J De Kern HOEST EN VERKOUDHEID: ONDER DEN SCHIJNWERPER blijft het critische oog gevestigd op den Volkenbond, die nog kracht genoeg bleek te bezitten de vuist te ballen tegen Rusland, dat een onver- hoedschen, maar nog niet geslaagden, aanval richtte op Finland, dat met fel heid en taaie volharding voor zijn be staan vecht en een beroep deed op Genève. Hier werd een commissie van dertien gevormd, die aan Helsinki en Moskou een telegram zond, met ver zoek de vijandelijkheden te staken. Van Russische zijde is reeds bericht, dat het vriendelijk bedankt aan de tafel te Ge nève aan te zitten en wat het antwoord op het telegram, over de staking van de vijandelijkheden betreft, daarop zit mp" te wachten, hoewel niemand de illusie koestert, dat Molotov een gunstig antwoord zal geven. Intusschen is Moskou nog eenige uren extra bedenktijd gegeven om teant woorden op het ultimatum, welks tijd limiet van 24 uur gisteravond was afge- loopen. Toen bij het verstrijken der uren uit Moskou niets vernomen werd, kwam de commissie van dertien overeen, dat ieder antwoord, dat ontvangen mocht worden voor de Assemblée vandaag, om tien uur bijeenkomt, toch nog in over weging zou worden genomen. Dit besluit was gebaseerd op de mo gelijkheid, dat, ofschoon de 24 uur se dert het verzenden van het telegram verstreken waren, er een vertraging zou hebben kunnen zijn ontstaan in de over brenging. In de commissievergadering heeft de gedelegeerde van Uruguay medege deeld, dat zijn regeering steun zou ver- leenen aan de uitstooting van de Sow- jet-Unie uit den Volkenbond. Men ver wacht, dat een desbetreffend voorstel vandaag in de bijeenkomst van de As semblée gc-daan zal worden door dén Argentijnschen gedelegeerde, die waar schijnlijk gesteund zal worden door alle Zuid-Amerikaansche vertegenwoordigers De Britsche kanselier van de schatkist Sir John Simon, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat een vérstrek kende overeenkomst tot stand is geko men tusschen de Engelsche en Fransche departementen van Financiën betreffen de Britsch-Fransche samenwerking op fi nancieel gebied. Simon voegde hieraan toe, dat over eengekomen is, wijzigingen te vermijden in de bestaande verhouding tusschen het Pond Sterling e n den Franc voor den duur van den oorlog. Ook zijn re gelingen getroffen om de beide landen in staat te stellen vrijelijk gebruik te maken van elkanders valuta, zonder dat het noodig is goud te leveren. Geen van beide regeeringen zal een buitenlandsche leening aangaan of een buitenlandsch crediet opnemen, zonder overeenstemming met de andere regee ring of tezamen met haar. Geen van beide regeeringen zal nieuwe beschermende beperkingen opleggen op invoeren van de ander gedurende den oorlog. Paul R e n a u d, de Fransche minister van financiën heeft eveneens een ver klaring gedaan over de overeenkomst. Reynaud verklaarde, dat de overeen komst op 4 December tot stand is ge komen en uitgebreid is in tijd zoowel als ruimte. Wanneer het noodig was, al dus Reynaud, een bewijs te leveren van den gemeenschappelijken wil van de ge allieerden olm, den strijd tot het einde voort te zetten en daaraan al hun hulp bronnen te wijden, dan zou met deze overeenkomst dit bewijs gegeven zijn. Het accoord komt voort uit denzelfden geest, welke de eenheid van bevelvoering tot resultaat heeft gehad. Het gaat om een aaneensluiting van de energieën van beide volkeren en van hun hulpbronnen ten behoeve van de uiteindelijke over winning. waren vliegtuigen uitgezonden om het schm Ie noodige bescherming te