ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 11 DECEMBER 1939 OPüEH ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikziee fl.80. Voor h«t buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 17Q7 - 18©© Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode'^Zierikzee, Schuithaven;B]!94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.]: A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14211 2 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum BO cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat voortdurend Finland, dat zich tot den Volkenbond gewend heeft, omdat het door een ander lid van de zen bond van volkeren wordt aangeval len om het, als van ouds, tot een deel van het oude Tsarenrijk te bestemmen. De Volkenbondsraad besloot Zaterdag het beroep naar de Volkenbondsvergadering te verwijzen, welke heden vergaderde. Op de Zaterdag gehouden bijeenkomst heeft Finland's vertegenwoordiger, Holsti, een exposé gegeven over de redenen en om standigheden, welke de regeering van Helsinki er toe hebben gebracht, de tus- sehenkomsi. te vragen van den Volken bond in het Finsch-Russisch conflict. Aan sympathie ontbreekt het Finland niet bij de meeste landen. Wanneer de moreele steun in staat zou zijn de Fin nen de overwinning te bezorgen tegen Rusland, dat was 't voortbestaan van de nog jonge republiek bij voortduur gewaarborgd. Helaas is deze steun niet voldoende, evenmin de gedeeltelijk ma- terieele steun, die het ervaart. Wat de Volkenbond voor Finland zou kunnen doen is, jammer genoeg, niet duidelijk. De Volkenbond is in den loop der jaren tot een krachtelooze kern in eengeschrompeld, die nog wordt ver zorgd en in stand gehouden in de hoop, dat zij later in gunstiger omstandig heden, weder uitgroeit tot een eerbied- afdwingend lichaam. Het befaamde arti kel 16, dat van de sacties en militairen bijstand, heeft geen practische waarde meer sedert het zijn waardeloosheid of uiterste betrekkelijke waarde heeft ge demonstreerd en de kleine mogendhe den, de eene voor, de andere na, zich te hunner eigen beveiliging aan de con sequenties daarvan hebben onttrokken en de vlucht hebben gezocht in de neutra liteit. Voor Rusland bestaat er geen regee ring van Finland meer te Helsinki, maar het erkent alleen de bolsjewistische scha- duwregeering van Kuusinen, die slechts een aantal Finsche vluchtelingen verte genwoordigt, die na den burgeroorlog van 1918 zijn uitgeweken naar Rusland en Russen zijn geworden, waarmede het een verdrag sloot ter oplossing van het Finsch-Russische vraagstuk in den geest van Moskou. Indien Moskou dit standpunt handhaaft en bij zijn plan blijft zijn Roode Legers naar Helsinki te doen oprukken, blijft den Volkenbond wellicht niet anders over dan over de Russische agressie zijn mo reel vonnis uit te spreken. De Volken bond zou daardoor zijn zwakheid en machteloosheid slechts opnieuw pijnlijk manifesteeren. De Zuid-Amerikaansche staten maken de situatie echter nog ge compliceerder, doordat Uruquay den eisch stelt, dat de Volkenbond de Sowjet-Unie als een onwaardig lid uitstoot. Voor een dergelijke uitstooting echter is eenparig heid van stemmen noodig en Estland, Letland en Litauen kunnen zich een vo tum tegen Moskou thans niet veroorloven. De Volkenbond heeft ook noch Italië noch Japan uitgestotener bestaat daarom geen precedent, Rusland is blijkbaar ook niet van plan, het lidmaatschap op te zeggen, waardoor de positie zou worden vereenvoudigd. Het nut van de bijeen komst van den Volkenbond schijnt daar om uiterst problematisch, zoowel voor den Volkenbond zelf als voor de groote en de kleine staten, die nog lid van den Volkenbond zijn. Gezaghebbende Britsche kringen mee- nen, dat men tejn aainzien van de Finsche kjwlestie waarschijnlijk de volgende pro cedure zal volgen. 1. Een resolutie, Waarin de aanval ver oordeeld wiordt. 2. Een verzoek, tot alle Staten, de Solwjets niet te helpien. 