansmuziek (gr. pl.) Maandag 18 December HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. NCRV-uitzending 8 berichten ANP; 8,05 schriftlezing, meditatie; 8,20 gram.; 9,30—9,45 gelukwensehen10,30 morgen dienst; 11 Christ, lectuur; 11,30 Amster- damsch Salonorkest; 12—12,15 berichten; om 12,30 berichten ANP; 1,15 orgelspel; 2 Voor de scholen; 2,35—2,55 gram.; 3 Voor tuinliefhebbers3,40 gram.; 3,45 bij bellezing; 4,45 gram.; 5,15 kinderuur; 6,15 gram.; 6,30 Vragenuur; 7—7,15 berichten; 7,45 gram.; 7,55 „Wij kiezen onze eigen Omroep"; 8 berichten ANP; 8,15 Arnh. orkestvereeniging9,00 Causerie „Gods Kerstboodschap in oorlogstijd"; 9,30 Chr. Radio-koor; 10 berichten ANP, actueel halfuur; 10,30 Christ. Radio-koor; 10,50 gram., c.a. 11,5012 schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA, 10—10,20 v.m. VPRO 8 be richten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10,20 declamatie; 10,40 pianoduetten; 11,10 declamatie; 11,30 gram.; om 12,45 berich ten ANP; 1—1,45 VARA-orkest; 2 gram.; 2,30 pianovoordracht; 3 declamatie; 3,30 zang, piano en cello; 4,30 gram.; 4,35 Voor de kinderen; 5 gram.; 6—6,25 or gelspel; 6,30 Rosian-orkest; 7,05 Voor de niet meer leerplichtige jeugd; 7,25 gram; 7,30 VARA-orkest; 8,03 berichten ANP; 8,15 VARA-orkest; 9 declamatie; 9,15 De Stem des Volks, Utrechtsch Stedelijk or kest; 10,15 orgelspel; 10,30 De Ramblers; 11 berichten ANP; 11,10 zang en orgel; 11,30—12 gram. ZIERIKZEE. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, den heer L. M. Steendam, sprak gisteren (Vrijdagsavond mor de Vereeniging van Rechtzinnig Hervormden in het Ned. Herv. Veriejenigingsgeb'ouW; ds. Batelaan van Stavenisse over het onder werp: „De jeugd in de branding". NojOiit genoeg kan men beseffen;, aldus b'egon spreker zlijn belangwekkende in leiding, dat bij de jeugd tusschen 13—20 jaar, alles iwat vast en zieker scheen, eenen kant geduwd en aan den anderen kant getrokken werd. Er viel heel wat verscheidenheid van type waar te nemen onder deze on- gelukkigen; er waren er, die de onver schilligheid in eigen persoon leken; ook waren er, wien de schaamte op het gezicht te lezen stond. Eén jonge man viel echter bijzonder op onder degenen, die de kar duwden. Men zag onmiddel lijk dat hij in beschaving verre boven de anderen uitstak. Hij zal zoowat een jaar of drie- vier-en-t win tig zijn geweest en hij was bepaald knap te noemen. Het 'werd vijf uur en de arbeid werd j gestaakt: de gevangenen werden nu weer naar hur. cellen teruggevoerd, daaronder dus ook de knappe, jonge man. Er liep een vrouw op den weg, die naar Weymouth leidde. Blijkbaar kostte het loopen haar zeer, zeer veel moeite. Ze was al moe, toen ze Langton be reikte; ze kende den weg niet, anders had de tocht niet half zoo lang be- hoeven te zijn. Nu was zij pas bij Chickerell en het doel van haar gang was de rotsachtige landtong met het 1 fort en de gevangenis, die ver in zee vooruitsteekt en den ingang tot de ha ven van Weymouth bewaakte. I Eerst bij het invallen van de duister nis bereikte ze den weg, die naar Wyhe voerde. Vóór haar lag een steile heu- gaat wankelen. Het opgloeiende geslacht komt in de branding va(n. het leven, •waar zij doorheen moet. hoewel in zich zelf onbekwaam, zander er gehavend uit te voorschijn te komen. Daartoe is het noiodig dat de kerk -niet Werkeloos toe ziet. jnaar mede arbeidt met alle haar ten dienste staande middelefa, de jeugd bekend te maken met Gods Wjoord in Jezus Christus, naar de aloude belijde nis, ons door de geslachten overgele verd. Maar niet alleen de Kerk, ook de over heid, doch vooral het huisgezin moet de grondslag vormen voor de opvoeding der jeugd. Daar Waar hét kind het levens licht aanschouwd