geven. I Noordzee trachtte een Britsche duiï.8 arf I „Bremen" aan te vallen. Een van de?1 üegtuigen, die uitgezonden wa ren ter bescherming van de „Bremen" drukte de Engelsche duikboot echter zoo onder water, dat de aanval verhinderd werd. Gezaghebbende vlootkringen te Londen wijzen erop, dat de „Bremen" door de Engelsche duikboot niet getorpedeerd is, omdat wellicht het schip te ver van land was, dan dat de opvarenden met open booten veilig de kust zouden kun nen bereiken. Voorts wijst men er op, dat het een ontzaglijke taak zou zijn ge weest voor een duikboot, om een schip als de „Bremen" als prijs op te brengen, aangezien de snelheid van de „Bremen" omstreeks 30 knoopen is en een duikboot aan de oppervlakte tusschen de 15 en 20 knoopen loopt. Bovendien bestond nog de mogelijkheid, dat de „Bremen" be wapend is. DE „BREMEN" THUIS Vliegtuigen beschermden het schip Het ruim 51000 ton metende passagiers schip „Bremen" van den Norddeutschen Lloyd, welk schip in begin September New York verliet, en aan de waakzaam heid van de Engelsche marine wist te ontsnappen en een ligplaats vond in Moermansk, een Russische haven aan de Noordelijke IJszee, is gisteren veilig in de Duitsche wateren aangekomen. De ma rine had maatregelen genomen voor het veilig binnenbrengen van het schip. O.a. TWEEDE KAMER Minister van Dijxhoorn beantwoordt de sprekers In de Dinsdagmiddag gehouden zitting heeft de Minister van Defensie de talrijke sprekers beantwoord. Spr. brengt zijn welgemeendem dank voior de waardeerende woorden ten aan zien van zijn beleid geuit. Hij; stelt de tegemoetkoming op hoogen prijs en is gevoelig voor de aan de weermacht ge brachte hulde. Dit personeel vervult zijn plicht op uitstekende wijze. De goede stemming getuigt van de injmerlijke kracht van ons yolk. Spr. Wijdt woorden van weemoed aan de do oden. in dienst van het vaderland gevallen. Hun plichtsbe trachting strekke tot voorbeeld. Ten aan zien van de vergadering vaini de NSBi heeft spr. den opperbevelhebber verzocht een onderzoek in te stelle|D|. Het resul taat verwacht spreker binnen enkele da gen. Spreker zal alles doen |om besmet ting van het leger door extremisten te beletten. Van den eisch van, zuinigheid is spr. doordrongen. Hij heeft reeds veel bereikt, doch voorbeelden van het tegen deel zijn altijd te vinden. Spr. betreurt, dat in den aanvang' onmondig veel geld is uitgegeven. Er moest razend snel wor den gewerkt. Of voior de ontvangen vee-taxatieprij zen meer of minder vee kan wjorde/n ge kocht, is niet te voorzien. Alle landerijen] en opstallen zullen i|a den iouden toestand woiden hersteld. Met de grootte van de gezinnen e|m hypothecaire lasten Wordt bij de bedrijfsschade rekening gehouden. Ten aanzien vain het materiaal vam de Weermacht erkent de Minister de fout Wat betreft het gebrek aan geweren in den beginne. De boter voorziening stuit af op het kostenvraagstuk, doch spr. zal overwegen natuurboter in de cantones beschikbaar te stellen. Indien noodig zal spreker (niet schro men tot uitbreiding van de/n staat van beleg over te gaan. De grensbeveiligingstroepen zullen Wor den omgewisseld met de daarachter ge legen troepen, terwijl dan extra-verLof zal worden verleend. Verschillende sprekers hebben gespro ken over het ontslag uit de burgerlijke betrekking. Reeds in den ministerraad is de kwestie ter sprake gekomen. De na- deëlen van een wettelijke regeling zou den echter wel eens grooter - kun nen zijn dam de voordeeLem. Kwaadwil lige werkgevers zouden bijvoorbeeld niet- dienstplichtig personeel