3. Eei verzoek, tot alle staten, Fin land zooveel mogelijk Wij te staan en 4. Tenslotte een bleroep om aan de agressie een eind te maken. Alleen „hoe" ligt nog in den schoot der toekomst verborgen. W-"ZACHT VAN SMAAK - PRUS 7Q ct Zon op: Zon onder: 12 Dec 8,02 15,45 Maan op: Maan onder: 12 Deo. 8,54 17,43 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 12 Deo. 3,32 15,49 9,03 21,12 RISTO RYTÏ, de nieuwe minister-president van Finland NIEUW DUITSCH VREDESOFFENSIEF Herstel van Tsjecho Slowakije en Polen, volksstemming in Oostenrijk, pact tegen het bolsjewisme Volgens „Le Soir" zouden te Genève talrijke Duitsche en Italiaansche jour nalisten zijn aangekomen, die aandachtig de verschillende politieke gebeurtenissen, in den schoot van den Volkenbond, vol gen. In goed ingelichte Italiaansche krin gen wordt gewag gemaakt van een nieuw Duitsch vredesoffensief en men beweert, dat de Fransche regeering, langs Italiaanschen weg, nieuwe Duit sche voorstellen zou hebben ontvangen. Deze voorstellen zouden hierop neerko men: 1. Wederoprichting van Tsjecho-Slo- wakije, echter zonder Sudetenland; 2. Wederoprichting van Polen, binnen z'ijn ethnografische grenzen, dat wil zeg gen, van den staat die thans in vor ming is rond Warschau met zekere ge bieden die thans door Duitschland en Rusland zijn bezet. Duitschland zou Dan zig en den Corridor behouden. Wit-Roe- thenië en Oost-Gallicië zouden een on afhankelijk land worden, dat als een soort bufferstaat zou worden beschouwd; 3. Inrichting, onder internationaal toe zicht var. een volksstemming in Oosten rijk. Als vergoeding voor deze toegevingen zouden Frankrijk en Engeland verzocht worden met Duitschland een pact te sluiten, waarvan het doel zou zijn de bolsjewiseering van Europa te voorkomen In dit pact zou een ruim aandeel worden voorbehouden aan Italië, dat zijn eischen betreffende de Middellandsche Zee zou doen gelden en zich een breede invloeds zone in den Balkan zou laten toekennen. Wij geven dit bericht intusschen onder alle voorbehoud, al wordt het door de Belgische bladen ernstig opgenomen. HANDHAVING DER OPENBARE ORDE Scherpere maatregelen in voorbereiding De in het verslag op de begrooting van Justitie ter sprake gebrach te excessieve uitingen, (waaronder dievain, anti-semietschen aard een bela/mgrijke plaats inn men, verdiefnieln ook naar het oordeel van den miniser i|ni meer da|n een opzicht iernstige afkeuring en diiejmen door de overheid, voor zooiver zij een straf baar karakter dragen, met alle beschik bare middelen te Worden tegengegaan). Dit klemt vooral in dezen tijd, waarin iedere aantasting van het overheidsgezag en iedere poging om tegenstellitnigein, on der ons volk te scheppen of toie te spitsen, /wal bijzonder bedenkelijk m'oet worden geacht. Uitingen van lainidverraderlijke strekking moeten inderdaad, in het bijzoinider i|n, dezen tijd van intematiojnale spannin gen. zooi krachtig mogelijk worden be streden. Deze aangelegenheid heeft de bijzondere aandacht. De minister heeft zijn standpunt voioir wat betreft een verdere behandeling vajm het aanhangige wetsontwerp toit bescher ming van de openbare oirde |niog niet definitief bepaald. Voor het oogetiblik is hij geneigd de voorbereiding van een memorie van antwioiord aan te hou dam. Met de andere leden, te dezen i(m hot verslag aan het Woord, vraagt hij zich af, of de openbare orde niet op andere wijze doeltreffender kan Worden be schermd. In de eerste plaats, hoewel niet daar aan alleen, denkt hij met die afmdere le den hierbij aan een betere ha|ndhavilng! van de bestaande bepalinge(m. Hij is bii de bestudeering van de onderwerp elijkd materie tot de conclusie gekomen, dat die handhaving, al Worden ter zake her haaldelijk strafvervolgingen ingesteld en al Worden in veel gevallen passende straf fen opgelegd, niet steeds geheel bevre digend is te achten. Naderei maatregelen, teneinde te komen tot eejm meer stelsel matige en afdoende handhaving van de bestaande bepalingen. zij|m in voorberei ding. DE KOSTEN DER SUIKERDISTRIBUTIE De heffing bedraagt f 2,25 per 100 k g. Dezer dagen is op de toch reeds zwaar belaste suiker een extra-heffing gelegd van f2,25 per 100 kilo, teneinde met de opbrengst daarvan de kosten der distri butie te bestrijden. Daarvoor zijn de to tale lasten, welke op 't product drukken gestegen tot f33,90 per 100 kilo of 270 pet. van den