heeft, ligt in de eerste plaats de opvoeding tot mensch en moe ten de ouders medewerken tolt de gecs- tSlijke vorming van hun kimderejii. Te veel Wordt het in de laatste jaren aan de jeugd zelf overgelaten catechisatie en chr. jeugdvereenigingem te bezoekdn, waar juist de ouders een zeer verantwoorde lijke taak hebben. Spreker veroordeelde daarom ook de jeugdopvoeding door den staat, zooials dat in totalitair geregeerde landen geschiedt, waar men den Bijbel óf verwïjldeirt of naar Germaansche zede verandert, voor welke gevaren, welke onze jeugd van deze zijde bedreigen, spr. met klem Waar schuwde. De staat moet juist huisgezin en kerk respecteeren bij: de opvoeding der jeugd. Zeer noodzakelijk is ook voorlichting in de pubertiteitsjaren op sexueel gebied dopr de ouders, terWijl eerbied voor hoo- ger geplaatsten reeds in het gezin moet worden aangekweekt. Spr. wees nog op de gevaren voor de opgloeiende jeugd van bioscopen, danszalen en slechte lectuur ejn, spreker vroeg zich af Waarolm de sportwedstrij;- den in ons lajnd, zpoals i|n Engeland, niet op Zaterdag kunnen Wiordep gehou den, inplaats van op dein dag des Hoe ren? Ons geslacht heeft noioidig ouders, predikanten en jeugdleiders, om samen, te strijden en samen te Worstekjn. Op voeding in de vreeze des Heeren, in Gods Wioiord en Gods Weg, in schuld besef, onder biddend opzien to,t cjnlrien Hemelschen Vader, ook door middel van de Kerk, Welke moet terugkeeren -tot de oude paden', lz«al de jeugd sterk dpen staan in de branding vatn, het leven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een 5-tal aanwezigen gebfuik gemaakt, die dopr den spreker Werden beantwoord. De vergadering Werd daarna dopir ds. Batelaan met dankgebed beëindigd. Donderdagavond hield het district „Schouwen-Duiveland" der Nederl. Chr. Landarbeidersbond haar jaarl'ijksche groo te propaganda-avOnd. De bovenzaal va|n het „Huis van Nassau" Was tjokvpl, toen de voorzitter van Dienst de vergadering opende, Waarbljl gemeenschappelijk het Lutherlied gezongen Werd. Twee hoofdbestuursleden waren ter vergadering tegenWpolrdig, die beiden het Iwoord voerden. Allereerst hield het hoofd bestuurslid Meijer een gloedvol betoog over: „De beteeken is van de Chr. Vak beweging". In zijtn rede wees hij' op de opkoimst van de vakbeweging in de vo rige eeuw. Hoe ook toen de chr. sociale beginselen opgang hadden en er een chr. vakbeWteging ontstond. Tegefnpver libe ralisme en socialisme kjoimt de chr. vak beweging met den 'ëisch dat in de maat schappijl ook rekening moet gehouden worden met de gebjoiden Gods en het Evangelie van Christus. De chr. vako'e- wieging wil niet een klasse maar de ge meenschap dienen. Hn 1918 Wias zijl mede een dam tegen de revolutie. Verder w'&es spreker op de taak der Chr. vakbewe ging in de toekomst. Hiji wiekte op tot trouWi aan het beginsel, ppdat in deze doodskranke maatschappij het licht van Gods genade dioorbireke. Welke talenten, gaven des geestes en werkkracht men ook bezitten moge zij verkrijgen hunne hoogste wijding door de gaven van het hart. vel; ze wierp er een blik heen, met de stille bede in het hart: „O, genadige hemel, schenk mij toóh de kracht, om verder te gaan; dat ik het nog niet hoef op te geven, eer ik bij hem ben!" Nog enkele onvaste schreden; toen struikelde zij en viel. Een pakje rolde uit haar slap-neerhangende armen op den weg in het gras en het droevige huilen van een 'baby, in een armelijken doek gewikkeld, deed zich hooren. Maar hulp was zeker ver af voor die beide verlaten schepsels, want vooral op dit uur van den dag kwam er maar heel zelden meer iemand voorbij. De baby begon telkens opnieuw te huilen,, maar de arme moeder lag bewusteloos, dus zou de kleine