ZIERIKZEESCHE N I1EUWS B OI DE jpl 1 IIIeÜ fflijnhardtjés GROTE KERK kleine kerk ZATERDAG 9 DECEMBER 1939! OPGENOl ZIERIKZHESCHE COURANT De Kern Ds PIJNACKER HORDIJK 0 ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 17Ö7 - «80 Q^TF lAAR^ANa No. 14210 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode'^Zierikzee, Schuithaven [B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.J: A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum SO cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uiur ONDER DEN SCHIJNWERPER moge, zonder spot en hoon, de aan dacht eens gevestigd worden op de be sprekingen, die te Genève zullen worden gehouden, waar de Volkenbondsraad he denvoormiddag is bijeengekomen en het door Finland ingediende beroep op de agenda is geplaatst. Hierna is de vergadering verdaagd tot volgende week. De nieuwe bijeenkomst vangt aan met de verkiezing van een nieuwen voorzit ter, omdat Maiski, de vertegenwoordiger van Rusland te Londen, wegens een po litieke verkoudheid, binnen moet blijven. De zitting van de volgende week, waarin het Finsche beroep zal worden behandeld, zal door Bolivië gepresideerd worden, indien het dan nog lid van den Volkenbondsraad is. Dit is nog onze ker, daar het aan de beurt van aftreding is. Indien Bolivië ophoudt lid van den Raad te zijn, zal het Britsche rijk aan de beurt komen, maar ook dat zal mis schien als oorlogvoerend land preferee- ren de leiding van de beraadslagingen aan een ander over te laten. Wie in dat aan (ïien ander over te laten. Wie in dat geval Raadsvoorzitter zal worden, is onzeker. De Zuid-Amerikaansche staat Uruguay heeft meegedeeld, niet langer lid van den Volkenbond te willen blijven, om dat de raad Rusland niet onmiddellijk uitsloot op het door Montevideo gestel de ultimatum. Dit impulsieve optreden van het Zuid-Amerikaansche lid beteekent als daad niet veel, maar er spreekt een groote afkeer uit tegen de Sovjets en de imperialistische politiek van Moskou tegen de randstaten van Rusland aan de Oostzee en Finland. D3 Temps spreekt een wijd verspreide meening uit in de woorden, dat vooral na het gebeurde met Finland, het onmogelijk is zich hooggespannen verwachtingen aan gaande de broosheid van het pact H i t- 1 e rS t a 1 i n te maken. In geen geval kan Parijs zijn actie naar zoo'n verwach ting r egelen. Veeleer wordt het pleit van de geallieerden gediend door op heffing van den twijfel, die omtrent de nauwe solidariteit tusschen beide be staat. Wie zoo redeneert, houdt met kennelijke bedoeling rekening met de ern stige verwarring, die beider samenwer king in neutrale gemoederen veroorzaakte Hun moet duidelijk gemaakt worden, dat dit voor de Westelijke beschaving een duurzaam gevaar beduidt. Frankrijk en Engeland zouden zich in het oog van de wereld verzwakken als zij aar zelden zich te scharen aan de zijde van een volk, dat dapper vecht voor de zaak, die de onzijdigen verdedigen. Hier bij mag het Amerikaansche vasteland niet vergelen worden. Deze verontwaardiging kan een groote, moreele coalitie in het levei' roepen, waarvan de Fransch-Engel- sche unie de spil zou zijn. De bijeen komst van Raad en Assemblée te Genève openen de gelegenheid hiervan openlijk te getuigen. Ameri ka heeft zich door het geal lieerde exportembargo genoodzaakt ge zien een nota tot Engeland te richten, waarin het verzoekt, dat de door de Britsche regeering genomen maatregelen geen ingrijpen zullen veroorzaken in den wettigen handel van haar onderdanen. Intusschen behoudt zij zich al haar rech ten voor, voor elk geval dat en voor den omvang waarin inbreuk mocht wor den gemaakt op die rechten. Er zijn vele gevallen, waarin bestel lingen voor goederen van Duitschen oor sprong door Amerikanen zijn gedaan en waarvoor zij reeds geheel of gedeeltelijn betaald hebben, of zich op andere wijze hebben verplicht. Verder zijn er gevallen, waarin goederen, die van Duitschland gekocht zijn of gekocht zouden kunnen worden, niet gemakkelijk, zoo dit al mogelijk zou zijn, vervangen kunnen worden op andere markten, terwijl zij toch noodig zijn voor de Amerikaansche koopers ter uiloefening van hun wettig bedrijf, industrie of beroep. Wat ook gezegd moge worden vóór of tegen de maatregelen, die door den eenen oorlogvoerende genomen worden, tegen den andere, zij mogen aldus de Ame- rikaEnsche nota rechtens niet zóó opge voerd