ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 IOPGENOHM ZffiRUGDEESOff COURANT DE «GRAF SPEE» MOET ZONDAGNACHT UIT MONTEVIDEO VERTREKKEN De Kern El NEPERLAND-AMERIKA DOOR DE LUCHT ABONNEMENT 1787 - Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.— p. Jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V de Zierikzeesche Nieuwsbode Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A<-J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14216 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Duitschland en Engeland zenden versterkingen naar de La Plata rivier De regeering van Uruguay heeft be sloten, dat het Duitsche vestzakslagschip „Admiral Graf Spee" binnen drie maal vier- en-twintig uur zai moeten ver trekken. Dit beteekent, dat de „Admi ral Graf Spee" moet vertrekken vóór Zondagavond 8,50 plaatselijke tijd. (Dit is ongeveer 1 uur Maandagmorgen Ned. tijd Red.) Het besluit van de regeering van Uruguay ,dat de „Admiral Graf Spee" eerstdaags zal moeten vertrekken, heeft, aldus U.P., de verwachting gewekt, dat weldra een zeegevecht zal plaats hebben dat het vorige nog geheel in de scha duw zal stellen, aangezien het Britsche ministerie van Marine heeft verklaard, dat het de Engelsche zeestrijdkrachten ter plaatse "heeft versterkt en ook de Duitschers wellicht de hunne bij de mon ding van de Rio de la Plata zullen ver sterken. Hoewel men in Duitsche kringen te Montevideo zich hierover niet wenscht uit te laten, blijven de geruchten hardnekkig de ronde doen. dat de Duitschers oor logsschepen waarbij wellicht onder zeeërs de „Admiral Graf Spee" te hulp zullen zenden. Uit het feit, dat de „Ark Royal" en de „Renown" in Kaapstad zijn geweest, leidt men af, dat ook deze Engelsche schepen misschien deel uitmaken van de Britsche versterkingen. Aangezien men het er in scheepvaart kringen te Montevideo over eens is, dat de „Admiral Graf Spee" volkomen zee waardig was, toen het schip de haven van Montevideo binnenliep, wint de mee ning in Uruguay reeds veld, dat men het schip geen lang respijt zal geven. Begrafenis der Duitsche gesneuvelden De lijken van 38 man, die aan boord van de Graf Spee den dood hebben ge vonden, zijn gisteren aan land gebracht en met militaire eer te Montevideo ter aarde besteld. Driehonderd Duitsche ma trozen namen aan de plechtigheid deel, terwijl studenten van de Uruguaysche marineschool een eerewacht vormden. Bij de begrafenis hebben zich eenige kleine incidenten voorgedaan, toen verscheidene personen, blijkbaar van Duitsche afkomst, den nationaal-socialistischen groet brach ten, waarop Urugueezen spontaan de uit gestrekte armen omlaag rukten. Het kwam echter niet tot ernstige ongeregeldheden. De schade aan de «Exeter» Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de schade, die aangericht is aan boord van der. Britschen kruiser „Exeter" groo- ter is, dan tot dusverre kon worden aangenomen. De kruiser heeft zware tref fers gekregen in het voorschip, waardoor de beide voorste gesehuttorens tot zwij gen gebracht zijn. Een verdere treffer, die brand veroorzaakt heeft, sloeg in de brug in. Bovendien hebben zware treffers klaarblijkelijk de ketels beschadigd, want na deze schoten verwijderde de „Exeter" zich uit het gevecht. Aan boord van de „Achilles" werden bij het zeegevecht 4 personen gedood en 3 gewond. Da commandant van da „Graf Spee" De commandant van „Admiral Graf Spee", kapitein ter zee Hans Langsdorff, is 45 jaar oud. In 1912 nam hij als cadet dienst bij de toenmalige keizerlijke ma rine. In den wereldoorlog maakte hij als luitenant ter zee op het linieschip Gros ser Kurfürst de slag bij het Skagerak mee. De beide laatste jaren van den we reldoorlog deed hij als commandant dienst bij torpedoboot- en mijnvegersflo- tiljes. In die functie heeft hij ook na den wereldoorlog dienst gedaan. In 1938 kreeg hij het commando over het pantserschip „Graf Spee". Hat vertrek van da «G-af Spae» Er bestaat te Montevideo eenigen twij fel over de vraag wanneer de door de regeering van Uruguay aan de „Graf von Spee" toegestane