er niets mee be reiken. Daar kwam een open rijtuig vlug heu velafwaarts; er zat een dame in, die, zoodra zij die twee daar zag liggen, den koetsier orders gaf, om te stoppen. Wat is dat daar, John? vroeg zij. Harteloos antwoordde de man: Och, die vrouw is zeker dronken, madam! Daarna wilde hij de zweep weerover de paarden leggen, maar miss Vellacott was niet zoo licht overtuigd. Ga een zien, Lawes! beval zij. Kijk, er is ook een baby bij! Onwillig gehoorzaamde Lawes. Hij had een zeer voordeelige betrekking: het _4 _4 i_4 4 _4 _4 _4 4 _4 _4 J4 4 Abrikozenper literpot 65 cl Morellen70 Kersen75 Gemengd Fruit 75 Druiven85 Om zelf een lekker „glaasje" te maken Bp aankoop van één dezer potten vruchten, 1 literflesch heerlijke Roode of Witte Vruchtenwijn voor slechts 50 Ct Na de pauze Werd het woord gevoerd dqor dhr. Vingerling, die sprak over „Ge rechtigheid verhoogt een volk". Op dui delijke Wij'ze sprak hij over hef wezen der gerechtigheid en den eisch der ge rechtigheid die Gods Woord ook voor het maatschappelijk leven stelt. De nood zakelijkheid van het doen van gerechtig heid, werd met klem door spreker be toogd opdat ook voor het leven van de arbeidende stand, er gestreefd Worde naar verwezenlijking der Goddelijke- gerech tigheid. De zangvereeniging „De Lofstem" kweet zich, om de vergadering op' te luisteren met het zingen van mooie liederejn. Op keurige wijze hebben zie verscheidene koe ren verschillende nummers tem, beste ge geven. Het applaus bteWees dat de ver gadering dit Wist te waardeeren. Nadat gemeenschappelijk de Avondzang was gezongen, werd deze uitstekend ge slaagde avond beëindigd. Vrijdagavond vond in de groote bo,- venzaal van het „Huis van Nassau" oln- der groote belangstelling de trekking plaats van de verloting welke de Werk- loozenvereeniging „Recht eln Plicht" ten bate van hare leden had georganiseerd. De voorzitter der vereeniging, de heer J. C. van As, opende de bijeenkomst met een hartelijk Welkom t.ot de aanwezigen en gaf uiting aan de dankbaarheid vafn het bestuur over het welslagen dezer verloting, niet alleen uit het oogpunt der vereeniging, Welke alle loten (1200) grif verkocht zag, doich ook door het feit dat zooivele mooie prijZien beschik baar konden Hvloirden gesteld. De voorz. richtte vervolgens Wloiorden van dapk tot B. en W. die toestemming voior de ver loting gaven, t|ot de verschillende Zie- rikzeesche Winkeliers, die zoo spontaan hun medewerking verleenden, tot de in woners van Zierikzee, die een iof meer loten hebben gekocht en tot de leden der vereeniging voioir hun acitiviteit om de loten aan den map te brengen. Spe ciaal dankte de voorzitter verder ook den penningmeester vopr Zij|n goed be heer der financiën ep dep1 hoofdagent van politie voor zijn medeWierking. Met een opWiekking (oim lid te worden vap „Recht en Plicht", verklaarde de voor zitter hierop de bijeenkomst voor ge opend en werd tot de trekking overge gaan. Deze had een vlot verloop en bin nen een uur hadden de 160 prijzen en 2 premies, Wlelke in de zaal waren ten toongesteld, een bestemming gevc/nden. Voor den uitslag verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. SCHARENDIJKE. Voor een bescheiden I aantal personen hield Donderdagavond in café Kooman alhier, de heer bij de Vaate van Nieuwerkerk, een vlotte causerie over de noodzakelijkheid van te nemen maat- j regelen tegen het in deze tijden niet denkbeeldige luchtgevaar. Spr. zette dui delijk uiteen, dat men het ten deze niet kan en mag laten aankomen op de Over heid. Zelfbescherming is in vele gevallen geboden en men doet goed zich zoo veel mogelijk op de hoogste te stellen met datgene, wat deskundigen op dit gebied ons ten opzichte van de verschillende