worden, dat zij de rechten uitbrei den van een oorlogvoerende over neu trale schepen en hun ladingen of op andere wijze neutrale staten en hun on derdanen benadeelen in verband met hun wettige activiteiten. DE RAMP VAN DE „TAJANDOEN" Da gezagvoerder vertelt zijn wedervaren De gezagvoerder van de „Tajandfoien" de heer J. B. Roeteriink, heeft een dra matisch verhaal gedaan over de wijze, •waarop de (opvarenden van zijln schip hebben getracht het veege lijf te red den. zoo meldt het ANP uit Looiden. Na aan land te zijn gekomejni, werd de gezagvoerder met een anderen offi cier in een postkantoor o|nidergiebracht, waar hij vertelde, dat alle passagiers en een aantal leden va|a de bemanning in de kooien waren, toen de opitploffing, Wielke het schip heeft doen [ondergaan, plaats vond. Na gezegd te hebben, dat zich 14 passagiers aan bqoird bevonden onder wie vijf vrouwen, vervolgde de heer Roeterink: Het Was een verschrikkelijke ontplof fing, 'welke zop een schade heeft aan gericht. dat het schip binnen ee|nf kwar tier zonk. Gelukkig waren wij in staat alle passagiers en leden der bemanning met uitzondering van twee machinisten en vier zeelieden in de vier reddi|nigbojOi- ten ten krijgen, vqoir het schip zoinjk!. Toen begon een grimmige strijd om de veiligheid. De ontploffing had dé stookolie aan de oppervlakte van de zee gebracht en rond het schip beyond zich spoedig een hoioig brandend meer, dat zich in de buurt van het zinkende schip verspreid de. De bemanningen der reddingbqoten deden wanhopige piOiginge|ni om huln boo ten buiten deze oliemassa te houden en het Was gelukkig, dat alle bqoiten daar in zijn geslaagd. Ik Weet niet, aldus de heer Roeterink, lof de „Tajandoen" door een mijn of door een torpiedo is tot zinken gebracht. De ontploffing heeft zich voorgedaan om kwiart over 5 's mor gens. Het Was donker en bitter koud. In hun hotel te Weymiouth had een vertegenwoordiger van bet ANP nog een onderhoud met eenige opvarenden' van de „Tajandoen", die na de stranding van de „Louis Scheid" dpior een Engelsche reddingbqoit aan land zijn gebracht: De hoofdmachinist van het vergane schip, de heer W. v. Maus, verklaarde, dat drie leden van het machinekamerperso- neel bij de ontploffing op slag gedood moeten zijn. De vlammen sl|oiegen onmid dellijk uit de schqoirsteen, doordat de stqoikolie vlam vatte. Binnen twee minu ten begon de loilie uit het schip te loo- pen en 800 ton zijb (op deze Wijze ver loren gegaan. De Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt mede, dat de passagiers en de ge redde leden van de bemanning van het motorschip „Tajandoen" in goedeln' Wel stand te Plymouth zijn en dat, i|ndieln/ een en ander verlqopt zooals Zij ver- Wacht, de geredde leden van de beman ning van de „Tajandoen" Dinsdag in N e d e r 1 a n d kunnen (worden verwacht. De reis zal waarschijnlijk via Calais en Brussel worden gemaakt. Opik de passa giers kunnen desgewieinscht van deze ge legenheid gebruik maken of per vlieg machine naar Nederland reizejni. Naar men ons meldt, heeft de minis ter van waterstaat een commissie inge steld. aan Welke wordt fopgedragein op korten termijn van advies te dieiruefni loim- trent de vraag of, en z/oio ja welke, extra-maatregelen in deze bijzondere tijdsomstandigheden getrioffen zoudelm kun nen worden ter verhoiogi|n!g van de vei ligheid van schepen en hun opvarenden in verband met de heerschende gevaren ter zee. TWEEDE KAMER Voortzetting behandeling van de Defensiebegrooting In de zitting van Vrijdagmiddag heeft de Kamer de behandeling van de Defen siebegroting voortgezet waarbij negen sprekers het woord hebben gevoerd. De heer Tilanus (CH) had lof voor het optreden van den Minister, doch be pleitte de uiterste zuinigheid bij alle on derdeden van onze weermacht, o.a. wat het benzineverbruik betreft. Voorts drong spr. nogmaals aan op periodieke aftre ding van de leden van de leger- en vlootcommissies en zou het voor ontspan ning beschikbare geld nuttiger besteed willen zien. De heer van Poll (RK) gaf eveneens uiting aan zijn vertrouwen in den Minis ter. Spr. was echter niet gerust t.a.v. be paalde staatkundige strevingen in ons leger en het geestelijke voedsel van de militairen. Hij drong er op aan, dat de eenheid in het leger zooveel mogelijk zou bevorderd worden. De materieele uit rusting van het leger achtte spr. be vredigend. De