wereldmarktprijs! Aangezien het suikerverbruik hier te lande gemiddeld 220 millioen kilo be draagt, wordt van den consument een som van vijf en een half millioen gulden geheven ter bestrijding van de distribu- tiekosten of 20 pet. der wereldmarkt- waarde van het te distribueeren product! Het is niet te hopen, dat voor elk te distribueeren artikel straks een bedrag vai r5.00G.000 aan uitvoeringskosten aan het publiek zal worden gevraagd! NIEUWE STAATSLEENING Spoedige aankondiging te wachten Naar men weet hebben er reeds ge- ruimen tijd geruchten over een staats- leening geloopen. Dezer dagen hebben er naar wij hoorden, inderdaad bespre kingen plaats gevonden met bankiers, doch over de strekking daarvan worden geen mededeelingen gedaan. Derhalve kan geen bevestiging worden verkregen of het gerucht, dat het om een 4 pet. lee ning zou handelen tot een bedrag van f 800 millioen, waarvan de looptijd 20 jaar zou zijn, inderdaad juist is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Nederlandsch schip stoot op een mijn Het Nederlandsche motorschip „Imming- ham" is Zondagmorgen circa tien uur, bij Callantsoog op een mijn geloopen. De zeven opvarenden zijn door de marine gered. Het heele drama heeft zich in enkele minuten afgespeeld. Toen was er niets meer over van de „Immingham,,. De zeven menschen, die aan boord waren geweest, dreven rorid op de plaats van de ramp. Zij zijn allen nog in leven en hoewel geen van hen er zonder schrammen is afgekomen, 'waren er geen zwaar gewonden. Het mag een geluk heeten, dat juist eèn verkenningsvliegtuig van De Mok langs de onheilsplek vloog. De bestuurder zag menschen drijven en nam oogenblikkelijk zijn maatregelen om de drenkelingen" te redden. Hij gaf seinen aan het bewa kingsvaartuig, dat onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk voer en daarna streek het vliegtuig op zee, om twee drenkelingen, die geen kans gezien had den, zich aan een of ander voorwerp vast te grijpen, te helpen. De andere vijf drenkelingen hadden kans gezien zich aan een sloep vast te houden. Er waren er bij, o.m. de kapitein, die verschillende wonden aan armen en han den hadden opgeloopen. Het gewaar schuwde bewakingsvaartuig vond hen op de omgekeerde sloep en nam hen op. Aan boord werden z(ij| verbonden en van droge kleeren voorzien. De schrik en ellende, die de menschen hadden doorstaan, waren groot. Er waren onder hen, die hun bezinning voor het oogen- blik volkomen kwijt waren. GUSTAAF MANNERHEIM, de opperbevelhebber van de Finsche weermacht Geheimzinnige moordaanslag Zaterdagavond omstreeks acht uur j kwam de 18-jarige mej. D. Alting uit Meerkerk per rijwiel uit de richting Go- rinchem. Zij werd gevolgd door een jonge man van omstreeks 18 a 19 jaar, die eveneens per rijwiel was. Toen de veehouder C. den Braven, te Hoog-Blokland van huis kwam en zien met zijn fiets naar het rijwielpad begaf, zag hij, dat de jongen het voor hem rij dende meisje een duw in den rug gaf. Het meisje stapte vervolgens van haar fiets en verdween hierop, gevolgd door den jongen achter de woning van bak ker Van Maurik. De heer Den Braven zag hierin niets kwaads en reed door. Achteraf bleek, dat het meisje achter j de woning was gevlucht voor den jonge man, die haar steeds achtervolgde. Hier heeft de jongen haar goed opgenomen en zonder zich verder om haar te be kommeren is hij daarna weer op de fiets gestapt en gevlucht. Het meisje, dat voelde dat zij was ge wond, vluchtte bij bakker Van Maurik binnen. Toen zij deze vertelde wat er gebeurd was, zag de bakker, dat nog een dolkmes in de wonde stak ter hoogte van het schouderblad. Op advies van de dok ters uit Noordeloos en uit Meerkerk, is het meisje, dat in zorgwekkenden toe stand verkeerde, naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Van den dader is een vaag signale ment bekend. Omtrent de aanleiding van dezen aanslag tast men volkomen in net duister. Automobilist overrijdt een wielrijder Zaterdagavond reed een automobilist, komende uit de richting Groenloo op den rijksweg naar Ruurlo. Eensklaps zag de bestuurder een man naast een rijwiel langs den weg liggen. Het was op dat moment reeds te laat om