in diemst inemem. In nauwe samenwerking met de werk gevers en propaganda ziet spr. heil. Ten aanzien va'ni de verloven merkt spr. op, dat de moeilijkheden bij het rei zen op Zondag deze zijn: dat gedurende dezen geheelen nacht twee ploegen ioint- breken. Zij, die godsdienstige bezWaren hebben, zullen bij' die groepen Wordein ingedeeld, die op> een Werkdag terug reizen. Uitbreiding van zakenverloven zal spr. overwegen, indien dit mogelijk is; de pa raatheid mag echter niet worden ge schaad. Met het verleenen van studie-verlof moet spr. uiterst voorzichtig zijn, vooral met het oog op de zakenverloven. Na 1 October 1940 kan misschien wat ge daan worden. Zij, die ver weg wonen, kunnen vier dagen met periodiek verlof gaan. Ten aanzien van de kostwinnersver goeding merkt spr. op dat de oude regeling betreffende de werkloozen is gehandhaafd. Spr. geeft een overzicht van deze bepalingen. De regeling is voor de werkloozen niet ongunstig; men ga echter niet uit van de mogelijkheid van het verkrijgen van werk. Spr. heeft opdracht gegeven een re geling te ontwerpen, die aan de be zwaren van ongehuwde zelfstandigen te gemoet komt. Tei- aanzien van de groote gezinnen is geregeld wat te regelen viel. Spr. geelt voorts een overzicht van de organisatie en werking van O. en O. Tegen een werkzaam aandeel en ver tegenwoordiging van de moderne arbei dersbeweging in den adviseerenden raad bestaat geen enkel bezwaar; voor de eehheid van ons volk is dit zelfs ge- wenscht. Bij de ontspanning mag aan fatsoen niet te kort worden gedaan. De mannen zijn niet verplicht de avonden bij te wonen. Verbiedt men de bonte avonden op Zondag, dan gaan zij de straat op. Na repliek van enkele leden, waarbij de heer de Visser zijn motie, inzake be noeming van een commissie tot onder zoek van de klachten der oud-gepen- sionneerden van het Nederlandsche leger e.a., introk en dupliek van den minister, werd de Defensiebegrooting z.h.s. aan genomen (tegen de Communisten en de C.D.U.) I I VERSCHILLENDE BERICHTEN Een vrouw vermoord In den nacht van Zondag op Maandag is in 'n woning in de Baan te Rotter- d am 'n vrouw vermoord. De politie heeft twee jongemannen gearresteerd, van wie er een een volledige bekentenis aflegde. Het slachtoffer is de 36-jarige vrouw M. E. C., die regelmatig in café's op den Schiedamschendijk kwam en mannen mee naar haar kamer nam, die zij van het echtpaar S. had gehuurd. Maandagmiddag om 12 uur ging de hos pita naar de kamer van de vrouw, die „Betty" werd genoemd, om haar een kop thee te brengen. Juffrouw S. zag toen, dat het beddegoed door elkaar lag en dat de vrouw daaronder verborgen lag. Uit de situatie begreep zij, dat er iets niet in den haak was, zoodat zij haar man ging halen. Deze zag dat de vrouw tusschen het verwarde beddegoed lag en overleden was. Onmiddellijk werd toen de politie gewaarschuwd. Een taxichauffeur kon de politie na dere aanwijzigingen geven omtrent een jongeman, die hij voor het huis in de Baan had zien staan en als „Piet" aan gesproken werd. Deze was spoedig ge vonden en vertelde wie zijn vriend was, die met hem op stap was geweest. Deze de 18-jarige P. K., bekende dat hij de vrouw had geworgd en daarna haar geld en sieraden had gestolen. Van het geld had hij later een gedeelte aan „Piet" gegeven. Beide jongemannen zijn te voren nog nimmer met den strafrechter in aan raking geweest en hadden beiden werk. «Ratp, kuch »n boonen» Deze variaties op thans zeer en vogue zijnde liedjes hebben de militaire autori teiten te Muiden den laatsten tijd me nigmaal