heer Bajetto (RK) was het ook eens met 's Ministers beleid. Deze spr. drong* aan op snelle vervanging van verouderde vliegtuigen en verbetering van de oplei ding tot vlieger. Ook over het Marinebeleid was spr. niet geheel tevreden en hij kwam op tegen de wijze waarop voor den bouw van slagkruisers propaganda wordt ge voerd. De heer Suurhoff (SDAP) besprak de opleiding tot reserve-officier en was van oordeel dat deze uit den troep moeten worden gerecruteerd. Verder wees spr. op de verwarring die er heerschte bij de inbeslagneming van scholen e.d. Spr. meende, dat te veel openbare en te wei: nig bijzondere scholen zijn bezet. Ten slotte drong spr. aan op verstrekking van regenkleeding aan militairen. De heer van Houten (CDU) hield een principiëel betoog over de volksverdedi ging en kwam o.a. op tegen het instituut van de veldpredikers. Verder drong spr. aan op algemeene zuinigheid, aflossing van oudere lichtingen, uitbreiding van de zakenverloven en schrapping van het blad van de CDU van de lijst van ver boden bladen. De heer van der Goes van Naters (SDAP) becritiseerde de wijze van paar denvordering en bepleitte uitbreiding van het O. en O.-werk, zoomede optreden tegen de NSB. De heer Ruijs de Beerenbrouck (RK) kwam op voor goede verdediging van onze overzeesche gebiedsdeelenvooral van Oost-Indië en zware bewapening van de vloot. Spr. vroeg verder de aandacht van den Minister voor de personeels kwestie en de geestelijk verzorging van de marine. De heer Kersten \(SGP) sprak zich uit voor versterking van de weermacht, doen drong aan op zuinigheid. Verder betwij felde spr. de noodzaak van de haastige inundatie welke heeft plaats gevonden en verzocht hij losmaking van de veldpre dikers van de reglementen, benevens maatregelen tegen het vloeken en alco holgebruik in het leger. Tegen O. en O. had spr. bezwaar, evenals tegen het in dienst zijn van de vele artsen. De heer de Visser (CP) besprak de klachten van de mobilisatieslachtoffers e.d. en diende een motie in, waarin om een commissie werd gevraagd om die klachten te onderzoeken. Deze motie werd ondersteund door de CDU en zal dus in behandeling komen. De heer Wijnkoop (CP) bepleitte de volkomen afzijdigheid van Nederland in dezen oorlog en noemde hetgeen voor de gemobiliseerden wordt gedaan, vol komen onvoldoende, evenals de beveili ging van schepen en zeevarenden. O. en O. moest volgens spr. in handen zijn van de regeering en dient gericht te zijn op den vrede. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 bur. Dan komt Minister Dijxhoorn aan het woord. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vasthouden van Nederlandsche schepen door de Duitichers Zooals bekend oefent de Duitsche ma rine controle op de neutrale scheepvaart in de Oostzee. Daartoe worden de sche pen aangehouden en ter onderzoek naar controlehavens verwezen. Door deze con trolemaatregelen worden ook Nederland sche houtbooten getroffen. Het oponthoud dat Nederlandsche schepen den laatsten tijd ondervinden, varieert thans van 4 tot 12 dagen. Het is opmerkelijk, dot Duitsche schepen met gelijke ladingen en dezelfde neutrale bestemmingen aan zulk een lang durig onderzoek niet worden onderwor pen. Uit een en ander wordt de indruk verkregen, dat de Duitschers op deze wijze hun eigen scheepvaart, die zich op de oceanen niet meer kan vertoonen, in de Oostzee een geforceerd emplooi trach ten te verschaffen. Eon diefachtioe ekster Bij de politie te Oosterbeek (Geld) zijn verscheidene aangiften gedaan van vermiste zilveren en gouden voorwer pen, waaronder ringen en zelfs een gou den armband ter waarde van f 80, die uit slaapkamers ontvreemd waren. Aanvankelijk bleek geen spoor van de daders te vinden, totdat ontdekt werd, dat een tamme ekster zijn diefachtige neigingen had botgevierd. Da distributie van erwten De minister van oeconomische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 December a.s. tot en met Zondag- 7 Januari a.s. de met „5" genum merde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een half kilo gram groene erwten of spliterwten. Goed nieuws voor de kampeerders Door samenwerking van de besturen van den Kon. Ned. Toeristenbond ANWB en de Ned. Kampeerkaarten Centrale is besloten tot een reorganisatie van laatst genoemd lichaam, welke een groot be lang voor de kampeerders zal beteekenen De Ned. Kampeerkaarten