een aanrijding nog tè voorkomen. De wielrijder werd op slag gedood. Men vermoedt, dat de man, de 58-jarige J. Bonenkamp uit Beltrum, eerst door een andere auto was aangere- den, doch men acht de mogelijkheid niet geheel uitgesloten, dat hij van zijn fiets is gevallen. KORT EN BONDIG I De correspondent van Reuter bij de (Britsche luchtmacht lim Frankrijk seint,- I dat vijf Britsche soldaten ]0|p slag g e- i doioi d Wier den, toen een vrachtauto waar j in seiners van het Britsche expeditieleger gezeten waren, op een spoorwegovergang do|o;r een trein Wlerd gegrepen. Een, zesdie militair stierf later. Zeven anderen wer den ernstig gewond. e;ni men vreest dat een hunner iniiet ijn leven zal blijven. Op de twleeden Zondag van den Finsch- Russischen oorlog Wlas het rustig in Helsinki en maakte de tegenstand, wel ke de Finsche troepen aan all© fqo|nteni bieden, een buitengewlqojni geruststellen den indruk. De berichten uit de gevechts- zones bevestigen dat de1 Finsche troe pen met succes taaien Wieerstand blijven bieden aan de aanvallen der Sovjets. Het uitgestrekte gebied tusschen heit La- dogameer en de Noordelijke IJszee is onophoudelijk het tooneel van strijd tus schen de Russen en de Fijnlsche s k i- patrouilles. De Russen gebruiken hier troepen uit Midden-Azië, die gewend zijn, aan de koude en ontberingen in de ijzige steppen, doch niet de tactiek kennen) 'van den modernen oorlog en in bewa pening en snelheid van bewfeging het moeten afleggen tegen de behendige Fin sche ski-patrouilles. Die Zw(eedsche ml- Finland's beroep op den Volken bond een moeilijk probleem Scherper maatregelen ter hand having der orde voorbereid Nieuwe voederregeling voor vee met ingang van morgen Verlofregeling voor de militairen op de a.s. feestdagen De uitslag van de interland-voet balwedstrijd Holland België Kouder nister van defensie zette uieejnj, dat alle dqoir Zwieden genomen militaire maat regelen uitsluitend zijn ingegeven door de noodzakelijkheid te Wiaken voor de handhaving van de 'neutraliteit. Ieder een zal begrijpen, zo:oi voegde hij er aan toe. dat er voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen als buurmans huis in brand staat. De militaire uitgaven moeten. zqo| zeide de minister nog, boven alle andere gaan. De Duitsche omroep heeft bekend gemaakt, dat twjèe Duit sche douane-ambtenaren Zaterdag doodgeschoten zijn bij de Zuid-Slavisch- Duitsche grens ten zuiden van Graz. Het is nog niet bekend, wie verqn|twiO|orde- delijk is voor de schietpartij. In Bel gië zou het plan bestaan, het eindpunt van de diensten der Belgische scheep vaartmaatschappijen naar een Fransche haven te verplaatsen. Men zou door deze verplaatsing de gevaren, Wfaaraan de vaart op de Belgische havens bloot staat, Willen ontloopen. Op 13 November is te Warschau een Poolsche politiei- agent in uniform doiodgeschote;m. Eeni col lega wlerd door een tweeden kogel zwaar gewiond. Een onderzoek bracht aa'iu bet licht dat de dader een beroepsmisdadiger •wlas, die in verband met de krijgsver richtingen voorbarig uit de gevangenis was gelaten. De bewoners van het huis hadden de politie bij het londerzoek ge hinderd, Weshalve 53 mannelijke Jood- sche beWioners van dit huis zijn dood geschoten. KERKNIEUWS Op een drietal ter vervulling in de vacature der Ned. Herv. Gem. te Leens (Gr.) komt o.a. voor ds. W. E. Heijboer te Ouwerkerk. ONDERWIJS Geslaagd voor het eindexamen van de Middelbaar Technische School te Amster dam, de heer J. J. Vijverberg, geboren te Noordgouw e. MARINE EN LEGER Verlofregeling feestdagen De minister van defensie heeft bepaald dat de vastgestelde speciale verlofrege ling gedurende de feestdagen voor de gemobiliseerden niet van toepassing is op hen die voor eerste oefening ojnider de wapenen zijn. Vo'oir hen is de volgende regeling ojnit- iwiorpen: Zij worden verdeeld in twee ploegen, waarvan de eerste vertrekt op 24 Dec. in den voormiddag en terug moet zijln op 27 December eerste reisgelegenheid. De twieede ploeg vertrekt lop 30 Dec. na 13 uur en moet op 2 Januari 194Q per eerste reisgelegenheid bij het onder deel terugkeeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1