ZIER1KZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 8 DECEMBER 1939 CPGENOl ZlERlKZEESOe COURANT tTöf- ieas Bordeaux- en Bourgognewijnen De Kern C. J. J. VERTON ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flO.— p. Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode'^Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.;: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14209 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER blijft de aandacht gericht op N.O. en Z.O. Europa, op Finland en den Bal kan. Eerstgenoemd land wordt werkelijk door de roode Russische troepen aan gevallen, terwijl voorbereidingen worden getroffen Rumenië of Turkije onder den druk van Moskou te plaatsen. Duitsch- land's voorbeeld van: „stap voor stap" trekt Stalin aan en hij tracht het in toepassing te brengen. Tegen beide mogendheden heeft het hetzelfde argument als het tegen Fin land heeft aangevoerd, in petto: zij zijn de voorposten van het Engelsche en Fransche imperialisme op den Balkan. Slechts een pact van wederzijdschen bij stand met Moskou kan hun onafhanke lijkheid waarborgen. Roemenië onder drukt en exploiteert bovendien de min derheden in de Boekowina, Transsylva- nië, den Debroedzja en Bessarabië. Dat zijn de schijnleuzen voor het bolsjewis tische imperialisme. In weerwil van de recente beloften van het Kreml aan de regeering te Boe karest, dat Roemenië van de Sowjet- Unie niets te vreezen had, moet het Russisch-Roemeensch non-agressiepact als ondermijnd en waardeloos worden be schouwd. Trouwens, Moskou heeft er reeds bij den aanvang een mijn onder gelegd, door de kwestie-Bessarabië open te laten: het weigerde deze kwestie defi nitief en voorgoed te regelen; het bleek slechts bereid, ze voor het oogenblik te laten rusten. Het kan elk oogenblik, dat het verkiest, dat de lont van de mijn aansteken. Het Balkan-vraagstuk komt in het mid delpunt der wereldpolitieke belangstel ling te staan, nu de vraag kan worden gesteld, wie in de naaste toekomst op den Balkan den dirigeerstaf zal voeren: Rusland, Duitschland, Engeland, Franit- rijK, Tuikije of Italië? Een oud gecompliceerd vraagstuk met moderne variaties, waarvan het natiomaal- socialistisch en bolsjewistisch imperia lisme de voornaamste zijn, plaatst Ru menië in het kritieke punt. Het bezit nog altijd een eenzijdiger waarborg van Engeland en Frankrijk tein behoeve van zijn territoriale onschendbaarheid. Oor spronkelijk was deze waarborg tegen de agressieve houding van het Derde Rijk bedoeld. Wat, als de Sovjet-Unie de ter ritoriale, dan wel politieke integriteit van Roemenië schendt? Dit is een brandend probleem gewor den sedert de schending van Finlands politieke onafhankelijkheid. Te eer nu Moskou het vioor het Derde Rijk op den Balkan opneemt. Von Papen zet An gora onder druk, vermoedelijk mede ten behoeve van de Sovjet-Unie. Rome neemt het evenals Engeland en Frankrijk, even eens voor Rumenië top, niet echter tegen Berlijn, maar rechtstreeks tegen Moskou, de Italiaansche pers geeft Rumenië een raad de val die de menigvuldige minder hedenproblemen voor Rumenië vormen, te ontwijken door een accoord met Hon garije en Bulgarije. Rumenië zoekt naar een opliossiing voor zijn uit vele minderheden bestaajnd volk en verlangt van Bulgarije e|n. Hongarije, dat zij dat voorbeeld sullen violgen. Maar deze beide laatste landen hebben meer op hun verlanglijstje, n.l. grensherziening, liefst in vriendschappelijk overleg. Hon garije en Bulgarije komen in de klem Wanneer op den Balkan het woio.rd aan het kanon wordt gegeven. Hongarije ligt binnen de Duitsche invloedssfeer, maar verafschuwt het bolsjewisme, waaraan het te benauwde herinneringen heeft. Hoe Rumenië zijn minderhedenkwestie ook .op lost. wanneer zulks niet geschiedt maar den zin van Berlijn en/of Moskloru, dan zal Carol de grqottste moeite hebben de onafhankelijkheid van Rumenië ongerept te handhaven. Weer dreigt den Balkan de oude heksenketel, het tooneel te wor den van een algemeen conflict, waarvan niemand den afloop kan voorspellen. DUITSCHLAND HELPT ALLEEN ZIJN VRIENDEN Het standpunt van B^lijn In de Duitsche bladen komt een uit voerige oïficieele verklaring voor over de houding van Duitschland ten opzichte van het Russisch-Finsche conflict. De in houd komt op het volgende neer: In Duitschland heeft men van oudsher groote sympathie gekoesterd voor de Noordsche landen. Gedurende de jongste decennia werd deze sympathie steeds eenzijdiger. Na het verdrag van Versail- Belegen les had Duitschland van de zijde der Noordsche staten aanspraak op meer sympathie en ondersteuning dan het er gevonden heeft. De Noordsche staten ge raakten geheel in het vaarwater van de j Britsche status