tijdslimiet van 72 uren ten einde loopt. Evenmin weet men of de kruiser als de herstelwerkzaamhe den al dan niet zijn voltooid aan het einde van dezen termijn Montevideo zal moeten verlaten, of er voor den duur van den oorlog zal worden geinterneerd. Het besluit van de Urugueesche regeering wordt definitief genoemd. Volgens sommige mededeelingen zoude kruiser opdracht hebben gekregen de ha ven voor Zondagmiddag 17 uur (plaatse lijke tijd) te verlaten. Het verluidt ook dat de kruiser voornemens zou zijn onder dekking van de duisternis de havèn te verlaten en te pogen de haven van Bue nos Aires te bereiken. Naar heden (Zaterdag)morgen werd medegedeeld maakte de „Graf von Spee" zich toen gereed om de haven te verla ten, men verwachtte ieder oogenblik dat het schip zou vertrekken. VERSCHILLENDE BERICHTEN Geitolen ring ingeslikt Bijl ©en b'rutalen diefstal bijl de juwie- lier Bonmëwitz te Rotterdam gepleegd, i zijn twee Italianen aangehouden, t.oen ziiji probeerden een paar horloges, die bij1 ge noemden ju'weiierwaren gestolen1) tever- koppen. Een ring met briljapten, tail •waarde van f875, die gelijk met de hor loges was gestolën, bleef na de aan houding der Italianen, die beruchte in ternationale misdadigers bleken te zijln, nog zpek. De politie besloot toen, dat een geneesheer een oinderzoek ijn de in gewanden der Italianen zou instellen. Zij, verklaarden, toen hun dit werd medege deeld, dat een dergelijk onderzoek heusch niets zou (Opleveren, maar hierdoor brach ten zïji de politie niet van haar vioionnie;- mien af. Een politiedokter heeft gisteren de Italianen onderzioicht met het resul taat dat de ring Werd gevonden. Een suikerbiet werd motorrijder noodlottig 1 De 33-jarige militair H. Kruitbos, af komstig uit O u d-B e ij e r 1 a n d, is op den rijksweg in dé gemeente Heinenoord met zijn motor over een verloren sui kerbiet gereden. Hij verloor de macht over het stuur en kwam ten val, waar door hij ernstige verwondingen opliep. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De man brak beide beenen, voorts werd een ingedrukte borstkas en een ernstige hoofdwonde geconstateerd. Tijdens het vervoer per ambulance-auto is hij overleden. ONDERWIJS Een teeken des tijds In de „Vacature" lezen wij de vol gende advertentie: „Onderwijzeres te En ter (Ov.) vraagt onderwijzeres als hulp in de school (eigen klas), tevens voor gezèlschap. Ook moet ze genegen zijn te helpen met lichte huishoudelijke be zigheden. Liefst van Maandag tot Zater dag. Vrije kost en inwoning en ver goeding". Dat moet dus een meisje zijn, bekwaam en bereid tot velerlei arbeid; een eigen klas kunnen beheeren, gezelschapsdame zijn, net binnenmeisje wezen. En gaat dat alles maar buiten schoolhoofd en autoriteiten om? MARINE EN LEGER GEEN VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL Wetsvoorstel over de spelling op stapel Kweekelingen met akte geen hoogere vergoeding Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Onderwijs begroting 1940 wordt ontleend: In hel verlangen naar een verbete ring der leerlingenschaal, deelt de mi nister. Bij haar optreden meende de re geering een voorstel ter verbetering te kunnen doen. Daarna kwam de oorlogs toestand, die groote eischen aan de schatkist stelde. De regeering meende, dat thans deze verlaging niet te verantwoorden is Geens zins heeft zij daarmede haar aanvan kelijk voornemen losgelaten. Voor het ontwerpen der begrooting voor 1941 ontwerpen der begrooting voor 1941 zal zien. Zelfs wil de minister deze quastie ge heel losmaken van een, die er mede sa menhangt: de werkloosheid van de on derwijzers. Deze is door de mobilisatie zeer sterk verminderd. Zeer urgent is zeker een afdoende regeling van de schrijfwijze der Ne- derlandsche taal. Om aan deze re geling een wettelijke basis te geven, is reeds een wetsvoorstel ontworpen. De vraag, of de minister bereid is te bevorderen, dat de zelfstandig optre dende kweekelingen met akte bij het L.O. een billijker vergoeding voor hun arbeid ontvangen, beantwoordt hij ont kennend. Het toekennen van