geuit, want het bleek, dat van de militaire voorraden, en dan in hoofd zaak levensmiddelen vrij geregeld kleine of grootere hoeveelheden verdwenen. Tenslotte is een bijkok op heeterdaad betrapt, toen hij een zak met gestolen suiker benevens een uit het magazijn weggenomen overall aan een burger over handigde. Uit het onderzoek bleek, dat deze bijkok en zijn maat zich herhaalde lijk aan dergelijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. Zoo hadden zij her haaldelijk aan burgers vet, koffie, suiker, boonen, brood en groenten geleverd. Zij zijn opgesloten. Tegen de burgers is pro ces-verbaal opgemaakt wegens heling. Gebouw ingestort Het drie verdiepingen hooge gebouw van de Coöperatie aan den Emmerik- schen weg te Baak (G.) is ingestort. De oorzaak moet worden gezocht in den hoogen waterstand, waardoor de muren zijn gaan scheuren. De schade, welke op vijftienduizend gulden wordt geschat, wordt niet door verzekering gedekt. Het bedrijf kan voortgang vinden bij het filiaal van de Coöperatie aan de Tol- brug. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Sch»pp«»r bekneld geraakt Gisteravond is de 57-jarige schipper J. Roest, van het schip „Appolinia", bij het varen onder de Nieuwe Leuvebrug in de Leuvehaven te Rotterdam be kneld geraakt tusschfun de stuurhut en den onderkant van de brug. De schipper, wiens hoofd verbrijzeld werd, was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. Ru*itijde»n voor handelf "»>ziger$ De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp rust- tijdbesluit voor handelsreizigers. Het voor ontwerp bevat o.m. de volgende bepalin gen: Een arbeider van 18 jaar of ouder mag op Zondag geen arbeid als handelsrei ziger verrichten. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen arbeid als han delsreiziger verrichten. Aan een handelsreiziger van 18 jaar of ouder moet dagelijks een onafgebro ken rusttijd van ten minste negen uren worden verleend tusschen 9 uur des na middags en 7 uur des voormiddags. Onder „handelsreiziger" zijn in dit be sluit niet begrepen bedienden van ver zekeringsmaatschappijen en van make laars in verzekeringen. LAND- EN TUINBOUW Cröp. Vla»f«bri«=ik ..Dmteloord" Doior de drie samenwerkende fabrieks arbeidersbonden, den Ned. R.K. fabrieks- aibeidersbond, den Ned. bond van Chr. fabrieks- en transportarbeiders en de Ne- derl. vereeniging van fabrieksarbeiders, Worden sinds eenigeim tijd |o|nderhande- lingen gevoerd met de directie en het bestuur der Coöp. vlasfabriek „Dintello.ord" te Steenbergen om te komen tot een re. geling van de lqomem ein arbeidsvoorwaar den en vastlegging daarvan irn een col lectieve arbeidsovereenkomst. Na een bespreking zijn doioir de direc tie voorstellen gedaan, welke in de Za terdag gehouden persroineel vergaderingen unaniem zijn verworpen. De besturen kre gen opdracht zich (opnieuw tot de direc tie te wenden ien opkorten termijn een nieuWebespreking aan te vragen- Indien de directie niet tegemoet komt aan de verlangens der arbeiders, Wordt voioir ernstige moeilijkheden gevreesd. Het antwoord uit Moskou op Genè'e's eisch bleef nog uit Da „B-emen" van Moermansk in Duitsche haven aangekomen Vrije Zaterdagmiddag en Zondag voor handelsreizigers komt Op 1 Dec. waren er 469 wacht gelders bij 't onderwijs Oproeping van buitengewoon dienstphehtigen in April en Juni Om het vriespunt Dan rug en borst inwrijven met Dampo. Wonderlijk zooalsdathelptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DEN VREDE (IRENE)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1