quo-politiek. Na de omwenteling van 1933 hoorde i Duitschland uit het Noorden alleen nog j maar aanmatigende critiek. Terwijl De- nemarken en de Baltische staten bilate rale niet-aanvalspacten sloten, wilden de andere Noordsche saten daarin niet tre den, blijkbaar op instigatie van Engeland. Onder deze omstandigheden is het naïef om aan te nemen, dat Duitschland, Fin land zou willen helpen. Duitschland helpt degenen, die hem helpen. Nog in den loop van deze week zal Duitschland er voorts zorg voor dragen, dat de regeeringen van onderscheiden neutrale staten er waarschijnlijk on derhands van in kennis zullen worden gesteld, dat Duitschland zich niet kan neerleggen bij de passieve houding, wel ke deze staten volgens Duitsche opvat ting tegenover de blokkademaatregelen der geallieerden innemen. De Duitsche regeering, zoo zal daarbij worden te kennen gegeven, had verwacht, dat de betrokken staten actieve tegen maatregelen zouden hebben genomen. TWEEDE KAMER De Defensiebegrooting Bij de Donderdagmiddag voortgezette behandeling van de Defensiebegrooting, s bracht de heer Wendelaar (Lib.) hulde j aan den Minister wien hij prees als een man met uitzonderlijke gaven van hoofd en hart en een kundig militair, met veel j sociaal gevoel. Spr. uit een woord van deernis voor de Nederlandsche slachtoffers van den oorlog en een woord van waardeering j voor marine en koopvaardijvloot, die blijft varen. j Komende tot de begrooting, wees spr. er op, dat wat de kleeding en uitrusting betreft, de minister blijkbaar niet op de hoogte is. In het voorloopig verslag werd ge vraagd, of een voldoende aantal geweren aa.-i den troep is uitgereikt. Er waren genoeg geweren in de depots, doch naar spr. meent, is er op een van de bureaux een belangrijke fout gemaakt, die zien had kunnen wreken. Het contact tusschen defensie en Kamer is thans beneden normaal, wat spr. af keurt. Voorts dringt spr. aan op betere voorlichting van het volk. De zwijgzaamheid van begin Sept. acht spr. begrijpelijk. Doch de rede van minis ter De Geer acht spr. niet juist. De sol daten hebben niet begrepen, dat er geen acuut dreigend gevaar zou zijn. Men neme tijdig maatregelen tegen wilde geruchten. De regeering zorge ervoor, dat ons volk pro-Nederlandsch is en wijze duide lijk den weg. Vooral voor den Minister van Defensie ligt hier een taak: de weer macht is tegen niets zoo fel als tegen defaitisme en verraad! Ten opzichte van de NSB noemt spr. de houding van de regeering veel te lankmoedig, wat hij met verschillende voorbeelden aantoont. Vervolgens betreurt de heer Wende- laar het onevenredig geringe aantal vrij zinnige veldpredikers en ook hij keurt scherp de benoeming van ds. Ouwerkerk tot reserve-veldprediker af. Ook in deze functie is een NSB-er niet te handhaven. De heer Schilthuis (VD) dringt aan op zoo groot mogelijke zuinigheid en sluit zich aan bij den heer Wendelaar inzake het geringe aantal vrijzinnige veldpredikers. De verlofregeling besprekend, wijst spr. o.m. op het algemeen belang van JOSEPH KENNEDY de Amerikaansche ambassadeur te Lon den, is per vliegtuig te New York aan gekomen en heeft de volgende mededee- lingen gedaan„De Britsche regeering verwacht niet in het minst, dat de Ver- eenigde Staten aan den oorlog zullen deelnemen. Het valt den menschen ech ter moeilijk het Amerikaansche standpunt te begrijpen. Het is alsof men zijn tong uitsteekt tegen iemand en toch niet be reid is hem zijn neus plat te slaan. Na Kerstmis keer ik naar Engeland terug. Ik ben naar huis gekomen om mijn gezin te zien en het ministerie van Buiten- landsche Zaken dingen over den toestand te vertellen, die niet geschikt zijn, om getelegrafeerd te worden. Dit is mijn laatste openbare functie. Daarna ga ik mij .vijf jaar wijden aan de opvoeding van mijn gezin'% zakenverlof aan leiders uit het econo misch leven. Ook* met de belangen van kleine zelfstandigen behoort meer reke ning te worden gehouden. Daarom ook moet de vervanging van de oudere lich tingen zooveel mogelijk bespoedigd wor den. Tegen extremistische propaganda dient krachtig te worden opgetreden. Terecht zegt de regeering, dat het ambtenaren verbod voor NSB'ers niet kan worden opgeheven. De heer De Marchant et d'Ansembourg (n.s.) brengt een woord van hulde voor degenen, die bij de defensie van ons land zijn gevallen. Er is alle aanleiding om de namen van onze gesneuvelden in steen te griffen. Doch de overheid dient ook degenen, die door den dood van de gevallenen in moeilijkheden zijn gekomen, te helpen, doch niet door een collecte. Over de uitbreiding van de marechaus see is spr. verheugd, dit is een rehabili tatie van het corps. Uitvoerig stelt spr. vervolgens de vo rige regeeringen en de haar steunende