Centrale zal met ingang van 1 Januari 1940 met be houd van eigen naam overgaan in den ANWB. De kampeerbelangen 'zullen in de toekomst behartigd worden door een Raad van Beheer, waarin naast de ANWB ook de Alg. Ned. Kampeer Vereeniging en de Ned. Toeristenkampeer Club ver tegenwoordigd zullen zijn en waarin ook de tegenwoordige leden van den Raad van Toezicht zullen overgaan. Als onmiddellijk gevolg van deze re organisatie zal de prijs van de persoon lijke kampeerkaart tot op de helft wor den teruggebracht. UITBREIDING SUIKERBIETENTEELT GEWENSGHT als invoer van rietsuiker niet regelmatig plaats vindt In een onderhoud, dat wij met den heer J. M, van Bommel van Vloten te Goes, lid van Gedep. Staten van Zeeland, lid van het Dag. Bestuur van de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord en van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken in Ne derland hadden, kwam ook de vraag ter sprake of het in de tegenwoordige omstandigheden niet gewenscht is, dat de teelt van suikerbieten in ons land wordt uitgebreid. De heer van Vloten deelde hieromtrent mede, dat de regeering in de jaren van de landbouwcrisis de teelt van suiker bieten heeft beperkt tot 72 pet. van de oppervlakte van vóór de crisis, ter wijl 80.000 ton Java-suiker en 15.000 ton Surinamesuiker mochten worden inge voerd. In de laatste jaren worden in Neder land nu uitgezaaid pl.m. 42 a 45.000 H.A. bieten. Daarvan worden verkregen ongeveer 1600 miljoen k.g. bieten, die bij een normaal rendement van 14 pet. opleveren, omstreeks 224.000 ton suiker. Hoeveel is nu het Nederlandsche ver bruik? Het werkelijke huishoudelijke ver bruik en datgene wat in suikerhouden de goederen wordt opgegeven, bedragen samen ongeveer 220.000 ton. De Ned. productie en de Ned. Consumptie dekken elkaar dus zoo ongeveer. Maar naast j deze consumptie verbruikt Nederland nog j veel suiker voor de suikerverwerkende j industrie, die de suiker in den vorm van suikerhoudende goederen exporteert. Wanneer men met dezen vorm van soikerverbruik rekening houdt, heeft Ne- j derland een suikertekort. En dit tekort j werd in de laatste jaren in hoofdzaak aangevuld door de leveringen uit Java en Suriname. Terecht wilde de regeering deze in dustrie zooveel mogelijk in werking hou den, maar dat beteekent dan ook, dat wanneer de aanvoeren van Java en Su riname niet meer regelmatig plaats heb ben, wij hier in Nederland een .suikerte kort hebben. Omdat deze aanvoeren niet meer met zekerheid te verwachten zijn, heeft de regeering waarschijnlijk tot sui kerdistributie besloten. De zekerheid dat deze aanvoeren zul len plaats hebben, worden hoe langer hoe kleiner. Daarom is het noodzake lijk dat de regeering weer uitbreiding gaat geven aan de suikerbietenteelt. Daar komt bij, dat de suikerbiet in dezen tijd van schaarschte aan veevoe der van groote beteekenis is vanwege de zeer groote hoeveelheid pulp en me lasse, die worden geproduceerd en van wege de voedingswaarde van de suiker bietenkoppen en bladeren. Zoowel voor de suikervoorziening van den mensch, als voor de voedselvoorzie ning van het vee, is uitbreiding van de bietenteelt naar de meening van den heer van Vloten op het oogenblik gebie dend noodzakelijk. Amerika protesteert tegen de Engelsche scheepvaartcontrole. Passagiers en bemanning van de «Tajandoen»» Dinsdag in ons land Uitbreiding van de su'kerbieten- teelt gewenscht geacht. Van 11 t/m 29 December 1 K.G. su'ker op bon nummer 6 Provinciale subsidies restauratie historische monumenten. Tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Zondag 10 December 's voormiddags 10 uur Ds REDDINGIUS TekstLucas 5 4 Onderwerp Advent brengt ons naar de diepte" VEREEN. IstifTinviLa HERVORMDEN ZONDAG 10 DECEMBER, 's avonds 7 uur VEREEN. IStiJjinnicj HERVORMDEN 10 Deo. 11 Deo Zon op: Zotn onder: 8.00 15,45 8.01 15,45 Maan op: Maan onder: 10 Deo 7,08 15 53 11 Deo. 8,06 16 45 Nieuwe Maan 22,05 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laqgiwater: 10 Deo 2,02 14 22 7,33 19,50 11 Deo. 2,49 15,10 8 15 20 32 YERKOOPINGEN ZONNEMAIRE, 8 December. Ten over staan var. notaris J. J. van dein Einde te Zierikzee werd alhier op heden in het openbaar verkochtGemeente Bom- tmenede: Huis, tuin en erf, kad. C. 83 en 84, groiqt 6 Are 30 c.A. voor f263. Kqoper de heer J. A. van der Bijl Jz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1