zulk een belooning behoort, naar het oordeel van den minister overgelaten te worden aan de gemeente- en schoolbesturen, welke de kweekelingen in hun scholen toela ten, ook al, omdat de Lager-Onderwijswet 1920 vergoeding uit 's Rijks kas aan die besturen van belooningen van kweeke lingen niet kent. Rijksmiddelen in November In 11 maanden f 31 millioen meer dan was geraamd De Rijksmiddelen brachten in Novem ber f 40 millioen iop tegen bijina f 37 millioen in Niovember 1938 en bijfn,a f 36 millioen als ét1n ttwaalfde der raming. In de eerste elf maanden vafn. 1939 be droegen de totale ontvangsteln f 436.21 millioen (v.j. 403.51 millioen) bij f404.91 millioen als elf twaalfde der ramingf. Wat de kohieibelasting betreft 'was einde November in totaal f 137.37 milt op kohier gebracht tegen f 120.13 mill, einde November 1938. Bij K. B. van 9 December is ,eervol ontslag verleend op grond van gevorder den leeftijd, aan den leger- en vlootpre- dikant in algemeenen dienst, ds. H. Jans sen, met ingang van 1 Januari 1940. Als opvolger van ds. Janssen is be noemd dr. W. G. Harrenstein, Ger. Pired. te Santpoort, thans Werkzaam als res.- veldprediker. SPORT Belastingbetaling door schuldbekentenissen Van 2 Januari 1940 zal men bevoegd zijn om bedragen, verschuldigd Wegens de vermogenbelasting, met inbegrip van alle daarop geheven ©p centen, ein wegens de verdedigingsbelasting 1, te betalen door middel van schuldbekentenissen, deel uitmakende van de a.s. Staatsleeni|ng. Bovendien zal men bevoegd zij|n, be talingen in de gefnoemde belastingen, ver schuldigd door verschillende personen, te combineeren tot ééjn betali|ng. Dit zal bijvoorbeeld kunnen geschieden, door be middeling van een ba|nk, een effecten kantoor of op andere Wijze, Op die wij!z© zal ook ten aanzien valni kleinere aan slagen van de vermelde faciliteit kunnen Worden gebruik gemaakt. VOETBAL. Renecse I ZS.C. Zierikzee I Zondag lontvangem de rood-witten in de volgende loipstellimg Zierikzee I op be zoek, n.l. G. de Jonge d.., J. Reinhoud, en A. Verjaal a.; J. Dalebout, L,. Diorre- man en J. Hendriks© m.; L. Straaij'er, C. v. d. Werf, W. van Sluijs, H. Giljamse en Jumelet v. Te Zierikzee verastte Renesse vriend en vijand door een gelÜjfk spel te be halen destijds Waren zlij! doioir hu.n vele vriendschappelijke Wedstrijden beter ge traind dan thans, (nu zijl door slecht Weer zes Weken tot werklioiosheid gedoemd wa ren. Indien het echter bijl haar va|n, den 'beginne af aan lukt, ka|n het evenfw'eli gebeuren dan deze middag geestdrift de zege behaalt over techniek. Een aller aardigste wedstrijd staat dan ook voor de deur, die om: 2 uur aanvangt en ge leid Wordt door dhr. Cashoek. Om 12 uur spelen de reserves van Renesse. ,'wier leeftijd gemiddeld 16 jaar is, tegen de veteranen va(n Zierikzee!. Indien arbiter Bolle eerst eens de spel regels bestudeert betreffende aanvallen in den rug enz., zullen deze tengere mannetjes vrij uit kunloen, spelen en de nederlaag zooi klein mogelijk kunnen houden. Naar wij van bevoegde zijde verne men, brengt Zierikzee I het volgende elftal in het veld: A. Hage, d.; E. Kats en J. Volkeri, a.; M. de Looze, D. C. Viergever en Joh. Schults, m.; I. Nies- Zom op: Zon onder: 17 Deo 8,06 15,45 18 Deo. 8,07 15,45 Maan op: Maan onder: 17 Deo 11,24 23,01 18 Deo. 11,45 Eerste Kwartier 21,24 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 17 Deo 6 23 18,51 0,05 12,25 18 Deo. 7,03 19,38 0,50 13,50 kens, A. M. Klaasse, A. Koster, P. Wil- lemse en N. Berrevoets, v. De gasten verschijnen dus met een invaller voor Krijger, die wegens zijn knie voórloo- pig niet kan uitkomen. Renesse il Z.SC. Zterikzee III Het 3e elftal van Zierikzee zal in de volgende formatie den tocht naar de duinstreek ondernemen: C. C. Unger, ,d.; A. v. d. Westen en J. W. van Westen- brugge, a.; J. de Jonge, M. W. Cats- hoek en L. Simmers, m.; N.N., P. A. j Ribbens, P. van Hattem, F. C. Hanse en C. Pairoux, v. j De «Admiraal Graf Spee» moet Zondagnacht Montevideo verlaten Lucht vaardiensfc tusschen Neder land en Amerika voorbereid