partijen in gebreke wegens de verwaar- loozing van de weermacht. De heer Duijmaer van Twist deed beter de hand in eigen boezem te steken. Spr. heeft groote waardeering voor hetgeen deze minister, met den opper bevelhebber, in korten tijd tot stand gebracht Ïïeeft. Bedenkelijk vond spr. de verstrooiing en ontwikkeling van de ge- mobiliseerden door S.D.A.P. en N.V.V, Ondanks de vervolging van de Natio naal Socialisten door dit regiem, zal de NSB-fractie in 's lands belang, vóór deze begrooting stemmen. De heer Schaepman (RK) zou het juist vinden alsook Kamerleden in militairen dienst kunnen zijn. Met inbegrip van alle schadeloosstellingen voor vorderingen, van vaste versterkingen, enz., schat spr. de kosten van het eerste mobi lisatiejaar op een milliard gul den. Verspilling moet dan ook ongetwij feld worden vermeden. Te ongeveer half 7 wordt de zitting verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. FINANTIEEL NIEUWS Staatsleening op komst 7 Op de beurs weet men te vertellen, dat de regeering het plan heeft, met een staatsleening van f 500 millioen- te komen, waarvan f 300 millioen geplaatst zou zijn en f 200 millioen voor vrije in schrijving beschikbaar zou komen. Het jzou een 4 pet. leening zijn, uit te geven onder de bekende nieuwe voorwaarden van het beleggingsfront inzake de af lossing. In beleggerskringen is men van oor deel, dat bij deze leening de stok ach ter de deur niet zou worden vergeten. Wie niet vrijwillig inschrijft, zou ge dwongen kunnen worden tot deelneming aan een leening met belangrijk minder gunstige voorwaarde. Zoo zeer is men van het recht der regeering tot het gebruik maken van de stok achter de deur overtuigd, dat er in deze methode blijkbaar niets ongewoons wordt gezien. Men vraagt zich echter af, of er wer kelijk onderscheid bestaat tusschen een leening onder bedreiging met dwang en een leening, die dadelijk in dezen vorm wordt uitgegeven. De methode in beide gevallen is voor het staatscrediet min der gewenscht. Op zichzelf behoeft het gterudht der leening niet otnjuist te zijln. Het cijfer van 300 millioen is n.l. iux overeenstem ming met de vlottende schuld, welke de schatkist bij diverse rijksinstellingen heeft en welke schuld rechtens in een leening op langen termijn kan worden geconsolideerd. Zoolang de kapitaalmarkt ruim is, maakt de staat van dit recht geen gebruik, omdat men een staatslee ning om verschillende redenen het liefst rechtstreeks bij het publiek brengt. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 Deo. 1,10 1?,32 6,50 19,05 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 10 December. Ned. Her*. Kerk Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Reddiagius en 7 ure, ds. ValetoD. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Valeton en 7 ure, de Pijnaoker Hordijk. Luth. Kerk 10 ure, ds. de Jongh van Amersfoort. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, ds. v. Ginhoven van Vledder. Chr. Geref. Kerk, 9.30, ds. Hoogendnom, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogeodoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt F. G. Kremer, 3 30 Openlucbt- we'k 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Rumenië'» toekomst li na Fin land's ondergang onzeker Duitcch standpunt inzake de Noorsche Staten nader toegelicht 6 opvarenden van het vrachtschip „Trjandoen" worden vermist Zes keer in de week per Clip per over den Oceaan Groote belangstelling voor den inter|and-wed»t' ijd te Rotterdam anleilahkeuj ZATERDAG Zwezerik-en Kalfscroquetten 2 a 25 ct. Doosjes fijne Bonbons 2 ons a 25 ct. Fijne Koekjes en Gevuld, St.-Nicolaas - Tompoezen. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE FINLAND VRAAGT TE GENÈVE GEHOOR Opa Volkenbond is zachtjes In een sluimering geraakt, Hij had zich de laatste jaren Ook slechts matig druk gemaakt, Dat kwam niet zoozeer doiordat er Niets bijzonders was gebeurd, Doch men had hem met die zaken Weinig om z'n hoofd gezeurd. Daar komt nu het ventje Finland, Het klopt schuchter bij hem aan; Opa is weer ingedommeld En dus blijft hij aarzelend staan. Zou hij Opa durven wekken? En dan hielp het ook nog maar, Want de hulp van „Opa" Was vaak Slechts een machteloos gebaar! Opa Volkenbond was iemand Van een zeer goedaardig slag, Hij kon enkel maar wat sussen, Doch hij miste elk gezag. Velen heeft hij in z'n levefn, Dan ook diep teleurgesteld En al menig vinnig oordeel Is er over hem geveld. Mcicht zijn arbeid dooir een ander Eerlang worden voortgezet, Dan dient deze te regeeren Naar een effectieve wet. Men acht voor Europa noodig Een gansch nieuwen Volkenbond: Stevig bindend, alomvattend, Moedig, krachtig en gezond. J.S,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1