gevaren, die ons bij een luchtaanval be dreigen, hebben te zeggen. Aansluiting bij de Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming ligt derhalve op onzen weg, waartoe slechts een zeer geringe jaar- lijksche contributie wordt vereischt. En kele aanwezigen gaven zich voorloopig op als lid van een te stichten afdeeling; wij verwachten, dat meerderen zullen volgen. NIEUWERKERK. In de Vrijdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering werd m.a.st. aan Noordgouwe de voorkeur ge geven als plaats voor vestiging van een ziekenhuis voor SchouWen-Duiveland. THOLEN. Na een welkomstwoord door den voorzitter, den heer W. Moelker, trad Woensdagavond voor het Nuts-De- partement op, de heer Gerard Pilger van Amsterdam, met als onderwerp: „Naar Syrië en Bedouïnen". In een helder betoog, verduidelijkt door lichtbeelden, beschreef spr. het leven dezer nomaden in Syrië, hun primitieve zeden en gewoonten, Het land heeft vaak veel te lijden van groote droogte, zoodat water, de waarde krijgt van goud. Na de pauze declameerde hij op eenige wijze het stuk proza „il Sahara". De heer Moel ker sprak tot slot een dankwoord. Gehuwd: 14, J. F. Blaas, 27 j. en T. van Luijk, 27 j. Overleden: 13, C. Chr. Geluk, jm. 58 j. Door een visschers uit Noord-Bra bant, werd een part ij bliek aan de haven gelost van ruim 5000 kg, welke voor f 13 per 1000 kg werd verkocht. Van gemeentewerken heeft men werk was p iet zwaar, kost en logies waren goed, maar wel vond hij zijn meesteresse vreemd: Wat had zij zich te bemoeien met al die ongelukkige schep sels, die immers toch niet te helpen waren Voorzichtig trad hij naderbij en sprak de vrouw toe: Vooruit! Opgestaan! Je moest je schamen! Hoor je dan niet, dat je kind huilt? Ze is stom-dronken, madam, luidde zijn verslag. Laat u haar daar maar gerust zoo liggen; als we dan thuis komen, zal ik Tom de politie laten waarschuwen. Zonder eenig verder antwoord stapte miss Vellacott nu zelf uit en er zat vo;Oir Lawes niet veel anders op's dan zijp meesteresse te volgen. Zijl zag, hoe doodsbleek de vrouW' was; zij; voelde, boe ijskoud de handen waren en! enkel met een gebaar gaf zie te kennen aan haar koetsier, dat hij haar helpen zou, de be\vtistel|Oioze in het rij tuig te dragen, waarna ze pok de baby haalde. Daarna gaf miss Vellacott or ders öm zoio gauw mogelijk naar huis te rijden. Al Wat menschelijke bekwaamheid en menschelijke vriendelijkheid maar konden doen, werd er gedaan vtoor de jonge moeder, maar dokter en verpleegster streden tegen een macht, die hu|m te sterk Was! Miss Vellacott bleef bijna voortdurend zelf op de kamer bij de patiënte, in de hoiop', dat die toch éciis eenig teeken van leven zou geven. Eindelijk sloeg de jonge moeder de oogen op en de bleeke lippen preveldeln Is hij' hier? Wie, kind? Harry!.... Ik moét hem vinden! Hij heeft baby nooit gezien en hij1 zal zoo trotsch op haar zijn! O, Waar is zij! toch, mijn kleine Honor?... Hij! wilde, dat ze naar mij genoemd zou Worden. Ze trachtte zich op den ellebloog op te richten, maar ze Was te zwak, en, naar adem snakkend, liet ze zich Weer Ln de kussens terugvallen. Miss Vellacott nam de baby van de sofa en legde haar op het bed, naast de moeder. Hier is je kleine Honor lieve. Ver tel mij nu eens, Wbar je man is? Een huivering voer de patiënte door de leden en ze prevelde: Gevangen!... Portland... Zijn naam? Je Naam? We Waren getrouwd... niemand Weet dat.... niemand gelooft het.. Mijln kleine Honor! (Wcrdt vervolgd). Er was eens een slager in Petten, Wiens vrouw niet goed koffie kon zetten. Hij gaf haar de les: „Neem toch Buisman's G.S., Anders maak ik met jou korte metten!" De échte Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 2