Vermogensbelasting kan door schuldbekentenissen worden vol daan De Rijksmiddelen in 11 maanden 31 millioen boven de raming Nog geen verlaging der leer lingenschaal te verwachten ZONDAG 17 DECEMBER Yoormiddaga 10 uur Ds REDDINGIUS TekstJesaja 9 la Onderwerp Het licht van Advent ztwua HERVORMDEN van allerlei aard verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 cl. Proefdaos/e 2 stuks 10 et Fokker bouwt vier nieuwe machines voor de K.L.M. Waarom kunnen ook wij geen luchtschepenbouwers worden? Bij de behandeling van de Begrootingen van Waterstaat en van het Verkeersfonds voor 1940 kwam gistermiddag in de 2e Kamer ook de afdeeling Luchtvaart in debat. Op vragen van de leden Baas (a.r.) en van Kempen (lib.) omtrent de Ne derlandsche vliegtuigindustrie en de be stellingen der K.L.M. in het buitenland, deelde minister Albarda mede, dat de K.L.M. de laatste jaren in Nederland geen bestellingen heeft gedaan. Thans is de lijn verlaten. Er is over eenstemming verkregen over vier be langrijke vliegtuigen, te bouwen bij Fok ker. Over andere zeer belangrijke ma chines wordt nog onderhandeld. Onze scheepsbouwers hebben een goe den naam; dezen hebben zij te danken aan Nederlandsche opdrachten. Waarom kunnen wij geen luchtscheepsbouwers worden? Wij zijn er bekwaam genoeg toe Doch bestellingen van Nederlandsche zijde dienen daaraan ten grondslag te liggen. Dc belangen der K.L.M. mogen niet op den achtergrond worden gedrongen; een middenweg moet worden gevonden. Men kan niet zeggen: gij moogt geen enkele machine in Amerika bestellen. Ernstig gedacht wordt aan een ver binding met Nederlandsche vliegtuigen tusschen Nederland en Noord-Amerika; dus niet alleen met West-Indië. Verdere mededeelingen kon de minister voorals nog niet doen. Voor defensie zijn nog opdrachten in uitvoering De regeering heeft besloten aan de Nederlandsche industrie belang rijken financieelen steun te verleenen, voor het ontwikkelen van nieuwe typen en voor de bevordering der werkge legenheid. Luchtverbinding eertt over ruim twee jaar gereed De minister heeft ten aanzien van het materieel verklaard, dat men met in Ne derland gebouwde machines wil vliegen, hetgeen dan zou inhouden, dat de Ne derlandsche luchtverbinding dan nog ten minste 2i/2 jaar op zich zal laten wach ten; welke tijd nog nauw genomen is indien men bedenkt, hoeveel tijd noodig is voor den bouw van een nieuw vlieg tuigtype en voor de proefvluchten daar- mede, terwijl daarna nog proefvluchten i op de nieuwe route moeten worden ge maakt. Zijn wij wel ingelicht, dan is het niet uitgesloten, dat de Pan American Air ways reeds den volgenden zomer den dienst zal doortrekken altijd natuurlijk voor zoover de oorlogstoestand zulks toelaat. In dat geval zal de K.L.M., wanneer zij op Nederlandsch materieel wacht, een goede twee jaar ten achter komen Onlangs is echter een ministerieele ver klaring aan de Kamer gedaan, volgens welke de regeering haar volle medewer king zal verleenen aan de inschakeling van de Nederlandsche luchtvaartindustrie doch waarbij tevens werd gezegd, dat aan de K.L.M., mocht zulks in dien tusschentijd noodzakelijk blijken, geen toeslemming zal worden geweigerd om buitenJandsch materieel te koopen. Tijdelijk met vreemds vliegtuigen Hoewel de minister in zijn gisteren afge legde verklaring hierop niet heeft gezin speeld, is het niet uitgesloten dat men, mocht zulks aan de betrokken instanties gewenscht voorkomen, tijdelijk zijn toe vlucht zal nemen tot buitenlandsche vlieg tuigen terwijl dan later Nederlandsche vliegtuigen dit materieel zouden kunnen vervangen. Onder gegeven omstandigheden is het nog niet zeker hoe de te volgen route zal zijn Deze hangt volkomen af van de tc gebruiken vliegtuigen. Met het thans bestaande materieel zal het ge wenscht zijn een tusschenlanding te ma ken op hei lange traject, voor welk doel Foynes wel de aangewezen lucht haven is Mocht men later over beter materieel beschikken, dan zou men het traject altijd nog ineens kunnen vliegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1